BINNENLAND Het onderwijs in den Opbouwdienst LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 18 September 1940 VISSCHERIJ-BERKHTEN Officieele Kennisgevingen De radio-uitzendingen Het bezoek van Kobayasji aan Nederlandsch-Indië De toekomst van Rotterdam Veel handel aan de slachthuizen RECHTZAKEN Analphabeten en academisch gevormden moeten opgeleid worden voor de practijk AGENDA NIEUWE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. ,,Het Vaderland" meldt: Dezer dagen komt de nieuwe zender van de Nozema te Lopik op den 415 meter goll gereed. Deze moet eerst nog proefdraaien, maar tegen half October kan hij definitief voor den omroep in gebruik worden geno men. Tegelijkertijd wordt de zender van Jaarsveld provisorisch verbouwd tot een 301 meter golf en als derde zendmogelijk- heid heeft men dan nog de omlijsting van de nieuwsberichten van Kootwijk. Dit heeft een nieuwe taakverdeeling voor de om- roepvereenigingen noodzakelijk gemaakt, waarbij men over een grooter aantal zend uren de beschikking heeft gekregen dan tot nu toe het geval wak. Bij de nieuwe taakverdeeling van de om- roepvereenigingen is men er van uit ge gaan, iedere vereeniglng weer zooveel mo gelijk te laten uitzenden op denzelfden dag, waarop zij ook vroeger haar uitzendin gen verzorgde en waaraan de luisteraars gewend waren. Tevens is gestreefd naar zooveel mogelijk afwisseling in de pro gramma's. Men heeft thans het volgende schema voor de taakverdeeling opgesteld, dat 13 October in werking treedt: A.V.R.O. regelmatig op den Dinsdag, Don derdag en Vrijdag. K.R.O.: Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. N.C.R.V.: Maandag. Woensdag en Vrijdag. V.A.R.A.: Maandag. Woensdag en Za terdag. Dit alles geldt voor geheele dagen over de zenders Hilversum 1 en 2, respectievelijk op 415 en 301 meter. Wat betreft den. zen der Kootwijk krijgen de vier omroepverce- nlgingen een gelijk aandeel in de omlijsting van de nieuwsberichten. Wat den V.P.R.O. betreft, deze zendt, zoolang de programma's des avonds om 9 uur afloopen, lederen werkdag van 18.30 tot 19 uur over 301 meter op Hilversum 2. De V.P.R.O. krijgt op alle dagen, dat de V.A.R.A. de uitzending verzorgt, gelegen heid tot uitzending van een morgenwijding van 10 uur tot 10.20 uur. Wat betreft de Zondagen is de volgende regeling vastgesteld: Voor het uitzenden van kerkdiensten zal zooveel mogelijk gebruik worden gemaakt van den eigen zendtijd van de betrokken omroepvereentglng. lederen Zondag komen er drie kerkulteendlngen, benevens een morgenwijding van 8.20 uur tot 9.30 uur. De ochtenddienst valt tusschen 10 en 12 uur en de avonddienst tusschen 5.30 en 7 uur. Hierbij is een en ander zoo geregeld, dat als op den eenen zender een kerkdienst wordt uitgezonden, op den anderen zender een gewone uitzending plaats heeft, zoodat geen twee kerkdiensten tegelijk worden uit gezonden. De overige zendtijd op de Zon dagen wordt gelijkelijk over de omroep- vereenigingen verdeeld. De uitzendingen van den politie radio- omroep, van de Rotterdamsche Volksuni versiteit en van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart zullen door Kootwijk wor den verzorgd. De zenders Hilversum 1 en 2 worden dus geheel gevuld door den omroep en het A.N.P. Het A.N.P. meldt uit Tokio: De waarschijnlijke omvang der onder handelingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indlë wordt door de Japanschc pers uitvoerig besproken. Naar aanleiding van de onlangs door den Japanschen minister van economische za ken Kobayasji afgelegde verklaring, dat do onderhandelingen zioh tot handels vraagstukken zouden beperken, geeft het te Tokio verschijnende blad „Tsjoegai Sjogyo" als zijn meening te kennen, dat bij de besprekingen met den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië ook andere belangrijke zaken behandeld zullen worden. Het blad noemt als voorbeelden de vraagstukken van het Japansche kolonisa- tierecht in Nederlandsch-Indië. de Japan sche beleggingen in economische onderne mingen en de actieve deelneming pan bet winnen van grondstoffen. Tenslotte merkt het blad op, dat de onderhandelingen met groote omzichtigheid gevoerd moeten wor den, daar Engeland en de Vereenigde Sta ten trachten, de Japansche pogingen te verijdelen en ook van de zijde der Nederl.