Hitier opent het Duitsche Winterhulpwerk DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 No. 24677 Tot Engeland: „Stelt U gerust, wij komen" De Nederlandsche arbeiders in Duitschland 1 8lsfe Jaargang Scherpe aanvallen op de Britsche oorlogspropaganda EERSTE BLAD Feiten van den dag Er wordt goed voor hen gezorgd s Tevreden brieven aan de familie LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 cis. per rceel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakcnadvertentlcs belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bil vooruitbetaling 'r. Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden235 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten fvoor binnenland 030 per 3 mnd.) In ©en geweldige, groot© betooging is gisteren in het Sportpalast t© Ber lijn het achtste Winterhilfswerk van het Duitsche volk door den Führer ge opend, die in 'ngrooteen raecsleepende redevoering het Duitsche volk opriep om op nieuw te werken voor het geweldigste sociale werk van alle tijden. Tevoren had rijksminister dr. Göbbcls rapport uitgebracht over het eerste Winterhilfswerk van den oorlog, welks reusachtige getallen getuigen van de onwrikbare en innige verbondenheid tusschen front en vaderland. BIJ deze plechtigheid waren talrijke voor staande mannen van staat, party en weer macht aanwezig. Men merkte onder ande ren op de rUksministers Frlck, Guertner, Lammers. Schwerln-Kroslgk, Darre, Dorp- mliller, dr. Todt en S e y s s-In q u a r t, staatsminister Meissner, rijkslelder Bouh- ler en vele vertegenwoordigers van genera litelt en admiraliteit. Begeleid door den gevolmachtigde voor de „Winterhilfs"-actie, Hllgenfeldt, ver scheen de Führer in het veldgrljs. HJJ werd begroet met een onvergeiykelijk gejuich, toen hy met den chef der Duitsche politie, Himmler, Rykslclder Bormann en zyn per- sooniykcn adjudant door het midden van de zaal ging, naar alle kanten dankende voor de ovaties, die nog toenamen, toen dr. Göbbels den groet tot den Führer richtte. „Op dezen dag", zoo verklaarde Hitler, „eindigt het eerste oorlogsjaar. De succes- cen van dit eerste Jaar zijn uniek, wy kun nen in het geheel geen vergeiyklng trekken met het eerste oorlogsjaar van den wereld oorlog, want in dat eerste oorlogsjaar zijn Immers overal, ondanks de grootste dap perheid, ondanks den ongehoorden omvang der offers, slechts gedeelteiyke resultaten bereikt en niet een definitief voltrokken oplossing. Foto Stapf. Rijkskanselier Hitler. Hitler wees vervolgens op de geweldige 6cographischc ruimte, die thans door de Duitsche weermacht wordt beschermd en verklaarde o.m.: Een aantal tegenstanders is uit den weg geruimd. Alleen aan zijn gelukkige geographische ligging en aan zijn buitengewone snelheid in het vluchten heeft Engeland het te danken, dat hetzelf de lot het nog niet ten deel is gevallen. Want het is niet zoo,-geiyk eenige Britsche politici zeggen, dat het Britsche leger, als een wild paard aan den teugel rukt, bran dend van begeerte om eindeiyk te worden losgelaten tegen den Duitschen vUand. zy waren immers zoo dicht by ons en konden zonder meer hun begeerte bevredigen, zy zelf hebben zich van ons verwyderd en het bleef hun voorbehouden deze verwyderin- gen als groote overwinning voor te stellen. Het groote gebied, dat door de Duitsche troepen op het oogenblik wordt beheerscht, Is nog uitgebreid door onzen bondgenoot, Italië, die van zyn kant in Oost-Afrtka het Initiatief heeft genomen, daar zyn positie versterkte en Engeland terugsloeg. Natuur lijk staan ook daartegenover Engelsche ..successen". Maar het zyn successen, die het normale gezonde menschenverstand niet begrijpt. En daarom staan zy ook in- neriyk niet in een speciaal verband. Wij heieven steeds weer, dat de Engelsche pro paganda van de eenige hoogte in de andere diepte valt, weliswaar om enkele dagen la ter op nog grooterc hoogten te zweven. Zoo heb ik bijvoorbeeld eens gelezen: „Thans wordt de teerling van den oorlog gewor pen. Wanneer het den Dultschers niet ge lukt naar Parys te komen en dat zal hun niet gelukken dan hebben zy den oorlog verloren. Mochten zy echter toch naar Parijs komen, dan zal Engeland den oorlog winnen". Zoo heeft Engeland tal- ryke z.g. „overwinningen" bevochten. De roemrijkste overwinning die weliswaar in onze oogen het smadeUJkste wansucces was was de vlucht uit Duinkerken. DE ENGELSCHE OORLOGS- BERICHTGE VING Telkens onderbroken door het luide lachen van artjn toehoorders, gaf de Führer eenige voorbeelden van Engelsche oorlogs- berichtgcving, die haar onbetrouwbaarheid kenmerken. Wij rukten Juist, zoo zei de spr.. ojti. Polen binnen, toen de Engelsche pro pagandisten verklaarden, dat zy uit welin gelichte kringen wisten, dat de Dultschers reeds ©en heele reeks zware nederlagen hadden geleden en* dat de Polen zegevie rend naar Berlijn oprukten. Eenige dagen later en stellig uit nog beter ingelichte kringen, hoorde men, dat het lot in het Oosten nu definitief gekeerd was. Daarop kwamen even welingelichte deskundigen, die opmerkten, dat zelfs wanneer Duitsch- land een succes zou hebben verworven, hetgeen in het geheel niet het geval was, dit .succes- in werkelijkheid toch slechte een wansucces was, gezien van een hooger stra tegisch standpunt. En toen wy reeds voor Warschau stonden, wist imen weer, dat men gerechtigd was om aan te nemen, dat thans in het Westen de aanval der geallieerden zyn eerste groote en doorslag gevende suc ces bereikt had. Vervolgens zei de men: „Er is een groote nachtmerrie van ons wegge nomen. Die Polen in het Oosten waren steeds onze zwakke zyde. Nu kunnen wij ons op het Westen concentreeren, waar wij met de Dultschers zullen afrekenen". Toen kwam een geruime tijd van kalmte. Die rust was natuurlijk ook een ontaagiyk, duurzaam succes der Brttsdhe weermacht en een even constant wansucces van Duitschland. Wat hebben de Engelschen in die maanden al niet gewerkt en wat hebben wy niet al verslapen. Wat hebben de Engelsche politici in dien tyd niet alle- gezien en Juist ingezien en vooral Ontbinding der Vrijmetselaarsloges bevolen Van bevoegde officieele zijde wordt ons medegedeelddat gisteren in geheel Nederland de ontbinding der vrijmetse laarsloges is bevolen, zulks in het raam van de herordening van het Nederlandsche maat schappelijke en geestelijke leven. steeds op het juiste tijdstip aangepakt. En wat hebben wy daartegenover niet alle maal gemist. TOT NOORWEGEN KWAM. AMSTERDAMSCHE BEURS Toen de operaties begonnen, verheugde de Engelsche oorlogsberichtgeving zich over de ontaagiyke fout, die wy, Dultschers, had den gemaakt. En men verheugde zich in Engeland er over, dat men eindeUJk de ge legenheid kreeg om zich te kunnen met^n met de Dultschers. ZIJ kregen ^e gelegen heid en de krachtmeting kwam ook. Het is een ironie van het lot, dat de voor de Engelschen toentertyd ergste slag te dan ken was aan hun eigen propaganda. Toen wij n.l. de Noren ten slotte tot voorbij Hamar en LHIebammer hadden ver slagen, marcheerde een Britsche brigade zonder van iets te weten op den weg naai Hamar. zy had naar achteren geenerlei verbinding, want die