De strijd in de lucht LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 5 September 1940 De Britsch-Amerikaansche overeenkomst Kabinetscrisis in Roemenië Waar nieuwe rijksveldwachters worden gevormd KERK- EN SCH00LNIEUWS Voldoening der Amerikaansche pers Europeesche persstemmen Principieel accoord tusschen Roemenië Bulgarije bereikt en der Successen Duitsche jagers Een bezoek aan den spoedcursus te Hilversum Commandant J. Vermeyden vertelt Nederlandschi Bijbelgenootschap RECHTZAKEN ^IN/TINiniERC^ De dasbladen In de Vereenigde Staten reageeren voor het rneerendeel instemmend op den afstand van oude torpedoboot Jagers aan Engeland. De bladen wijzen op de versterking van de Amerikaansche defensie door het verwerven van steunpunten. Wel wordt het eigenmachtig optreden van Roo sevelt, zonder raadpleging van het Con gres, scherp gegispt. De meeste bladen la ten de technische bezwaren echter vallen cn constateeren voldaan, dat de Ver. Sta ten bij dezen ruil winnen. (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken Huil heeft in de persconferentie verklaard, dat de ruilovereenkomst met Engeland bij het Amerikaansche volk gunstig, hoewel niet eenstemmig, is opgenomen. Ontkennend antwoordde hij op de vraag, of de Amerikaansche regeering thans on derhandelingen met de Fransche, resp. de Nederlandsche regeering over de bezittin gen in West-Indië zal openen. (D.N.B.1 President Roosevelt heeft aan vertegen woordigers van de pers verklaard dat het eerste contingent der aan Engeland afge stane torpedobootjagers waarschijnlijk reeds op weg naar Engeland is. De onderstaatssecretaris van marine ver klaarde dat tot dusverre in totaal nog slechts 8 torpedobootjagers met volle uit rusting onderweg zijn naar Canada, waar zij Vrijdag overgedragen zullen worden. Men verwacht dat over de overdracht van de torpedobootjagers in vele kringen oppositie zal ontstaan, daar men daar deze maatregel als „openlijke oorlogsmaatregel" beschouwt. In het congres verwacht men daarom stormachtige debatten. De overtuigde isolationists in het Con gres zijn met de maatregelen van Roose velt weinig ingenomen. Senator Clark uitte de meening dat de uitlevering van 50 torpedobootjagers aan Engeland, bijna een definitieve step in de richting van een intrede in den oorlog beteekent. Bijzonder scherp sprak ook senator Nye die verklaar de dat de president „wetten en verdragen negeert." Hij voegde er aan toe dat „de wetten die dergelijke maatregelen verbie den zoo duidelijk gesteld zijn, dat men uit deze daad van Roosevelt kan opmaken dat de president reeds dictatoriale praotykon gebruikt." (United Press). Van semi-officleele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: Omtrent het accoord tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, waarbij aan En geland vijftig oude Amerikaansche torpe dojagers worden afgestaan in ruil voor de beschikbaarstelling van waardevolle vlieg tuig- en vlootsteunpunten door Engeland, heeft men zich in politieke kringen alhier voorloopig slechts in het kort uitgelaten. Volgens deze uitlatingen schijnt men hier op hetzelfde standpunt te staan, dat reeds van Italiaansche zijde tot uiting is gebracht en dat culmineert in de vergelijking met een Bijbelsch verhaal, nJ. in den verkoop van het eerstgeboorterecht door Ezau voor een schotel linzen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft tegenover bui tenlandsche- persvertegenwoordigers de op merking gemaakt, dat het verkwanselen van waardevolle gebieden van het Britsche Rijk tegen 50 oude torpedojagers