J Donderdag 12 September 1940 Uit de Omstreken o HANS ALBERS Problemen voorde toekomst WELKE BON IS GELDIG! VISSCHERIJ-BERKHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede B'ud PERCY NEEMT VACANTSE Een jeugdige avonturier! Jong£ menschen in het jonge land Oplichting met benzine te Bodegraven Tot besluit: decritiek! fsï Stad en platteland dichter bij elkaar ^TtJN/T EN IITTIRIN^J KATWIJK AAN ZEE. Van Vrijdag af, 's avonds 7.30 uur in zijn nieuwste avonturenfilm A Een geheimzinnig filmwerk vol charme en spanning. TEL. Goed verzorgd bijprogramma. •400 Verwacht de Holl. film ..BOEFJE". 573 (luges. Med.) LiSSE. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER D. J. VREEKEN. Oud-directeur van de Twcntschc Bank. Op de Nieuwe Begraafplaats der Herv. Ge meente alhier had onder groote deelneming de teraardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer D. J. Vreeken, oud-direc teur van het kantoor Llsse der Twentsche Bank. alhier, die op 65-jarigen leeftijd is overleden. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op de Districtsdirecteuren der Twentsche Bank. den directeur van het kantoor Lisse. Voorts prof. van Slogteren, ir. Volkersz, directeur der tuin bouwschool. bestuursleden van den Protestanten bond. vele bloembollenhandelaren en -kweekers uit de omgeving, het personeel en het oud-per soneel van de Bank, alsmede vele anderen. Nadat de kist in de groeve was nedergelaten. sprak ds. Cannegleter van Alphen a d. Rijn een kort gebed uit. waarna de heer Teding van Berk hout. districts-dlrecteur der Bank. het woord voerde. Deze herinnerde er aan. dat 37 jaren geleden de overledene in dienst van de Haarlemsche Bank. die nu opgenomen is in de Twentsche Bank. in dienst trad. Kort daarop volgde de vestiging van het kan toor Lisse. dat aan zijn leiding werd toever trouwd. Die leiding was zóó, dat als op het hoofdkantoor het kantoor Lisse genoemd werd. vanzelf de naam Vreeken volgde. Hij bracht, mede namens zijn vader, dank voor hetgeen wijlen de heer Vreeken voor de Haarlemsche Bank geweest was. Zijn adviezen gaven blijk van een grondige kennis van de streek en personen. Ook de Twentsche Bank heeft van zijn kennis geprofiteerd en ook na mens deze instelling bracht hij dank. Met een .rust zacht" besloot hij zijn rede. De oudste zoon van den overledene dankte voor de deelneming, waarmede de droeve plech tigheid geëindigd was. KLEINE KOBUS KWAM WEER TERECHT. j Kleine Kobus. oud 4 jaar. uit Llsse. mocht voor een paar dagen bij zijn grootmoeder te Hillegom gaan logeeren. Alles was voor hem nieuw en vreemd en toen hij op een gegeven oogenblik uit het waakzame oog van grootmoe der ontsnapte, ging hij de wijde wereld eens alleen bekijken en wandelde den grooten Haar lemmermeer polder ln. in de richting van Nieuw Vennep. Maar de beentjes van Kobus waren nog niet berekend op de lange wegen en na een tocht van pl.m. 4 K.M. werd hij moe en hongerig en verlangde weer naar grootmoeder terug. Doch nü wist hij den weg niet meer. Natuurlijk was een geweldige huilbui het ge volg en een passeerende dame ontfermde zich over het ventje, doch Kobus wist niet meer. welken kant hij op moest en niemand kende hem. Het gevolg was. dat hi) bU de politie terecht kwam. Grootmoeder zat in duizend angsten, waar kleine Kobus toch wel was en deed aangifte bij de politie te Hillegom. Deze waarschuwde de omliggende gemeenten en het gevolg was. dat spoedig bekend werd. dat Kobus van der L. daar thuishoorde. Flink toegedekt werd hij op den polltle-motor weer naar Hillegom vervoerd enzijn eerste avontuur was