STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN Leidsche vuilnisauto's gaan op houtgas rijden LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 September 1940 Althans wanneer de proefneming slaagt Verspreide Berichten Hoeden af voor den Fotograaf De identiteitsbewijzen Bekendmaking Verkiezingsrede van Roosevelt Britsche bomaanvallen op Hamburg en Bremen Onder den drang der omstandigheden, welke noodzaken tot een rigoureuze beper king van het benzineverbruik, heeft ook de directie van den Gem. Reinigings- en Ont- smettingsdienst reeds geruimen tijd geleden in overweging genomen op welke wijze bij dezen dienst dit doel ware te bereiken zon der dat daardoor de dagelijksche gang van zaken bij den vuilnisophaaldienst zoodanig ingrijpende wijzigingen behoefde te onder gaan. dat daardoor de zaak van de volksge zondheid zou worden geschaad. Een eerste belangrijke bezuiniging op het benzineverbruik werd verkregen door het huisvuil inplaats van driemaal per week tweemaal per week te doen ophalen, terwijl de sproeiwagen geheel bulten gebruik werd gesteld. In navolging van andere steden wordt thans hier ter stede een proef genomen met een vervanging van de benzinemotoren door houtgasgeneratoren. Nadat de verschillende systemen waren bestudeerd en de voor- en nadeelen, ver bonden aan het gebruik van anthraclet, lichtgas en hout als brandstof tegen elkaar waren afgewogen, werd de keuze bepaald op houtgas en aan de N.V. Machinefabriek „Jaffa" te Utrecht opdracht verstrekt om bij wijze van proef een der Leidsche vuilnis auto's om te bouwen en te voorzien van een Imbert-houtg as-installatie. Het ligt in de bedoeling, wanneer deze proef mocht slagen, in totaal vijf van deze auto's uit te rusten met houtgas- generatoren en daarmede den geheelcn vuilnisophaaldienst te onderhouden. Gistermiddag is deze proefwagen gearri veerd en vanmorgen is hij voor het eerst in gebruik gesteld. Uiterlijk heeft het voertuig geen verandering ondergaan. De generator is geheel ingebouwd in de z.g.n. grofvuilkast, waarvan op onze foto de deuren zijn ver wijderd teneinde het toestel zichtbaar te doen zijn. In gesloten toestand steekt slechts het bovenstuk er boven uit en verder ziet men op de foto onder de treeplank de voor- en nareinigers en op den radiator een speciale koeler. Uiteraard moet worden afgewacht hoe de wagen in de practijk van het bedrijf vol doet. Het rendement van den motor Is circa 30 lager dan van een benzinemotor, zoo- dat in dit opzicht bezwaarlijk van een ver betering kan worden gesproken. Het groote voordeel waarom per slot van rekening alles is begonnen is, dat men in dezen tijd gemakkelijker de beschikking kan krij gen over hout dan over benzine. Wanneer de omstandigheden zich hope lijk binnenkort zoodanig wijzigen, dat voor den ophaaldienst wederom benzine be schikbaar kan worden gesteld, aldus deelde ons hedenmorgen de directeur, de heer J. H. de Jong mede, dan beteekent deze aan schaffing nog geen „weggegooid" geld, aan gezien met de directie der Sted. Lichtfa brieken reeds is overeengekomen, dat de generatoren als dan door laatstgenoemd be drijf zullen worden overgenomen en aldaar opgesteld. DE HEER W. VAN ERP 75 JAAR. Oud-kapelmeester van het 4de regiment infanterie. Naar wij vernemen, zal onze oud-stadge noot, de heer W. van Erp, oud-kapel meester van het 4de regiment infanterie, thans wonende Waterweg 37 te De Bilt. Maandag a.s. zijn 75sten verjaardag her denken. De heer Willem van Erp werd op 8-jari- gen