Londen nog altijd bestookt door de Duitsche luchtmacht 81ste Jaargang DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 No. 24681 Zwaar wordt Engeland's hoofdstad geteisterd Officïeele verliescijfers Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Het zal nog erger worden Bijzonderheden over den aanval van Zondagnacht Göring's persoonlijke leiding EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van oas Blad gevestigd z(Jn, Voor allé andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nr». Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ235 per weekƒ0.13 Franco per post 235 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 030 p.3 maanden) De aanvallen van het Duitsche luchtwa- pen op Londen duren ononderbroken voort Ook vannacht ls weer uren lang luchtalarm gemaakt ln de Brltsche hoofdstad. Het alarm eindigde vanmorgen om kwart voor vijf. Het had 9 uur en 6 mi nuten geduurd. Gistermiddag zijn de haveninstallaties ten Noorden en ten Zuiden van de Theems het doel der Duitsche luchtaanvallen ge weest. De Duitsche gevechtsformaties be stookten deze militair hoogst belangrijke doelen met bommen van elk kaliber. Naast de oude brandhaarden ontstonden, naar het D.N.B. verneemt, talrijke nieuw, die de oevers van de Theems in een van verre zichtbaren gloed zetten. De aanval geschiedde in golven met een tusschenpooze van 30 tot 40 minuten. Ruim 300 vliegtuigen wierpen hun regen van ijzer op de brandend'1 haven- en industriein stallaties ten Noorden en Zuiden van de Theems neer. De dikke rookwolken trekken tot aan de monding van d* Theems. Men heeft den indruk, te vliegen over een zee van vlammen. Terwijl de eerste golven te- rugkeeren, vliegen reeds andere formaties uit het Zuidoosten, het Zui. yn en het Zuid west-n naar Londen. De Duitsche vergel ding voor de Engelsche aanvallen op de Duitsche burgerbevolking is onverbiddelijk. Van afweer is nauwelijks iets te bespeuren. De schoten van het afweergeschut zijn slecht gericht. Jagers zijn. zelden te zien. Een golf der Duitsche bommenwerpers had zich de strategisch belangrijke fabrieks- installaties van Deptford en Bromley tot doel gekozen. Daar werden electriciteits- werken, gasfabrieken en waterleidingbe drijven door bommen van het zwaarste ka liber getroffen. Uit de gasfabriek van Brom ley schoot een geweldige, van verre zicht bare steekvlam omhoog. Bovendien werd een opeenvolgii g van de hevigst ontplof fingen waargenomen. De schijn-verpers van de Engelsche luchtafweer zochten met de grootste zenuwachtigheid den geheelen he mel naar de aanvallers af. doch nergens konden zij er in slagen een Duitsche ma chine in de lichtbundels vast te houden. Slechts hun eigen nacht Jagers vatten zij eenige malen en deze verblindden zij zoo, dat duidelijk het neerstorten van een En- gclschen jager kon worden waargenomen. Het twee maal op Londen gerichte zware bombardement heeft volgens bin nenkomende berichten, een beslissenden invloed uitgeoefend op het dagelijksche leven der reuzestad*. De vernieling van tal rijke verkeerswegen, de versperring van vele straten heeft de toevoeren van levens middelen naar de stad gevoelig verstoord. De wensch der Londen aars om zich met levensmiddelen te dekken, teneinde bij ko mende verdere luchtaanvallen in ieder ge val een eigen reserve ln huis te hebben, heeft geleid tot een bestorming der levens middelenwinkels. Vooral in de dichtbe volkte arbeiderswijken waren tegen den middag alle winkels totaal lèeggekocht. De winkeliers konden niet mededeelen, wan neer zij nieuwe voorraden zouden ontvan gen De post is in Londen gisteren slechts in enkele wijken bezorgd. Telegrammen kunnen slechts op enkele kantoren worden opgenomen. De brandweer, die bijna 62 uur ononderbroken dienst heeft gedaan, zal thans versterking uit de provincie krijgen. Vele arbeiders en bedienden waren gisteren niet meer naar hun werk gegaan, omdat zij hun gezin niet alleen wilden laten of doordat de verstoorde verkeersverbindingen hun den rit naar het werk onmogelijk maakten. Anderen keerden na een tocht van uren weer naar huis terug, daar zij in plaats van de fabrieken, waar zij werkten, rookende puinhoopen hadden aangetroffen. (D.N.B.) Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat tijdens de aanvallen op Zaterdag 306 personen gedood en 1337 personen zwaar gewond zijn. Men gelooft niet, dat het aantal slachtoffers, dat gisteren ls geval len, dat van Zaterdag overtreft. In het communiqué van het Brltsche ministerie van luchtvaart en het ministerie van blnnenlandsche veiligheid wordt ge zegd: bijzonderheden over de door de luchtaanvallen op Londen gisternacht aan gerichte schade zijn nog niet bekend, doch enkele cijfers kunnen thans reeds worden gegeven. De aanvallen waren zeer hevig en zij hebben geduurd zoolang het duister was. Er werd ernstige schade aangericht. Het aantal slachtoffers kan thans nog niet ge schat worden, ofschoon volgens tot dusver ontvangen berichten het cijfer van Zater dag niet zou zijn overschreden. De havenwerken aan belde oevers van de Theems zijn opnieuw gebombardeerd en brisant- en brandbommen hebben talrijke branden doen ontstaan. Vele dezer branden werden reeds gebluscht. de overige zal men spoedig meester zijn. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In den nacht van Zondag op Maandag heeft geen enkel Engelsoh vliegtuig getracht tot boven Berlijn te komen. Om toch nog iets van zich te doen hooren, kozen de En- gelschen veel liever, zooals reeds gemeld, de voor hen dlchtstbljgelegene en gemakke lijkst te bereiken stad. Zij lieten n.l. hun bommen vallen op dichtbevolkte woon wijken van de stad Hamburg. Talrijke brand- en dynamletbommen vielen ln stra ten en op woonhuizen, in den omtrek waarvan geen militaire objecten of indus triegebouwen te vinden zijn. Verscheidene particuliere hulzen en villa's stortten in. Ook werden o.a. de garage van een groente handelaar getroffen, een kantoorgebouw en een veerboot vernield. Drie zwaar en acht licht gewonden werden naar de ziekenhui zen vervoerd. De reactie van de bevolking van Hamburg op deze oorlogsdaad tegen de burgerbevolking is buitengewoon scherp. De op het oogenblik aan den gang zijnde ver geldingsactie tegen Londen wordt daarom in Hamburg bijzonder levendig toegejuicht. In den afgeloopen nacht zijn tegen twaalf uur eenige Brltsche vliegtuigen gevlogen naar de door luchtafweergeschut sterk ver dedigde stad Wesermuende. Een deel der toestellen werd, voor ze de stad bereikten, verdreven door welgericht afweervuur, een ander deel door zoeklichten zoo verblind, dat het zijn bommen lukraak op het veld wierp. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft, dat de nieuwe aanval op de burgerbevolking van Hamburg duidelijk bewijst, hoe het met de moraal van de Brltsche luchtmacht gesteld is. Met het oog op het klaarblijke lijk voortduren der Brltsche uitdagings- politlek. is het onverbiddelijk, dat de ern stigste waarschuwingen worden uitgespro ken. Dit is dubbel noodig, omdat de ern stige gevolgen van de Duitsche vergeldings actie blijkbaar nog niet voldoende zijn om de schuldigen, die rondom Churchil staan, tot rede te brengen. Hun onverbeterlijke lichtzinnigheid en de verblinding, die hen na iedere nederlaag op het vasteland een nieuw vredesaanbod van Hitler deed af slaan, hebben hen, naar het schijnt, doen spelen met de dwaze illusie, dat men Lon den zou kunnen blijven blootstellen aan de gevaren van verzet. De „Angriff" schrijft, dat de Engelschen met hun aanvallen op niet-militaire doe len in het Duitsche gebied aan het ver keerde adres geweest zijn. Nadat Duitsch land hun brutale oorlogsverklaring in ont vangst had moeten nemen en maanden lang hun zinneloos gedoe had aangezien, betaalt het thans alles tot den laatsten cent terug. Ook de bommen op Hamburg zullen vergolden worden. De Berlijnsche correspondent van het „Hbld." schrijft nog: Men verklaarde te Berlijn, dat bin nenkort het aantal Duitsche vliegtui gen boven Londen en andere Britschc steden nog tot het tienvoudige van de in de afgeloopen drie etmalen waar genomen getallen kan worden opge voerd evenals de explosieve kracht der bommen kan worden verhoogd. De zeer veel sterkere Duitsche luchtaan vallen hebben ook een gewijzigde tactiek noodig gemaakt. De aanval wordt thans in gezet door eskaders, die uitsluitend een groot aantal lichtkogels en