Heden verschijnt het Vademecum van het Leidsch Dagblad STADSNIEUWS De nieuwe ordening van Europa LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 23 September 1940 Uit Amerika Verspreide Berichten Pijn-Pijn-Pijn De jaargang kost 5.75.-. Wekelijks worden de aanvullingen toegezonden Reeds in oorlogstijd SPORT VRAGENRUBRIEK Nederlandsche en Duitsche oorlogsgewonden foonen hun dankbaarheid verwachten, dat onze opmarsch zal worden uitgevoerd zonder verdere onaangename incidenten. (Domei). De Japansche pers is zeer ontstemd over de Engelsch-Amerikaansch-Australische besprekingen en is bevreesd voor Singapore De Hotsji Sjimboen vraagt of het nog mogelijk is den vrede in de Stille Zuidzee in stand te houden. Voor eventueele ge beurtenissen in dit gebied dragen Engeland en Amerika de volle verantwoordelijkheid, omdat zij hier de atmosfeer opzettelijk ver giftigd hebben. Het blad neemt aan, dat nauwkeurige Engelsch-Amerikaansche af spraken omtrent Singapore bestaan en is van meening, dat de. tot dusver goede be trekkingen van Japan tot Nederlandsch- Indië en Fransch Indo-China verstoord en de uitvoering van de taak van Japan in het Verre Oosten doorkruist worden, indien de vloot van de V. St. eenmaal dit steun punt bezet houdt. Van het vraagstuk Singapore hangt het verdere lot van Japan af. Daarom moet Japan alles doen om Amerika dit opdrin gen te beletten. De Tokio Asahi Sjimboen uit zich in ge lijken zin en betoogt, dat het Engelsch- Amerikaansche optreden vroeg of laat eco nomische en misschien ook militaire gevol gen moet hebben. Ónder deze omstandig heden is de plicht van Japan in overeen stemming daarmee op militair terrein en op dat van de buitenlandsche politiek voorbe reidselen van beslissende beteekenis te tref fen. Volgens dit blad zouden te Singapore reeds verscheidene Japanners gearresteerd Eljin. De Yomioeri Sjimboen verwijt den V. St. als neutrale natie, dat zij reeds bedekt aan den oorlog deelnemen. Japan zou door de Engelsch-Amerikaansche samenwerking in den Stillen Oceaan langzaam geworgd moe ten worden. Ook dit blad eischt evenals de Tokio Asahi Sjimboen energieke maatre gelen van de regeering. (Domei) WILLKIE CONTRA ROOSEVELT. In een te San Francisco gehouden ver kiezingsrede heeft de republikeinsche can- didaat voor het presidentschap, Willkie, hevige aanvallen gedaan op Roosevelt's buitenlandsche politiek# die hij ten deele voor den oorlog in Europa verantwoordelijk achtte. Roosevelt heeft de in 1933 te Londen ge houden economische conferentie getorpe deerd en daarmede de democratische wereld de laatste mogelijkheid om zich te herstel len ontnomen. In plaats van den wereld handel te bevorderen en den wereldvrede te verzekeren, heeft Roosevelt zich met bin- nenlandsch-politieke conflicten ingelaten. Wanneer Duitschland overwint, aldus spre ker, zouden de Vereenigde Staten eenzaam tegenover de totalitaire wereld staan. Zou echter Engeland overwinnen, dan zouden onrust en opstanden Europa verscheuren en demoraliseeren. Dat Amerika steeds meer alleen komt te staan, blijkt in elk geval uit het resultaat van de buitenlandsche politiek der laatste acht jaren. De V.S. hebben alle naties, En geland uitgezonderd, van haar illusies be roofd en zich haar antipathie op den hals gehaald. Niettemin pleitte Willkie voor steun aan) Engeland „binnen de door het verstand en de doeltreffendheid geboden en door onpar tijdige deskundigen vast te.stellen grenzen". De belangen van Amerika in het Zuidzee gebied worden naar de meening van Willkie het best gediend door een „vrij en sterk China" en daarom dient China economisch hulp te worden verleend. Willkie bepleitte ook het verwerven van nog meer luchtvaart bases in het Zuidzee-gebied. (D.NJ3.). DE BEVOLKING. Het aantal inwoners der Vereenigde Sta ten bedroeg op den len April 1940, den dag waarop de eens in de tien jaren gebruike lijke volkstelling is gehouden, in totaal 131.409.881. De toename sedert 1930 be draagt 