LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 18 September 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN De Duitsche aanvallen op Engeland Uit de Omstreken Binnenland Buitenland Von Ribbentrop Rome naar Duitsch W eermachtsbericht Stadsnieuws Italiaansch Weermachtsbericht Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT MARKT BCRILITIN^^ Vannacht hebben de sirenen in Londen weer herhaaldelijk voor aanvallende Duit sche gevechtsvliegtuigen gewaarschuwd, die hun bommenlast met goed resultaat op alle belangrijke militaire doelen uitwierpen. In het havengebied ontstonden nieuwe groote branden, o.a. in de Victoria-, de London- en de West-India-docks, Branden ontstonden voorts in Bow-station en op het verkeersknooppunt van Thurstenroad, Bij Gravesend en Tilbury werden eenige vlieg tuigen op den beganen grond vernield. Het luchtalarm duurde van gisteravond 8 uur tot vanmorgen 6 uur! Vanochtend te 8.15 uur werd het eerste luchtalarm gemeld, te 9,20 uur het tweede, te 10.38 het derde. (D.N.B.) Naar ook uit Reuterberichten van heden morgen blijkt, is het gebied van Londen in den afgeloopen nacht weer het doel van Duitsche luchtaanvallen geweest. Reuter spreekt van een ..snelle opeenvolging" van de aanvallen en het „uitwerpen van tal rijke lichtontplofbare bommen". Naar Reuter voorts toegeeft, is weer een reeks industrieele objecten, die derhalve voor de oorlogseconomie van belang zijn, in den aanval betrokken. Zelfs wordt de vrees uitgesproken, dat het aantal slachtoffers hooger is dan in de laatste nachten. Uit een ander Reuterbericht blijkt, hoe weinig het vuur van het Engelsche lucht afweergeschut In staat is om de Duitsche aanvallen doeltreffend af te slaan. Hierin wordt nl. gezegd, dat 's nachts „een stad aan de noordwestkust" tot dusverre haar hevig- sten luchtaanval „ondanks intensief vuur van het luchtafweergeschut" beleefd heeft. Opnieuw zijn, naar het D. N. B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen sinds den vroegen ochtend naar Londen onderweg. In de eerste plaats zijn dit gewapende ver kenningstoestellen, die de uitwerking van de jongste nachtelijke aanvallen moeten vaststellen. Volgens de eerste berichten hebben de Duitsche bommen zeer zware schade aan gericht. In bepaalde wijken van Oostelijk Londen zijn heele huizenblokken, die gis teren nog aanwezig waren, verdwenen. Op één plek valt een groote krater waar te nemen, waaruit rook opstijgt. Te oordeelen naar de ligging van dezen krater vermoedt men, dat het hier een treffer betreft op den ondergrondschen spoorweg. Ook in de buurt van het havengebied zijn tal van nieuwe brandhaarden ontstaan. (©JNF.B.) SPIONNAG-E IN HONGARIJE. Het Hongaarsche militaire gerechtshof heeft twaalf personen wegens spionnage ten behoeve van buitenlandsche mogend heden veroordeeld tot tuchthuisstraffen vamj-3Vs tot 16 j<a®r. WEER ITALIAANSCHE AANVAL OP MALTA. Een af deeling Italiaansche duikbommen werpers, begeleid door talrijke jagers, heeft een aanval gedaan op de luchtbasis Mikab- ba op Malta, een der gewichtigste oorlogs havens in de Middellandsche Zee. Alle gebouwen en opslagplaatsen van materiaal en munitie zijn vernield. Bovendien zijn drie Britsche vliegtuigen op den grond ver nietigd. toen zij trachtten op te stijgen. Eenige Engelsche (jagers, die de Italianen wilden aanvallen, werden afgeslagen, twee Britten stortten brandend neer. Uit foto's is gebleken, dat de op het vliegveld aan gerichte schade zeer groot is. De