beëindigd! RIJNSBURG. HET A.S. JUBILEUM DER SCHOLEN MET DEN BIJBEL. Omtrent dit 50-jarig jubileum kan nog wor den medegedeeld, dat het toenmalig schoolbe stuur tot voorzitter had wijlen ds. J. B. Ren- kema en tot secretaris wijlen den heer J. van Iterson Sr. 15 September 1890 werd de .school officieel ge opend. waarbij o.a. ds. Renkema het woord voerde. Het personeel bestond toen uit een hoofd en 2 onderwijzers. Het aantal leerlingen breidde zich van Jaar tot jaar uit, waardoor het schoolgebouw aan de Smldsstraat in 1907. in 1910 en in 1914 moest worden vergroot. In 1920 bedroeg het aantal leerlingen méér dan 400. zoodat tot splitsing moest worden overgegaan. In 1922 werd daardoor de Juliana-school ge opend. De oudsch school heette van dat jaar af de Emma-school. Hoofd van deze school waren achtereenvolgens de heeren De Jong, Van der Weg en Pieper. Het tegenwoordige hoofd is de heer J. Versteegt. Het ligt ln de bedoeling van het schoolbestuur, in verband met de tijdsomstandigheden, dit jubileum op eenvoudige wijze te vieren. Meisje ernstig aangereden. Het 8-jarig dochtertje van v. d. M. werd aan gereden door een bakfiets en zeer ernstig aan den voet verwond. Dr. Rijkm&ns verleende de eerste hulp. De Groentenhandel. Aan de grocntenveiling neemt de aanvoer van verschillende producten nog steeds toe en het verloop van den handel ls over het algemeen bevredigend. Zoo worden voor bloemkool, wasch- en bospeen beste prijzen besteed. De kwaliteit is uitstekend, hetgeen vooral ln tegenstelling met andere Jaren, ook geldt voor de bloemkool. Wel ls het met de vroege bloemkool ongeveer afgeloopen, maar de z.gm. na-kool zal spoedig worden aangevoerd. De prijs van aardappelen ls iets stijgend. Met uien wil het nog niet. Deze blijven het geheele seizoen nog steeds laag ge noteerd. De groene kool heeft een goede op brengt. hetgeen ook het geval is met princesse- en snijboonen. Minder goed ls de noteering voor andijvie en kropsla. SASSENHEIM. Aanrijding. Gistermorgen werd ds. Kuiper, Geref. Pred. alhier, nabij het postkantoor aangereden door een militairen auto. Hoewel het rijwiel van den predikant vernield werd, kwam hij er zelf ge lukkig slechts met een lichte verwonding af. VOORSCHOTEN. DE ELECTRISCHE STRAATVERLICHTING. Nu met de werkzaamheden betreffende de doortrekking van dc Parkstraat en de Stad- wUkstraat en dc verbetering van de Noort- heijstraat een aanvang ls gemaakt, is het bU het uitvoeren van de werkzaamheden noodzakelijk gebleken, tevens te voorzien ln de openbare verlichting van het door te trekken gedeelte. Een goede straatverlichting voor het geheele stratencomplex ln het Burgemeester Vernède- park kan naar de meening van B. en W. wor den verkregen door het plaatsen van een aan tal electrlsche lantaarns ter vervanging van eenlge gaslantaarns. Aan den raad wordt voor gesteld een credlet toe te staan van f. 1100 voor het aanbrengen van deze verbeteringen. Aangezien de stand der straatwerken geen uitstel gedoogde, hebben B. en W. met de uitvoering reeds een aanvang doen maken. Aankoop van grond afgekeurd. Gedeputeerde Staten hebben het gemeente bestuur bericht, dat hun college aan het raads besluit d.d. 10 April 1940, tot aankoop van een perceel grond van C. van Dool te Leidschenda. zijn goedkeuring heeft onthouden. Gevonden voorwerpen1 vulpenhouder, 1 groote ronde broche. Inlichtinge bij de politie. ALPHEN. Auto botsing. Nabij het woonwagenkamp kwam de auto bestuurder C. uit Gouda in botsing met een van genoemd kamp komende andere vrachtauto. Eerstbedoelde auto bekwam hierbij belangrijke