De Italianen in Egypte 81ste Jaargang MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 No. 24692 De aanvallen op Engeland 23 millioen K.G. bommen geworpen Duitsch Weermachtsbericht Wat op Engeland werd „uitgestrooid" Von Ribbentrop huiswaarts Suner naar Rome EERSTE BLAD Feiten van den dag Gouwleider Bürckel te Metz Alexandrië gebombardeerd Wat doet Egypte? Rond de stille Zuidzee LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd-zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) J>e luchtaanvallen op Engeland met Lon den als middelpunt, gaan geregedl voort. De censuur in Engeland is nog zeer ver scherpt, zoodait er slechts weinig berichten door de neutrale correspondenten hunnen worden gezonden. Volgens Stookholms Tid- ningen vliegen de Duitschers thans laag over de stad. Aan Dagens Nyheter wordt gemeld: Men spreekt thans veel over de mogelijk heid om in de reuzenstad eenvoudig den staiat van beleg af te kondigen, en allen uit te zetten die niet onvoorwaardelijk in de hoofdstad moeten blijven. Of een dergelijke maatregel hnogelijk is, aldus de corespon dent, is echter dubieus. De Engelsche critici toeeren hun aandacht steeds meer naar de kwestie van een vrijwillige ontruiming, welke Zoo omvangrijk zou moeten worden uitgevoerd, dat voor het overblijvende deel der bevolking voldoende plaats ter beschik king zou staan. Aangezien om al deze problemen tusschen de verschillende bestuursautoriteiten moei lijkheden bestaan en de bevoegdheid niet is opgehelderdbeipleit de Daily Express de imsbeling van een „thuisfront-ministerie", dart de verantwoordelijkheid zou dragen voor de levensmiddelenvoorziening, het ge zondheidswezen. de landsverdediging en het verkeerswezen United Press meldt: De Londensohe city neemt op het oogen- bltk maatregelen om de voortzetting van het economische leven ondanks de Duitsche luchtaanvallen mogelijk te maken. Zoo heeft de belkende verzekeringsmaatschappij Lloyd haar bedrijf naar de kelders van het gebouw verplaatst. De Londensche stadsregeering heeft voor de beurs ondergrondsche ruim ten beschikbaar gesteld, waar het bedrijf kan worden voortgeeet. Het plan om de beurs naar Denham over te brengen, heeft men op grond van de transportmoeilijk heden laten varen. Zelfs de Bank van Enge land heeft haar halfjaarlijfcsche vergade ring gehouden in ruimten, die zooals de pre sident Norman het uitdrukte, op „treurige catacomben" geleken. De zaken aan de beurs zijn echter, naar men zegt, gering. In het middelpunt van de belangstelling staart de groote 2'/» pro- eentsteening voor oorlogsdoeleinden. In sommige kringen zegt men dat deze leening vervangen moet worden door een leening op korten bermijn, daar het economische leven tengevolge van de verhoogde belas tingen en andere gestegen uitgaven niet in staat zou zijn gelden voor langerer. duur vast te leggen. De Engelsche P.T.T. heeft, aldus het D.N.B., een oproep aan dje bevdlking gepubliceerd, waarin verzocht wordt alleen in dringende getallen te telefoneeren ol te teiegrafee ren, teneinde het hier en daar zwaar be schadigde kabelnet te ontlasten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maafkte gisteren hetend': Een duikboot, onder bevel van luitenant ter-zee 1ste klasse Schepte, heeft acht vijandelijke koopvaardijschepen van in to taal 61.300 b.r.t.. tot zinken gebrach. Tege lijkertijd meldden andere duikbooten, dat nog acht vijandelijke koopvaardijschepen van totaal 35.700 b.rjt., tot zinken zijn ge bracht. Inclusief de vijandelijke koopvaardij schepen, welker ondergang gisteren ge meld werd, zijn