BINNENLAND De ontbinding der vrijmetselaarsloges IEJDSCH DAGBLAD - Tweede BEad Vrijdag 6 September 1940 Drooginstallatie voor groenten Ie Schipluiden geopend De Unie Nieuwe bonnen voor tarwebloem brood en grutterswaren Bestrijding van hef verdrinkings gevaar in de duisternis In het raam der nieuwe orde De Pers zegt Finsch hout voor Nederland BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN WELKE BON IS GELDIG! CEN MIDDEL TOT PRIJZEN-BEHEER- SCIIING EN VERRUIMING VAN HET AFZETGEBIED. Het was gisteren voor den Nedcrland- tchen tuinbouw een belangTlJke dag. In Schiplulden, op het terrein van de Dclft- fclic groentenvelllng, werd een drogerij- installatie van tuinbouwproducten in wer king gesteld. De belangrijkheid van dit telt werd ln het licht gesteld door den voor zitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ln Nederland, den heer V. Valstar, die de installatie in werking stelde. Zooals bekend mag worden verondersteld bevatten plantaardige voedingsmiddelen groote hoeveelheden vocht, bestaande uit water, waarin verschillende stoffen (suiker, zout e.a.) zijn opgelost. In dezen toestand vormen zij een goeden voedingsbodem voor schimmels, bacteriën etc. Onttrekt men een groot gedeelte van het water zonder de daarin opgeloste stoffen mede te verwij deren, dan ontstaat, zoodra een bepaalde concentratie bereikt is, een conserveerende werking, waardoor de ontwikkeling van schimmels en bacteriën verhinderd wordt. Ruwweg kan men als' gemiddelde op brengst aannemen 10 procent van de vcr- sche groenten, waarbij weer volgt, dat 100 gram goed gedroogd product de voedings waarde heeft van 1000 gram versch pro duct. Een goed gedroogd product moet na het weken en koken weer een belangrijk Sgedeelte v#n zijn oorspronkelijk vocht op nemen. Een Installatie, waarin deze droogbewer- Bung wordt uitgevoerd, was vanmiddag in het middelpunt van de belangstelling op het terrein van de Delftsohe groentenvel- iflng, waar verschillende vooraanstaande personen uit den tuinbouw waren te za nten gekomen. In het veilinggebouw sprak als eerste de heer A. van 't Hart, de voorzitter der dro gerij en voorzitter van de Rotterdamsche groenten veiling. Spr. heette de aanwezigen c l kom en wees er op, dat reeds lang voor Hen oorlog, ln 1939, zich een studlc-com- mlsfiie vormde om te onderzoeken: ten eerste de rentabiliteit van het drogen van groenten en ten tweede de eventueele af zetmogelijkheden. Uit dit feit alleen blijkt, dat deze drogerij geen oorlogskind oorlogsproduct ls. Integendeel deed zich lang de behoefte gevoelen onder de voormannen ln den tuinbouw, om andere afzetmogelijkheden te zoeken. |Op Donderdag 4 April J.l. werd de eerste paal geslagen voor de drogerij-installatie. Het tot stand komen van deze drogerij dan ken wij aan de eensgezindheid van den ge- fceelen Nederlandschen tuinbouw, die vcr- eenigd is ln het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Spr. bracht voorts dank aan al degenen, die de uitvoering van het werk hebben mogelijk gemaakt en aan de (uitvoerders ervan. Tot ir A. Jansen, den tcchnlschen adviseur richtte spr. een bij zonder woord van dank. Spr. wijdde voorts nog enkele woorden aan het drogen van groenten en andere conserveeringsmetho- den. Het drogen staat thans ln het middel punt van de belangstelling. De nieuwste theorie en techniek toegepast op het drogen van groenten heeft thans tot resultaat, dat mén producten toont, welke de bewonde ring van lederen deskundige afdwingen. Door dezo methode opent zich een geheel nieuw aspect, ook voor den export en wel naar die landen, waar de transportkosten een rol van beteckcnis spelen. Men denke slechts aan berglanden of moeilijk te be- _reiken binnenlanden. Voor landen welke weinig of geen versche groenten opleveren, zal dit product in de toekomst een uitkomst blijken. Inderdaad worden uitgebreide ex portmogelijkheden geboden en in dit ver