De besprekingen in Zuid-Oost-Europa 8Isle Jaargang MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 No. 24668 Zonder ophouden bestookt de Duitsche luchtmacht het Engelsche eilandenrijk Naar eenheid Groote successen behaald De Nederlandsche Unie Roemenië en Bulgarije op weg naar een vergelijk Geen Hongaarsch- Roemeensch resultaat EERSTE BLAD Feiten van den dag Rijkscommissaris bezoekt Zeeuwsch-Vlaanderen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z\Jn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 cta. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per week0.18 Franco per post 235 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 030 p. 3 maanden) Men zail nuoiertJen Inzien, dot het oude onder geen omstandl^fheden meer zal terug- loeeren, dat een nieuwe tijd ls geboren, hoe het oefle moge loopen In Europa en dat door sbar vasthouden aan het oude het vader land niet wordt gediend. Alleen zij, die dit volledig begrljipcn en daarvoor willen offeren, dienen het Neder- landsdhc volik I Aldus eindigden wij ons artikel van Za terdag J.l. Van het Nederlandsdhe volflc moet weer een Neder la ndsohe eenheid worden gemaakt op Nederlandsdhe wljoe! Van de cultuur waarden van andere landen mag slechts dat worden overgenomen, wat geënt kan worden op den Nederlandsohen stam zon der .schade toe te brengen, Integendeel den groei bevordert. En ddt niet tengevolge van den dmk der omstandigheden, waardoor de wljzigng in ons staatsbestel slechts gelijk zou komen te staan met een „modegril", dooh uit Inner lijke overtuiging en uit het diepgevoelde Inzicht, dat het herstel der in zoovele op zichten geschokte eenheid een eerste ver- eLschte ls en dat, na het bereiken daarvan, hot handhaven plicht zij. Het ls onverschillig, welk etiket men op dit streven wil drukken; met Sha/kespearc geldt hier voorzeker het bekende gezegde: „Wat Ls er in een naam"? Hoofdzaak Ls en blijft, dat een eenheid wordt verkregen ln zuiver Nederland&chen zin I Neergehaald dienen te worden de vele kunstmatig opgezette hekjes en- hokjes, waarbuiten groote deelen van ons volk niet mochten komen, bijkans van de geboorte tot het graf Een volledige niveileering dus? Geenszins, ook al vallen alle .schuttingen weg, dan nog ban en moet blijven het recht op eigen levenshouding op geestelijk gebied. Ver draagzaamheid was vroeger een der groot ste Nederlandsche deugden en in de kiem ls zij nog aanwezig, al heeft zij de laatste tientallen van jaren geleden. Mede on- begienzeggehj'k door de opgestelde hokjes, waardoor het velen onmogelijk werd ge maakt begrip bc krijgen voor wat voor an deren waarde had ln het leven. Juist de geestesrichting, die 2d oh weet te handhaven, ook al komt zij in aanraking met andere zienswijzen, toont de innerlijke kracht, noodlg voor haar voortbestaan. Terugge keerd moet worden tot den vrijen omgang van allen met allen, waarbij trots verschil ln overtuiging waardeering bestaat voor elkaar's zienswijze en waarbij leder den ander vrij en zonder strijd het recht geeft op eigen visie naar het woord van den be kenden Dultschen vorst Frederik de Groote: ieder heeft het recht naar eigen wijze zalig te worden. Maatschappelijk zij er echter een hechte eenheid volgens den stelregel: Nederland voor de Nederlanders. Aan ieder van goe den wille moet een hem toekomende plaats in het staatsbestel ten deel vallen, die hem een mensch waardig bestaan verzekert. Voor zich en voor zijn gezin! Ieder heeft recht op deelneming ln het productie-pro ces van den staat, doch daarnevens den plicht zijn deel bij be dragen bot een goed functionneeren van het geheel. En dat naaT beste vermogen. Zoo en zoo alleen dient ieder het algemeen belang, dat ver uit gaat boven het belang van het Individu. In dit laatste ligt ongetwijfeld een der groote keerpunten in de orde, waarnaar gestreefd moet worden met alle kracht vain het giansche volk over alle geledingen. Een tot het uiterste opgedreven indivi du atone, dat in groepsbelangen-concentra tie nog versterking zocht, had zich baan ge- braken. Men drong en drong tot eigen baat, met