De politieke structuur in Roemenië Vleeschdistributie begint heden ARRIVEERT... 81ste Jaargang MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 No. 24686 Londen blijft onder den druk der Duitsche luchtmacht Geregeld volgen de aanvallen elkaar op Vier ons per iveeV Een Iegionaire staat Londen moet kiezen Warschau of Parijs Mislukte aanval op Berlijn Uit Frankrijk Leon Blum gearresteerd EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 cta. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakcnadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Poetbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT j Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zfjn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) De luchtaanvallen op Engeland met Lon den als centrum duren geregeld voort. Het Duitsche weermacht-bericht van gis termiddag meldde: Afdeelingen van het luchtwapen hebben, ondanks minder gunstige weersomstandig heden, ook op 14 September en in den nacht van 14 op 15 September de vergeldingsaan- vallen op voor den oorlog belangrijke doel witten in Midden- en Zuld-Engeland voort gezet, waarbij het zwaartepunt op Londen viel. In het gebied van de Britsche hoofd stad werden dok- en haveninstallaties ge troffen. De haven van Liverpool en de pletterlj van Warrington, alsmede verscheiden vlieg velden, verkeersinstallatles en havenplaat sen ln het Zuiden van Engeland werden doeltreffend met bommen bestookt. Bij aanvallen op konvooien gelukte het ten Noorden van Ierland een koopvaardij schip van 8000 br. reg. ton tot zinken te brengen. Boven Londen ontwikkelden zich enkele voor onze Jagers succesvolle luchtgevechten. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in de nachtelijke uren boven België en Neder land bommen op kleine plaatsjes en als eenig militair doel op een troepenkamp. Zeven personen werden gedood en zestien gewond. De aangerichte materleele schade ls onbeteekenend. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door de luchtdoelartlllerle, 25 door Jagers neer geschoten. Vijf eigen vliegtuigen keerden niet terug. Eerste-lultenant Müncheberg behaalde zijn twintigste overwinning ln de lucht. 's Ochtends om tien voor twaalf klonk gisteren het eerste luchtalarm in de Brit sche hoofdstad en om kwart over een het tweede, dat Iets meer dan een uur duurde. United Press meldt, dat in deze tweede pe riode ongeveer 150 Duitsche bommenwer pers en Jachtvliegtuigen ln drie zwermen, welke uit verschillende richtingen kwamen, over de stad trokken. Door zich ln kleine groepen te verdeelen of afzonderlijk te vlie gen, wisten de Duitschers door de verdedi ging heen te breken en ln het Zuidelijk deel van de stad bommen te werpen. Van het centrum der stad uit kon men eenlgen tfjd later de hevige luchtgevechten volgen. In den namiddag volgde een derde lucht alarm en 's avond om kwart over zes het vierde. Om 7.11 uur kwam het vijfde alarm en bij het Invallen der duisternis het zesde. Ondanks het hevige afweervuur, aldus meldt D. N. B., werden bommen van alle kalibers op militaire doelen geworpen. Ook Engelsche Jagers grepen in, en er ontston den verscheiden luchtgevechten, waarbij, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 71 Engelsche machines werden neergescho ten. Twintig Duitsche toestellen zijn niet teruggekeerd. Naar D.N.B. verneemt, waren o.a. de West- India-docks weder het doel van de Duitsche bombardementen, die den Engelschen geen tijd laten de branden ln de havens te blus- schen. Explosieve en Drandbommen zijn in grooten getale neergeworpen. Verder boek ten de Duitsche aanvallers voltreffers op twee waterlnstallatles, een" electricitelts- centrale en een pompstation. Verscheiden pakhuizen op den Zuidelijken oever van de Theems geraakten opnieuw in brand. Ook in Woolwich werden nieuwe groote branden waargenomen. Londen wa3 niet het eenlge doel der Duit sche bommenwerpers. In den loop van gis teren is ook Dover opnieuw met bommen bestookt. In Lincoln werden hangars en vliegvelden getroffen. Gistermiddag hebben de Duitsche bom menwerpers ook de haven van Portland en de olie-opslagplaatsen van Portland Har bour met succes aangevallen. Enorme bran den met hooge steekvlammen en een sterke rookontwikkeling konden door de terugvlie gende machines nog lang worden waarge nomen. Alle Duitsche vliegtuigbestuurders maken melding van de z.g. reorganisatie van het