schade. De bestuurder, die de aanrijding ver oorzaakte, reed door. Diefstal van goederen. Door het hoofd van de o. 1. school School straat ls bij de politie aangifte gedaan van diefstal uit dit gebouw van verschillende goe deren, die bij het handwerkonderwijs worden gebruikt. De heer v. Z. heeft bij de politie aangifte gedaan tegen mej. v. Z. wegens beleediging. ALKEMADE. Aanbesteding Veldwachterswoning. Op het gemeentehuls had de aanbesteding plaats van den bouw van een veldwachterswo ning te Roelofarendsveen. Ingeschreven werd als volgt: fa. Kinkel en de Graaf, Leimuiden, voor f.4974; H. J. Strijk, Rijpwetering, f.4775; Gebr. Akerboom, Rijpwe- tering, f.6490; fa. Deerenberg-en van Wijk, Al phen aan den Rijn, f.5650; wed. C. Langhout, Oudewetering, f.5710; C. Koppe, Alphen a. d. Rijn, f.5073; Chr. Overdevest te Rijnzaterwoude f.5388; fa. van Brag en Bourrée, Nieuwveer., f 5324; T. Bakker, Naaldwijk, f. 5347. Laagste Inschrijver H. J. Strijk. De gunning ls aange houden. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie al hier is benoemd de heer L. J. den Hollander, thans ln gelijke functie werkzaam te Ambt-Har- denberg. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Bernardus Hendrikus. Z. van Th B. van Gaaien en H. C. M. v. d. Me ij Johanna, D van A. J. Maaskant en J. A. v. Haaren Ondertrouwd: Ph. van der Wees 29 j. en M. J. den Hollander 26 J. Getrouwd: H. B. Groenheyde 28 j. en C. M. Nooten 20 J. Levering van 4000 Liter. OP CLANDESTIENE WIJZE. Naar wij vernemen, heeft zich te Bode graven een ernstig geval van geknoei met benzine voorgedaan. Een garagehouder in die gemeente, als mede een handelsreiziger zijn er In ge slaagd een hoeveelheid van 4000 liter ben zine in handen te spelen van autobezitters, zulks bulten de benzlne-distrlbutleregeling om. De kwantums, die afgeleverd werden, varieerden tusschen de honderd en de dui zend liter. Ongeveer 20 personen hebben op deze wijze benzine afgenomen, doch de hoeveelheden zijn grootendeels achterhaald. Een kwantum van ongeveer 500 liter, dat in verschillende kleinere porties afgeleverd was, wordt echter nog ver mist. De garagehouder, die over een benzinepomp beschikte, heeft niet slechts de benzinebeschik king overtreden, doch ook ls een klacht inge diend door de maatschappij, die de benzine aan hem heeft afgeleverd, zulks wegens bedrlegelijke handelingen. Daar de garageHffcider zijn klanten vooruit Het betalen en een prijs vroeg van f. 0,25 per liter, hetgeen te hoog ls. heeft hij zich ook in dit opzicht tegen de wet bezondigd. Ook heeft zich het geval voorgedaan, dat 1000 liter geleverd zou worden voor f.250. Het geld werd betaald, doch ln totaal werd slechts 125 liter afgegeven, waarna er geen benzine meer bleek te zijn, terwijl ook het geld reeds op was. Het onderzoek, Ingesteld door de gemeente politie te Bodegraven, ln samenwerking met een controleur van den Centralen Crlslscontrole- dienst, heeft od snelle wijze een einde gemaakt aan praktijken, die niet anders dan de grootste afkeuring verdienen. Opbrengst collecte. De collecte langs de huizen ten bate van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht 1.175.15. (Van een bijzonderen medewerker) De boer wacht zich ervoor dat er onkruid temidden van zijn gewas komt. Hij houdt zijn akkers schoon. Naar dit voorbeeld heb ik de critiek over het experiment om jon gens en meisjes uit de stad bij de boeren van den Wieringermeerpolder waardeering voor het platteland te laten verkrijgen, uit de stukken, welke ik erover schreef, gewied, om deze een apart plaatsje in den