Het vleesch op de bon Slachten van rundvee niet meer vrij LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 16 September 1940 De Nederlandsche Socialistische Werkgemeenschap gesticht Maximumprijzen voor vleesch KERK- EN SCHOOLNtELfWS Voor hotels, enz. wordt rekening gehouden met het gebruik in 1939 Toestemming van de Veehouderij-Centrale noodig waar Slagars Zien aan vleeschkaartep worden uitgereikt. De dis- t i tributie zal met ingang van Maandag 23 mOGIOn houden September geschieden op de bonnen van De heer Tjerk van der Zee voorzitter van het voorloopig bestuur Prijzen mogen niet hooger zijn dan voor 16 September Dagbladreclame is niet te vervangen De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het Departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede: Op 16 September (dus heden Red. L. Dj wordt behalve het bestaande slachtver bod voor varkens een verbod tot het slach ten van rundvee van kracht. Onder de hierna vermelde voorwaarden kan van dit verbod door de Nederlandsche Veehouderij centrale ontheffing worden verleend. Het voor de slacht bestemde rundvee moet bij de zaakvoerders of kringzaakvoerders der Nederlandsche veehouderij centrale ter levering worden aangeboden met gebruik making van daarvoor bestemde opgave- kaarten. Deze kaarten zijn bij de zaakvoer ders, kringzaakvoerders en plaatselijk bu reauhouders verkrijgbaar. Op de opgave- kaarten wordt vermeld welk soort rundvee men wenscht te leveren en op welke ont- vangplaats. Als ontvangplaats zijn in het algemeen de bestaande veemarkten aangewezen. Een lijst van deze ontvangplaatsen wordt af zonderlijk bekend gemaakt. Hij, die rundvee ter levering heeft op gegeven, is verplicht dit op een door de Nederlandsche Veehouderij centrale vast te stellen datum te leveren. Ten bewijze, dat de levering kan geschieden, wordt hem een leveringsbewijs toegezonden. Dit leverings- bewijs moet bij het aanbieden van het vee op de ontvangplaats worden vertoond. Hier op wordt aangeteekend, dat de leverüig heeft plaats gevonden. Na de ontvangst van het vee wordt dit naar de kwaliteit geclassificeerd. De uitbe taling geschiedt op grond van deze classi ficatie en van de levende weging. Met de classificatie zijn belast z.g. classificatie commissies, die elk samengesteld zijn uit een vertegenwoordiger van den landbouw, een vertegenwoordiger van den veehandel en een vertegenwoordiger van den handel in vleesch. Deze commissies houden tevens toezicht op de levende weging. Om tot een juiste gewichtsbepaling te komen wordt het vee op den dag na de ontvangst gewogen. Het vee mag bij de levering niet overmatig gevoederd zijn. Mocht niettemin bij de weging blij ken, dat zulks wel het geval is geweest, dan heeft de classificatie-commissie het recht op grond daarvan een ge wichtskorting toe te passen. Schade tengevolge van drachtigheid komt voor rekening van den leverancier. Heeft uitbetaling van den aankoopprijs reeds plaats gevonden, dan wordt deze schade op hem verhaald. Nadat de classificatie en weging zijn ge schiedt, wordt aan degene die het vee heeft geleverd, een of meer betalingsbonnen uit gereikt tegen afgifte van het leveringsbe wijs. Op dezen betalingsbon kan bij een daarvoor aangewezen plaatselijke bank da delijk betaling verkregen worden. Op de koopsom van het vee, dat in een der vast gestelde klassen wordt ingedeeld, wordt een door de Nederlandsche Veehouderij centrale te bepalen bedrag voor verzekering tegen verborgen gebreken in mindering gebracht. De door de Nederlandsche Veehouderij cen trale te betalen prijzen worden afzonderlijk bekend gemaakt. Het ontvangen vee wordt op de ontvang- plaatsen ter beschikking gesteld van de af nemers. In verband hiermede zijn in iede- ren keuringskring toewijzingscommissies in gesteld, die met de verdeeling van het be schikbare vee belast zijn. Uit de toewijzingscommissies worden rayoncommissies samengesteld, welke het vee op de ontvangstplaatsen afnemen en tevens voor de onderverdeeling over de toe wijzingscommissies en voor de verzending van het vee naar de plaatsen van bestem ming zorg dragen. Het vee wordt niet ter beschikking gesteld van slagers of grossiers, dan nadat betaling heeft plaats gevonden bij een daarvoor aangewezen plaatselijke bank, waar tevens de slachtvergunning wordt uitgereikt. De slachtvergunning