Het sportpark in den Hout geopend Het tournooi op de Leidsche sintelbaan LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 September 1940 Derde Blad No. 24680 A.V. HOLLAND 8fsie Jaargang Met een toespraak van burgemeester Van de Sande Bakhuyzen Spannende wedstrijden en 3000 toeschouwers Hoe Osendarp van Nota won Mislukte pogingen tot recofd-verbetering Foto Van Vliet. Dc vaandclgroct op Zaterdagmiddag tijdens do opening van het Sportpark In den Leldschen Hout. Do grooto voldoening van dc Leidsche sportwereld over het tot stand komen van het ongeveer I!.A. omvattende gemeen telijke sportpark in den Leldschen Hout heeft zich Zaterdagmiddag geuit in voor treffelijk geslaagde demonstraties op veler lei gebied en in zoo grootc publieke belang stelling dat het aantal toeschouwers dc drie duizend dicht benaderde Het was een sportdag bi) uitstek, met goede prestaties, een gulden zon, muziek en een prettige sfeer, die ten einde toe behou den bleef. Lustig wapperden do talrijke vlaggen en banieren In den wind, vroolUk was het aspect van het ganscho terreinen- complex met zijn frlssche kleuren van het pas geschilderde houtwerk, en interessant het drukke gedoe van dc honderden deel neemsters en deelnemers, die in hun kleurige pakjes zoo scherp afstaken tegen het won dermooie, wuivende decor van den hoog-op- groclenden Leldschen Hout Terwijl de tribunes zich langzaam vulden, In specteerde de heer Willink, geassisteerd door de belde actieve opzichters van Gemeentewerken, de heeren Klllan en Vorstman, de mooie sintel- baan en het daarbij behoorende gansche athle- tlek-apparatuur, en deelden de heeren G. Gulde mond (dc organisator der athletlek-wedstrljden) en Ant. Metz (bevelvoerder van de defileerende sportvereenlglngen) hun laatste orders uit. En toen te ruim twee uur de plechtigheid der ope ning een aanvang nemen zou, was bijgevolg al les tot ln de perfectie gereed. Vele officieelc personen waren Inmiddels aan wezig. Wij noemen van hen: burgemeester A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders "Verwey, Tepe en Van Stralen (van wie laatstgenoemde later met een foto-toestel gewapend het terrein opging om eenige „plaatjes" te maken!), de ge meente-secretaris, mr. van Strijen, de Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden, de heer Julsingha, de directeur van Gemeente werken, de heer De Blauw, het lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, mr. Bolsius, de commissaris van polltic, de heer Meyer, en de voorzitter van de Ncderlandsch Athletiek- Unle, de heer G. E. van der Werff. DE OVERDRACHT. De voorzitter van de Sportstichting, de heer ir. F. Stokhuyzen, sprak een inleidend woord, er daarbij op wijzende dat er alle onver wachte moeilijkheden ten spijt toch een goed en belangwekkend programa kon worden gebo den, op den Zaterdag zoowel als op den Zondag. Marschmuzlek klonk vervolgens uit de verte en reeds enkele oogenblikken later begon het défilé der Leidsche sportvereenlglngen, vaandels en vlaggen met zich voerende. Een aantrekke lijk en warm toegejuicht schouwspel, waarbij we de banieren e.d. bemerkten van: De Algemeene, Brunhilde, Klimop, de Jonge Pieter Jellen, den N.A.S.B., Nieuw Brunhilde, de Leidsche Politie- Sportvereeniglng, Excelsior, Zi.C., Concordia en Fluks. Voor het in front opgestelde legioen der Leidsche sportbeoefenaren werd de vaandelgroet gebracht, terwijl Werkmans Wilskracht een wijsje speelde dat vooral den supporters van Nieuw Brunhilde bekend in de ooren zal heb ben geklonken. Daarna nam de burgemeester het woord. Deze gebeurtenis, zoo zeide mr. van de Sande Bak huyzen, mocht niet zonder eenige plechtigheid geatfrieden, want het is voor