Nieuwe orde" in verleden het LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 6 Sepfer*r 1910 KERK- EN SCH00LNIEUWS VISSCHERIJ-BERICHTEN MARKT BIRICHTIN^f^ De ontwikkeling der jongste geschiedenis Hoe de maatschappelijke ommekeer werd voorbereid FINANCIEN VRAGENRUBRIEK IV. Na de Fransche Revolutie en de Napo leontische oorlogen voltrok zich op staat kundig en politiek terrein een omwente ling. welke haar aanknoopingspunt vond in het Weener Congres van 1815. ZIJ leid de de ontwikkeling der staten, via de stichting van het Dultsche Keizerrijk in 1871, naar de vorming van het Drievoudig Verbond der Centrale mogendheden en zijn tegenhanger: de Entente van Engeland. Frankrijk en Rusland, en zoo naar de ge weldige worsteling van den Wereldoorlog. Daarnaast echter ontwikkelde zich ge leidelijk een nieuwe sociale denkwijze, wel ke diep ingreep in het geheele domein van het menschdom. Waren de Ideeën, welke de Fransche Revolutie beheerschten, oor spronkelijk van Britsche afkomst, ook het sociale aanzien der 19e eeuwache wereld is te beschouwen als een reactie op be paalde Engelsche opvattingen. In Groot-Brittannië had zich tengevolge van de groote uitvindingen op het gebied van stoomwezen de textielnijverheid en de kolenlndustrie een industrieele revolu tie voorgedaan, welke de moderne tegen stelling tusschen kapitaal en arbeid had geschapen. Er was in dat land een groote atstand gevormd tusschen den kapitallstl- schen ondernemer, veelal adellijke perso nen. en den arbeider, die onder bedroevend slechte omstandigheden met zijn vrouw en kinderen in de fabrieken moest zwoegen. Het z.g. kapitalistische stelsel is in Enge land geboren, heeft zich vandaar uit over Europa en de wereld verspreid en als poli tiek systeem den vorm van het liberalisme aangenomen. De reactie bleef niet uit. Toen de mis standen steeds grooter omvang aannamen, ontwikkelde zich het socialisme van de Franschen Saint-Simon Fourier, Proudhon en Louis Blanc. en eenige jaren later om streeks 1848 dat van den Duitscher Karl Marjt, die de grondlegger werd van het wetenschappelijke socialisme en van de in ternationale arbeidersbeweging. Eerst na jarenlangen harden strijd, ge lukte het deze beweging welke zich ook over de confessloneele arbeiders uitstrekte, op politiek gebied terrein te winnen en zitting te krijgen in vertegenwoordigende lichamen. Reeds vóór dien tijd was in ver schillende landen iets 'gedaan aan sociale wetgeving, wakker geschud ais men was door de groeiende beweging onder de ar beiders. maar toen deze zelf stem in het kapittel kregen, maakte in de meeste mo derne staten de sociale wetgeving snelle vorderingen, waardoor het peil van de ar beidersklasse aanzienlijk steeg. DE ECONOMISCHE CRISIS. Niettemin bleef de strijd tusschen ka pitaal en arbeid voortduren, maar in groo ter verband, vooral na den oorlog van 1914 1918. Het kapitaal was meer en meer ge worden tot groot-kapitaal, beheerd door Internationale bankconcerns voor interna tionale trusts en kartels. De ontwikkeling van de wereld ging door de groote uitvindingen: spoortrein, stoom boot, telefoon, telegraaf radio en electriciteit en in onze eeuw vooral de vliegmachine, in een verbazend snel tempo. Afzonderlijke fabrieken konden de concur rentie niet volhouden en daarom vereenig- de men zich en richtte dochtermaatschap pijen op, elk op zich heele lndustrieeën. Eliiciency was de leus en daarom werd er geproduceerd op zoo groot mogelijke schaal en op zoo snel mogelijke wijze. Vandaar de rationalisatie en de steeds verder gaan de verbetering van de machine, ten na- deele van de menschelijke werkkracht. Overproductie en werkloosheid werden al gemeene begrippen, welke tenslotte een der