een eigen aardig licht op de Britsche positie werpt. Dit optreden van Churchill moet men be schouwen als het begin der algemeene li quidatie van Groot-Brittannië. Naar aanleiding van het Britsch-Ameri kaansche accoord schrijft de Deutsche di- plomatisch-politische Korrespondenz o.m.: Engeland heeft met de Vereenigde Sta ten een eigenaardige ruiltransactie geslo ten. De reden hiervan is dat de middelen, waarover het beschikt om zijn heerschap pij over de zeeën te handhaven, in tegen stelling met de voortdurende beweringen der Britsche propaganda over de „geringe Britsche vlootverllezen" zeer aanzienlijk ineengeschrompeld zijn. De nood van Engeland Ls, naar dus toe gegeven wordt, reeds tot het onmetelijke gestegen. Want voor vergankelijke mate rialen. zooals torpdojagers van oude. ja zelfs van moderne constructie zijn, biedt Engeland belangrijke concrete cn duurzame waarden aan. Daarenboven doet het toe zeggingen ten aanzien van de toekomst van de Britsche vloot, die, hoe de loop der din gen ook moge zijn, door de overige Domi nions, d.w.z. Canada, gestand zullen wor den gedaan: dit alles maakt het alleszins begrijpelijk, dat staatssecretaris Huil de desbetreffende voorstellen der Britsche re geering „met genoegen" aangenomen heeft. Stefani meldt uit Rome: Wat Italië interesseert, ls de afstand der vloot- en luchtbases in ruil voor vijftig torpedojagers, die weliswaar oud zijn, maar niettemin oorlogsmateriaal vormen. Deze contraprestatie, die de Ver. Staten aan En geland leveren, kan geen aanspraak maken op waardeering van de zijde der spllmo- gendheden, die met het Britsche Rijk in oorlog zijn. In bevoegde kringen wijst men er ander zijds op, dat de afstand der bases een symptoom te meer is van de afbrokkeling van het Engelsche Imperium, dat, terwijl liet Somaliland verliest, dat door de Ita lianen veroverd is, verplicht is belangrijke gebieden af te staan om zich oud oorlogs materiaal te verschaffen. Tenslotte onderstreept men het zware prestige-verlies van de Engelsche kroon, daar zich onder de aan de Ver. Staten af gestane koloniën ook de Bahama-ellanden bevinden, tot gouverneur waarvan ex-ko ning Eduard vm, de huidige hertog van Windsor, onlangs benoemd was. Ook de vijftig oude Amerikaansche tor pedojagers kunnen, naar het Japansche blad „Yomioerl Sjimboen" constateert. En- gelands militaire positie niet verbeteren. Wanneer Engeland desondanks deze sche pen overneemt, en belangrijke steunpun ten verpacht, heeft het daarmede uitslui tend op het oog Amerika bij den oorlog te betrekken. Tevens wil het daarmede de stemming in Engeland doen opleven. Het Engelsch-Amerikaansche pact beteekent in ieder geval, dat Engelands nederlaag voor de deur staat. De „Kokoemin Sjimboen" ziet in het ver drag ook de poging om grooteren invloed te krijgen op den Stillen Oceaan cn het Verre Oosten. Deze nieuwe toestand kan Japan wegens zijn Zuidzeepolitiek niet voorbijzien. Ook de „Yomlocri Sjimboen" gelooft rekening te moeten houden met een sterkeren Engelsch-Amerikaanschen druk op Japan. De Roemeensche regcering ls afgetre den, meldt het DNB uit Boekarest. Ge neraal Antonescu is door den koning belast met de vorming van een nieuw kabinet. Hij heeft in den loop van gistermiddag verscheidene besprekingen gevoerd om zoo spoedig mogelijk tot resultaten te komen. Hijzelf zal de portefeuille van Binnenland- sche Zaken en Oorlog op zaoh nemen, om de eenheid der uitvoerende macht te waarbor gen. Het is de bedoeling, dat George Bra- tianu vice-president en minister van Bui