Leiden van groot belang dat dit werk tot stand is gekomen. De Sportstichting, welke zich tot doel heeft gesteld de sport hier ter stede tot bloei te brengen, kan zich thans in vollen omvang aan haar werk wij den. Deze volledig uitgeruste sportinrichting is door deskundigen een der beste van ons land genoemd en heel sportlievend Leiden verheugt zich daarover. Dit werk heeft bovendien een sociaal karakter gedragen en zal zulks ln de toe komst nog méér doen omdat het dc jeugd gele genheid geeft haar kracht te versterken. Spre ker bracht behalve aan vele onderen, die hij niet allen noemen kon dank aan de Neder- landschc Helde Maatschappij, directie, teeke naars en opzichters van Gemeentewerken en aan de Stichting De Leidsche Hout voor hun groote medewerking en droeg vervolgens uit naam van het gemeentebestuur, de terreinen over aan het bestuur der Sportstichting, in de overtuiging dat het werk der Sportstichting strekken zal tot heil van de burgerij van Leiden. De voorzitter van de Ncd. Athletiek-Unic, de heer van der Werff, verklaarde dat een sintel- baan onmisbaar is voor een goede athletiek-be- oefening. Daarom is de Unie ook zoo blij dat de Sleutelstad thans een dergelijke baan gekregen heeft (een voortreffelijke baan bovendien) en uit erkentelijkheid organiseerde zij daarom (met den heer Guldemond als promotor) een natio naal invltatio-tournooi, dat het belangrijkste ls van het gcheele seizoen! Ir. Stokhuyzen bood tenslotte, namens de Sportstichting, de gemeente een groote koperen ronde-bel aan, waarna de afwerking van het sportgedeelte van het programma een aanvang nemen kon. DEMONSTRATIES EN WEDSTRIJDEN. Ruim een uur achtereen vroegen goede gym- nastick-dcmonstraties de aandacht. ZIJ werden gegeven door de dames van Concordia (Sphe- roide-oefenlngen), den NASB (brugturnen, vrije oefeningen en oefeningen met dansmotieven door dames), de dames van Brunhilde (vrije oefeningen en brugturnen), Excelsior (brugtur nen en standen, door heeren) en Nieuw Brun hilde (baloefeningen, Russische dans, Niels Buks-oefeningen en een Wals, door dames en meisjes, gestoken ln de fraaie kleedfj van de dezen winter opgevoerde Jubileum-revue). Op de bij terreinen werd vervolgens gevoetbald en gekorfbald, terwijl op het hoofdveld en de sintelbaan een ütvoerig athletiek-programma werd afgewerkt tusschen uitsluitend Leidsche deelnemers(sters). Hoewel er uit den aard der zaak natuurlijk geen buitengewone prestaties geleverd werden, volgde het publiek de diverse nummers, en dan speciaal de loop-nummers, met de grootste aandacht, Een tijdelijke storing van de luid-spreker-lnstallatie had daarbij Jammer genoeg tot gevolg dat eenige meisjes bij do 80 M. hardloopen (demi-finale) niet tijdig genoeg werden gewaarschuwd en dientengevolge haar kans op een plaats in den eindstrijd verspeel den. Het waren de Brunhilde-meisjes E. Hol en P. ten Hove. De 80 M. hardloopen voor jongens bracht een mooie en verdiende overwinning voor den ASC'er W. Rozendaal, terwijl ASC ook ln eenige andere nummers goede successen boekte. Drie van haar leden Immers bereikten de finale 100 M. hardloopen (welke finale, evenals die van de 80 M. voor meisjes en de 4 x 100 M. estafette voor heeren, op den Zondag plaats vond). Verder bezetten J. de la Bije en G. Prevo respectievelijk de eerste en tweede plaats op de 800 M., werd F. van Veen tweede bfj het speer werpen en won ASC I haar serie bij de esta fette. De dames-nummers gaven een voortdu- renden gelijk opgaanden kamp te aanschouwen tusschen Brunhilde en Nieuw Brunhilde. Eerst genoemde boekte twee en Nieuw Brunhilde drie eerste prijzen! De door de directie van het „Leidsch Dagblad" uitgeloofde dagprijs voor de beste prestatie werd door den wedstrfjd-lelder, den heer J. Wesse- llng, toegewezen aan mevr. B. Heskes—Kuster, van Nieuw Brunhilde, die op de 100 M. op magni fieke wijze zoowel haar serie als de finale won en tenslotte ook ln de estafette haar ploeg on der zeer groote spanning, en met miniem ver schil, ter overwinning voerde! UITSLAGEN VAN ZATERDAG. De uitslagen luidden: 80 M. hardloopen voor meisjes: le serie: 1. 