De luchtraids duren onophoudelijk voort Een aanval op het Fransche Dakar De Japanners in Indo-China DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 No. 24693 81ste Jaargang Groote branden te Londen De aanvallen op Berlijn Een Duitsch dementi Uit Frankrijk Een radiotoespraak van den Koning van Engeland Gevechten gestaakt Tsjoengking protesteert scherp bij Fransche overheid Afkeuring in Amerika De arrestaties der Japanners te Singapore Onder leiding van de Gaulle EERSTE BLAD Feiten van den dag Fransche vliegtuigen bombardeeren Gibraltar LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Over den Duitschen luchtaanval van /ondag verneemt het D.N.B. nader, dat hieraan 150 Duitsche gevechtvliegtuigen hebben deelgenomen. In aanrollende gol ven vielen zij de Engelsche hoofdstad aan en bestookten de haveninstallaties en ha venwerken, alsmede belangrijke militaire objecten met talrijke bommen van alle ka liber. In de Commercial-docks bij Piccadil ly circus en in de buurt van het Begentpark ontstonden reusachtige branden. Nieuwe Duitsche vliegtuigen, die in de tweede helft van den nacht voor een actie tegen Enge land op stegen, zagen reeds van de Fransche kust af een vuurgloed, waardoor groote deelen van Londen bijna daghelder ver licht waren. Een Duitsche verkenner, die gisterochtend boven Londen heeft gevlogen, bevestigde de geweldige uitwerking van het nachte lijke bombardement. Hij meldde, dat ook een belangrijke Londensche electrische centrale in vlammen stond. En ook gisteren duurden de aanvallen voort. Volgens een mededeeling van het Brit- sche ministerie voor de binnenlandsohe vei ligheid wil de Engelsche regeering thans in Londen en in de groote provinciesteden groote openbare schuilkelders laten bouwen, resp. aan de werkelijke behoeften aanpas sen. In Londen grijpt een nieuwe ziekte, de „trommelvuurepidemie" steeds verder om zich heen. Vele personen zijn ten gevolge van het vreeselijke lawaai, waarvan Londen dag en nacht vervuld is. doof geworden. Bovendien lijden talrijke bewoners aan zenuwtrekkingen, aldus het D.N.B. uit Stockholm. Vanmorgen zijn opnieuw Duitsche bom menwerpers naar Engeland vertrokken om er hun taak te volbrengen. Hedennacht is het eenigen Engelschen vliegtuigen gelukt ondanks het heftige af- weervuur boven de buitenwijken in het Noorden en Oosten van Berlijn te komen en daar bommen neer te werpen. De plaats waar de bommen vielen, ver van alle mili taire of voor den oorlog belangrijke instal laties, vormt er opnieuw een bewijs voor, dat de Britsche vliegers volkomen opzet telijk woonwijken aanvallen. Er is daarbij eenige materieele schade aan woonhuizen aangericht. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. Militaire schade is niet ontstaan. (DN.B.) Volgens United Press was er van 23.45 tot 2.17 upr luchtalarm. EEN BEKENTENIS. Het DN.B. meldt uit Stockholm: In een voor de Vereenigde Staten be stemde radiotoesprak ontglipte den Brit- schen luchtmaarschalk Joubert de beken tenis, dat het 't Engelsche luchtwapen bij haar' vluchten niet om militaire doelen, doch om aanvallen op de bevolking van Duitsche steden is te doen. „Wij hebben er genoeg van," zoo zeide Joubert, „bommen op militaire doelen te werpen. Wij willen ook de Duitschers in Duitschland zelf treffen. Dit is het wat wij voor alles doen willen. Berlijn, Stettin, Leipzig, Bremen en Hamburg, al deze ste den voelen geregeld de kracht van onze bomaanvallen. En zelfs wanneer wij van daar een langen en moeilijken terugtocht moeten afleggen, is toch de inspanning de moeite waard. geloof aan de Britsche overwinning moet behouden. De koning deelde voorts mede, dat hij een nieuwe onderscheiding heeft ingesteld: het Georgekruis, dat in rang volgt op het Victoriakruis en de George-medaille en welke verleend wordt als belooning voor verdiensten jegens de verdediging van het vaderland. VAN ENGELSCH BERICHT. Naar te Londen bekend gemaakt