LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBÜD - Eerste Blad Woensdag 18 September 1940 Tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders Loffelijk streven van de Leidsche kamer van Koophandel Ceiluloidplaatjes gevonden in Den Haag Het collectief contract in de metaalindustrie Een handig postwisselvervalscher geknipt Buitenland De leden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland kwamen gistermiddag in openbare vergadering bij. een. Na opening door den voorzitter, den heer D. ten Cate Brouwer, stelde hij dp ingeko men stukken aan de orde. Hieronder be vond zich een aantal missives van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, welke alle voor kennisgeving werden-aangenomen. Van het Departement van Landbouw en Visscherij was een ant woord ingekomen op de door de Kamer verzonden adressen in zake de distributie van bloem, meel en veevoeder. Uit dit ant woord bleek, dat grootendeels aan de wen- schen der Kamer is tegemoetgekomen, waarvoor de voorzitter zijn erkentelijkheid uitsprak. Naar aanleiding van bij de Kamer inge komen klachten over .vervuiling der vaar wegen van den Rijn naar Zoeterwoude en Hazerswoude, werd besloten 'een adres ter zake te richten tot'G'ed. Staten van Zuid- Holland. Voorts werd besloten aan de com missie voor den Nederlandschen-Zuid-Afri- kaanschen handel, een schrijven te rich ten betreffende vertegenwoordiging van Nederlandsche industrie en handel in Z. Afrika na den oorlog, waarin werd aange drongen op het stichten'van een verkoops centrale. Tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders. Vervolgens kwam een schrijven ter sprake van het college van B. en W. van' Leiden naar aanleiding van de circulaire van het Departement van Sociale Zaken aangaande het te werkstellen van werklooze hoofdar beiders. - Gelijk bekend wordt, in deze .circulaire aangedrongen op de uitvoering van die werkzaamheden, w,aar van de uitvoering op het oogenblik in verband met de allerwe gen geboden zuinigheid achterwege blijft, doch waarvan de ten uitvoerlegging uiteen oogpunt van werkverruiming voor. intellec- tueele arbeiders aanbeveling zou yerdjenen. B. en W. van Leiden roepen in het bege leidend schrijven de medewerking der Ka mer in teneinde binnen het districtder Kamer zoodanige objecten op te sporen, waardoor het gestelde doel ware te berei ken, hetzij dat dezé gelegen zijn bij over heidsinstellingen dan wel bij particuliere bedrijven. De Kamer heeft deze circulaire onder de bijzondere aandacht gebracht van enkele particuliere bedrijven, die h.i. daarvoor in aanmerking komen en ook verder overwo gen wat haar in dezen te doen stond. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, wees in dit verband op de beplanting in het gebied der Kamer, welke veelal sy steemloos en slech£ geschiedt. Een uitzon dering op dien regel vormt de gemeente Alphen a. d. Rijn. Wanneer aan dit vraag stuk eens meerdere aandacht werd besteed, vanzelfsprekend in overleg met de land- bouwconsulenten en dergelijke instanties, HULP VOOR HET BEZETTE GEBIED. United Press meldt uit Berlijn: Naar in leidendeDuitsche Roomsch- Katholieke kringen verluidt, heeft de Paus zich tot den president der Vereenigde Sta ten gewend met een voorstel betreffende een breed opgezette hulpactie ten gunste van de door den oorlog getroffen staten. De Paus zou'in het bijzonder in de ko mende wintermaanden hulp willen verlee- nen. De bemoeiingen van den Paus beoogen, dat zoowel door het Vaticaan als door het Witte Huis een vertegenwoordiger zou wor den benoemd, die voor het ten uitvoer leg gen van deze actie zou moeten zorgen. Aller eerst is aan de verstrekking van levens middelen en kleedingstukken gedacht. In kerkelijke kringen wordt, naar ver luidt, aangenomen, dat Roosevelt zal toe stemmen in het voorstel van den Paus. De Berlijnsche nuntius mgr. Orsenigo, zou zich met betrekking tot het uitvoeren van het hulpwerk in verbinding stellen met de Duit sche Rijksregeering. EEN OPROEP VAN JAPAN'S PREMIER. Domei meldt uit Tokio' De premier, prins Konoje, heeft de leden van de voorbereidende commissie voor een nieuwe nationale structuur gewaarschuwd, dat de toestand, waarin