Journa- listieken tuin te geven. Het gaat hier niet om mijn critiek. Het zijn op- en aanmer kingen van de boeren zelf, van de jon gens en meisjes, en ook van den man, die met de organisatie ter plaatse belast werd. Deze critiek heeft de bedoeling een bijdrage te zijn tot een betere verwerke lijking van dezen alleszins voortreffelij ken opzet in de toekomst. In de eerste plaats dit: van verscheidene jongens en meisjes werd vernomen dat de arbeidsbeurzen, waar zij zich meldden, hen verkeerd hebben voorgelicht. In het eene geval hebben ze gezegd dat de jeugd naar het land kon gaan om daar als het ware een vacantie te genieten, in het andere ge val werd het voorgesteld alsof er arbeids krachten tekort zouden zijn, zoodat de Jon gens en meisjes als volledige arbeidskrach ten beschouwd zouden worden. Er zal hier van misverstanden sprake zijn geweest, die de toenadering tusschen de boeren en de stadsjeugd in den beginne zeer bemoeilijkt hebben. Misverstanden overigens, die ge zien de huidige moeilijke omstandigheden, begrijpelijk kunnen zijn. Eenige jongens gingen vlug na aankomst in den polder weer huiswaarts, omdat zij niet wilden werken; er was hun een vacantie beloofd, zeiden ze. Voor anderen was het een teleur stelling toen de boer tot hen zei: „Hoor eens, ik vind het goed dat je komt, maar bepaald noodig heb ik je.niet". Wij hebben over deze verkeerde wijze van voorlichting gehoord van den heer Blaauboer, den se cretaris van de gemeente Wieringen, en wij hebben haar zelf verscheidene keeren geconstateerd tijdens onzen tocht langs de boerderijen. Een Juiste uiteenzetting van de bedoeling van dit verblijf der stadsjeugd bij de boeren is een vereischte, want een goed begin in het halve werk. Wanneer reeds bij de eerste ontmoeting belde par tijen scheef tegenover elkaar komen te staan is de toenadering, die toch reeds veel tact en goeden wil eischt, onnoodig moei lijker gemaakt. Wij hoorden van een boer, dat h(j een meisje uit Rotterdam bij zich had gekre gen, dat systematisch elke belangstelling voor den landbouw, welke men bij haar pro beerde te wekken, afwees. Zij had een on derdak gevonden, en dat was voor haar hoofdzaak. Hoe de boer ook probeerde haar dingen omtrent den landbouw bij te brengen, zij hield vol: „Ik heb er geen be lang bij". Dit meisje is hier natuurlijk totaal niet op haar plaats. BIJ WELKEN BOER. Een andere boer vertelde me dat het moeilijk is om meisjes in het landbouwbe drijf mee te laten helpen, vooral omdat de arbeiders op moeten schieten en deze dus niet kunnen hebben dat ze teveel worden opgehouden. Dit bezwaar geldt ten aan zien van flinke jongens natuurlijk veel minder, ls in dat geval tenminste niet on overkomelijk. Hij opperde de mogelijkheid om de meisjes voortaan meer ondex te bren gen op kaas- en boterboerderljen, daar kun nen ze veel meer helpen. Bovendien is het toch de bedoeling dat de stadsjeugd in het algemeen ook de techniek van het k jelen melken ervaart, en aangezien de landbou wers meestal geen en soms eenlge koeien op stal hebben staan en ook de gemengde bedrijven niet over veel koelen ooschikken zijn de boeren er huiverig voor om een beest tot leskoe te bestemmen, want de kans ia lar niet uitgesloten dat de productie van het beest daardoor vermindert. Wanneer men nu over veel koeien beschikt zooals de veeboeren zijn daar altijd wel een paar onder, waarvan de boer kan zeggen: „Nou laat ze het daar maar mee probeeren" Thans leeren de jongens en meisjes in den Wieringermeerpolder bij uitzondering koeien melken, omdat het grootste deel der stads jeugd