vlieglood- sen en de lokalen voor de manschappen zijn verwoest. (D.N.B.) CRITIEK OP DEN BRITS CHEN MNISTER ANDERSON. De Britsche pers heeft een scherpe pole miek ingezet tegen de schuilkelderpolitiek van den minister van binnenlandsche za ken, sir John Anderson. Anderson had in een persgesprek met de Daily Mail verklaard, dat het geen zin had thans diepgelegen, groote schuilkelders te bouwen, want dat zou te veel tijd eischen en veel meer bouwmateriaal dan voor het oogenblik hoe dan ook te verkrijgen is. De minister van binnenlandsche zaken stelde in plaats daarvan voor, dat men zich met de kleine schuilplaatsen zou vergenoegen, die men in Engeland naar hem genoemd heeft en die in het East-end van Londen volstrekt te kort geschoten zijn. In een hoofdartikel bepaalt de Daily Mail zijn standpunt in deze aangelegenheid. Het blad valt Anderson scherp aan en ver klaart, dat als de Londenaars den nacht zouden moeten doorbrengen in deze kleine schuilplaatsen, die grootendeels slechts van gegolfd plaatijzer vervaardigd zijn, er meer Engelschen aan longontsteking zouden sterven dan aan de Duitsche bommen ten offer vallen. Het blad eischt dat alle kel ders ter beschikking van het publiek ge steld worden en dat er terstond diepgele gen, welbeschermde, warme schuilkelders gebouwd worden. De meeste andere Londensche kranten hebben zich bij dezen eisch aangesloten en eveneens scherpe aanvallen op Anderson gedaan. (D.NJ3.) DECENTRALISATIE VAN TOKIO. De Japansche autoriteiten hebben plan nen in studie genomen voor een decentrali satie van Tokio, gezien de vernietigende uitwerking van de Duitsche bomaanvallen op Londen. Gisteren is een eerste vergade ring van deskundigen gehouden, waarin Gesloten is de uitbreiding van Tokio ais Metropolis stop te zetten en de inrichtingen rin industrie, bestuur en onderwijs buiten de stad te verspreiden. Er zal een verbod "^rden uitgevaardigd op een verplaatsing r-*r plattelandsbevolking naar de hoofdstad, hrwijl in Tokio wonende provincialen g>e- Gwongen zullen worden naar him landstreek teug te keeren. (Domei) HILLEGOM. HET ZILVEREN FEEST DER ST. JOZEFPAROCHIE. Geschenk der Parochianen. Ter gelegenheid van het zilveren feest der St. Jozef parochie kon het Kerkbestuur den pastoor een enveloppe overhandigen met een inhoud van f. 1100 hetgeen als geschenk door de parochianen was samengebracht. Een derde van dit bedrag zal worden besteed voor een gebrand schilderd raam tusschen het orgel. Het zal voorstellen den Christus als rechter, omgeven met symbolen van de werken vanbarmhartig heid. zooals beschreven in het Evangelie van Mattheus, Verschillende jubilarissen. Met de parochie van St. Jozef jubileerden tevens de heeren P. Witteman P. Klaver, H. Jonkman en P. Brouwer als collectanten, de heer S. J. Witeman. organist en P, Kaufmann als lid van het zangkoor. Zij allen wijden hun beste krachten reeds van de oprichting af aan het parochiebelang. HET WANDELPARK TRESLONG. De werkzaamheden vorderen snel. De werkzaamheden in het wandelpark Treslong vorderen snel. Reeds zijn de we gen zóóver gevorderd, dat met goed weer kan worden overgegaan tot het maken van het teerdek. Aan den ingang vanaf de Weerenstein- slraat werden ook reeds de pilasters op gemetseld. waaraan het afsluithek zal komen. Door de goede zorgen van openbare werken en de Provincie werden beginpunten van trot toirs vluchtheuvels en dergelijke van witte banden voorzien, waardoor het mogelijk is deze obstakels in