daarmede in twee dagen 176.000 b.r.t. scheepsruimte van de vijandelijke koopvanrdijvioot door on derzeebooten tot zinken gebracht: een record-prestatie, die voor de eerste maal in dezen oorlog geleverd is en boven dien in gebieden, waar de tegenstan der over overvloedige middelen tot be strijding van onderzeeërs beschikt. De vergeldingsaanvallen op Engeland gingen ook gisteren voort. Londen was weer het hoofddoel voor de aanvallen. Overdag en des nachts werden in het centrum en langs de Theems talrijke militaire en voor den oorlog belangrijke doelen succesvol met bommen bestookt. In de nabijheid van het Royal Albert- en het West India-dook ont stonden nieuwe, zware branden. In de groote bocht van de Theems kon geconsta teerd worden, dat nog talrijke oude branden woeden. Andere aanvallen richtten zich op verscheidene vliegvelden en troeperakampen alsmede op enkele havenplaatsen aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Op een bijzonder hevig bestookt vliegveld in de nabijheid van Londen werden treffers op hangars en onderkomens geplaatst. Hernieuwde pogingen van vijandelijke luchtstrijdkrachten om het rijksgebied bin nen tne dringen, mislukten, met uitzonde ring van enkele vluchten boven de Fransch- Beizische kust. De hier uitgeworpen bom men richtten in het geheel geen militaire schade aan. De vijand verloor twee vlieg tuigen. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Heit Duitsche luchtwaipen. heeft, naar het DJNJ3. verneemt, sedert 10 Augustus 23 millioen kjg. bommen van. alle kalibers op militaire objectten in Groot-Brittannië geworpen. In de afgeloopen zes weken ver hevigden luchtonrlog zijn de belangrijkste Engelsche havens aan alle kusben in onge veer 200 aanvallen bestookt met 8 millioen kjg. springstof. In denzelfden tijd werden 700 aanvallen naar vliegvelden in Industrie- Installaties in Zuidi- en Midden-Engeland, met inbegrip van Londen, ondernomen, waarbij 15 millioen k.g .bommen werden neergeworpen. 6000 industrie- en fabrieksinstallaties, waarvan alleen reeds 1400 in Londen, wer den beschadigd of vernield. 20 procent der gas- en electriciteitsinstaillaties in groote Engelsche steden werden deels vernield, deels voor maanden onbruikbaar gemaakt. De belangrijkste verkeersknooppunten en honderden kilometers rails werden voor het transport van personen en goederen on bruikbaar. Alleen in Londen zijn vier hoofd stations vernield en drie belangrijke onder- grondsche trajecten in puin geworpen. Door branden ontstond alleen in de levensmid delenpakhuizen, graansilo's en maalinstal- Laties van de Engelsche havens een verlies van IV2 milliard R.M. Zoo luidt de balans van den vernietigingsveldtocht van zes weken tegen de Engelsche oorlogseconomie. ZINLOOZE BRITSCHE AANVALLEN. Het aantal gevallen van Britsche bom aanvallen op burgerlijke doelen, op Duitsche woonhuizen, kerken, cultuur-momumenten en kerkhoven is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer uitgebreid. De nieuwe gevallen hebben de verbittering van het Duitsche volk tegen de Engelsche vliegers en de Engelsche oorlogsmethoden nog doen toenemen. Niet minder dan 13 personen zijn thans weer aan deze oorlogsmethoden ten offer gevallen. O.a. hadden de Britsche luchtpiraten het arglistig voorzien op een klein dorpje aan den Moezel. Laagvliegend naderden zij het en wierpen toen 8 explo sieve bommen en 40 brandbommen neer. Verschillende woonhuizen en schuren in het midden van het dorp gingen in vlam men op. Andere woonhuizen werden zwaar of lichter beschadigd. De bezoeker van het dorpje aanschouwt een