tenlandsche Zaken wordt. De economische departementen zullen worden bezet met vak-ministers en de vroegere minister van Economische Zaken, Canclcov, zal op dezen post terugkeeren. Gisteravond zou Antonescu een bespre king, hebben met Horia Slma, leider der IJzeren garde, om zich te verzekeren van diens medewerking aan de regeering. Anto nescu geldt als een der kundigste Roemeen sche officieren. Hij is minister van Oorlog geweest in de regeering Goga en in het eer ste kabinet van Miron Christea, doch trad af. toen onder de regeering Christea het autoritaire regime werd ingevoerd. Generaal Antonescu heeft vannacht In handen van den koning den eed van trouw afgelegd. Krachtens een koninklijk besluit wordt de Grondwet van Februari 1938 opge heven en worden de wetgevende liohamen ontbonden. Krachtens een ander besluit krijgt de minister-president volmachten voor de leiding van den Roemeenschen staat. De koning behoudt zich de volgende prerogatieven voor: opperste leiding van de weermacht, het muntstempel, het verlee- nen van ordeteekenen, het verleenen van gratie, het accrediteeren van gevolmachtig de diplomatieke vertegenwoordigers, het sluiten van verdragen. Wijziging van de be staande wetten alsmede de benoeming van ministers en onderstaatssecretarissen ge schiedt door een koninklijk besluit, dat door den minister-president is gecontrasigneerd. Alle overige bevoegdheden worden door den •minister-president rechtstreeks uitgeoefend. (DNB). Officieel wordt medegedeeld, dat de hof maarschalk. Urdarlanu, den koning zijn ontslag heeft aangeboden. De koning heeft het aanvaard. Naar DNB mbldt, zijn de technische commissies der Roemeensche en Bul gaarschc delegaties in Crajova over den verdragtekst tot een principieele over eenkomst' gekomen. Men verwacht de spoedige opheldering ook van de laat ste nog hangend gebleven vraagstuk ken. Bij koninklijk decreet.Is ln Roemenië een commissariaat-generaal gevormd, dat on middellijk staat onder den minister-presi dent en dat tot taak heeft de economische, sociale en cultureele problemen tot een op lossing te brengen, die voortvloeien uit de repatrieering van Roemeensche bevolkings delen uit de ontruimde gebieden (Bessara- bië, Noord-Boekowlna, Zevenburgen en het Zuiden der Dobroedsja. Het commissariaat moet verder de verdeeling van deze bevol king over het resteerende gebied van den staat en haar inschakeling in het economi sche leven regelen. Het commissariaat wordt geleid door een minister of staatssecretaris. (DNB). Het ministerie van Blnnenlandsche Zaken heef t, het verbod van voorstellingen en ver makelijkheden, met inbegrip van sportver- toonlngen en muziekuitvoeringen tot en met 7 September verlengd. (DNB). Duizend nieuwe**ijksveldwachters zullen binnen het tijdsbestek van een jaar aan de zeven brigades, welke het corps Rijksveld- wacht in den lande telt, worden toege voegd. Duizend jongemannen, afkomstig uit het gedemobiliseerde Nederlandsche le ger. zullen in vier ploegen voor hun nieuwe taak worden opgeleid. De eerste der vier „stoom"-cursussen is inmiddels begonnen. Op Maandag 13 Augustus arriveerden daartoe in Hilversum, waar deze cursussen ln een schoolgebouw aan de Violenstraat worden gehouden, 250 gedemobiliseerde militairen om in den korten tijd van twee maanden tot rijksveldwachter te worden opgeleid. Over dezen spoedcursus heeft de leider, de heer J. Vermeyden, commandant van het district Amsterdam der Rijksveldwacht, ons op ons verzoek verschillende interes sante inlichtingen verstrekt. Dit is een bijzondere