BOSCH LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bfad Maandag 23 September 1940 ssHuivpy* Officieele Kennisgevingen Werktijden ambtenaren tijdens de kortste dagen De vleeschdistributie Brandstoffen-voorraden moeten worden opgegeven VISSCHERIJ-BERICHTEN GEMENGD NIEUWS Clandestiene handel in distributiekaarten Amerika Regeling van 1 November-1 Februari in verband met de verduistering Rantsoen voor vleeschwaren loopt uiteen Verkoop en aflevering wordt tiidelijk verboden AGENDA FIETSLICHT INBRAAK IN DISTRIBUTIEKANTOOR TE AMSTERDAM HEEFT REEDS 9 ARRES TATIES TOT GEVOLG. Voor de som van duizend gulden ver kocht een melkknecht uit Landsmeer een enorme party gestolen distributie kaarten en bonnen aan een rijwielhan delaar in Amsterdam-Noord, die zich echter niets meer kan herinneren van deze merkwaardige transactie, waar mede de politie van het bureau Ade- laarsweg te Amsterdam zich de laatste dagen geducht bezighoudt. Het betreft hier den nasleep van de inbraak, welke eenige weken geleden ge pleegd werd in het distributiekantoor aan den Laanweg en waarbij duizenden distributiekaarten werden gestolen. De recherche van het bureau Ade- laarsweg die Zaterdagmorgen de eerste verdachten overnam van de recherche van het bureau Spaarndammerstraat, heeft intusschen onder leiding van commissaris M. O. F. v. d. Heul zoo snel en doortastend gewerkt, dat zich thans reeds negen verdachten in arrest be vinden. De twee inbrekers, die door een raam van het distributiekantoor naar binnen waren geklauterd, en een geweldigen ketting- handel in distributiekaarten ontketenden, kregen slechts f.26.voor hun buit. De eene inbreker, een 19-jarige jongeman, werd met drie helers al spoedig gearres teerd, waarna ook de andere inbreker ge vat kon worden. Dit eerste vijftal schul digen leverde weldra verdere arrestaties op. O.a. bekenden zij de kaarten te hebben verkocht aan den genoemden melkknecht uit Landsmeer. Ook deze werd spoedig ge vat. Na aanvankelijk hardnekkig ontkennen viel hi) tegenover den commissaris van po litie door den mand. Hij had de kaarten voor f. 1000.aan een rijwielhandelaar ver kocht. Hiervan was 950 gulden benevens een nleuwgekochte fiets over. De rijwielhande laar blijft ontkennen, doch de positieve verklaringen van den melkknecht laten geen twijfel aan zijn medeplichtigheid be staan. Waarschijnlijk heeft hij de verdee ling der kaarten ter hand genomen. Er zijn namelijk verschillende personen gevonden, die met groote aantallen kaarten in hun zak rondliepen. Zij hebben echter niet be kend, de kaartm op clandestiene wijze ver kregen te hebben. Hoe groot de voorraad gestolen kaar ten wel was, biykt hieruit, dat er alleen reeds 25.000 liter petroleum op verkre gen kon worden. Voorts zü'n nog hon derden benzinekaarten, boterkaarten, brood-, vet-, textiel-, en toeslagkaarten in handen der inbrekers gevallen. Tegenover den clandestienen handel moet de politie te Amsterdam thans haar krach ten stellen. Tot nu toe is haar dit goed ge lukt: reeds 9 verdachten zijn gearresteerd en enkele kaarten achterhaald. (De Courant) BOM NEERGEKOMEN BIJ WESTKAPELLE Te Westtoapelle is des nachts een bom ge vallen, welke niet tot ontpyioffing kwam. Daar men vermoedt, dat het een tijdbom is, heeft men de omgeving, waar de bom ge vallen is, afgewet. LIJK OPGEHAALD. Gistermorgen heeft personeel van de ri vierpolitie in de Maashaven te Rotterdam het lijk drijvende gevonden van een naar schatting 60-jarigen man. Waarschijnlijk is hij Zaterdag of gistermorgen vroeg te water geraakt. Hij was gekleed in een ver sleten grijs colbert, gewoon ondergoed en had zwarte werkschoenen aan. Er werden geen bijzonderheden op het lijk gevonden. ERNSTIGE VAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de pontwachter S. Nas, te Nijmegen, die een lamp op den aanlegsteiger wilde verplaatsen, een ernstige val gemaakt. Nas viel daarbij in het drie meter diepe ruim van den aanlegsteiger en kreeg een zware hersenschudding, een hersenaandoening, een inwendige verbloeding en een breuk in een schouderblad. Dokter Van Barneveld, die de eerste hulp verleende, liet het slachtoffer, dat in hoogst ernstigen toe- stand verkeerde naar het St. Canisiuszie- kenhuis overbrengen. Men vreest voer zijn leven. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.) 12 uur 'smldd.: 16 gr. C. (61 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN ffB KATWIJK- A.-ZEE Voor Dinsdag. Voorn, te 7.50; nam. te 8.14. LICH1 OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 7.37 nm. tot 7.28 v.m. Het tydvak gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. KIND ONDER EEN AUTOBUS. Zaterdagmiddag omstreeks halftwee is te Ven'lo een zevenjarig kind viam den dienst- ge leider Vain Esch door een autobus van de Limburgsche tramweg maatschappij aangereden. Het kind liep een zware her- senschuding en een ernstige beenwond op. DIEVEN SLAAN IN DRENTE HUN SLAG. In Drente zijn thans overal de dorsch- machines in bedrijf om het te velde opge taste koren te dorschen. De vrij kostbare installaties staan daarbij des nachts veelal onbeheerd, waarvan thans door dieven ge bruik gemaakt wordt om kostbare mate rialen te rooven. Zoo werd onder Weer- dinge een deel van het materiaal ont vreemd, terwijl van de dorschmachine te Odoorn Vrijdagnacht 100 meters leeren drijfriem, 7 rollen bind-ijzerdraad en een bankschroef werden gestolen, hetgeen voor de betrokken coöp. dorschvereeniging een schadepost van f. 500 beteekent. Te Dalen stelden onbevoegden zich in het bezit van een vat petroleum, dat bestemd was voor tractor-brandstof bij het dorschen. Het vat werd in de buurt aangetroffen, de tegen woordig ten plattelande kostbare olie een hoeveelheid van 80 liter was ver dwenen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Weer kinderroof in 100.000 DOLLAR LOSGELD GERED. Amerika is weer eens opgeschrikt door een opzienbarenden kinderroof in Californi Het slachtoffer van den brutalen overval op den openbaren weg was de driejarige Mare de Tristan, een afstammeling van twee rijke families en erfgenaam van de koperkoningen Cate. De daders hebben een uitvoerige mededeeling achtergelaten, waar in 100.000 dollars losgeld wordt geëischt en waarin werd gewaarschuwd de politie niet in de zaak te mengen. Op verzoek van de familie heeft de bevoegde autoriteit tijde lijk van een onderzoek afgezien, om de fa milieleden in de gelegenheid te stellen met de kidnappers in verbinding te komen. De familie is bereid den losprijs te betalen. Bij den aan de familie gerichten. brief hadden de ontvoerders een stuk van een visitekaartje gevoegd, dat bij de overhan diging van het losgeld als identificatie van den ontvoerder zal moeten dienen. Deze zal dan het andere stuk van het kaartje overhandigen. De ontvoering is, aldus United Press, door drie onbekend gebleven mannen ge pleegd. Het jongetje, een zoontje van den in Californische society-kringen zeer be kenden graaf De Tristan, speelde, onder de hoede van de kinderjuffrouw, voor het huis van den graaf. De eenige ooggetuige van de ontvoering heeft verteld hoe hij zag, dat een man met zwart haar op de kinderjuf frouw toestapfce, haar neersloeg en vervol gens het kind opnam en in een auto droeg, die razend snel wegreed. Het kindermeisje, dat overeind was gestrompeld, had nog ge tracht te doen wat zij kon om het weg rijden van den wagen te verhinderen, maar zij werd andermaal tegen den grond gewor pen. Williams, de ooggetuige, zette onmid dellijk in een auto de achtervolging in. Toen hij de roovers had ingehaald, stopten dezen plotseling en een stapte uit en bedreigde Williams met een revolver, die daardaar gen ->dzaa' was de achtervolging op te geven. De politie is in het bezit van den hoed, dien de ontvoerder verloren heeft, toen hij het kindermeisje opzij duwde. De dreigbrief, welken de vader heeft ont vangen, telt 600 woorden, o.a. de volgende: „Onze kleine gevangene zal onze gast zijn. Wij zullen hem zeer goed behandelen en ook het personeel, dat hem zal verplegen, is met groote zorg gekozen. Wij zijn er zeker van, dat de herinnering aan deze gebeurte nis geen nadeeligen invloed op het kind zal hebben". De brief wijst er op, door een in telligent persoon geschreven te zijn. Wel zijn eenige woorden verkeerd gespeld, maar dat is klaarblijkelijk met opzet geschied om de politie op een dwaalspoor te brengen. Nader wordt ons gemeld: Op verrassende wijze is het geval ge ëindigd. In de bergen van de Sierra Ne vada in de nabijheid van Placerville hebben gisteren nl. 2 jagers den kinder- roover weten te overweldigen. De ont voerder wr.s in een gestolen auto op een bosehweg de route kwijtgeraakt. Het kind zelf is ongedeerd. Het geëischte losgeld van 100.000 dollars was nog niet betaald. Gelijk bekend is in 1932, toen Lindbergh's baby werd ontvoerd, de doodstraf op kin derroof gesteld. 