beeld van grenze- looze verwoesting. De treurige ruïnes van de uitgebrande huizen teekenen zich af tegen den hemel. De verwoeste muren ge tuigen van de systematische vernieling van een vriendelijke woonruimte in een dorp, waarin zich geen enkel militair doel bevindt Uit de gouw KeulenAken werden nog andere bomaanvallen van de R.A.F. gemeld. Hier hebben de Engelsche vliegers een oor- logsherinneringskerk voor een deel ver woest. Verder een oorlogsmonument en wederom een kerkhof. Door het licht van de sterren was de nacht zeer helder. Bovendien belichtten de Engelsche vliegers het dorp en de omgeving met raketten, zoodat het hel der was als overdag. Er is geen twijfel mogelijk of zij hebben duidelijk gezien, dat het hier niet om een militair doel ging. Op een andere plek in West-Duitschland lieten de Engelschen op een boerenwoning drie explosieve bommen vallen, die echter ge lukkig maar geringe schade aanrichtten, daar de bommen op 50 tot 100 meter van hun doel ketsten. Ook het „strijdmiddel" van de brandplaatjes is door Britsche vlie gers in den nacht van Zaterdag weer op verschillende plaatsen gebruikt. Zij vielen op dorpen, velden en bosschen en tusschen woningen. Volgens de ingekomen berichten hebben zij echter nergens schade aange richt, daar zij overal op tijd konden worden opgespoord. (D.N.B.). Na een afscheidsbezoek aan den Duce is minister von Ribbentrop gisteravond naar Berlijn teruggekeerd, aldus meldt D.N.B. Om halféén gistermiddag werd minister von Ribbentrop door den Duce ontvangen. Bij het hartelijke onderhoud, dat ruim een uur duurde, waren aanwezig minister Ciano en de ambassadeurs von Mackensen en Alfieri. In aansluiting hierop heeft graaf Ciano in de golfclub een noenmaal in intiemen kring aangeboden. Des avonds ging Ciano den afgezant van den Führer in de Villa Madama afhalen om hem op zijn rit naar het station te vergezellen. Langs den kilo meters langen weg, die rijkelijk met Duit sche en Italiaansche vlaggen versierd was, vormde de Romeinsche bevolking dichte rijen en het „Leve de Führer" en „Leve de Duce" was niet van de lucht. Ook het station was overvloedig met vlaggen getooid. Behalve minister Ciano, waren bij het afscheid nog tegenwoordig: de Italiaansche minister van Koloniën, Te- ruzzi, de gouverneur van Rome, prins Bor ghese, de militaire bevelhebber van Rome, talrijke vertegenwoordigers van partij en staat, alle hooge ambtenaren van het de partement van Buitenlandsche Zaken en de Duitsche ambassadeur von Mackensen. Van het corps diplomatique waren de Hongaarsche gezant en de Slovaaksche zaakgelastigde verschenen. Met een langen, buitengewoon hartelij- ken handdruk nam Ribbentrop afscheid van Ciano, waarna de speciale trein te ongeveer 6 uur het station, onder het ge juich van de menigté, uitreed. (D.N.B.) Naar de „Popoio di Roma" verneemt, zal de Spaansche minister van Binnenland 758 (lngez.. Mea.f Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland r.aar Berlijn terugkeeren. Hij zal daar op nieuw rijksminister von Ribbentrop ont moeten, die dan juist van zijn reis naar Rome zal zijn teruggekeerd. Hoewel geen officieele mededeelingen dienaangaande zijn verstrekt, wordt naar D.N.B, uit Rome meldt in Italiaan sche politieke kringen over een aanstaand bezoek van den Spaanschen minister van Binnenl. Zaken Serrano Suner. aan Rome gesproken. Men vermoedt dat de minister na zijn vertrek uit Duitschland via Rome zal terugreizen. In deze kringen wordt voorts in verband met de vermoedens, welke de laatste dagen in de buitenland sche pers over de toekomstige