cursus in een bij- zonderen tijd, aldus de heer Vermeyden. Voor de normale rijksveldwachter-cursus sen wordt van de candidaten politie-diplo- ma of enkele jaren politiepractijk geëlscht, waarna zij nog een cursus van ruim een half jaar volgen. Een rijksveldwachter moet immers een all-round politieman zijn, daar hij dikwijls alleen in een of ander dorp zijn werkkring heeft en alle verschillende over tredingen zelf moet constateeren en de commandant was niet ontevreden. De bedoeling van dezen spoedcursus kan natuurlijk niet zijn in twee maanden tijds volslagen rijksveldwachters te kweeken. Het is slechts de bedoeling deze jonge mannen wegwijs te maken in de taak van den rijksveldwachter: zij worden aan de verschillende brigades toegevoegd en daar wetenschap ln de wordt hun de verdere practijk bijgebracht. DUIZENDEN SOI^JCITATTES. Voor de omstreeks duizend vacante plaatsen, welke door het uitbreidingsplan van het corps Rij ksveld wacht ontstonden, was onder de gedemobiliseerden groote animo. Er waren duizenden sollicitaties en de schifting hiervan en daarna de examenproef eischte veel tijd. Daaraan was het dan ook te wijten, dat de cursus in plaats van begin Juli eerst medio Augustus begon en niet, zooals aan vankelijk gedacht, met 500. maar met 250 leerlingen. DE „STOF*. De te verwerken leerstof is vanzelfspre kend zeer uitgebreid, zoo uitgebreid, dat zij slechts kan worden aangestipt en toege licht, waarbij de leerlingen door zelfstudie zich de overige wetenschap moeten bij brengen aan de hand van aangewezen leerboeken. Strafrecht en strafproces moe ten worden onderwezen en de aanstaande politiemannen moeten inzicht krijgen, in de verschillende wetten en verordeningen, in de Nederlandsche taal, in dienstvoor schriften en zoo vele andere dingen meer. Mijn ervaring tot nu toe is, aldus de heer Vermeyden, dat de jongelui zich met am bitie aan hun taak, die tenslotte toch ook hun levenstaak is, wijden, maar veler han den staan nog verkeerd. Het duurt ook trouwens wel een jaar of zes, voordat uit dit materiaal over het algemeen geheel bruikbare krachten zijn gegroeid. Maar de commanudant was niet ontevreden. EEN STRAKKE DAGORDE. De betrokkenen, die uitverkoren werden uit het leger van sollicitanten, kregen allen een tijdelijke aanstelling voor den proef tijd van een jaar. In dat jaar twee maanden cursus en tien maanden verdere theoretische en practlschc studie moe ten zij bewijzen de aanstelling waardig zijn. In dat Jaar kunnen zij hun toekomst opbouwen. Er wordt echter niet weinig van hen geëischt. want het corps der Rijksveldwacht wenscht een keurcorps te blijven. Ook in deze cursusmaanden zijn de eischen voor de aanstaande rijksveldwach ters die binnenkort allen ln uniform zullen zijn gekleed niet licht. Hun voor geschreven levensregels wijzen het uit. 's Morgens om uiterlijk 7 uur moeten zij in hun pension, waar zij zijn onderge bracht, uit de veeren zijn; om half acht moeten zij gekleed zijn. Dan volgen de cursuslessen van 912 en half 2 tot half 5, waarin zij naast de voornoemde lessen ook onderwijs krijgen in excercitie, licha melijke oefening, zelfverdediging en Eerste Hulp bij ongelukken. Danu is het 's avonds van 710 uur weer thuis verplicht studeeren; ook op de middagen, dat er geen les is, van half 3 tot 5. Alleen 's Zondags is men vrij. Op dat alles en ook op de verdere le vensregels er mag b.v. niet over politiek gesproken worden, de gemeente mag niet zonder toestemming verlaten worden en er zijn nog andere regels van tucht en orde wordt streng controle