De luchtaanvallen op Engeland Een Duitsch protest te Londen overhandigd DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 No. 24669 8fsfe Jaargang Geen dag onderbroken Italië en Egypte Tegen beschieting van reddingsvliegtuigen EERSTE BLAD Feiten van den dag De voedselvoorziening van Noorwegen De hertog de Guise overleden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentlcs belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brloven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Boven het graafschap Kent woedde, naar het D.N.B. verneemt, gisteren een felle strijd tusschen Duitsche en Brltsche Jagers, terwijl de Duitsche gevechtsvliegtuigen te gelijkertijd de vliegvelden bombardeerden. Het luchtafweergeschut ls niet doeltreffend Hier en daar zweeft nog een versperrings ballon, zonder dat de Duitsche vliegers zich daardoor van de wijs laten brengen. Volgens de tot dusver binnengekomen be richten ls boven Deal, Folkestone, Canter bury, Cambridge en ook boven het Kanaal een reeks Brltsche vliegtuigen neergestort. De verliezen der Engelschen verhouden zich volgens de tot dusver ontvangen cij fers als 10 2, waarmede de verhouding nog meer ten gunste van de Dultschers Ls gewijzigd. Tot dusver had zij 8 2 bedra gen. Gisteren stonden tegenover één ver loren Duitsch toestel vijf verloren Engel- sche machines. Bij de luchtgevechten, die zich gis teren opnieuw boven Zuid-Engeland hebben afgespeeld, heeft het Engelsche luchtwapen, voor zoover tot dusver be kend, 39 vliegtuigen verloren, terwijl de Duitsche verliezen 10 bedragen. BOMMEN OP BIRMINGHAM. Omtrent het bombardement op de wa penfabrieken in Birmingham door Duitsche vliegers in den nacht van 25 op 26 Aug., waarbij 00 tot 70 bommenwerpers gemid deld elk 1000 K.G. bommen neerwierpen, meldt een Duitsche verkenner het volgende: „Heb Birmingham vandaag om 8 uur 45 bereikt. Dikke nevcllaag, wolken. Zag ln de omgeving van het goederenstation Oost evenals tusschen Astor en Castle Brom- wlch, talrijke brandhaarden met sterke rookontwikkeling. Afzonderlijke effecten door slecht zicht nog niet volstrekt vast te stellen. Heb infraroode foto's genomen." DE AANVALLEN OP LONDEN. De Berliner Boersen Zeltung haalt een Zweedschen corresponded aan, die meldt, dat tijdens een Dultschen aanval op mili taire objecten aan de beneden Theems ten Oosten van Londen zulke hevige branden ontstonden, dat de geheele binnenstad door den grooten vuurgloed was verlicht en de brandweerploegen verscheidene uren werk hadden om de vlammen te blusschen, zoo dat nog des Zondags ln den ochtend een dikke rooksluler over de Engelsche hoofd stad lag. De Nya Dagligt Allehanda meldt uit Londen, dat het aantal te Londen werken de buitenlandsche Journalisten steeds klei ner wordt. De vertegenwoordigers van nog slechts zes landen zitten op de banken in het ministerie van voorlichting. Over de stemming, die na de laatste luchtaanvallen onder de bevolking van Londen heerscht, schrijft dezelfde correspondent: „Ik geef dit bericht uit den schuilkelder van het ministerie van voorlichting en heb het ge voel, dat veel van datgene, wat wij buiten landsche correspondenten uit Londen zul len zenden, ln dezen schuilkelder geschre ven wordt". Naar de Londensche correspondent van de Tokio Ashal Sjlmboen aan zijn blad meldt, was de hemel boven het Westend van Londen ln den nacht van Zaterdag op Zondag door de Duitsche bomaanvallen op militaire objecten in de omgeving van Lon den bloedrood. Van het gebouw der Times konden vlammenzuilen gezien worden, die urenlang oprezen, terwijl