- Indische ambtenaren een zekeren tegen stand verwacht kan worden. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 16 gr. C. (61 gr. F.) aOOGWATERTïJDEN TE KATWIJK-A.-ZEE Voor Donderdag. Voorin, te 5 uur; nam. te 5.24 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 7.49 n.m. tot 7.20 v.m. Het tijdvak gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 18 Sept. op: 20.28; onder 9.07. OPSLAGPLAATS VOOR WEST-EUROPA? Het A.NP. meldt: De gebeurtenissen der laatste maanden hebben het aangezicht der wereld totaal veranderd zoo wordt in bevoegde Duit- sche kringen opgemerkt. Vooral de bom bardementen op Londen hebben niet alleen directe gevolgen, maar zij hebben den oor log voor een belangrijk deel een beslissende uiting gegeven. Londen zoo wordt opgemerkt was tot nu toe de opslagplaats van West-Europa. Hier concentreerde zich de wereldhandel, hier werden producten uit alle deelen der wereld aangevoerd en in veemen aan de Theems en in de Londensche havens opge slagen ol over de West-Europeesche lan den verder gedi: tribueerd. Hier bevond zich een wereldhandel, een zaken- en financieel verkeer van even grooten als grootschen omvang. Thans ligt deze opslagplaats reeds geruimen tijd onder den vernietigenden druk van het Duitsche luchtwapen. Een groot deel is reeds verwoest, nog grootere vernielingen zullen wellicht volgen. Ais handelscentrum voor West-Europa zal Lon den straks geen of althans zeer geringe be- teekenis hebben. Er zal een nieuw wereldcentrum voor handel en verkeer moeten komen en met dit toekomstbeeld voor oogen openen er zich voor Nederland en in het bijzonder voor Rotterdam groote perspectieven. Immers: door zijn geografische ligging is Rotterdam de aangewezen stad om Londen als han dels- en verkeerscentrum te vervangen. Reds thans houden zij, die plannen voor Rotterdams opbouw ontwerpen, rekening met Rotterdams toekomstige beteekenis in het nieuwe Europa. Zij baseeren deze plan nen op een inwonertal van meer dan l'/i millioen. Rotterdams ligging aan den mond van Europa's belangrijkste rivier, centraal ten opzichte der wereldzeeën, zal nog gunstiger worden, wanneer het Rijn-Maas-Donau- kanaal gereed zal zijn. Reeds voor den oor log werd hieraan energiek gewerkt en deze arbeid heeft sindsdien niet stilgelegen. Wanneer deze plannen zullen zijn verwe zenlijkt zal er een transcontinentale ver binding zijn van Rotterdam naar Constanza in Roemenië. Zij zal het handelsverkeer van Roemenië en de andere Donaustaten met de overige Europeesche landen, vooral met de industriegebieden van West-Europa ten goede komen en dit alles opent groote éco nomische en financleele perspectieven, voor al voor Rotterdam en daarmede voor geheel Nederland. Wat Parijs voor Frankrijk be- teekent, Londen voor Engeland, kan en zal Rotterdam voor Nederland worden. RIJKSBUREAU VOOR CHEMISCHE PRODUCTEN. s Dr. J. P. Bannier tot directeur benoemd. Krachtens een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, op genomen in de Staatscourant van gisteren, wordt de Chemische Producten-beschikking 1939 No. 1 gewijzigd. De leiding van het Rijksbureau voor Che- VLOT VERKOOP VAN DEN WOLVEEHANDEL Het ligt voor de hand, dat de slachtveemarkt in het algemeen begin dezer week een heel ander aspect bood dan gewoon. Slagers en gros siers lieten zich zeer sporadisch zien en de aan voeren waren natuurlijk zeer klein. Er bevonden zich enkele vertegenwoordigers van de Veehouder ycentrale op de verschillende markten welke men het vee kon verkoopen, doch de bestede prijzen waren niet meer zóó hoog, met het gevolg, dat er een gedeelte weer mee naar huis werd genomen. Ook werd er een kwantum slachtvee verkocht voor den opbouw- dienst en de weermacht, zoodat er toch nog wel wat handel, was. Aan de slachthuizen was Maandag echter zeer veel handel. Er was op het einde der vorige week veel geslacht, om wat voorraad te hebben voor de slachtiooze week en men kon voor deze voorraden zeer goede prijzen bedingen. Er is dus door de