houding van Spanje naar voren zijn gebracht, nogmaals gewezen op de tradlfioneele en buitenge woon hartelijke betrekkingen van Spanje tot de asmogendheden. Tegelijk wordt er echter de nadruk op gelegd, dat men daaruit nog geen voorspellingen over be langrijke politieke gebeurtenissen mag af leiden. Nooit hebben de menschen in Lotharin gen en in den Elzas Franschen kunnen worden, verklaarde de leider van het bur gerlijk bestuur voor Lotharingen, gouw leider Bürckel, in een rede ter gelegenheid van de plechtige aanvaarding van zijn ambt. welke tot een geweldige betooging der bevolking van Mets werd in de hal van de gemeentelijke electriciteitsoentrale. De rede werd steeds door luid applaus onderbroken. Gouwleider Bürckel wees er eerst op, dat de Franschen na 1918 in Elzas Lotharingen onverbiddelijk alles bestreden wat van Duitsche gezindheid was. Alleen in 1918 en 1919 zijn er 142.000 menschen uit het land gezet. Het geringe percentage van Fransch sprekende Duitschers is in het Duitsche rijk met alle rechten en plichten thuis zooals iedere andere burger. Hun eenige offer bestaat hierin, dat zij een bi1- drage leveren tot het wegnemen van de taalgrens. Een uitwisseling van bevolking zal daarom onvermijdelijk zijn. Bij de uit wisseling zal bedrijfsschade ten sterkste vermeden worden. De gouwleider wees op de oorlogsschade in zijn gouw en op het terstond begonnen herstel onder verstrekking van de noodige middelen door het rijk en met hulo van de Duitrche soldaten. Voor de wintermaanden zullen er voldoende steenkolen zijn. Tegen Brandstoffenvoorraden moeten worden op gegeven. (2e Blad). De vleesehdistributie. (2e Blad). Instemming der Chr. Dem. Unie met de actie der „Nederlandsche Unie." (2e Blad). Voorwaarden, waarop weer mag worden vergaderd. (2e Blad). De voetbalcompetitie begonnen. (Sport, 3e Blad). Nationale jollenkampioenschappen gewon nen door Jan Bier en Rini Kagchel- land. (Sport, 3e Blad). sche Zaken, Serrano Suner, die op het J uitbuiting en winstbejag zal streng worden oogenblik een bezoek brengt aan de slag- opgetreden. Sprekende over het onderwijs velden in Frankrijk, na afloop hiervan zei'de Bürckel, dat in de toekomstige ge- Het weermachtsbericht no. 106 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: De vijand, die gedurende de afgeloopen dagen de hospitalen te Bardia, Tobroek en Derna had gebombardeerd, heeft in den afgeloopen nacht een bomaanval gedaan op de stad Benghazi, zonder ook maar één doed van militaire beteekenis te treffen. Schade van beteekenis werd aangericht in wonin gen van burgers, vooral in de inlandsche Mohammedaansche wijk. Er zijn drie doo- den en 25 gewonden. Als onmiddellijke ver geldingsmaatregel heeft een talrijke forma tie van onze luchtmacht een bomaanval, die uren duurde, gedaan op de spoorweginstal laties, depots en fabrieken te Marsa Ma- troeh. De resultaten hiervan konden duide lijk worden vastgesteld. Men heeft gezien, dat op groote schaal verwoestingen zijn aangericht en' dat branden uitbraken. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand, bij een voor ons gunstig afloopend gevecht in de vallei van de Akoba, aan de grens van den Boven-Soedan, 30 dooden op het slagveld achtergelaten: aan onze zijde waren drie gewonden. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld van Aden gebombardeerd, evenals twee convooien, die onder escorte van oor logsschepen door straat Bab-el-Mandeb voeren. De vijand maakte zooals gebruikelijk vluchten boven Assab, Tessenei, Goera, Har- rar en Diredaoea, zonder dat dit slacht offers eischte. De materieele schade is ge ring. En gisteren publiceerde het Italiaansche hoofdkwartier: Het bombardement van de militaire doe len van Marsa Matroeh, uitgevoerd door onze luchtmacht, heeft resultaten opgele verd. die indruk maken door de nauwkeu righeid en de hevigheid van het vuur. De talrijke branden, die waargenomen werden, AMSTERDAMf.CHE BEURS Na zeer vaste opening later iets terug- loopende merkt - Aku's kalm - Uni lever, Philips willig - Olie's goed ge vraagd - Amerika prijshoudend - Be leggingen vast. Buitenland Von Ribbentrop uit Rome vertrokken. Go Blad). De aanvallen op Engeland gaan geregeld voort. (Ie Blad). De vorming van een nieuw Europa reéds in oorlogstijd. (Ie Blad). Fransch-Japansche overeenkomst inzake Indochina. Enkele incidenten bij Ja- panschen intocht. (Ie Blad). Wijzigingen in het Egyptische kabinet. (Ie Blad.) Mislukte kinderroof in Amerika. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. de doelen, die ondanks het hevige vuur van het luchtafweergeschut getroffen en ver nield werden en de afwezigheid va.", vijan delijke jagers, die onze formaties niet durf den aanvallen, getuigen van het volledige succes der operaties en van de paniek van de. tegenstander. Onze vliegtuigformaties bombardeerden ten Oosten van Marsa Matroeh de vliegvel den van Maaten Boegoesj en El Daba, het station en tentenkampen in laatstgenoem de plaats. De vijandelijke luchtmacht wierp den af geloopen nacht bommen op Sidi el Barrani, Tobroek en Derna, waardoor enkele perso nen gewond werden. Er is geen schade van beteekenis aangericht. Een vijandelijk vliegtuig is waarschijnlijk neergeschoten door luchtafweergeschut. De vliegtuigbasis van Alexandrië is hevig gebombardeerd door onze vliegerafdeelin- gen. Een schip heeft een voltreffer gekregen van een bom van groot kaliber. Een andere vliegtuigformatie viel de installaties van het petroleumcentrum Haifa aan, waarbij een benzineopslagplaats en een nieuwe raffina derij getroffen werden, hetgeen aanzien lijke branden deed ontstaan. De vliegtui gen, die bij deze operaties betrokken waren, keerden alle op hun basis terug. In de Roode Zee werd een vijandelijk con- vooi, geëscorteerd door kruisers en torpedo jagers, door onze luchtmacht aangevallen. Twee transportschepen werden getroffen en zwaar beschadigd. Een onzer luchtpatrouil les heeft een aanval op Isiolo (Kenya) ge daan. Na een gevecht met vijandelijke ja gers aangegaan te hebben, is de patrouille, •die een vijandelijk toestel getroffen had, onverlet teruggekeerd. De vijand heeft verscheiden luchtaanval len in Somaliland ondernomen, waar her haaldelijk het dorp Boergavo ten Zuidwes ten van Kisimaoi gebombardeerd is. Men betreurt er twee gewonden. Ook zijn bom men geworpen op landingsterreinen ten Zuidwesten van Bardera. Te Massaoea zijn bij een luchtaanval geen personen gewond en is ook geen schade aangericht. Een vij andelij k toestel is neergeschoten door luchtafweergeschut en de bemanning is ge vangen genomen. Vermoedelijk is nog een ander vliegtuig neergeschoten. Verschil van meening naar aanleiding van den Italiaanschen inval in Egypte heeft geleid tot een kabinetscrisis in Egypte Het gevolg was, dat vier vooraanstaande leden der Saadistische partij als minister zijn afgetreden. Deze partij wil, dat Egypte onmiddellijk den oorlog verklaart. Bij koninklijk decreet zijn. vier nieuwe ministers benoemd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat het nieuwe kabinet niet tot overijlde besluiten gedwongen wil worden. Het wil de verdere ontwikkeling afwachten, alvorens het een