parachutes af werpen. Eerst dan volgen de afdeelingen bommenwerpers, door Jagers beschermd, in vele golven achtereen. Londen moet zich op nog veel zwaardere beproevingen in de naaste toekomst voorbereiden. Aan ernstige gevaren voor Berlijn gelooft men hier voor alsnog niet. Daarentegen ls men er hier van over tuigd, dat de Duitsche militaire leiding nu zal trachten, een beslissing op kor ten termijn uit te lokken. Een beeld van de vernietigende slagen van het Duitsche luchtwapen, toegebracht aan de hoofdstad van Groot-Brittannië, geven de Londensche correspondenten van verscheidene Zweedsche bladen, die uit eigen ervaring de kracht van de Duitsche aanballen hebben leeren kennen. De Londensche correspondent van Stock- holms Tidnlngen schrijft o.a.: In den nacht van Zaterdag op Zondag braken honderden Duitsche bommenwerpers door en deden in een groot deel van de Engelsche hoofd stad branden uitbreken. De vlammen wa ren kilometers ver te zien. De rook stond in dikke, zwarte, witte en gele wolken boven Londen. Nooit heeft de geschiedenis een zoo vreeselijken luchtstrijd beleefd als dien ik Zaterdagavond boven de Londensche ha vens gadeslagen heb. Vliegtuigen raasden naar de aarde, versperringsballons suisden brandend tegen den grond, zwarte rook- massa's wentelden ln golven naderbij. Tel kens en telkens weer stegen dikke rook wolken op. Toen de strijd boven ons een einde nam, reden wij naar het brandende gebied. Op vele plaatsen waren de brand weermanschappen in het geheel nog niet met hun werk begonnen, toen wij kwamen. De weg er heen voerde door opengereten straten. Het heftigst woedden de branden op den Zuidelijken oever van de Theems. De correspondent schildert zijn ervarin gen bij het vijftigste luchtalarm te Londen sedert het begin van het groote offensief in de volgende bewoordingen: De kanonnen begonnen in het Oosten te donderen. In den zonneschijn zagen we twee Duitsche eskaders van elk omstreeks tien machines, die juist met donderend la waai naar het Noordwesten vlogen. Rond om hen explodeerden granaten als witte ballen, maar de Duitsche toestellen zetten onverstoorbaar hun weg voort. Twee mi nuten later leek het wel of de vliegtuigen werkelijk uit alle hemelstreken op de stad neersuisden. Wij hoorden het fantastische motorgehuil der toestellen, die tot den duikaanval op de versperringsballons over gingen. Ik heb vijf ballons geteld, die in vlammen opgingen en neerstortten, omge ven door een vettige zwarte rookwolk. Terwijl deze strijd zich nog afspeelde, naderden nieuwe eskaders met donderende motoren. Met een oorverdoovend lawaai, dat de lucht om ons heen aan flarden leek te scheuren, stortten zij zich op de haven. Deze aanval heeft alles in de schaduw ge steld, wat tot dusver in den luchtoorlog voorgevallen is. Wij voelden hoe de lucht om ons heen trilde. Men kreeg den indruk van een aardbeving bij den heldersten zon neschijn. En toen stegen overal rookmassa's op. Ik geloof, dat de strijd maar twintig tot dertig minuten duurde, maar men ver geet den tijd. als men zelf aan een derge lijke gebeurtenis deelneemt. Ik volgde de groote meerderheid van de brandweerauto's naar het Oosten. Weldra stuitten wij op de eerste bomkraters. Toen wij iets verder naar het Oosten gekomen waren, leek het vuur een reusachtige muur. die alles voor ons afsloot. De vlammen begonnen langs de straat op te laaien en toen doorrijden te gevaarlijk werd, sprongen wij letterlijk door muren van vuur. De houten pakhui zen brandden knetterend. Uit de Theems pompte men onophoudelijk water want de waterleidingen zelf waren al beschadigd. Van den Zuidelijken oever van de Theems zag ik hoe het vuur zich aan den Noorde lijken oever uitbreidde. De zon stond bleek en onwerkelijk achter een likken rook- sluier. Hier kent men dag noch nacht, slechts reusachtige branden, die als een prairie- vuur steeds verder om zich heen vreten. Het is wel duidelijk, zoo besluit de Zweed sche journalist, dat het vuur niet alleen terwijl ik dit schrijf in de haven is ontstaan, maar dat de Duitsche aanval te gelijkertijd ook tegen lndustrieele instal laties langs de Theems en in het Oosten van Londen gericht was. De electrische