Koning Carol van Roemenië doet afstand van den troon Na de rede van Hitier 81 sfe Jaargang VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 No. 24678 Het verbod van verlaging van loonen en salarissen Ten gunste van Kroonprins Michael Geldigheidsduur van broodbonnen j bekort 'n TIP VAN BOOTZ Opening van het Sportpark afgelast Het bedoelt de arbeiders te beschermen tegen onnoodige kortingen Luchtstrijd boven Engeland duurt onverminderd voort EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES s 30 cta. per regel voor advertenties uit Lelden er. plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allo andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvcrtentlcK belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brloven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden r portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Koning Carol II. Kroonprins Michael. Koning Carol II van Roemenië, heeft in den afgeloopen nacht ten gunste van zijn zoon, Kroonprins Michael, die in October 19 jaar oud wordt, afstand gedaan van den troon. Naar verluidt, zal de Koning nog in den loop van vandaag naar Zwitser land vertrekken. Een officieel bericht over dezen troonsafstand is nog niet gepubliceerd (DNB). •s KONINGS LEVENSLOOP. Koning Carol II van Roemenië, zoon van wijlen koning Ferdinand en koningin Ma rie, werd kroonprins na den dood van zijn grootvader Carol I in 1915. In 1927 deed hij afstand van zijn erfelijke rechten als kroonprins, waarna hij korten tijd ln En geland vertoefde. In 1928 verliet hij Enge land echter, op verzoek van de Engelsche regeering. Van 1928 tot 1930 verbleef hij ln Frankrijk. In dat laatste Jaar reisde hij naar Roemenië terug en nam den troon in bezit. PROCLAMATIE VAN KONING CAROL Het D.NB. meldt nader: Koning Cafol heeft van zijn troonsafstand mededeellng gedaan ln de volgende, door de radio en in extra-edities der bladen verspreide, proclamatie Roemenen. Tijden van ernstige schok ken en zorgen trekken over ons land. Sedert tien jaren heb lk er naar gestreefd, alles voor het welzijn van Roemenië te doen, zoo- als mijn geweten het mij ingaf. Thans ligt over het land, dat voor groote gevaren heeft gestaan, rouw. Uit liefde voor dezen grond, waarop ik geboren en opgegroeid ben. wil lk de gevaren uit den weg ruimen, door mijn zoon, van wlen'glj houdt, den zwaren last der heerschappij over te dragen. Ik bid, dat dit voor de redding van het vaderland gebrachte offer niet vergeefsch zal zijn. Ik verzoek allen Roemenen, mijn zoon met trouw en liefde te omringen, opdat hij den steun vindt, dien hij voor de voortaan op zijn schouders rustende verantwoordelijk heid noodig heeft. Moge God ons land be schermen en het een trotschere toekomst verzekeren. Leve Roemenië. KONING MICHAEL LEGT DEN EED AF. Om half tien heeft koning Michael in de troonzaal van het koninklijk paleis te Boe karest voor minister-president Antonescu en den patriarch van de orthodoxe kerk van Roemenië, Hldulescu, den eed afgelegd. De korte eedsformule luidt: Ik zweer, het erf goed van Roemenië, zijn grenzen en zijn Integriteit te waarborgen. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig. Vervolgens legde minister-president gene raal Antonescu den eed op den nieuwen koning af. De formule luidt: Ik zweer trouw aan koning Michael, den Roemeenschen staat en de Roemeensche natie. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig. Het opmerkelijke van deze formule ls het ontbreken van de verplichting ten aanzien van de grondwet, wat hiermede verklaard moet worden, dat terstond na de benoeming van Antonescu tot premier de grondwet bulten werking is gesteld. (D.N.B.). OPROEP VAN ANTONESCU. Minister-president generaal Antonescu heeft den volgenden oproep tqt de natie ge richt: Roemeensche broeders, uit het diepst van mijn hart richt ik tot u het dringend verzoek, alles te vergeten, u om onzen jon gen koning te scharen, de orde te bewaren en aan den arbeid te gaan. Leve Roemenië. HJlllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllliL- EE VAN DONDERDAG TOT DINSDAG. §j Gelijk met de aanwijzing van j§ H de nieuwe broodbonnen, die ge- E E durende de komende week gel- E 1 dig zullen zijn, is heden bekend E gemaakt, dat de aan het eind E van die periode nog niet ge- E E bruikte bonnen niet, zooals E anders het geval was, tot den E E daarop volgenden Donderdag E E maar slechts twee dagen, dus E E tot en met Dinsdag 17 Sep tem- E her a-s. geldig zullen zijn. De detaillisten kunnen deze E bonnen vervolgens nog tot en E met Donderdag 19 Sept. a.s. E ter inwisseling tegen toewijzin- E gen inleveren bij de plaatselijke E E distributiediensten. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een Prof, die afgTljs'lljk geleerd Ls, Zegt dat de smaak in het donker verkeerd is. Maar licht is onnoodig, Ja, volmaakt overbodig, Om te proeven, dat TEP geserveerd is. Inz. B. C. BL Amsterdam, ontv. een fL Tip. 326 De feestelijke opening van het „Sportpark' in den Leidschen Hout en de daaraan verbonden plaatselijke en nationale wed strijden op morgen en Zondag a.s. zullen GEEN DOORGANG VINDEN. a De leider van de afdeeling sociale zaken bij den commissaris-generaal voor finan ciën en economie deelt mede: De rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft eenige dagen geleden een verordening uitgevaardigd over het verbod van het verlagen van loo nen en salarissen. Deze verordening is ge publiceerd in het verordeningenblad van 29 Augustus. In overeenstemming met ar tikel 3 dezer verordening heeft de secre taris-generaal van het departement van sociale zaken de voor de uitvoering ver- elschte voorschriften ln de Nederlandsche Staatscourant van 2 September bekend ge maakt. De verordening van den rijkscommissaris heeft de bedoeling de werknemers te be schermen tegen willekeurige verlaging van hun ontvangsten, d.w.z. tegen kortingen, die niet geboden zijn door de economische verhoudingen ln het bedrijf. Zij is uitgevaardigd na overleg met de werkgevers- en werknemers-organisaties. Zij treedt, wat de kern betreft, in de plaats van het besluit van den Nederlandschen opperbevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei 1940. De bedoeling van dat be sluit was ongetwijfeld ook, den werknemer te beschermen tegen ongerechtvaardigde vermindering van zijn inkomen. De er in genoemde rechtsmiddelen zijn echter voor dit doel ontoereikend gebleken. Het besluit van den Nederlandschen op perbevelhebber gaf weliswaar den waarne mer het recht, tegen ongerechtvaardigde loonsverlagingen bezwaren in te brengen H' het college van rijksbemiddelaars. dóch het schiep niet de mogelijkheid, ook zonder uitdrukkelijke bezwaren van den betrok- werknemer, op te treden tegen wille keurige lhkomcnverlagingen. Dc ervaring 'heeft echter geleerd, dat de werknemer dik wijls, hetzij om persoonlijke redenen, hetzij op grond van zijn economische afhankelijk heid, in het geheel niet in staat is van het hem gegeven recht gebruik te maken. Daartegenover eischt de verordening van den Rijkscommissaris voor het doorvoeren van een loonsverlaging van den werkgever 't bewijs, dat deze in den voorgenomen om vang door den economlschen toestand van het bedrijf dringend noodzakelijk en met de sociale verhoudingen van zijn werknemers vereenigbaar is. In de plaats van het recht tot beklag van den werknemer stelt de ver ordening den elsch van goedkeuring en draagt hierdoor den bewijslast voor de nood zakelijkheid van de korting op den werk gever over. De verordening ontkent echter anderzijds niet, dat onder den tegenwoor- digen economlschen toestand soms het blijven