LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 23 September 1940 Kt Een stille Zaterdagsche markt Te laat op straat Binnenland RECHTZAKEN Duitsch W eermachtsberieht BEURSOVERZICHT Italiaansch Weermachtsbericht Buitenland Indochina ER STONDEN SLECHTS ENKELE KRAMEN! De nieuwe bepalingen inzake de stand plaatsen op de openbare markten hebben uit den aard der zaak een sterk remmenden invloed uitgeoefend op het bezoek van bui- tenstadsche kooplieden aan de Leidsche Zaterdagsche markt. Het was Zaterdagmiddag zoowel op de bloemenmarkt als op de gewone markt nabij Visch- en Botermarkt ongemeen stil, daar alleen de Leidsche kooplieden hun kraam hadden opgeslagen, waarbij nog een klein aantal kwam van buiten de stad, uitsluitend met eet- of drink waren. Naar wij vernemen worden van de zijde der belanghebbenden pogingen in het werk gesteld om het markten van niet-Leidsche kooplieden op de steeds zeer druk bezochte Zaterdagsche markt in onze stad, althans in ruimere mate dan thans, wederom moge lijk te maken. GEDWONGEN LOGEERPARTIJ IN HET POLITIEBUREAU. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een vijftal Ingezetenen aan gehouden, die zich ver na 10 uur nog op den openbaren weg bevonden zonder daar voor toestemming te bezzitten. Allen wer den naar het politiebureau overgebracht en daar tot 4 uur vastgehouden. Een Duitsche gendarme heeft gisteravond een juffrouw aangehouden, die zich even eens na 10 uur nog op straat bevond. Ook zij werd tot 4 uur in het politiebureau in gesloten. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Jaarverslag over 1939. In bovengenoemd verslag wordt allereerst melding gamiaatot van ^t aftredisn op 31 De cember 193S van dr. J. H. Holwercta als directeur. Het zou de perken van dit jaar verslag te buiben gaan alles op te sommen, wat door hem gedurende de bijna twintig jaren van zijn 'beheer gedaan werd ten bate van de&e instelling. De jaarverslagen van 1919 af geven van die werkzaamheden een welsprekend getuigenis. Hier zij slechts ge wezen op de onder zijn leiding: tot stand: ■gekomen reorganisatie van het Museum, waardoor hij het museumbezit zoo goed' mo getijk tot zijn recht deed komen en op zijn zoo vaak met succes bekroonde pogingen om de verschillende verzamelingen uit te breiden, hetzij door aantooopen, hetzij door zijn opgravingen. Aan ziin 'beleid heeft het Museum groote verplichtingen en hij heeft zich tegenover deze instelling en daardoor tegenover ons land en vollk nooit genoeg te waardeeren verdiensten verworven door de (krachtige, vastberaden wijze, waarop hij de taak volvoerde, die.hem was opgedragen en den onvenfflauiwden, alles verzetten den ijver, dien hij daarbij ten toon spreidde. Bij beschikking van 19 Juli 1939 werd dr. W. D. v. Wijngaarden met ingang van 1 Augus tus d.av. tot directeur van het Museum benoemd, nadat hij van 1 Januari af deze functie reeds tijdelijk had waargenomen. Van onze correspondenten verloren wij door den dood dr. T. Bij'leveld te Ermelo. die altijd groote belangstelling voor het Mu seum heeft getoond, blijkend o.a. uit een later te noemen schenking, en den heer R. H. van Otterloo te Emmen, die ons vele waardevolle gegevens uit deze gemeente heeft verstrekt. In (het gebouw deed de Rijksgebouwen dienst op verschillende plaatsen kleine her stellingen en onderhoudswerkzaamheden verrichten en wel speciaal schilderwerk in de afdeelingen Nederland en Oud-Europa. Voorts werd de directeurskamer geheel ge restaureerd. In verband met den dreigenden interna tionalen toestand werd eind Augustus het Museum voor het publiek gesloten en wer den de belangrijkste kleinere voorwerpen der verschillende verzamelingen, in kisten verpakt, overgebracht naar de tevoren reeds daarvoor bestemde schuilkelders. De groo- tere voorwerpen, voornamelijk sculpturen, werden in het gebouw zelf door zandzakken' beschermd tegen het eventueele gievaar uit de lucht. Voor het treffen