IfIDJCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 September 1946 KEM- EN SCHOOLNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN MlltUTIN^ De aanvallen op Londen RECHTZAKEN SPORT Duitsch W eermachtsbericht Het Rectoraat der Leidsche Universiteit Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT frrt* *AIKT Familie-berichten önder hot opschrift „de leven smiddelen- toevoer van Londen afgesneden" bevat de New York Sun een bericht van de Asso rted Prees uit Londen, volgens hetwelk officieren van de Britsche luchtmacht open lijk hebben toegegeven, dat de hamersla gen van het Dultsche luchtwapen het Lon densche ha ven verkeer volkomen hebben .«tiJgclegd en dat levensmiddelen voor de Londensche bevolking nog slechts per auto en trein kunnen worden aangevoerd. De medewerking van Roosevelt zou niet ten doel hebben Engeland aan een overwin ning op Duitschland te hdpen. De bedoe ling zou veeleer zijn, dat dc Vereenlgde Stoten na een Engelsche nederlaag de over- wesche bezittingen van het Brits eb e rijk en de Britsche vloot in deze gebieden in bezit zullen nemen. Deze uitingen openen ongetwijfeld verba- dir-vwekkende vooruitzichtenmaar in diplo matieke kringen wijst men er met nadruk op, dat dit werkelijk de reden Is voor dc politiek van Washington en dat Roo.sevelt en zijn medewerkers er geen oogenblik aan twijfelen dat de meerderheid van de Amc- rikaantsche .utaten gewonnen zal worden voor de politiek, welke dit denkbeeld ver onderstelt. Hieruit meent men de gevolg trekking te kunnen molken, dat Roosevelt er zelf van overtuigd is als president her kozen te worden. Hoe de Engelsche regee- lng hierover zou oordeelen. is moeilijk na te eraan. H!et Ls echter een feit, dat politieke personen reeds in een vroeger stadium ran den oorlog pogingen in het werk gesteld ebben, een Engelsch-Amerikaansche unie Ls tegenwicht tegen het continentale blok nder Dultsche leiding tot stand te brengen (A.N.P.) United Press meldt uit Londen, dat de nachtelijke aanval van de Dultsche vliegers begonnen is met het uitwerpen van brand bommen, die vuur en Vlammen aaiden. De New York Herald Tribune maakt melding van vijf reusachtige branden. Groote bran den woedden in het gebied der docks" ten O >sten van den Tower en op den Zuide lijken oever van de Theems. Voorts meldt United Press, dot de Dult sche verdrogende kanonnen gisteren den tot nu toe krachtlgsten aanval op Dover sc-daan hebben. Door de ontploffingen is de watervoorziening van Dover ten deele gestoord. De Britsche radio meldt, dat het Dult sche luchtwapen ln den vijfden achtereen volgenden nacht ten krachtigste aangeval len heeft. Vier formaties Dultsche vlieg tuigen, gevolgd door nog meer, hebben hun aanvallen ln golven gedaan en licht ontplofbare alsmede brandbommen uitge worpen. Bommen zijn ook in Zuld-Wales en in het Noordwesten van Engeland uitgewor pen. Volgens de Britsche radio heeft Berlijn den afgeloopen nacht gedurende ander half. uur alarm gehad, waarbij bommen Reworpen werden In den Tlergarten, het Beriynschc Hydepark, zijn eveneens bom men gevallen. Het geronk der motoren is ook boven het commeroleele centrum van de stad vernomen. (D.N.B.) Londen is zoo goed als afgesneden van het achterland. Ook ln de stad zelf treft men vrijwel geen verkeer aan. Hier en daar trachtten bussen het verkeer te her vatten. Volgens het Britsche agentschap Ex change Telegraph is glstertn een confe rentie van verscheidene uren gehouden van vertegenwoordigers der regeering, der in dustrie en der vakvereenigingen. waarop de volgende besluiten genomen zijn: de warenhuizen en alle grootere zaken in Londen sluiten van nu af reeds 's middags oin vier uur, opdat de employé's tijd heb ben om ln de late middaguren uit te rus ten alvorens het nachtelijk alarm hen van den slaap berooft. De restaurants sluiten twee uur vroeger dan tot nog toe. te we ten 's avonds om negen uur. In de regeerlngswijk. zoo gaat het Brit sche nieuwsagentschap voort, heerscht een hausse ln verhuizingen. De belangrijkste takken van dienst hebben hun bureaux naar de kelders en onderkomens overge bracht en afdeellngen pioniers van het le- cer werken dag en nacht aan de vervaar diging van nieuwe, beveiligde schullgele- (tenheden. De luchtbeschermingskelders VRIJDAG 13 SEPTEMBER Jaarsveld, 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 10.00 Planovoordracht 10.30 Declamatie 10.50 Orgelspel 11.20 Declamatie 11.40 Gramof.