centrale en andere installaties van open bare diensten zijn beschadigd. Wij bevin den ons ln het slotoffensief en Engeland, strijdt voor zijn. leven. Zeer indrukwekkend is ook het verslag van den Londenschen medewerker van Dagens Nyheter, die o.a. schrijft: In den nacht van Zaterdag op Zondag kon men op de Theemsbruggen zonder moeite in het schijnsel /an de geweldige branden de krant lezen. De hoofdstad van het Brlt sche imperium heeft haar tot dusver zwaarsten slag geïncasseerd. Het gedunde Zondagsverkeer in de straten van Londen en de leemten in het autobusverkeer en de ondergrondsche spoorlijnen toonen den toevalllgen bezoeker het duidelijkst wat in den afgeloopen nacht voorgevallen is. Over den eersten dag van de Duitsche vergeldingsactie tegen Londen zijn in Ita- liaansche kringen bijzonderheden ontvan gen, die vooral duidelijk bevestigen, dat de Duitsche vliegers zelfs thans nog hun aanvallen tegen militaire doelen richten. Dit wordt, volgens de te Rome ontvangen berichten, zelfs in politieke kringen te Londen toegegeven. Enorme schade is in de havens en fabrieken en andere bedrijven welke voor de oorlogvoering van belang zijn, aangericht. Tallooze loodsbooten, mij* nenvegers, sleepbooten en vrachtschepen van allerlei soort werden tot zinken ge bracht. Het spoorwegverkeer in de uitge breide havenwerker, van de Theems werd reeds in den eersten nacht van den groo- ten aanval volkomen stilgelegd. Een reeks havens is deels wegens de daarin verniel de schepen, deels wegens de ingestorte reusachtige magazijnen onbruikbaar ge worden. Alleen op het arsenaal en de scheepswerven werden eenige duizenden bommen geworpen. Ten minste 30Q groote brandhaarden werden ln den eersten nacht geteld, waarvan 50 ook overdag niet ge bluscht kpnden worden. Verscheidene fa brieken werden door ontploffingen en branden volkomen verwoest. Talrijke op slagplaatsen van olie en benzine zijn in vlammen opgegaan. De ergste schade heb ben de havens van Silverston, Albert en St. George geleden. In bevoegde militaire kringen te Berlijn legt men den nadruk op het feit. dat rijks maarschalk Goering persoonlijk de opera ties der luchtmachtafdeelingen tegen En geland leidt. Daaruit kon met zekerheid worden opgemaakt, aldus zegt men, dat het de Duitsche oorlogsleiding ernst is, met de aangekondigde vergelding voor de nog steeds voortdurende Brltsche nachtvluch ten en bombardementen op de burgerbe volking Ln verschillende deelen van Duitsch land. Men verklaart tevens, dat uit de per soonlijke leiding van Goering blijkt, dat men vastbesloten is de actie tegen militaire en strategische objecten in Londen en ge heel Engeland niet met een of twee groote aanvallen te laten afloopen. De persoon van den maarschalk staat er borg voor dat de ac tie van de luchtmacht even krachtig als aan houdend zal zijn. Naar aanleiding van het zwakker worden van de Britsche afweer zegt men te Berlijn, dat het opvalt, hoezeer het optreden van Engelsche jagers afneemt. Opmerkelijk is ook. dat de Engelsche Ja gers ernstige gevechten steeds meer trach ten te vermijden In de Reuterberichten van den laatsten tijd wordt zeer veel ge sproken van het in het vuur brengen van Poolsche en Tsjechische vliegers. Aan Duitsche zijde ziet men daarin niet zoozeer een opwekking voor de vliegers van die volken als wel een laatste bittere noodzaak. Het staat vast, dat de Royal Air Force zich genoopt heeft gezien, verschillende scholen voor jachtvliegers te sluiten. Het half ge oefende personeel werd in den strijd ge bracht-, waardoor de minderwaardige kwa liteit van eenige Engelsche jachtvliegers verklaard wordt. Ook zijn bestuurders van gevechtsvliegtuigen voor jachtvliegtuigen gereed gemaakt, hetgeen een nieuw teeken van zwakheid is. Het luchtruim boven Londen behoort den Duitschers zoo vaak zij dat willen en de Duitsche leiding het noodig acht. De groote beteekenis van Londen voor het geheele Engelsche economische leven blijkt uit de volgende cijfers: In Groot- Londen is ongeveer twintig procent van alle arbeiders van Engeland werkzaam, de verzorgingsindustrie van Engeland is voor een vierde gedeelte in Londen vertegen woordigd en meer dan de helft van de