8f sfe Jaargang ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 No. 24685 Duitsche militair weekoverzicht Trots het weer duurt de luchtactie tegen Engeland voort Bommenregen op Londen De oorlogsindustrieën in Groot-Londen Koning en diplomatieke corps naar Glasgow! Na tien uur 's avonds in de kuststrook Het eenige verliefde paartje op straat Groeiende spanningen Engelsche luchtaanvallen op burgerbevolking EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 cte. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvcrtentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Volgens radioberichten uit Londen heeft het luchtalarm ln den nacht van Donder dag en Vrijdag van 21.00 tot 5.45 geduurd. Het eerste alarm werd. gisteren te Lpn- den om 7.35 uur gegeven. Het tweede kwam om 9.47 uur en eindigde om 13.56 uur, vol gens United Press het langste alarm, dat tot nog toe overdag werd gemaakt. Vele Londenaars. wordt er aan toegevoegd, brachten dit ln verband met den datum: Vrijdag, den dertienden. Tijdens den duur van het alarm zag men telkens verschelden Dultsche vliegtuigen uit de wolken duiken, die onmiddellijk met een hevig afweer werden begroet. Eenmaal daalde een Dultsche machine zeer laag en vloog op geringe hoogte over de daken, in de straten kon men de brandweerauto's hooren rijden, een teeken, dat opnieuw branden waren uitgebroken. Om 14.45 werd naar D.N.B. meldt opnieuw te Londen luchtalarm gegeven. Naar de Engelsche radio meedeelt, heeft het gisteren te Londen letterlijk „bommen geregend." Gistermiddag vroeg zijn verscheidene Dultsche vliegtuigen opnieuw door de ver sperring van luchtafweergeschut in het Zuiden en Zuid-Oosten van Engeland heen gebroken, zy kwamen veilig boven Lon den en vielen wederom haveninstallaties nan, die met bommen van alle soorten ka liber werden bestookt. Van ver af zichtbare branden, kenmerkten den omvang van den gelukten aanval. Het luchtalarm van hedennacht te Londen eindigde te 4.31 uur na 8*A I uur te hebben geduurd. Eenige Dultsche gevechtstoestellen van het type Do 17 hebben gistermiddag ook een groot aantal tanks ln de nabijheid van Buckingham Palace gebombardeerd. Voorts zijn aanvallen gedaan op een staLlon en spooremplacementen op de lijn Londen Gravesend ten Zuiden van Erlth, op eenige hout- en papierfabrieken en op verschil lende silo's ten noorden van Whitechapel. De uitwerking der bommen kon ln weerwil van het slechte weer goed waargenomen worden. Een der Dultsche vliegtuigen is nog niet teruggekeerd. Als beslissend beschouwt men in welinge lichte Dultsche kringen de volgende fei ten: 1. De leiding van de grootscheepsche aanvallen door rijksmaarschalk Goerlng bewijst, dat het hier niet gaat om op zich zelf staande acties, doch om aanvallen, die even krachtig als van langen duur zijn. Men houdt derhalve te Berlijn rekening met een stelselmatige voortzetting van deze aanvallen, waarvan men weet, dat zij zich ln een stijgende lijn kunnen bewegen. 2. Het luchtruim boven Londen wordt, naar uit de Dultsche waarnemingen geble ken is, hoe langer hoe meer door de Dult sche luchtmacht beheerscht. Er Ls b.v. ge constateerd, dat de Dultsche Jachtvliegtui gen ln ruime mate er ln geslaagd zijn, de Engelsche Jagers van de Dultsche gevechts vliegtuigen verre te houden. Van de 26 Dultsche vliegtuigen, die vorlgen Zaterdag verloren zijn gegaan, waren ondanks het groote aantal der deelnemende vliegtuigen slechts vier gevechtsvliegtuigen. Het ge bruik van jachtvliegtuigen voor de be scherming der bommenwerpers heeft wel iswaar tot verliezen onder de Dultsche Jachtvliegtuigen geleld, doch het beoogde doel, de bommenwerpers te beschermen, werd bereikt. 