Massa-luchtaanval op Londen Bommenregen veroorzaakt enorme schade en groot aantal branden 81ste Jaargang MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 No. 24680 In twee dagen gingen 161 Engelsche en 50 Duitsche vliegtuigen verloren EERSTE BLAD Feiten van den dag Zeer ernstige politieke botsing in Den Haag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brlovcn moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeind&plein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.30 p. 3 maanden) Stokoude Dingen HET Is een wonderlijk verschijnsel een politicus van den ouden stempel te hooren verkondigen dat de huidige roep om vernieuwing uit niets anders be staat dan uit „stokoude dingen", gelijk men In ons Blad van Zaterdag heeft kunnen lezen. Indien prof. Slotcmaker de Bruine In de te Scheveningen gehouden gecombi neerde vergadering van Chr. Historlschen en Antl-Revolutlonnalren gezegd had dat het vernieuwlngs-gcluld van thans reeds vroeger geklonken heeft, maar toen veel minder hard en nadrukkelijk (Immers aléón door enkele vooruitstrevende Jongeren!) zou men het veelszins met hem eens geweest kunnen zijn. En indien hij, bij zijn verwij zing naar de werkloosheidsbestrijding, de economische ordening, de staatkundige her- oriënteering en de cultureel-geestelijke ver nieuwing, had vastgesteld dat al meerdere achtereenvolgende regeeringen hier te lan de moeizaam met deze problemen hebben Kcwofsteld, zou er al evenmin reden zijn geweest tot critlek. Maar Juister ware het ook in dat laatste geval van den spreker al geweest als hij er eerlijk bij opgemerkt had dat al de pogingen onzer toenmalige regeerders zonder eenig blijvend resultaat zijn geweest. En Juist hierin ligt een be langrijk verschil met de nieuwe orde, wel ke zich thans heeft baan gebroken en zich ook bij het Nederlandsche Volk heeft aan gediend! Voortaan zal het niet bij plan nen en bij pogingen tot verbetering blijven, maar een stuwende daadkracht zal ook zor gen voor verwezenlijking er van. Het is mogelijk dat prof. Slotemaker ook vroeger den roep naar vernieuwing wel eens heeft vernomen (een roep, zooals die mo menteel met zooveel voortvarendheid dooi de Nederlandsche Unie wordt verbreid!)), maar hij heeft er dan toen toch in leder geval nauwelijks naar geluisterd en zeker niet naar gehandeld. Hetgeen onzerzijds ten opzichte van een oud-minister uit een ka binet. dat zich uitsluitend op „aanpassen" had ingesteld, niet bedoeld is als een ver wijt, doch zuiver als een vaststellen vanr feiten! „Stokoude dingen" noemt prof. Slotema ker de elschen van dezen nieuwen tijd. Maar heeft de oud-minister er dan niets un vernomen dat de door hem genoemde werkloosheidsbestrijding en economische ordening op gansch andere basis worden geschoeid dan voorheen het geval is ge weest? En heeft hij de „historie dezer woe lige tijden" zoo weinig in zich opgenomen dat hij méént het streven naar geestelijke vernieuwing en staatkundige heroriëntee ring in één adem te kunnen noemen en als programma-punten o* den voorgrond schuiven? Kan het, onder de huidige om standigheden, zin hebben het „staatkun dige" aan de orde te stellen als de geeste lijke herordening van het Nederlandsche volk zich nog in haar eerste stadium be vindt? Immers neen! Nederland is op het oogenblik niet meer zijn eigen baas en wie dat vergeet (of vergeten wil) doet daar mede zichzelf en zijn volk tekort. Ais eerste en onafwijsbare voorwaarde voor een on afhankelijk Nederland heeft het nieuwe Gezag de tot-stand-komlng geëischt van de eenheid van ons volk. Menschen als