voor de voedselvoorziening van het land bijzonder belangrijke vleeschpakhuizen be vindt zich ln het Londensche industriege bied. De Engelsche in- en uitvoer gaat voor rumi een derde gedeelte via Londen en zijn haveninstallaties. Ongeveer een vierde gedeelte van de productiecapaciteit der Engelsche machinebouwindustrie is in het londensche industriegebied gevestigd. Voor de Engelsche wapenindustrie is Lon den door haar fabrieken voor de vervaardi ging van vliegtuigen er ballons en voor namelijk van vliegtuigonderdeelen, alsmede van gevechtswagens en motoren van betee kenis. A Dit Nummez bevat TWEE Bladen Binnenland De wijziging der omzetbelasting toegelicht. (Binnenland, 2e Blad). Uitbreiding van het aantal fondsen in de dagelijksche beursnoteering. (2e Blad). Jeugdige dievenbende te Arnhem aange houden. (Gemengd, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Loome, licht gedrukte markt - Sluiting hoek Olie's wekte teleurstelling - Ame rika fractioneel lager - Beleggingen kalm - Staatsfondsen weinig veran derd. Buitenland Lpnden voortdurend onder Duitschen druk. (Ie Blad). Wijzigingen in Roemenië. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET TWEEDE BLAD. Tevens bevinden zich ln het Londensche Industriegebied kanonnenfabrieken, o.a. ook voor de vervaardiging van licht lucht doelgeschut, alsmede kruit- en springstof fenfabrieken. Ook worden handvuurwapens lonten en gasmaskers in Londen vervaar digd. De haven van Londen is met een ka delengte van 55 kilometer de grootste der wereld. Ook ls de Londensche haven ae grootste opslagplaats toer wereld. Van den totalen Engelschen invoer ging 00 pCt. van den vleeschinvoer, 40 pCt. van den wollnvoer, 31 pCt. van den petroleum- invoer, 30 pCt. van den veevoederinvoer en ongeveer een kwart gedeelte van de in voeren aan graan en meel. alsmede hout, via Londen. Van bijzondere beteekenis voor de wa penindustrie zijn de ln het Londensche ge bied liggende petroleumtanks, die bijna een vierde gedeelte vormen van alle Engelsche petroleumtanks. Theemshaven beschikt over de grootste tankinstallaties. In het groot-Londensche industriegebied bevinden zich eveneens pe- troleumraffinaderijen. Ook als middelpunt voor het verkeer ls Londen zeer belangrijk. Alle belangrijke verkeerswegen, spoorwegen en landwegen komen in Londen samen. De in Londen aangerichte verkeersstoringen moeten dus derhalve binnen zeer korten tijd haar uitwerking op het geheele land doen gevoelen. (D.N.B.) ENGELAND HEEFT GEBREK AAN VLIEGERPERSONEEL. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft per radio betoend gemaakt, dat het luchtwapen nieuw vliegerpersoneel noodig heeft, vooral piloten radiotelegrafisten en waarnemers. Jongemannen, in den leeftijd van 18 tot 20 jaar, worden opgeroepen zich aan te melden. De mazimum leeftijd voor piloten is. zoo werd gezegd, verhoogd tot 30 jaar. (D.N.B.) TOENEMENDE SCHAARSCHTE VAN IJZER EN STAAL IN ENGELAND. Volgens berichten uit vakkringen in Enge land. die in Duitschland sterk de aandacht hebben getrokken, worden de omstandig heden bij de voorziening van de Engelsche markt met ijzer en staal voortdurend moei lijker. Reeds wekenlang is het bekend, dat de Britsche ijzerindustrie niet meer in staat is, de hoeveelheden bouwijzer te proöucee- ren, welke noodig zijn om slechts eeniger- mate de schade te herstellen, die dag aan dag door de Duitsche bomaanvallen is aan gericht. Nu de oude voorraden opgebruikt zijn. begint het uitvallen van de vroeger zeer groote leveranties van halffabrikaten door België voelbaar te worden Aan de levering van erts uit Spanje is een einde gekomen, daar niet voldoende scheeps- ruimte beschikbaar was en de Duitsche blokkade te doeltreffend was om de trans porten nog te kunnen laten doorgaan. Volgens berichten uit Amerika zijn de Engelsche aanboopen van schroot tot de helft teruggeloopen De beschikbare sche pen zijn dringender noodig voor het ver voer van afgewerkte producten Thans streeft de Envelsche regeering er naar. met alle middelen de productie van blnnenland sche erts te vergnooten. In Duitschland weet men, dat dit een vergeefsch middel ls.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1