band zij speciaal gewezen op het feit, dat dit product voor vrijwel onbepaalden tijd ln elk klimaat kan worden opgeslagen, zoolang het tegen licht en vocht gevrijwaard blijft. In de plaats van de vernietiging van de overproductie moet een weg worden gevon den, langs welken wij prijs-stlmuleerend kunnen optreden, ten eerste om vernieti ging tegen te gaan, ten tweede om voor raden aan te leggen voor tijden van nood en schaarschte, ten derde als ruilobject, ten vierde om te exporteeren naar die landen, waarheen export van versche groenten niet mogelijk is of waar geen versche groenten verkrijgbaar zijn. Het behoeft wel geen be toog, dat het niet ln de bedoeling ligt het versche product concur entie aan te doen, want dan zou geen ontlasting van de over productie verkregen worden, aldus spr. Vervolgens opende de heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland de instal latie met een korte rede. Indien men den aanvoer niet kan be* heerschen, zoo zeide spr., is iedere poging om den prijs te beheerschen vergeefsch. Is de aanvoer grooter dan de koopers in to- taa kunnen afnemen, dan is het met den pr:; hopeloos mis. Dan moet er worden ingegrepen. De onteerende gang naar den mesthoop is dan geen oplossing evenmin als de beschikbaarstelling aan werkloozen en armlastigen. De vernietiging van doorgedraaide pro ducten behoort gelukkig practisch tot het verleden, door de gunstige exportgelegen heid van ons product in verschcn toestand naar Duitschland. Daarmede is het pro bleem voor de toekomst echter niet opge lost. Wil men een regelmatige voorziening van eigen markt en een regelmatigen afzet voo" export tegen een voor den kweeker toonenden prijs bereiken, dhn zal daarvoor iets moeten worden gedaan en zal daar aan door iedere veiling en lederen tuinder persoonlijk moeten worden medegewerkt. Doel van de stichting dezer drogerij is niet het drogen op zichzelf Doel is een nieuwen stap te zetten op het pad, dat tot prijsbeheerschlng kan leiden. Wanneer voor een product geen ongelimiteerde afzet aan wezig is, moet door een goed beheerschte teeltregeling en verder door het correctief van verduurzaming de aanvoer en verkoop ln overeenstemming worden gebracht met de vraag. Met den wensch dat de ingebruikneming dezer Installatie voor den tuinbouw betec- kcnl oen nieuwe en een betere toekomst, de ontsluiting van nieuwe afzetgebieden, ccn stap nader tot een vernieuwde opleving, waaraan de tuinbouw zoo groote behoefte heeft, opende de heer Valstar de drogerij. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de f-ibriek, waar dc heer Valstar met be hulp van een schakelaar het bedrijf ln wer king stelde. Een rondgang door het gebouw besloot de plechtigheid. In „De Unie", het weekblad van dc Nederlandsche Unie, wordt medegedeeld dat het ledental nog lederen dag met duizend tot tweeduizend blijft toenemen. De Unie heeft gisteren de gewestelijke se cretariaten vastgesteld. Deze secretariaten zullen waarborgen, dat ook in de practijk van het dagelljksche werk rekening wordt gehouden met de ldeëele opvattingen, die aan de Nederlandsche Unie ten grondslag liggen. Dc secretariaten zijn de volgende: Drente: Js. Tcpper, Denncnlaan 16, Em- men. Friesland: J. Plcbenga en mr. H. W. Kui pers, Zaailand 100, Leeuwarden. Gelderland: Mr. I. Opstelten, Berkel- slngel 1, Zutphen. Groningen: G. Boekhoven en D. Nauta, prlnklaan 27, Groningen. Limburg: J. Maanen, Akerstraat 20 a, Heerlen. Noord-Brabar.t: J. Wlllems, Tuinstraat 62 Tilburg. Nooid-Holland:Mr. A. A. Aberson en J. van Eyck, Kruisstraat 25, Haarlem. Overljsel: J. A. Noe. Schalkburgerstr. 25, Hengelo (O.) Utrecht: J. F. M. A. van Dijk, Nachtegaal straat 39, Utrecht. Zeeland: Ir. M. de Vink, Bierkaai 9. Mid delburg. Zuid-Holland: H. Kemp, Goudenregen- plein 14, Den Haag. Amsterdam: Jm. G. Suurhoff, Keizers gracht 527, Amsterdam. Den Haag: W. F. Hennlnk, Molenstr. 