oorzaken werden van de groote economi sche crisis, welke in 1930 begon en nog steeds voortduurt. Meer en meer werd het duidelijk, dat het op die wijze niet zou kunnen voort gaan en dat op een of andere manier een oplossing zou moeten worden gevonden, wilde men niet hopeloos vastraken ln het economische moeras. Daar kwam nog iets anders bij; iets dat aan de gedachte van een nieuwe ordening der maatschappij een krachtlgen voor- waartschen stoot gaf. DE POLITIEKE CRISIS. Wij bedoelen hier de politieke crisis welke haar oorsprong vindt in het Vredes verdrag van Versailles Dit verdrag heeft van den beginne af niet voldaan en al de twintig Jaren, dat het heeft gegolden, is de roep gehoord om herziening. Pogingen ln die richting zijn ook wel gedaan, men denke slechts aan Locamo en Stresa, maar effectief waren deze pogingen niet. Men liet den verwar den toestand ln Centraal Europa bestaan, waar vele landen waren gevormd als buf ferstaten. zonder dat rekening werd gehou den met de aanzienlijke minderheden ln bijna al die staten. Een groote fout van Versailles was het laten uiteenvallen van de Donaumonarchle der Habsburgers, welke vele Jaren lang onder hun scepter al die ulteenloopende Slavische rassen vereenlgd hadden tot een politiek en economisch geheel, dat de rust ln Midden-Europa verzekerde. Een fout van nog grooter beteekenls was de onnoodlg diepe vernedering van de groote mogend heid Duitschland, welks vertegenwoordi gers op de Vredesconferentie slechts had den aan te hooren, wat men over hen be slist had. want tevoren hadden de geal lieerden zonder hen de nieuwe regeling van Europa getroffen. Een derde fout. was de vaststelling van de onbetaalbaar hooge som der herstelbe talingen, welke van Duitschland, dat bo vendien door inflatie totaal verarmd was, geëischt werd. Dawes- en Youngplannen hielpen weinig, doch verschoven slechts de moeilijkheid, want men kreeg daardoor de eigenaardige figuur, dat de schuldelschers den schuldenaar geld gingen leenen om de schuld te kunnen betalen, doch daartegen over ontstond een ïeeningschuld. Een ge volg van een en ander was het autarkisch streven, dat ln verschillende' landen ont stond. tariefmuren, contingenteeringen, heel dat onnatuurlijke stelsel, dat den handel belemmerde en daardoor den op bloei van de algemeene welvaart. Inmiddels waren als nieuwe bewegingen het fascisme en het nationaal socialisme opgekomen met hun politieke en maat schappelijke doelstellingen, die den oorlog verklaarden aan „Versailles" en aan de democratie. De democratie is na den Wereldoorlog ln verval geraaflot door een te veel aan demooratie. Daar ln het democratische stelsel ieder recht van meespreken had. werd een krachtige werkzaamheid diikwljls onmogelijk gemaakt en partijbelangen gingen vaak vóór het algemeen belang. De nieuwe stroomingen nu trokken profijt uit deze fout en brachten als tegenstelling het leidersbeginsel naar voren en de eenheids partij, welke al haar aandacht kon beste den aan het staatsbelang, dat vereenzel vigd werd met het partijbelang. Een systeem, dat in de practljk bewezen heeft tot groote dingen ln staot te zijn. Zoo is Europa door een complex van oorzaken en gevolgen geleld naar den nieu wen oorlog, welke ten slotte onafwendbaar bleek om orde te brengen in den politieleen, financieelen en economischer chaos. Het middel is erg, maar de kwaal was het ook. Algemeen heerscht thans de meening, dat uit deze botsing der krachten een ge heel nieuwe wereld zal geboren worden, nieuwe staatsvormen misschien, nieuwe opvattingen op allerlei gebied zéker. Deze beginnen reeds overal door te drin gen en al kunnen zij door den oorlogstoe stand nog niet volledig tot gelding komen en in normale