BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 5 September 1940 Ergerlijke woontoestanden in Emmen D. Kooiman overleden Nederlandsche films Werktijden in verband met de verduistering 0FFICIEELE KENNISGEVING AGENDA Er moet snel gehandeld worden FINANCIEN Effectenaan- en -verkoop door niet-ingezetenen GEMENGD NIEUWS Groote brand ie Middelburg Onze telefoonnummers: Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 O. KOOIMAN OUD-LID DER TWEEDE KAMER. In het stadsziekenhuis te Purmerend is, 62 jaar oud, overleden de heer D. Kooiman, oud-lid van de Tweede Kamer en van Ged. Staten van Noord Holland en vooraan staande figuur van de V. D. partij De jonge D. Kooiman, die de zoon was van een landbouwer te Wij denes, gevoelde zich, aldus het „Hbld". reeds vroeg aange trokken tot de gemeente-administratie. Na op eenlge secretarieën werkzaam te zijn ge weest, volgde omstreeks 1905 zijn benoeming tot secretaris der gemeente Maarssen en Maarsseveen. Later werd hij benoemd tot burgemeester- secretaris van Vormer en daar na, in 1919, tot burgemeester van Purmer end, welke ge meente hij vier jaar bestuur de. Nadien is hij tal van ja ren werkzaam geweest als lid van Gedeput Staten van Noord-Holland; van 1932 tot 1936 was hij lid der Tweede Kamer. Sedert 1 Juli 1939 bekleedde de heer Kooiman het ambt van dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier, in welke functie hij zich deed kennen als voorstander van concentratie o.a. in de inning der waterschapslasten. De heer Kooiman was een kenner bij uit nemendheid van het waterschaps- en ge meenterecht. Op dit terrein zijn tal van publicaties van zijn hand verschenen. In dit verband zij medegedeeld, dat hij redac teur was van het Hartmanstijdschrift, ten dienste van de gemeente-administratie en medewerker van Samsoms Uitgeversbedrijf te Alphen a. d. Rijn. Tevens was hij lid van de voormalige interdepartementale commissie tot vereenvoudiging van de ge meente-administratie. In het maatschap pelijk leven bekleedde de heer Kooiman tal van functies. Zoo was hij president-com missaris van de N.V. Purmerender Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting en van de N.V. Oscar Smits Bank en vroeger voorzitter van de afslagvereenlging Beemster-Purmerend en omstreken. Sedert September vorig jaar was de heer Kooiman weer wethouder van Purmerend, welke gemeente hij dus in meer dan één kwaliteit heeft gediend. A. W. SEGBOERT Op 69-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de heer A. W. Segboer, directeur van A. W. Segboers Uitgeversmaatschappij en Haagsche Kioskenonderneming. NIEUWE ZOMERPOSTZEGELS. Bekend mag worden geacht, dat in ver band met de tijdsomstandigheden, waaron der dit jaar de zomerpostzegels zijn uitgege ven, het besluit is genomen, dat de uitgifte van deze zegels zal worden verlengd tot 31 October as. Onderwijl heeft zich mede het feit voor gedaan, dat de postotarieven zijn verhoogd en dat met name het tarief van den post zegel van 5 cent verhoogd is tot IV2 cent. In verband hiermede heeft het hoofdbe stuur van PTT bepaald, dat de zomerzegel van 5 cent (Jan Steen) thans in rood zal worden uitgegeven met een opdruk in zwart 2Vi, zoodat de prijs van dit nieuwe zegel 10 cent zal bedragen. De bijslag van 2l/2 cent is bedoeld als een tegemoetkoming in de leniging van oorlogs- nood op sociaal en cultureel gebied, voor welk doel de zes zomerpostzegels 1940 dezen keer zijn uitgegeven. Dit nieuwe zegel zal nog in de eerste helft van September