donker goed te onderscheiden. LEIDSCHENDAM. RAADSVOORSTELLEN. Daar geen bezwaren zijn ingebracht tegen het partieele uitbreidingsplan terreinen nabij de Mauvelaan. stellen B. en W. den raad voor tot definitieve vaststelling over te gaan, evenals voor de wijziging van het plan omgeving nieuwe raadhuis, waartegen ook geen bezwaren zijn ingebracht. Tegen het door den raad op 19 Maart j.l. vastgestelde werkliedenreglement, is door het betrokken departement tegen art. 25 bezwaar gemaakt. De secretaris-generaal acht het ge- wenscht te bepalen, dat 'voor. overwerk als vergoeding wordt gegeven vrijstelling van dienst voor evenveel uren als er overwerk ls verricht. B. en W. stellen den raad voor aan dien wensch te voldoen. Voor de verbetering van den Prov. weg Zoe- termeerLeiden heeft men behoefte aan eenige strookjes water van de Stompwijksche Vaart, groot ca. 200 vierk. M. B. en W. stellen den raad voor deze strookjes af te staan aan de provincie voor 10 ct. per M. 2. EX-KONING CAROL ZAL ZICH IN SPANJE VESTIGEN. -laar uit betrouwbare bron verluidt, zal ^-koning Carol van Roemenië zich niet in Portugal, maar .in Spanje vestigen. De 5?a.ansche regeering heeft daarvoor toe stemming verleend. (DiNJB.) B. en W. stellen den raad voor toe te treden tot de wachtgeldregeling voor onvrijwillige werklooze arbeiders of voor hen waarvoor de werkgever reeds een gedeeltelijk wachtgeld heeft ingevoerd. Diefstal van peren. c- De Voorburgsche politie heeft bijzondere inte resse betoond ten opzichte van een zevental Leldschendamsche jongens van 1418 jaar, waarvan er eenige reeds onder toezicht staan, wegens diefstal van peren uit een tuin nabij het Wilhelmussportterrein te Voorburg. De kano kantelde— Ten H. en K. alsmede een groote hond had den plaats genomen in een eenpersoons kano. Deze last was te zwaar voor dit vaartuigje, waardoor het kantelde en allen in de Vliet te recht kwamen. Allen zijn door handreiking op het droge getrokken. Nieuwe lanen. Aan den raad wordt voorgesteld den weg loopende van den Prinses Julianaweg naar den vijver te noemen Vijverlaan en den weg van den Prinses Julianaweg naar het nieuwe raad huis te noemen Raadhuislaan. De collecte ten bate van de Reclasseering heeft opgebracht f.83 (v.j. f. 87,93). BRAND TE OEGSTGEEST. Hedenmiddag te omstreeks twee uur ont stond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in een groote hooiberg van den heer v. d. Salm, staande temidden van het wo ningcomplex de Kwaak aan den Haarlem mertrekvaart, achter Oud-Poelgeest te Oegstgeest. De brandweer werd spoedig ge waarschuwd en rukte onder leiding van den gemeente-opzichter-brandmeester, den heer Rietveld, onmiddellijk uit. Met zeven slan gen werd water gegeven. Na ongeveer een half uur was men den brand meester en behoefde men zich slechts tot nablusschen te beperken. Het mag een wonder heeten, dat de omliggende woningen, die vlak aan den hooiberg grenzen, voor het vuur ge spaard bleven, ondanks het feit, dat er een stevigen wind heerschte. Zij bekwamen slechts waterschade. De Duitsche rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, is heden morgen voor een kort verblijf naar Rome vertrokken. Hij zal morgenochtend in Rome aanko men. Hierover wordt in officieuse politieke kringen te Rome verklaard, dat hoewel dit bezoek een karakter van groote politieke strekking draagt, het niettemin valt bin nen het normale kader der nauwe samen werking tusschen Italië en Duitschland. Ten aanzien van het doel van het bezoek wordt opgemerat, dat dit tweeledig is, t.w. een onderzoek naar alle politieke kwesties, welke voor beide landen van beteekenis zijn en een beantwoording van het bezoek, dat de Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, onlangs aan Duitschland gebracht heeft. (Stefani). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De vergeldingsvluchten naar Londen wer den in den loop van den 17den September voortgezet, evenzoo in den nacht van 17 op 18 September met toenemende heftigheid. Er zijn bommen van alle kalibers geworpen op de West-India-London- en Victoria- docks, op de waterleiding- en gasfabrieken op stations en andere strategische doelen. Nieuwe groote branden waren overal het gevolg van deze aanvallen. Andere aanvallen in den loop van den dag waren gericht op het vliegveld Croydon, alsmede op vliegvelden en strategische doe len van de Zuidoostkust. Liverpool is over dag en 's nachts herhaaldelijk aangevallen. De vliegtuigfabrieken te Liverpool werden ernstig getroffen. Ook de noordelijkste groote haven van Engeland, Glasgow, is in den afgeloopen nacht aangevallen. Bij een aanval ten Noorden van Ierland is een Britsch stoomschip van 5000 ton zwaar be schadigd. In den afgeloopen nacht hebben weder om Britsche vliegers in Noord- en West- Duitschland woonwijken gebombardeerd en eenige woonhuizen beschadigd. De vijand verloor gisteren zeven vliegtui gen tijdens luchtgevechten en twee door afweergeschut. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Naar uit Vichy gemeld wordt, heeft het moeilijke vraagstuk hoe het Ftransche volk het weik te doen 'hervatben den minister van industrieele productie en arbeid aan leiding gegeven tot het nemen van een reeks maatregelen. De werkgevers worden verplicht de gede- mobi liseerden weer op hun ouden post te plaatsen. Hiervan zijn uitgezonderd de ge vallen waarin de werkgever de volstrekte onmogelijkheid hiervan kan aantoonen. Voorts zijn de werkgevers verplicht een 'bepaald percentage gedemobiliseerd'en te werk te stellen. Als de ondernemers deze voorschriften niet opvolgen, kunnen zij strafrechtelijk vervolgd en tot schadever goeding verplicht worden. Ten aanzien van de aanstelling van bui tenlandsche werknemers worden de voor den oorlog geldende bepalingen weer in werking gesteld. (D.N.B.) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen rechten de heeren R. Oosterhof (Scheve- ningen), T. Lebret (Dordrecht), F. B. J. Visser (Noordwijk) en L. H Slotemaker (Wassenaar). ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdacht de heer P. J. de Bruyckere zijn 25-jarige werkzaamheid als bediende in dienst van de banketbakkerij van den-heer M. A. M. van Noort. Hedenmorgen werd de jubilaris, di«e ver gezeld was van zijn echtgenoote, door den patroon op hartelijke wijze toegesproken, waarbij' hem een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Het personeel schonk hem bovendien een gemakkedijken stóel terwijl de dames bloemen offreerden. Namens het bestuur van de afd. Leiden van de Ned. Banketbakkersvereeniging kwa men de heeren Hulst en de Lange den jubilaris complimenteeren. waarbij zij hem, een diploma voor 25-jarigen trouwen dienst ter hand stelden. Het verdere deel van den dfg bracht de jubilaris in den huiselijken kring door. NOORDWIJK. Burgerlijke Standi Geboren: Jacobus Johannes Hendricus Maria z. van P. J. Ruigrok en C. C. van Berkel Jan Pieter z. van P. J. Marbus en G. Lindhout Johannes Theodorus Petrus z. van L. L. P. Vink en G. P. Snaar.. Overleden: Elizabeth Domburg 86 Jr. wed. J. Vonk Maria'Johanna Cornelia Roem 45 jr. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente zal Vrijdag 20 Sept. a.s. des avonds te 8 uur in openbare vergade ring bijeenkomen. Op de agenda zijn de vol gende punten vermeld: Ingekomen stukken. Mededeelingen. Verslag Commissie van toezicht op de Spaarbank voor Noordwijk en omstreken over 1939. Reclame straatbelasting over 1940. Voorstel a) tot vaststelling van een gedeelte van het Uitbreidingsplan, waarvan Gedeputeer de Staten hun goedkeuring hebben onthouden en de eerste wijziging van dat plan; b. tot wijzi ging van de bebouwingsverordening: c. tot her ziening van het plan in hoofdzaak. OEGSTGEEST. ERNSTIGE AANRIJDING. Tengevolge van onoplettendheid is gistermid dag de 20-jarlge dienstbode mej. J. F. de B, alhier op het kruispunt Terweeweg—Emmalaan aangereden door een tractor met oplegger. Door de hevige botsing liep zij verschillende verwondingen op, die voorloopig door dr. Va rekamp werden verbonden, waarop zij naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden is vervoerd. VOORSCHOTEN. Raadsagenda. De agenda voor de vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 20 September 1940, 's middags te halfvier vermeldt de navolgende punten: 1. Notulen van de vergaderingen yan 23 en 30 Augustus 1940. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Aandeel subsidie wachtgeldregeling scheep- vaartvereenlging Zuid te Rotterdam. 4. Aandeel subsidie wachtgeldregeling N. V. Bataafsche Importmaatschappij. 5. Verzoek S. de Graaf ingevolge art. 13 der lager onderwijswet 1920. 6. Verzoek J. A. van Heusden om tegemoet koming in de kosten van vervoer van een leer ling naar de vakschool voor meisjes te Leiden. 7. Verzoek G. Zwaan om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van een leerling van de vakschool voor meisjes te Leiden. 8. Toepassing art. 55 ter, juncto art, 101 der L. O.-wet 1920, jaar 1939. 9. Benoeming lid commissie toezicht middel baar onderwijs. 10. Benoeming leden en plaatsvervangende leden commissie georganiseerd overleg. 11. Verdeeling jaarwedde B. J. Lamboo. 12. Verdeeling jaarwedde A. Tempelman. 13. Wijziging bezoldigingsbesluit 1938. 14. Verhuur Ambachtshuis. 15. Aanleg straten Burgemeester Vernède- park. 16. Openbare verlichting Burgemeester Ver- nèdepark. 17. Aanvulling veldwachtersverordening. 18. Beschikbaarstelling kolenbon werkloozen. 19. Wijziging rekening gemeente, dienstjaar i938. 20. Comptabilfteitsbesluiten. 21. Rondvraag. Het schoonmaken van slooten. Na loting hebben B. en W. het schoonmaken van diverse slooten opgedragen aan de laagste inschrijvers B. J. van Brecht en W. Rijsdam. alhier, voor f.110. Aankoop en ruiling van grond. Ged. Staten dezer provincie hebben het raadsbesluit van 23 Augustus 1.1. tot aankoop en ruiling van grond van den heer R. de Ruyter te Utrecht, goedgekeurd. ZEVENHOVEN. De Reclasseeringscollecte. De reclasseeringscollecte heeft hier f. 19,67 opgebracht. Het 103de Italiaansche weermachtsbe richt luidt als volgt: In Noord-Afrlka hebben de troepen uit het moederland en die uit Libye laatst genoemde hebben ook bij deze actie ten volle hun groote krijgsmansdeugden en hun volstrekte trouw aan Italië opnieuw be toond bij de voortzetting van hun zege vierenden opmarsch Sidi el Barrani bezet, hemelsbreed op 100 k.m. van de oude grens van Cyrenaica gelegen en zij zijn doende een nieuwe basis en