3. De Engelsche afweer, vooral door Jachtvliegers, werd ln toenemende mate zwakker. Volgens de Dultsche waarnemin gen moesten de Engelschen reeds niet vol ledig opgeleide vliegtulgbemanningen naar het front zenden. Ook Ls herscholing van gevcchtsvllegers tot Jachtvliegers geconsta teerd. Daarbij komt de afmatting van het Engelsche personeel. Men heeft van Dult sche zijde sterk den Indruk, dat de Engel sche Jagers trachten, ernstige gevechten uit den weg te gaan. In hoeverre het ge bruik van Poolsche en Tsjechische vlie gers, waarop van Engelsche zijde ln het bijzonder gewezen Is, een gevolg ls van zwakke plekken ln de Engelsche lucht macht, kan van Dultsche zijde moeilijk be oordeeld worden. De militaire beteekenls van de Dultsche aanvallen op Londen, die in de Dultsche weermachtsberichten worden vermeld, blijkt het duidelijkst udt het feit, dat ln Groot- Londen (Londen met inbegrip van de vele voorsteden) een derde van de geheele En gelsche oorlogsproductie ls geconcentreerd. Het deel van Londen, dat tot dusver aan de uitwerking der Dultsche wapens heeft blootgestaan, ls practlsch één niet van elkaar te schelden werkplaats, één voor raadschuur voor de behoeften van dezen oorlog. Te Woolwich aan den benedenloop van de Theems, het op niet meer dan tien K.M. van de Londensche City lLggende stadsdeel, is het grootste der Engelsche ar senalen van de staatswapenfabrleken ge vestigd. Hier worden ln de eerste plaats ka nonnen voor het landleger en marine, voorts pantserplaten en den laatsten tijd ook pantserwagens vervaardigd. In het naburige Erlth bevindt zidh een belangrijke ma chine- en apparatenfabriek, waar de Vic- kers-Armstrong Ltd. o.a. machinegeweren, pantsertorens voor oorlogsschepen en an dere gecompliceerde installaties voor de marine en de landstrijdkrachten vervaar digt. In het meer naar het Zuiden gelegen Dartford ls de grootste munitiefabriek van het Vickersconcern gevestigd. Hier wordt vooral infanteriemunitie en munitie voor machinegeweren, zooals de luchtmacht die gebruikt, vervaardigd. Te Enfleld bevinden zich wapenfabrieken voor luchtdoelgeschut, en munitie. Het eveneens ln het Dultsche weermaohteberlcht herhaaldelijk genoem de, aan den Noordelijken oever van den Theemsmond gelegen Thameshaven, waar greote fabrieken en olieopslagpLaatsen ge vestigd zijn, is Engelands belangrijkste olie- haven met de belangrijkste tankinstallaties. De capaciteit van de reservoirs voor ben zine, smeerolie enz. bedraagt ongeveer 1.5 millloen ton, waarmee Thameshaven een der grootste ollehavens ter wereld is. Het eveneens op den Noordelijken oever gelegen Tilbury, welks dokken en haveninstallaties een directe voortzetting van de haven van Londen zijn. verdient vermelding wegens zijn droogdok - het grootste aan de Theems - dat pas enkele jaren geleden gereed ge komen is. Het ln het weermachtsberlcht van 12 September genoemde Port Victoria od het eiland Grain is een der belangrijkste vlleghavens van de Royal Air Force en het grootste tankstation van de Engelsche luchtmacht. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Genève: In diplomatieke kringen te Londen beves tigt men het gerucht dat de koning en het diplomatieke corps zich naar een stad in het Noord-Westen van Engeland zouden begeven. Welingelichte personen wisten mede te deelen, dat Glasgow deze stad zou zijn, omdat zij voor de Dultsche bommen werpers betrekkelijk moeilijk te bereiken ls. De in Londen geaccrediteerde diploma ten zouden reeds Maandagmiddag, na den tweeden grooten luchtaanval, zich met een dergelijk voorstel tot de regeer in g gewend hebben. De Engelsche regeering liet echter doorschemeren, dat een vertrek van het diplomatieke corps een buitengewoon slech ten Indruk op de bevolking van Londen zou maken. Na de nieuwe aanvallen van Dinsdag en Woensdag heeft men in Britsche kringen blijkbaar ingezien, dat het vertrek onver mijdelijk was en men heeft zich bereid ver klaard voor de ambassade en gezantschap pen een nieuw domicilie in een veilige streek aan te wijzen. Men zegt, dat de Brit sche weermacht niet meer de verantwoor delijkheid voor de yelligheid van koning en diplomatieke corps op zich kon nemen. In hofkringen deed het gerucht de ronde dat de koning zich waarschijnlijk zou te rugtrekken op Balmoral Castle in Schot land. Blijkbaar op Instructie van het mi nisterie van voorlichting zwijgen de Lon densche bladen volkomen over deze plan nen. TEGENSPRAAK VAN REUTER. Reuter verklaart ln een radiobericht, dat de mededeellng uit Stockholm volgens wel ke hij een Duitschen luchtaanval op Lon den het Reutergebouw getroffen en de De militaire medewerker van het D.N.B., ïeneraal Von Gleise-Horstenau, schrijft ln 5ijn militair weekoverzicht: ,,De slag boven en om Engeland heeft, thans wat de actie der luohtstrijd kracli- «n betreft, een spanning gewekt, die nau nog schijnt te kunnen toenemen. inleiding tot deze nieuwe phase ln den lucht- en zee-oorlog 'ormt de aankondiging