van verdere maat regelen in zake de luchtbescherming werden op advies van den Inspecteur voor de kunst- bescherming enkele museumzalen geheel ontruimd met de bedoeling, dat daar een scherf vrije ruimte zal gemaakt worden, waarin het belangrijkste bezit van ons Mu seum een genoegzame beveiliging zal vinden. In December is het Museum weer gedeel telijk opengesteld, voornamelijk de afdeelin gen Nederland en Oud-Europa, benevens een klein gedeelte der klassieke en Egypti sche afdeelingen, zoodat het Museum zijn cultureele taak niet geheel en al behoeft op te geven. Daarna wordt uitvoerig melding gemaakt van de verkregen aanwinsten, de verrichte opgravingen, bruikleenen, enz. De museumbibliotheek werd met 305 num mers vermeerderd, waarvan 59 door aan koop en 246 door schenking of ruil werden verkregen. Met bijzondere enkentelijkhid dient hier vermeld te worden de schenking van een groot aantal werken op het .gebied der kunst en archaeologie van Egypte en Voor-Azië door mevrouw de douairière Jhr. Mr. J. H. van Lennep uit de nalatenschap van wijlen haar echtgenoot. Vrije toegang werd verleend op vertoon van vrijkaart, inschrijvingskaart der Uni versiteit of lidmaatschapskaart aan 502 per sonen. bovendien aan 72 scholen met totaal 1595 leerlingen. Het totaal bezoek bedroeg 6759 personen. Ter gelegenheid van het eenjarig be staan der jeugdvereeniging D.V.V. heeft het testuur gistermiddag gerecipieerd. De re ceptie werd druk bezocht. Vele schriftelijke geiukwenschen kwamen binnen. Het club huis was herschapen in een bloemenhof. Het jaarfeest wordt hede nen morgen beslo ten met een oud- en nieuwjaarsviering. EXCURSIE GEM. RIOOLWATER - ZUIVERINGINRIOHTING. Zaterdagmiddag heeft de Vereeniging van Oud-leerlingen der Ambachtsschool te Lei den een excursie gehouden naar bovenge noemde inrichting Na een uitvoerige toe lichting door den heer Schagen in het La boratorium der inrichting, werd een rond wandeling gemaakt langs de diverse ma chine-, pomp- en filtergebouwen, waarna allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Tevoren had de voorzitter der V.O.L.A. de heer van Weerlee, nog een woord van dank gesproken tot den heer Schagen. STAGNATIE IN DEN TREINENLOOP. Gistermorgen is een ernstige stagnatie in den treinenloop ontstaan tusschen Haarlem —Leiden, tengevolge van een draadbreuk bij Lisse, waardoor de treinen niet konden doorrijden naar Leiden Daar het rijdeh over enkel spoor groote bezwaren meebracht, liepen de treinen van Amsterdam niet ver der dan Hillegom, waar de reizigers per N.Z.H.T.M. verder naar Leiden vervoerd werden en vanwaar zij de reis per trein konden vervolgen. Hoewel om 12.30 de draad hersteld was. duurde het nog geruimen tijd eer de treinenloop weer normaal was. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Woensdag as. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer A. Bergers zijn intrede deed in het bekende vleeschwarenbedrijf, gevestigd Haarlemmerstraat 216. In verband met de tijdsomstandigheden zal de viering van dit jubileum tot lateren datum worden uitgesteld. Gisteravond omstreeks half tien zijn de 83-jarige H. de V. en zijn 53-jarige zoon. wonende in de Gortestraat, bij het afloopen van de Vischbrug in den Nieuwe Rijn te water geraakt. Een militair van den Op- bouwdienst en een burger hielpen beiden door handreiking op het droge, waarna de E.H.D. hen naar hun woning vervoerde. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De zenuwen. Het waren de zenuwen, die een landarbei der uit Alkemade parten hadden gespeeld. Tenminste, dat zei hij nu bij den politie rechter, die het excuus blijkbaar wel wilde accepteeren. De gevraagde boete werd al thans met de helft verminderd. De zenuwen waren gekomen, toen op den weg van Leiden naar Oude-Wetering de verdachte een overtreding beging. De veld wachter hield hem daarvoor aan en toen sloeg verdachte aan het schelden. Dat kostte een tweede bekeuring, die nu ter beoordeeling werd voorgelegd aan den Po litierechter. De officier vorderde f. 10 boete subs, tien dagen hechtenis, waarna verdachte uiteen zette dat hij ,,van een zenuwachtige familie- is". De politierechter legde f.