definitieve be slissing neemt. Het Italiaansche blad „Messagero" publi ceert een open brief aan koning Faroek van de hand van Robert Cantalupo, voor malig Italiaansch gezant te Cairo, die des tijds het vertrouwen genoot van koning Foead. De gezant herinnert den koning er aan, dat Engeland tweedracht tusschen Rome en Cairo heeft willen zaaien, door van Solloem een Egyptische bezetting te maken. Thans heeft Italië Solloem bezet en zou Engeland Egypte er toe willen dwingen, Italië als zijn vijand te beschouwen, terwijl Egypte slechts één vijand heeft: het Britsche rijk. „Waarom", aldus de gezant. ,,/ou Egypte de verantwoordelijkheid deel voor een oorlog tegen een natie, die het vriendschap pelijk gezind is en die dit ook bewijst? Om het belang van zijn eenigen vijand te ver dedigen? Sire, leidt uw jonge land naar het doel, dat uw doorluchte vader gesteld heeft. Mussolini heeft het mogelijke gedaan om Egypte buiten den oorlog te houden en de Italianen hebben niet de fout begaan, Egypte in hun vijandelijke actie tegen En geland te betrekken. Het gaat er voor Egypte om van het historische oogenblik gebruik te maken om een natie te worden en niet een kolonie. Hebt moeu, jeugdige Sire, want het jonge Italië is bereid u te helpen, doch maakt een gebaar, het gaat om uw verantwoordelijkheid." meenschapsschool de kinderen ook gods dienstonderricht zullen krijgen. De geeste lijken van beide confessies zullen hun on derwijs zoo geven, dat de jeugd eerbied krijgt voor de wederzijdsche godsdiensten en gesterkt ln het voornemen om „het ge heel te dienen", weer op de gemeenschappe lijke schoolbank bijeenkomt. De priester behoort evenzeer tot de volksgemeenschap als ieder ander, doch overeenkomstig zijn waardigheid moet hij de politiek mijden. Dan wordt hij ook door den staat be schermd. Tenslotte betoogde Bürckel, dat hij onder het geheele verleden een streep wilde zetten en elkeen de hand wilde rijken, die zich lovaal bij Duitschland plaatste. OPMARSCH DER JAPANNEEZEN IN INDO-CHINA. Een communiqué van het Japansche kei zerlijke algemeene hoofdkwartier deelt mede, dat de strijdkrachten van het Japan sche leger en de Japansche vloot vreedzaam Fransch Indo-China zijn binnengerukt vol gens de bepalingen van een overeenkomst, die met de autoriteiten van Fransch Indo- China gistermiddag tot stand is gekomen. De overeenkomst werd om 16 uur 30 (Ja- panschen tijd) tot stand gebracht. De strijdkrachten van het Japansche leger en de Japansche vloot trokken -reedzaam het noordelijk deel van Fransch Indo-China binnen. Ofschoon er eenige wrijving schijnt te zijn ontstaan bij het overtrekken van de grens door de Japansche troepen, wordt verwacht, aldus het communiqué, dat het binnentrekken zonder verdere belemmering van belang voltrokken zal worden. Nader wordt uit Tokio medegedeeld: „Wij hebben ons buitengewone moeite ge troost om er zorg voor te dragen, dat al onze troepen tot de kleinste eenheden toe, volledig op de hoogte wa m gebracht van de sluiting der overeenkomst. Wij gelooven, dat ook stappen zijn gedaan door de auto riteiten van Fransch Indo-China: het schijnt echter, dat hun troepen het vuur hebben geopend, doordat de bevelen hen niet hadden bereikt, aangezien het laat in den nacht was. Het is uiterst betreurens- wa-rdig, dat dit is gebeurd, en er moet ïaar gestreefd worden uitbreiding van dit conflict te voorkomen. Wij verwachten, dat de toestand zal worden genormaliseerd, zoo dra de bevelen opheldering hebben ver schaft aan de Indo-Chineesche troepen. WIJ

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1