Engelsche afweergeschut. De sterke inkrim ping van het gebruik van zoeklichten is den Duitschen vliegers goed van pas gekomen. Zonder het onaangename verblindende licht hebben zij hun doel veel sneller kunnen ontdekken en de uitwerking kunnen waar nemen. Uit tal van waarnemingen valt af te lei den, t het moreel van de burgerbevolking steeds heviger schokken ondergaat. De z.g. vrijwillige ontruiming van de reusachtige stad neemt steeds toe en belast daarmede ln sterke mate de verkeersdiensten, die door de Jongste bomaanvallen reeds hevig gedes organiseerd zijn. De wapenindustrie van groot-Londen ls door de afwezigheid der arbeiders tijdens de vele uren van lucht alarm, door den beperkten stroomtoevoer en door de verkeersmoeilijkheden tot een klein deel van haar vroegere productie ingekrom pen. Hetzelfde is het geval met de levens- mlddelenbedrijven, nu 24 groote pakhuizen volkomen zijn afgebrand. Het Duitsche luchtwapen mag met de tot dusverre be haalde resultaten der aanvallen op Londen, waarbij ruim twee millloen kilogram ont plofbare stoffen op de stad zijn neergeko men, volkomen tevreden zijn. De ontruiming van Londen Ls volgens een bericht van Nya Dagligt Allehanda ln vol len gang. Trein na trein, autobus na auto bus, verlaat de hoofdstad van het Britsche Rijk, schrijft het blad. Lange rijen men- schen staan te wachten voor de stopplaat sen van de autobussen. De radionieuwsdienst van Reuter, ge naamd „Globreut" deelt zijn ontvangers mede, dat men het rooster heeft moeten beperken en wel wegens omstandigheden, „die bulten onze controle liggen." Het Stockholmsche blad „Dagens Ny- heter" meldt uit Londen, dat de Engelsche pers de oprichting van gaarkeukens voor de dakloozen elscht. „De Manchester Guar dian" en de „Economist" vallen de regee ring wegens de gebrekkige voorbereidingen fel aan. Het regent thans critlek. Een Engelsche jachtvlleger, aldus D.N.B., wiens toestel bij de Fransche kust ls neer geschoten, heeft iets verteld over den toe stand der Engelsche Jachtvllegers sedert het begin van de Duitsche vergeldings maatregelen tegen Londen. Hij zelde o.a., dat piloten en machines binnen een tijdsverloop van 24 uur vier tot vijf maal moesten opstijeen. Dagenlang waren zij gedwongen ln hun vliegersklee- Ingaande heden wordt een aanvang gemaakt met de vleesch distributie en wel voor rund-, kalfs- en varkensvleesch. Schapen-, geiten- en paardenvleesch is vrij. Maximumprijzen voor vleesch zijn vastgesteld. Per week wordt verstrekt vier ons vleesch per persoon en één ons vleeschwaren. Aangezien nog niet ieder een vleeschkaart heeft, zullen in deze eerste week (tot en met Zondag 22 Sept.) bonnen van het alge meen distributieboekje geldig zijn: de nummers 79, 84, 89 en 94 geven elk recht op 100 gram vleesch, been inbegrepen, of 100 gram vleeschwaren. Daar ongesmolten vet, dat tot nu toe niet onder de distributie viel, er nu wel onder valt, zal men hiervoor dus een of meer van de bonnen 79,84,89 en 94 moeten opofferen. (Voor nadere bijzonderheden zie men pagina 4 van het 2e Blad) HET RUNDVLEESCH WORDT GOEDKOOPER. Naar aanleiding van de elders in dit nummer afgedrukte maxi mum-prijzen, welke bijv. voor biefstuk gelegen zijn- tÈsschen de f 1.30 en f 2.30 per K.G., hebben wij een slagerspatroon de vraag gesteld hoe deze groote marge is te verklaren. Deze gaf ons als zijn zienswijze te kennen, dat dit vermoedelijk zijn oor zaak vindt in een te verwachten daling van de rundveeprijzen, waardoor het prijsniveau van vóór 10 Mei zou worden bereikt. De kleinhandelprijs voor rundvleesch zou daardoor binnen kort met ongeveer 20 cent per K.G. worden verlaagd. De aangekondigde wijziging in de politie ke structuur van Roemenië is voltrokken: de staatsleider, generaal Antonescu, heeft, na een nieuw kabinet gevormd te hebben, den „leglonalren Roemeenschen staat" uit geroepen. In een desbetreffend manifest verklaart hij tevens, dat de Iegionaire be weging, die voortaan de eenlge politieke beweging is ln den staat, met de taak be last wordt, het volk met de nieuwe begin selen van het staatsbestuur vertrouwd te maken. De minister-president, generaal Anto nescu, is thans chef van den legionairen staat, terwijl Horia Sima tot commandant van de Iegionaire beweging is benoemd. In het nieuwe kabinet is Horia Sima, de leider van de IJzeren Garde vice-premier. TERUGKEER KONINGIN-MOEDER. Gisteren is koningin-moeder Helena