stellingen voor de achterhoede te organiseeren. Overal werd het hardnekkig verzet van den vijand, ge steund door gepantserde afdeelingen, ge broken. Onze luchtmacht heelt zich verscheidene malen met bommen en machinegeweer vuur in den strijd gemengd. Vijf vijande lijke toestellen van het type Gloster stort ten brandend neer, een werd vermoedelijk neergeschoten. Vier van onze toestellen worden vermist. De vijand heeft nachtelijke aanvallen ondernomen op Benghazi en Derna, die in de haven van Benghazi het verlies van een landingssteiger en een torpedoboot ver oorzaakten, alsmede enkele branden, die men terstond meester was. Te Derna werd geringe schade aan een mailboot berok kend. Een vijandelijk vliegtuig werd ver moedelijk neergeschoten. Op Malta bombardeerde een formatie „Picchiaitelli" (duikbommenwerpers), be geleid door Jagers, het vliegveld van Mica- ba, waardoor brand en aanzienlijke schade ontstond, en vernielde op den beganen grond ten minste drie vliegtuigen. Nadat vijandelijke jagers getracht hadden zich aan het gevecht met onze escorte-vlieg tuigen te onttrekken, vielen zij de duik bommenwerpers aan, die op hun beurt een krachtigen tegenaanval deden en twee vij andelijke toestellen omlaag brachten. Twee van onze vliegtuigen worden vermist. In Oost-AifriOca bombardeerde onze lucht macht Boma (beneden Soedan), waarbij een versterking beschadigd en brand in een kampement veroorzaakt werd. Tijdens een verkenningsvlucht boven Aden werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Het eigen vliegtuig keerde vervolgens onveriet op zijn basis terug. Te Sarap Said (ten Noordwes ten van Gallabat) werd een vijandelijk vliegtuig door onze toestellen op den bega nen grond vernield. De vijandelijke luchtaanvallen op Assab, Massaoea, Hermll en Asmara veroorzaakten geen schade. Te Diredaoea werd iemand gewond en geringe schade aan een hotel aangericht. Een vijandelijk toestel werd ver moedelijk door het luchtafweergeschut van de marine neergeschoten. Een vijandelijk vliegtuig van het type Blenheim, dat zich naar Malta begaf, landde per vergissing op het vliegveld van Fantellaria, waar het overmeesterd werd met de bemanning, be staande uit twee officieren en een onder officier De schipbreukelingen van een Engelsche mailboot van 5800 ton, die door een onzer onderzeeërs op den Atlamtischen Oceaan tot zinken gebracht was, zijn te Lissabon aan land gezet. WADDINXVEEN. - Voor het examen „meester" der Vereeni- ging tot veredeling van het ambacht ls geslaagd ln de afdeeling meubelmakerij onze plaatsgenoot P. Roos. WOUBRUGGE. De Luchtbeschermingsdienst. Ten behoeve van den luchtbeschermingsdienst ls een zestal personen aangesteld ln loondienst, die thans dezen dienst in het gemeentehuis en daarbuiten waarnemen. Voorheen werd deze dienst vervuld door de daartoe door den burge meester aangewezen ingezetenen. Men z(j gewaarschuwd! Tegen een aantal wielrijders, die blijkbaar gemakshalve wegens de verduisteringsbepalin gen nog maar geheel zonder licht reden is door de politie proces-verbaal opgemaakt, zoomede tegen eenige ingezetenen wegens het niet vol doende verduisteren van hun perceelen. namelijk te wijten aan de rechten op den Invoer, welke bij een raming van f. 9 slechts f. 5.2 milll- oen opbrachten. Voor een. zeer belangrijk deel kan de oorzaak hiervan worden gevonden in het volkomen ontbreken van het handelsverkeer tusschen ons land en overzeesche gebieden. Door den oorlogstoestand ln Europa is het