8. Redet (Nieuw Brunhilde) 11.7 sec.; 2. A. Eikelen boom (Brunhilde) 11.8 sec.; 3. A. van der Bosch (Concordia) 11.8 sec. 2e serie: 1. J. Drabbe (Brunhilde) 11.5 sec.; 2. P. ten Hove (Brunhilde) 11.8 sec.; 3. J. van der Meer (Nieuw Brunhilde) 12 sec. 3c serie: 1. C. Wilmers (Nieuw Brunhilde) 11.6 sec.2. R. v. d. Wijngaard (Concordia) 11.9 sec.; 3. A. v. d. Kloot (Nieuw Brunhilde) 12 sec. 4e serie: 1. S. van Dorsten (Nieuw Brunhilde) 11.9 scc.; 2. M. van Rij (Concordia) 12.2 sec.; 3. L. Olivier (Brunhilde) 12.3 sec. 5e serie: 1. E. Hol (Brunhilde) 12 sec.: 2. J. van Ouweelen (Brunhilde) 12.1 sec.; 3. T. van Nood (Nieuw Brunhilde) 123 sec. lste demi-finale: 1. J. Drabbe (Brunhilde) 11.3 sec.; 2. R. v. d. Wijngaard (Concordia) 12 sec.; 3. S. Redet (Nieuw Brunhilde) 12 sec. 2e demi-finale: 1. C. Wilmers (Nieuw Brun hilde) 11.7 sec.; 2. A. Eikelenboom (Brunhilde) 12 sec.; 3. 8. van Dorsten (Nieuw Brónhilde) 12.2 sec. Hoogspringen dames: 1. P. Dieben (Brunhilde) I.35 M.; 2. V. de Roode (Brunhilde) 1.30 M.; 3. D. Rldderikhof (Nieuw Brunhilde) 1.25 M. 80 M. hardloopen Jongens: le serie: 1. W. Roozendaal (ASC) 10 wc.; 2. C. de Graaf (NASB) 10.3 sec.; 3. W. v. d. Linden (UV8) 10.4 sec. 2c serie: 1. C. Verhoogt (UVS) 10.5 sec.; 2. D. de Bolster (Lugdunum) 10.8 sec.; 3. P. Mizé (Lugdunum) 11.2 sec. 3e serie: 1. W. v. Dorp (Roodenburg) 10.2 sec.; 2. J. de Wolf (UVS) 10.8 sec. Finale: 1. W. Roozendaal (ASC) 9.9 sec.; 2. W. van Dorp (Roodenburg) 10 sec.; 3. C. de Graaf (NASB) 10.2 sec. 100 M. hardloopen heeren: lste serie: 1. J. van Nlerop (ASC) 12.1 sec.; 2. J. Fasel (UV8) 12.4 sec.; 3. A. de Bolster (Roodenburg) 12.6 sec. 2c serie: 1. H. Krlkke <USLB) 12.9 sec.; 1. L. Mulder (Excelsior) 13 sec.; 3. J. Brcedeveld (Lug dunum) 13.1 sec. 3e serie: 1. H. Chrlstlaanse (ASC) 12.7 sec.; 2. W. Koolloos (Lugdunum) 12.8 sec.; 3. A. du Prle (Roodenburg) 13 sec. 4e serie: 1. B. van Leeuwen (ASC) 12.4 sec,; 2. J'. Fikkes (Indologen) 12.6 sec.; 3. D. Logeman (Indologen) 12.0 sec. 5e serie: 1. M. de Graaf (Excelsior) 12.7 sec.; 2. G. Clelj (Indologen) 12.8 sec.; 3. T. Kantebeen (UVS) 12.9 sec. Ge serie: 1. W. Wagenaar (Indologen) 12.4 sec.; 2. J. van Tienhoven (Arena) 12.6 sec.; 3. P. de Bolster (Roodenburg) 12.8 sec. le demi-finale: l. W. Wagenaar (Indologen) II.8 sec.; 2. B. van Leeuwen (ASC) 12 sec.; 3. J. Fasel (UVS) 12.2 sec. 2e demi-finale: 1. J. van Nierop (ASC) 12.4 sec.; 2. J. Fikkes (Indologen) 12.4 sec.; 3. H. Chrlstlaanse (ASC) 12.6 sec. Hoogspringen meisjes: 1. A. van der Kloot (Nieuw Brunhilde) 1.25 M.; 2. T. van Nood (Nieuw Brunhilde) 1.25 M.; 3. M. van Rfj (Con cordia) 1.20 M. 100 M. hardloopen-dames: le serie: 1. W. Deijn (Brunhilde) 14.4 sec.; 2. A. Nood (Nieuw Brun hilde) 14.8 sec. 3. mevr. Assie-Seyn (Concordia) 15 sec. 2e 6crle: 1. B. Hcskes-Kuster (Nieuw Brun hilde) 14.1 sec.; 2. V. de Roode (Brunhilde) 14.4 sec.; 3. R. Nleuwenhuizen (Concordia) 16.1 sec. 3e serie: 1. G. van Leeuwen (Concordia) 14.6 sec.; 2. A. Kikkert-Blansjaar (Concordia) 15 sec.; 3. P. Favier (Nieuw Brunhilde) 15 sec. Finale: 1. B. Heskes-Kuster (Nieuw Brunhilde) 13;9 sec.; 2. W. Deijn (Brunhilde) 14.2 sec.; 3. G. van Leeuwen (Concordia) 14.4 sec. 800 M. harloopen heeren: 1. J. de la Bije