worden uitgegeven. Mede kan nog worden vermeld, dat ook, echter uitsluitend bij de plaatselijke comi té's een speciaal postzegelboekje verkrijg baar zal worden gesteld, zijnde een mapje, voorzien van vier ongestempelde zomer postzegels van 5 cent. de beeltenis van Jan Steen dragende en bestemd voor stadsver keer en briefkaartenport. Dit mapje is ver sierd met een teekentng van Anton Pieck, n.l. een schrljvenden soldaat, als historische herinnering aan onzen mobilisatie- en oor logstijd. In aansluiting op het onlangs versohenen bericht over het vervaardigen van een vier tal Nederlandsche films door de Haro van Peski Filmproductie, deelt de directie ons thans het volgende mede: De eerste film is getiteld „Scherven bren gen geluk". Dit is een licht blijspel zonder eenige verdere pretentie dan het bieden van een vroolljk amusement. De stof is geba seerd op tal van komische verwarringen. De tweede film is getiteld „Klaasje Zeven ster", naar den beroemden roman van mr. Jacob van Lennep. De derde film is getiteld: „Zilveren vleu gels" en is gebaseerd op het leven van den grooten Nederlandsche vliegtuig-construc teur Anthony Fokker. De vierde film is een detective-film en is getiteld „Onzichtbare handen". Van de films .Klaasje Zevenster" en „Zil veren Vleugels" zullen tevens Duitsche ver sies worden gedraaid. ORDENING IN HET ADVERTENTIE ACQUISITIE-WEZEN. De Nederlandsche Vereeniging van adver tentie-acquisiteurs, deelt mede, dat er een volledige samenwerking tot stand is geko men, met de Vereeniging van de Nederland sche Dagbladpers, de Periodieke Pers, het Genootschap voor Reclame en de Vereeni ging van Erkende Advertentlebureaux, met als doelstelling, ordening te brengen in het ad vertentie-acqulsltlebedrlj f Het bestuur van de Venada, waarvan het secretariaat is gevestigd Nassaukade 85 te Amsterdam-W. heeft een vragenlijst ge maakt, waaruit meteen de sociale positie van den advertentieacquisiteur bepaald kan worden en een uittreksel omtrent de doel stelling, waarop de genoemde organisaties tot samenwerking zijn gekomen. Er is een raad van toezicht, die met de uitvoering van de diverse bemoeiingen be last is, gevormd, bestaande uit de heeren jhr. dr. J. C. Mollerus, te Haarlem, als voor zitter; mr. H. de Bloem, Rotterdam; H. D. G. Coppens, Amsterdam; C. G. Th. v. Glnk, Voorburg; mr. M. I. C. Vrij, Amsterdam; K. R. van Staal, Amsterdam en mr. J. J. P. Tonlno, Amsterdam, als secretaris. GEEN EXTRA-RANTSOENEN VOOR VROUWELIJKE WERKKRACHTEN. Het Centraal Distributiekantoor heeft aan alle Distributiediensten in den lande medegedeeld, zulks naar aanleiding van ge stelde vragen met betrekking tot de ver strekking van extra rantsoenen aan vrou welijke werkkrachten, dat deze in geen en kel bedrijf of beroep hiervoor in aanmer king kunnen komen. Arbeiders, die werkzaam zijn aan dorsch- machines, kunnen uitsluitend aanspraak maken op extra rantsoenen op basis van 50 pet. van het normale rantsoen. N. R. Ct. De waarnemend secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft bepaald: a. Aan hoofden of bestuurders van on dernemingen in alle gemeenten des rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen in ver band met-de bestaande verduisteringsvoor- schrlften moeilijkheden worden ondervon den, toe te staan, dat in die fabrieken of werkplaatsen le. In het tijdvak van Zaterdag 7 De cember 1940 tot en met Zaterdag 11 Ja nuari 1941, in afwijking van het bepaalde ln artikel 23 der Arbeidswet 1919, door ar beiders op Zaterdag arbeid mag worden verricht tusschen 1 uur des namiddags en zonsondergang. 