speculanten toch nog wel wat verdiend. De prijzen die voor de dis tributie worden besteed zijn wel even lager dan de laatste marktprijzen waren, doch men is toch, naar we zoo algemeen verne men, wel tevreden. We kunnen dus vermoeden, dat de leveranties wel zullen vlotten en de consument volgende week niet tevergeefs met de bonnen bij den slager komt. Aan de verschillende leveringsplaatsen is dan ook reeds heel wat slachtvee opgegeven. Op de gebruiksveeafdeelingen was de toestand heel gewoon. De aanvoeren bedroegen de nor male kwantums en er was vooral in goed kalf- dragend vee een goede handel, tegen zeer vaste prijzen. Voor de goede soorten werd al gauw f.300 tot f.340 per stuk besteed. Met de melk koeien ging het in verhouding niet zoo vlot. doch de prijzen bleven vast en de omzetten wa ren voldoende om deze tot het einde toe te kunnen handhaven. Guste vee evenzoo. Het guste vee zal bij de huidige prijsnoteering van de mindere klassen slachtvee, zeker niet in prijs teruggaan. In het jong vee verliep de handel wel iete flauwer. Vooral nu er voor den dood nagenoeg niets kon worden gekocht. Nuchtere kalveren liepen zeer beduidend in prijs terug en ook voor de vette kalveren waren de prijzen lager. De meeste werden voor de centrale over genomen. De wolveehandcl had een bijzonder vlot verloop en we noteerden zoowel voor oude schapen zoowel als voor zulglammeren, ge middeld f.2.per stuk meer. Er was voor de geslachte schapen ook begin dezer week opmerkelijk veel vraag. VISCHPRIJZEN, 18 Sept. VISCHPRIJZEN. Deensche eonsignatiezendingen: Groote haring f.24—20; kleine haring f.16—13.50; kleine mid del schelvisch f.40; wijting f. 22,50; Heekevisch f.36—30; koolvlsch f. 14,50—13,50; zetschol f.45— 44; kleine schol f.38—23; schar f.25; bot f.19— 17 (alles per 50 KG). ZoetwatervischSnoek 52 ct. per KG.; snoek - 74 ct. per KG.; biel 36—24 ct. per KG. mische Producten berust thans bij een di recteur (voordien: bij het bestuur), die bij de uitvoering van door den secretaris-gene raal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart krachtens de arti kelen 4 tot en met 8 der Distributiewet 1939 alsmede het Distributieheffingsbesluit 1939 vast te stellen regelingen, betreffende daarin door hem aan te wijzen distributie goederen, optreedt namens den secretaris generaal voornoemd. Tot directeur wordt benoemd dr. J. P. Bannier. SCHOEISELDISTRIBUTIE. In het vervolg zal bij het afhalen van schoeiselbonnen aan het Distributiekantoor, Breestraat 117, behalve de distributiestam kaart van den belanghebbende, ook die van het gezinshoofd getoond moeten worden. Deze maatregel is genomen om een vlot ter uitreiking der bonnen mogelijk te maken. Wie nieuwe schoenen noodig heeft, moet zelf den bon komen halen. Kinderen van onder de 14 jaar moeten door een der ouders begeleid worden. Leiden, 18 September 1940. 861 De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. IDENTIFICATIEPLICHT. Men denke aan de aanbieding van de distributiestamkaart ter bijwerking tot identiteitsbewijs. Donderdag 19 dezer tusschen 8l/ï en 12 uur voorm. of IV2 en 4V* uur nam. of 6 en 8 uur nam. worden verwacht zij, wier ge slachtsnaam begint met de letter: A of B tot en met Bo. Lokalen:* Stadhuis, Breestraat, ingang deur onder de trap; Evangelisatiegebouw, Morschweg 59; Voormalige Kweekschool, Oude Vest 35; H.B.S., Burggravenlaan en Wijfegebouw Staal/wijk, ingang 3 October- straat Portret en bescheiden, waarmede bewe zen kan worden, dat d'e aanbieder de per soon is, te wiens name de distributiestam kaart is afgegeven, medebrengen. Leiden, 17 September 1940. 862 De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. INLICHTINGEN OMTRENT MILITAIRE OPSTELLINGEN AAN EEN BUITEN STAANDER VERSCHAFT. Wegens het als militair opzettelijk be kend maken vam de opstelling der Grebbe- linie, ln Januari j.l. aan een bezoeker van een restaurant te Utrecht, welke gegevens, maar hij meende, aan Engeland zouden worden doorgegeven, werd de dienstplich tige soldaat M. A. P. gisteren door het Hoog Militair Gerechtshof verordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met ontslag uit den dienst en mét ontzetting van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiscaal had bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad te 's-Gra- venhage (drie jaar gevangenisstraf met ont slag en onteetting) geëischt. HET DRAMA TE TILBURG. Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde den 26-jarigen soldaat-ziekenver pleger J. K., die in den nacht van 19 op 20 November J.l. den bioscoopdirecteur v. d. W. in diens woning te Tilburg op ernstige wijze met een zware ijzeren staaf had geslagen, wegens poging tot moord tot drie jaar ge vangenisstraf, met aftrek van preventief en met ontslag uit den militairen dienst, over- In een persconferentie in Den Haag heeft de kapitein van den Opbouwdienst J. D. Bakker gisteren verteld van het onderwijs dat deze dienst aan zijn mannen geeft om. hen als flinke werkers geschikt te maken voor een plaats in de maatschappij. De leeftijden van de werkers in den op bouwdienst varieeren van 19 tot 35 jaar, de ontwikkeling varieert van analphabeet tot afgestudeerde aan een hoogeschool. Hier door rust op allen, die mede moeten werken aan heU onderwijs een zware taak. Daar voor schrikken zij niet teru$ Integendeel, zij zij 11 bezield met het vaste voornemen binnenkort aan de rond 50.000 leden van den Opbouwdienst, overeenkomstig hun persoonlijken aanleg en vermogens een pas sende opleiding of verdere ontwikkeling te geven, terwijl voor de goede vaklieden ge legenheid zal worden geboden om zich te blijven oefenen, zoodat hun tempo behou den blijft. Indien de beschikbare tijd het toelaat, kan ook z.g. herscholing of omscho ling plaats vinden. Zoolang een korps nog geen werkobject heeft toegewezen gekregen, kan het onder wijs in de daguren plaats hebben, doch zoo dra met de uit/voering van een werk wordt begonnen, zal de opleiding en ontwikkeling grootendeels in de avonduren moeter. ge schieden. Het onderwijs omvat in de eerste plaats lager onderwijs, dat deels klassikaal, deels volgens de lndividueele methode wordt ge geven. Vervolgens uitgebreid lager onder wijs en lessen in enkele vakken, verband houdende met het beroep van betrokkene, zooals talen voor een kellner, handelscor respondentie en boekhouden voor een kan toorbediende. Belangrijk is ook het nijver heidsonderwijs op ambachtsscholen en in centrale werkplaatsen, dan wel, waar mo gelijk, volgens het leerlingenstelsel in fa brieken of bedrijven. Dan is voorzien in land- en tulnbouwonderwijs, cursussen aan zeevaart en machinistenscholen, practische opleidingen bijv. voor lasschers, auto-mon teurs, marconisten enz. en schriftelijke cur sussen voor hen, die daarvoor over voldoen de voorbereidend onderwijs en praktijk be schikken, op het gebied van burgerbouw kunde, waterbouwkunde werktuigbouwkun de, electro-teohniek, hand- en reclame-tee kenen en van zuivelbereiding. Voor dit alles wordt gedeeltelijk aange sloten aan bestaande inrichtingen en instir tuten. Een groot gedeelte van het onderwijs wordt door eigen krachten gegeven. De onderwijs-belangen worden bij elk corps (groot ongeveer 800 man) behar tigd door een cursusleider, die, aan de hand van algemeene richtlijnen vast gesteld door den staf van den Opbouw dienst, plaatselijk het onderwijs regelt. Hij beschikt over de noodige hulplei ders voor het klassikale en individueele onderwijs, alsmede voor de leiding van en het toezicht op de studie van hen, die schriftelijke cursussen volgen. Voor wat betreft het ambachtsonderwijs pleegt hij overleg met de directeuren van de nijverheidsscholen van bedrij ven of fabrieken, van centrale werk plaatsen voor de plaatsing van leerlin gen op deze inrichtingen. In den staf van den Opbouwdienst is een nauwe samenwerking tusschen „onderwijs" en „arbeidsbemiddeling" tot stand ge bracht. Zonder deze toch zouden beide in stellingen hun doel niet kunnen bereiken. Voorop staat, dat een ieder verplicht is onderwijs in eenigerlei vorm te volgen. Deze verplichting zal wel niet zwaar drukken. De jongens zullen allen beseffen, dat zij hun beste beentje voor moeten zetten om weder aan den arbeid te komen. Elkeen, die onderwijs ontvangt zal in de kosten een kleine