van den „vergel- door de Duitsche regeering en de wrlogsleiding. Eenige dagen tevoren had de Iritsche minister-president nog prijzend 'erklaard, dat Britsche vliegers niet ont- werden, wanneer zij van hun boven Duitschland met de voi- edlge lading terugkeerden, omdat zij de aangewezen militaire doelen niet ge- 'onden hadden. In Duitschland heeft men 'f-eds sedert lang, zooals ook bewezen ls ioor de rede van Hitler, niet denzelfden In- Men constateerde daar juist een oortdurend toenemen van de vernieling en 'csehadlging van objecten, dde met oorlog- oorlogsproductie en oorlogsbelang niets uitstaande hebben. Dat dc opvatting van oorlogsbelang ln ten luchtoorlog bedenkelijk dicht nadert ot dte. welke in den wereldoorlog tot kwam in de uithongering van ouden fan dagen, vrouwen en kinderen, is ge keken uit de mededeelingen over de arg- brandplaatjes, die de Britsche vlie- sedert weken ver van de steden en de wapenfabrieken uitgooien om den oogst en have van vreedzame burgers te vernie Hoezeer de luchtoorlog aan Britsche reeds lang van alle remmen bevrijd te, is ook aangetoond door de bombarde op den Brandenburger Tor en de Met het oog op deze feiten stelt de Duitsche berichtgeving er veel prijs op te verklaren, dat ook de verscherpte aanvallen, die sedert een week op Londen en geheel Engeland worden gedaan, nog steeds op militaire en strategische doelwit ten gericht zijn. De officieele commenta ren herinneren er ook steeds weer aan, dat het er voor Duitschland alleen op aan komt, de oorlogskracht van Engeland te vernietigen. Dat deze vernietiglngsstrijd zal doordringen tot in den wortel van de Brit sche gevechts- en wapeningskracht, be hoeft overigens niet te worden betwijfeld met het oog op de vastbeslotenheid der Duitsche leiding. Eveneens is het duidelijk, dat met de toenemende veelvuldigheid der Duitsche luchtaanvallen ook het burgerlijk leven in Engeland steeds zwaarder getroffen moet worden. Woorden van haat noch van ge ruststelling kunnen verbergen, dat het slagveld, waarop de worsteling tusschen Engeland en Duitschland zich afspeelt, de laatste maanden geweldig gegroeid is er in de afgeloopen week een omvang heeft aangenomen, waarvan men zich tot dus verre geen voorstelling kon maken. Ook de burger, die te Hamburg of Ber lijn. te Londen of Liverpool den schuil kelder opzoekt, is tot strijder geworden. De vraag van de meerderheid, vooral in de luQht, wordt van uur tot uur meer bespro ken Dat het vliegbereik der Duitsche lucht macht onvergelijkelijk veel gTooter is. kan nauwelijks ontkend worden. De Duitsche luchtbases liggen in een lange rij van Noorwegen tot. de Westkust van Frankrijk, bijna voor de poort-en van Londen, terwijl de Royal Air Force zelfs voor het Ruhr- 'gebied reeds aanzienlijke afstanden moet afleggen. De uitwerkingscoëfficient voor een Britsch vliegtuig, dat Berlijn wil bereiken, staat tot die van het Duitsche toestel, dat naar Londen vliegt, als 1 tot 10. of zelfs 1 t-ot 15. Indien men de groote numerieke meerderheid der Duitsche luchtmacht Lr» aanmerkinc neemt, kan over het resultaat der vergelijking moeilijk twijfel bestaan, ook wanneer men technische en moreels factoren buiten beschouwing laat. Zoo mo gelijk nog duidelijker is de situatie op het gebied van de Jachtvliegtuigen. Het Is een feit, dat het Britsche jachtvliegtuig de kuststreek ten Zuiden van Londen reeds voor een groot deel heeft overgelaten aan den Duitschen tegenstander. De eerste groote botsingen tusschen de jachteskaders spelen zich meestal pas boven de hoofdstad af. De kracht van de Duitsche actie vindt haar uitdrukking in de mededeellng, dat rijksmaarschalk Hermann Goerlng van de Noord-Fransche kust af den strijd van do door hem geschapen luchtvloot persoonlijk leidt. Churchill wist in zijn laatste radio rede ook veel te vertellen over groote Duit sche voorbereidingen tot een landing. Het gevaar zal ook geenszins voorbij zijn, als de beroemde herfst- en wintermisten over de eilanden zullen dalen. Aan Dultsche zijde hebben tot dusverre op het land slechts kustbatterijen het woord gehad. Zij hebben er toe bijgedragen, dat de haven van Dover ln puin werd gelegd, en zij hebben vijan delijke batterijen tot- zwijgen gebracht. Ob jecten op veertig kilometer afstand worden onder vuur genomen. In de oorlogvoering zijn er geen