15 a, den Haag. Rotterdam: G. H. L. Schouten, Coolsingel 115. Rotterdam. Zuic!-Holl. Eilanden: W. van den Boogerd, Ravelijn Kaalpoort, Brielle (Kantoor, Tele foon 17). TARWEBLOEM. Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. zal bon 71 van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 2'/? ons tarwe bloem, of tarwemeel, of roggebloem, of roggemeel, of zelfrijzend bakmeel, of boek- weltmeel. BROOD. Van 9 September tot en met 15 Septem ber a.s. geven dc met „5" genummerde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht op het koopen van 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koo pen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. GRUTTERSWAREN. Gedurende het tijdvak van 7 September tot en met 4 October as. geeft de met 41 genummerde bon van het algemeen distri butieboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met 54 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. De geldigheidsduur van de met 105 en 110 genummerde bonnen van het alge meen distributiebonboekje welke onder scheidenlijk recht geven op het koopen van maïzena, griesmeel, puddingpoeder of pudding.sauspoeder en van vermicelli, spaghetti of macaroni zal loopen tot en met Zondag 8 Sept. as. Gedurende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November a.s. geeft de met 15 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli of mararonl of spaghetti. De met 28 genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje geeft gedu rende het tijdvak van 9 September tot en met 1 November as. recht op het koopen van 100 gram griesmeel of 100 gram maï zena of een hoeveelheid puddingpoeder of puddlngsauspoeder, welke 100 gram zet meel bevat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waar van elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddlngsauspoeder, welke op één bon wordt gekocht, mag onge acht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Ten slotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maïzena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts ln verpakkingen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. Het bestuur van den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen, heeft aan gemeentebesturen van water- rljke gemeenten het verzoek gericht de meest mogelijke aandacht te besteden aan maatregelen, ter voorkoming van verdrln- kingsgevaaT voor mensch en dier, vooral nu verduistering plicht is. Het bestuur van den bond wijst op de goede beveiliging van rijksstraatweg Am sterdamHaarlem, waar alle boompjes van den ruim 17 K.M. langen weg wltomrlngd zijn en ook alle palen witgek'opt werden. R'et groote waardeering is geconsta teerd, dat verscheidene gemeente besturen reeds verschillende veilig heidsmaatregelen namen, maar ook moet gezegd worden, dat vele ge meentebesturen nog geen of slechts zeer onvoldoende voorzorgsmaatregelen namen. Wit-omringde boomen langs water wegen. ook bij telefoon-, telegraaf- en lantaarnpalen, meerpalen, duidelijke witte strepen bij waterkanten, witte trottoirbanden, witte brugleuningen worden aanbevolen. Strak gespannen touwen kunnen goede diensten bewijzen op bepaalde gevaarvolle plaatsen, ter wijl ook het plaatsen van witte beton nen paaltjes, wit-zwarte of wit-rood geblokte hekwerken aanbeveling ver dient. De bond roept, nu de avonden lengen en de noodzakelijke verduisteringsmaatrege len in vollen omvang, ook langs de wegen, bij avond en nacht moeten toegepast wor den, aller medeweridng in ter bestrijding van het verdrinkingsgevaar. DE HEER J. C. TADEMA 70 JAAR. De heer J. C. Tadema. een in de uitge verswereld zeer geziene figuur, o.a. als fir mant van de Uitgeverij Erven F. Bohn te Haarlem, heeft gisteren zijn 70stcn verjaar dag herdacht. Hij wejd na een studie in de litteraire faculteit te Leiden en Utrecht, aan welke laatste universiteit hij promo veerde, verbonden aan de Erven Bohn. Ook In Je muziekwereld is de