is, zou een stoomboot, waarop zich geëvacueerden bevonden en die onderweg was naar Ca nada, in het Noordelijk deel van den At- lantischen Oceaan getorpedeerd en tot zin ken zijn gebracht, aldus United Press. Aan boord zouden zich 191 passagiers en 215 man bemanning hebben bevonden. Er zou den slechts 116 personen zijn gered. Het schip zou binnen een half uur zijn gezon ken. De overlevenden zouden in een Schot- sche haven aan land zijn gezet. Van Duitsche zijde noemt men dit be richt, waar geen Duitsch oorlogsschip daar aanwezig was, een propaganda-truc. Vol gens Berlijn, aldus het DN.B., gaat het er slechts om, de Amerikaansche openbare meening tegen Duitschland in het harnas te jagen zooals reeds getracht werd bij het begin van den oorlog met de Athenia. De toentertijd door Churchill verspreide bewe ring. dat de Athenia door een Duitsche duikboot was getorpedeerd, kon, zooals men zich zal herinneren, door de onder eede bevestigde getuigenverklaringen van voor aanstaande Amerikaansche burgers als propagandistische zwendel evenals de on telbare Engelsche valsche berichten tijdens den wereldoorlog, ontzunuwd worden. Hetgeen bij het huidige, geval de aan dacht trekt is, dat de Engelschen tot op dit oogenblik hog niet in staat zijn den naam van het z.g. tot zinken gebrachte schip of dien van den kapitein te noemen, ofschoon het tot zinken brengen reeds zes dagen geleden zou hebben plaats gehad. Overigens is men van meening, dat de ver antwoordelijkheid voor het verlies van menschenlevens in een geval, zooals dit thans door de Engelsche propaganda is geconstrueerd, uitsluitend bij de Engelsche regeering berust. Want Duitschland heeft ten einde den hem opgedrongen oorlog spoedig tot een zegevierend einde te brengen mededeeling gedaan van de totale blokkade van de En gelsche kusten. NATIONAAL-SOCIALISME DE OPLOSSING. De eerste burgemeester van Bordeaux, Adrien Marquet, thans minister van bin- nenlandsche zaken in het kabinet-Petain, heeft na zijn terugkeer uit Vichy en een kortstondig verblijf te Parijs, in een rede verslag uitgebracht over zijn indrukken in het bezette en onbezette gebied. Hij vatte ze als volgt samen: Er zijn thans in Frankrijk drie stroomin gen. Een der groepen hoopt nog op een overwinning der Engelschen; deze lieden zullen al hun illusiej in rook zien opgaan. Een tweede groep bestaat uit leden van de bourgeoisie en intrigeerende parlementa riërs die hopen, dat alles nog weer eens zoo wordt als het geweest is. De derde groep is het Fransche volk het volk van boeren en arbeiders, die een principieele verandering van den toestand en een nieuwe orde ver wachten en niets meer met het. gekonkel van het verleden te maken willen hebben. Verder bracht Marquet zijn overtuiging tot uitdrukking, dat het voor Engeland on mogelijk is den oorlog, te. winnen. Bij deze vooruitzichten is het de plicht van het Fransche volk moedig den eenig mogelijken weg in te slaan, die openstaat. Deze weg is de nationaal-socialisttsche. Het Frankrijk van heden zoekt in zijn gelederen den man die het weer uit den chaos voert. (D.N.B.) HET PROCES TE RIOM. Op enkele minuten afstand van Riom is volgens te Genève ontvangen berichten uit Vichy op het domein van Bourrasol een bijzonder huis ingericht, dat dient tot huis vesting van de verdachten, die voor het opperste gerechtshof moeten verschijnen, tijdens het onderzoek en het proces. Het telt omstreeks tien kamers. De voormalige mi nister van luchtvaart Guy la Chambre be vindt zich reeds in dit gebouw, dat officieel wordt aangeduid als „Maison d'arrêt et de justice Ook de vroegere premier Daladier is voor zbn eerste verhoor van het slot Chazeron daarheen gebracht. MAATREGELEN IN ROEMENIË. Bij decreet wordt in Roemenië bepaald, dat allen, die moreel en rechtstreeks ver antwoordelijk zijn voor de misdaden, die bij de onderdrukking van politieke acties na 1 Januari 1933 gepleegd zijn, voor het ge recht