prof. Slotemaker en dr. Colljn praten daarover dag aan dag, bepleiten zoo waarlijk even eens de noodzaak er van (de versplintering van het partij-wezen moet immers worden tegengegaan en belangengroepen zijn uit den booze, aldus de professor!), maar als dan de Nederlandsche Unie (met meerdere honderdduizenden achter zich) tot hen komt om medewerking, zakt ineens het en- thouslsame, en is er alleen bereidheid tot samengaan: „als aan het bestaan van onze partijen niet getornd wordt" en derhalve haar leiders een vooraanstaande rol kun nen blijven vervullenEigenbelang vóór algemeen belang! Van stokoude ge luiden gesproken! Is het overigens niet merkwaardig dat prof. Slotemaker in den roep om vernieu wing niets nieuws heeft kunnen bespeuren, terwijl dr. Colijn, de man met wlen hij in zoovele vergaderingen het woord heeft ge voerd, als stelling geponeerd heeft „dat het nieuwe nog grootendeels onbekend is!", in verband waarmede hij het onjuist acht het ongezien te aanvaarden? De meeningsver- schlllen bij de vernieuwers, waarover dr. Colijn Zaterdag ironisch sprak, schijnen ook in andere kringen niet te man- keeren PROF. Slotemaker heeft in de vergade ring te Scheveningen gelukkig ook tal van andere feiten verkondigd, waar- tusde wij en verreweg het grootste deel van ons volk gaarne onze instemming betuigen. Hij zeide: „Concentratie van allen, die op één ter rein werken, is mogelijk en in vollen gang. Ook samenbundeling van allen, die op gees telijk erf of van uit geestelijk beginsel hun arbeid doen, is noodzakelijk. Wegneming van ongemotiveerde gescheidenheid moet worden nagestreefd". Wel is waar vreezen wij dat de spreker bier in hoofdzaak of uitsluitend gedoeld heeft op een samengaan der Prot. Chr. groe pen in ons land, maar voor wie dan meent hem daarin te moeten volgen, mogen wij met onfeilbare stelligheid constateeren dat genoemde uitspraken practisch woord voor woord worden gedeeld en nagestreefd door de Nederlandsche Unie, die, eveneens en met groote warmte ijvert voor samenbun deling van alle krachten, welke in de eerste Plaats het algemeen landsbelang willen be vorderen, en zich herhaaldelijk duidelijk heeft uitgesproken voor geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid op de basis der Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte Zaterdagavond bekend: Het luchtwapen heeft hedenmiddag voor het eerst met sterkere krachten de haven van Londen en de stad aangevallen. De aanvallen geschiedden als ver gelding voor de nachtelijke aanvallen, welke het Engelsche luchtwapen de laatste weken in versterkten omvang tegen niet-militaire doelen in het Duitsche rijks gebied heeft ondernomen. Van het stadscentrum van Londen tot aan de mon ding van de Theems strekt zich één enkele groote rookwolk uit. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 31 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevech ten neergeschoten. Zes eigen toestellen worden vermist. DE EERSTE BERICHTEN. Sterke afdeelingen Duitsche gevechts vliegtuigen, zoo meldde het D.N.B. later op den avond, zijn nog op dit oogenblik bezig aan den grootschen aanval op militaire doe len in de stad en de haven van Londen. Formaties Duitsche Jacht- en torpedo vliegtuigen maken het Engelsche luchtdoel geschut nutteloos. In onregelmatige volg orde en over verschillende hoogten verdeeld jagen de Duitsche bommenwerpers gecon centreerd hun aanvalsdoelen tegemoet. Over al vallen bommen en vlammen branden op. Rookwolken vormen zich boven de daken van de grootste stad ter wereld. Ontploffin gen zijn tot In de Duitsche vliegtuigen te