is slechts geldig, wanneer daarop door de bank is aangeteekend, dat betaling heeft plaats gevonden. Het door de toewijzingscommissies aan slagers of grossiers toegewezen vee moet da delijk na toewijzing worden betaald en te gen vertoon van de slachtvergunning wor den afgehaald. Bij niet tijdig afhalen van het vee ver alt toewijzing. Het toegewezen vee staat van het oogenblik van toewijzing af voor risico van den afnemer. Voor verborgen gebreken van verzekerde dieren kan tegen overlegging van een be wijs van den plaatselijken Keuringsdienst van vee en vleesch schadevergoeding ver kregen worden bij het slachtveefonds, waar bij liet vee door de Nederlandsche Veehou derijcentrale is verzekerd, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde schadevergoe dingsregeling. De toewijzingscommissies zijn belast met de verdeeling, zoowel van het rundvee als van de door de Nederlandscht Veehouderij- centrale beschikbaar gestelde varkens over de binnen hun werkgebied gevestigde en daarvoor in aanmerking komende slagers en grossiers en gaan daarbij uit van ieders slachtingen in het verleden. De toewijzingscommissies stellen tevens voor de onder hen ressorteerende slagers of grossiers een vleesch toe wij zing vast. De daarvoor in aanmerking komende grossiers en vleeschwarenfabrikanten ontvangen de toewijzing rechtstreeks van de Nederland sche Veehouderij centrale. Zij, die gecombineerde bedrijven uitoefe nen, dus van slager en grossier of van slager en vleeschwarenbedrijf of van gros sier en vleeschwarenbedrijf of van slager, grossier en vleeschwarenbedrijf, ontvangen voor ieder onderdeel van hun bedrijf een afzonderlijke toewijzing. De in totaal toe gewezen dieren en het toegewezen vleesch moeten in verhouding tot de grootte der toewijzing over ieder onderdeel van hun bedrijf verdeeld worden. Voorzoover geen levende dieren beschik baar gesteld worden, worden door de toe wijzingscommissies of door de Nederland sche Veehouderij centrale binnen het kader van de toewijzing bestelbonnen afgegeven, tegen inlevering waarvan bij grossiers vleesch verkregen kan worden. Hiermede wordt op 23 September een begin gemaakt, zoodat tot dezen datum aflevering van vleesch door grossiers zonder bestelbon kan geschieden. De toewijzingscommissies houden voor iederen onder hen ressorteerenden slager of grossier een verrekeningsstaat aan, waarop vermeld staat de toewijzing voor de loopende periode, de geslachte gewichten der geleverde dieren en de hoeveelheden, waarvoor bestelbonnen zijn afgegeven. Het geslacht gewicht van het rund vee wordt berekend naar het levend gewicht met inachtneming van door de 758 (Ingez Med.' Nederl. Veehouderijcentrale vastgestelde afslachtingsnormen. In de week van 16 tot 21 September zal de Nederlandsche Veehouderijcen trale geen rundvee ter beschikking stel len. De toewijzing van varkens blijft op de gebruikelijke wijze geschieden. Een speciale regeling ten aanzien van de huïsslachtïngen van varkens is in voorbereiding en zal spoedig bekend gemaakt worden. Huisslachtingen van rundvee zullen niet worden toegestaan. In den loop van deze 'week zullen nadere bijzonderheden, o.a. betreffende de wijze waarop de slagers en winkeliers zich in het bezit kunnen stellen van de bescheiden, welke recht geven op het koopen van vleesch en vleeschwaren, worden bekend gemaakt. \l L door de plaatselijke distributiediensten de deze vleeschkaarten. Aan kinderen, die op 1 October 1940 nog geen 4 jaar oud zijn, zullen halve vleesch kaarten worden uitgereikt. Aan hen, die uit hoofde van hun werkzaamheden in aan merking komen voor extra rantsoenen brood en boter of vet, zullen door de plaat selijke distributiediensten eveneens bonnen voor extra rantsoenen vleesch en vleesch waren worden verstrekt, op nader door de distributiediensten te bepalen dagen. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een vleeschrantsoen, zullen op gecontroleerd medisch attest van de distributiediensten extra bonnen kunnen krijgen. Hotels, café's, restaurants, broodjes winkels e. d. zullen voorshands losse bonnen ontvangen, evenals ziekenhui zen en sanatoria. Zij kunnen met in gang van heden een verzoek om hier voor in aanmerking te komen indienen bij de plaatselijke distributiediensten. Bij de bepaling van het aantal uit te reiken bonnen wordt rekening gehou den met het verbruik iri 1939. Gistermiddag heeft te .