Japan zich be vindt, „in de nabije toekomst" nog ernstiger zal worden. Het Japansche volk moet zich werkelijk „als één man" vereenigen om deze nationale crisis te boven te komen, zoo ver klaarde de premier en wees er op, dat de tijd, dat de uitdrukking „als één man" lou ter als een toevoeging beschouwd kon wor den tot het verleden behoort. Konoje duid de den aard van de dreigende crisis niet nader aan. Inmiddels is de voorbereidende commissie ontbonden na sinds 28 Augustus j.l. zesmaal vergaderd te hebben, met de aanvaarding van een program en nevenbepalingen voor de nieuwe nationale beweging, die officieel nog geen naam heeft. De commissie heeft aan Konoje de beslissing gelaten omtrent den naam van de beweging, de vaststelling van den zetel, de regeling der betrekkingen tusschen den premier en den voorzitter, de benoeming van vice-voorzitters en de ge detailleerde organisatie van de werkzaam heden van het hoofdkwartier. Admiraal Kosjiro Oikawa, minister van marine, heeft bekend gemaakt, dat de vloot, in samenwerking met het leger ener giek zou deelnemen aan de tot stand koming van de beweging. zou niet alleen het algemeen aspect er in belangrijke mate bij winnen, doch zou ook, bij een juiste keuze van de houtsoorten, aanzienlijk economisch voordeel kunnen worden behaald. Bij de uitwerking van dit plan ware dan gebruik te maken van werk looze hoofdarbeiders. Op advies van dr. L. P. Krantz werd be sloten, dat de Kamer zich ter zake in ver binding zal stellen met de Vereeniging „Weg in het Landschap", een onderafdee- ling van den Bond Heemschut. Voorts vestigde de voorzitter de aandacht op de belangrijke dakpannen- en draineer- buizen-industrie in de Rijnstreek, die aan vele honderden arbeiders werk verschaft. In de laatste jaren zijn de fabrikanten ge dwongen de daarvoor benoodigde ldei steeds verder weg te halen. In het kader van het hierboven aangegeven doel, be pleitte spr. het instellen van een uitgebreid onderzoek naar de ligging en den omvang van voor de Rijniandsche industrie in aan merking komende kleivoorraden. Het Bureau der Kamer werd gemachtigd daartoe in óverleg te treden met het Rijks proefstation voor Klei te Gouda. De voorzitter wekte de leden op zich op meerdere objecten te beraden. Als adviseerend, respectievelijk plaats vervangend adviseerend lid in het curato rium van het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht en een deel van Gelderland wor denaangewezen de heeren H. M Simonls en dr. C. E. van Dorp, beiden aftredend. De begrooting werd in ontvangsten vast gesteld op f. 21.108.32; de uitgaven werden ruim f. 150 lager geraamd. De lijst van subsidies werd goedgekeurd tot een bedrag van f. 750. Bij de rondvraag vroeg de heer B. de Koning stappen te willen doen bij het Leidsche gemeentebestuur, opdat de leve ringen van installaties en de stoffeering voor het Stadhuis niet geschiede buitert den middenstand om. De voorzitter zegde zulks toe. Hierna ging de Kamer over in huishou delijke'vergadering. VRIJZ. CHR. GEZONDHEIDSKOLONIE „NAAR BUITEN." Men schrijft ons: Gisteren kwam de laatste groep kinde ren, die in dit seizoen werd uitgezonden voor een verblijf van vijf weken in het ko loniehuis te Lunteren, in onze Sleutelstad terug. Verwelkomd door ouders en enkele bestuursleden van de afd Leiden van „Naar Buiten", die voor de uitzending had gezorgd, klommen de luidruchtige gasten uit den trein, zichtbaar „zwaarwichtlger" geworden en met gebruinde wangen, Met deze uitzending is het werk van „Naar Buiten" voor dit jaar beëindigd, ten zijeenige gulhartige Leidenaars eens in de beurs kijken hoeveel ze nog kunnen missen voor dit zegenrijk werk. Want het bestuur wil nog wel doorwerken, bleek neusjes zijn er nog genoeg teveel he laas! en het koloniehuis in dit kostelijk deel van Holland, onze mooie Veluwe, wacht de kinderen nu ook in het najaar en den winter. Een groote verbouwing, welke een belangrijke verbetering bracht in keukeninrichting, verwarmings- en wasch- installaties, heeft het huls in Lunteren ook voor winterverpieging beschikbaar ge maakt. Moeten de bedden nu leeg blijven, alleen omdat er geen geld genoeg is om zöo'n „klein handjevol" eens