vernemen. De moeite van het Britsch lucht doelgeschut ls vergeefsch. Steeds komen nieuwe golven aanzetten, terwijl een deel der Duitsche vliegtuigen, ontdaan van hun bommenlast, reeds weer huiswaarts vliegt. Het hart van het Britsche wereldrijk is aan den aanval van het Duitsche luchtwapen blootgesteld. Later meldde het gevechtseskader 220: Wij hebben met alle afdeelingen haven en dokwerken van Londen aangevallen .Tref fers ln het Silverton-dok; branden in de nabij gelegen benzine-opslagplaats; ver scheidene loodsen en pakhuizen ingestort; krachtige afweer van jagers voor het berei ken van Londen; boven de stad zelf minder last; een andere afdeeling heeft doelen ten Noord-Oosten van mij aangevallen; zware rookwolken boven het Albert-dok en de gas fabriek van Becton waargenomen. Een andere eskaderlelder meldde: „Doorbraak schitterend gelukt; naderen het. doel; zijn zoojuist vliegveld Hawkings gepasseerd; branden aan hangars waarge nomen; verscheidene bomtreffers in start banen; boven Londen groote bedrijvigheid van vliegers; vliegen ongestoord- verder op het doel af". Bij den grooten aanval van Zaterdag op de Britsche hoofdstad zijn, naar het D.NJL verder meldt, alle vliegtuigtypes gebruikt welke Duitschland bezit. Hein- kel-bommenwerpers, Junkers-vliegtui- gen en Messcrschmitt-machincs hebben verderf naar het eiland overgebracht. Elke machine droeg tweeduizend kilo gram ontplofbare stoffen naar den vijand. Verscheidene millioenen kilo gram ijzer zijn de laatste uren boven Londen losgelaten. De Engelsche luchtvcrspcrring werd van het Zuiden uit doorbroken. Het was moeilijk door den gordel van afweer rondom Londen heen te komen. De En- gclschen verdedigden hun hoofdstad taai en verbeten. De geweldige schade welke aan het hart van het Britsche rijk veroorzaakt werd, is met offers betaald moeten worden. In de officleele en semi-officieele berich ten over den grooten Duitschen aanval op Londen wordt, aldus het D.N.B., o.a. gezegd, dat het talrijken Duitschen vliegtuigen ge lukt is de in het oosten van Londen liggende industrieele Installaties te naderen. Electri- sche centrales en andere bedrijven zijn voor een deel zwaar beschadigd. Ook hebben de Duitsche vliegtuigen de Londensche dokken aangevallen. „Er is veel schade aangericht en een be paald aantal personen is dakloos geworden" ken doeltreffend met bommen bestookt; in Chatham werd een munitiefabriek ge troffen. Tengevolge van het concentreuren van de Britsche Jagers boven Londen ontmoetten de Duitsche aanvallers zoo goed als geen afweer. Alle vliegtuigen wierpen hun bom men uit en keerden zonder een enkel verlies terug. VUURZEE IN FRANKRIJK ZICHTBAAR. Naar van dc Fransche kust aan het D.N.B. gemeld wordt, heeft men Zater dagnacht den ontzaglijken brand ln Londen niet alleen kunnen zien van de Kanaalkust bij Calais, maar zelfs de geheele bocht van de Seine tot aan Cherbourg toe. Even ver ls overdag ce geweldige rook- massa te zien. die van Londen naar de kust trekt. De rookwolken schuiven tot wolk- banken ineen, welke een hoogte van ver scheidene duizenden meters hebben be reikt. Gisteren bevestigde Reuter in een uitvoe rig bericht de vernietigende uitwerking van den Duitschen luchtaanval van Zaterdag op militaire doelen ln Londen zelf. In dit bericht wordt gezegd: Bij hun eersten aan val verschenen de Duitsche bommenwer pers vroeg in den avond in verscheidene golven boven Londen. Er waren oogenblik- ken waarop de lucht vol was met ontplof fende granaten, neerstortende duikbom menwerpers en omlaagvliegende bommen. Ondanks de Engelsche Jagers