2e. In het tijdvak van Zaterdag 2 No vember 1940 tot en met Zaterdag 30 No vember en ln het tijdvak van Zaterdag 18 Januari 1941 tot en met Zaterdag 22 Fe bruari 1941, in afwijking van het bepaalde in artikel 23 der Arbeidswet 1919, door ar beiders op Zaterdag arbeid mag worden verricht tusschen zonsopgang en 5uur na zonsopgang of, indien de arbeid op Za terdag wordt onderbroken door een rust tijd van ten minste een halfuur, tusschen zonsopgang en ten hoogste zes uren na zonsopgang. 3e. In het tijdvak van Maandag 16 Sep tember 1940 tot en met Maandag 31 Maart 1941, in afwijking van het bepaalde in ar tikel 24 der Arbeidswet 1919, door arbei ders van 16 jaar of ouder, voor zoover door hen in dit tijdvak ten gevolge van de vcrdulsterlngsvoorschrlften een aantal we ken minder dan 48 uren per week wordt gewerkt, in de overblijvende weken de op deze wijze verloren uren worden ingehaald tot een maximum van ten hoogste 38 uren, waarbij de werktijd voor de mannen niet meer mag bedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en de werktijd voor de jeugdige personen en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week, een en an der onder herinnering aan het bepaalde in artikel 70, tweede lid, van het Werktijden besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936, krachtens hetwelk, zoolang van de vergunning wordt gebruik gemaakt, naast de arbeidslijst of den rooster een door het hoofd of den bestuurder der onderneming of een door dezen daarmede belast per soon, als bedoeld ln artikel 75 der Arbeids wet 1919, onderteekend geschrift is opge hangen, dat de op grond der vergunning te volgen werktijdregeling aangeeft. Hoofden of bestuurders van ondernemin gen wordt er aan herinnerd, dat ingevolge artikel 31, eerste lid, der Arbeidswet 1919, bij het volgen van een normale werktijd regeling de na 4lh uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan V* uur behoeft te bedragen en dat, indien krachtens deze vergunning langer dan 8'/* uur per dag wordt gewerkt, Ingevolge het bepaalde in artikel 63, le lid, van het Werktijdenbe sluit voor fabrieken, of werkplaatsen 1936, volstaan kan worden met het geven van een halfuur rust telkens na ten hoogste 5 uren arbeid. VORDERINGEN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT EN INKOOPEN VAN DUITSCHE MILITAIREN. H.H. Handelaren wordt hier nogmaals op gewezen, dat aan de leden van de Duitsche Weermacht, politie, S.S., enz., voor hun ln- koopen ln Nederland geldige bonnen zijn verstrekt, waarop de aangegeven hoeveel heid der vermelde goederen geleverd kan worden. Men vcrwarre deze bonnen niet met die, welke alleen ln Duitschland gel dig zijn. De voor Nederland uitgegeven bon nen zijn de volgende: Voor: Brood. Opschrift: Marke Nieder- lande en: Brot. Rantsoen: 50 gram. Kleur: blauw. Voor: Koffie en thee: resp.: Kaffee oder Tee, rantsoen: 100 gram of 20 gram. Kleur bruin. Voor: Suiker, resp. Zucker, Rantsoen: 200 gram. Kleur: groen. Voor: Tarwebloem, enz., resp. Mehl, Rant soen: 100 gram. Kleur: paars. Voor boter, margarine of vet: resp. Fette, Rantsoen: 100 gram, Kleur: lichtblauw. Voor: rijst, havermout, vermicelli, maï zena, enz., resp. Nahrmittel aller Art. Rant soen: 100 gram. Kleur: grijs. Voor leveranties aan het Duitsche leger behooren blauwe Wehrmachtbczugscheine overgelegd te worden, voor de aflevering van geweven stoffen en schoeisel aan de de