moeten verschijnen. Reeds gevelde rechtskrachtige vonnissen kunnen worden opgeheven. Het onderzoek naar deze mis daden geschiedt door een speciale commis sie, waarin drie rechters van het hoogste hof van cassatie zitting hebben. De com missie heeft het recht last te geven tot ar restatie van personen. De commissie heeft reeds besloten tot revisie van het proces tegen Codreanu. Ter uitvoering van het besluit der nieuwe Roemeensche regeering om de vermogens te controleeren van allen, die hooge posten in den staat hebben bekleed gedurende de laatste 10 jaar, is thans een wet opgesteld, die last geeft tot vermogenscontrole voor betrokkenen. Zij moeten voor zichzelf en hun familieleden den oorsprong van hun vermogen aantoonen. Vermogens, welker wettelijk onberispelijke oorsprong niet kan worden bewezen, worden ten gunste van den staat in beslag genomen. Het bureau van den minister-president deelt mede, dat bij de controle op de activiteit van den vroegeren minister van justitie Viktor Jamando reeds is vastgesteld, dat hij 8,8 millioen lei zonder daartoe gerechtigd te zijn geïnd heeft uit het fonds van het ministerie van justitie, benevens eèn tweede bedrag van ongeveer 6 millioen lei, waar voor hij slechts gedeeltelijk documenten kan overleggen. (D.N.B.) De Duitsche pers levert ongewoon heftig commentaar, aldus United Press. Alle bla den kondigen zware Duitsche vergeldings maatregelen aan en de Lokal Anzeiger schrijft zelfs: „Vergelding beteekent ver nietiging." Engeland zal zoo gestraft wor den „als nog nooit te voren een volk ge straft is." Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Gistel-middag heeft de Engelsche koning e en radiotoespraak tot de volken van het Britsche rijk gehouden. Hij wees op de ver anderingen, die sedert het begin van den oorlog zijn ingetreden en zeide met na druk, dat de strijd thans vlak voor de deur van Engeland staat. De koning sprak her haaldelijk van „den slag om Engeland met Londen als middelpunt." Hij sprak de mee ning uit. dat Engeland in dezen strijd niet alleen staat: in dit verband noemde hij de Vereenigde Staten. Verder verklaarde de koning, dat het Engelsche volk nog steeds een volkomen vertrouwen in de gerechtig heid zijner zaak heeft. Hij gaf echter toe dat de toekomst koud en donker is, zoodat „in deze tijden van beproeving" het volk vertrouwen in God moet hebben en het Ook het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft gisteren een com muniqué gepubliceerd over de sluiting van de Fransch-Japansche overeenkomst om trent Indo-China. Het luidt als volgt: Om tot de instelling van de nieuwe orde in Oost-Azië bij te dragen en de Chinee- sche kwestie op te lossen, zijn de bespre kingen over de fundamenteele vraagstuk ken aangaande Fransch Indo-China in den loop van de laatste weken te Tokio tusschen den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka en den Franschen ambassadeur Henry in vriend schappelijke sfeer voortgezet. De Japansche regeering heeft de Fran sche regeering de verzekering gegeven, dat zij voornemens is de rechten en belangen van Frankrijk in het Verer Oosten, inzon derheid de territoriale onschendbaarheid van Indo-China en de souvereine rechten van Frankrijk op alle deelen van de Indo- chineesche unie te eerbiedigen. De Fran sche regeering heeft zich anderzijds bereid verklaard aan de Japansche regeering bij zondere faciliteiten in Indo-China te ver- leenen. voor het keizerlijke leger en de vloot ter volvoering van hun operaties. Met het doel de bijzonderheden van deze faciliteiten van militairen aard te regelen, zijn te Hanoi onderhandelingen gevoerd tusschèn de Japansche en de Fransche militaire autoriteiten. Deze on derhandelingen hebben tot een bevredigen de overeenkomst geleid. De tegenstand is opgegeven en berustte, gelijk gemeld, op een vergissing. Van Fran sche zijde zou bij de verdediging gifgas zijn gebruikt, volgens een Japansch