banen geleid worden, men kan er van overtuigd zijn, dat uit de gis ting der ideeën iets blijvends zal te voor schijn komen en dat dit anders zal zijn dan wat vroeger was. In dit opzicht doet het er betrekkelijk weinig toe wat het staatkundig resultaat van den oorlog zal zijn. Oók in de demo cratische landen zag men de laatste Jaren reeds een krachtig streven naar versterking van de autoriteit der regeering en vooral van bepaalde ministers, die door een stelsel van volmachten onafhankelijker werden van de volksvertegenwoordiging. In welke richting Europa zich zal ontwik kelen wanneer de autoritaire staten den strijd winnen, kan men reeds in eigen directe omgeving bevroeden. De nationale conccntrartlepogingen wijzer, duidelijk aan, waarin de nieuwe staat zal moeten worden opgebouwd. De vorm toomt er dan minder op aan, maar de corporatieve gedachte zal cr ongetwijfeld ln zijn uitgewerkt en ook die van een economische eenheid van het Europeesohe continent, waarin de hardel geen kunstmatige belemmeringen meer zal ondervinden en de rijkdommen der wereld meer gelijkmatig zullen verdeeld zijn. Dat is het streven dat de autoritaire staten zul len verwezenlij (keiwanneer zij de zege vierende partij zijn- De zieke maatschappij snakt naar rust en heeft dringend behoefte aan het schep pen van voorwaarden, waarop zij opnieuw en geheel anders dan het oude, dat op een mislukking is uitgeloopen kan wor den opgebouwd. De eerste voorwaarde daar toe is het tot stand komen van een vrede in een geest van rechtvaardigheid, zonder haat en wrok, zonder wantrouwen en zon der afgunst. Op zulk een basis zal de toornende „nieuwe orde" goed kunnen gedijen. (Nadruk verboden). De illustraties dezer artikelen zijn ontleend aan den „Groote Platenatlas" door dr. M. G. de Boer en H. Hettema Jr. Uitgave A. W. SiJthoff's Uitgevers-Maatschappij N.V. te Lelden. JAARVERSLAG VAN DE AKU. In het Jaarverslag van de Algemeene Kunst zijde Unie werd voorgesteld, het winstsaldo ad f. 9.559.429.21 als volgt te verdeelen: Priorlteitsaandeelen 6 pet. f. 2.880, cum. pref. aandeelcn 6 pet. f. 107.790. Gewone aandeelen 4 pct„ met dien verstande, dat van dit dividend 2 pet, direct betaalbaar ge steld zal worden en de rest eerst opvorderbaar zal zijn, wanneer er naarmate het, hetzij ineens, hetzij ln gedeelten, door den raad van commis sarissen zal zijn betaalbaar gesteld f3.328.620.—. Overboeking op nieuwe rekening f. 6.120.139.21. De nroclamatie van de nieuwe Dultsche Keizerlijke waardigheid in het Slot van Versailles (13 Januari 1871). Op den troon Keizer Wilhelm I, achter hem de kroonprins, links van hem de groothertog van Baden, die een Hoch uitbrengt. Vóór den troon met dé proclamatie ln de hand staat Bismarck, links van hem, wuivend met rijn helm. de chef van den generalen staf, Von Moltke. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 8 SEPTEMBER. Benthuizen Ned. Hen'. Kerk: Voorm. half- elf cn nam. zeven uur ds. Blerhaar. Geref. Gem.: Voorm. halfelf en nam. zeven uur leesdlenst. Bodegraven Ned. Hcrv. Kerk: Voorm. tien uur ds. W. Bleshaar, Zendlngsdlrector; num. halfzeven ds. N. O. Steenbeek van Wlllige- Langerak. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf uur ds. Dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. tien uur ds. J. Gronloh. Geref. Gem.: Voorm. tien uur H.A. en nam. halfzeven ds. M. Hcykoop van Utrecht. Evangelisatie Bodegraven (Beursgebouw): Nam. kwart voor zeven do hoer W. Dubbeldam van Rotterdam. Boskoop Ned. Hcrv. Kerk: Voorm. tien uur. Doopsbcdienlng cn nam. zes uur ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. zes uur ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en niun. zes uur ds. Klelsen. Rem. Kerk v. VriJz. Herv.: Voorm. tien uur ds. Thomson. Geref. Gom.: Voorm. halftlen en nam. zes uur Leesdlenst. Haarlemmermeer Hoofddorp: Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. halfzeven ds. Salverda. Lijnden Ned. Herv. Kerk: voorm. tien uur de heer v. d. BerR. Vijfhulzen Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. halfzeven de heer BrÖrem, Aalsmeerderwcg Ned. Herv. Kerk: Voorm. negen uur de heer W. T. G. Koudstaal. Badhoevedorp Ned. Hcrv, Kerk: Voorm. elf uur de heer BoerliJst van Amstordnm. Klnderkerk Lokaal Spierdijk Sloterweg 59: Voorm. elf uur. Hazerawoudc Ned. Hcrv. Kerk: Voorm. tien en nam. zeven uur ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. halfdrlc ds. Heuzeveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf ds. Van Slndercn. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. zes uur A. B. O. Hofland van Oost- capelle. Koudekerk Geref. Kerk: Voorm, tien en nam. halfzeven ds. Hospers. Katwijk aan den RUn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. zes u. ds. E. Warmolts. Geref, Kerk: Voorm. halftlen en nam. vijf urn ds. W. Bouma, Em. Pred.. Den Haag. R.K. Kerk: Voorm. half acht Vroegmis, pastoor Hesp; voorm. halftlen Hoogmis kapelaan Do Graaf. Lcldsohendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Do Wit van Lelden en nam. vijl uur ds. Roodenburg van Voorburg. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf uur ds. Boukema. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur en nam. halfzeven ds. Strceder. Klnderkerk Kerklaan 2): Voorm. halfelf de heer J. H. Broersma. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. half zeven ds. DUk. .isse Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. J. Th. van Veenen en nam. vijf uur ds. Van Voldhuyzen van Rotterdam Jeugddienst). Gerei. Kerk: Voorm. halftien en nam. vier u. ds. Th. Ruys Jr. Chr. Gei-, Kerk: Voorm. tien en nam. vyf uur ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. vier uur leesdlenst. Oud Goref. Gem.: Voorm. halftien cn nam. half drie leesdlenst. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.15 uur ds. D. Drijver van Don *»ag. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur cand. Baas van Hillegom; nam. half zeven de heer v. d. Meer. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. half vier ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. vier uur leesdlenst. Noorden Ncd. Herv. Kerk: Nam. halfdrie ds. J. H. de Vree van Rljnsatcrwoude. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfdrie de heer T. W. TJadens, cand. te Amsterdam. NoordwiJkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Den Hertog. Ocgstgcest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur ds. K. J. Brouwer (Jeugddienst). Pauluskerk: Voorm. tien uur ds. T. J. Janfeen Schoonhoven en nam. vijf uur dr. J. Branden burg. Sassenhclm Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink van Lelden: nam. vijf uur ds. G. J. van Waarden burg van Haarlem. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. vijf uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf uur candldaat Polman van Zwolle. Ned. Prot. Bond: Nam. halfzeven ds. B. J. Arid van Amsterdam. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Klomp. Voorschoten Voorm. tien en nam. vijf uur ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf uur ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem. Gebouw Leidscheweg 41: Nam. vijf uur leesdlenst. Waddlnxvoen Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Van DiJke van Gouda; nam. half zeven ds. de Looze van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. zes uur cand. H. van Rhljn van Waddinxveen. Oud Geref. Gem.: Voorm. tien en nam. vijf uur. ds. v. d. Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. De Bel. Wassenaar Dorpskerk: Voorm. 10.05 ds. H. J. DUckmecster van Den Haag; nam. halfzes ds. Ten Kate. Klevitskerk: Voorm. 10.05 ds. Ten Kate. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 mej. C. Boer van Den Haag. Woubruggo Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. geen opgave; nam. zeven uur de heer Dekker van Alphen. Gerer. Kerk: Voorm. tien en nam. zeven uur de heer G. E. Arnold cand. te Rotterdam. Zoctenneer Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. halfzeven dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. halfzeven ds. H. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. tien en nam. zeven uur leesdlenst. Ver. tot Verbreiding der Ger. Waarheid: Voorm. tien en nam. twee uur de heer Wildschut van Rotterdam. Ver. van VriJz. Hervormden: Nam. halfzeven geen dienst. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voonn. half elf en nam. drie uur ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. drie uur ds. P. de Ruig. Zoctcrwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. A. J. Eykman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. zeven uur ds. Pop. Geref. Kerk: Voonn. tien en nam. zeven uur ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10.15 uur mej. ds. Günther. A. G. tc L. - U kunt op grond van staking van beroep ontheffing verzoeken over io maanden bU den Inspecteur dor Directe Be lastingen tc Lelden lsto afd., Broestraat 40. H. B. to L. - Het zuiver inkomen Is niet to hoog vastgesteld. Voor premlën levensverzeke ring enz. mag niet meer dan vijf ten honderd van het Inkomen en niet meer dan f. 100 wor den afgetrokken. Reclameeren hoeft geen zin. Uw aanslag ls Juist. J. E. v. d. S. te L. - Indien do belasting ls voldaan, don is U o.l. niet verplicht den hond steeds vast to houden. v. 'tH.str. to L. - Do opcenten voor de gemeente bedragen 55. voor hot werkloosheld- subsldlofonds 25 on 50 voor hot Rijk. In totaal dus 130. B. te L. - Het totale Inkomen van man cn vrouw over het afgeloopcn kalonderjaor (1 Januari t/m. 31 December '39) moet worden opgegeven. Een periodieke verhooging in 1940 ontvan gen, komt voor het belastingjaar 1940/41 niet ln aanmerking. Verplichte pensioenpremie mag worden af getrokken. Premiën lovensverzekerlng en be grafenisfond mag ovenens ln mindering worden gebracht, doch plet meer dan 5 ten honderd van hot Inkomen en niet meer dan f. 100. On dersteuning behoeftige ouders mag worden af getrokken. J. L. R. te K. - De becijfering van uw aanslag is Juist. B. M. to V. - Uw aanslag ls Juist. Ver mindering van salaris in den loop van het be- lnstlngjaor brengt geen wijziging ln den aan slag. Wi) beschikken niet over de gegevens ln de gemeente L. C. van S. te N. Ja. Entreeprijs Zaterdag, Zondag. Maandag f.0.30. kinderen f.0.15. An dere dagen f. 0.50. kinderen f. 0.25. VISCIIPRIJZEN. IJMUIDEN, 0 Sept. Aangevoerd door consignatie-zendingen: Ha ring f.28—26 por 50 KG.; kleine haring f. 22,50 —15 per 60 KO.; kleine schol f.21 per 50 KO.; schar f. 16.20—18 per 50 KO.; makreel f. 14,50— 13 per KG.; kleine mlddelschelvlsch f.21—20 per 50 KG.; tong f. 1,60—1.02 per KG. Zoctwatcrvisch: Snoekbaars 50 ot. por KO.; snoek 32—28 ct. per KO.; zeelt 24 ct. per KG. Besomming: IJm, 208. f. 28,41. KATWIJK AAN ZEB, 6 September. Besommingen versche vlsch: KW 12 f. 35.30. KW 34 f. 34.45. KW 01 f. 66.10, KW 63 f. 18.15, KW 81 f. 31.65, KW 87 f. 31.50, KW 88 f. 25.45, KW 90 f. 15.45 KW 92 f. 23.95, KW 96 f. 10.75, KW 08 f. 26.30. LEIDEN, Sept. Aangevoerd 34 Stieren f. 240—360 per stuk; 72—84 ct. per kg., handel matig; 114 Kalf- en Molkkoolcn f.300—360, am.; 183 Varekoeien e.a. f. 130—280, tam.; 24 Vetté koelen f.270410. 