lndlvldueele leden van de Wehrmacht witte Wehrmachtbezugscheine. Andere dan de hierboven genoemde vor- derlngsdocumenten mogen niet aangenomen worden, Indien Duitsche militairen in distributie gebrachte goederen wenschen te ontvangen, zonder in het bezit te zijn van deze docu menten, wordt men verzocht zich te wenden tot het Distributiekantoor, Breestraat 117, dat op zijn beurt telefonisch het Centraal Distributiekantoor zal raadplegen. Leiden, 5 September 1940, 309 De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 17 gr. C. (63 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 21 gr. C. (70 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWLTR-A.-ZEK Voor Vrijdag. Voorm. te 0.10; nam, te 6.34. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting .Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 19 gr. C. Awemlnrtrhtlng .De Zöl". 's Middags 12 uur: 19 gr. C. LICHT OP VOOR METSERS WL Donderdag: 8.49 n.m. tot 6.29 v.m. Het tUdvafc gedurende netwelb de verdnlste- ringsvoorschriften gelden, begint een half our vroeger en eindigt een half oor later dan de hierbovengenoemde tijdstippen. In de uitgestrektste gemeente van Ne derland, het dorp Emmen in Drente, heersebt een schrijnend gebrek aan woonruimte. Dit zij eenigszins duidelijk gemaakt met de volgende getallen. Driehonderd gezinnen verblijven in keeten en krotten, honderd woon- scheepjes liggen in de kanalen-van het veengebied verscholen, vijftig of meer woonwagens vormen de permanente bezetting van het plaatselijke woonwa genkamp, zeshonderd en zestien gezin nen wonen in kleine arbeiderswonin gen en boerderijtjes met andere gezin nen samen, en twintig onbewoonbaar verklaarde woningen kunnen niet wor den ontruimd bij gebrek aan betere woongelegenheid. De bestuurders van deze 50.000 bewoners tellende gemeente worstelen van dag tot dag met den socialen nood, die ln de ge meente heerscht, en reeds sinds langen tijd ontzettende afmetingen heeft aangenomen. „Er klinkt hier," zoo zei de burgemees ter van Emmen, mr. J. L. Bouma, tot wien we ons ter verkrijging van eenlg cijferma teriaal gewend hebben, „een nooit aflaten de schreeuw om woningen. Dat was zoo, toen ik hier in 1927 kwam en dat is nog zoo, da, het wordt met den dag erger, nu practLsch het bouwen sedert vorig jaar September stilstaat. Wij hebben een sterke, levenskrachtige arbeidersbevolking, die snel ln aantal groeit, maar wie het voor een groot deel aan redelijke bestaansmid delen ontbreekt. De particuliere bouwnij verheid legt zich ln hoofdzaak toe op wo ningen voor menschen, wier inkomen hun ln staat stelt, een behoorlijke huur te be talen, In de behoefte aan goedkoope arbei derswoningen moet van overheidswege wor den voorzien. De gemeente is er uiteraard niet toe in staat en het rijk heeft welis waar in den loop der jaren credieten voor woningbouw toegestaan, maar niet zooveel, dat daardoor meer bereikt kon worden dan het voorkomen van verergering van den toestand. En zelfs dit voorkomen gelukt ons niet langer, tenzij op korten termijn krachtig wordt ingegrepen." In de jaren van 1927 tot en met 1939 werden 574 woningen gebouwd, zoo bleek uit de officieele gegevens, terwijl de bevolking der gemeente steeg van 42.245 tot 48.581 zielen, voor welke stij ging, ruw geschat, 1000 woningen ze ker noodzakelijk waren. Vele reeds lang geleden ingediende ver zoeken om credieten van het rijk voor den bouw van de noodige woongelegenheid zijn nog steeds niet beantwoord. Het ambtelijk