steeds nieuwe ont ploffingen gehoord werden. Onophoudelijk huilden de sirenen der brandweerauto's tij dens het urenlang durende luchtalarm. Er is echter niets bekend geworden over de objecten, die werden bestookt of over het aantal slachtoffers. Te middernacht was in het Oosten van Londen een geweldige vuurgloed te zien, nadat een bommenwer per zijn lading bommen had uitgeworpen. Vreeselijke ontploffingen, afweervuur en schijnwerpers brachten de bevolking in pa niek. Het bombarder-ent moet beschouwd worden als het ernstigste waarvan Londen getuige is geweest, aldus het Japansche blad. De Times waarschuwt voor de onderstel ling. dat de sterkte van de Duitsche lucht macht zou zijn afgenomen. Men mag ook niet gelooven, aldus het blad, dat de vijand niet in staat is aanvallen op grootere schaal dan tot dusverre te ondernemen. Engeland beeft nog een langen weg af te leggen en waarschijnlijk onder veel lijden. Dc Amerlkaansche pers publiceert uit voerige beschrijvingen van de luchtaanval len op Portsmouth, Ramsgate. Dover en Londen, waarbij ln weerwil van de strenge censuur de doeltreffendheid der Duitsche bombardementen wordt toegegeven. De ver slagen constateeren algemeen, dat de aan vallen heviger en de schade grooter dan ooit sedert het uitbreken van den oorlog zijn geweest. Volgens ooggetuigen uit Ramsgate ^jn de havenwerken daar niets meer dan een puinhoop. De Berliner Boersenzcitung levert com mentaar op het artikel van de Sunday Dis patch, dat. verlangde, dat Berlijn gebom bardeerd zou worden en waarin geschreven werd: „Bombardeert hun hulzen en vooral hun fabrieken, verbrandt hun bosschen en maakt hun harten murw". De Boersenzel- tung zegt: „Men kan het slechts als een bekentenis van volkomen militaire on macht en teugellooze angst beschouwen, als de Sunday Dispatch verklaart, dat de Brlt sche vliegers zich niet mogen laten weer houden door gewetenswroeging of ziekelijke Idealistische overwegingen. Aanvallen van dezen aard op de Berlijnsche burgerbevol king zouden een honderdvoudigen weerslag boven Londen hebben. De Deutsche Allgemelne Zeltung meent, dat de schrijver van het Engelsche artikel vervuld moet zijn geweest niet van blinde woede, maar van koude gemeenheid, toen hij dezen eisch stelde. Wie zoo iets kan schrijven, is veroordeeld. OP ZEE GEDAALDE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. Afgezien van de door het Duitsche af weergeschut neergeschoten vliegtuigen zijn gisternacht nog vier Brltsche toestellen verloren gegaan, doordat zij ln volle zee moesten dalen wegens gebrek aan benzine. Deze bombardementsvliegtuigen waren tot het uiterste van him vllegbcreik gegaan om boven geheel Duitschland vlugschriften te laten vallen. EGYPTE MOET ZIJN STANDPUNT BEPALEN. De Giornale d'Italla wijdt een beschou wing aan het probleem Egypte, waarom heen de Brltsche manoeuvres en Intriges worden geconcentreerd. Het officieuze En gelsche agentschap heeft gemeld, dat de Egyptische minister van oorlog bekend zou hebben gemaakt, dat een Egyptische mo biele divisie zich opgesteld heeft in strate gische posities, gereed om tusschenbelde te komen aan de zijde van de Engelsche strijdkrachten, wanneer Egypte zou wor den aangevallen door Italië. Hetzelfde Brltsche agentschap meldt.dat de woordvoerder van de regeering te Ka'ïro tijdens een geheime zitting van de Kamer zou hebben verklaard, dat Egypte ten oor log zou trekken, wanneer Italië binnen drong ln zijn gebied. Wij weten niet, aldus de Giornale d'Italla, wat er waar ls ln de Engelsche berichten en of zij de ggdachte weergeven van