heer Tadema wel bekend, o.a. als voormalig bestuurslid van de "Taarlemsche Bachvereenlglng. Ook in de besturen van den Uitgeversbond en de Doopsgezinde gemeente heeft de heer Ta dema zitting gehad. Van Teylers Stichting ls hij thans directeur. In aansluiting op het bericht in ons val gekomen Fransche systeem van de Blad van gisteren, waarin gemeld werd, achttiende eeuw. Daarom moet het als dat de ontbinding van de vrijmetselaars loges in ons land bevolen is, meldt het A.N.P. het volgende: Nadat in de laatste Jaren gij de voltrek king van de staatkundige hervorming van een aantal Europeesche landen de vrijmet selaarsloges, als zijnde organisatorische en grootendeels ook geestelijke steunpunten van het wereldllberallsme en van de geld heerschappij geliquideerd zijn, zijn ln de afgeloopcn weken verscheidene andere sta ten er toe over gegaan de vrijmetselaars- organisaties ln hun landen te verbieden. Dat dit besluit genomen ls In landen, waarin deze organisaties een buitengewone geestelijke en politieke macht uitoefenden, is te beschouwen als een verstrekkend poli tiek symptoom. Daartegenover is het, zoo luidt het in een ons verstrekte offlcleele mededeellng, teekenend voor de Neder landsche partijen en groepen, welke zich naar haar zeggen tot een herordening ge roepen voelen, dat eenige groepen uit gezonderd nergens ook maar een poging wordt gedaan, om de loges als een product van de dwalingen van een voorbij tijdvak te brandmerken en er definitief mee af te rekenen. Het is teekenend voor den toestand der laatste decennia, dat het aan geen andere politieke macht gelukt is de vrijmetselarij uit den zadel te werpen. Wanneer thans andere staten dit voor beeld gaan volgen of onder invloed van Duitschland den nieuwen koers vinden, dan ls dit het resultaat van de Nationaal- Soclalistlsche en Fascistische omwenteling. Beslissend voor de toekomstige ontwikke ling is daarbij, of de onderwerping van een geesteswereld en van een politieke organi satie ontspruit aan een vooruitstrevenden gedachtengang, of dat zij slechts is te be schouwen als te danken aan het feit, dat oude politieke krachten, die op zichzelven tot een overwinning op de loges niet in staat waren, nu een gunstig oogenblik heb- gen gevonden om met haar tegenstander af te rekenen, met geen ander doel dan verouderde Instellingen opnieuw aan de macht te brengen. Bij al haar afwijzing van geest en me thoden der vrijmetselarij denkt het Natlo- naal-Sociallsme te zeer in historischen zin, om niet in het feit. dat de vrijmetselarij 150 Jaar lang Europa ln toenemende mate heeft beheerscht, meer te zien dan slechts een toeval of het uitsluitend resultaat van duistere samenzweringen. Wij zien thans In de gedachten en de daaruit ontsproten daden van de Fran sche revolutie een revolutionnaire breuk met de middeleeuwen, waarmede echter gepaard ging de onbekwaamheid om ln de plaats van de oude bindingen nieuwe ln het leven te roepen. Het valt echter niet te betwisten dat het tijdvak van het ab solutisme inwendig vermolmd en corrupt was geworden, en dat de krachten, die dit tijdvak droegen, onbekwaam waren geble ken uit zichzelve tot. een zuiverende evo lutie te geraken. Door de geschiedenis, d.w.z. door het ver loop van het spel der krachten, ls een on dubbelzinnig oordeel geveld over het ten bedenkelijk worden beschouwd, wanneer thans krachten, die tot nu toe uit zichzelve onmachtig waren, trachten in de plaats van overleefde vormen weliswaar een nieuwe gedaante, doch naar den inhoud het oude regime te stellen. Het Nationaal-Socialisme nu streeft er naar met voorbijstreven van de ongebon denheid van het liberalisme, een nieuwe staatkundige en sociale gedachten wereld op te bouwen. Het stelt in de plaats van de niet meer houdbare bindingen van het verleden een vaste sociale orde, en daar om draagt de overwinning op de vrijmet selarij een zeker vooruitstrevend