leeftijd leerling van de Muziekschool Wedemeyer te Leeuwarden en studeerde aldaar tot zijn 17de Jaar. Hij maakte ver volgens deel uit van het Stedelijk Muziek corps te Nijmegen en het Tivoli Orkest te Utrecht, waarin hij de functies van klari nettist en eerste violist vervulde. Ook was hij eerste klarinettist bij de staf muziek van het 4ae regiment infanterie alhier. De heer Van Erp was vervolgens kapel meester van het 4de regiment infanterie te dezer plaatse, waartoe hij op 28-jarigen leeftijd als opvolger van Gottfried Mann benoemd werd. Met deze kapel behaalde hij herhaalde lijk groote successen in wedstrijden en concoursen. Ook was de heer Van Erp di recteur van vele burgerlijke corpsen, die het onder zijn leiding tot een hoog muzi kaal niveau wisten te brengen. BELGISCHE „REGEERING" IN FRANKRIJK ONTBONDEN. De Belgische schijn regeering in Frankrijk heeft tot ontbinding besloten. (DN.B.) DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN IN SOMALILAND. Tegenover de Engelsche beweringen om trent zoogenaamde geweldige verliezen, die de Italiaansche troepen bij de verovering van Bribsch Soma-liland geleden hebben, worden thans van officieele Italiaansche zijde de volgende verliescijfers bekend ge maakt: Nationale troepen 50 dooden, 120 gewonden, 20 vermisten. Inheemsche troe pen 190 dooden, 1300 gewonden en 100 ver misten. MANDEL NAAR RIOM OVERGEBRACHT. De vroegere Fransche minister van bln- nenlandsche zaker.. Mandel, is uit Noord- Af rika in Frankrijk aangekomen en onver wijld naar het kasteel Chazeron bij Riom overgebracht, waar Gamelin, Reynaud en Daladier zich reeds in hechtenis bevinden (D.N.B.) Van de hand van den heer Van Erp ver schenen vele arrangementen voor harmo nie-orkest, alsmede marschen en genre stukken. Ook als jurylid genoot de heer Van Erp de hoogste achting. Ongetwijfeld zal menigeen, die in vroeger tijd in onze stad met den heer Van Erp in aanraking kwam, niet de gelegenheid voor bij willen laten gaan, hem op zijn verjaar dag geluk te wensohen. Nauwelijks was Zaterdagavond in ons Blad het bericht gepubliceerd, dat met ingang van 1 October a.s. de algemeene legitimatieplicht zou worden ingevoerd of met prijzenswaardigen spoed begaven zich tal van Leidenaars naar den fotograaf, teneinde een pasfoto te doen vervaardigen ter illustratie van het legitimatiebewijs. Hoewel aan een pasfoto in het algemeen wij schreven daarover reeds gisteren minder hooge eischen worden gesteld dan elk ander conterfeitsel, dat schier ieder mensch in den loop der jaren tallooze ma len van zich laat maken, loopen ook ten aanzien van pasfoto's de wenschen uiteen. De een, wiens dunnende of grijzende haardos het klimmen der jaren maar al te zeer verraadt, geeft er de voorkeur aan, zich tijdens het opname-proces het hoofd te drapeeren met hoed of pet; een ander, wiens lichtelijk haaks-ingeplante ooren een portret „en face' minder wenschelijk ma ken, laat zich in zijn voordeeligste pose van terzijde kieken en een derde, wiens aangezicht door het een of ander litteeken wordt ontsierd, zorgt er angstvallig voor, dat die gezichtsheft voor het scherpziend en onverbiddelijk oog van de camera ver borgen blijft. Kortom, alle grootere en kleinere menschelijke ijdelheden, spelen bij het laten maken van een foto een rol. En ziedaar: elders in dit Blad vindt men de voorwaarden afgedrukt, waaraan een foto ten behoeve van het legitimatiebewijs moet voldoen. Een fotograaf belde ons van morgen in opperste zenuwstemming op: „Ik heb in