uitgeoefend. Dat geschiedt in het kader van de cur sus-organisatie. De 250 jongemannen zijn verdeeld ln tien klassen van 25; de leiding van elke klasse berust bij een brigadier-majoor, waaraan een brigadier is toegevoegd. De zen geven les ln de verschillende vakken behalve E.H.B.O. cn gymnastiek en controleeren de cursisten ook des avonds. Om half elf moeten zij binnen zijn; dat is het einde van een niet gemakkelijken dag, maar ëen dag, die als hij vruchtbaar is besteed, hen dichter bij een vaste toe komst brengt. De animo is zeer goed, aldus besloot de heer Vermeyden zelf op en top politie man, die zijn hart aan de rijkspolitie heeft verpand zijn mededeelingen tijdens dit onderhoud. Wij mogen dan ook, ondanks de plotselinge oplossing van het vraag stuk der uitbreiding van de "Rijksveldwacht, de beste verwachtingen koesteren. Bij de luchtgevechten van Dinsdag heb ben de Duitsche Jagers, volgens het front- bericht van het D.N.B., bijzonder veel suc ces gehad. Ook in den nacht van 3 op 4 September konden groepen Dultscho ge vechtsvliegers haveninstallaties en wapen- bedrtjven duchtig met bommen bestoken. Zware branden en hevige ontploffingen werden waargenomen. Het Dultscho lucht- wapen heeft, naar uit een achteraf ont vangen bericht blijkt, ln den nacht van 2 op 3 September in het zeegebied ten Noor den van Aberdeen nog een Brltsch konvooi van verscheidene koopvaardijschepen aan gevallen. Bijzondere effectieve treffers wer den geplaatst op een schip van 8000 cn een van 5000 brt. Belde koopvaardijschepen bleven zwaar brandend stil liggen. Eenlgen tijd later werden zij in zinkenden toestand aangetroffen. Duitsche gcvechts- en Jachtvliegtuigen hebben gisteren vliegvelden en vliegtuig fabrieken ln Zuld-Engeland aangevallen. Daarbij ontstonden verscheidene luchtge vechten, die voor de Duitsche jachtvllegers een succesvol verloop hadden. 54 Britsche en 15 Duitsche vliegtuigen werden neerge schoten. (D.N.B.). Het gehecle stadsgebied van Groot-Lon- den heeft tot gisteravond 11 uur 42 minu ten driemaal luchtalarm gehad. ENGELSCHE VLIEGERS BOVEN DUITSCIILAND. Engelsche vliegtuigen hebben vannacht op verschelden© plaatsen van het Duitsche rijksgebied brisant- en brandbommen uit geworpen. De bommen vielen voor het grootste deel op het open veld. Op twee plaatsen werden woningen en dorpjes, op een andero plaats werd een magazijn ge troffen. Ook in Berlijn is luchtalarm gemaakt. Echter naderden slechts enkele vijandelijke vliegtuigen de rijkshoofdstad. Bij het be reiken van den versperringsgordel van Groot-Berlljn kwam den Britten een com pact vuur van de luchtdoelartillerie tege moet. Boven Jiet stadsgebied van Berlijn kruisten eenlge Duitsche Jachtvliegtuigen die met dc zoeklichten samenwerkten' Twee vijandelijke toestellen gelukte het boven de rijkshoofdstad te vliegen. De rest moest voordien terugkeeren. Een Engelsche machine werd alvorens de rijkshoofdstad te bereiken, neergeschoten. Dc vijandelijke vliegtuigen wierpen verscheidene llchtko- gels uit. Tot dusver ls bekend geworden dat brisantbommen op een arbeiderswijk aan den rand van Berlijn zijn geworpen cn aanzienlijke schade hebben aangericht (D.N.B.) Naar officieel bekend wordt, werden od twee plaatsen vier brisantbommen ultRe- worpen. Een bom sloeg ln den dierentuin cn doodde een politiebeambte. Een tweede trof een opslagplaats van dc weermacht ln een noordwestelijke voorstad, zonder scha de van grootcn omvang aan te richten. In een zuidwestelijke voorstad werd een huis door vallende scherven van een luchtdoel- granaat