- 5 boete subs, vijf dagen hechtenis op. Het gedrag verbeterde. Het gedrag van een arbeider uit Leiden was verbeterd. Dat wist de officier mede te deelen naar aanleiding van het reclassee- ringsrapport dat over verdachte was uit gebracht. Die had zich schuldig gemaakt aan heling, waarvoor hij terecht moest staan, doch nu verstek liet gaan. Er waren ook geen getuigen noodig en de officier wilde in verband met het gunstige rapport een kans geven door drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar op te leggen. Do politierechter veroordeelde conform dezen eisch. De kop in den wind. Een kruideniersbediende uit Leiden eigende zich geld toe. dat aan zijn patroon behoorde, in totaal f. 29. Iets dergelijks was al eerder gebeurd en er was een schuld bekentenis opgemaakt, waarvan verdachte aan het afbetalen was. Het zou dan niet aan den baas worden verteld, doch dit gebeurde wel. Over verdachte was een gunstig reclas- seeringsrapport uitgebracht, dat den offi cier aanleiding gaf een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar te vragen. De politierechter veroordeelde conform den eisch en bepaalde dat de schade moet worden terugbetaald. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Overtreding prijsopdrijvingswet. Een dame uit Haarlemmermeer kocht op zekeren dag in Mei van haar neef, die grossier is, een vaatje zachte zeep van dertig k.g.. hoe wel zij krachtens een regeling van October 1939 niet meer dan 20 K.G. zeep in voorraad mocht hebben. Verdachte had echter evenals haar neef slecht geluisterd en slordig de krant gelezen, met het gevolg, dat zij nu wegens overtreding van de z.g. prijsopdrijvingswet ter verantwoor ding werd geroepen. Het bleek een onschuldig geval te zijn. De verdachte gaf toé. dat zij in derdaad meer dan twintig kilogram zachte zeep in haar woning heeft gehad, maar legde aan stonds uit. hoe zij daartoe gekomen was. „Ik heb ontzettend véél zeep noodig; wel vier vijf pond per week", verklaarde ze en toen de heeren rechters groote oogen opzetten, vulde zij haar verklaring aan met de mededeeling, dat haar echtgenoot grondwerk verricht en dagelijks erg vuil thuis komt. Het bleek, dat de verdachte sedert haar trouwen steeds vaatjes zeephad gekocht. Wanneer het eene vaatje bijna leeg was, bestelde zij reeds het volgende. Maar en dat was hier doorslaggevend alles voor eigen gebruik. De officier eischte dan ook vrijspraak, omdat uit niets is gebleken, dat de vrouw met opzet heeft gehandeld. De rechtbank zal een en ander nader over wegen en later uitspraak doen. DE H.A.C.O.-TREKKINGEN. Bij een op 16 April 1938 gewezen schrifte lijk vonnis van het kantongerecht te 'sGra- venhage is L. B. ter zake van overtreding der Loterijweet (HACO-trekkingen) veroor deeld. In hooger beroep heeft de rechtbank te 's-Gravenhage toen dat vonnis bevestigd. De Hooge Raad vernietigde laatstgenoemd vonnis wegens vormgebrek en verwees de zaak naar het Haagsche gerechtshof, dat toen de inleidende dagvaarding nietig ver klaarde. Nadat dit arrest weder door den Hoogen Raad vernietigd was, heeft het Hof het vonnis van het kantongereoht vernie tigd, de tenlastelegging ten deele bewezen LUK HERKEND. Het. lijk, dat de Rotterdamsche politie gistermorgen in de Maashaven aldaar heeft opgehaald (men zie onder Gemengd Nieuws) is door familieleden van den overledene herkend. Het bleek het stoffe lijk overschot te zijn van den 67-jarigen C. J. de Laat, uit de Paul Krugerstraai, te Roterdam. De man is Zaterdagavond ver moedelijk door de duisternis misleid en te water geraakt. MET HET HOOFD TUSSCHEN TWEE WAGONS. Vanmorgen is de 30-jarige J. Vaèssen uit Urmond op de terreinen van de staats mijnen te Stein (L.) met het hoofd tus schen twee wagons terecht gekomen. De ongelukkige was op slag dood. V. was ge huwd. SCHUUR UITGEBRAND TE SCHEEMDA. Vanochtend is te Westerlee, gemeente Scheemda, een groote landbouwschuur, welke met den geheelen oogst van dit jaar was gevuld, door brand vernield. GIFT VAN F. 100.000 VOOR BAKKERS. Ter rectificatie van een vorig bericht wordt gemeld, dat de Ned. Ver. van Meel fabrikanten een bedrag van f. 100.000 heeft gestort in het Bakkersfonds 1940, dat ten doel heeft het verleenen van hulp aan de door krijgsverrichtingen getroffen bakkers. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Gisteravond ikwart o-ver tien is te Boxtel de es-jarige A. van Weert, die zich midden op den weg naar Eindhoven bevond1,* door een auto aangereden en op slag gedood. VERDRONKEN IN DE DUISTERNIS. Gisteravond omstreeks tien uur is de 66-jarige N. J,, wonende in de Vossegatsche- laan te Utrecht, door de duisternis misleid, ■bij de marktbrug op de splitsing van den Aibstederddjfk en de Adriaan van Ostadelaan het water ingeloopen. Eerst een kwartier later werd dit ongierval door een voorbijgan ger ontdekt, doch toen was heft te laat. De 'levensgeesten waren, geweken. DE BASCULEBRUG OVER DE KATWIJKSOHE WATERING. Aanbesteding metalen bovenbouw. - Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aiamfbtedbeed' het Vervaardigen en stel len van den metalen bovenbouw van een hasculebrug over het Uitwateringskanaal te Katwijk; een en ander met bebehoorende en (bijkomende werken. De laagste inschrijfster was de (N.V. Oonstr. Werkplaatsen en Machinefabriek Bosman te Rotterdam, voor f. 27.880. INBRAAK IN EEN VILLA TE BRUMMEN. Inbrekers hebben te Brummen hun slag geslagen in de villa van den heer Delmonte, directeur van de werktuigenfabriek Becker's Sons en Co. De inbrekers hebben in totaal voor meer dan 600 gulden gestolen aan baar geld, levensmiddelen, fototoestel, een nacht kijker en 200 sigaren. Verder maakten zij zich meester van alle distributiebonnen van den eigenaar. Zij hebben in de villa een flesch cognac en een flesch port leeggedronken, onder het genot van een* fijn sigaartje. Men vermoedt, dat de diefstal gepleegd is door dezelfde mannen, die den laatsten tijd te Dieren, De Steeg en Velp hebben geopereerd. B. en W. van Amsterdam hebben in het openbaar aanbesteed: het verbouwen en uitbreiden van het gebouw der voor malige concertzaal, o.a. van Artis, tot bu reau voor de afdeelingen bevolking, re gister en burgerlijke stand der gemeente secretarie. Laagste inschrijfster was de firma G. van Ek te Zegveld en W. Hoog straten te Oegstgeest, voor f. 74.800. In den ouderdom van 79 jaar is te Bus- sum overleden de heer A. C. L. Terbruggen, een bekend Bussumsche ingezetene, die veel op philantropdsch gebied heeft gedaan. De -heer Terhruggen was 44 jaar werk zaam als administrateur van de Nederland- sche Bank en was mede-oprichter en pen ningmeester van den Gooischen kring voor hooger onderwijs buiten de hoogeschool, waaruit voortgekomen is de volksuniversi teit. verklaard, het bewezene net strafbaar ver klaard en te dier zake den verdachte ge deeltelijk van rechtsvervolging ontslagen, gedeeltelijk vrijgesproken. De proc.-gen. kwam van deze uitspraak weder in cassatie. Thans heeft de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Holsteyn, geconcludeerd tot niet-ontvankelijk verklaring van den procureur-generaal in zijn beroep voor zoo ver dit is ingesteld tegen de vrijspraak en tot verwerping van het beroep voor het overige. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 21 October. VEROORDEELING WEGENS FOTOGRA FEEREN VAN MILITAIR WERK. Een Nederlandsch onderdaan is veroor deeld wegens overtreding van de verorde ning van den rijkscommissaris over maat regelen op het gebied van nieuwsberichten en fotografie van 26 Juni 1940. Hij heeft, tegen het uitdrukkelijk verbod in. foto's van een Duitsch militair werk gemaakt. Een Duitsche krijgsraad heeft hem een boete van f. 150.opgelegd. Van veroordeeling tot vrijheidsstraf is alleen wegens den jeug digen leeftijd van den dader voor dezen keer afgezien. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt heden bekend: Een Duitsche motortorpedoboot heeft aan de Engelsche kust een gewapend vij andelijk koopvaardijschip van 3.000 br. t. tot zinken gebracht en een patrouillevaar tuig buiten gevecht gesteld. Het luchtwapen heeft gisteren bewapen de verkenningsvluchten uitgevoerd, waarbij belangrijke militaire doelen in Londen en in andere plaatsen van Zuid-Engeland ge bombardeerd werden. Des nachts werden de vergeldingsaanvallen op Londen met volle kracht voortgezet. Havencomplexen, havenwerken en andere belangrijke mili taire doelen zijn met succes met bommen van allerlei kaliber aangevallen. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 September ln Noord-Duitsch- land bommen geworpen en verscheidene boerenhoeven verwoest. Afzonderlijke vij andelijke vliegtuigen drongen tot Berlijn door, zonder hier echter schade aan te rich ten. Er werd niet waargenomen, dat vijan delijke vliegtuigen werden neergehaald. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. Het jachteskader van majoor Moelders heeft tot dusver ruim 500 luchtoverwinnin gen behaald. lil het weermachtsbericht van 21 Sept. is melding gemaakt van successen door duikbooten. De kleine duikboot onder be vel van den. luitenant ter zee tweede klasse. Lueth, heeft hieraan deel gehad met het tot zinken brengen van vier vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.000 bruto register ton. nacht jagers, die bovn Berlijn een bevelH» gingsvlucht maakten. Door het levendige en welgericht afweervuur durfden de Engel- schen den afweergordel niet te passeeren. Zij keerden, na eenige lichtbommen te heb ben uitgeworpen, terug zonder een bom te hebben neergeworpen. (D.NJ3.) Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 4 van het Tweede Blad. Het Italiaansche weermachtsbericht nr, 108 maakt het volgende bekend: Uit later verkregen inlichtingen blijkt, dat de vijandelijke kruiser welke door onze luchtmacht is getorpedeerd en waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbe richt nr. 104, kort daarop is gezonken. De foto's van het jongste bombardement van 21 September op het centrum van Haifa toonen de prachtige resultaten aan welke bij dit optreden verkregen zijn. Overal wer den hevige en zeer groote branden verwekt. Op Malta werd de luchthaven van Mi- kabba opnieuw gebombardeerd. Een opslag plaats werd getroffen, waarbij een zware brand ontstond. De vijandelijke jagers ver meden den strijd. Al onzë vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand weer de stand Benghazi gebombardeerd en ver scheidene woonhuizen beschadigd. Dank zij den genomen maatregel voor de veiligheid en de openbare orde waren er geen slacht offers te betreuren. Een vijandelijke lucht aanval op Bardia maakte geen slachtoffers en richtte geen schade aan. Aan de kust van Cyrenaica is een viermotorig Engelsch jachtvliegtuig van het type Sunderland door onze vliegtuigen met machinegeweren beschoten en in zee gevallen. Het toestel is met de geheele bemanning spoorloos ver dwenen. De militaire doelen van Mersa Matroeh werden opnieuw met positief re sultaat gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De havenwerken van Aden werden aan een nachtelijk bombar dement onderworpen. Het aantal schepen dat door onze lucht macht tijdens een aanval op een konvooi in de Roode Zee getroffen is, en waarvan in het vorige weermachtsbericht melding is gemaakt, bedraagt drie. De vijandelijke luchtmacht heeft bom men geworpen op Gura. Kassala en in de omgeving van Asmara, waar twee inlanders werden gedood en twee gewond. De aange richte schade is gering. In de Thyrreensche zee werd een ledig Italiaansch schip door een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Het