de afgeloopen dagen al han derden pasfoto's gemaakt en nu lees ik, dat de foto's „half „en face", „half en profil" moeten zijn opgenomen, terwijl het dragen van een hoofddeksel niet is toege staan." Goede raad was in dit geval duur. Men kan bezwaarlijk van den fotograaf vergen, dat hij alle hoeden en petten weg retoucheert. Trouwens ook dat zou op vele moeilijkheden stuiten, want hoe kan de fo- Binnenland NADERE BIJZONDERHEDEN. In een officieele publicatie in dit Blad worden heden de voorwaarden vermeld waaraan de Identiteitsbewijzen moeten voldoen. In aansluiting daarop vernemen wij echter nog dat ook als identiteitsbewijs wordt beschouwd: Een distrlbutJestamkoart voor een Nederlander, voorzien van een met den gemeen testempel gewaarmerkt goed gelijkend portret. Een door of namens den burge meester voor den duur van ten hoog ste een jaar afgegeven Identiteitsbe wijs. Een door of namons het hoofd der rijksinspectie van dc bevolkingsregis ters bij het departement van blnnen- landsehe zaken afgegeven identiteits bewijs, voorzien van een met den dienststempel gewaarmerkt goed ge lijkend portret. TE WATER GEREDEN. Vanmorgen omstreeks halfzes is de 59-Ja- rigc P. J. Z.. uit de Van Goghstnaat te Den Haag. vermoedelijk tengevolge van de duis ternis. met zijn flets in het water van de Soestdijkschekade geraakt en verdronken. NIET OP HET VERKEER GELET. Gisteravond heeft In de Eerste Middel landstraat te Rotterdam een doodelljk ver- keersongeval plaats gehad. De 71-jarige P. van der Es, uit de Schictbaanlaan, wille via een vluchtheuvel den ril weg oversteken. De oude man lette echter niet op het van de richting West-Kruiskade komende verkeer en liep tegen het rechter voorspatbord van een puinauto op. Hoewdl de bestuurder van den auto nog krachtig remde, kon hij niet verhinderen, dat de grijsaard met kracht tegen de straat werd gesmakt. Met ernstige verwondingen aan hoofd en linkerhand werd het slachtoffer per auto naar het zie kenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. band met de gebeurtenissen tot instelling van een gemeentelijk grondbedrijf. HIJ ver- eenigde zich met hetgeen B. en W. hebben gedaan met betrekking tot het stichten en explolteeren van noodwlnkels. De raad stel de een crediet van 45000 gulden beschik baar voor aanschaffing van nieuw brand weermateriaal en aanvaarddo een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een gra tificatie aan door oorlogsgeweld getroffen gemeentcpersoneel, welke voor gehuwden op een maand en voor ongehuwden op een halve maand salaris neerkomt. AUTORITEITEN BEZOEKEN DE JAARBEURS. Gisteren hobben enkele vooraanstaande autoriteiten een bezoek gebracht aan de Nedcrlandsche Jaarbeurs. Gistermiddag heeft de commissaris in dc provincie Utrecht, Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal dc Jaarbeurs bekocht en het geëxposeerde met groote be langstelling in oogenschouw genomen. Voorts Is de Jaarbeurs bezocht door dr. Flschböck, generaal-conunissaris voor fi nanciën en volkshuishouding, die verge zeld was van verschillende heeren uit amb telijke omgeving. Het gezelschap werd bij den rondgang over de beurs voorgelicht door den raad van beheer. MAKELAARS IN ONROERENDE GOEDEREN. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van afgevaardigden van de besturen van vereeniglngen van makelaars in onroerende goederen zijn besprekingen gevoerd, om tot grootere samenwerking te komen, waarvan de wenscheHJkheid reeds vroeger meerma len was uitgesproken. In deze bijeenkomst vond liet denkbeeld tot nauwere aaneensluiting bijval. Een voorstefl tot het oprichten van een Nedcr landsche federatie zal nu in de afzonder lijke besturen worden besproken, waarna een definitief besluit zal worden genomen. BESLUITEN VAN DEN MIDDELBURG- SCHEN GEMEENTERAAD BETREFFENDE OORLOGSGEWELDSCHADE. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Middelburg heeft de burgemeester mededeeling gedaan, dat aan B. en W. Is gebleken, dat bij de voorbereiding van regelen voor het vast stellen der tegemoetkoming wegens oor- logsgeweldschade ernstig is overwogen een zeker percentage van de op 9 Mei J.l. gel dende verkoopwaarde van de verwoeste panden te vergoeden. Aangezien te Middelburg de verkoop waarde van woningen en winkelpanden slechts een gedeelte van de herbouwwaarde uitmaakt, hebben B. en W. een commissie in het leven geroepen, ten einde op zeer korten termijn een rapport op te stellen be treffende de verk09pwaarde van panden in deze gemeente in verband met de herbouw waarde. De commissie is onmiddellijk met haar arbeid begonnen, heeft reeds eenige malen vergaderd en hoopt binnen eenige weken haar rapport gereed te hebben. De gemeenteraad besloot verder in ver tograaf weten welke coiffure zijn modellen onder hun hoofddeksels verborgen houden. Wanneer men hem zou toestaan in deze zijn fantasie den vrijen teugel te laten, zou men voor de meest zonderlinge com binaties komen te staan. En bovendien: de voorschriften verbie den uitdrukkelijk het toepassen van re touche. Er zal dus wel niet anders opzitten, dan dat degenen, die zich in de afgeloopen da gen volijverig' aan hun fotopllcht onder wierpen, zich andermaal den gang naar den fotograaf getroosten en ditmaal ln de voorgeschreven houding. En zonder hoed of pet op het hoofd ITALIAANSCH ALS FACULTATIEF LEER VAK OP SOMMIGE H.B.S.-EN. Vermoedelijk ook in Leiden. Naar wij vernemen is door het Italiaansch consulaat in Nederland aan de directeuren van sommige Hoogere Burgerscholen aan geboden ook het Italiaansch op deze scho len te onderwijzen. Verschillende directeu ren zijn reeds op dit aanbod ingegaan. Door het consulaat worden docenten beschik baar gesteld, die volgens een speciale me thode het Italiaansch zullen onderwijzen, te beginnen in de vierde klasse. De lessen zijn niet verplichtend en kun nen door de leerlingen die zulks wenschen kosteloos worden gevolgd. Een uitbreiding van ons onderwijspro gramma met Italiaansch betedkent dit dus niet. Bij informatie bij den directeur der Gem. H.B.S. alhier, deelde dr. Boks ons mede, dat de mogelijkheid groot is, dat ook aan deze inrichting in de naaste toekomst op de hierboven vermelde basis onderricht in de Italiaansche taal zal worden gegeven. Met ingang van 16 dezer wordt de heer H. D. Korstanje, assistent van den be lastingdienst te Rotterdam Invoerrechten en Accijnzen overgeplaatst naar Leiden Di recte Belastingen en aangewezen voor con trole op auto's en pleziervaartuigen. NATIONALE PADVINDERSRAAD. De Nationale Padvlndersraad heeft aan een toonaangevende Dultsche Instantie, die in nauwe verbinding staat met de Dultsche jeugdleiding, de verklaring afgegeven, dat de raad vanaf Mei 1940 in geenerlel wijze in contact heeft gestaan met het Boy Scouts International Bureau ln Londen. De Natio nale Padvlndersraad heeft, nadat Nederland door de Dultsche weermacht bezet ls, het standpunt Ingenomen, dat het internatio nale contact tusschen de padvindersver- eenlgingen der verschillende landen verbro ken