apparaat, dat te stroef werkt waar het aankomt op het ten uitvoer leggen van juiste regelingen, draagt van dezen onduld- baren gang van zaken de verantwoordelijk heid. Wij vernamen, dat door de arbeidsbeurs te Emmen een onderzoek werd ingesteld naar het levenspeil op het oogenblik. Zeer zorgvuldig is nagegaan, hoe het prijsver loop is geweest voor eerste levensbehoeften. Welnu, men is tot de conclusie gekomen, dat een arbeidersvrouw thans f. 13.23 noo- dig heeft om hetzelfde te koopen, dat zij verleden jaar voor f. 10 kon verkrijgen. Er is dus een prijsstijging van bijna der tig procent! De loonen zijn daarentegen met sleohts 10 pCt. omhoog gegaan. En toch wordt bij het verleencn van woningbouwcredieten verlangd, dat de exploitatierekening sluitend zal zijn. Met andere woordende arbeiders moeten de volle huur betalen voor z.g. woningen ter verruiming van de wo ningmarkt. Maar hoe wil een huisvrouw, die een ge zin van Ib.v. zes personen heeft en dat Is heel normaal in deze streken dat klaar spelen met f. 13 in de week inko men? Een tocht door deze streken zal niet al leen deze verarming aan het licht brengen, doch tevens een onvermijdelljken achteruit gang van de zeden. Vaak bestaat een „woning" uit een of twee vertrekken, waar in gezinnen van 10 personen samenhokken, het dagelijksch leven doorbrengen en sla pen. Is het wonder, dat hieruit misstanden groeien, die voor de bevolking van deze gemeente den weg naar den ondergang openen? Bij het aanzien van al dit schrijnende leed komt men tot de overtuiging, dat hier niet gepraat kan worden over mogelijkhe den tot verbetering. Er bestaat slechts één weg tot een verandering in dezen onduld- baren toestand: Hier moet gehandeld worden, en wel ten spoedigste COMMISSIONNAIR QF DANK KAN OOK VERGUNNING AANVRAGEN. Op 4 September heeft het Dcvlezenlnstituut, overeenkomstig artikel 35 derde lid, der Devle- zenverordening-1940, bepaald a. Aankoop van effecten door of voor reke ning van niet-lngezetenen. 1. De vergunning van het Dcvlezenlnstituut verelscht voor den verkoop van effecten door een Ingezetene aan een niet-lngezetene, kan be halve door den verkooper ook door de bank, bankier, commisslonnalr of anderen tusschen- pe~ on, die den aankoop voor den niet-lngeze tene bewerkstelligt of bij den aankoop z(]n tus- schcnkomst Verleent, worden aangevraagd en verkregen. Het is aan een bank, bankier, commisslonnalr of anderen tusschenpersoon niet geoorloofd tot den aankoop van effecten voor een niet-lngeze tene over te gaan, nóch bij den aankoop van effecten door een nlet-lngezetone zijn tusschen- komst te verleenen, zoolang de ln de vorige ali nea bedoelde vergunning niet is verkregen. b. Verkoop van effecten door of voor reke ning van niet-ingezetencn. 2. De vergunning van het Deviezeninstltuut, verelscht voor den aankoop door een Ingezetene van effecten van een niet-lngezetene dan wel voor de betaling van de koopsom dezer effecten aan een niet-lngezetene, kan door de bank, ban kier, commisslonnalr of anderen tusschenper soon, die den verkoop voor den niet-lngezetene bewerkstelligt of bij den verkoop zijn tusschen- komst verleent, worden aangevraagd en ver kregen. Het is aan een bank, bankier, commisslonnalr of anderen tusschenpersoon niet geoorloofd tot den verkoop van effecten voor een niet-ingeze- tcne over te gaan, nóch bi) den verkoop van effecten door een niet-lngezetene zijn tusschen- komst te verleenen, zoolang de ln de vorige ali nea bedoelde vergunning niet is verkregen. 