tusschen Frankrijk en Japan tot stand gekomen accoord, dat dadelijk bij sluiting in werking trad, bevat, naar van ■betrouwbare zijde wordt gemeld, o.a. de volgende punten: 1. Toestemming tot grensoverschrijding voor het betrekken van garnizoenen in Indö-China door 6000 Japansöhe soldaten en wel via Paiphong; 2. gebruikmaking door Japan van drie vliegvelden in Tongking. Bij het incident (dit had plaats bij Dongdang) werd slechts een gering aantal Japanners gedood en gewond (United Press) ENGELSCHE GOUDSCHAT NAAR CANADA? Het is kenmerkend voor de steeds verder om zioh heengrij pende onzekerheid in de Engelsche regeeringskringen, dat ontvan gen berichten uit Londen de Bank van En geland opdracht heeft gekregen maatrege len te nemen om den in Engeland liggende goudschat naar Canada over te brengen. Dientengevolge zal de directie van de Bank van Engeland den bezitters ""an goud per circulaire verzoeken hun voorraad naar Montreal te laten overbrengen. Voor de transport- en verzekeringskosten zal onge veer zes procent van de goudwaarde bere kend worden. VERGEEFSCHE AANVAL OP BERLIJN. Hedennacht zijn wederom eenige Britsche vliegtuigen via Nederland naar Noord- Duitse h land gevlogen. Eenige vliegtuigen drongen door tot de mark Brandenburg. Bij Potsdam en Oranienburg stieten zij op het spervuur van het afweergeschut van Groot- Berlijn. Op eenige plaatsen ontmoetten zij AMSTERDAM, 23 September. De belangrijke uitbreiding van de prijscourant gedurende den laatsten tijd waarop ook in deze kolommen meer dan eens de aandacht ls geves tigd. oefende, heden op den eersten beursdag der 'week een gunstigen invloed uit. Nu van he den af de fondsenhandel weer vrijwel in den ouden vorm kan plaats hebben is het publiek weer in staat de koersbewegingen zelf nauw keurig te volgen, en zoover mogelijk, zelf te beoordeelen. Want, men wil nu eenmaal de ge gevens „zwart" op wit zien" bij een beoordeeling van den gang van zaken ter beurze. Met de publicatie van de dagelijksche omzet ten is daarnevens een lang gewenschte maat regel tot stand gekomen, en in vervulling ge gaan. Dit zal op den duur ongetwijfeld zijn nut en waarde bewijzen. Zoo zal het bijvoorbeeld niet meer kunnen voorkomen, hetgeen vroeger vaak geschiedde, dat bU een omzet van 2 i 3 stuks een fonds gedurende het beursuur groote fluctuaties van 5 tot 10 punten te zien kon ge ven. Wi) herinneren ons een geval, waarbij een koersverschil van 20% tot stand kwam bij een omzet van zegge en schrijve twee aandeelen. Hierbij betrof het een transactie die niet aan een limite gebonden was. De openingskoersen waren hedenmiddag vooral ten aanzien van de leidende blnnenland- sche industrleele fondsen opmerkelijk vast. Flinke kooporders deden de noteeringen onmid dellijk belangrijk oploopen. Toen echter de sterk verbeterde koersen be kend werden, traden tal van winstnemingen naar voren. Deze konden evenwel zonder bezwaar worden opgenomen, aangezien ruimschoots vraag aanwezig was. Na een tijdelijke daling kon men tegn het slot weer een hervatting van de op- waartsche beweging waarnemen. De belangstelling voor aandeelen Aku's was heden geringer dan in de voorafgaande dagen. Het fonds opende op 106 1/4 tot 107 3/4. Onder Invloed van de boven vermelde winstnemingen daalde de noteering weer tot het slot van Zater dag. Later ln den middag trad weer een geringe verbetering in. Aandeelen Unilever lagen ook heden wederom willig in de markt. De openingskoers bedroeg 119 tot 122^ pro cent. welk niveau 8 procent boven het hoogste peil van Zaterdag lag. Onder beurs kon mon hier duidelijk eenige néiging tot verkoopen zien, later echter liep de noteering weer iets om hoog. Hét hooge niveau van 186 procent lokte onmiddellijk winstnemingen uit. zoodat de koers terugliep tot even beneden de 180 pro cent. Ook hier trad later in den middag weer vraag naar voren, zoodat een stijging tot 134 procent kon