en het lucht afweergeschut was het Oosten van Londen spoedig vol dikke rookwolken en branden, die ontstaan waren door de vernietigende Duitsche bommenwerpers. Bij het aanbre ken van den nacht verschenen de bom menwerpers weer en wierpen hun bommen uit. Zoodra een brand gebluscht was, vlam de een andere op. Op slechts 20 meter hoogte vloog een Duitsch vliegtuig over een spoortrein. LUCHTALARM VAN 8'/i UUR. Engelsche berichtendiensten geven om trent de door de Duitsche luchtaanvallen Christelijke levensbeschouwing. Met eerbie diging bovendien van de Nederlandsche tradities. Waartoe dus deze sectarische actie van A.-R.- en C.-H.-zijde; waartoe deze afzij digheid van den absoluut noodzakelijken arbeid voor nationale eenheid, waartoe deze „oneenigheid over eendracht", gelijk een ander blad het dezer dagen noemde, als men weet, of tenminste weten k&n, dat koppig verzet -tegen een van boven af op- gelegden elsch ons Volk geen baat kan brengen in den nood dezer tijden? Het is, professor, een stokoude waarheid, dat wie opzettelijk met het hoofd tegen een muur loopt, slechts bereikt dat hij zich zelf verwondt zonder anderen een dienst te bewijzen....! Het gebied, waarop de Duitsche luchtaanvallen zich sedert Zaterdagmiddag nagenoeg zonder onderbre king concentreeren. zoo wordt in een dezer berichten gezegd. De vijand concentreerde 'tgrootste deel van zijn krachten op de beide oevers van de Theems ten Oosten van Londen, waar groote bran den ontstonden. Ook vielen bommen op een openbaar gebouw. Zekere bureaux zijn ern stig getroffen. Talrijke bommen, zoo wordt verder in het bericht gezegd, werden gewor pen op de haveninstallaties en de dokkgn, waar een groote brand ontstond. Op andere plaatsen zijn opslagplaatsen beschadigd. Uit deze berichten blijkt tevens, dat be langrijke verkeerscentra in het Londensche gebied beschadigd werden. Naar het D.N.B. verneemt, teisterden de Duitsche bommenwerpers voorname lijk dc ten oosten van Londen gelegen voor den oorlog belangrijke industrieele doelwitten in Silvcrton, Woolwich en Greenwich. De aangerichte schade zou ontzaglijk zijn. Het geheele verkeers- centrum van Londen is bij den aanval in het ongereedc geraakt. De schachten van den ondergrondschen spoorweg zijn, naar men heeft kunnen vaststel len, ingestort. Twee gasfabrieken vlogen in de lucht cn groote entrepots en graanpakhuizen werden door de Duit sche machines aangevallen. Voorts werden Zaterdag ook Thames- haven en Chatham door Duitsche bommen werpers aangevallen. In Thameshaven werden de Westindle-dok- aangerlchte schade nog de volgende bij zonderheden: Er kan niet verzwegen wor den, dat de huidige aanvallen op militaire doelen in Londen de felste zijn, die ooit zijn ondernomen. Het alarm heeft Zater dag heeft Zaterdagnacht 8uur geduurd. De aangerichte schade is ernstig. Zoowel in het Zuiden als in het Oosten van Lon den zijn de verkeersverbindingen ernstig gestoord. Opslagplaatsen en rivierbarkas- sen zijn in brand gevlogen. In andere dee- len van Londen zijn branden ontstaan. De branden in de oliereservoirs waren grooter dan ooit tevoren. Een ooggetuigenverslag van een Engelschen radioreporter ver klaart om. dat de grootste en ernstigste schade is aangericht aan de Londensche dokinstallaties. NACHTELIJKE BOMBARDEMENTEN. De Duitsche bomaanvallen op de Brit sche hoofdstad, aldus het D.N.B., zijn ook tijdens den nacht niet minder hevig ge worden. Het bombardeeren van voor den oorlog belangrijke objecten in en bij Lon den, dat Zaterdagmiddag laat een gewel digen omvang had aangenomen en waar door, zooals