in Roemenië teruggekeerd. Zij is door de be volking van Boekarest plechtig ontvangen. Zij werd aan den trein begroet door koning Michael, die haar ook aan de landsgrens ontvangen had, voorts door staatsleider generaal Antonescu en de leden van het kabinet, den patriarch van Roemenië en andere hoogwaardigheidsbekleeders. De burgemeester der hoofdstad overhandigde de koningin-moeder het traditioneele brood en zout. De koningin-moeder reed aan de zijde van koning Michael in een door zes schimmels getrokken statiecaleche, met voor en achter twee bereden eskadrons naar het paleis. Voorop reed, eveneens luide toegejuicht, staande ln een open wa gen, staatsleider generaal Antonescu. De stoet trok eerst naar de patrlarchle, waar de patriarch van Roemenië den kerkdienst leidde, die door middel van luidsprekers in alle straten van Boekarest gevolgd kon worden. Toen het gebed voor de koningin werd uitgesproken en een gelofte van trouw van generaal Antonescu werd voorgelezen, kneilde de menigte in alle straten neer. Vervolgens reden de koningin-moeder en de koning naar het paleis om de gelukwen- schen in ontvangst te nemen. Later ver schenen zij te zamen met generaal Anto nescu en Horia Sima op het balcon, waar zij door een geweldige menigte stormachtig werden toegejuicht. Voorbij het balcon marcheerden daarop lange colonnes legio- naires, oudstrijders en militairen. ding naast hun vliegtuigen ln den hangar te slapen om ieder moment gereed te zijn en weer op te kunnen stijgen. Van slapen op een veldbed ls ln het geheel geen sprake meer. Door de voortdurende zenuwenspan ning bij de ononbroken Duitsche aanvallen kunnen de vliegers zich slechts met moeite fit houden om hun werk te doen. Het telefoon- en telegraaf verkeer van Engeland naar Zweden is onderbroken. Het Britsche ministerie van binnenland- sche zaken heeft een beroep gedaan op de bevolking van Londen geen huizen leeg te laten staan, daar zij anders kunnen af branden, wanneer er brandbommen opval len. In den nacht van Donderdag op Vrij dag Ls er een enorme brand in het Lon- densche Westend ontstaan alleen doordat niemand gezien had, dat er een brandbom ln een huls was geslagen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Londen ls thans in een stadium geko men. waarin het moet kiezen tusschen het lot van Warschau en dat van Parijs. Dit is de meening. die in welingelichte Duitsche kringen tot uiting gebracht wordt. Dezelf de kringen kenmerken de Engelsche po ging om de hoofdstad hals over kop te ont ruimen als een hopelooze onderneming. Naar Duitsche opvatting zou het juist zijn geweest wanneer met de ontruiming van Londen voor het begin van de Duitsche aanvallen begonnen was. Thans ls het naar men meent, te laat. De millioenen, die thans trachten met hun have en goed uit de gevaarlijke zone te geraken, komen daardoor juist midden in levensgevaar, want de omstreken van Londen zijn geen open bouwgrond, maar een verwarddoor- eengebouwd industrie-gebied. Juist dit in dustrie-gebied vormt door zijn militaire beteekenls het voornaamste doel der aan vallen van het Duitsche luchtwapen. De bevolking van Londen zal daarom door de schuld van de Engelsche regeering ver schrikkelijke weken tegemoet gaan, waarin zij aan honger, koude en regen zal zijn blootgesteld. Bevoegde kringen te Berlijn verklaren, dat de eens als bondgenooten van Enge land voorgestelde factoren van weer, mist en water, thans vijanden van Groot-Brit - tannië zullen blijken te zijn. De veelvuldig vernomen opvatting, dat na de verwoes tende aanvallen der Duitsche bommen werpers op Londen de vergelding tegen Engeland als afgeloopen beschouwd kan worden, wordt In dezelfde bevoegde krin gen ten sterkste betwist. De Royal Air Force heeft, daarop mag in dit verband gewezen worden, maandenlang haar bom men bijna uitsluitend op burgerlijke doelen laten vallen en vele honderden Duitsche burgers, onder wie vele vrouwen en kin deren, gedood. De Duitsche weermacht, zoo wordt te Berlijn nadrukkelijk verklaard, beschouwt dezen oorlog niet als een spel, 765 'Inecz. MedJ waarbij men slagen ontvangt en terug geeft, om dan quitte te zijn. Veeleer zou het er thans om kunnen gaan de vernieti gende slagen van het Duitsche luchtwapen tegen Londen tot de beslissing toe onver minderd voort te zetten. Dit ls, zoo ver klaart men, vooral van belang wegens de militaire overweging, dat Londen ruim een derde van