bestaan van een bedrijf slechts door een, zich binnen zekere grenzen bewegende vermindering van de loonkosten kan wor den veilig gesteld. Zij bepaalt dat in zulke gevallen zonder ingrijpen van de overheid door een overeenkomst tusschen de beide belanghebbende partijen een regeling tot stand moet komen, die zoowel met de be langen van het bedrijf als met de sociale omstandigheden van den arbeider behoor lijk rekening houdt. Nieuw Is echter dat de werkgever niet zelf zonder meer tot een loonsverlaging kan besluiten, maar zich hierover eerst met zijn werknemers beraden moet, een eisch, die, wanneer zij door de beide partijen juist wordt begrepen, tegelijkertijd geschikt is om de gemeenschapsgedachte in het bedrijf te bevorderen en daardoor ten slotte slechts het algemeen belang van alle betrokkenen dient. Onder het geldiglieidsgebied van de ver ordening van den Rijkscommissaris vallen alle landbouw-economische, lndustrieele- en De Duitsche luchtaanvallen op Engeland duren onverminderd voort. Gis teren werd te Londen niet minder dan viermaal luchtalarm gemaakt. Voor de derde maal, meldt het D.N.B. verder, weerklonken des middags in de straten van Londen de alarm sirenen, juist toen het Lagerhuis met het gebruikelijke vraag- en antwoordspel was begonnen. De toeschouwerstribunes werden terstond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchill juist was binnengekomen, verklaarde de speaker van het Huis, dat een luchtaanval dreigde en de zitting moest worden opgeheven. De afgevaardigden brachten zich in veiligheid en eerst na een langdurige pauze kon de zitting hervat worden om de aangekondigde verklaring van Churchill aan te hooren. Duitsche groepen vliegtuigen, die gistermorgen met 6ucces vliegvelden in Zuid-Engeland hebben aangevallen, zijn teruggekeerd na eenige luchtgevech ten aan dc Engelsche kust te hebben geleverd, waarbij zij 20 Britsche toestellen hebben neergeschoten. Vijf Duitsche toestellen zijn niet teruggekomen. Britsche verdediging trekt zich terug tot versperrings cirkel van Londen. VERLIEZEN AAN ENGELSCHE JACHTVLIEGTUIGEN. Een officieel Reuterbericht van Woensdag publiceert een verklaring „Uit gezagheb bende kringen in Londen," d.w.z. van het Engelsche ministerie van luchtvaart, welke de opmerkelijke constateering behelst, dat het eenige doeltreffende verdedigingswa pen, dat Engeland op het oogenblik nog bezit, zijn jachtvliegers, reeds gevoelig ls getroffen. De leiding van het Engelsche luchtwapen heeft de haar nog ter beschik king staande jachttoest ellen. behalve voor de bescherming van zekere vlootsteunpun- ten in het Noorden van het eiland, samen getrokken in het Zuid-Oosten van Enge- handelsbedrijven met inbegrip van vissche- rij- en scheepvaartbedrijven. De verorde ning is verder van toepassing op de ar beidsverhoudingen in de vrije beroepen. Onder „geldende loon- en salaristarieven", voor korting waarvan toestemming ver- eischt wordt, worden verstaan de in feite betaalde loonen en salarissen met inbe grip van alle regelmatige toeslagen en an dere vergoedingen. Niet onder het verbod vallen b.v toelagen en vergoedingen, die slechts een enkele keer worden verstrekt en die slechts zoo nu en dan om bijzondere redenen worden gegeven. Daartegenover zijn vergoedingen, zooals verlofsgelden, alsook toeslagen voor over werk. toelagen voor zwaren arbeid, toelagen voor bijzondere verontreiniging, enz. in de verordening opgenomen. De wijze van goedkeuring zelve is in de uit-'oeringsvoorschriften zoodanig geregeld, dat verdere toelichting overbodig is. Voor het verstrekken van toestemmingen is be voegd het college der rijksbemiddelaars, dat ook tot dusver met de behandeling van be zwaarschriften op grond an het besluit van 24 Mei 1940 belast was Overigens is het vanzelfsprekend, dat alle tot de uitvaardi ging van de verordening van den rijkscom missaris ingediende bezwaren door de rijks- bemiddelaars nog op den ouden rechtsgrond zullen worden afgewikkeld. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland De ontbinding der vrijmetselaarsloges. (2e Blad) Een drooginstallatie voor groenten te Schip luiden geopend. (Binnenland, 2e Blad) Nieuwe distributiebonnen. (Binnenland, 2e Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS Stille handel Onregelmatige markt Duitsche fondsen eerder iets luier Amerikanen verdeeld Nederlandsche beleggingen kalm. Buitenland Troonsafstand van Koning Carol van Roe menië. (Ie Blad) Nieuwe Duitsche successen ter zee en in de lucht. (Ie Blad) De besprekingen in den Balkan (2e Blad. Wordt Canada Amerikaansch gebied? (2e Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. land ter bescherming van Londen en voor de afweer van Duitsche aanvallen van de naburige Franseh-Belgische kanaalkast af Het D.N.B. meldt verder: dat het Brit- sche luchtwapen reeds rekening moet hou den met een hoog verliespercentage van zijn jachtvliegers, wordt thans ook door het ministerie van luchtvaart toegegeven. Al heeft men ook de eskaders jachtvliegers uit het Zuid-Oosten van Engeland tot dus verre nog niet teruggetrokken, de lucht vaart correspondent van Reuter erkent toch, dat „verscheidene vooruitgeschoven vliegvelden ernstig te lijden hebben ge had." Voorts wordt toegegeven, dat speciale colonnes zijn moeten worden opgeroepen om in dit gebied nog vliegvelden voor de Engelsche jagers in stand te houden. En al verzekert Reuter nu, dat de Britsche jagers niet zullen ophouden den strijd aan te binden met de Duitsche formaties, voor wie tusschen de regels door leest, blijft toch de eveneens in opdracht van het mi nisterie van luchtvaart gepubliceerde zin beslissend: „nogal groote belemmeringen werden veroorzaakt door het verlies van personeel van het luchtwapen." Deze opmerkelijke bekentenis van zwak te wordt versterkt door een bericht van den correspondent der New York Times, waarin woordelijk wordt gezegd: „Dat verscheidene groepen Duitsche bommenwerpers die over de Zuid-Oost kust van Engeland het land zijn bin nengevlogen. niet meer door Britsche jagers zijn aangevallen voor zij den versperringscirkel van Londen bereik ten." De luchtafweer aan de kust en ook de verder het land in staande afweerbatterijen zoo wordt in een beschrijving van een aan val gezegd, hebben binnenvliegende Duit sche bommenwerpers weliswaar beschoten, maar de Duitschers kwamen er zonder eenig verlies doorheen. De correspondent bevestigt verder de vernielingen op de vliegvelden Manston, Hawkingo en Lympne, die hij zelf bezocht heeft. Officieren van het luchtwapen ach ten deze vliegvelden echter „niet onvoor waardelijk noodig, daar andere vliegvelden in het gebied van Londen slechts 50 mijl van het Kanaal afliggen en de Engelsche jagers evengoed daar kunnen opstijgen:" De correspondent geeft in dit verband als zijn meening het volgende te kennen: Het voortdurende gebruik der kustvliegvelden is wellicht voor de verdediging van Londen niet noodig. Hun verlies kan echter ern stige gevolgen hebben, wanneer de Duit schers trachten aan de kust van Kent te landen. Aangezien de Engelsche jagers veel benzine verbruiken en slechts 50 mi nuten met topsnelheid kunnen vliegen, is in geval van een invasie ae start van de Londensche vliegvelden een groote belem mering. Reuter verspreidt een gemeenschappelijk communiqué van de Ministeriën van Lucht vaart en Binnenlandsche Veiligheid over den Dultschen luchtaanval van sristeroch- tend op Zuid-Oost-Engeland Hierin wordt toegegeven, dat deze aanval „wijzigingen" in de verbindingswegen van Zuid-Londen tot gevolg heeft gehad. Om het effect v?«

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1