^Amsterdam een vergadering plaats gevonden van een 40- tal vooraanstaande personen uit de Socia listische arbeidersbeweging in Nederland, meerendeels functionarissen der SD.A.P. De leider der bijeenkomst, Tjerk van der Zee, die ook het initiatief tot deze bespre king'had genomen, zette in zijn openings woord in het kort zijn bedoelingen-uiteen. Ik verheug mij er over, aldus de heer Van der Zee, u, die gekomen bent uit alle deelen van het land, hier welkom te kun nen heeten. In het bijzonder heet ik wel kom den heer Rost van Tonningen en zijn secretaris Rambonnet, die er prijs op heb ben gesteld om bij de beraadslagingen aan wezig te zijn. Ook heet ik welkom den heer Goedhuys, die voor de Arbeiderspers onze bijeenkomst bijwoont. Voor eiken mensch, die op dit oogenblik erkent, dat de 14e Mei een tijdwende is geweest, zal het duidelijk zijn, dat er in grijpende veranderingen moeten komen in ons staatkundig-sociaal-economisch bestel. De mentaliteit en de gevoelens van de Socialisten van vóór 10 Mei zullen een Ingaande heden begint de distributie van vleesch en vleeschwaren, hetgeen beteekent, dat de verkoop van deze artikelen aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder vleesch wordt verstaan alle soor ten rund-, kalfs- en varkensvleecch. Buiten de distributie vallen derhalve o.m. schapen-, geiten- en paardenvleesch. Onder vleeschwaren worden begrepen alle soorten anders dan door afkoeling verduur zaamd of toebereid vleesch. Hieruit volgt, dat vleesch in blik, waarvoor een verkoop verbod bestond, nu op bon mag worden ver kocht. Gisteren was de verkoop van rund-, kalfs- en varkensvleesch, alsmede van vleesch waren, geheel verboden. In de eerste distributieperiode, welke loopt van heden tot en met Zondag 22 September zijn, gelijk op pagina één is ver meld, vijf bonnen van het algemeen distri butiebonboekje, nl. de nos. 79, 84, 89, 94 en 99 aangewezen ter verkrijging van vleesch en vleeschwaren. De slagers en winkeliers, die vleesch of vleeschwaren verkoopen, dienen de in ont vangst genomen bonnen te plakken op op- plakvellen, welke bij de distributiediensten verkrijgbaar zijn. De opgeplakte bonnen moeten worden bewaard totdat hierover nadere mededeelingen zijn verschenen. Op hetzelfde opplakvel mogen bonnen van ver schillende nummers voorkomen. Slagers, die vleeschwaren van derden willen betrek ken, dienen echter de bonnen, welke zij daarvoor willen gebruiken, op afzonderlijke vellen te plakken. Gedurende de week van 16 tot en met 22 September kunnen de slagers nog vrij vleesch, voorzoover voorradig, betrekken tot een maximum van 75% van hun nor malen weekomzet. Voorts kunnen geduren de de periode van 16 tot en met 29 Sept. a.s. de slagers en de winkeliers nog vrij vleeschwaren, voorzoover voorradig, betrek ken, tot een maximum van in totaal ander half maal hun normalen weekomzet. In den loop van de week van 16 tot en met 21 September zullen aan het publiek De verordeningen. In Verordeningenblad no. 26 is gepubli ceerd een besluit van den secretaris-gene raal van het Departement van Landbouw en Visscherij teruitvoering van de Land bouw- en Crisiswet 1933 (Slachtveeregeling) Blijkens art. 1 worden ten aanzien van het slachten van rundvee, paarden, var kens en schapen, het voorhanden of in voorraad hebben, verhandelen, vervreem den, afleveren en vervoeren van rundvee, paarden, varkens en schapen, deelen van deze en na slachting geheel of ten deele uit die dieren of deelen vervaardigde produc ten, alsmede het na slachting bewerken of verwerken van die dieren of die deelen, beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de Landbouw-crisiswet 1933 gesteld. Art. 2 luidt: De voor de uitvoering van artikel 1 noo- dige voorschriften worden door den secre taris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij vastgesteld en in de 744 (Ingez. Med.) Nederlandsche Staatscourant bekend ge maakt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Tegelijkertijd treedt dan het slachtverbod 1940 varkens buiten wer king. Bij beschikking van den directeur-gene raal van het Departement van Landbouw en Visscherij ingevolge de Distributiewet 1939, welke beschikking is gepubliceerd in het Zaterdag verschenen Verordeningenblad No. 26, is het volgende bepaald: Alle geheel of ten deele voor menschelijke consumptie geschikte deelen van runderen en varkens, alsmede vleeschwaren in den zin van artikel 2, lid 1, onder a, van de Vleeschkeuringswet (Staatsblad 1919, No. 524) worden aangewezen als distributiegoe deren in den zin van artikel 4 van de Dis tributiewet 1939. De voor de uitvoering van het boven staande noodige bepalingen worden door den secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij vastge steld en in de Nederlandsche Staatscourant bekendgemaakt. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. In aansluiting aan de elders in dit Blad gedane mededeelingen betreffende de regeling van de vleeschdistributie, deelt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening nog het volgende mede. Ten aanzien van de détailprijzen van vleesch en vleeschwaren heeft de secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en visscherij, voorschriften uitgevaardigd. Voor wat betreft de prijzen van varkens-, paarden- en schapenvleesch is bepaald, dat deze niet meer mogen bedragen dan in den betreffenden winkel voor vandaag (16 Sep tember) werden berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maxi- mumprijsgrenzen vastgesteld boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. De prijzen zijn de volgende: Rundvleesch (in centen per kg): bief stuk 130230, haas 130—230, rosbief 120—200, rollade (lende) 100—170, ge wone rollade 90150, ribstuk 100170, riblappen 90150, contrafilet 130200, braadvleezen, magere lappen (lappen) 80140, doorregen lappen, klapstuk 80140, gehakt, poulet 70120, rauw rundvet 100140. Kalfsvleesch, ancfër dan nuchter kalfs vleesch (in centen per kg)Oesters en schitzels 180280, fricandeau 140240, rollade 130—210, coteletten 120—200, lappen 130210, poulet en gehakt 100 180, rauw kalfsvet 100160. Nuchter kalfsvleesch 80140 ct. p. kg. Het vorenstaande beteekent niet, dat elke slager rund- en kalfsvleesch mag ver koopen tegen den hocgsten prijs. Tevens is bepaald, dat een ieder, die rund- of kalfsvleesch, paardenvleesch, schapenvleesch, varkensvleesch of vleesch waren aan verbruikers verkoopt, verplicht is, met ingang van 16 September 1940 in zijn winkel een duidelijk leesbare prijslijst aan te brengen, waarop de prijzen voor vleesch en vleeschwaren staan vermeld. Het verkoopen tegen andere prijzen dan die, welke op de lijst staan vermeld, is ver boden Een uitzondering is daarbij gemaakt voor vleeschwaren in blik. De verkoop daarvai) is wederom toegestaan en de prijzen behoeven niet op de prijslijst te worden vermeld. Met ingang van 23 September zal de prijslijst moeten zijn goedgekeurd door den burgemeester van de plaats waar de win kel is gevestigd. Iedere slager en winkelier in vleesch of vleeschwaren is dan ook ver plicht terstond zijn prijslijst in tweevoud ter gemeentesecretarie in te leveren. Bij de samenstelling van de prijslijst dient een ieder zich goed rekenschap te geven van het bovenstaande; overtredin gen zullen n.l. streng worden gestraft. Prijslijsten, waarop prijzen voor var kens-, paarden- en schapenvleesch of vleeschwaren staan vermeld, welke meer bedragen dan de door den slager of winke lier vóór vandaag berekende, zullen niet worden goedgekeurd. De goedkeuring zal ook worden geweigerd, indien naar het oordeel van den burgemeester door den betreffenden slager voor rund- of kalfs vleesch te hooge prijzen zijn berekend. De slager moet namelijk bij zijn prijsbe paling rekening houden met verschillende factoren, zooals de door zijn afnemers ge stelde kwaliteitseischen. Slagers, die, door dat hun waren aan hoogere kwaliteits eischen voldoen, door de betere ligging van hun winkel of door andere oorzaken tot dusverre in vergelijking met andere sla gers regelmatig iets hoogere prijzen kon den berekenen, mogen nu hun prijzen in overeenstemming daarmede ook eenigszins hooger stellen dan andere slagers. Aan het bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. Men zal zich in geen geval kunnen beroepen op een naar men meent ten onrechte geweigerde goedkeu ring. De gemeentelijke goedkeuring geldt slechts tot wederopzeggens. Het geval zal zich dus kunnen voordoen, dat een ver leende goedkeuring wordt ingetrokken, om dat bij nader onderzoek is gebleken, dat de prijzen te hoog waren. Anderzijds is het ook voor