3. Deze bekendmaking ls gisteren ln werking getreden, MACHTIGING VOOR BETALING VAN SCHULDEN AAN DE OVERHEID. Overeenkomstig artikel 35, derde lid, der De viezenverordenlng-1940 heeft het Deviezen-in stituut op 4 September bepaald: 1. Indien voor of in verband met: a. de verkrijging van bedragen in binnen- landsche geldsoort of van als betaalmiddel toe gelaten schuldbewijzen van Nederlandsche staatsleenlngen, benoodigd voor het betalen van een schuld aan het rijk, een provincie, een ge meente, een waterschap dan wel eenlg orgaan van openbaren dienst, belast met de uitvoering van wettelijke regelingen betreffende de sociale verzekering: b. het stellen van zakelijke of persoonlijke zekerheid, ten behoeve van een lichaam, ge noemd onder a. Een handeling wordt verricht, welke op grond van de Deviezen verordening-1940 of van krach tens deze verordening gegeven bepalingen slechts met vergunning van het Deviezen-insti tuut geoorloofd ls, kan deze handeling zonder zoodanige vergunning worden verricht, voor zoover het rijk, de provincie, de gemeente, het waterschap of het orgaan van openbaren dienst, belast met de uitvoering van wettelijke regelin gen betreffende sociale verzekering, aan deze handeling medewerkt of daartoe zijn toestem ming verleent. 2. Indien het treffen van conservatoire en executoriale maatregelen met betrekking tot een schuld, als bedoeld onder 1, a, op grond van de De vlezen verordening-1940 of van krachtens deze verordening gegeven bepalingen slechts met vergunning van het Dcvlezenlnstituut geoorloofd ls, kunnen deze maatregelen zonder zoodanige vergunning worden getroffen. 3. Medegedeeld wordt, dat voor zoover een handeling, als bedoeld onder 1, op grond van de Wet Internationaal Betalingsverkeer 1934 ol' van krachtens deze wet gegeven bepalingen, slechts met vergunning van het Nederlandsch Clearlng- lnstituut zou kunnen geschieden, deze hande ling, voor zoover een der genoemde lichamen er aan medewerkt of zijn toestemming er toe ver leent, krachtens een door het Nederlandsch Clearlnginstituut verleende algemeenc onthef fing zonder vergunning kan worden verricht. Deze algemeene ontheffing geldt eveneens voor conservatoire of executoriale maatregelen, als bedoeld onder 2, voor zoover zoodanige maat regelen op grond van de Wet Internationaal Betalingsverkeer 1934 of van krachtens deze wet gegeven bepalingen slechts mot vergunning van het Nederlandsch Clearlnginstituut zouden kun nen worden getroffen. 4. Deze bekendmaking is gisteren in werking getreden. 1 DIVERSEN) r Dinsdag, lste Binnenvestgracht 22: Ge legenheld tot Inenting tegen typhus 11—3 UUr* 's Dinsdags, Mare 18: Medleofi Opvoedkunde Bureau 9V4—11 uur voorin 8 Arbeidsbeurs (Levendaal): Iédere derde Dins, dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 7—8 uur nam. ,s Donderdags WUkgebouw „Bethesda* (Hoef. straat 4440)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Donderdags, Inst. voor Praeventleve Ge- neeakunde (lste Blnnenveatgr. 22): Inenting tegen dlphterle 3tt uur 's middags precies. 's Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Oeneer,- kunde. Consultatiebureau v, Beroepskeuze, 4-5 BIOSCOPEN. t 18 jaar) 14 Jaar) «Oe leeftijden. Luxor-Theater Stationsweg: „Bevrijding* t. Dagelijks nam. 2.18 u. (behalve 's Vrijdags) en 8 uur. 