- muziek 12.00 Berichten 12.05 VARA-orkest - 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP - 1.00 Gramjnuzlek 1.15 VARA-orkest 2.00 E?meralda, solist en gram.muziek 3.00 Decla matie 3.30 Viool en plano 4.00 Gram.muziek 'met toelichting) 4.30 Voor de kinderen 500 Gram.muziek 5.15 Nieuws- en economi sche berichten ANP 5.30 Orgelspel en zang 610 Causerie „De Rotterdamsche schilders in dezen tijd" 6.30 VPRO: Lezing „J. P. Swee- Unck" 6.45 Zang met pianobegeleiding 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 120 Felicitaties 7.25 Voor de kinderen 7.50 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP - 8.15 Bont programma 9.15 VARA-orkest 10.15—10.30 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk 1875 M. NCRV-uitzendlng 7.00 Be richten (Duitsch) 7.15 Berichten (Engelsch) 130 Gram muziek 8.00 Nieuwsberichten ANP - 8.10 Schriftlezing en meditatie 8.25 Ge wilde muziek (gr.pl.) 8.35 Gram.muziek 10.30 Zang en plano 1.15 Berichten (Eng.) 1130 Amsterdamsch Salon orkest en gramoi - muzlek.. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 "ieuws- en economische berichten ANP 1.00 Am :er amsch Salonorkest en gram.muziek 100 Berichten (Duitsch) 2.15 Gram.mue. 1.10 Utrechtsch strijkkwartet - 3.30 Berichten 'Engelsch) 3.45 Gramof.muziek 4.10 Utr. «rijkkwartet 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 Spaarne-sextet 6.15 Berichten (Engelsch) - 530 Spaarne-sex. Jt 7.00 Vragen van den dag 'ANP) - 7.15 Berichten - 7.3C Reportage of muziek 8.00 Berichten Duitsch) - 8.15 Nieuwsberichten ANP - 8 30 Berlchter (Eng.' 8 45 Quatre-malns en gram mu iek - 9.15 Berichten (EngelscW - 9.30 Gram muziek 'f,00 Berichten (Duitsch) - 10.15 Nieuwsberich- ANP 10.30—10.45 Berichten (Engelsch), «uiting 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch). worden meer en meer dc plaatsen, waar men voortdurend vertoeft. Overal ziet men menschen met matrassen, veldbedden, kus sens en andere voorwerpen in de minuten, dat er geen luchtalarm ls, naar den kelder nelicn om zich daar voor het eerstvolgen de alarm in te richten. Door de bombarde menten op clectrische centrales en gasfa brieken Ls een groot deel van de Britsche hoofdstad van stroom beroofd en groote wijken moeten het zonder licht- en gas- voorzienlng stellen. (D.N.B.) Nog meldt United Press: Van officleele Engelsche zijde wordt te Londen medegedeeld, dat Dinsdag ln de vroege morgenuren in dc Tuinen van Buckingham Palace een Dultsche tijdbom explodeerde. Er werd echter geringe schade aangericht. Aan den Noordelijken gevel zijn tal van ramen gesprongen, terwijl ook de muur sporen der explosie toont. Aan den eencn kant is een godeclte van het dak naar beneden gekomen. In het bijzonder zijn de zwembassins van dc prinsessen, de werkkamer van den koning en de kleedkamer van de koningin beschadigd. De bom is Maandagmiddag om 1.30 uur gevallen, doch daar hij eerst den volgen den morgen ontplofte vallen er geen doo- den en gewonden te betreuren. De koninklijke familie was noch tijdens den Inslag, noch tijdens de explosie ln het palels aanwezig. Uit Berlijn wordt van bevoegde Dultsche zijde vernomen, dat, ofschoon bij de Dult sche luchtmacht niets hieromtrent bekend ls, het ln het geheel niet onmogelijk Ls, dat hier een verdwaalde bom terecht gekomen ls. Was