volslagen negatief antwoord op de vraag: ben ik mijns broeders hoeder? Dit individualisme was een der grootste ont wrichtingsfactoren der huidige maat schappij. Een volslagen ommekeer zal zich hier moeten ontwikkelen, waarbij het nega tieve antwoord, boven genoemd, tot een bevestigend wordt gemaakt. Ieder men- schenkind moet uit het geheel, dat staats bestel heet, zijn behoorlijk deel kunnen ont vangen, maar heeft daarnevens den plicht zijn gansohe persoonlijkheid ln te zetten tot steun aan dit geheel. Is dat ln wezen ook niet een der axioma's van diepdoorvoeld Christendom? Het is een verheugend feit, dat ln groote lagen der bevolking, die zich hadden afgewend van dit Christendom, dat in vele gevallen nog slechts beleden werd met den mond, niet naar den waren zin en ware beteekenis, opnieuw toenadering wordt getoond en dat in breeden kring wederom belangstelling ls ontstaan tot een terugkeer bot het juiste Godsbegrip, dieper gevoeld en dieper erkend Juist ln moeilijke tijden als de huidige. Het ls dit Christendom, dat Nederland steeds bevrucht heeft en het groot heeft gemaakt in alle tijden. En dat daarom als onmisbaar fundament moet worden ge handhaafd bij de her-oprichting van den Nederlandschen stam ln zijn eenheid. Over de verschillen van denkwijze heen. Welaan, laat ons dan allen streven naar de Nederlandsche eenheid in volledig Gods vertrouwen. los van alles, wat vroeger kunstmatige scheidingen opwierp, los van partij -groeps-, klasse- of individueel be lang om, ieder ons stellend in dienst der gemeenschap naar beste kunnen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Het luchtwapen heeft op 24 Augustus de stelselmatige vernieling van strategisch be langrijke werken van den vijand met groot succes voortgezet. Zooals reeds gemeld, heb ben Duitsche vllegtulgeskaders Zaterdag bij verrassing aanvallen op de Brltsche eilan den ondernomen. Daarbij gelukte het onderkomens, bal len, werkplaatsen en opslagplaatsen op de vliegvelden Northweald, Hornchurch Manston, Canterbury en Ramsgatc grondig te vernielen. De oorlogshaven van Portsmouth werd met talrijke bommen, waaronder van het zwaarste kaliber, bestookt en de haven- en werf- Jnslallalics werden in brand gezet. Onze gevechtsvliegers wierpen voorts bommen op Great Yarmouth, waar pakhuizen en loodsen in vlammen op gingen, alsmede op militaire barakken in de buurt van Dover. In den loop van den dag kwam het tot verscheidene hevige luchtgevechten, waar- In onze Jachtvliegers wederom hun superio riteit bewezen. Talrijke nachtelijke aanvallen van onze gevechtsvliegers veroorzaakten aanzienlijke vernielingen aan de haven werken van Bristol, branden en ont ploffingen In het groote olicdepot van Thamcshaven, alsmede ernstige be schadigingen aan verscheiden fabrie ken der Britsche vliegtuigindustrie, o.a. in Derby, Birmingham, Kingston en Rochester. Het leggen van mijnen voor Britsche zee havens werd voortgezet. Britsche vliegers hebben ln den nacht van 24 op 25 Augustus in Noord-, West- en Zuid-West-Dultschland bommen op onbe bouwd terrein en ln woonwijken van twee Zuidwestelijke Duitsche steden geworpen. In een stad werden verscheidene woonhui zen getroffen, twee burgers werden gedood en twee gewond. Elders vernielde een bom een gebouw, waarin krijgsgevangenen wa ren ondergebracht. Acht hunner werden gewond. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 64 vliegtuigen, waar van er 57 in luchtgevechten en 7 door het afweergeschut neergehaald of op den begancn grond vernield warden. 