heerlijk te koesteren? CONCERT PIETERSKERK. Jaap Stotijn (hobo), Leo Mens (orgel). Dit was met alle lof overigens ook voor het orgelspel van Leo Mens zij het gezegd in de eerste plaats dé avond van Jaap Stotijn! Onvergelijkelijk hoboïst als hij is, heeft hij in Telemann's hobo-sonate in g moll een puurheid, een gevoeligheid en een rust van toon geopenbaard, 'gedragen door een feillooze ademtechniek, dat wij wederom voor de zóóveelste maal dorodrongen wer den van Stotijn's ideaal technisch vermo gen. Waarbfj dan nog komt een natuurlijk- verfijnde muzikaliteit, geboren uit een ab soluut zuiveren en natuurlijken drang, van zulk edel gehalte, dat wij er nauwelijke woorden voor weten te vinden, om het re sultaat ervan te beschrijven. Wij deden dat desondanks reeds vele malen en ook th&ns wijden wij enkele korte regelen aan zijn sublieme vertolkingen, die mede in eenige prachtige Wagenaar-com posities, n.l. een melodie in oud-Nederland- schen trant en een bewerking van-het oud- Duitsche lied „Glückliches Fügen, süszes Vergnügen," tenslotte een oud Nederlandsch Avondlied, de schoonst denkbare uitingen vonden. Gelukkig had ditmaal de solist weer op het orgel plaats genomen en werd dus de mislukte proefneming van het vorig con cert, toen v. Isterdael solist was, niet her haald. Vanuit den hooge daalden de reinste klanken in ononderbroken vloeiing op ons neder, in voortreffelijke harmonie onder steund door het orgelaccompagnement van Leo Mens, die ons hier kennelijk geïnspi reerd leek door den hoboïst, wiens naam wereldfaam geniet. Wij volstaan hiermee: wie Stotijn één maal gehoord heeft, wil hem steeds wéér hooren! Want zijn muziektaal is uniek en niemand schijnt hem hierin te kunnen evenaren. Mens had eveneens een goeden avond. Hij bracht Bach's Prélude in e moll, eenige minder belangrijke werkjes uit de oud-Italiaansche school: een Larghetto van Bassani, dat wij ons luchtiger gespeeld denken, een Toccata van Frescobaldi en een Adagio van Martini, die, hoewel met smaak en inzicht voorgedragen, toch niet bijzonder vermochten te boeien. Tenslotte Zipoli's „Elevazione in F" en „Pastorale", waarin het typische en weinig bespeelde „hornpipe" register, waarvan de eigenaardigheid is, dat het iets tegen den toon aanstaat, een merkwaardigen, opval lenden en sfeervollen indruk maakte. Twee composities, die het in belangrijk heid ongetwijfeld van de Italiaansche broe ders wonnen en zeker den goeden indruk van dit ongecompliceerd, doch melodieus samengestelde programma hielpen verhoo- gen. Een zéér bevredigende schare toehoor ders heeft mét ons, dit muziekuur op hoo- gen prijs gesteld, waarbij de medewerking van Jaap Stotijn den wijdingsvollen in druk uitermate heeft versterkt. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f. 162.104.32 en terugbetaald f. 402.746.99. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 240.642.67. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 61. Onze oud-stadgenoot de heer G. van Meurs, inspecteur met den titel van hoofd inspecteur bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht, is door de directie der Ned. Spoor wegen met ingang van 1 October a.s. be noemd tot hoofd-inspecteur en chef van de opleidingsschool voor ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht. De Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van het Reclasseeringswerk voor alle gezindten heeft f. 332.11 opgebracht. Binnenland Gisterochtend tusschen 10 en 12 uur zijn in het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag vier celluloidplaaitjes gevonden, elk beplakt met een lapje linnen. Het eerste is gevon den op den hoek van den Bezuidenhout- scheweg en de Laan van Nieuw Oost-Indië, waar het terecht wias gekomen, nadat het van een dak. van een belendend hoekhuis was gewaaid. Het tweede exemplaar werd aangetroffen op de trede van een portiek- trap eener woning aan de Theresiastraat. Het derde exemplaar is gevonden op de deurmat van een vischwinkel in die straat, achter de buitendeur. Het vierde plaatje is eveneens achter de buitendeur van een sigarenwinkel in de Theresiastraat gevon den. De plaatjes zijn in beslag genomen door de politie, die