's Zondags van 2—7 uur doorl. voor stelling. Lldo-Theater Steenstr, 39: „Komedie om geld" Dagelijks 8 u. nam.: 's Zondags tc 2 4% en 8 u. Woensdag en Zaterdag matlnée'. Trlanon-theater, Breestraat 31: „Beate Kal- scrling" t. Dagelijks 8.18 tL nam.; *s Woensdags en 's Za terdags ook om 2.18 uur; 'e Zondags v. 3e^o uur doorl voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: ,3l#eke Bet"! Dagelijks 8.15 nam.: 's Woensdags en 'sZater- dags ook 2.30 uur; Zondags te 4 en 8.15 uur, Rex-Theater, Haar lemmers tr,: „Port Arthur" t. Dagelijks 2 en 8.18 nam.; '«Zondags v. 2—650 uur doorl. voorstelling, Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „De passa gier die verdween" t, 8 uur n.m. (Zondags gesloten). De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 3i Aug. 20 uur tot Zaterdag 7 September 8 uur waargenomen door de apotheek: O. B. Duyate, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeeatsche Apotheek, Wllhelminapark 8, tel. 28674. Hedennacht omstreeks half vijf werd de brandweer te Middelburg gewaarschuwd, dat door onbekende oorzaak brand was uitgebroken in een der groote houtloodsen van de N.V. houthandel v.h. G, Alberts en Zn., staande aan den Loolcrsslngel. Toen de brandweer met veel materieel ter plaatse was, stond niet alleen de onge veer 100 meter lange loods geheel ln lichter laaie, maar ook de zeven arbeiderswonin gen, twee garages en een pakhuis, gelegen aan den Singel tegenover de loods. Op een na zijn al deze perceelen en ook het groot ste deel van den inboedel een prooi du vlammen geworden. Door krachtig optre den van de brandweer, later geassisteerd door de brandweer uit Vllssingen en Sou burg, heeft men mede dank zij de hulp van Duitsche militairen den brand beperkt en de zagerij, de schaveri], de kantoren en de verdere loodsen op het uitgestrekte terrein weten te behouden. Het grootste gedeelte wordt door de verzekering gedekt. MOEDER EN KIND ONDER EEN AUTO. Doordat het kind plotseling den weg op liep. Op den Antwcrpschen straatweg te Ber gen op Zoom ls gistermiddag om vijf uur een ernstig ongeluk gebeurd. Ten hoogte van de wielerbaan Raayberg wandelde mevrouw de Groot—de Nljs met haar 2'/i- Jarig kind. Op een gegeven oogenblik strui kelde de knaap, rukte zich van de moeder los en liep den rijweg op. De moeder zag een vrachtauto naderen en ging eveneens den weg op om haar kind in veiligheid te brengen. De chauffeur week nog uiterst links uit maar kon toch niet verhinderen, dat beiden onder zijn wagen terecht kwa men. Zij bleven roerloos liggen. Toen de dokter arriveerde, bleek het knaapje reeds te zijn overleden. De moeder was ernstig gewond. De slachtoffers zijn naar het alge meen burgerlijk rusthuis overgebracht. GEWEIFELD BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG. Gistermiddag is de 9-jarige J. Hoogen- dam te Vlaardingen bij het weifelend over steken op den hoek van de Tweede van Leijden Gaalstraat en Nieuwe Kerkstraat door een personenauto aangereden. Hij liep daarbij zware verwondingen op en overleed kort nadat hij In het ziekenhuis was opge- ONVOORZICHTIGE JONGENS. Onbekend voorwerp bleek handgranaat. Twee jongens K. Z. en Van D. vonden gisteren te Wijk bij Duurstede een vreemd! voorwerp, dat zij thuis aan een nauwgezet onderzoek onderwierpen. Het onbekende voorwerp bleek echter een handgranaat te zijn. Het onderzoek had dan ook een ver schrikkelijke ontploffing ten gevolge, waarbij K. Z. ernstig werd gewond. Een hand werd hem afgerukt, terwijl hij 0°* een oog zal moeten missen. Hij werd ter behandeling naar Utrecht overgebracht. Van D. kreeg geen letsel. (2 lijnen) 2-2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6