De aanvallen op Londen CASINO WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 No. 24688 Zeven vliegvelden vernield De strijd in Egypte 81sfe Jaargang Verklaring van Churchill Mislukte Engelsche aanvallen De voeding van den Duitschen soldaat EERSTE BLAD Feiten van den dag Verspreide Berichten arriveert Vrijdag 7 uur in LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindspleln Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenf235 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Ondanks storm en regen gaan, naar het D.N.B. verneemt, de aanvallen op% Londen voort. Steeds opnieuw klinken de sirenen en kondigen het naderen van nieuwe Duit- sche vliegtuigen aan. De Engelsche lucht doelartillerie is bij de tactiek van den voort- durenden aanval gedwongen, geweldige hoeveelheden munitie te gebruiken. De aan vallen ondervinden van het verkwistende gebruik van munitie geen hinder. Het sper vuur wordt doorbroken en de bommen wor den op de van te voren bepaalde doelwitten geworpen. In het gebied van Londen is gistermid dag om 14.36 uur het vierde luchtalarm ge geven en om 17.34 het vijfde. Het Duitsche frontbericht geeft nog vol gende gegevens: Als zichtbaar succes van de jongste Duit- sche bomaanvallen op de vliegvelden bij Londen kon geconstateerd worden, dat van de tien tot dusverre nóg bruikbare vlieg velden in de omstreken van de Britsche hoofdstad er thans niet minder dan zeven door welgerichte bommen totaal onbruik baar zijn gemaakt. Zij zijn dusdanig ver nield dat een in bedrijf stelling binnen af- zienbaren tijd niet te verwachten is. Tegen den middag begonnen de Duitsche vergeldingsaanvallen met onverminderde kracht. Alleen op den dag moest in de Britsche hoofdstad reeds vijf maal lucht alarm gegeven worden, dat iederen keer verscheidene uren duurde. In den nacht is de kracht van de neergeworpen bommen van alle soorten kaliber tot vanochtend vroeg nog aanzienlijk toegenomen. Gewel dige branden in havens, droogdokken, wa penfabrieken en andere militaire objecten geven den weg aan van de Duitsche eska ders bommenwerpers. Over de principieele beteekenis van het opnieuw optreden van dé Duitsche marineartillerie aan de Kanaal- kust bij de acties tegen Engeland kan geen twijfel bestaan. De Duitsche kustbatterijen geven hiermede aan. dat de weg door het Kanaal thans vrijwel is afgesloten. Uit New York meldt het D.N.B.De kabel verbinding tusschen Londen en New York is Maandagavond tegen middernacht plot seling verbroken, aldus een bericht van United Press. Men vermoedt, dat de toe voer van sterkstroom te Londen door bom men is getroffen en defect geraakt. Na de succesrijke vernietiging van talrijke electrische centrales te Londen en omgeving zijn Duitsche gevechtsvliegers, naar het D. N.B. verneemt, er in den afgeloopen nacht in geslaagd met bijzonder welgerichte bom men ook een bovengrondsche hoogspan ningsleiding te vernielen. De Londensche correspondent van de „Stockholm Tidningen" meldt, dat de ont ruiming van Londen reeds verscheidene dagen aan den gang is. Ieder, die het even kan betalen, zendt vrouw en kinderen naar de provincie. Toen de correspondent door de winkelstraten ging, waar het anders druk is, was het er stil en eenzaam. Over de toestanden in de ondergrondsch, die als schuilgelegenheid ter beschikking gesteld is, schrijft het blad: „Londenaars slapen in een ijzige koude op smerige per rons. Duizenden arme stedelingen hokken onder den grond bijeen. Zelfs op de trap pen zaten menschen te slapen. De corres pondent kon bijna niet op het perron ko men zonder op iemand te trappen. Het is de drang tot zelfbehoud, die de arme be volking van Londen er toe