de Egyptische natie. Het is mogelijk, dat er ln Egypte politici zijn, die, gebonden aan de Brltsche belangen, optre den ln tegenstelling met de nationale ge dachte. Italië heeft geen agressieve bedoe lingen Jegens Egypte, en evenmin een vij andige houding Jegens de Arabieren en het Islamisme. De houding van Italië ten aan zien van Egypte is duidelijk vastgelegd ln de redevoering, die de Duce op 10 Juni heeft uitgesproken, toen hij bekend maakte, dat Italië ging deelnemen aan den oorlog. De Egyptische natie moet echter weten, dat, ondanks de verdragen, Engeland van Egyp te een basis heeft gemaakt voor operaties ter zee, te land en in de lucht tegen Italië. Men kan de willekeurige of onwillekeurige medeplichtigheid van Egypte aan deze ope raties niet ontkennen. Er bestaat een be dreiging van een Anglophiel Egypte tegen Italië. De Egyptische neutraliteit kan geen loopgraaf worden, in welke ln alle veilig heid aanvallen worden voorbereid op Ita- liaansch Afrika en op Italië. Het is noodig de gevaarlijke dubbelzinnigheid op te hef fen zoo besluit het blad en de stand punten en de verantwoordelijkheid moeten wordenvastgesteld. Het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken heeft de Zwitsersche regeering verzocht de volgende nota der rijksregee- ring aan de Brltsche regeering te doen toe komen Den laatsten tijd zijn in een reeks van gevallen Duitsche red dings vlieg tuigen blootgesteld geweest aan aan vallen van Britschc strijdkrachten, die een grove schending van het volken recht beteekenen en door uitzonde ringsbepalingen of voorbehouden geens zins gerechtvaardigd kunnen worden. Het betreft hier de volgende gevallen: 1. Op 6 Juli 1940 ls een reddingsvliegtulg ten Noordwesten van Stavanger door een Brltsche vliegboot beschoten. Het vliegtuig kon landen, hoewel het acht treffers had gekregen. 2. Op 11 Juli 1940 ls op een reddings- vlucht op 30 zeemijlen ten Zuidoosten van Portland een reddingsvliegtuig door een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol Blenheim neergeschoten. Het vijandelijke vliegtuig viel ook het op het water liggen de reddingsvliegtulg nog herhaaldelijk aan. In totaal werden vijf aanvallen gedaan. De bemanning kon zich slechts met de groot ste moeite in de rubberboot in veiligheid brengen. 3. Op 20 Juli 1940 ls een Duitsch red dingsvliegtuig bij het zoeken naar een Duitschen jager, die op het Kanaal ge daald was, ongeveer 30 kilometer ten Noord oosten van Cherbourg beschoten door een Britschen jager van het type Hurricane. Het Brltsche vliegtuig vloog eenmaal rechts en eenmaal links langs het reddingsvlieg tulg en viel daarna van achteren aan. of schoon het Roode Kruis den Britschen vlie ger, die meermalen om het vliegtuig had gevlogen, niet ontgaan kon zijn, evenmin als het feit, dat het reddingsvliegtulg niet gewapend was. Na dezen aanval, die geluk kig geen resultaat had. verdween het Brlt sche toestel. Eenlge uren later werd het reddingsvliegtulg opnieuw van achteren beschoten door een Britsch vliegtuig, dit maal van het type Bristol Blenheim. Twee Duitsche Jagers, die na den eersten aanval zich ter bescherming van het reddings vliegtulg naar de plaats begeven hadden, verdreven den aanvaller. 4. Op 27 Juli 1940 ls een Duitsch red dingsvliegtulg bij zijn pogingen tot het redden van een gevallen Jager op 51 graden 12 minuten NJB. en 1 graad 40 min. OL. boven het Kanaal door twee Brltsche ja gers neergeschoten. Een lid der bemanning kon later gered worden. De vier overige inzittenden worden vermist. 