den slager en winkelier mogelijk naderhand goedkeuring te vragen op wij zigingen in de prijslijst. andere moeten worden. Wij zullen van het volk Socialisten moeten maken, die inzien, dat een volkseenheid de waar achtige voorwaarde is voor een hooge ren samenlevingsvorm. Ons streven zal er in de toekomst op gericht moeten zijn, om den menschen duidelijk te ma ken, dat zij het zijn, die de verantwoor delijkheid dragen, dat uit hun midden de ideeën moeten opkomen, die staat en maatschappij vormen. De Socialistische idee zal daarbij be- heerscht moeten worden door concrete Socialistische plannen en eischen. Hierdoor zal de nieuwe Socialistische beweging uit de S.D.A.P. kunnen worden tot een krach tige stuwkracht, die mede de voorwaarden helpt vormen voor Socialistisch regeeren. Ieder, die strijden wil voor een samen leving, waarin grievende onredelijkheid en ongerechtigheid gebannen worden, zal juist nu voor het Socialistisch ideaal op de bres moeten staan. Ei- zal eerlijk naar gestreefd moeten worden, om de psychologische verschillen, die bestaan tusschen hen, die eigenlijk moesten samenwerken, te overbruggen. Hierbij zal blijken, dat de verschillen meer liggen in methoden en middelen dan in het doel. Het is vooral deze overweging, die ons onder gewijzigde verhoudingen heeft doen zoeken naar een mogelijkheid om uit de verlammende verwarring te komen en den strijd voor het Socialisme voort te zetten. Wij hebben ons daarbij laten leiden door onze groote liefde voor onze heilige zaak. Het heeft ons getroffen, dat wij bij onzen uiterst moeilijken arbeid zooveel verkeerd begrip en averechtsch inzicht hebben moe ten ondervinden. Voor ons is het uitgangspunt: waar deering voor elkanders persoon en ar beid. Dit is een recht, dat wij van el kander kunnen eischen. Hem. die echter anders doet, hebben wij het recht te verwijten, dat hij mis schien wel overtuigingen en meenin gen bezit, die heel goed zijn, maar dat het van hem onredelijk is, om te mee- nen, dat anderen deze moeten deelen. De keuze gaat tusschen: terug of vooruit! Wij hebben gemeend onze houding te moeten bepalen naar den harden dwang van het practische leven, naar de behoefte om onze bescheiden krachten te blijven geven voor den strijd voor het Socialisme. Wie in onze dagen klaagt, vergelijke eigen kleinmoedigheid met het onwankelbare geloof, dat de pioniers bezield^ moet heb ben, toen zij hun schier bo venmenschel ij ken strijd in die dagen zijn begonnen. La ten wij naar dit voorbeeld ons indachtig zijn, dat het niet helpt, wanneer wij ons op dit oogenblik deemoedig buigen over de beginselen van gisteren, in de verwachting, dat zij misschien morgen wederom kunnen worden toegepast. De ontwikkeling der men^bhheid, de eco nomische, de maatschappelijke, de staat kundige en de geestelijke stoort zich daar niet aan. Tijdens de bespreking, welke op deze in leiding volgde, werd door den heer Rost van Tonningen, commissaris van de S.D. A.P.. er nog eens in het bijzonder de na druk op gelegd, dat het doel van zijn be sprekingen in de afgeloopen weken met de functionarissen der SX>_AP. gevoerd ge lijk het ook het doel is van deze bijeen komst was, dat de arbeiders op eigen verantwoordelijkheid den weg naar de toe komst kunnen vinden en tot een eigen politieke wilsuiting zullen kunnen komen. Na een uitvoerige bespreking, waar bij slechts t.a.v. de uitwerking van en kele beginselen, verschil van meening bleek te bestaan, werd met algemeene stemmen besloten tot de stichting der Nederlandsche Socialistische Werkge meenschap. Tijdens de vergadering werd een voor loopig bestuur samengesteld, om de eerste noodige maatregelen te treffen, tot het binnenkort mogelijk zal zijn, op een landelijke bijeenkomst een de finitief bestuur te benoemen. De volgende personen verklaarden zich bereid in dit voorloopig bestuur zitting te nemen: Tjerk v. d. Zee, voorzitter. A. van Heusden, secretaris. W. D. Bekking, penningmeester. W. van Dok, 2e voorziter. M.Geels. R. Heer, G. Stempher, leden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Stiens (toez.) ds. D. Bender te Hoogezand. Bedankt voor de Wilp (Gr.) ds. G. K. Wiersma te Noordwolde (Fr.). BAPTISTE GEMEENTEN. Aangenomen naar Nieuw Weerdinge ds. K. H. Prins te Heerlen-Treebeek. 42

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 8