7 pet. (D.N.B.) MEER VLIEGERS. United Press meldt: Roosevelt heeft geëischt dat in zoo kort mogeliike tijd 50.000 piloten ter beschikking gesteld kunnen worden. Behalve de militaire autoriteiten werken ook de burgerlijke luchtvaartautoriteiten, scholen, universi teiten en particuliere vereenigingen aan de verwezenlijking van dit doel mee. De Amerikaansche jeugd wordt een soort ele mentaire opleiding voor het vliegwezen gegeven. Het leger heeft reeds de opleidings mogelijkheden aanmerkelijk uitgebreid en vier groote opleidingskampen voor gevor derde leerlingen der vliegerscholen inge richt. HOOGE AMBTENAREN DOOR HITLER ONDERSCHEIDEN. De Feuhrer heeft ook den rijksprotector Freiherr von Neurath, den rijksverkeersmi nister Dorpmueller. den rijksminister van economische zaken, Funk, den staatssecre tarissen Koerner en Kleinmann, voorts den B Door hun uitdrijvende en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet, van Mijnhardt. Mijn'hardt's Poeders per stuk 8 ot. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. 1068 (Ingez. Med.) rijkscommissaris gouwleider Terboven en den gouwleider Koch als erkenning voor hun bijzondere verdiensten bij de uitvoe> ring van oorlogsopdrachten het oorlogskruis van verdienste eerste klasse verleend. Het Groot-Duitsche rijk telt thans na de gebiedsvergrooting door de hereeniging met de Oostmark, het Sudetenland, het Memel gebied Dr.ntzig, de nieuwe gebieden in het vroegere Polen, Eupen-Malmedy, en met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, bijna 97 millioen inwoners (DNB). BRITSCHE KANONNEERBOOT GETORPEDEERD. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de kannonneerboot „Dundee" door een vij andelijke onderzeeboot werd getorpedeerd. Het vaartuig is gezonken. (De „Dundee' behoorde tot de Falmouth klasse, waarvan vier schepen werden ge bouwd in 19321933. Het schip mat 1060 <ton. Het werd in September 1932 in dienst van de Britsche marine gesteld). DE AANKLACHT TEGEN DALADIER EN GAMELIN. Naar men in welingelichte kringen in Vichy meent te weten, heeft de aanklacht tegen Daladier en Gamelin in de eerste plaats betrekking op de gebrekkige voorbe reiding van den oorlog voor en na het uit breken van den strijd. (DNB). DE BEZETTING DER DOBROEDSJA. De bezetting der Zuidelijke Dobroedsja door de Bulgaren verloopt vlot en zonder incidenten. DE DISTRIBUTIE IN FRANKRIJK. Brood, vleesch, vet, suiker, zeep, koffie, gebak, rijst en kaas zijn in Frankrijk nog slechts op bons te koop. Voor de restau rants wordt de rantsoeneering op 30 Sep tember van kracht. In een gepubliceerd communiqué wordt de noodzakelijkheid der levensmiddelen- rantsoeneering in de eerste plaats geweten j aan de Britsche blokkade. Voorts is ech- llillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllliililir' Het bevat de langs fotogra- füscban weg gereproduceerde knipsels uit de krant van §j de distributie en Overheads- H maatregelen, welke gij ge il leizen hebt en welke U zich j§ ai heel spoedig- niet meer kunt herinneren. Hat is zóó volledig dat het i als het ware een wetboek in het klein is geworden en daarom onmisbaar voor: Bankiers, Notarissen, Advocaten, Accountants, Fabrikanten, Grossiers, Detaillisten en huismoeders. Het geheel is bijgewerkt '/an den dag af dat deze maat- 1 regelen dcoi- de overheid ge- i nomen werden. De index, waardoor men alles in alphafbetische volgorde a la minute kan vinden, be- teetoemt voor een ieder een groot gemak. BENZINE EN OLIE BEZETTHiNG BRANDSTOFFEN GELDWEZEN LEDERWAIREN LEVENSMIDDELEN SOC. MAATREGELEN TEXTIEL VLEESCH EN VET ZUIVELPRODUCTEN DIVERSEN Vraagt een exemplaar ter inzage zonder eenige verplichting of kosten. g m\\\\\minimi (Ineez. Med.) ter ook, zoo wordt in het communiqué nog gezegd, de graanoogst vooral in het onbezette gebied, slecht uitgevallen en is de suikerproductie door de verwaarloozing der bietenvelden achteruitgegaan. Bij deze maatregelen is er reeds rekening mede gehouden, dat alle levensmiddelen voor de Duitsche troepen uit Duitschland gehaald worden en dat de Fransche krijgsgevange nen in Duitschland uit Duitsche voorraden worden gevoed. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Latere geschiedschrijvers zullen het als een wonder van dezen oorlog beschouwen, dat de nieuwe vorming van Europa reeds vaste vormen kon gaan aannemen, voor dat het einde van de vijandelijkheden zich afteekende. Met deze woorden begint dr. Halfeld een hoofdartikel in het „Hambiïr- ger Fremdenblatt', betreffende de nieuwe ordening van Europa met uitschakeling van elke Engelsche inmenging. In tegenstelling tot den wereldoorlog, zoo vervolgt hij, heeft de zege van de Duitsche wapenen ditmaal in het verrassend korte tijdvak van negen maanden den vrede op het vasteland kunnen herstellen. Terwijl dus de. militaire gebeurtenissen tot den strijd van het Duitsche Rijk en Italië met het Engelsche eiland beperkt werden, is in de rest van Europa de politieke, economi sche en geestelijke taak gericht op de nieuwe mogelijkheden. Wanneer men afziet van de Fransche kust, die het kenmerk heeft van de bijzondere vereischten voor den slag om groot-Brittannië, dan zijn het in de overige door Duitschland bezette ge bieden de niet-militaire werkzaamheden, die op den voorgrond staan. Er wordt voor ge zorgd, dat Europa niet ten tweeden male. zooals aan het einde van den wereldoorlog, ten prooi valt aan de sociale en econo mische ontbinding. Ook in politiek opzicht is vooruitgebouwci op het toekomstige Europa. Het Zuid- Oosten heeft door de arbitrage van Weenen zijn definitieve grenzen gekregen. De Brit sche blokkade geldt voor het geheele „damned continent", dat deel van Europa, dat. voor den echten Engelschen Tory al tijd een armzalige en akelige wereld ge weest is. Juist daarom echter zijn de voor waarden voor het ontstaan van Europee- sche eenheidsinstincten nooit zoo gunstig geweest als in onze dagen. Het wonder wordt voltrokken, dat Fransche menschen aan de Golf van Biscafe bijna even vurig als de Duitsdhers naar de overwinning der Duitsche wapenen uitdien. Sinds den „roemvollen" aftocht uit Duin kerken heeft Engeland opgehouden een Europeesche mogendheid te zijn. Sinds het afgezien heeft van het Amerikaansche halfrond staat het ocfe als Amerikaansche mogendheid op het punt aan grootheid tc verliezen. In de Vereenigde Staten schijnt men echter het karakter van de Europee sche omwenteling heel wat beter begrepen te hebben dan de eenzijdige houding der Amerikaansche pers doet vermoeden. Alleen de ophitsing van de Amerikaan sche massa heeft tot dusver verhinderd, dat- de innerlijke verwantschap tusschen den Europeeschen strijd tegen Engeland en den Amerikaanschen onafhankelij kheidsoorlog in haar kern wordt, ingezien. De overwinning van de mogendheden van de spil beteekent voor de toekomst het einde van alle bur geroorlogen op het vasteland. Daarom kan niet duidelijk genoeg betoogd worden, dat Europa slechts den weg op gaat, welke de Vereenigde Staten sinds 1823 met de Mon- roe-leer zijn ingeslagen. Al kon de nieuwe wereld evenals Engeland vaak proflteeren van de inwendige tweedracht, welke door de schuld van Engeland het kenmerk van Europa was en al was het sinds lang een Amerikaansche gewoonte geworden om minachtend over het eeuwige getwist van het Europeesche vasteland te denken en zich in ve'lige huisvesting daarboven te voelen, toch zijn ook dat geen redenen, zoo besluit dr. Halfeld. welke tegen het nieuwe dcor een geweldige omwenteling bij eengebrachte Europa spreken. Foto Van Vliet. Namens de In het Academisch Ziekenhuis verpleegde Nederlandsche en Duitsche oorlogs gewonden werd Zaterdagmiddag aan het ver plegend personeel dier inrichting een schilderij aangeboden, voorstellende een gezicht op den vyver. Op onze foto v.l.n.r. dr. S. Hoogerwerf, zuster Schlüter. wnd. directrice v. h. Acad. Ziekenhuis, luitenant-kolonel H. D. Buurman, dr. H. H. Maas, directeur en