het de bedoeling geweest, het pa leis te bombardeeren, dan zou de zaak een ander verloop hebben gehad. Het zou dan niet bij een verdwaalde bom gebleven zijn. Man vraagt zich te Stockholm af, of rede voeringen als Churchill gisteravond voor de radio heeft gehouden, het Engelsche volk en vooral de Londenaars nog kunnen troosten. Voorts vraagt men zich af, of de breedc massa ln Engeland nog altijd ge looft. dat zooals Churchill beweert het Britsche luchtwa-pen zich met succes tegen de Dultsche aanvallers kan verzetten en of Churchill werkelijk van meening is, dat het Britsche volk nog verder wil en kan vechten. De Londensche bladen hebben hedenochtend, voor zoover hun dit moge lijk was. de radiorede van Churchill gepu bliceerd. Voor zoover hun dit mogelijk was, want volgens de Jongste berichten zijn er voltreffers in Fleetstreet ingeslagen, zoodat de meeste gebouwen der groote EngeLsche bladen zwaar getroffen zijn. Bijzonderhe den zijn tot dusver nog niet verkrijgbaar, maar het staat vast, dat het gebouw van Reuter, dat pas verleden Jaar gereed is ge komen, beschadigd is. De correspondent van het Flnsche blad Uusi Suoml maa/kt melding van de vlucht der Londensche bevolking uit de stad. Alle wegen naar het Noorden en het Noord westen zijn vol menschen. De regeering heeft vele kasteden en landgoederen in be slag genomen om de vluchtelingen te her bergen). Daar echter de andere Engelsche steden niet veiliger zijn dan Londen, berok kent het onderdak voor de massa's vluchte lingen geweldige moeilijkheden. (DNJB.) CHINEEZEN VERNIELDEN SPOORBRUG BIJ INDO-CHINA. De Chlneesche militaire woordvoerder heeft tegenover buitenlandsche Journalis ten de vernieling van de spoorbrug bij Hokau in de nabijheid van Yoennan aan de grens van Indo-China door Chlneesche troepen toegegeven. Als reden voor dit op treden vermeldde de woordvoerder, dat de Chlneesche troepen als verdedigers van het Chlneesche rechtsgebied niet konden af wachten en toezien hoe de vijand van de spoorbrug gebruik maakt om het rechts gebied binnen be vallen. Op een vraag betreffende de verdere ont wikkelingen met name wanneer de Japan- sche troepen ondanks de bovenvermelde actie der Chineezen Indochina zouden bin nendringen, verklaarde dc woordvoerder „De Chlneesche troepen zullen dan in het belang van hun zelfverdediging met de Ja pan se he troepen in Indochina den strijd aanbinden". (D.NJ3.) BELEEDIGING VAN DE N. S. B. Voor den Zutphenschm politierechter had zich te verantwoorden de 29-jarige kantoorbediende S. J. H. B. uit Borculo, die zich op 26 Juni J.l. aldaar ln het openbaar beleedigend had uitgelaten over een groep van de Nederlandsche bevolking i. c. de N. S. B. Uit het getuigenverhoor bleek dat B. een gesprek had afgeluisterd dat de heer E. T. Boenk te Borculo had gehad met eenige personen en dat verdachte naar aanleiding van dit gesprek tegen Boenk had gezegd: „dat de N.S.B. het land dan maar niet had moeten verraden". De officier van justitie, mr. Stam, was van oordeel dat verdachte een ernstige be- leediging had geuit en dat verdachte door deze woorden onrust wilde wekken. Onrust vond spr. op dit oogenblik in ons land al lerminst gewenscht waarom hij veroordee ling van verdachte vórderde van 1 maand gevangenisstraf. De verdachte voerde tot zijn verdediging aan. dat niet hij onrust wilde wekken, maar dat -loenk daar z. i. al mee bezig was. De officier, repliceerend, vond de houding van verdachte zoo afkeurenswaardig, dat hij bijna aanleiding vond om een hoogere straf te requireeren. De politierechter veroordeelde B., con form den elsch, tot een maand gevangenis straf. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB De Noordwyksche Golfclub organiseert op Zondag 15 Sept. een huishoudelijken wedstrijd tegen Bogey met bisques. Het opperbevel van de Dultsche weer macht maakt bekend: Opnieuw hebben Britsche vliegtuigen in oen nacht van 11 Op 12 September in Noord Duitschland de woonwijken van verschei dene steden, waaronder Hamburg. Bremen en Berlijn, met brisant- en brandbommen bestookt. Er ontstonden talrijke branden en veel schade werd aangericht ln woon huizen en arbeider.vwij'ktn. Veertien perso nen werden gedood en 41 gewond. Welgericht afweervuur, gedisciplineerd optreden van de bevolking cn doeltreffend ingrijpen van den luchtbeschermingsdienst verhinderden in de rijkshoofdstad en ln andere plaatsen dat grootere schade werd aangericht. Dultsche gcvechls-, Jacht- en torpedo- eokaders hebben dag en nacht hun ver^cl- dingsaanvallen tegen Londen voortgezet. Inrichtingen van „doek;." en havens, welke door branden hel verlicht waren, gasfa brieken cn electrische centrales, een krult- en een wapenfabriek werden zwaar getrof fen. Andere aanvallen in den loop van den dag golden een vliegtuig-fabriek in South ampton, waarin zes hallen vernield werden, alsmede de petroleumopslagplaatsen van Port Victoria. Nachtelijke aanvallen waren verder ge richt tegen Liverpool en andere havenwer ken aan de West- en Zuidkust van Enge land. In de monding van de Theems hebben gevechtsvliegtuigen een konvoïi aangeval len. Een torpedojager en vier koopvaardij schepen werden getroffen cn geraakten in brand. Twee andere koop/ïurdij schepen kregen treffers. In het verloop van d? aan vallen op Londen ontstonie:i cr verschei dene verbitterde luchtgeveenten, waarbij 67 vijandelijke vllegtuigea werden neerge schoten. Des nechts werden zes andere Britsche vliegtuigen boven D ucs'b gebied door luchtdoelartillerie omlaag gehaald. De artillerie der marine heeft zes vijan delijke bombardementstoestellen aan de kust van het Kanaal neergeschoten, zoodat de totale verliezen welke de vijand giste ren geleden heeft 80 vliegtuigen bedragen. Twintig eigen toestellen worden vermist. Een duikboot onder het bevel van den luitenant ter zee tweede klasse Jenisch, wiens gedeeltelijke resultaat van 21.000 br. t. reeds gemeld ls, heeft op een tocht in totaal 40.000 br. t. aan vijandelijke schecps- ruimte uit krachtig beschermde konvooien tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft een bewapend vijandelijk koopvaar dijschip van 7.000 br. t. eveneens uit een konvooi tot zinken gebracht. Stadsnieuivs PROF. DR. A. W. BUVANCK BENOEMD. Volkomen veronachtzaamd waren de Scheep» vaart aandeelen. Slechts Scheepvaart Unie en Oude Booten wisten het onder beurs tot een noteerlng te brengen, die niet veel afweek van de vorige prijzen. Amerikaansche shares lagen ongeanimeerd in de markt. Zoowel staal- als koperfondsen leden eenig koersverlies. De beleggingsmarkt had een kalm voorkomen. De stemming voor Nederlandsche staatsfondsen was over het algemeen goed prijshoudend. De tweede leening 1940 liepen fractloneel op. Voor de Dultsche Youngleenlng bestond slechts ge ringe belangstelling. De koers was vergeleken bij gisteren niet veel veranderd. Geld op prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 12 September. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16: Berlijn 75.28. 75.43; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81. 44.90; Zürich 42.84. 42.92. Bankpapier: New York 186^. 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76. 