17 DOODEN BIJ VEERONGELUK. In verloop van korten tijd is op de Rhone al weer een ongeluk met een veer gebeurd. Het veer bij Montelimar (Frankrijk), dat omstreeks zestig personen vervoerde, is Zaterdag bij het oversteken van de rivier omgeslagen. 17 personen hebben den dood in de golven gevonden, w.o. vele kinderen. InsionUn 1069 (Ingez. Med.) IDENTIFICATIEPLICHT. Men denke aan de aanbieding van de distributie-stamkaart ter bijwerking tot identiteitsbewijs Dinsdag, 24 Sept. a.s. tusschen 8V2 en 12 uur v.m, of 1'/» en 4'/« uur n.m,of6en8 uur n.m. worden verwacht zij, wier ge slachtsnaam begint met de letter: K vanaf Kle of L tot en met Li. Lokalen' Stadhuis. Breestraat. ingang deur onder de trap Evangellsatiegebouw Morschweg 59. Voormalige Kweekschool, Oude Vest 35. H.B.S. Burggravenlaan en Wijkgebouw Staalwijk, ingang 3 Oct. str. Portret en bescheiden, waarmede bewezen kan worden dat de aanbieder de persoon is, te wiens name de distributiestamkaart is afgegeven, mede brengen. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 23 Sept. 1940. 1080 VLEESCHKAARTEN. Zij, die hun vleeschkaarten nog niet heb ben afgehaald, worden daartoe in de ge legenheid gesteld op Vrijdag 27 September a.s. Zich te begeven naar het Distributie kantoor, Breestraat 117. Onnoodig zich vroeger of later te meelden. 1085 Leiden, 23 September 1940. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Binnenlandsche Za ken, heeft aan de Secretarissen-Generaal, waarnemende hoofden der Departementen van algemeen bestuur, een rondschrijven gericht, das o.m. het volgende bevat: De wenschelijkheid heeft zich geopen baard, een voor alle Departementen en Rijksdiensten geldende regeling te ontwer pen tot verschuiving van den werktijd ge durende de komende wintermaanden, wan neer de verduisteringsplicht nog zal be staan. Zou men n.l. Departements- en andere groote gebouwen en werkplaatsen afdoende willen verduisteren, dan zouden daarmede belangrijke kosten gemoeid zijn, terwijl in verband met de toenemende schaarschte aan materialen reeds thans de noodige voorbereidende maatregelen zouden moe ten worden getroffen. Aan de thans geldende arbeidstijden is bovendien nog een andere moeilijkheid verbonden, n.l. het verkeer in een verduis terde stad. De Secretarissen-Generaal der onder scheidene Departementen van algemeen bestuur zijn van meening, dat de voren- omschreven bezwaren door verschuiving van den werktijd dienen te worden onder vangen. Uitgaande van de veronderstelling, dat gedurende den aanstaanden win ter de midden-Europeesche wintertijd zal gelden, zal behoudens onvoor ziene omstandigheden van 1 Novem ber 1940 tot 1 Februari 1941 de kan toortijd als volgt geregeld worden: Op alle werkdagen, behalve des Za terdags, van 912.30 en van 1316.30 uur. De middagpauze wordt dus van V/s uur teruggebracht tot Vs uur. De kantoortijd blijft 39 uren per week, terwijl de vrije Zaterdagmiddag behou den blijft. Voor de werklieden zal bezwaarlijk een algemeen geldende regeling getroffen kun nen worden. De onderscheidene diensten en bedrijven zullen zelve een regeling moe ten treffen, rekening houdende met alle bijzondere omstandigheden; die afzonder lijke regelingen zullen er uiteraard op ge richt moeten zijn, den duur van de nor male werkweek zooveel mogelijk te behou den en den arbeid zoo weinig mogelijk bij kunstlicht te doen geschieden. De secretaris-generaal geeft zijn ambt- genooten in overweging, ten aanzien van hun Departementen en de daaronder res- sorteerende diensten, bedrijven, inrichtin gen en instellingen overeenkomstig het vo renstaande te handelen en te doen han delen. Bovendien geeft de genoemde secre taris-generaal bij een tweede circulaire den burgemeesters en wethouders der onderscheidene gemeenten in overwe ging, in overeenkomstigen zin te han delen en te doen handelen. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Vis- scherij deelt, in aansluiting aan hetgeen reeds eerder is gepubliceerd met betrek king tot de distributie van vleesch cn vleeschwaren het volgende mede: Met ingang van heden wordt de nieuw uitgereikte vleeschkaart in gebruik geno men. Elke der hierop met „01. vleesch" ge merkte bonnen geeft gedurende het tijd vak van 23 tot en met 29 September a.s. recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, öf een rantsoen vleesch waren. De met „01. worst, vleeschwaren" ge merkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleesch waren. De bonnen, welke op Zondag 29 September a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 6 October. Dit geldt niet voor de voor het ver krijgen van vleesch en vleeschwaren aangewezen bonnen van het algemeen distributiebonboekje, welke slechts ge durende de week van 16 tot en met 22 September geldig zijn. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschillende soorten. Het bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten. Tot deze groep behooren o.a ham. schouder, carbonad, spek, rookvleesch, pekelvleesch, Geldersche rookworst, plock- worst en snijworst. Voor gekookte worst soorten, zooals boterhammenworst en lunchworst en voor rolpens en knakworst, zooals Frankforter en Weener, bedraagt een rantsoen 100 gram. Van leverartikelen, als b.v. Berliner, Saksische- en Haagsche leverworst en verder van tongenworst en nierbrood zullen 125 gram tegen afgifte van een bon gekocht kunnen worden. Ten slotte geeft een bon recht op het koopen van 150 gram bloedworst. Bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het be- noodigde aantal bonnen te worden uitge gaan van den netto inhoud, met inachtne ming van de verschillende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik. waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de ver werkte hoeveelheid vleesch. Een bijzöhdere regeling voor huisslach- tingen van varkens zoowel wat betreft het recht tot slachten als het gebruik van de vleeschkaarten zal binnenkort wor den gepubliceerd. Huisslachtingen van run deren zullen niet worden toegestaan. Hotels, restaurants, cantines e.d. dienen voorloopig ter verkrijging van vleesch ge bruik te blijven maken van de aan deze instellingen reeds verstrekte, met „een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleesch waren" gemerkte bonnen. Ziekenhuizen, krankzinnigengestichten, sanatoria e.d., moeten zooveel mogelijk bon nen van de patiënten in ontvangst nemen. De plaatselijke distributiediensten verstrek ken voorts aan deze instellingen op desbe treffend verzoek losse bonnen. Ten behoeve van bakkers, welke sausij- zenbroodjes vervaardigden en exploitanten van automaten, welke croquetten verkoo- pen, zullen geen losse bonnen meer ver strekt worden. E De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 October a.s. de verkoop en de aflevering van vaste brandstoffen aan verbruikers verboden is. Onder vaste brandstoffen worden ver staan: steenkolen, steenkoolbriketten (ook eierbriketten, turf en petroleumcokes. Onder de verbruikers op wie dit afleve ringsverbod betrekking heeft, vallen: groep a: particuliere personen; groep b: openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijk heden), ziekenhuizen, sanatoria, rijks-, ge- meent^. en provinciale kantoren, gestich ten, kerken, gevangenissen, kazernes, scho len, centrale keukens, apotheken, wacht- en behandelingskamers van artsen e.d.; groep c: warenhuizen, winkels, hotels, pensions (ook kamerverhuurders), restaurants, café's particul'«re kantoren, lesruimten in partic- culiere huizen; groep d: gebouwen voor publieke vermakelijkheden, vereenigings- Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking 7% uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur. DIVERSEN. 's Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9^11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 's Donderdags Inst. voor Praeventieve Genees kunde (1ste Binnenvestgracht 22)Inenting tegen diphterie 3% uur 's middags precies. 's Vrydags, Inst. voor Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. BIOSCOPEN, t 18 jaar; 14 jaar: alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Amsterdam by Nacht" Dagelijks nam. 2.15 en 7 uur. 's Zondags van 26.30 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: „Kamermeisje 3 x bellen" t Dagelijks 7.30 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7.30 u. Woens-* en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestraat 31: „De blinde pas sagier" Dagelijks 2 en 7 uur. 's Zondags van 2—6.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „De Spook trein" Dagelijks 7 uur; 's Woensdags en 's Zater- Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Kareltje op dwaalwegen" Dagelijks 2 en 7 u. nam.; 's Zondags v. 26.30 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): .Boefje" 7.30 uur nam. 's Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 21 Septem ber 20 uur tot Zaterdag 28 September 8 uur waargenomen door de apotheken: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502, en ReUst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. VISCHPRIJZEN. LIMUIDEN, 23 September. Deensche consignatievisch: Makreey f.24; ha ring f.2523.50: kabeljauw f.4029; gullen f.22,5017,50; kleine schelvisch f.29; kleine schol f.29—23; schar f. 22,50bot f. 28,50—20; (alles per 50 KG). Zoetwatervisch: Snoek 34 ct.; snoekbaars 64 —60 ct.; baars 27—23 ct.; voorn 16 ct.; zeelt 30 ct.; karper 26 ct. (alles per KG). LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. 1057 (Ingez. Med.) of vergaderlokalen, niet behoorende tot de groepen a, b en c; groep e: kleinindustrie met een jaarverbruik van vaste brandstof fen van minder dan 240 ton en niet be hoorende tot de groepen a, b, c en d. Een uitzondering op het perbod geldt voor de bij het Rijkskolenbureau als „groot industrie" ingeschreven verbruikers met een jaarverbruik van 240 ton of meer. Deze cate gorie van industrieele verbruikers zal dus ook gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October de haar door het Rijkskolenbureau toegewezen hoeveelheid vaste brandstoffen kunnen betrekken. Van het verbod kan door het Rijkskolen bureau te 's-Gravenhage of een door dit bureau aan te wijzen instantie dispensatie worden verleend. Verder wordt medegedeeld, dat de plaatselijke distributiediensten op nader beken te maken wijze en tijdstip de verbruikers behoorende tot de groepen a, b, c en d in het bezit zullen stellen van formulieren „voorraadopgaven vaste brandstoffen", waarop door de verbrui kers de per 29 September 1940 aanwe zige voorraad vaste brandstoffen (ge splitst naar soorten, inclusief turf) en huisbrandolie, moeten worden" ingevuld. Onder huisbrandolie wordt in dit ver band verstaan: huisbrandolie, dunne cn dikke stookolie, voorzoover bestemd voor vcrwarmingsdoeleinden. Deze voorraadopgaven moeten door de betreffende verbruikers op doorde distri butiediensten plaatselijk bekend te maken data, gedurende de periode van 30 Septem ber tot en met 8 October a.s. bij deze dien sten worden ingeleverd ter verkrijging van de voor de brandstoffendistributie benoo- digde bescheiden. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat zoogenaamde „vrije kolen" niet bestaan, zoodat alle vaste brandstoffen, onder welke beschrijving deze ook zijn of worden aange boden, onder het afleveringsverbod en on der de verplichte voorraadopgave vallen. Voorts zij vermeld, dat op de door de verbruikers gedane voorraad-opgaven controle zal worden uitgeoefend. Aan bepaalde verbruikers, behoorende^ tot de groepen b, 'c, d en e zullen door een door het Rijkskolenbureau aan te wijzen instan tie tegen betaling van f. l plus eventueele portokosten, z.g. identiteitskaarten worden uitgereikt, welke door de houders bij het in ontvangst nemen van de distributie bescheiden bij de plaatselijke distributie- diensten voor identificatie en ter waarmer king moeten worden overgelegd. 22

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6