ze later onschadelijk heeft gemaakt. WEER KOFFIE EN THEE GESTOLEN. In den afgeloopen nacht zijn in Amster dam-Oost eenige inbraken gepleegd. Bij een kruideniersfirma, wonende op den hoek van de Molukkenstraat en de Niasstraat, kwa men de inbrekers door een luik in het trap portaal van het aangrenzende huis onder den grond den winkel binnen. De bezoekers namen 60 pond thee en 45 pond koffie mee. In het perceel Linnaeusstraat 1, waar een tapperij is gevestigd, zijn eveneens onbe voegden geweest. Zij kwamen door het luik, dat zich in het trapportaal van het boven huis bevindt, binnen. In het café worden dertien flesschen sterken drank alsmede sigaren vermist. DE RECHTSPOSITIE VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. Van bevoegde Duitsche zijde geeft men de volgende toelichting op de in verorde ningenblad Nq. 26 opgenomen en dezer da gen gepubliceerde nieuwe bepalingen om- tre: de rechtspositie van ambtenaren en overig personeel in openbaren dienst: De verordening is een algemeen voor schrift. dat de mogelijkheid moet scheppen, de rechtsverhoudingen van in openbaren dienst aangestelden, leeraren aan bijzon dere scholen en dragers van bepaalde amb ten, zooals bijv. notarissen en advocaten, aan te passen aan de geldende staatsrech telijke en economische bepalingen. Krach tens deze verordening kunnen de rechts- en financieele verhoudingen, waaronder ge noemde personen verkeeren, in het bijzon der de voorwaarden van aanstelling en ontslag geregeld worden. Zoo noodig in af wijking van het tot dusver geldende recht. De op zichzelf staande bepalingen zullen worden gemaakt in den vorm van beschik kingen. Deze beschikkingen kunnen in de Nederlandsche staatscourant openbaar ge maakt worden. BOMMEN OP TERNEUZEN. In den afgeloopen nacht hebben Engel- sclie vliegers bommen geworpen op Terneu- zen. Twee woningen werden vernield, waar door twee dames licht gewond werden. GELDKISTJE VERDWENEN. De bejaarde mej. D. E. heeft bij de poli tie te Rotterdam aangifte gedaan van het feit, dat een geldkistje, bevattende effec ten ter waarde van f.5000.— en een be drag in geld van f. 300.— uit de overblijf selen van haar vorige woning in de binnen stad is verdwenen. De politie stelt een nauw gezet onderzoek in naar de daders. Zooals wij gisteren al hebben gemeld is dezer dagen een colleotief contract voor de metaalindustrie tot stand gekomen. Thans wordt nog medegedeeld, dat men bij de loonbepaling is uitgegaan van een onderscheiding in geschoolde en onge schoolde werklieden en een indeeling in gemeenteklassen. Door de in het contract vastgestelde loonen is een einde gekomen aan de willekeurige loonbepaling van indi vidu eele werkgevers. Den metaalbewerker wordt thans door het collectieve contract een bepaald inkomen gegarandeerd. In het contract is de bepaling opgeno men, dat aan arbeiders, die het geheele loopende kalenderjaar in dienst zijn, een vacantie van één werkweek moet worden gegeven. Daarnaast vinden wij in het contract een regeling opgenomen, welke bepaalt, dat in elke onderneming een werkliedenvertegen woordiging, een z.g. fabriekscommissie, dient te worden ingesteld. Deze commissies hebben tot taalk in alle fabrieksaangelegen- heden de moreele en materieel e belangen, alsmede de veiligheid der arbeiders te be vorderen en zullen zoowel adviseerend als onderhandelend optreden. Het contract in zijn geheel beteekent dus een belangrijke verbetering in de sociale en economische positie van de metaalbe werkers. HOUT, DAT NIET BESTEMD IS VOOR EIGEN GEBRUIK. Het is gebleken, dat in vele gevallen, zon der vergunning van het rijksbureau voor hout, door personen, die van den handel in hout niet hun normaal bedrijf maken, hout wordt gekocht, dat niet bestemd is voor eigen gebruik. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er met nadruk de aandacht op, dat een dergelijke handelwijze volgens artikel 5 van de hout beschikking 1940 no. 1 is verboden en dat overtreding van deze bepaling wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. DE P.T.T.