20 eigen vliegtuigen worden vermist. Een duikboot heeft een Britschen torpedojager van de „Viscount"-klasse tot zinken gebracht, alsmede een koop vaardijschip van 7.000 br. reg. ton, dat in een krachtig beveiligd konvooi voer. Het D. N. B. geeft daarbij nog volgende aanvullende berichten. EEN VOLKOMEN VERRASSING. De aanval op Portsmouth geschiedde Za- tedagmiddag en was een volkomen verras sing voor de Engelschen. Kaden, havenwer ken, pakhuizen en ln de haven liggende schepen werden door bommen getroffen. Voortdurend verschenen weer de Duitsche bommenwerpers en ook des nachts zetten zij hun vernielend werk voort. Ook boven Bristol. In belde havens ontstonden reus achtige branden, die de vliegtuigen, toen zij naar hun basis terugkeerden, nog van grooten afstand konden zien. Het luchtaf weergeschut ln de buurt van de havens werd .met bommen, maar ook in scheervlucht met succes aangevallen. Twee schijnwer pers werden vernield en verscheiden stuk ken geschut tot zwijgen gebracht. Uitvoerig bericht D.N.B. verder over den nachtelijken aanval op de hoofdfabriek van Rolls Royce, waar de bekende Merlin-mo- toren voor de Spitfires vervaardigd wor den. De fabrieksterreinen hebben een reus achtige uitgestrektheid. Dicht op elkander liggen aan den Zuid-Oostelijken toegang tot de stad de groote montagehallen en andere werkplaatsen. Alleen al door haar opcenhooping bieden zij een loonend doel voor aanvallen uit de lucht. Zonder moei lijkheden met de oriënteering en niet door afweergeschut of jagers gehinderd bereikten de Duitsche vliegers hun doel. Van versper- rlngs*- lions, die, naar beweerd wordt, deze belangrijke fabriek beschermen, heeft men niets bemerkt. Ongestoord konden de vlie gers polshoogte nemen en de bommen zoo goed mogelijk plaatsen. De aangerichte ver nieling zal waarschijnlijk het bedrijf voor een groot deel stil leggen en gedurende lan gen tijd de totale productie belangrijk ver storen. Verwonderlijk was de geringe afweer van Engelschen kant. Wel zochten zoek lichten onrustig den hemel af, doch zij konden de Duitsche vliegtuigen niet goed in hun bundels krijgen. De afweer vuurde slechts nu en dan, maar zonder eenig resul taat. Nachtjagers verschenen ln het geheel niet, wat des te vreemder is, omdat de Rolls Royce-fabriek buitengewoon belang rijk is voor de Engelsche vliegtuigindustrie. VLIEGVELD ONTRUIMD. Bij de aanvallen op de vliegvelden in het gebied ten Noordoosten van Dover kon ge constateerd worden aldus het frontbe- richt dat de Engelschen het vliegveld Manston, dat juist de laatste dagen meer malen gebombardeerd is, reeds ontruimd hebben. Onderkomens en loodsen zijn vol- LEDENTAL BLUFT GESTADIG TOENEMEN. In een te IL'-.^len gehouden vergadering, waarop het Drie manschap het woord heeft ge voerd, heeft mr. J. Linthorst Homan o.a. medegedeeld, dat uit alle deelen des. lands in toenemende mate steun wordt verleend. In Den Haag groeit het leden tal dagelijks met ongeveer 2000, ook uit de kringen van degenen, aan wie onthouding is geadviseerd. komen vernield. Bijzonder hevig en doel treffend is ook het vliegveld Canterbury gebombardeerd. De verwoestingen op de startbaan konden met zekerheid worden waargenomen. Verder heeft een eskader Duitsche vlieg tuigen Zaterdag in de avonduren een groot troepenkamp in de buurt van Dover aan gevallen. Het eskader, dat door jachtvlieg tuigen begeleid werd, kwam op ongeveer 1000 meter hoogte uit de wolken te voor schijn cn wierp ongeveer 70 bommen mid den in het troepenkamp. De soldaten in het kamp waren zoo verrast en alles ging zoo snel in zijn werk, dat afweermaatregelen in het geheel niet genomen konden worden. Terstond nadat het de bommen geworpen had. trok het Duitsche eskader zich weer in de beschermende wolken terug. Uit de laatste vliegtuigen kon nog waargenomen worden, hoe uit verscheidene gebouwen de vlammen omhoog sloegen. Noch op de heenvlucht, nóch op de thuisvlucht, heb ben de Duitsche vliegtuigen lets van En gelschen afweer gemerkt. Alle Duitsche vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. AANVALLEN OP SCHEPEN. Bij de groote successen, die de Duitsche marine Zaterdag tegen de Engelsche koop vaardijvloot behaald heeft, kunnen nog luchtaanvallen op konvooien en alleen va rende schepen van denzelfden dag ge voegd worden. Een reeks treffers wordt nog gemeld op een door verscheiden torpedo jagers beschermd konvooi van zeven stoom schepen ter hoogte van Wick, ten zuiden van Scapa Flow. In de haven van Great Yarmouth, waar pakhuizen en loodsen ver nield zijn, is een stoomschip van 2000 tot 3000 ton zwaar beschadigd. Verder zijn twëe koopvaarders van 8000 en 7000 ton, alsmede