intreden. De gunstige gevolgen van het toelaten van tal van rubberwaarden tot de officeele noteering in de prijscourant kon men in den rubberhoek zeer duidelijk waarnemen. De hoeklieden ver klaarden bij informatie dat zij sedert de weder- openstelling van de effectenbeurs nog nooit zoo veel orders gekregen hadden. Dit feit bewijst wel ten duidelijkste dat het publiek in de eerste plaats gediend is met een juiste bekendmaking der koersen. Het hoofdfonds Amsterdam Rubber steeg kort na opening tot 210 procent en wist dit niveau vrijwel gedurende den geheelen middag te behouden. De minder courante soorten liepen eveneens naar verhouding vrij aanzienlijk op. Goede belangstelling bestond voor Tabaksaan- deelen, die vooral ten aanzien van Deli Mij. een vast verlóóp hadden. Dit fonds noteerde 2071£, terwijl Deli-Batavia's omstreeks de 145 procent werden verhandeld. Senembah's veranderden niet veel. Van de Suiker aandeelen wisten H.V-A.'s het Zaterdag geleden koersverlies weer ruimschoots in te halen. Na een vaste opening en verderen han del op 378 trad een kleine reactie in. De min der courante aandeelen in deze afdeeling waren gunstig gedisponeerd. Groote belangstelling bestond heden wederom voor scheepvaartaandeelen. HollandAmerika Lijn kwamen flink boven de pari-grens, terwijl Scheepvaart Unies bij ruimen handel tot even beneden de 140 procent opliepen. Oude Booten werden omstreeks 131 verhandeld, Nederland en Rott. Lloyd op 116 3/4. Vrij levendige aandacht trokken Olie's, die bij een vorigen koers van 229^ kort na opening 240 golden. Maar ook hier traden de reeds herhaal- deiyk genoemde winstnemingen naar voren, die de noteering tot omstreeks 237 drukten. Voor Amerikaansche Shares was de animo gering. Koper- en staalfondsen werden tegen vrywel onveranderde koersen verhandeld. Op de beleggingsmarkt bestond levendige vraag voor Nederlandsche Staatsfondsen. Vooral de Oude Schuld was zeer vast. Integralen en 3 pet. cer- tifcaten werden geadviseerd op resp. 65 procent en 74 7/8 procent. De nieuwere emissies waren eveneens belangryk hooger. De Gestaffelde Lee ning gold 831^ de 4 pet. leeningen 1940 om streeks 99 procent. Duitsche obligaties waren aan den iets beteren kant. Geld op prolongatie 2 3/4 procent.. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 23 September. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16; Berlijn 75.28, 75.43; Brussel 30.11. 30,17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Zürich 42.84, 42.92. Bankpapier: New York I.B6V2. 1.90 1/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76. 44.94; Zürich 42.80, 42.96. BOSKOOP. 21 Sept. Coöp. Ver. De Boskoop- sche Veiling. Rozen per bos: Rosalandia 23—34 ct.; Butterfly 35—46 ct.; August Noach 19—22 ct.; Pechtold 2540 ct.; Else Poulsen 32 36 ct.; Polyantharozen 4060 ct.; Hadley 54—85 ct.; Briarclif 4070 ct.; Steward 41—52 "ct.; Wil. Kordes 22—52 ct.; Edith Helen 35—57 ct.; Wendland 2553 ct.; Gemengde rozen 1218 ct., Gloria Mundi 22—38 ct.; Florex 2842 ct.; Rosa Mundi 3546 ct. Diversen per bos: Clematis. Durandl 1013 ct.; idem Prins Hendrik 60—77 ct.; idem Mevr. Ie Coultre 80—1.30 ct.; Asters 34 ct.; Physalis Francetti 1826 ct.; Chrysanten, gr. bloemig 40—70 ct.; idem tros 1016 ct.; Zinnia's 46 ct. LEIDSCHENDAM 21 Sept. Kropsla le srt. f.1—1.40; Peen f.4—650; Bloemkool le srt, 1217 ct.idem 2e srt. f.59: idem uitschot f.2.50450; Tomaten midd. f.5.505.70; idem groote ronde f.550—6.10: idem 2e srt. f.550— f. 5.60; idem 3e srt. f.44.20; idem bonken f.3.50—4.50; Andijvie per 100 f. 1—1.50; idem per 100 kg. f.22.50; Spinazie per 4 kg. 1552 ct.; Postelein f.34.50: Meloenen f.615; Drui ven 12—20. NAALDWIJK. 22 September. Bond West- land: Netmeloenen 15—20 ct.; ananas 15—20 ct.; suikers 14 ct. per st.; allcante 3840 ct.; golden champion 45 ct.; rauscaat 44 ct. per kg.; torna-' ten A, B en C. 9—11 per kg.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3