afstanden meer. Naast dit reusachtige drama op het we- reldtooneel wordt dc handelsoorlog der Duitsche vliegers, kruisers, torpedojagers, üuikbooten en motortorpedobooten onver droten voortgezet. De duikboot van kapitein Prien heeft op één tocht de Britsche scheepsruimte met 40.000 ton verminderd door het tot zinken brengen van zes wel - gewapende koopvaardijschepen. Gedurende de maand Augustus hebber, marine- en luchtvloot bijna 700.000 ton naar den bo dem der zee overgeschreven. In het eerste oorlogsjaar is 51/* millloen ton tot zinken gebracht, waarvan de Engelschen drie mil lloen toegeven. Daarbij moet in aanmer king worden genomen, dat de handelsoor log pas eenige maanden na het uitbreken va nden oorlog krachtig werd aangevat. Bijzonder opmerkelijk is. dat de vijandelijke vrachtschepen, die tot zinken worden ge bracht. bijna altijd in sterk convooi varen. De middelen, waarmede de geallieerden zich in de laatste jaren van den wereldoorlog tegen de Duitsche duikbootvloot verdedig den, hebben veel van hun uitwerking ver loren." meeste Britsche courantengebouwen ernstig beschadigd zijn, niet overeenkomstig de fei ten ls. DE BETEEKENIS VAN LIVERPOOL. Zooals reeds in de berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht van 12 en 13 September werd medegedeeld, waren de aanvallen van het Dultsche lucht- wapen gericht op de haveninstallaties van Liverpool De haven van Liverpool is voor Engeland van bijzondere beteekenis. Het is op Londen na de grootste haven van Enge land en bijzonder belangrijk als invoerha ven voor levensmiddelen. Via Liverpool werd ongeveer een vijfde gedeelte van de invoeren aan graan, genotmiddelen en vee voeder vervoerd. Daar de haven van Liverpool gebouwd ls als haven met sluizen, is zij bijzonder kwetsbaar voor bomaanvallen. Vernielin gen in de haven moeten derhalve binnen zeer korten tijd haar invloed doen gelden op de voedselpositie van Engeland en voor al op het dichtbij gelegen dichtbevolkte industriegebied van Manchester en geheel Lancashire. De eveneens in de jongste berichten van het Duitsche opperbevel genoemde aanval len op vliegtuigfabrieken in Southampton, waren gericht op de vliegtuigfabrieken, waarin Engelsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane werden gebouwd. POLITIEVERLOVEN IN ENGELAND INGETROKKEN. De Daily Mirror meldt, dat van nu af aan de politie geen verlof meer verleend wordt. Eveneens zijn alle beambten, die met verlof waren, teruggeroepen om paal en perk te stellen aan plunderingen en uitwassen. Neutrale waarnemers zijn van meening. dat deze plunderingen een gevolg zijn van de stagnatie ln de levensmiddelenvoorziening in het gebied van Londen. De Britsche luchtmacht heeft ook in den nacht van 12 op 13 September haar bom aanvallen op de Duitsche burgerbevolking gericht. In dc nabijheid van een Wesfduit- sche stad vlei een brandbom op een boe renhuis, dat volkomen in de asch werd ge legd. Personen werden niet getroffen. In een ander geval deden Engelsche vliegers een aanval op een geheel alleenstaande boerenhofstede De schuur en de stal van de boerderij gingen in vlammen op. Het vee. uitgezonderd het kleine vee. kon nog gered worden. Ook hier werden geen personen getroffen. In het Roergebied werd een woonhuis door verscheidene vliegtuigbom men ernstig beschadigd. Bovendien wierpen de Engelsche vliegers een aantal bommen op het open veld Hiermede heeft de Brit sche luchtmacht eens te meer de gebruike lijke systeemloosheid van haar nachtelijke bomaanvallen bewezen. (D.N.B.) Dit Nummez bevat DRIE Bladen Binnenland Een sterker organisatorisch verband in het verzekeringsbedrijf. (3e Blad) De Japansche minister Kobayasji in Ned.- Indië aangekomen. (Binnenland. 3e BI.) De commissaris der provincie Zeeland uit zijn ambt ontheven. (Binnenland, 3e Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS Stille, meerendeels goed prijshoudende markt - Olie's beter - Amerika frac- tioneel hooger - Aku's kalm - Young- leening gevraagd. Buitenland Bommen-rcgen op Londen. (Ie Blad) Gaan de Engelsche koning en het diploma tieke corps naar Glasgow? (Ie Blad) Italiaansche duikbooten in de Roode Zee. (3e Blad) ZIE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst IEMCO n.r. NIEUWE RIJN 32. .6798 Tngez. Me<lJ

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1