Oberar^< Willige. ZEILEN. VEREENIGING „NOORD-ZUID". De watersportvereniging „Noord-Zuid" te Nieuwkoop hield op de Noordeinderplas haar laatsten zeilwedstrijd in dit seizoen. Ditmaal had het bestuur een handicapwedstrijd uitge schreven. Alle deelnemers startten te gelijk en kregen naar gelang de snelheid hunner boot bij vorige wedstrijden opgenomen een voor gift, waarbij het snelste schip als meetschip was aangemerkt. Deze voorgift was voor allen dus zoo berekend dat. wanneer ieder zijn eigen ge middelde tyd maake. alle berekende tijden ge lijk waren. De wedstrijd was als volgt: 1. A. van Schaik; 2. G. Pouw; 3. W. J. van den Bosch; 4. C. Boer; 5. H. van den Bosch; 6. N. Tijsterman en 7. J. Bodegraven Nzn. De prijzen werden in Paviljoen „Plaszicht" door den voorzitter, den heer N. de Pater, met een toepasselijk woord aan de prijswinnaars uitgereikt. J, D. te S. Volgens de Nederlandsche spraakkunst is alleen „U hadt" goed. Had zon der t is steeds 1ste of 3de persoon enkelvoud; hadt met dt is 2de persoon enkel of meervoud. GESCHENK AAN DE VERPLEEGSTERS VAN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS. In de conyersatiezaal van het Zusterhuis van het Academisch Ziekenhuis te dezer stede had Zaterdagmiddag een eenvoudige, maar treffende plechtigheid plaats, name lijk de aanbieding van een geschenk door ae aldaar verpleegde Nederlandsche en Duitsche oorlogsgewonden aan het verple gend personeel dier inrichting. De plechtigheid werd behalve door een groot aantal zusters bijgewoond door den luitenant-kolonel H. D. Buurman en ma joor Alofs namens de Nederlandsche mili taire autoriteiten, door Oberarzt Willige namens de Duitsche Weermacht en voorts door eenige hoogleeraren, den directeur van het Ziekenhuis, dr. H. H. Maas, een groot aantal assistenten benevens vele ver pleegden en óüd-verpleegden, die aTs ge volg van de oorlogshandelingen in begin Mei in deze inrichting gedurende tongeren of korteren tijd werden opgenomen. Namens verpleegden en oud-verpleegden werd het woord gevoerd door den vroege- ren reserve-eerste-luitenant P. E. Bos, die na een kort begroetingswoord allereerst allen herdacht, die in den strijd voor het Vaderland gevallen zijn. Te hunner nagedachtenis werden eenige oogenblikken stilte in acht genomen. Ver volgens wees de heer Bos erop, dat bij het uitbreken van den oorlog de ziekenhuizen onmiddellijk paraat waren om de oorlogs gewonden op te nemen. Ook het verplegend personeel van het Leidsche Academisch Ziekenhuis van hoog tot laag is tot zeer groote prestaties in staat gebleken en ten volle berekend voor zijn zware taak. De or ganisatie bleek in ieder opzicht voortref felijk. Alleen zij, die zulks van nabij heb ben gadegeslagen, weten welk een ontzag lijke arbeid hier verricht is. Toen het denk beeld geopperd werd om op de een of an dere wijze de dankbaarheid der patiënten tot uitdrukking te brengen, ontmoette dit voorstel over alle afdeelingen rein en thousiasme. De Duitsche lotgenooten ver zochten spontaan zich bij deze actie te mogen aansluiten en het resultaat der ge houden inzameling was verbluffend. In overleg met den directeur werd besloten het pand der dankbaarheid den vorm te geven van een schilderij; de kunstschilder Dirk Nijland werd bereid gevonden dit te vervaardigen en met kunstzinnige hand bracht hij een deel van het Ziekenhuis op het doek, waar na volbrachten arbeid de zusters rust en verpoozing zoeken, n.l. de omgeving van den vijver. Spreker dankte den heer Nijland voor zijn groote mate van medewerking, de firma IJdo voor het ver vaardigen der reproducties, welke aan de zusters als persoonlijke herinnering zullen worden aangeboden en aan de fa. Stöxen, die de opdrachtplaat aanbracht. Nadat de heer Bos nog eenige brieven had voorge lezen, waarin de-dankbaarheid der oud- verpleegden treffend tot uiting kwam, ver wijderde zuster Schlüter, waarnemend di rectrice het doek, waarachter het schilderij verborgen was. De directeur van