is. In verband met den nieuwen toe stand ziet de Nationale Padvlndersraad nog slechts de mogelijkheid van het oprichten' van een nieuwe internationale jeugdver- ecniglng, waarbij alle landen zich zouden kunnen aansluiten. BEROEP AANGENOMEN. Candidaat W. de Graaf te Lisse, die be dankte voor Wormerveer, heeft het beroep der Chr. Geref. Kerk te Zutphen aange nomen, BETREFFENDE: WAPENDIENST EN RIJKSARBEIDSDIENST. In overeenstemming met den bevelhebber van de ordeningpolltie bij den rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebie den, wordt door mij het volgende bepaald: Mannelijke rijksduitschers in de bezette Nederlandsche gebieden die zich hier blij vend hebben gevestigd of reeds langer dan een jaar hier verblijf houden en wel a. alle Dultsche staatsburgers, die in het jaar 1921 zijn geboren, voor zoover zij niet reeds ln vrijwllligen dienst staan, b. de aan de dienstplichtige geboorte- Jaren 1914—2920 toebehoorenden, die tot heden van den wapendienst waren vrijge steld of nog niet ln dienst zijn geweest, c. de oud-gedienden, wapenplichtigen, van alle geboortejaren moeten zich onmid dellijk, uiterlijk echter tot en met 20 Sep tember a.s. schriftelijk aanmelden volgens hieronder aangegeven model-lijst, bij den voor hun woonplaats bevoegden stafoffi cier van de ordening-politie bij den afge vaardigde van den rijkscommissaris voor dc bezette Nederlandsche gebieden. Deze heb ben hun zetel ln de volgende plaatsen: Voor de provincie: Zuid-Holland, major Krüger, Den Haag, Sophlalaan 4. Noord-Holland, major Pfeiffer, Haarlem, Kenaupark 19. Friesland, major Kuhn, Leeuwarden, Zui derstraat 13. Groningen, major Werner, Groningen, Groote Markt 27. Overijssel, major Zutz, Zwolle, Beller- straat 11. Drenthe, major Görhadt, Assen, Burgem. van Royenslngel 13. Utrecht, major Leissner, Utrecht, Mali- baan 10. Gelderland, major Hanisch, Arnhem, huls Angerenstein aan den Velperweg. Noord-Brabant, major Lueg, 's-Herto- genbosch, paleis van Justitie. Limburg, major Burkart, Maastricht, Graf van Waldeckstraat 9. Zeeland, Hauptmann Wiese, Middelburg, Dam 6. BU nlet-nakomlng, worden dwangmaat regelen genomen. Model: Naam en#famlllenaam: dag vnn geboorte: plaats van geboorte: woonplaats: straat: Den Haag, 10 September *940. De bevelhebber v. d. weermacht ln Nederland. De chef v. d. generalen staf, get. Schwabedlssen. Buitenland President Roosevelt heeft gisteravond zijn eerste verkiezingsredevoering gehouden voor de vakverecnlging van vrachtauto- en an dere chauffeurs. De Amerlkaansche democratie, zoo ver klaarde hij, werkt langzaam en bedacht zaam. Sinds 1933 ls er echter reeds veel bereikt, b.v. minlmum-loonen en grenzen voor den arbeidstijd, alsmede het recht der werknemers om in georganiseerde groepen met hun werkgevers te onderhandelen. Voor 1933 was dat niet mogelijk. Roosevelt ging toen over tot de defensie- en dienstplichtkwestie en betoogde, dat de regccring de fabrieken zou overnemen, die medewerking weigerden. Tenslotte zei Roo sevelt: ,.Ik haat den oorlog thans meer dan ooit. Ik ben besloten alles te doen wat lk kan om voor alle tijden den oorlog van onze kusten verre tc houden. Ik sta met mijn partij op den grondslag van het te Chi cago aangenomen program, wy zullen niet aan vreemde oorlogen deelnemen en wij zullen ons leger, vloot cn luchtwapen niet bulten het Amerlkaansche werelddeel naar vreemde landen ten oorlog zenden, behalve ln geval van een aanval. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben wederom Britsche vliegtuigen boven Noord -Duitsch- lond gevlogen. ZIJ wierpen explosieve en brandbommen op de woonwyken van ver scheidene steden, vooral Hamburg en Bremen. Er braken talryke groote branden uit, terwijl woonhuizen beschadigd werden. Er zyn verscheidene dooden, zwaargewon den en lichtgewonden. Het aantal staat nog niet vast. Te Berlijn heeft men schade van groo- ten omvang voorkomen door het krachtige af weer vuur, de gedisciplineerde houding der bevolking en het snelle, energieke in grijpen der luchtbescherming. (D.N.B.). United Press meldt nog: In den afgeloopen nacht ls wederom in Berlijn luchtalarm gemaakt. Het signaal veilig werd anderhalf uur later gegeven om 2.10 uur. De aanval der Engelsche vliegtuigen, die ln drie afdeellngen aankwamen, was onbe langrijk ln vergeiyklng bij den vorlgen nacht. De eerste zwerm brak slechts tot de bui- tenwdjken van de stad door, de tweede be reikte de stad in het geheel niet, het feit dat hij naderde was alleen te zien aan het flikkeren van de afweerbatteryen terwyi de derde groep boven de binnenstad kwam. Nu was het geronk van de motoren te hooren tusschen het bulderen van het afweergeschut. In het centrum van de stad werden geen bomexplosies gehoord. ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN MEXICO. In het Mexicaansche staatsblad wordt de invoering van den algemeenen dienstplicht aangekondigd, welke betrekking heeft op alle maniyike inwoners tusschen 18 en 45 Jaar. Tevens wordt de wet over de oprichting van den oppersten raad voor de nationale verdediging gepubliceerd. UIT ROEMENIË. By twee decreten, geteekend door koning Michael en generaal Antonescu, zyn talryke personen, die door het oude regime om politieke redenen veroordeeld waren of die zich door politieke motieven tot strafbare handelingen hadden laiben verlcMoen, be genadigd. Generaal Antonescu heeft een commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar alle ln de laatste twaalf Jaar verleen de mynbouwconcessies, met Inbegrip van de concessies voor petroleum-borlngen. Men koestert nameiyk de verdenking, dat bij het verleenen dezer concessies onregelmatig heden zyn voorgekomen. (D.N.B.). KONINGIN-MOEDER HELENA MORGEN NAAR ROEMENIË. Koninglil-moeder Helena van Roemenië zal volgens berichten ln de Italiaansche pers Italië morgen verlaten en naar Roe menië terugkeeren. De Koningin-Moeder zal te Venetië prins Nicolaas van Roemenië ontmoeten, die voorloopig nog niet naar Boekarest terugkeert. (D.N.B.) HET AMERIKAANSCHE DIENSTPLICHT- ONTWERP. De gemengde commissie van Senaat en Huls van Afgevaardigden in Amerika is tot overeenstemming gekomen omtrent een compromis voor het dienstplichtontwerp. De Senaat had den maximum-leeftyd voor dienstplichtigen aanvankeiyk bepaald op 30 Jaar, het Huis van Afgevaardigden op 44 jaar. Het compromis stelt dien Ieeftyd op 35 jaar. De toevoeging van het Huis van Afgevaardigden, die de invoering van den algemeenen dienstplicht uitstelde tot twee maanden na het van kracht worden der wet, is geschrapt. Het compromis voorstel gaat thans eerst naar den Senaat en ver volgens naar het Huis van Afgevaardigden. (D.N.B.) ENGELSCHE KINDEREN IN NIEUW-ZEELAND. De Londensche radio meldt, dat 1700 Engelsche kinderen in Nieuw-Zeeland zyn aangekomen, (D.NS.) LUCHTLIJN SAN FRANCISCO— NIEUW-ZEELAND. De Pan-Amerlkaansche luchtvaartmaat- schappy heeft een luchtiyn geopend tus schen San Francisco en Nieuw-Zeeland (Reuter). 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2