ondergebracht is bij de landbouwers en niet bij de veeboeren. Dat komt zoo: de landbouwers in dezen polder zijn namelijk veel welvarender dan de veeboeren. En aan gezien de boeren zelf verplicht z^n om den bij hen ondergebrachten kinderen kost en inwoning te geven en hun daarenboven f7 tot f. 10.zakgeld per maand te verstrek ken, heeft men het raadzaam geoordeeld om de jeugd zooveel mogelijk bij het wel varendste deel der boerenbevolking onder te brengen, in casu dus de landbouwers. Terwijl het voor hot nuttig effect van deze onderneming om stad en land dichter bij elkaar te brengen beter ware geweest, wanneer in het bijzonder de meisjes bij vee boeren ondergebracht zouden zijn. De vraag rijst derhalve of de genoemde kosten door den boer zelf gedragen moeten worden. WIJ brengen deze vraag, die zoowel van den kant van den boer als van dien van de jeugd tot ons kwam, hier naar voren, en bevelen haar mede aan in de aandacht van hen, die op dit terrein in de toekomst or ganisatorisch werk zullen verrichten. DE MOEILIJKSTE WEG IS DE BESTE Een ander belangrijk punt, dat zoowel door de Jongens als door de meisjes be sproken werd. is de vraag of op de boerde rijen één of meer Jeugdigen ondergebracht dienen te worden. De H.B.S.'er, dien ik daarover sprak, had t. a. v. deze kwestie een helder denkbeeld. Het is veel prettiger aldus dien H. B. S.-er wanneer men met een paar Jongens op een boerderij is. Maar onge twijfeld zal men moeilijker beseffen wat of het landleven werkelijk inhoudt. Het ge vaar voor afleiding is immers groot. Boven alen krijgt men met zijn tweeën cf drieën gelegenheid tot een soort frontvorming, een verschijnsel waaraan de mensch door zijn aard lijdt, aangezien hij zich verzet tegen het vreemde om hem heen. De stadsjeugd zal aansluiting onderling zoeken en zich niet ten volle geven aan het landbouwbedrijf. Het is veel moeilijker om ln je eentje op een boerderij te zijn. Gevoelens van eenzaamheid en heimwee overkomen den f linksten jongen en het meest kordate meisje. Doch na een week is het isolement gebroken, de strijd gestreden, en de band met het land en de landbou wers gelegd. In Je eentje word je geheel opgenomen in het bedrijf, en dat ls de eenige weg om het wezen van het land leven tot je door te laten dringen. Met zijn tweeën of meer is de kans groot dat je wel wat op steekt doch dat je afzijdig blijft en niet met hart en ziel aan je opgave wordt toegewijd. De moeilijkste weg is ook hier de beste. Ook met een meisje heb ik dit probleem besproken. Voor haar is de strijd tegen eenzaamheid en heimwee, het verlangen orn aansluiting te zoeken bij vriendinnen wel zeer groot. Maar toch weersprak het meisje in kwestie de juistheid van de door den H.B.S.-er ontwikkelde stelling, welke door den organisator, den heer Blaauboei ook werd toegepast, niet, al juichte ze deze uiteraard niet van harte toe. Wanneer de jongens en meisjes op ge regelde tijden bij elkaar komen, aan sport en spel doen, gezonde ontspanning krijgen, lezingen volgen, enz., dan kan dat natuur lijk, mits met tact verwerkelijkt, van goe den invloed zijn. Indien de concentratie van de jeugd op het boerenbedrijf er niet. door geschaad wordt. Het gaat hier immers niet om eén pretje, doch om een zeer wezenlijk deel van de opvoeding der Jeugd. Zooals wij reeds zeiden is er een sport- en spel leider aangesteld, en hij zal de jeugd regel matig bij elkaar brengen; zijn taak ls wel een zeer verantwoordelijke. Een ander probleem van de toekomst ls welke jongens en meisjes voor dit verblijf op het land in aanmerking komen. Dezen