brengt, haar toe vlucht diep onder den grond te zoeken. Reeds in den middag koopen de menschen een kaartje van twee pence. Zij brengen kussens en eetwaren, soms ook matrassen, mede. Als het treinverkeer stilstaat, wordt de geheele ruimte in beslag genomen. De Engelsche regeering heeft, door deze ont wikkeling toe te laten, een moeilijk pro bleem geschapen, dat door de „News Chro nicle" treffend wordt getypeerd met de woorden: „dit is ons grootste schandaal". (D.N.B.) Toen het Lagerhuis gistermiddag voor het eerst na 5 September bijeenkwam, kon men bepaalde veranderingen in de inrichting van het Huis bemerken. Het grootste deel van de kostbare ramen is verwijderd en door gewoon glas vervangen. De tegels, waarmede de electrische verlichting aan het plafond was omlijst zijn thans ook ver wijderd. Churchill heeft gistermiddag een verkla ring afgelegd. Hij gaf toe, dat de opmarsch van het Italiaansche leger in Noord-Afrika voortduurde en dat de Britsche soldaten Solloem hebben opgegeven. De ontwikkeling moet. afgewacht worden. Churchill herhaal de daarna de reeds in zijn laatste toespraak in het Lagerhuis afgelegde verklaring, dat Engeland er op voorbereid moet zijn, dat de vijand een landingspoging zal ondernemen. De huidige Duitsphe aanvallen concentree- ren zich hoofdzakelijk op Londen. Voor de in de eerste helft van September geleden verliezen, gaf Churchill de volgende cijfers: ongeveer tweeduizend dooden en ongeveer achtduizend gewonden. Viervijfde gedeelte hiepvan is veroorzaakt door de aanvallen op Londen. Ten slotte zeide Churchill: Engeland moet er op voorbereid zijn in de toekomst nog heviger luchtgevechten te zullen zien. D.N.B. Volgens Amerikaansche berichten zijn in Londen 2000 gebouwen van allerlei soort vernield, 3000 zwaar en 10.000 licht bescha digd. Ieder deel van de stad, zoo wordt in deze berichten gezegd, is getroffen. Het zwaarste zijn de haveninstallaties, alsmede de in de buurt van de haven liggende za kenwijk getroffen. Het spoorweg-, onder- grondsche spoorweg- en autobusverkeer is gestremd. De electriciteits- en gastoevoer is tijdelijk gestaakt. Het leven van iederen burger in deze stad van acht millioen in woners heeft den invloed van de jongste gebeurtenissen gevoeld, deels door het ver lies van de vernielde arbeidsgelegenheid én op zijn minst door een gebrek aan slaap. Deze berichten van neutrale zijde staan in tegenstelling tot de stereotiepe opgaven van Churchill van eenige schade, enkele vernie lingen of een aantal branden. (D.N.B.) BETEEKENIS VAN HET ARSENAAL TE WOOLWICH. Naar uit het Duitsche weermachtbericht blijkt, zijn door het Duitsche luchtwapen weer doelen in Engeland aangevallen, die voor de oorlogsindustrie van belang zijn. Zoo zijn de industrieele installaties en arsenalen te Woolwich, een Oostelijke voor stad van Londen, van groote beteekenis voor de Engelsche wapenproductie. In deze voorstad bevinden zich talrijke rijkswapen fabrieken, die in een groot complex gecon centreerd zijn, dat als Woolwich Arsenal bekend staat; o.a. bevinden zich in dit complex fabrieken voor de vervaardiging van zwaar en het zwaarste geschut als mede inrichtingen, waar de daarbij behoo- rende munitie van zwaar kaliber gemaakt wordt. De concentratie van talrijke wa pensmidsen op een zoo beperkt gebied heeft meermalen geleid tot discussies ln het openbaar en ook in het parlement met het doel deze fabrieken te decentraliseeren. Deze decentralisatie kon evenwel tot dus ver niet op de noodzakelijke schaal ten uit voer gelegd worden. Te Birmingham bevinden zich de groot ste particuliere fabrieken voor handvuur wapenen in Engeland, de Birmingham Small Arms (B.S.A.), die bekend