verbinding hadden onze duikbommenwerpers en gevechtsbom- bardementstoesrtellen vernield. Zij luister den dus alleen naar de Britsche radio. En door de Britsche radio vrenam de brigade commandant, dat wy nog ver achter Lille- hammer zaten en doit wij een zware neder laag hadden geleden. Nu marcheert de Britsche brigadecommandant aan het hoofd van zyn brigade LiHehammer binnen en gaat daar rustig op een kist zitten, gevuld met documenten, waarop stond „geheim, niet den vijand in handen laten vallen". (Stormachtige vrooiyfcheid). En hier werd Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Emmen. (2e Slechte woontoestanden in Blad). Werktijden in verband met de verduiste ring. (Binnenland, 2e Blad). Te Purmerend is, 62 jaar ond, overleden de heer D. Kooiman, oud-lid der Tweede Kamer. (Binnenland, 2e Blad). De cursus voor nieuwe rijksveldwachters. (2e Blad). Het Nationaal Arbeidssecretariaat wordt ontbonden. (Ie Blad). De werkloosheid is niet alleen een euvel, omdat zy voor den staat en daarmede voor de gemeenten een belangrijke economische en sociale belasting met zich medebrengt, maar voor alles, omdat zy op den duur de oorzaak van het zedeiyke en moreele ver val van een geheele generatie kan worden. De werkloosheid zoo wordt van bevoegde zyde aan het A.N.P. medegedeeld kan zoodoende de grondoorzaak zyn van veel kwaad. Wanneer men dit overweegt, kan er slechts één parool zyn, namelyk: de werk loosheid zoo spoedig mogeiyk uit den weg te ruimen. Op het oogenblik is het Neder landsche economische leven niet in staat, de vele duizenden mannen en vrouwen, die reeds jarenlang gedoemd waren, zonder ar beid en zonder voldoende inkomsten te moeten leven, wederom in het arbeidspro ces op te nemen. Dit behoeft niet te ver wonderen, daar ook in normale tyden een niet gering' aantal Nederlanders zonder werk was. Niettegenstaande dezen ongunstlgen eco- nomischen toestand in Nederland, is het niettemin mogeiyk, loonenden arbeid te vinden, en daardoor wederom tot georden de sociale en economische Verhoudingen te komen. Duizenden Nederlandsche arbeiders hebben reeds door bemiddeling van de Nederlandsche arbeidsbeurzen, waar thans ook Duitsche deskundigen werkzaam zyn, hun weg naar Duitschland gevonden en een hun passenden arbeid ter hand geno men. zy werken in streken, welke niet ver van hun land liggen, met Duitsche arbei ders samen, die hun in wezen verwant zyn. Hun sociale en economische positie is in Duitschland precies dezelfde als die van de Duitsche arbeiders. De Nederlandsche arbeiders en employé's, die in Duitschland werkzaam zyn, kunnen hun geheele loon- overschot naar hun land overmaken en ontvangen in het kader van de desbetref fende bepalingen ook een vacantie met be houd van loon. Het is bekend, dat juist de Nederlander niet gaarne zijn familie en zyn.land ver laat, daar juist hij de behaagiykheid en de sfeer van een eigen woning zeer waar deert. In het Duitsche ryk is er echter voor gezorgd, dat den Nederlandschen ar beiders goede werkplaatsen met in de meeste gevallen goede woningen ter be schikking staan en verder smakeiyke maal tijden, die in vele arbeiderskampen door Nederlandsch keukenpersoneel worden toe bereid. De verzorging van de Nederlanders, die in Duitschland in handen is van de ar beidsbeurzen en het Duitsche Arbeiders front, wordt nog bevorderd doordat dik wijls Nederlandsch kamppersoneel, dat te- geiykertyd als tolk dienst doet, aanwe zig is. BRIEVEN. Het is maar al te goed bekend, zoo werd verder betoogd, dat zekere elementen, wien het nietsdoen biykbaar