-DIENSTEN IN DE KUSTZONE. Waarschijnlijk binnenkort weer normaal. Het verbod, zich in de kustzone na tien uur op straat te begeven, heeft er aanvan kelijk toe geleid, dat, wat de post betreft, het vervoer met de laatste treinen moest uitvallen, terwijl de laatste buslichtingen moesten worden vervroegd. De bestelling van telegrammen kon na negen uur niet meer worden uitgevoerd. Inmiddels zyn voor het post- en tele graafpersoneel, dat met deze diensten be last is, nachtvergunningen aangevraagd, en gedeeltelijk reeds verleend. Zoo kunnen thans te 's-Gravenhage en Rotterdam tele grammen met een dringenden inhoud na 9 uur 's avonds weer bezorgd worden. Zoodra de noodige vergunningen zijn ver kregen, zullen, ook de laatste buslichtingen weder op de tot dusver gebruikelijke tijd stippen plaatsvinden, terwijl dan eveneens het postvervoer met de laatste treinen zal worden hersteld. EEN KABELBALLON AANGESPOELD. Te Katwijk aan Zee is hedenmorgen te ongeveer half twaalf op het strand, vlak voor het Waaigat, een Engelsche kabelbal lon aangespoeld. DE VOORLOOPIGE REGELING VAN DE RADIODISTRIBUTIE. Een nadere uiteenzetting. Het A.NP. meldt: De verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de voorloopige regeling der radio distributie, verschenen in verordeningsblad nr. 10 van 13 Juli 1940, wordt naar men ons van bevoegde zijde mededeelt hier en daar nog verkeerd uitgelegd. In par. 3 van deze verordening staat: „Op vordering van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland, alsmede van hun diensten en organen, is iedere in het bezette Nederland sche gebied werkzame radiodistributiecen- trale verplicht om terstond, binnen het ge bied van haar concessie, een radiodistri- butieaansluiting kosteloos tot stand te brengen en in technisch goeden staat te houden". Deze verordening wordt door vele Neder landers om begrijpelijke redenen zóó uitge legd, dat iedere persoon, die radiodistribu tie-aansluiting wenscht, deze kosteloos zou kunnen krijgen. Bij de radiocentrales zijn daarom reeds verscheidene particulieren met het verzoek om een dergelijke koste- looze aansluiting gekomen. De radiocentra les hebben deze verzoeken natuurlijk af gewezen. In één geval heeft een particu lier zich tot de Nederlandsche politie ge wend, die zicheveneens op het standpunt stelde, dat ook particulieren op hun ver zoek en op grond van de verordening van den rijkscommissaris een kostelooze aan sluiting zouden kunnen krijgen. De oorzaak van deze misverstanden is, dat de desbetreffende paragraaf door vele Nederlanders verkeerd wordt gelezen. Er bestaat echter ook de mogelijkheid, dat deze verordening bewust verkeerd wordt uitgelegd en verder verspreid wordt door personen, die Düitschland vijandig gezind zijn. SUCCES VOOR HAAGSCHE POLITIE DESKUNDIGEN. In Den Haag is een geval van postwissel- vermlaching ontdetot, •Waardoor het rijde reeds geruimen tijd werd benadeeld. De be trokkene is een 44-jarige scheikundige, die reeds in 1926 met zijn laakbare bedrijf is begonnen en toen veroordeeld is tot drie jaar gevangenisstraf. In 1930 vatte hij zijn tijdelijk zoo voordee- lig handwerk opnieuw op, wat hem weder kwam te staan op drie jaar gevangenisstraf. Een derde vonnis, wegens dezelfde feiten, werd hem opgelegd in 1935, doch toen werd de strafmaat verhoogd tot vijf jaar. In het begin van 1940 is de man dus op vrije voe ten gesteld. In 1935 werd van het vonnis der Haag- sche rechtbank revisie aangevraagd. Deze aanvraag werd gesteund door de deskundi gen van de Amsterdamsche politie, den heer C. J. van Ledden Huisebosch, geassi steerd door den heer B. W. Viëtor. Bij de behandeling der zaak voor het gerechtshof te Amsterdam werd de Haagsche politie deskundige, de tegenwoordige hoofdinspec teur J. M. Waltman in het gelijk gesteld. De heer Van Ledden Hulsebosch had beweerd, dat het schrift van de postwissels niet van verdachte afkomstig was. Inmiddels waren er nooit stempels ln beslag genomen, wel ingevulde formulieren. In de eerste oorlogsdagen in Mei zijn er nu bij verschillende bij postkantoren post wissels aangeboden, waarvan na uitbeta ling de valschheid bleek. Een paar maan den werd hiermede doorgegaan. Gewoon lijk beliepen de postwissels f. 17.50 a f. 18.