karakter. Natuurlijk zal ook de ontwikkeling hier ln Nederland na dezen maatregel met op merkzaamheid worden gevolgd. Hoe ook de resultaten van dit verbod mogen zijn, de vorm van de vrijmetselaarsloges is, nu zoovelen een blik hebben kunnen slaan in de loges zelf en ln heel de valsche roman tiek van haar instellingen, van alle Illu sies ontdaan. In leder geval kan men zeg gen, dat het z.g. mysterie dat vele klein burgerlijke naturen heeft aangetrokken en anderen op zijn minst geïnteresseerd heeft, thans niet meer bestaat. Wel heeft zich eens in deze loges de politieke macht ge concentreerd, van hier uit zijn de groote transacties van de wereldpolitiek en van de wereldeconomie gesloten. De materieele .symboliseering echter van een vroeger dweepzuchtige idee was dermate primitief en armelijk aan vormen, dat ook dit feit slechts een uiting is van heel de innerlijke leegheid, welke in de steeds verder ver vlakkende geesteswereld van de vrijmetse larij naar voren komt. Onder de slagen van de nieuwe revolutie storten thans de steunpilaren van liberale wanorde overal Ineen, waaronder zoowel de wereldbeschouwing der vrijmetselarij, als haar complotten en de door haar na gestreefde idealen van een slechts door goud gedekte wereldvaluta en de heer schappij der geld trusts. De thans nog steeds smeulende verlan gens om de leuzen van de Fransche revo lutie, van een wereldstatenbond of van een volkenbond weder in oude glorie te her stellen, laat de natuurlijke revolutie van den nieuwen tijd zegepralend achter zich. iniiiiuiiiiniMtiinuuuiiiiiniuniiiuiuiiuiiiiiniiiuiuiiiiinuiiiiiiiiiiuDinuKis Het gaat om ons eigen bestaan „De Unie", het orgaan van de Nederland sche Unie. schrijft over de ontwikkeling van de toestanden, en verhoudingen in ons land o.m. het volgende: Ook in Nederland zette zich reeds voor den lOden Mei tegen de ontbinding van het individualisme een nieuw gemeenschaps besef door. Liberale economie, onvrucht bare klassestrijd en eenzijdig godsdienstig- politieke, partij groepeering, het waren even- zoovele vruchten van het individualisme groepsegoïsme is immers ook individualis me en zij waren in Nederland een over wonnen standpunt-. Althans onder de jon geren. In de volkshoogeschool van Bakke- veen, ln de Groninger Gemeenschap, in Brabantia Nostra, in Het Gemeenebest, in het Bentveld-werk, de volkseenheidconfe- renties van Woudschoten, de Friesche be weging, de beste jaren van het Dietsch studentenverbond, om slechts deze te noe men, werden ideeën gepropageerd en ver wezenlijkt, die met de verouderde opvattin gen dikwijls lijnrecht in strijd waren. On der de oude verhoudingen kregen zij niet voldoende gelegenheid naar boven te ko men. Die gelegenheid kregen zij door den oorlog, maar zij leefden dus in ons volk lang daarvóór. Wanneer nu van liberale en andere zijde beweerd wordt, dat men mi met geen ver nieuwingen beginnen moet, dan wijzen wij dit standpunt zoo beslist mogelijk af. Het is namelijk geen kwestie van beginnen maar van doorzetten. Het zich beroepen op den huldigen nood toestand is een al tc doorzichtig gespeeld spel om. terwille van eigen heilige huisjes, de absoluut noodzakelijke vernieuwingen in de geestelijke heroriënteering van ons land te boycotten. Temeer dringt het in dezen tijd om met man en macht te werken aan de volkszaak, omdat het gaat om het zijn of niet zijn van Nederland. Wat nu op het spel staat, zijn niet in de eerste plaats individueele- of groepsbelangetjes, maar dat is het eigen bestaan van het Nederlandsche volk. Om dat het Nederlandsche volk zich als eigen volk alleen handhaven zal, wanneer het straks, gelouterd en gesterkt, herboren zijn plaats in het nieuwe Europa werkelijk kan vervullen. Het is ons alleen te doen om dit Neder landsche volk. Van dit volk, waarvan het onze hoogste trots is ons kind te mogen noemen en dat wij liefhebben tot in den dood. Van dit volk, dat wij nemen