aangenaam is en die er zich niet van bewust zyn hoe zy door een zoodanige houding hun volk in zyn geheel schaden, hun vrijen tyd benutten om over Duitschland kletspraatjes te ver- koopen en kwaadwillige geruchten rond te bazuinen. Deze geruchten worden echter op wel zeer ondubbelzinnige en afdoende wyze weerlegd door talrijke waardeerende brie ven en dankbetuigingen, die van de Neder landsche arbeiders in Duitschland by de arbeidsbeurzen zyn binnengekomen en ook door familieleden zyn ontvangen. Den in houd van eenige dezer brieven, welke de arbeidsbeurzen aan het A.N.P. toezonden, laten wy hier volgen: Lieve vrouw, Als zwakstroomtechniker ben ik thans in Politz aan het werk. Het is een heel goede betrekking en ik verdien ook flink. Het gaat my uitstekend, alles is goed. Je be hoeft Je om my geen zorgen te maken. Het ls in Duitschland beter dan in Nederland. Vriendschap ziet men overal en de men- schen hier zyn voor ons heel goed. Het eten is ook zeer goed. In geen geval te weinig, hetgeen ik kryg kan ik zelfs nog niet ln één keer opeten. Je moet met Johan in Frankfort komen, dan kan ik Je het geld daarheen zenden. Je kunt er daar dan iets mee beginnen, meer dan in Rotterdam. Er worden hier nieuwe mooie steenen wonin gen voor ons gebouwd. Wanneer ze klaar zyn. kan je by me komen en hier wonen. Je kunt nu naar Lize gaan en je zult er zeker geen spyt van hebben. Schrijf je my het even als ie gaat? Ik heb het Dirk ook reeds geschreven, dat je zult komen. Harteiykc groeten van je liefhebbenden man, Jan. j Lieve Jongen, Je vader gaat het goed. Het is hier best. Ga naar Je tante. Brief en geld volgen. Je vader, J. W. M. van Dijk. Mühlhelm-Ruhr, 8-7-'40. Lieve ouders, broer en zuster, Hierby wil ik Je even schrijven, dat het ons nog altijd goed gaat en dat wy alien goed gezond zyn. Ik hoop. dat het ook met jullie allen goed is. Het werk hier bevalt ons goed. De tweede week begint nu. Wat het eten betreft, daarover kunnen wy niet klagen, ook de huisvesting is goed. Het spyt me, dat ik myn hengelstokken niet heb meegenomen, want deze zyn hier nameUjk duur. vyf en zes Ryksmark voor een gewonen bamboestok, dat. is niet goed koop, nietwaar? Wanneer jy hier ook komt, Bul. moet je Je hengelstokken niet vergeten mee te nemen. Hier in de omgeving is prachtig vischwater. Wy zyn van plan de in de omgeving liggende steden, als Dort mund, Duisburg, Essen en Oberhausen, eens spoedig te bezoeken. Al deze plaatsen liggen niet ver van Mühlheim. Zoodra we ons eerste loon zul len hebben gekregen, zullen wy jullie het ged toesturen. Wij verdienen circa 50 Ryks mark in de week met verpleging en huis vesting. Dat is best dus. Hartehjke groeten, Jullie Jan. Aan mej. Joh. te Boekhorst, p/a. Van Krimpen, Taanderstr. 74d. Wesseling. 13-7-40. Beste Jo, Ook wy hebben een heel prettige reis ge had, in Duitschland zelfs ln tweede klasse wagons. Je weet, ik heb nooit alle kletspraatjes van Duitschland geloofd, maar tot nu toe is nog geen enkele bewaarheid. B.v. krijgen wy geen zwart brood, maar gewoon brood en zelfs meer dan ln Nederland. Ook krij gen wy rijkeiyk genoeg boter. Het spyt me. dat ik niet reeds eerder naar Duitschland ben gegaan. De eetzaal op het terrein van de fabriek is prachtig. Een bediening als in een hotel: aardige vriendehjke meisjes met sneeuwwitte schorten voor. Ik vind alles nog veel beter dan ons destyds by de arbeidsbeurzen is verteld. Menschen. die anders vertellen, zyn luiaards of Ujntrek- kers, die liever steuntrekken en niet van hun moeder weg willen, wy worden op de zelfde wyze behandeld als de Duitsche ar beiders en zyn volkomen vrij. Wij zyn in nieuwe steenen gebouwen gehuisvest-, waar douches met heet en koud water aanwezig zyn. Deze kaart mag je by de afdeeling bouwvakken van de arbeidsbeurs toonen. Zoodra ik hoor. dat je deze kaart gekregen hebt, zal ik je uitvoerig schryven. wy heb ben hier van den oorlog nog niets gemerkt. Hoe bestaat het, niet? Met hartelyke groeten, Johan. 