het Engelsche oorlogspotentieel herbergt. Bovendien ging tot dusver 43 pCt. van den geheelen Engelschen invoer over de haven van Londen. Alleen daarom reeds zullen de aanvallen op Londen met toenemende hevigheid wor den voortgezet. Ook het feit, dat de Engel sche vliegtuigen de laatste dagen slechts in gering aantal het Duitsche Rijksgebied zijn binnengevlogen en slechts enkele bom men hebben uitgeworpen, kan de Duitsche militaire leiding niet er toe brengen haar vcrgeldingsaanvallen tegen Londen te sta ken. Er bestaat immers geen aanleiding toe om in het verzwakken of zelfs in het weg blijven van de nachtelijke Engelsche aan vallen op de Rijkshoofdstad een laat geko men Engelsch inzicht te zien. Zulks moet daarentegen zuiver beschouwd worden als een duidelijke factor van de verzwakking en het onvermogen van de Royal Air Force. Tegen middernacht probeerden verschei dene Britsche vliegtuigen de Duitsche rijks hoofdstad te naderen Zij werden echter voor het bereiken daarvan in het voor Groot-Berlijn liggende gebied door goed gericht afweervuur tot omkeeren gedwon gen. Er werden geen bommen geworpen. Alle vijandelijke vliegtuigen bevonden zich reeds op den terugtocht. De vroegere Fransche minister-president Leon Blum, is, volgens een officieele mede- deeling uit Vichy, gearresteerd en naar het Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Overdracht van het rectoraat der Leidsche Universiteit. (Stadsnieuws, le Blad) De Ned. Soc. Werkgemeenschap gesticht. (2e Blad) Beursuren worden vervroegd. (Binnenland, 2e Blad) Bomaanslagen op Enschedé, Enkhuizen en Halsteren. (Gemengd, 2e Blad) De jollenkampioenschappen op de Kaag. (Sport, 2e Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS Vry gunstig gedisponeerde markt Stille handel Locale fondsen meeren- deels vaster Amerika nauwelijks prijshoudend Beleggingen kalm. Buitenland Londen blijft het groote centrum der Duit sche luchtaanvallen, (le Blad) Italiaansche troepen overschrijden de Egyptische grens, (le Blad) De opening der Keulsche jaarbeurs, (le Blad) Horthy in Zevenburgen gehuldigd. (le Blad) Het nieuwe Roemeensche bewind. (le Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. kasteel Chazeron bij Riom overgebracht, waar ook Reynaud, Daladier, Mandel en Gamelin zich bevinden. Blum hield zich op in het departement Dordogne, waar hij zich met de politiek inliet. Hij had zelfs een nieuwe krant opgericht, die heimelijk aan vallen op de regeering van Vichy deed. (D.N.B.) DE VLEESCHVOORZIENING. De vleeschvoorziening voor de Fransche bevolking wordt door de regeering te Vichy nauwkeurig bestudeerd. Naar verluidt, treft de regeering voorbereidingen voor het rant soeneeren van vleesch. Zij heeft reeds en kele vleeschlooze dagen ingesteld en den res taurants opdracht gegeven de te verstrek ken porties vleesch tot 150 gram per per soon te beperken. Verwacht wordt, dat nieuwe beperkende maatregelen zullen wor den genomen. DE ONDERHOUDSKOSTEN VAN HET BEZETTINGSLEGER. Volgens een Haras-bericht publiceert de Journal Officiel een wet over de opening van een speciale rekening voor de onder houdskosten ran het Duitsche bezettings leger. Krachtens een overeenkomst tus schen den staat en de Bank van Frankrijk wordt een voorschot van 50 milliard frank beschikbaar gesteld voor de bestrijding dezer kosten. De Duitsche regeering heeft het bedrag der kosten vastgesteld op 20 millioen rijksmark per dag van 25 Juni af. (D.NB.) FRANSCH KONVOOI IN MIJNENVELD. Twee troepenschepen gezonken. Een Fransch konvooi van 10 koop- voordijschepen met gedemobiliseerde sol daten aan boord ls op weg van Noord-Afrika naar Marseille in de Middellandsche Zee in een mijnenveld geraaikt. Twee schepen zijn. naar uit Vichy ver luidt, gezonken. Men neemt aan. dat het grootste deel van de opvarenden dezer schepen kon worden gered. FRANSCHE VLOOTFORMATIE NAAR DAKAR. Het DKB. meldt uit Genève: Te Vichy is officieel medegedeeld, dat een Fransche. vlootformatie, bestaande uit drie kruisers en drie torpedobootjagers, de Straat van Gibraltar gepasseerd ls en naar Dakar is gegaan. In Fransche politieke kringen geeft men te verstaan, dat het uitvaren ran deze vlootformatie naar Fransch-Afrika in ver band staat met de maatregelen ran de regeering tot het verhinderen van Britsche kuiperijen in eenigc deelen van het Fran sche koloniale rijk.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1