Foto Van Vliet. De door het „L. D." uitgeloofde extra-prijs voor dc beste prestatie werd gisteren aan Osendarp toegekend en na afloop der wedstrijden door ir. Stokhuyzen uitgereikt. - Op or.te toto, van links naar rechts, de heeren mr. Donders, ir. Stokhuyzen, C. Guldemond en Osendarp. (ASC) 2 min. 14.2 sec.; 2. G. Prevo (ASC) 2 min. 19.6 sec.; 3. J. van HooVen (Roodenburg) 2 min. 22.4 sec.: 4. G. Vis (Lugdunum); 5. P. Boin (St. Augustinus); 6. P. van Rooijen (ASC). Speerwerpen heeren: 1. C. B. Arrlens 'Indo logen) 43.68 M.; 2. F. van Veen (ASC) 43.57 M.; 3. F. P. E. Kemmerling (Indologen) 41.11 M.; H. Krlkke (USLB) 37.86 M. 4 x 80 M. estafette Jongens: 1. UVS in 43.1 sec.; 2. Roodenburg ln 43.4 sec.; 3. Lugdunum in 44 sec. Idem mcLsJes: 1. Brunhilde I in 47.4 sec.; 2. Nieuw Brunhilde in 47.8 sec.; 3. Brunhilde II in 48.8 sec.; 4. Concordia; 5. Brunhilde III. 4 x 100 M. estafette heeren: le serie: 1. A8C I in 50.8 sec.; 2. Excelclor in 52.8 sec.; 3. Lugdu num ln 53.3 scc. 2e serie: 1. Indologen in 50.5 sec.; 2. UVS ln 51 sec.; 3. Roodenburg in 51 sec. 4 x 100 M. estafette dames: 1. Nieuw Brunhilde in 58.4 sec.; 2. Brunhilde in 58.6 sec. 3. Concor dia in 1 min. Leidsch Dagblad-prijs voor beste individueele prestatie: B. Heskes-Kuster. Voetbal: Lisse JunioresSportman Juniores l—O. Korfbal: Leidsch XII A—B 3—4. Vanaf Dinsdag a.s. zal de A.V. Holland iederen Dinsdag en Donderdag trainen op de Sintelbaan bij de Leidsche Hout, aan vang 6>/t uur n.m. Nieuwe leden kunnen zich tevens aan melden: Rijnsburgerweg 54. 450 (Ingea Med.) 8 September: hoogty-dag voor dc athle- tiek in onze Sleutelstad! Op dc sintelbaan in den Hout was het puikje der Nederlandsehe athleten bfjecn om er deel tc nemen aan dc nationale invitatie-wedstrijden en zeker vijfduizend toeschouwers verdrongen zich rondom om de prestaties der vele „sterren" in oogenschouw te nemen. Helaas werkte het weer niet mee! Uit den triesten Zondag morgen leek aanvankelijk nog een zonnige middag te groeien, maar tegen tweeën be trok weer het uitspansel, het werd guur en grauw en kil, zoodat men huiverde in zijn regenjas, en de vry sterk krimpende en aan wakkerende wind droeg er mede toe by de omstandigheden voor athletiek verre van ideaal te maken. Dat niettemin deze dag een succes geworden ls en een prachtige propaganda voor onze mooie zomersport. Ls te danken aan de energie, waarmede alle Foto Van Vliet. De strijd op de 100 M. - Met gering verschil won Osendarp van Nota. deelnemers voor de overwinning streden, aan de vlotheid van afwerking en aan de beknoptheid van het belangwekkende pro gramma, dat thans het publiek ten einde toe te boeien wist....! DE REVANCHE: NOTA—OSENDARP. Vele hoogtepunten telde dit programma en het meest belangrijke was zonder twijfel, niet het minst voor ons, Leidenaars. de revanche match op de honderd meter tusschen Wim Nota, kampioen van Nederland, en zijn groeten rivaal Tinus Osendarp! De athleet. die eenige Jaren achtereen onbetwist heerscher ls ge weest op onze banen: Osendarp, heeft dit sei zoen moeten constateeren in den Holland-looper Nota een concurrent te hebben gekregen, die hem niet slechts nabij streefde, maar we]dra zelfs klopte. Dat was te Haarlem. In Amster dam won Nota vervolgens den titel, maar die beslissing was zoodanig, dat men zelfs foto en film tevergeefs te hulp heeft geroepen om haar te ondersteunen en te bevestigen. Éénstemmig was wel is waar de Jury ln haar oordeel, dat Nota als eerste door de lUn was gegaan, maar de critiek bleef niet zwijgen en menigeen meen de dat men, by zóó gering verschil, beter zou hebben gedaan de race „onbeslist" te laten. Wij, die den kamp niet gezien hebben, matigen