-. Er zijn ongeveer 50 postwissels op deze wijze aangeboden. Echter werd op 31 Augustus aan een bij postkantoor te Amsterdam een postwissel aamgebodiein. welke door den laketamtotenaar werd gewantrouwd. Deze pleegde overleg met den beheerder en toen de aanbieder zag, dat er onraad was, nam hij de beenen. Een vaag signalement kon van hem worden verstrekt, dat werd doorgegeven aan de verschillende politiekorpsen. De Haagsche politie, den scheikundige G. C. H. van vroeger als postwisselverval scher kennende, vermoedde dat deze in het spel was. Hij werd streng geschaduwd, waarna men aanleiding vond om een irrval te doen in 'smans werkkamer ergens in het Bezuidenhoutkwartier. Man vond bij dezen inval een koffertje met bezwarend materiaal, alsmede een geld kistje. Dit werd geopend en voor den dag kwamen stempels, een stapel postwissel- formulieren, alsmede een zij het vrij pri mitieve clichd-inriehting. Bovendien wa ren aanwezig een groot aantal postwissel- strookjes en een stapeltje ingevulde formu lieren. Maar om geïnd te worden. De man is daarop in zijn woning, eveneens in het Bezuidenhoutkwartier, gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij, dóch naar het hoofdbureau van politie geleid, vond hij daar een keurige tentoonstelling uitgespreid van he t in beslag genomen materiaal. Ver bluft legde hij toen een volledige beken tenis af: ,,Ik zit in de klem. Ontkennen heeft geen doel. De Haagsche politie is slim mer dan ik". Als een staaltje van de geraffineerde werkwijze van verdachte diene, dat hij zelf de formulieren schreef, doch aan den ach terkant een machtiging te zijnen name stelde. De Haagsche politie heeft hiermede een mooi succes geboekt. BRAND TE ZOETERMEER. Drie woningen een prooi der vlammen. Gistermiddag te ongeveer 5 uur brak te Zoetermeer brand .uit in een woning, be woond door de familie H. op de Delftsche Wallen aldaar. Aangewakkerd door den feilen wind, stond de woning met een rieten dak spoedig in lichter laaie. Ook de aangrenzende panden vatten vlam en hoewel de brandkeer direct aanwezig was, gingen alle drie woningen in vlammen op en brandden geheel uit. Slechts weiriig huisraad kon gered worden. Een perceel dat een tiental meters ver wijderd stond, bleef gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. ENGELSCHE KABELBALLONS BOVEN ZWEDEN. Naar „Stockholms Tidningen" meldt, is niet minder dan een zwerm losgeslagen En gelsche versperringsballons door den ster ken wind over Zuid- en Zuidwest Zweden gedreven. Deze ballons richtten door hun kabels groote schade aan de bovengrond- sche en spoorwegsterkstroomgeleidingen aan, waardoor niet alleen onderbrekingen in den stroomtoevoer, maar ook vertraging in het treinverkeer veroorzaakt werd. O.a. is de hoofdstroomgeleiding van de rivier de Lagan op verscheidene punten gebroken en de Zuid-Zweedsche electriciteitsmaat- schappij heeft een groote colonne arbeiders uitgezonden om de schade te herstellen. Op enkele plaatsen hebben de sleepkabels van de versperringsballons omheiningen van prikkeldraad meegenomen, die dan in de electrische leidingen bleven hangen. In omstreeks tien Zuid-Zweedsche steden zijn herhaaldelijk storingen in de stroom voorziening opgetreden. Te Gotenburg werd zelfs het tramverkeer gestagneerd. De Zweedsche luchtmacht en het afweer geschut zijn reeds in detie gekomen. Met haar lange kabels hebben de ballons ook den bekenden zender Motala beschadigd, zoodat de uitzendingen gestaakt moesten worden. Ook de burgerwacht verleent me dewerking bij de bestrijding van het ge vaar. Zelfs boven Stockholm zijn Engelsche ballons gezien. Hetzelfde blad verneemt uit Denemarken, dat een 3540 afgedreven Engelsche ver sperringsballons ook daar groote schade veroorzaakt hebben. Zeven werden nerge- schoten. (D.N.B.) ENGELAND TRACHT VRACHTSCHEPEN TE KOOPEN. Uit betrouwbare bron verluidt, dat een Britsche aankoopcommissie in de Veree nigde Staten vele vrachtschepen van on geveer 8000 ton tracht te koopen. Volgens Associated Press wordt de groeiende En gelsche belangstelling voor Amerikaansche scheeipsruimte verklaard dioor de reusachtige scheepsverliezen, die Engeland door de laatste Duitsche luchtaanvallen heeft ge leden. (D.N3.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2