bijdrage moeten geven. Het is goed, dat de man zioh een gering offer getroost voor zijn verdere ontwikke ling. Deze bijdragen zijn zoo laag gesteld, dat het vrijwel voor niemand eenig bezwaar kan opleveren. Mocht dit bij uitzondering voor een enkeling, die reeds geldelijke ver plichtingen op zich heeft genomen, wel het geval zijn, dan kan hij door den korpscom mandant worden vrijgesteld van het geven van deze bijdragen. Zooals in den beginne werd medegedeeld loopen^de leeftijden en de ontwikkeling van de mensohen sterk uiteen, terwijl groote verschillen zullen optreden in het werk tempo. Het algemeen ontwikkelend onder wijs kan dan ook zelden der traditie ge trouw, klassikaal worden gegeven. Wil men vruchtdragend onderwijs geven, dan zal men rekening moeten houden met de be langstelling en het ontwikkelingspeil van ieder afzonderlijk, de drang tot snel werken van sommigen, het wat langzamer tempo voor anderen. Daarenboven is het wcnschelijk, het accent, meer dan tot dusverre, te leg gen op de scholing van het denken der leerlingen (dit wil zeggen denken op eigen geestelijk niveau) en op oefening in het gebruik van allerlei ordenings middelen, welke voor de menschen van meer waarde zijn dan een overvloed van parate kennis. Immers van iederen wer ker wordt verwacht, dat hij initiatief toont en een hem opgedragen werk, zelfstandig en naar behooren kan ver richten. Hiervoor moet hij op eigen oordeel kun nen vertrouwen. Een individueele methode voor onderwijs is dan ook op haar plaats, mits hiervoor taken worden vastgesteld, die met het vorenstaande rekening houden en een waarborg bieden voor een goede ^er- werking van de leerstof. Behalve voor het algemeen ontwikkelend onderwijs zal ook voor de technische schrif telijke cursussen deindividueele methode worden gevolgd. Voor het nijverheidsonderwijs, het zee vaart-, machinisten- en binnenvaartonder- wijs zal van de bestaande ambachtsscholen enz. worden gebruik gemaakt. Voorts zullen met eigen krachten cursus sen worden gegeven op verschillend gebied bijv. voor lasschers, motor-monteurs, mar conisten, eerste hulp bij ongelukken, enz. Het land- en tuihbouwonderwijs wordt met kracht aangepakt. Van vele zijden zijn reeds toezeggingen ontvangen, waarbij men zich belangeloos beschikbaar stelt voor het geven van onder richt op dit gebied, dat voor ons land van zoo'n groot belang is en wellicht in de toe komst van nog grooter waarde wordt. Hier bij zullen theorie en practijk hand in hand moeten gaan, hetgeen mogelijk is, doordat door den Opbouwdienst vooral werken op het gebied van landaanwinningen, grond verbetering, ontginningen en boschverbete ring worden uitgevoerd. Tenslotte zal op velerlei gebied de belang stelling worden gewekt door voordrachten en af en toe door leerrijke excursies. Met het onderwijs wordt dus een uitge breid en veelzijdig gebied bestreken. Door de groote verscheidenheid is het niet mo gelijk alle plannen in de afgeloopen weken in daden om te zetten en alias tot in details van bover. af te regelen. Veel wordt overgelaten aan het initiatief bij de korpsen en bij vele daarvan zijn met eenvoudige doch doeltreffende middelen reeds daden verricht. Donderdag. Ned. Leger des Heils: Samenkomst te 7 uur nam. Zoeterwoudsche weg: Alg. verg. van aandeel houders N.V. Leidsche Wolspinnerij, 3 uur nam. Zondag. Ned. Leger des Heils: Samenkomst te 7 uur nam. DIVERSEN. 's Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 's Donderdags Inst. voor Praeventieve Genees kunde (1ste Binnenvestgracht 22)Inenting tegen diphterie 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags, Inst. voor Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. BIOSCOPEN, f 18 jaar; 14 jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater Stationsweg: ,3utterfly"t Dag. nam. 2,15 uur, 7 uur. 's Zondags van 26% u. doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „Spion van den Keizer"*. Dagelijks 7,30 nam.; 's Zondags te 2, 4% en Vb uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2% uur. Trianon-Theater, Breestr. 31: „De 3 Codonas".t Dagelijks 2 en 7 uur. 