staan als vervaardigers op groote schaal van geweren cn mitrailleurs van elk kaliber. Daarenbo ven bevinden zich te Birmingham talrijke andere fabrieken van de wapenindustrie. De Armstrong-fabrlek te Birmingham kan haar opdrachten uit het buitenland niet meer uitvoeren, naar uit betrouwbare bron verluidt. Bij een der laatste nachte lijke aanvallen, waarbij ook zware treffers geplaatst werden op de Rolls Royce-fabrie- ken. werden alleen al vijfduizend motor rijwielen vernield. Bijna de geheele fabri catie is verlamd. D.N.B.) AANVALLEN OP LIVERPOOL. De hevige vernlelingsaanvallen van Duit sche gevechtsvliegtuigen richtten zich be halve tegen Londen, ook met bijzondere kracht in verscheidene golven tegen Liver pool. De bekende groote levensmiddelen pakhuizen in de omgeving van de haven werden weer zwaar getroffen. Aangenomen mag worden, dat de situatie op het ge bied van de levensmiddelenvoorziening der stad hierdoor ernstig in gevaar gebracht is. DE IN ENGELAND WONENDE AMERIKANEN. De „Daily Telegraph" meldt, dat onge veer 200 ln Engeland wonende Amerikanen den wensch hebben geuit naar Amerika terug te keeren. Er bestaat echter, zoo schrijft het blad, voor de Amerikanen geen mogelijkheid naar huis te kunnen terug- keeren. (D.N.B.) Alleen vliegende Britsche toestellen heb ben in den afgeloopen nacht getracht, met gebruikmaking van de weersgesteldheid op groote hoogte bóVen Duitsch gebied door te dringen. Drie vliegtuigen vlogen in Z.- Oostelijke, twee in Z.-Westelijke richting. Nachtjagers, die zich reeds in de lucht be vonden, vielen de Engelschen aan. Zij haalden één toestel neer en dwongen de andere terug te keeren. De Belgische burgerbevolking is in den nacht van Zondag op Maandag weer het slachtoffer van Britsche bomaanvallen ge- C YQEUAIC A ij Js$ l T ALc AUAJIL». /''SysMXE> J Au«4|il L V\B I £>.E <Z ÜALfkU^c to TMztRBO e^eima e.KoaVc,* J=-. ibOCMA mfro7o) v IV B Ij 5 c h e/woéstij wl MoewlcAG# i G ja. tSE- Het Giomale d'Italia schrijft, dat de Ita liaansche troepen bij hun zegevierenden opmarsch voor Sidi Barrani zijn aangeko men. dat een bruggehoofd vormt van de tweede Britsche verdedigingslinie, bestaan de uit artillerie- en machinegeweerposten, beschermd door forten en vliegvelden. De Italiaansche troepen bevinden zich bij Sidi Barrani tachtig kilometer over de grens en zullen nog 130 kilometer moeten afleggen om de versterkte stellingen van Mersa Ma- troeh te bereiken. De Italianen stuitten op een wanhopi- gen tegenstand van de Engelschen, die in Egypte aanzienlijke strijdkrachten hebben samengetrokken. Op 1 Augustus bevonden zich in Egypte 110.000 manschappen, voor namelijk bestaande uit Hindoes, Australiërs en Rhodesiërs. Hierbij moeten nog wor den gevoegd 80.000 man. die uit' Palestina naar Egypte zijn gestuurd. De Engelsche legerleiding achtte deze strijdkrachten on voldoende en zeer kort geleden zijn in Egypte nog 30.000 soldaten aangekomen. In totaal beschikken de Engelschen over 230.000 soldaten, die de beschikking hebben over 500 vliegtuigen en 1000 pantserwagens van -alle soorten kaliber, tienduizenden mi trailleurs en automatische wapens. Enge land, dat van Egypte een centrale heeft gemaakt voor oorlogsoperaties tegen Italië en zijn koloniale bezittingen, heeft in Juni een vergeefschen aanval ondernomen op Cyrenaica. Dit offensief, dat werd afge slagen, kwam van Egypte uit. Het is dom te beweren, zooals de Britsche propaganda doet. dat de Italiaansche actie een bedrei ging beteekent voor de onafhankelijkheid en de vrijheid van Egypte. De Italiaansche actie, aldus besluit het blad. is uitsluitend gericht tegen de mili taire strijdkrachten, die Engeland op Egyptisch