aan het scheepvaartverkeer niet meer langer moge lijk, ons land te bereiken. Hoe funest het weg vallen van de voorheen zoo bloeiende Neder- landsche scheepvaart voor 's lands financiën is, behoeft niet nader te worden verklaard. Dat het helaas voor schepen vrijwel onmogelijk gewor den is, onze havens te bereiken, blijkt mede ten zeerste op de opbrengst der loodsgelden over Augustus met zegge en schrijve nauwelijks f. 1000, tegenover de raming van f. 66.666. Wie een gang door onze havens maakt kan dan ook slechts nauwelijks meer eenige teekenen van bedrijvigheid vinden. Het is derhalve, gezien deze omstandigheden, een feit, dat men ln onze havensteden met groot verlangen op een spoe dige beëindiging van den oorlog hoopt, gepaard gaande met een herstel van de scheepsverbin dingen op de wereldzeeën van en naar ons land. De jongste bankstaat der Nederlandsche bank geeft eenige opmerkelijke veranderingen te aanschouwen. In de per 16 September j.l. ge- eindigde week daalden de binnenlandsche wis sels met ruim f. 7 millioen tot f. 78.27 millioen, hetgeen voornamelijk een gevolg is van de ver mindering van het bij de bank ondergebrachte schatkistpapier van f77 tot f70 millioen. Een flinke stijging geeft de goudvoorraad te zien. Door de voortgezette aankoopen van het in Nederland aangeboden goud steeg dit bedrag in een week tijds met f8 millioen, terwijl in de week daarvoor een stijging van f.3 millioen aanwezig was. m De middagbeurs. Ondanks de betere koersen gedurende de laat ste dagen, blijft de handel op de Amsterdam- sche effectenbeurs van zeer geringe afmetingen. Weliswaar bestaat ontegenzeggelijk steeds be langstelling voor enkele fondsen, maar daar be staan dan ook meestal speciale redenen voor, die het gevolg zijn van een afzonderlijke beoor deeling van de vooruitzichten van het betreffen de aandeel. Over het algemeen kan men zeggen, dat de gang van zaken ter beurze een stil verloop heeft. Wie van tijd tot tijd- de omzetten ter beurze ten aanzien van de leidende fondsen in oogenschouw neemt, kan dit zelf vaststellen. In het centrum der belangstelling stonden hedenmiddag binnenlandsche industrieele waar den. Zoowel Aku's als Unilevers konden een zeer krachtige koersstijging boeken. De kooper van Aku, die zich gisteren had teruggetrokken was vanmiddag wederom aan de markt. Reeds onmiddellijk na opening werd de 90 procent-grens gemakkelijk overschreden. Bij ruimen handel wist de noteering vervolgens tot 91% aan te trekken. Hierna werd de handel ge ringer, gepaard gaande met een dalende be langstelling. Tegen het slot van de beurs kwam evenv/el van vele kanten tegelijk zoo'n om vangrijke vraag naar voren, dat de noteering zich tot 93 procent wist te verheffen. Daarbij werden de aan den dag komende winstnemin gen goed opgenomen. Een levendige belangstel ling bestond eveneens ten aanzien van aandee- len Unilever; men kon hier eenzelfde verschijn sel waarnemen als ten opzichte van den gang van zaken bij Aku's Ook hier was de affaire aanvankelijk van kalmen aard. De opening was bijna 2 punten boven het vorige slot, even na het midden der beurs evenwel kwam zoo'n groote vraag naar voren, dat de noteering tot 90 procent steeg, een verbetering derhalve van ruim 7 punten boven het slot van gisteren. Voor de overige waarden in deze afdeeling bestond slechts matige aan dacht. Scheepvaartaandeelen werden bij opening we derom vrij druk verhandeld. Evenals gisteren kwamen na het bekend maken van de eerste