eersten keer was er sprake van een vrij- willigen oproep waaromtrent overigens nog eenig misverstand is ontstaan, zooals ik in het begin schreef en aangezien bovendien de termijn nog in September en October loopt en dus geen normale scho len bezoekende kinderen ervoor in aanmer king konden komen, is de groep welke thans in de Wieringermeer verblijft, wel zeer gemengd. Het zal overigens natuurlijk in de bedoeling liggen om het verblijf de; jeugd op het land vroeger te laten oeginnen. In leder geval heeft dit experiment reeds veel positiefs opgeleverd. Ik heb U daarvan ln eenige artikelen verslag gegeven. Ik hoop hiermede een uitbreiding en verste viging van het alleszins toe te juichen stre ven om stad en land metterdaad nader tot elkaar te brengen, te hebben gediend. Slootdorp. Bon nr. 15 (t.m. 1 November) 100 gr. vermicelli, macaroni of spaghetti. Bon nr. 28 (t.m. 1 November); 100 gram griesmcel of 100 gram maïzena of een hoeveelheid pud dingpoeder of puddlngsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddlngsauspoeder, welke op één bon wordt gekocht, mag onge acht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Bon nr. 41 (t.m. 4 October); 2'/» ons rijst, rijstemeel of rijste bloem. Bon nr. 54 (t.m. 4 October): 2'/t ons havermout, havervlokken, gort of grutten. Bon nr. 71 (t.m. 4 October) 2Vt ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweit- meel. Bon nr. 72 (t.m. 27 September).* 1 kilogram suiker. Bon nr. 73 (t.m. 27 September): 2ons koffie of ons thee. Bon nr. 115 (t.m. 24 September): 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huis houdzeep of 200 gr. zachte zeep of H 250 gr. zeeppoeder, of 125 gr. zeepvlokken of 250 gr. zelfwerkende waschmlddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Bon nr. 116 (t.m. 31 December): 50 gr. scheerzeep of een tube scheercreme of een pot scheerzeep. Broodbonnen nr. 4 (t.m. 12 September): 2500 gram nggt of 2000 gram ander brood. Broodbonnen nr. 5 (t.m. 17 September): 2500 gram rogge of 2000 gram ander brood. Rantsoenbonnen rijst en haver mout zijn doorloopend geldig. Petroleumbon nr. 6 (t.m. 3 November) 2 liter petroleum. Boterbon nr. 05 t/m. 12 (t.m. 18 October): elke bon 250 gram boter. Vetbon nr. 05 t/m. 07 (t.m. 18 October) elke bon 250 gram margarine of boter. Vetbon nr. 08 (t.m. 18 October) 250 gram gesmolten spljsvet of 250 gram boter. Vetbon nr. 09 t/m. 12 (t.m. 18 October) elke bon 250 gram boter tegen ge- reduceerden prijs. iiuiuiii[iniuiui(niii[minifiiiirniininnio(nini/niTmiiiinnni(nii[niinnimnmmii DE „KUNSTKRING VOOR ALLEN". Eveneens Zondagmiddagconcerten. Naar wij vernemen zullen de concerten van den „Kunstkring voor Allen", evenals die van het Residentie-Orkest en de concer tenserie van den heer Hennie Schouten, des Zondagmiddags gehouden worden en wel in de Stadsgehoorzaal. Voor dit seizoen zijn de navolgende solis ten geëngageerd: 20 October Carl Flesch (viool)24 November Cor de Groot (pianist) 5 Januari Miarla Neuss (violiste); 2 Fe bruari Cyorgy Farago (pianist); 9 Maart: Tibor de Machula (cellist) en 30 Maart het „Nieuw Hollandsch Strij'kkwartet". VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 12 September. Deensche consignatievlsch: Zetschol f.*2»' kleine schol f.33—20; schar f 20—15; hot f.34— 32. kabeljauw f. 38; gullen f.32—31: haring f.24—23 (per 50 KG,). Zoetwatervlsch: Snoekbaars 5651 ct.; sn(*\ 35—30 ct.; baars 14 ct.; blei 18—15 ct.; brasem 18 ct.; zeelt 28 ct.; voorn 1410 ct.; paling o*» 62 ct. (alles per KG.), 42

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 8