grondgebied samentrekt. De Ita liaansche actie moet beschouwd worden als een vrijheidsoorlog voor Egypte. worden. De Engelsche vliegers wierpen op verscheiden plaatsen, die geenerlei mili taire objecten bezitten, weer lukraak brand- en brisantbommen. Bijzonder zwaar werden de inwoners van Antwerpen getroffen. Daar sloegen Brit sche bommen in enkele door arbeiders be woonde wijken in. Enkele arbeidershuizen stortten in. Omstreeks veertig burgers wer den gedood. De opwinding onder de bevol king van Antwerpen over dit optreden der Engelschen is buitengewoon groot. (D.N.B.) Het kerkhof van een plaatsje in het district Rendsburg is volgens een door het D.N.B. ontvangen ooggetuigebericht in den nacht van Zondag op Maandag door En gelsche bommen totaal vernield. Het plaatsje, aldus schrijft de ooggetui ge, ligt ver van het groote verkeer. Een kanaal of rivier is hier evenmin. Ook ligt hier geen enkele fabriek. In den geheelen omtrek ligt dus geen militair of ook maar een voor de oorlogseconomie belangrijk ob ject. Stom verbaasd staan wij op het kerk hof, zoo gaat de ooggetuige voort. Waar eens de graven lagen, zijn thans bomtrech- ters. Graf kruisen, deelen van grafzerken, uit den grond gerukte rozenstruiken, en boomen liggen door de kracht der ontplof fingen her en der op het kerkhof verspreid. Naar de bewoners van het dorp vertellen, vloog het Engelsche vliegtuig zeer laag. Het geronk der motoren was niet alleen duidelijk te hoor€n, doch de vlieger had kort te voren ook een lichtkogel uitgewor pen. De soldaat marcheert niet slechts met de voeten, doch ook met de maag. Met deze oude soldatenwijsheid wordt een door het D.N.B. van deskundige militaire zijde ont vangen artikel ingeleid. De Duitsche legerleiding aldus dit belang wekkende artikel heeft met een open oog voor hetgeen noodzakelijk is, er voor zorg gedragen, dat het Duitsche leger niet slechts goede stafchefs doch ook goede in tendanten ter beschikking staan. De nieuwe strategische vorm der oorlogvoering stelt hoogere eischen aan levensmiddelen en mu nitievoorziening. De inrichting van geschikte levensmidde lendepots was een schitterende prestatie der intendanten. Toen het Duitsche leger plotseling in Noordelijke richting naar Duinkerken zwenkte, moest de geheele ra vitailleering terstond in een andere rich ting geleid worden. Tienduizend ton voor raden werden zonder gebruikmaking der spoorwegen of der opmarschwegen van de troepen in één dag tot 300 K.M. ver in de nieuwe marschrichting geleid en afgeleverd. Bij het begin van het Fransche offensief stonden rond 2,6 millioen ton goederen voor de verzorging ongerekend de munitie en brandstof, gereed. Ook deze hoeveelheden werden bliksemsnel in de nieuw ingeslagen richtingen gedirigeerd. Een nieuwe taak op het gebied der verzorging stelden de spe ciale wapens als vliegers, tanks en berg troepen. Een voedingsmiddel van bijzon der hooge waarde en daarbij nog gecompri meerd moest gevonden worden om deze troepen, waaraan zulke hooge eischen wor den gesteld, op de juiste wijze te voeden. Hier kwamen de laatste ervaringen van de voedingsmiddelenexperts van pas. In on- vermoeiden laboratorium-arbeid hebben levensmiddelen-chemici te zamen met den Relchsnaerstand dit probleem opgelost. Op basis van de producten die Duitschland in groote hoeveelheden heeft, moesten de proeven genomen worden: rogge, suiker en aardappelen leverden voor troepen, waar aan hooge eischen worden gesteld, het spe ciale geconcentreerde voedingsmiddel. Het ging er vooral om een rijk aan vitaminen zijnd eten samen te stellen. Er wérden vleesch-con een traten samengesteld. Deze bevatten: gerookt spek, edelsojaboonen, ge