70—100 ct. per kg., tam. vl.; 64 Groskolveron f.30—76 z.m.; 16 Votte kalveren f.70—130. 95—110 per kg. zm.; 113 Nuohtere kalveren slachtfok f. 10—18. tam.; 200 Vette Schapen f.28—46; 054 Wcideschapen f. 18—34; 500 Vette zuiglammoren f. 16—27, mat.; 14 Zou- gen f.80—75, z. mat.; 250 Mestvarkens f.20—40, z. mat.; 250 Biggen f.7—11; 11 Veulens f.150— f.225, tam.; 34 Bokken en geiten f.6—24. tam. Lelden, 6 Sept. Kaasmarkt: Noteering per 50 k.g.: Goudsche kaas le srt. f. 3940J50; 70 partijen, handel vlug; Leidsche kaas le art. f.28—31; 14 partijen, handel traag. BODEORAVEN. 4 Sept. Aanvoer 5629 stuks. Klpcloren wit 6.20—6.40, gemengd 6.40—6.80 per 100 stuks. BOSKOOP. 5 Sept. Coöp. Vereen. „De Boa- koopscho Veiling". Rozen per bos: Peohtold 22— 48 ct„ Polyantharozen 2840 ot., Rosalandla 25 42 ct., Brlarcllf 23—37 ct., Butterfly 2A-42 ot., Else Poulsen 3246 ct., Florox 28—57 ot.. Orange Triump 30—40 ct., Ingar Olsaon 20—30 ct., Dorus Rijkers 3540 ct., Juweeltje 6065 ct., Edith Helen 54 ct., Vierlanden 4152 ot., Ellen Poulsen 32 ct., Hadley 23—45 ct., August Noach 16—24 ct., Queen Mary 26 ot., Orange Nassau 35 ct., Gemengde rozen 11—15 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 18—25 ot., idem Prins Hendrik 116 ct., idem Mevr. lo Coultre 160 ot., Idem Nelly Moscr 26 ct., Idem Sieboldl 2040 ct., idem Villi de Lyon 41 ct., tros-Chrysanten 1318 ct. LEEUWARDEN, 6 September. Ver. van ZulvelmaatschappIJcn: Edammer kaas 20 pl. f.46 per 100 k.g.; idem 40 pl. f.61.50; Goudsche 20 pl. f.46; Idem 40 pl. f.6150; Volvette 40 pl. f.74; Broodkaas 40 pl. f. 61.60; stemming goed. Do F.N.Z.-notcorlng voor Friesche kaassoorten ls heden te Leeuwarden als volgt vastgesteld: Goudsche 20 plus 46 (ln centen per kilo), ld. 40 plus 61,5, ldom volvet 74, Edammer 20 plus 46, Idem 40 plus 61,5, Broodkaas 40 plus 61,5, Leld- fhe 20 plus 48. Handel vlot. LEIDSCHENDAM, 5 Sept. Vrije Veiling. 3913 Kipeleren f. 6.80—7.30 per 100 stuks. Kippen f.0.45—1.20; Duiven 1013 ct.; Konij nen f. 0.751.50 per stuk. LEIDSCHENDAM, 5 Juli Engelsche kom kommers le srt. f.4.505; Idem 2e art. f.4450; idem 3e srt. f. 3.704; Gele komkommers le srt. f. 3.70—4.80; Idem 2e srt. f. 3.10—3.80; Idem 3e srt. f.23; Kropsla le srt. f.11.40; Peen f.450 f. 7.50; Bloemkool le srt. f.7—12; Idem 2e srt. f.5—7.50; idem uitschot f.24; Tomaten rrüdd. f.5.505.70; idem groote ronde f. 5.505.80; Idem 2e srt. f.5.50—5.60; Idem 3e srt. f.44.20; idem bonken f. 350—6; Andijvie per 100 f.1— f. 1.20; Spinazie per 4 k.g. 10—32 ct.; Postelein f.450—6.50; Snijboonen 12—16 ct.; Spercleboo- nen f.1014; Meloenen f.6—15. LEIDSCHENDAM. 4 Sept Het wapen van Vcur. 12565 Kipeleren f. 6.90—7.40 70 Eenden eieren f. 5.20 per 100 stuks. 214 Kippen f. 0.70—1.00; 15 Eenden f.0.65; 3 Duiven f. 0.14—0.18; 14 Konijnen f. 1.05—250 per stuk. NIEUW VEEN, 5 Sept. Kipeleren: aanvoer 1296 stuks, prijs per 100 stuks f.4.506.00. NOORDWIJKERHOUT, 5 Sept. Velling ..De Eendracht". Aanvoer 2500 zakken. Witte pronk- boonen 90 ct.; dubb. heerenb. z. dr. f.0,60— 1.60; stamheerenb. z. dr. f. 0.751,60; enkele heerenb. m. dr. 70—80 ct.; stokheerenb. z. dr. 75—85 ct.; snijboonen f. 0,80—1,25; rentegevers f. 0,70—1.80; tuinboonen f. 0,851,10. Alles per zak van 10 KG. VOORHOUT, 5 Sept. SlachtkonUnen f.0,60— 1.65; Jonge konijnen 3545; oude kippen 50— 85 ct.; Jonge hennen tot 85 ct.; hanen tot 65 ct. Alles per stuk. NED. HERV. KERK. Beroepen te De WUp (Gr.) G. K. Wlersma tc Noordwolde (Fr.). Aangenomen naar Frederiksoord, ds. H. Bax te Andijk (N.-H.). Benoemd tot hulpprediker te Rotterdam- Charlois cand. H. J. van Heuven te Utrecht. 2—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10