44.94; Zürich 42.80, 42.96. In het weermachts bericht nr. 97 deelt het Itallaansche hoofdkwartier het vol gende mede: De spoorwegwerken aan de Egyptische kust en de vijandelijke militaire werken te Solium en Sidl-Barranl werden opnieuw onderworpen aan luchtbombardementen des nachts en overdag, welke branden, ont ploffingen en vernielingen teweegbrachten. Vijandelijke pantserwagens werden gebom bardeerd en beschoten. De vijand heeft gepoogd een luchtaanval te ondernemen op Derna. maar werd door onze jagens en ons luchtdoelgeschut op de vlucht gedreven. Eén vijandelijk vlieg tuig van het type Blenheim werd neerge haald. Een ander toestel ls waarschijnlijk neergehaald. Eén Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat tijdens het bombardement van Aden op 1 en 2 Sep tember twee vijandelijke torpedojagers tot zinken zijn gebracht. Onze luchtformaties hebben het vliegveld van Khartoem gebom bardeerd, waar een hangar getroffen werd Ook werd een aanval gedaan op het spoor wegknooppunt van Hayia waar de rails, wagons en magazijnen getroffen werden. Op het vliegveld van Atbara werden drie hangars getroffen en brak brand uit. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft geprobeerd een aanval te ondernemen met pantserwagens en artil lerie van klein kaliber op het bruggehoofd van Kassala. Onze artillerie heeft den vijand op de vlucht gejaagd na een gevecht dat een uur duurde. Wij leden geen verlie zen. Een andere aanval op onze Dubat- afdeellngen te Gherilll werd eveneens zon der verliezen aan onzen kant na twee uren strijden afgeslagen. Een Engelsch vliegtuig bombardeerde het wooncentrum van Assab, waarbij burger woningen beschadigd werden. Een inlan der werd gedood en twee gewond. Een an dere vijandelijke aanval op de kampen van Chachaman ten Zuiden van Addis Abeba veroorzaakte lichte schade. Eén vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. De uit drie personen bestaande bemanning werd krijgs gevangen gemaakt. Vijandelijke vliegtuigen trachtten een aanval te ondernemen op de vlootbasls van Massaoea, waar het afweergeschut ter stond ln werking trad, zoodat de toestellen hun bommenlast in zee moesten laten val len. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op Dessie, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht no. 95, werden twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Een duikboot is ln haar basis teruggekeerd na in den Atlantischen Oceaan 27,000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken te hebben gebracht. Prof. Dr. A. W. Bijvanck. Voor het academiejaar 194041 is benoemd tot Rector-Magnificus der Leidsche Universiteit prof. dr. A. W. Bijvanck. Alexander Willem Bijvanck werd op 4 Juli 1884 te Leiden geboren. Hij bezocht het Gymnasium te 's-Gravenhage en stu deerde aan de universiteiten alhier en Bonn klassieke letteren. Hierop volgden studiereizen naar Italië, Griekenland, Tur kije en Egpte. In 1912 promoveerde de heer Bijvanck aan de Universiteit alhier op een proefschrift getiteld „De Magnae Graeciae historia antiquLssima". Sedert 1913 bekleedde de heer Bijvanck de navolgende functies: wetenschappelijk assistent, conservator en onder-bibliothe caris der Kon. Bibliotheek te 's-Graven hage. Sinds 1922 Ls hij hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit in de Archaeologie en Oude Geschiedenis. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Bedankt voor den Horn ds. J. Meerburg Sna- renburg te Groningen-Haren. AMSTERDAM. 12 Sept. Nu de prijscourant voor een belangrijk deel weer in haar ouden vorm kan verschijnen zijn de belemmeringen, die een normalen beurshan del in den weg stonden, weer verder aanzienlijk verminderd. De geleidelijke uitbreiding van het aantal fondsen, toegelaten voor de opneming in de dagelijkschc noteering. is op een whze ge schied, welke getuigt van veel tact en Inzicht. Men kan dan ook bij een objectieve beschouwing van den gang van zaken sedert 15 Juli JJ. (den dag van de heropening van de effectenbeurs) niet anders nan erkentelijkheid hebben voor dc maatregelen, die getroffen werden in het belang zoowel van beursmakelaars als ook ten opzichte van fondsenbezltters. Natuurlijk zijn er velen, die een nóg grootere bespoediging wilden zien in het streven tot een algeheelen terugkeer van den handel ter beurze, zooals dit voor het uitbreken van den oorlog het geval was. In dit verband echter mag niet uit het oog worden verloren, dat