droogd fruit, groene paprika en boschbes sen. Hier werd lecithine aan toegevoegd. Deze samenstelling bevat verder alle vi taminen, eiwit en koolhydraten. Het is een voedingsmiddel van hooge kwaliteit, dat de grootste lichamelijke prestaties mogelijk maakt. Het recept berust op de ervaringen van den Noordpoolonderzoeker Nansen. doch het is op grond van de nieuwste we tenschappelijke ontdekkingen vervolmaakt. Voorts is een nieuwe marschdrank uit gevonden, die verfrisschender is dan water of thee met citroen. Deze bevat een hoe veelheid cola. Talrijke proefkeukens, die in vredestijd reeds zijn ingericht, zorgen voor het verbeteren van het eten en voor stelsel matige scholing van het keukenpersoneel van het leger. De veldtochten in Polen, Noorwegen en Frankrijk, zoo besluit het artikel, hebben de juistheid bewezen van de theorie: de goed gevoede soldaat is tot de grootste prestaties in staat. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Het onderwijs in den opbouwdienst (2e BIT De toekomst van Rotterdam. (Binnenland, 2e Blad). Engelsche kabelballons boven ons tand. (Gemengd, 2e Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS Stille, vrij gunstig gedisponeerde markt. Unilever en Aku zeer vast. Scheep vaart beter. Amerika kalm. Neder- landsche Staatsfondsen vast. Buitenland De luchtaanvallen op Londen in feilen vorm voortgezet. (Ie Blad). De Italianen in Egypte. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN® EERSTE BLAD. KONING GEORGE BIJ DE ADMIRALITEIT. Koning George heeft -:ch gisteren naar de Admiraliteit begeven. Er werd juist luchtalarm gemaakt. De Koning werd ont vangen door den eersten Lord der Admi raliteit, alsmede door vlootadmiraal Sir 844 (Ingez. Med.) Dudley Pound. Hij bezocht de oorlogszaal en bestudeerde de kaarten, waarop de jong ste wijzigingen in de situatie ter zee waren aangegeven. (Reuter). VIER EN ZESTIG MAN IN ZWEMVESTEN. Maandagmiddag heeft een groep Engel sche zeelieden, die met reddingsvesten aan in de straten 'van Lissabon liepen, groot opzien gewekt. Het betrof hier 13 Engelsche officieren en 51 Indische matrozen van het Engelsche vrachtschip St. Agnes, 5183 br. t., dat in de buurt van de Azoren waar schijnlijk door een Duitsche duikboot is ge torpedeerd en daarna door kanonschoten in den grond is geboord. De geheele be manning kon zich in de reddingsbooten begeven en is door het Amerikaansche schip Exochorda aan boord genomen en in Lissabon aan land gezet. (D:N.B.) SUNER TE BERLIJN. De Spaansche minister Suner bezocht gisteren te Berlijn Himmler en minister Frick. United Pres- meldt: Franco's afgezant zal nog besprekingen voeren met rijksmaar schalk Goring, von Brauchitsch en admi raal Raeder. Na een bezoek aan belangrijke militaire werken, zal hij voorts via Parijs naar Madrid terugkeken. Aan het bezoek van den Spaanschen mi nister, dat samenvalt met het Duitsche of fensief in de lucht tegen Engeland en den ftaliaanschen aanval in Egypte, hecht men in Duitsche politieke kringen een bijzonder belang. Over de besprekingen, die Suner met Hit- Ier, den minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en andere gezaghebbende Duitsche personen gevoerd heeft, is tot dusver weinig bekend. Men neemt echter aan, dat Suner, als officieele en persoonlijke vertegenwoordi ger van Franco, de Duitsche regeering nauwkeurig heeft ingelicht over de jegens de As vriendschappelijke politiek van het non-belligeren Spanje en ook de Spaan sche wensche. met betrekking tot de vre desverdragen bekendgemaakt heeft. In dit verband wordt in de Duitsche pers gespro ken van de teruggave van Gibraltar.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1