noteeringen vrij wat verkooporders los, zoodat een verdere rijzing werd tegengehouden. Scheepvaart. Unie, Oude booten en Japanlij- nen wisten per saldo 2 procent te verbeteren. In de cultuurafdeeling waren niet veel veran deringen waar te nemen. Amsterdam-Rubber steeg 1 procent: de incourante fondsen veran derden nauwelijks. Van Suikeraandeelen wisten H.V.A.'s een viertal punten op te loopen. Ta bakswaarden lagen kalm, echter goed prijshou dend ln de markt. De handel in Koninklijke Olie had niet veel te beteekenen. Tegen het einde van de beurs werd een koerswinst van ruim 3 procent verkre gen. In den Amerlkaanschen hoek kon men eenige belangstelling voor General Motors waarnemen, waarbij de noteering fractioneel opliep. Staal- en Koperfondsen waren niet ongunstig gedis poneerd. Een uitgesproken vast voorkomen vertoonden wederom Nederlandsche Staatsfondsen. De ge staffelde leening werd druk verhandeld en kwam spoedig boven de 82 procent te liggen. De overige leeningen, zoowel oude als nieuwe -schuld, wisten zich eveneens aanzienlijk te ver heffen. De oorzaak van deze verbetering kan wor den gevonden in het feit. dat de verkoopers zich ln den laatsten tijd hebben teruggetrokken, aan den anderen kant kan men hoe langer hoe meer een uitgesproken neiging tot belegglngs- vraag waarnemen. Duitsche fondsen werden iets boven de prijzen van gisteren verhandeld. Geld op prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 18 September. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16, 75.43; Helsinki 3.81, 3.82 Zürich 42.84, 42.92. 1.88 9/16; Berlijn 75.28, Stockholm 44.81, 44.90; Bankpapier: New York 1.86%. 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20: Stockholm 44.76, 44.94; Zlirlch 42.80. 42.96. AMSTERDAM, 18 September. Vergeleken met de opbrengst een maand gele den .vertoonen de rijksmiddelen over Augustus een daling van omstreeks drie millioen gulden Werd over Juli met f. 38 millioen de maande- lijksche raming van f. 37,54 millioen ruim be- Jaarlijkschc Paardenmarkt. Alphen a.d. Rijn. 18 Sept. Aanvoer 159 st. Prijzen werkpaarden f.300—550; Hitten f.200 —f.350; Veulens f.140—240; Luxe paarden f.450700. Handel redelijk. KOUDEKERK A.D. RIJN. 17 Sept. Eiervel- ling: Kipeieren 1894 stuks f. 6.30—7.15 per 100. Kippen 65—85 ct.; Hanen f. 0.80—1.00; Eenden f. 0.700.80; Konijnen f.12. LEIDSCHENDAM, 17 Sept. Kropsla le srt. f-11-40; Peen f. 4.506.50; Tomaten, midd. f. 5.50—5.70; idem groote ronde f. 5.50—5.80; idem 2e srt. f. 5.50—5.60; idem 3e srt. f.41.20* idem bonken f. 3.50—5; Andijvie per 100 f.1— f. 1.60; idem per 100 kg. f.2—2.10; Spinazie per 4 kg. 14—34 ct.Postelein f.3—5.20; Snijboonen 12—21; Spercieboonen 9—18; Seldery 0.60—1.40; Meloenen 614; Druiven 1220. NAALDWIJK, 17 Sept. Bond Westland Netmeloenen 1520; Ananasmeloenen 1520; Suikers 8—9 per stuk; Alicante 32—40 per kg.: Duitsche boonen z. dr. f. 1 per kist; Tomaten 1.20—1.37%; idem CC 1.12—1.37%; bonken 90— 95 per bak. 's GRAVENZANDE, 17 Sept. Meloenen 1520; or. ananas 16—22; suikermeloenen 1220 p. st.; alicante 3040; golden champion 44 per kg.; dubbele boonen 1.15—1.25 per kist. NIEUW VENNEP 16 Sept. 6340 Kipeieren 6.40—6.70; 90 Eendeieren f. 4.705.10. WOERDEN, 18 Sept. Aanvoer 338 partijen haald, thans is er een achterstand aanwezig kaas. Met rijksmerk le kw. f.39—40; ~2e kw. van f. 2,7 millioen. Deze vermindering is voor-|L 38; zwaardere tot f. 40.50. Handel matig. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3