beschadigd. In een stadje ten zuid oosten van Berlijn sloeg een brisantbom In een arbeiderswijk; daarbij werd een arbei der gcodod en een gewond. D.N.B.) Britsche vliegers hebben vannacht het wereldberoemde Bad Kissingen met bom men aangevallen. Daarbij werd een woon huis getroffen en ln brand geschoten, Benige personen werden licht gewond. Het D.N.B. heeft uit Kissingen het volgende ooggctulgenbcrlcht ontvangen: De talrijke zieken, die In het wercldbad Kissingen een kuur ondergaan, werden vannacht plotse ling door luchtalarm opgeschrikt; kort daarop klonk een zware ontploffing, zoodat ln een deel van het Kurhaus de ruiten sprongen. Een helle lichtgloed verlichtte den nacht. Uit het dak van een huls waar- In verscheidene zieken zijn ondergebracht sloegen de vlammen. Een arts slaagde erin een vrouwelijke patiënt, die van schrik het bewustzijn verloren had, door moedig op treden vla de reeds brandende trap te red den. De brand kon kort daarop door den Veiligheidsdienst gebluscht worden. BIJ oen luchtgevecht tusschen Enget- schcn en Italianen ls een Engelsch vlieg tuig, na getroffen te zijn, ln Griekenland neergestort. De uit zes leden bestaande be manning kon gered worden. ZIJ Ls gearres teerd en te Athene geïnterneerd. I D.N.B I NED. IIERV. KERK. Aangenomen: Naar TJalleberd, ds. P. W. Haseloop te Surh ulsterveen. CHR. GEREP. KERK. Tweetal to 's-Gravemoerds. M. Baan Bussum en cand. G. H. Polman te Zwolle. Aan den vooravond van de algemeene ver gadering van het Ned. Bijbelgenootschap, was te Amsterdam een zestigtal afgevaar digden, voornamelijk uit de ver algelegen provincies, in het bijbelhuls te Amsterdam bijeen voor het bespreken van een aantal punten met betrekking tot de organisatie van het Bijbelgenootschap en ter bespre king van wat er ln het najaar door de af- deellngen ten behoeve van den arbeid van het Bijbelgenootschap gedaan kan worden. De eigenlijke Jaarvergadering op gister morgen werd door 230 stomhebbende afge vaardigden bezocht en werd door den voor zitter, prof. dr. F. w. Grosheide, geopend mot een rede, waarin hij een terugblik gaf over den arbeid van het afgeloopen Jaar en Inzonderheid ook memoreerde de omstan digheden, waaronder het Bijbelgenootschap thans moet werken. Hierna kwam ln behandeling het jaarver slag, waarbij door den zendlngsdlrector, D. Crommelin, inzonderheid gewezen werd op het groote belang, dat dc zending heeft bij het werk van het Bijbelgenootschap, daar het zendingswerk bijna onmogelijk zou wor den zonder de vertalingen van het evange lie ln nu reeds ongeveer 40 Indische talen, waardoor de lnheemsohe kerken den Bijbel in eigen taal kunnen lezen. BIJ de bestuursverkiezing werden tot nieuwe leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren A. B. C. Dudok de Wit, ds. W. J. Koolman, mr. B. ter Linden, dr. G. Oort- huys on prof. mr. J. Oranje, terwijl herko zen werden mevrouw J. C. E. dc Jong Zeydner en prof. dr. N. H. Swellengrebel. Tot onder-voorzitter weid gekozen ds. G. J. Koolhaas. hot schorsingsadvies Inzake den evangelist te Kollum, zotte de voorzitter uiteen, dat daarvan niets kon komen, dat deze schor sing voor den betreffenden evangelist niets ontecrcnds had, maar dat het een schorsing was om utlllteltsredenen, namelijk om een einde te maken aan een onmogelljken toe stand te Kollum. Uit het verslag van den penningmeester, mr. M. P. van der Hoop van Slocliteren, bleek, dat de Inkomsten van den bond In dit boekjaar waren geweest f. 7441,04, dc uitgaven f. 8313,91, zoodat er een nadcellg saldo was