bericht. Generaal-majoor Issakoe Nisjihara, de leider van de Japansche militaire missie in Indo-China. heeft zijn leedwezen betuigd over den dood van luitenant-kolonel Lou- bet, commandant van de Fransche strijd krachten in het gebied van Dongdang, die naar verluidt bij de botsing tusschen Fransche en Japansche troepen gedood is. Het aantal slachtoffers zou overigens niet groot zijn. Het Chineesche ministerie van buiten landsche zaken te Tsjoengking, heeft bij de Fransche autoriteiten ten scherpste ge protesteerd tegen de Fransch-Japansche overeenkomst betreffende Indo-China. Het heeft opnieuw verklaard, dat China het recht heeft voor zijn verdediging de maat regelen te nemen, die het noodzakelijk acht. De Fransche regeering wordt ver antwoordelijk gesteld voor alle gevolgen van de overeenkomst met Japan. Naar de meening van Japansche mili taire waarnemers is door den Japanschen opmarsch in Fransch Indo-China, naar Domei meldt, den weg van aanvoer van Tsjang Kei-sjek volkomen afgesneden, zoo dat het nieuwe optreden van Japan als een doodsteek voor Tsjoengking beschouwd kan worden. Zou het Chineesche leger pro- beeren, zoo vervolgt Domei, zijn nuttelooze activiteit voort te zetten, dan zouden de Japansche troepen terstond tot een vast beraden offensief tegen de Chineesche pro vincie Joennan overgaan. Ten aanzien van de gebeurtenissen heeft Amerika's staatssecretaris Cordell Huil ver klaard, dat de Amerikaansche regeering dergelijke manieren van optreden en me thoden afkeurt; omtrent eventueele stap pen der Amerikaansche regeering wilde Huil zich niet uitlaten Op desbetreffende vragen bevestigde hij, dat de Vereenigde Staten nog steeds de heropening van den weg door Birma eischen. De opmarsch van de Japansche troepen in Fransch Indo-China wordt, naar Asso ciated Press te verstaan geeft, in officieele kringen te Washington als een bedreiging van de belangen der Vereenigde Staten in het Verre Oosten beschouwd. Het is moge lijk, dat de Ver. Staten nieuwe economi sche maatregelen tegen Japan nemen. In wel-ingelichte kringen verklaart men, dat hierbij gedacht wordt aan een nog scher pere controle op den uitvoer van olie, schroot en andere materialen, waarvoor Japan tot dusverre als inkooper in het groot optrad. De Japansche regeering heeft haar con sul-generaal in Singapore verzocht van de Britsche autoriteiten de onmiddellijke vrij lating der zes gearresteerde Japanners te eischen. Voorts moet volgens Domei in deze aangelegenheid een scherp protest van Ja pan bij de Britsche regeering verwacht worden. Het feit, dat de Engelschen het exterritoriale gebouw van den consul-ge neraal zijn binnengedrongen en zijn safes hebben verzegeld, is volgens de opvatting van kringen, die in nauw contact staan met de regeering, niet slechts een inbreuk op de internationale wetten en gebruiken door de Engelschen, maar tegelijkertijd een ernstig affront tegenover Japan. Zoo staat het ook met.de arrestatie van een lid van het Japansche consulaat-generaal. De ar restatie van zes Japanners in Singapore op het oogenblik, waarop hardnekkige geruch ten de ronde doen over het gebruik van Singapore door de Vereenigde Staten, is volgens de opvatting van de Japansche openbare meening van een aard, die ern stige gevolgen kan hebben. Volgens een later te Tokio ontvangen rapport van den Japanschen consul-gene raal in Singapore zijn bij de reeds gemelde arrestatie vier Japanners en twee Japan sche vrouwen betrokken. Zij zijn door de Britsche autoriteiten gearresteerd onder verdenking van spionnage. Volgens het rapport drongen de Engelschen eerst het consulaat-generaal binnen, waar zij een employé arresteerden onder het voorwend sel, dat hem niets moest worden overhan digd. Vervolgens werd zijn kamer door zocht en werd van den employé geëischt, dat hij zekere geheime documenten zou uitleveren. De consul-generaal prostesteer- de daartegen, waarop de safe verzegeld