1 Kalme handel Vaste locale markt - Duitsche fondsen iets luier Amerika stil Ned. beleggingen verdeeld. Buitenland Hitler over den huidigen oorlog. (Ie Blad). Millioenenrede van Dr. Goebbels over het Duitsche Winterhulpwerk. (Ie Blad). De Britsch-Amerikaansche ruilovereen komst. (2e Blad). De strijd in de lucht. (Ie en 2e Blad). Generaal Antonescu benoemd tot minister president van Roemenië. (2e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. hy nu nog denzelfden nacht met zyn kost baren winkel door onze troepen gevat. Dat komt er van, wanneer iemand vertrouwt op de Engelsche berichtgeving. HET OFFENSIEF IN HET WESTEN. Zoo was het overal, zy hebben gelogen en gelogen, zy zyn de zee in geworpen en het was. zooals zy zeggen, een heel groo te overwinning. Toen kwam de trotsche krachtmeting in het Westen. Juist bij de zen veldtocht heeft de geallieerde combi natie werkeiyk niets anders dan alleen maar nederlagen moeten incasseeren. Nu is Frankryk eveneens ineengeslagen. En wat heeft men thans voor een verklaring? Men zelde: „Thans kan Engeland zich einde- lyk met zyn geheele kracht concentreeren, thans heeft Engeland de strategische po sitie bereikt, die het voortdurend ge- wenscht en gehoopt heeft te krygen. De ballast van Frankrijk heeft ons alleen maar kostbaar Brltsch bloed gekast." Men zeide, zoo verklaarde Hitler ten aanzien van Engeland verder, dat de oor log drie jaar duurt en dat men zich in stelde op drie jaar. Maar Ik heb toentertyd tegen den rijksmaarschalk gezegd: Goe- ring, bereid alles voor op vijf jaar. Wij handelden zoo niet, omdat ik geloof, dat de oorlog vyf Jaar zal duren. Maar wat ook moge komen, Enge land zal ineenstorten (minuten lang durend applaus). Ik ken geen anderen termijn dan alleen dezen (applaus). Wanneer men nu in Engeland zeer nieuwsgierig is en vraagt: „Ja, waar om komen jelui dan eindelijk niet?" dan antwoord ik: „Stelt u gerust, wij komen" (donderend applaus). Men moet niet steeds zoo nieuwsgierig zijn. Deze wereld, zoo riep de Fuehrer uit, zal vrij worden. Eens en voor altijd moet worden afgerekend met het schandaal, dat het een natie mogelijk kan zijn al naar believen een geheel vasteland te blokkeeren. Het moet in de toekomst onmogehjk worden gemaakt, dat het een piratenstaat van tyd tot tyd steeds weer naar wensch en luim veroorloofd wordt- eenvoudig ruim 450 millioen menschen min of meer aan armoede en ellende over te leveren. Ik vind het onverdraagUjk, dat hier een natie van 85 millioen menschen door een ander volk te allen tyde aan lichaam en leven bestraft kan worden, wanneer het de een of andere horde plutocraten past. De Fuehrer herinnerde er vervolgens aan, dat hy het Engelsche volk reeds zoo vaak de hand der overeenstemming had gereikt. Gy weet het zelf. zoo zeide hy, het was myn buitenlandsch politiek pro gram. Na een korte verwyzing naar zyn laatste beroep op Engeland, ging Adolf Hitler voort: „IK PREFEREER THANS DEN STRIJD TOT HET EINDE". Ik prefereer thans te strijden tot einde- ïyk een volkomen duidelijke beslissing tot stand is gebracht. En die duideüjke beslis-

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1