het ziekenhuis, dr. H. II. Maas. het geschenk namens de zusters aanvaardend, zeide dat dezen het schilderij als kunstwerk ongetwijfeld tot in lengte van dagen zullen waardeeren. Spr. zou dit geschenk niet beschouwd willen zien als een herinnering aan de stormachtige Mei dagen, doch hij meent dat de tegenwoor dige zusters, die met de oorlogsgewonden zooveel lief en leed hebben meegemaakt, daarin moeten zien een bewijs van dank baarheid van de zijde der patiënten, waar voor zij zooveel hebben gedaan. Dit schil derij straalt zon en rust uit, aldus spr. Moge voor de toekomstige zusters dit schil derij het symbool zijn van de verpleging, welke ook vereischt een zon in het hart en een rust in het gemoed. Evenals de weten schap, de liefde en het geloof universeel zijn, moge het desgelijks wezen met de ver pleging. Tenslotte dankte dr. Maas alle schenkers voor hun bijdragen, alle aanwe zigen voor hun tegenwoordigheid en hij besloot met de verzekering te geven, dat dit schilderij zuinig en zorgvuldig in eere zal worden bewaard. Hierna werden ververschingen aangebo den. LEIDSCHE DOOFSTOMMENVEREEN. „DE SLEUTELSTAD". Herdenking van het eerste lustrum. Gistermiddag heeft bovenstaande veree- niging haar vijfjarig bestaan -herdacht met een bescheiden, doch buitengewoon prettig verloopen herdenking in het restaurant „Schuttershof", bestaande uit-een receptie met huldiging en tenslotte een diner. De heer J. H. Otto, de voorzitter van het huldigingscomité opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarna een doofstomme de woorden van den spreker door middel van gebarentaal vertolkte voor de in de meerderheid aanwezige doof stommen. Hij bedankte de aanwezigen voor de be langstelling, zooals leden, ouders, donateurs en de afgevaardigden van diverse vereeni gingen. Hierna werd koffie met gebak ge presenteerd. Nadat nog anderen het woord gevoerd hadden, werd overgegaan tot de aanbieding van een prachtig vaandel door het huldigingscomité. Een treffend en ont roerend moment vooral voor de oprichter den heer David Daniëls, die zich, evenals de andere bestuursleden, voor dit fraaie ge schenk uiterst dankbaar betoonde. Namens de Amsterdamsche Doofstommen- vereeniging „Guyot" werd een enveloppe met inhoud aangeboden, waarna nog ver schillende geschenken door afgevaardigden van vereenigingen werden aangeboden. Een en ander getuigde van een uitstekende on derlinge verstandhouding. Ook het huldi gingscomité werd niet vergeten en had woorden van dank en geschenken in ont vangst te nemen. Na een gezellig samenzijn, volgde het diner in de boven-eetzaal, dat eveneens een aan genaam verloop had. De oprichtëï der vereeniging de heer D. Daniëls werd tot eere-lid benoemd; tijdens den maaltijd vervulde hij de functie van tafel-president. Dat een ieder welgevuld huiswaarts keer de, behoeft nauwelijks betoog. Tegen acht uur werd deze zoo buitengewoon hartelijk gestemde herdenkingssamenkomst, die de Leidsche Doofstommen hoogelijk gewaar deerd hebben, besloten. DE VACATURE DS. JOH. W GROOT ENZERINK. Een drietal opgemaakt. Gisteren is door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente een drietal opgemaakt in ae vacature van wijlen ds. Joh. W. Groot Enzerink. Op dit drietal komen in alphabetische volgorde de narnen voor van ds. J. van Kuiken te Amstelveen, van dr. J. Streeder te Leiderdorp en van ds. H. W. Waarden burg te Meppel. Over enkele weken zal uit dit drietal een beroep worden opgemaakt. Wij vernemen verder, dat ook zeer bin nenkort het beroepingswerk in de vaca- ture-ds. M. J. Punselie ter hand zal worden genomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen voorheen L. E. Nieuwenhuizen, Morschweg 60, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Aannemersbedrijf A. van Duyn. voorheen fa. Van Duyn en Vink, Duinweg 15, Noord- wijk. Timmer- en metselwerken. Wijziging handelsnaam in: Aannemersbedrijf A. van Duyn. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2