na het intreden van den oorlogstoestand op 10 Mei J.l. een vol komen ontwrichting in de verhoudingen tusschen de Nederlandsche en buitenlandsche beurzen plaats had. De fondsenhandel te Amsterdam im mers, was vooral ten opzichte van de arbitrage zeer sterk op het buitenland georiënteerd. Hoe zeer dit het geval was. moge blijken uit het feit, dat tal van vooraanstaande Nederlandsche waarden op de belangrijkste Internationale beurzen waren genoteerd. Eveneens werden uit die landen (men denke vooral aan Amerikaan sche en Engelsche effecten) een groot aantal fondsen ten onzent genoteerd. Gezien deze fac toren konden de autoriteiten dan ook niet zon der meer ineens de beurs volkomen openstellen. Het gevaar zou groot geweest zijn dat c-en vol komen desorganisatie van den beurshandel, ver gezeld van de noodige excessen, zou hebben plaatsgehad. Bij een neutrale beoordeeling ten aanzien van de koersbeweglng ter beurze kan men gerust ver klaren. dat de handel thans weer vrijwel nor maal plaats heeft. Meer dan ooit tevoren echter heeft het bestuur van de Vereeniging voor den effectenhandel de bevoegdheid, onmiddellijk in te grijpen, indien dit noodig mocht wezen Dat zij van deze bevoegdheid ook in de practijk ge bruik maakt, is nog onlangs gebleken, door het sluiten van den hoek in olies, alhoewel velen het ter beurze met dezen maatregel niet eens waren. Waar thans, en dit in tegenstelling met de wijze, waarop de belangen van het publlc-k vroe ger wel eens werden behartigd, in toenemende mate het interesse van het publiek voor oogen wordt gehouden, kan men niet anders dan lof en waardecrlng koesteren voor de wijze, waarop het belanghebbend publiek thans wordt gediend. De middagbeurs. De flinke koersstijging, die men gisteren op dc Amsterdamsche beurs kon waarnemen, zette zich hedermiddag niet verder door. Wel waren de openingskoersen van tal van fondsen om streeks het p'eil van het vorig slot. ln sommige gevallen zelfs Iets daarboven, maar geddrendc het verdere verloop had een lichte reactie in Nauwelijks echter vertoonden de noteeringen een neiging tot inzakken, of er kwam eenige vraag naar voren. In het middelpunt der belangstelling stonden aandeelen Aku, die wederom levendig en in een open hoek verhandeld werden. Blijkbaar is nog steeds van bepaalde zijde goede vraag afkomstig, die het aangeboden materiaal, dat aan de markt komt. grif opneemt, en daarnaast bereid is het ontbrekende tegen nog iets hoogere koer sen te verkrijgen. Niet onwaarschijnlijk is de veronderstelling, bi) beoordeeling van de oor zaken. die vermoedelijk hiervan een gevolg z^Jn dat de vooruitzichten van het Aku-concern zeer gunstig beoordeeld worden. De overige industri- eele waarden waren niet veel veranderd, met uit zondering van Unilevers, die het gisteren behaal de koersavance vandaag weer voor een deel moesten prijsgeven. Aandeelen Philips openden bijna 2 punten boven den vorigen koers. Mldbeurs kwam evenwel eenig aanbod naar voren zoodat de noteering tijdelijk weer iets beneden 50% kwam te liggen, later in den mid dag echter weer tot 151 opliep. Een onregelmatig koersverloop gaven Olie's te aanschouwen. Na een vrij vaste opening daalde de koers van dit fonds tot 215 procent om even later tot 218 te stijgen. Dc handel was van kftlmen aard. terwijl de omzetten niet bijster hoog waren, zulks in tegenstelling met gisteren, toen vrij wat materieel van eigenaar verwis selde. Een zeer kalm verloop gaven de Cultuurwaar den te zien. In sommige afdeellngen was bijzon der weinig te doen, terwijl de hoeklieden steen en been klaagden over het gebrek aan affaire. Van Suikerfondsen konden aandeelen H.VA het onder beurs slechts tot een noteering brengen, die een viertal punten beneden het vorige slot lag. Rubberwaarden lagen veronachtzaamd in de markt. Het hoofdfonds Amsterdam Rubber werd omstreeks de 190% verhandeld. In de min der courante soorten ging zoo goed ais niets om. Van de Tabaksaandeel en kon men eenige be langstelling voor Deli maatschappij bespeuren, die het per saldo tot een koersverbetering van 2 procent wisten te brengen. Voor de overige j soorten Jn deze afdeeling bestond een goed LEIDEN. 