's Zondags van 26.30 uur doorL voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Savoy-hotel 217"t Dag. 7 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2.30 uur; 's Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Alarm in Peking"t. Dagelijks 2 en 7 u. nam.; 's Zondags v. 2—6.30 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk-aan-Zee)Percy neemt vacantie"t. 7Vz uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 September 20 uur tot Zaterdag 21 September 8 uur waargenomen door de apotheken: Boekwijt. Breestraat 74, tel 20.552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20.085. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8,"tel, 26.274. eenkomstig het vonnis van den krijgsraad te 's-Gravenhage. De advocaat-fiscaal had verhooging van de straf tot vijf jaar gevorderd. IN TIJD VAN OORLOG ZIJN POST VERLATEN. In een militaire stelling bij Woudenberg had de 25-jarige dienstplichtige soldaat J. B., op 13 Mei j.l., terwijl hij belast was met het aandragen van munitie, tijdens het ge vecht zijn post verlaten, omdat hij naar hij zeide zijn voet had bezeerd. De jonge man was op de vlucht gegaan en had een kilometer geloopen, toen hij een Roode Kruis-auto ontmoette. Deze bracht hem naar een verplegingspost te Houten, waar zijn voet werd behandeld. Intusschen waren zijn kameraden in de stelling zeer verontwaardigd, dat B. zonder toestemming was weggeloopen. Toen bleek, dat B .aldus zijn plicht in oorlogsgevaar had verzaakt, werd een ver volging tegen hem ingesteld. De krijgsraad veroordeelde hem tot 2V«" jaar gevangenisstraf. Gisteren had de man zich in hooger be roep voor het Hoog Militair Gerechtshof te verantwoorden. De president, mr. E. Jellinghaus, keurde het gepleegde feit scherp af en gaf te ken nen, dat beklaagde die van plan was een wandeling van twee kilometer te onder nemen om zich onder medische behande ling te stellen zeer goed op zijn post had kunnen blijven, hetzij om munitie aan te dragen, hetzij om ander werk te doen. Blijk baar begreep beklaagde niet, dat zijn ern stige plichtsverzuim met den dood had kunnen worden gestraft. Beklaagde verontschuldigde zich met de mededeeling, dat hij zenuwachtig was ge weest en dat hij wel het plan had, na be handeld te zijn, naar zijn post terug te keeren. De auditeur-militair, mr. Polman, achtte het gepleegde feit zeer 'ernstig en noemde den beklaagde een slecht soldaat. In tijden van gevecht wordt van den man het uiter ste gevorderd, doch deze man ging er van door en liet zijn kameraden in den steek. Spr. zag geen aanleiding voor een aan merkelijke vermindering van de door den krijgsraad opgelegde straf en requlreerde een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Mr. W. Oh. H. van Dillen pleitte clemen tie. De uitspraak van het Hof volgt later. HAAGSCHE RECHTBANK. Het oude verhaal, dat telkens nieuw is. Het is een oud verfhaal, dat helaas voor vele „alleen loopende dames" nieuw is. Het oude verhaal van den charmeur, die zich schoone namen aanmeet, allerlei mooie functies heeft, benevens veel geld, maar net op een bepaald moment geen voldoende contanten bezit. Het moment, dat de con nectie met de dames wat stevig is gewor den en huwelijksplannen worden bespro ken. Een Haagsche dame had kennis ge maakt met een man, die zulke goede rela ties etc. bezat. Zijn ouders hadden een groot hotel in Venlo, hij was luitenant, had een auto en geld, maarzijn ouders stuurden niet snel genoeg. En de dame leende f. 125, be nevens later een ring. Die zou de man by een kennis te Leiden laten maken.Natuurlijk kwam er niets van terecht en was er geen hotel, geen rijke ouders, geen auto en wat dies meer zij, doch stond nu terecht de huisknecht C. M. H. de V., afkomstig uit Leiden, die in oplichten al een bepaalde reputatie heeft verkregen, gezien de vijf. veroordeelingen, die hij achter den rug heeft. Zooals gebruikelijk ontkende De V di verse mededeelingen van de getuigen, doch de Officier van Justitie vond verdachte der mate gevaarlijk voor de dames met huwe- lijks-anlmo. dat hij een jaar gevangenis straf eischte. Uitspraak over 14 dagen. i 22

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6