van f. 871.97. BIJ dc bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredenden, de heeren ds. J. S. Hartjes, ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, mr, C. de Roon Swaan en ds, E, Sypcrda bij ac clamatie herkozen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het titelende mehje. Viermaal was een dienstbode uit Leiden reeds veroordeeld wegens diefstal; de straffen hadden geen voldoende effect gesorteerd, want nu stond zij weer voor een gelijk feit tercoht. Het meisje had b(j de familie, waar zij ln be trekking was, van alles geroofd; een pot lam. onderkleeding etc. De Officier meende, dat het meisje nu maar wat harder aangepakt moet worden, en hij vorderde twee maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk. Het vonnis van den Politierechter werd con form dezen clsch. BOND VOOR EVANGELISATUÊN IN DE NEDERL. HERVORMDE KERK. Op kasteel Hemmen te Hemmen kwam het hoofdbestuur en de evangelisten en andere vertegenwoordigers der posten, behoorende tot den Bond voor Evangellsatiën en ten bate van de Nederl. Hervormde Kerk bijeen voor het houden van de 47e jaarvergadering van dien bond. Zooals gewoonlijk werd ook deze samenkomst voorafgegaan door de viering van het Heilig Avondmaal. Deze eerste vergadering was een voorbe spreking van het voorstel tot reorganisatie van de boekjescollecte, die den laatsten tijd hoe langer hoe meer antipathie ln het land ontmoet om de 50 procent provisie voor den collectant. In een langdurige bespreking nam het hoofdbestuur kennis van de mee ningen der evangelisten en hun besturen over dit onderwerp. Gezooht werd naar een weg, waarin de evangelisatie-arbeid het meest zou zijn gebaat en de collectanten het minste gedupeerd. Het hoofdbestuur be loofde den volgenden dag met een concreet voorstel te zullen komen. De volgenden dag opende de voorzitter, mr. de Roon Swaan, de officieele jaarverga- de ring. In antwoord op een verzoek van de evangelistenvereeniging om intrekking van I son. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij Em. Querldo's Uit-g, Mij., Amsterdam: In de Salamanderreeks: Maria en haar Timmerman, roman door Her man de Man- De Lotgevallen van Thérèse, gedicteerd aan Henrlette van Eyk. •Eva, roman door Carry van Bruggen. Kemlnk en Zoon, Utrecht: Doctor Hudson Geheim Dagboek, door Lloyd C. Douglas, vertaald door mr. H. J. P. Hem- sing. Ultg.-MU- Van Dlshoeck, Bussum: Economie van gisteren en morgen, door A. F. Schouten Pzn. Kosmos, Amsterdam: Schilderen met olieverf, door prof. Hulb Luns. L. J. Veen. Amsterdam: Beknopt Overzicht van het besluit op de winstbelasting 1940, samengesteld door dr. M. J. H. Smeets. Van Gorcum, Assen: De Boodschap van het. Oude Testament, door prof. dr. P. A. H. de Boer. Tjeenk Willink, Zwolle: in de editie Schuur man en Jordens: Warenwet, door dr. F. H. van der Laan. Wot op de inkomstenbelasting 1914, door mr. M. J. Prinsen. Hollandia-DrukkerijBaarn Uren met Bergson, door prof. dr. H. J. Pos. Thleme, Zutphen: De Natuurkunde van 't vrije veld, door dr. M. Mlnnaert. 2de druk. Prepareeren, Eenvoudige methoden voor het prepareeren van allerlei dieren en planten, door J. U. A. Kroon en J. G. Th. van Nes. Elsevier, Amsterdam: Bl(Jft U Zelf! door G. H. Streurman. Voor oudere Meisjes: Verschenen bi] Gebrs. Kluitman, Alkmaar: Zoo lag het Leven voor hen, door T. Jager— Meurslng. Willy op het bewoonde eiland, door Joh. E. Kuiper. Voor Jongens, bij denzelfden uitgever: De Houtvester van Kenja, door Walter Tom- 4—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 8