11 Sept. Coöperatieve Groenten Veiling: per 100 k.g. Witte kool f. 5.20—5.40; Roode kool f.4.10620; Savove kool f. 4.70 f. 6.10; Groene kool f. 3.70—520; Prei f.520— f.620; Kroten f. 1.40—220; Kroten gekookt f.4—6; Uien f.420—6.60; Peen f. 6.10—8.40; Aardappelen f.36.10; Druiven f.22—34; SnlJ- boonen f.6—32; Stokboonen f.9—20; Pronkboo- nen f.410; Stamboonen f.615; Postelln f.3 —f.8; Spinazie f.615; Tomaten A f. 11—1120; idem B f.11—1220; idem C f.11—11.40; idem CC f.8. Per 100 stuks: Andijvie f.11.40; Komkom mers f.2620; Bloemkool f.4—1720; Meloenen f.6— 20; Salade f. 1—2.40; Perziken f. 1.70—9.40; Per 100 bos; Kroten f. 0.801.60; Pieterselie f.0.50—1.00; Selderie f. 0.50—1.10; Bleekselderie f.6—15: Peen f. 5.40—9.10. GOUDA, 12 Sept. Aangevoerd in totaal 595 stuks, waarvan 229 magere varkens. Prijzen van f.2540 p. st.; 314 biggen f.810; Geldersche Biggen f.812; 1 Runder; 19 nuchtere Kalveren f.8—15; 2 Schapen; 29 Bokken en gelten f.3 f. 9 per stuk. Handel in alle soorten stug. Algemeenc markt: 174 partijen kaas. Prijzen le kw. met rljksmerk van 394020; 2e kw. van 3738; zware tot 4020. Handel vlug. 42 ponden Boter. Wciboter 8085 per pond. Handel vlug. 70.500 eieren. Kipeieren van f.6620 per 100. Eendeleren van f. 4.75525 per 100 st. Handel vlug. Coop. Zuld-Holl. Eierveillng te Gouda. Prijzen: 56/70 f. 6.80 per 100 stuks. Bruine 58/72 kg. f.6—7 per 100; Kleine eieren f.520 f. 5.75 per 100 stuks. Heneleren f. 3.754.00. ROELOFARENDSVEEN. 11 Sept. 1940. Aard beien 15—18 ct. per doosje; Druiven 13 ct. per pond; Meloenen 6—12 ct. per st.; Bloemkool 19 ct. per st.; Andijvie 1.00; Sla 1.00220 per 100 st.; Snijboonen 0.60—2.70: Princeboonen 0.70— 1.10; Rentegevers 0.90; Dubb. Stamboonen 1.05 1.15; Spekboonen 1.05; Pronkboonen 0270.95 p. 10 kg.; Augurken D 1.01, E 022—023; Stippel CD 0.42 per 25 kg TER AAR, 11 Sept. Spinazie 0.08—0.35, Andij vie 0.100.20 per kist. Peulen 2.652.75, Snijboo nen 0.60—2.05. Prinsesseboonen 0.60120, Dubb. stampr. 0.60—1.30, Witte Pronkb. 028—026, Spekboonen 0.601.05 per 10 kg. Postelein 0.04 0.07 per kg. Waschpeen 220. Uien 2.00420. Roode kool 4.10. Witte kool 320, Savoye kool 4.10 Groene sav. 4.10—4.40 per 100 kg. Kroten 1.10— 2.00, Peen 0.04—0.07, Seldery 120 per 100 bos. Sla 1.003.00 per 100 stuks. Bloemkool 0.040.15, Meloenen 0.060.18, Komkommers 2.00620. per 100 stuks. Tomaten A 4.00—6.00 per 100 pond. Augurken fijn 3.70—6.40. fijnbasterd 120. basterd 1.80, grof 1.00—2.05. stippel 023—026, fijnstippel 0.75. komkommers 0.45 per 25 kg. Getrouwd: A. v. d. WAALS en J. T HART, die, mede namens wederzijd se lie familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. 769a Leiden, 11 September 1940. prijshoudende stemming. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, in de volle verzekerdheid des geloofs, in den ouder dom van 60 jaren, onze lieve en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ELIZABETH PETRONELLA DE VREUGD, Weduwe van MAARTEN RUNSENT. Katwijk aan Zee: G. RIJNSENT J. RUNSENT—v. d. PLAS C. RUNSENT A. RIJNSENT OUWEHAND M. JONKER—RIJNSENT K. JONKER E. PRONK—RIJNSENT C. PRONK J. NUGH—RUNSENT A. NUGH. Hafl'le bij Zelhem: G. RUNSENT H. P. RUNSENT— ZIJDER VELD Katwijk aan Zee: M. RIJNSENT L. RIJNSENT—DE MOL. Huizen (N.H.): W. RIJNSENT K. RUNSENT—ZWITSER Katwijk aan Zee: A. A. RIJNSENT M. RIJ NS ENTRIJSDAM A. A. VERDOES-RIJNSENT J. VEIRDOES en Kleinkinderen Katwijk aZ„ 12 Sept 1940 Zuidstraat 40. 577 De teraardebestelling zs.i plaats hebben op Maandag 16 Sept. a-s. half 3 nam. 3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3