5. Op 28 Juli 1940 ls een Duitsch reddings vliegtulg op ongeveer 10 km. van Boulogne door twee Brltsche jagers neergeschoten. Drie man werden gered; zij hadden schot wonden. Twee inzittenden worden vermist. 6. Op 28 Juli is een ander Duitsch red dingsvliegtuig, dat poogde redding te bren gen, ln het onder 5 genoemde geval, even eens hevig door Britsche jagers beschoten. Het moest zijn pogingen opgeven met be schadigingen en twee gewonde leden der bemanning. In.twee andere gevallen getuigen ernsti ge omstandigheden voor het neerschieten ^reddingsvliegtulgen door Britsche strijdkrachten. Zoo is op 1 Juli een Duitsch reddingsvliegtuig op een reddingsvlucht verloren gegaan op 20 zeemijlen van de Engelsche kust. en een ander reddingsvlieg tulg ls op 20 Juli niet teruggekeerd van een vlucht boven het Kanaal, die het brengen van redding ten doel had. De rechtspositie der Duitsche reddings - vliegtuigen is gebaseerd op een natuurlijke analoge toepassing van de overeenkomst over de gelding der beginselen van de Geneefsche conventie voor den zeeoorlog van 8 October 1907. Krachtens artikel 3 daarvan wordt hos pitaalschepen een principieele onschend baarheid toegekend. De Duitsche reddings- vliegtulgen zijn ongewapende bijzondere vliegtuigen, die niet voor eenig militair doel gebruikt worden. Zij doen uitsluitend dienst voor het red den van menschenlevens zonder onder scheld van nationaliteit. Ook de bemannin gen van Britsche vliegtuigen zijn herhaal delijk door Duitsche reddingsvliegtulgen gered. In overeenstemming met artikel 18 van de Geneefsche Conventie tot verbete ring van het lot van gewonden en zieken van het te velde staande leger (conventie van 27 Juli 1929) zijn de Duitsche reddings vliegtuigen wit geverfd en aan alle zijden voorzien van het Roode Kruisteeken. Aan het staartvlak voeren zij de rijksdienstvlag. Zij hebben een kenteekenlng, bestaande uit vier letters en een D. De bemanning bestaat uit leden van de weermacht in uni form met een Roode Kruisband om den arm. Deze mannen hebben slechts een pis tool ter zelfverdediging. Uit dit alles blijkt, dat de Duitsche reddingsvliegtulgen, zoo wel wat hun uitrusting als wat hun gebruik betreft, in ieder opzicht voldoen aan de voorschriften van de Geneefsche Conventie De Duitsche regeering constateert derhalve, dat het optreden van Brit sche strijdkrachten tegen Duitsche reddingsvliegtuigen, dat door geen en kele militaire noodzaak gerechtvaar digd kan worden, niet alleen in strijd is met alle beginselen van menschelijk- heid, maar een grove schending van het volkenrecht vormt. Dit optreden kan natuurlijk niet veront schuldigd worden met het feit, dat de Brit sche regeering in een nota van 11 Juli 1940, die zij door bemiddeling van de ambassade der Vereenigde Staten te Berlijn aan de Duitsche regeering deed toekomen, ten aan zien van de toepassing der beginselen, ver vat in de genoemde overeenkomsten van 1907 en 1929, op gevallen van dezen aard eenzijdige en ongerechtvaardigde beperkin- kingen heeft gemaakt. De uiteenzetting in de Britsche nota en het feitelijke optreden der Britsche strijd krachten dwingen veeleer tot de conclusie, dat het de Britsche regeering bij de ruwe behandeling van Duitsche reddingsvlieg tulgen en hun bemanning er om te doen is den reddingsvliegtulgen Iedere volkenrech telijke bescherming te ontzeggen en iedere reddingsactie ten behoeve van vliegtuigbe manningen. die in nood verkeeren, te ver hinderen. De Duitsche regeering zal daarop met de maatregelen, die haar gepast voor komen, antwoorden. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Buitenland Geen samenwerking tusschen Anti-Revo lutionairen en Chr. Historischen in OverijsseL (Laa/tste Berichten, le Blad) 160 gevluchte Nederlanders uit Frankrijk in Breda terug (2e Blad). Verwerking van fabrieksaardappelen tot griesmeel. (Binnenland, 2e Blad). AJle autoverkeer van 22 uur tot 4 uur ver boden. Strand na invallen der duister nis voor ledereen verboden, (le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Vrij opgewekte handel Zeer vaste stemming Oploopende koersen Beleggingen prijshoudend Ameri kanen k%lm. Binnenland Geregeld houdt het luchtbombardement op Engeland aan. (le Blad). Een Duitsch protest te Londen inzake het beschieten van reddingsvliegtuigen (le Blad). De hertog de Guise is overleden, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN. ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET TWEEDE BLAD. KABINETSCRISIS. Naar Reuter uit Cairo meldt, zou de Egyptische minister-president Hassan Sabry koning Foead gisteren zijn ontslag hebben aangeboden. De koning zou hem verzocht hebben een nieuw kabinet te vormen. In verband met de Britsche blokkade heeft Norsk Telegrambura een onderzoek ingesteld naar de voedselvoorziening van Noorwegen. Op grond van betrouwbare on derzoekingen stelt het blad vast, dat de voorraden vet voor twee Jaar voldoende zijn. Er ls geen vet naar Duitschland uit gevoerd en Duitschland heeft zelfs afstand gedaan van de levering waartoe Noorwegen eigenlijk door het handelsverdrag nog ver plicht was. In veevoer ontbreken van de benoodlgde drie millioen ton de 400.000 ton die van overzee ingevoerd werden. Het ontbrekende voer zal uit cellulose, uit het overschot van den zeer grooten aardappel oogst en uit vischmeel aangevuld worden. De verzorging met brood en meel is tot het einde van den volgenden zomer verzekerd. De brandstof voor de Noorsche visscherij ls absoluut gewaarborgd en de melk en kaasproductie is, na een geringe inzinking weer op de recordhoogte van vorig Jaar be land. Ook de bekende Zweedsche econoom pro fessor Bertil Ohlin, die ln Stockholms Tid- nlngen de vraag van Noorwegens voedsel voorziening behandelt, komt tot de slot som. dat volstrekt geen hongersnood dreigt en het Noorsche economische leven zich ln de laatste drie maanden, dank zij de ver standige politiek van den bestuursraad, gunstig ontwikkeld heeft. Stefani meldt uit Larache in Spaansch Marokko, dat de Hertog de Guise gisteren- is overleden. De hertog de Guise is in 1874 geboren als zoon van den hertog van Ohartres. Hij was gehuwd met prinses Isabella van Frankrijk, zijn ndcht, uit welk huwelijk drie kinderen zijn gesproten: prinses Fran$oise van Grie kenland, prinses Pierre Murat Aoste en de graaf van Parijs. De hertog heeft zijn militaire opleiding in het Deensche leger genoten en bij het uitbreken van den wereldoorlog verzocht hij verlof in het Fransche leger te mogen dienen. De regeering weigerde dit verzoek maar stond den hertog wel toe aan het front in Champagne te blijven als verte genwoordiger van de Vereeniging tot hulp aan gewonde militairen. In deoe kwaliteit werd de naam van den hertog zelfs eervol vermeld in het legerberidht. maar bij het overlijden van den hertog van Orleans in 1926 werd hij onder den naam Jan den Derde kroonpretendent en moest tengevolge van de wet van 1886. die het verblijf binnen de Fransche grenzen verbood aan leden van families, die in Frankrijk geregeerd hebben, het land weer verlaten. De hertog heeft daarna den langsten tijd van zijn ballingschap in België doorgebracht.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1