v/erd. De beidé gearresteerde Japansche vrouwen zijn bankbedienden. De overige gearresteerden zijn een hoteleigenaar, een hotelbediende en een bediende van een Japansch scheepvaartbureau. Naar het DN.B. uit Vichy verneemt, heb ben Engelsche oorlogsschepen gistermiddag het vuur geopend op de Fransche haven Dakar in West-Afrika en de daar liggende Franche oorlogsschepen. Op een der Engelsche schepen bevond zich, aldus dit «bericht, de vroegere ge neraal De Gaulle, die van den gouver neur-generaal van Fransch West- Afrika overgave van de kolonie eischte. De gouverneur wees het ultimatum af, waarna de Engelschen het vuur open den, dat door de Franschen beant woord werd- Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Een beschouwing over de wijziging der ziektewet (2de Blad). Geen consumptie-aardappelen voor het vee. (Binnenland, 2de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Onregelmatige markt - Aku en Unilever lager - Philips beter - Olies vast - Amerika zeer vast, Staalwaarden zelfs willig - Nederlandsche Staatsfondsen belangrijk kooger. Buitenland De Engelschen beschieten het Fransche Dakar. Fransche vliegtuigen boven Gi braltar (1ste Blad). De Fransch-Japansche regeling inzake In dochina (1ste Blad). De luchtraids over en weer voortgezet (lste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" VIERDE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET TWEEDE BLAD. Gisteravond heeft de Fransche regeering zich met deze gebeurtenis bezig gehouden. In een door haar uitgegeven communiqué wordt geconstateerd, dat de vroegere gene raal De Gaulle thans aan het hoofd van buitenlandsche strijdkrachten den aanval tegen Franschen leidt. Dengenen, die nog geaarzeld had zich tegen dezen „verrader" te keeren, zullen nu de oogen zijn openge gaan. In wélingelichte Fransche kringen te Vichy legt men er den nadruk op, dat de afscheidingspogingen van De Gaulle in Togo,. Dahomé, op Réunion, de Antillen, de Hebriden en Madagascar zonder resultaat zijn gebleven. Daarentegen staan de Fran sche bezittingen in Voor-Indlë, rijf steden, onder Engelsch toezicht. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Baudoin heeft tijdens een ontvangst der buitenlandsche persvertegenwoordigers den aanval der Engelsche vloot op Dakar en de beschieting van de stad en de haven een schandaal genoemd. Hij wees er op, dat deze aanval veel ernstiger was, dan de be schieting der Fransche vloot voor Oran. Toen had Engeland een voorwendsel gevon den. Ditmaal ging het om een directen aan val op hecht Fransch bezit, op een Fransche haven en een Fransche kolonie. Deze aan val en de beschieting van Dakar kan door niets worden gerechtvaardigd. Maarschalk Pétain heeft terstond na de ontvangst van de eerste berichten uit Dakar, den vice- president Laval, den minister van buiten landsche zaken. Baudodn, den minister van oorlog generaal Huntziger, den minister van marine admiraal Darlan en den minister van koloniën, Platen bijeengeroepen om be sluiten te nemen over de noodige maat regelen. Men is overeengekomen Dakar uit alle kracht te verdedigen en op dezen aan val te antwoorden met dezelfde slagen. De toestand is buitengewoon ernstig. Men staat voor een keerpunt in de Fransch-Engelsche betrekkingen. Frank- rijks kracht is nog niet zoozeer ge broken, dat het op den Engelschen aan val niet doeltreffend kan antwoorden. Honderd en twintig in Marokko ge- stationneerde Fransche vliegtuigen heb ben, naar gisteren laat in den nacht nog uit Vichy verluidde, in aansluiting op de beschieting van Dakar door En gelsche vlootstrijdkrachten, bij wijze van represaille Gibraltar hevig gebom bardeerd. Op dat oogenblik was nog niet bekend of de Engelschen voor Dakar zijn overgegaan tot een landingsactie. Men vermoedt echter in Vichy, dat Enge land een drieste actie tegen de Fransche koloniën in Afrika wil gaan ondernemen. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1