willen zóó als het is, gegroeid in een lange reeks van eeuwen, met al zijn goede en zijn kwa de eigenschappen, met zijn heilige tradities en kostbaarste goederen, maar ook met al den ballast en al datgene, waarover wij ons als kind van dit volk diep moeten scha men. Het gansche volk willen wij meene men naar een nieuwen tijd. Deze bekommernis om ons volk drukt op onze schouders als een haast boven-men- schelijke last. He*-is zeker niet de weg naar een gemakkelijk succes, naar de verovering van de politieke leiding of wat dan ook en het mist datgene, wat zekere extremis tische richtingen nog altijd aantrekkelijk maakt. Maar om dat alles gaat het ten slotte niet. Wie zich slechts één uur van zijn leven waarachtig kind van zijn volk heeft geweten, weet, dat dieper dan alle persoonlijke ambities de verantwoording ligt van een ieder tegenover de gansche Nederlandsche volksgemeenschap Zóó is de doelstelling van de Nederland sche Unie. En omdat dit de doelstelling is van de Nederlandsche Unie. heeft zij ook het recht te zeggen, dat ieder die zich af zijdig houdt, dc volkszaak schendt, Diens houding is on-nationaal, omdat hij boven het- welzijn van zijn volk andere belangen laat gelden. VOOR DRIE MILLIOEN MARK. In afwachting van het tot stand komen van een verdrag met Nederland en België is Finland, naar het D.N.B. te Helsinki heeft vernomen, met Duitschland over eengekomen. dat in de komende weken Finse he houtwaren naar Nederland en België zullen worden uitgevoerd ter waarde van drie millioen relchsmark naar elk land. Finland kan uit de genoemde landen goe deren betrekken tot eenzelfde bedrag. De betaling geschiedt van beide kanten met inachtneming -."an de met Duitsch land getroffen betalingsovereenkomsten en via de rekening bij de centrale banken. GEBOREN: Leonardus, zn. van J. Slingerland en P. M. J. Nachtegeller Jacob Cornells Johannes zn. van J Moerdijk en M. v. Luijk Anton Jacobus zn. van C. J. Paardekooper en M Kantebeen Bartholomew Jacobus zn. van B. J. Prance en M. J. Hoogerdbk Herbert zn. van M. Polman en H. de Bolster. ONDERTROUWD: W. H. v. d. Heide Jm. 27 jr. en D. Boter J<L 26 jr. OVERLEDEN: C Roelandse m. 72 Jr. E. Heemskerk dr. 40 jr. amafflHUffiUBBuuufl! s Bon nr. 14 1 (t.m. 6 September): ft 2Vï ons rijst, rijstemeel of rijste- bloem. j Bon nr. 27 I (t.m. 6 September) 2'/i ons havermout, havervlokken, p gort of grutten. 1 Bon nr. 40 (t.m. 6 September): g 2'/t ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweit- meel. Bon nr. 72 (t.m. 27 September) 1 kilogram suiker. i I Bon nr. 73 (t.m. 27 September) 1 2Vi ons koffie of ons thee. Bon nr. 105 (t.m. 11 September): H 1 ons maïzena of griesmeel of H puddingpoeder. Puddingpoeders die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit produc- P ten bereid uit granen, rijst of tapioca, vallen niet onder de distributie. 1 Bon nr. 110 (ton. 11 September) J 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti. I Bon nr. 115 (t.m. 24 September): 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huis- li houdzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder, of 125 gr. s zeepvlokken of 250 gr. zelfwerkende I waschmiddclen of 200 gr. vloeibare 1 zeep. I Bon nr. 116 (t.m. 31 December): 1 50 gr. scheerzeep of een tube H scheercreme of een pot scheerzeep. Broodbonnen nr. 4 (ton. 12 September) 2500 gram rogge of 2000 gram H ander brood. 1 Rantsoenbonnen rijst en haver- P mout zijn doorloopend geldig. Petroleumbon nr. 5 (t.m. 8 September) 1 2 liter petroleum. j Boterbon nr. 05 t/m. 12 I (t.m. 18 October): 1 elke bon 250 gram boter. Vetbon nr. 05 t/m. 07 j§ (tan. 18 October) I elke bon 250 gram margarine of P boter. Vetbon nr. 08 (t.m. 18 October) 250 gram gesmolten spijsvet of §1 250 gram boter. Vetbon nr. 09 t/m. 12 (ton. 18 October) elke bon 25b gram boter tegen ge- reduceerden prijs. 1 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7