gemeld, postverbindingen, wa terleidingen. gasfabrieken en de onder- grondsche spoorwegen werden vernield, werd tot lang na middernacht met dezelf de hevigheid voortgezet. Daar gedurende den nacht niet zoo talrijke vliegtuigen kunnen starten, werden de aanvallen ge daan door afzonderlijke groepen, meestal bestaande uit honderd bommenwerpers. De Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Het overwegrvraagstuk te Leiden. (Stads nieuws, le Blad) Sociale bijslag voor Nederlandsche arbei ders in Duitschland. (2e Blad) De nieuwe positie en de mogelijkheden van het N.V.V. (Binnenland, 2e Blad) Het sportpark ln den Leidschen Hout ge opend. (Sport, 3e Blad) Nationale atletiekwedstrijden op de Leid- sche sintelbaan; Osendarp won van Nota. (Sport, 3e Blad) Wijziging der omzetbelastingwet. (le Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS Gedrukte, onder beurs terugloopende, ongeanimeerde markt Stille, lus te- looze affaire Olies gedecideerd flauw Beleggingsmarkt goed prijshoudend. Buitenland Londen in vuur en vlam. (le Blad) Bulgaarsch-Roemeensch verdrag geteekend (3e Blad) f De reconstructie van Roemenië (3e Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Van officieele zijde wordt gemeld: Op Zaterdag, in den namiddag, mar cheerde een afdeeling van den „Na- tionalen Jeugdstorm", ter sterkte van ongeveer 200 jongens en meisjes, bege leid door eenige W_A.-mannen van de NJS.B.. door Den Haag in de richting van de Balistraat, om daar het N.SB.- huis op te zoeken. Juist voor dit huis reed met een duidelijk provoceerende bedoeling een wielrijder op deze afdee ling in, waardoor een meisje op den grond werd geworpen. Hoewel van dezen marsch aan de politie mededee- ling was gedaan en hiervoor toestem ming was gegeven, grepen de slechts in geringe sterkte aanwezige Nederland sche politie-ambtenaren niet in. Daarop ontstond tumult, hetwelk in een hand gemeen overging. De ter plaatse aan wezige Nederlandsche politie-mannen van de gemeentepolitie waren niet op gewassen tegen deze situatie, doch maakten op een door den toestand niet gerechtvaardigde wijze van hun wapens gebruik, waardoor verschillende N.S.B.- ers zwaar gewond werden, tengevolge waarvan een hunner nog denzelfden avond in het ziekenhuis is overleden. Ook bij de verdere behandeling van dit incident openbaarde zich een gebrek aan organisatie bij de gemeentepolitie. De rijkscommissaris heeft op grond van dit feit den hoofdcommissaris van politie in Den Haag uit zijn ambt ont zet en aan den höheren SS- und Poli- zeiführer, SS-Brigadeführer Rauter, het verdere onderzoek inzake dit voor val opgedragen. Duitsche toestellen vlogen alle zeer handig boven de Engelsche luchtversperring. De Engelschen hielpen de Duitschers ln zoo verre, dat zij de stralen van de zoeklicht- batterijen steeds weer langs de versper ringsballons lieten glijden, teneinde de aanvallende vliegtuigen m het licht te van gen, hetgeen in de meeste gevallen mis lukte. Daarentegen zagen de Duitsche pi loten de versperring hel verlicht voor zich liggen en konden zij deze met gemak uit den weg gaan. Over de Duitsche verliezen tijdens den nacht is nog niets bekend. Afzonderlijke Engelsche nachtjagers trachtten eenige Duitsche bommenwerpers lastig te vallen, doch alle Duitsche vliegtuigen ontdeden zich boven nauwkeurig aangegeven doel witten van Londen van him dood en ver derf zaaienden last. De ministerlën vai> luchtvaart en bin- nenlandsche veiligheid deelden volgens Reuter mede: „Laat in den middag zijn groote Duitsche

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1