ons daarover natuurlijk geen oordeel aan. maar wèl meenen wij te weten, dat ook Osendarp die meening was toegedaan, hoezeer hij ook ove rigens steeds de eerste ls om een eigen neder laag te erkennen. Zoo gaf het resultaat van. Amsterdam dus noch aan Nota noch aan Osen darp volkomen voldoening en wat was logischer dan dat beiden tot het uiterste belust waren op deze revanche? Op een baan. die goed, maar niettemin vol gens vele loopers momenteel toch nog iets te zacht Ls voor uitzonderlijke verrichtingen, heeft de strijd dan gisteren onder aanvankelijk dood- sche stilte en tenslotte onder een storm van aanmoedigingen plaats gehad. En Osendarp won de revanche, won. hoewel in denzelfden tijd als Nota, namelijk 10,9 seconden, met zooveel verschil, dat er omtrent de volgorde niet de geringste twijfel kon bestaan. Jubelend van vreugde stortte de winnaar zich in den kring zijner juichende clubgenooten. waar een gesla gen. maar sportieve tegenstander: Wim Nota, op slag zyn gelukwenschen kwam aanbieden.. EEN VALSCHE START! Osendarp winnaar. En toch: ook dezen keer is het verloop niet volkomen regelmatig geweest. Nota, maar ook Osendarp Is daar zelf van overtuigd en gaf ons dat onomwon den toe! De eerste start was valseh geweest, de tweede was dat, o.i. eveneens. Osendarp startte te vroeg, hield onmiddeliyk in, den kende teruggeroepen te worden en de naast hem startende Nota deed hetzelfde! Dat terugroepingssehot kwam echter niet (starter Willink verklaarde geen fout te hebben gezien, een meening welke de meeste officials met hem niet deelden!) en tot hun schrik zagen onze twee snelste sprinters dat de andere vier: Van Osta, Wil van Be- veren, Heyn en van Geenhuizen, een kost baren voorsprong hadden genomen. Wild stortte Nota zich toen In het avontuur, begon de achtervolging in een zoo hoog tempo dat hy weldra aan den kop lag (hal verwege de baan zelfs met anderhalve meter verschil!), maar moest tegen het slot den tol betalen van zyn te onbedachtzamen aanzet. Osendarp, immers, had zyn krachten economischer verdeeld, had van den beginne af het hoofd meer koel gehouden en zette pas alles op alles toen hy al ruim 70 meter achter den rug had en nog ongeveer een meter achter Nota lag. Formidabel was zyn eindspurt. Met ontzaglijke snelheid schoot hy als een catapult ineens naar voren en aan Nota ontbrak de energie om daar een antwoord op te geven en den aanval af te slaan! Met eenige decimeters voorsprong ging Osendarp als eerste door de finish. Derde werd Wil van Beveren die dit seizoen voor het eerst in een persooniyk nummer uitkwam en opnieuw eenigen hinder onder vond ran een onwillige dyspier. VAN BEVEREN'S VOORSPELLING. De op dezen Zondag voorgenomen drie record pogingen zyn alle op een mislukking uitgeloopen waartoe de zachtheid der baan, de wind en de temperatuur alle in vrywel gelijke mate hebben meegewerkt. En een merkwaardig succesje boekte daarbij Wil van Beveren. wiens uitspraak wy Zaterdag hebben vermeld. ..Een baan als in Londen" had hij gezegd. ..Te groote bochten om records te verbeteren. Wij loopen zeker niet sneller dan 43 seconden".... Dc tijd is geworden: 43.1 en Van Beveren's ..eus krulde in den wind toen wy hem na afloop met zyn goede inzicht complimenteerden' De wisseltechniek der ploeg wa.s behooriyk en zy haalde niet alleen haar 15 M voorgift op de andexen in. maar boekte dank zy Nota's keurige eindspurt, nog eso voorsprong van drie meter op nummer twee. Den Haag. welker laatste man: Van Osta, kansloos door Wim Nota ges'a- gen werd. Haagh, Van Osta. Heinz Baumgarten en Osendarp deden voor de Trekvogels een aanval

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9