drie schepen van 6000 ton elk, met zware bommen, die hevige branden en ont ploffingen teweegbrachten, bestookt. Deze doeltreffende aanvallen op kon vooien en het tot zinken brengen van vrachtschepen aldus wordt in het front- bericht opgemerkt moeten, te zamen met de Duitsche luchtaanvallen op ha venwerken en spoorwegknooppunten, steeds rampzaliger gevolgen voor den levensmid delentoevoer voor Engeland en speciaal voor dien van Londen, hebben. Daarentegen is een overeenkomst tus- sohen Roemenië en Bulgarije vrijwel ver zekerd. Naar het D.N.B. uit Boekarest meldt, ver luidt van betrouwbare zijde, dat tusschen Roemenië en Bulgarije overeenstemming bereikt ls over den termijn voor de ontrui ming van de Zuidelijke Dobroedsja. Het einde van dezen termijn zou op 10 October vastgesteld zijn. In welingelichte kringen verluidt tevens nog, dat Roemenië de Zuidelijke Dobroedsja ln etappen zal ontruimen en dat het slot te Baltsjlk aan de Zwarte Zee, het parti culiere bezit van den Roemeenschen koning, waarin het hart van koningin Maria van Roemenië bUgozet ls, waarschijnlijk een Roemeensche exclave Ln Bulgarije zal blij ven. Te Slllstra aan den Donau zou Roe menië een vrijhaven krijgen. Verder zal Bulgarije belangrijke faciliteiten toestaan voor het Roemeensche transitoverkeer langs den straatweg BoekarestConstanza, die door de Zuidelijke Dobroedsja loopt. Roe menië zal zich echter verplichten, binnen zekeren termijn een directen weg over Roe- meensch gebied aan te leggen. Het Roemeensche minister-presidium heeft de volgende officieele verklaring uitge geven: „De autoriteiten hebben den inwoners van de districten Caliacra en Durostor (Zuidelijke Dobroedsja) toegestaan, hun have en goed, voor zoover dit niet voor hun dagelijksohen arbeid noodlg is, reeds thans verder het binnenland in te zenden. Deze maatregel ls genomen, omdat de onderhan delingen der regeering met onsen Bulgaar- sohen nabuur over den bevolkingsruü, welke ook eenige territoriale concessies omvatten, aan den gang zijn en de autoriteiten de later volgende ontruiming, wanneer de wegen door den regen zacht geworden zijn en het verkeer met grootere moeilijkheden gepaard zou kunnen gaan, willen vergemak kelijken. Dit beteekent evenwel niet, dat de Roemeensche bevolking den oogst en haar hofsteden ln den steek moet laten en over haast dient te vertrekken. De oogst, op de velden behoort ons en moet door de eige naars op tijd worden binnengehaald. De onderhandelingen worden in een geest van wederzijdsoh begrip gevoerd en niemand zal den Roemenen, die willen vertrekken, beletten, later hun bezitingen mede te nemen. Het leger en de autoriteiten staan op hun post en er is geen reden tot bezorgd heid. De regeering raadt derhalve allen Roemeenschen Inwoners der genoemde districten aan, op hun boerderijen te blij ven, rustig den oogst binnen te halen en pas dan voorgoed te vertrekken, wanneer zij daartoe instructie ontvangen, welke tijdig zal worden gegeven. Overigens kan de ontruiming slechts dan in volkomen orde geschieden, wanneer leder gezinshoofd zich strikt aan de bevelen en het door de autoriteiten vastgestelde plan houdt. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Buitenland Fabrieksaardappelen voor voedselgebruik. (Binnenland, 2e Blad). Winkelsluiting ln verband met de verduis tering. (Binnenland, 2e Blad). De oprichtingsvergadering van het Ver bond van Nederlandsche journalisten. (2e Blad). Moordaanslag te Swartbroek. (Gemengd Nieuws, 2e Blad). Opnieuw bommen op ons land (Binnenland 2de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Nieuw Nederlandsch reoerd op de 200 Meter horden. (Sport, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Goede belangstelling Vaste locale markt Olie's levendig en willig Amerikanen stil Beleggingen kalm. Binnenland Fel woedt de Duitsche luchtmacht boven Engeland, (lc Blad). De Hongaarsch-Roemeensche besprekingen zijn vastgeloopen. (Ie Blad). Een Roexneensch-Bulgaarsche regeling is zoo goed als bereikt. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Zijn bezichtigingstoehten door de Neder landen voortzettende, bezocht rijkscom missaris-rijksminister Seyss-Inquart giste ren Zeeuwsch-Vlaanderen, dat over Antwer pen en Gent bereikt werd. In Sluis werd de rijkscommissaris in het raadhuis der stad door burgemeester A. F. J. Aernoudts ontvangen, die hem in een korte voordracht de ontwikkeling en den huidigen toestand ran de stad schilderde. In het vervolg van de bezientiglngsreis bezocht de rijkscommissaris Axel. Daar werd hij in het raadhuis door burgemeester F. Blok ontvangen, die den rijkscommissaris in sen korte toespraak begroette. Als laatste stad werd Hulst bezichtigd. Ook daar had een ontvangst plaats door den burgemeester, den heer B. A. Th. M. Truffino, met wien de rijkscommissaris in een vrij lang onderhoud de vraagstukken en nooden der stad besprak. Na het bezoek aan de stad Hulst werd de terugreis aanvaard. De Roemeensch-Hongaarsche bespre kingen te Turnu Severin hetotoen niet tot resultaat geleld. Herhaalde besprekingen zijn gevoerd tusschen de delegaties, maar tot overeenstemming kon men niet toornen. Gezien het feit. dat men geen grondslag voor besprekingen heeft kunnen vinden, werden de besprekingen op verzoek van den leider der Hongaarsche delegatie voor ge sloten verklaard. Het vooruitzicht bestaat echter, dat de besprekingen in dei- korten tijd herva/t zullen worden." De Hongaarsche delegatie Is naar Boe dapest vertrokken. ZIJ zou hebben voorge steld Woensdag a.s. de besprekingen voort te zetten en voorts het denkbeeld hebben geopperd de eerstvolgende besprekingen ln Szegedin te houden op Hongaarsch gebied. Het grootste verschil schijnt daarin te liggen, dat Roemenië in de eerste plaats denkt aan bevolkingsuitwisseling, w.o. ook begrepen de Szeklers, terwijl Hongarije vooral aandacht heeft voor gebiedsafstand. Hoewel diverse voorstellen zijn gewisseld, bleek het niet mogelijk een schema te vin den, waarop verder gebouwd worden kon. DE AFWEER VERFLAUWT. Terwijl bij de Zaterdagochtend uitge voerde bomaanvallen op Zuid-Engeland de Duitsche gevechtsvliegtuigen nog stieten op zwakke Engelsche jachtstrljdkrachten, die bijna zonder uitzondering werden neerge schoten, konden in den middag bomaan vallen op militaire doelen in de nabijheid van Londen en uitvoer worden gelegd, zon der dat ook maar Britsche jachtbescher- ming opdaagde. Ook het afweergeschut vuurde zwak. De schoten waren slecht ge richt. De van hun aanvallen van Zaterdag op Britsche vliegvelden terugkeerende Duit sche vliegtuigen melden, dat de Britsche jagers, voor zoover ze Duitsche gevechts vliegtuigen aanvielen, terstond trachtten uit te wijken, wanneer Duitsche jachttoe- stellen zich tot den tegenaanval gereed maakten. Uit de manier van strijden der Britsche jagers wordt gemaakt, dat de jachtvliegtuigen bemand zijn met jonge, onervaren piloten. Elke nieuwe aanval van Duitsche groe pen vliegers op het Engelsche eiland be vestigt de opvatting, die men in Duitsche militaire kringen de laatste weken heeft gekregen betreffende den verdedigingstoe stand van het Britsche eiland. Steeds weer brengen de Engelschen. zoo verzekert men aan het D. N. B. van militaire zijde, nieuwe stri-'dkrachten naar Zuid-Engeland, ver plaatst men groepen jachtvliegers naar de Kanaalkust '.onder op eenigerlei wijze den Duiischen inval te kunnen stuiten. Steeds weer lijden de Britsche jagers groote ver liezen. De Dultschers hebben hoeveelheden vliegtuigen neergeschoten als in dezen oor log nog nooit is voorgekomen. Als minimum behaalden de Duitschers een verhouding van 1 tot 4 neergeschoten vliegtuigen. Te genover één verloren Duitsch toestel staan in het algemeen vier verloren Engelsche machines. Niet meegerekend zijn de vlieg tuigen, die de Duitschers op den grond ver nielden. Als een volledig tot mislukken ge- doemden maatregel noemt men van Duit sche zijde het Engelsche nieuwtje om pro jectielen met netten en raketten de lucht in te schieten. Tot dusver kon deze me- hode nog in geen enkel geval leiden tot de vernietiging van ook maar één enkel Duitsch vliegtuig.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1