Verduistering is geen duisternis De Leidsche Bioscoop-Programma's STADSNIEUWS LEfDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Zaterdag 24 Augustus 1940 Een aantal practische wenken Uit Amerika Verspreide Berichten KWALITEIT ZEGT ALLES!! Daarom naar: MEERPOEL's 8*" ALLEEN: Breesiraat 171. Verduistering van woningen en winkels d VERKLARING VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft zich op een persconferentie uitgesproken tegen het uit stel van den militairen dienstplicht tot het volgend jaar. Hij wees er op dat het leger nog achthonderdduizend man noodlg heeft, om de moderne legereenheden te kunnen organiseeren en oefenen. De jongste ma noeuvres hebben getoond, dat de leden der nationale garde .lichamelijk niet voldoende zijn geoefend ?n, iqaischen van 25 K.M. als een te groote inspanning beschouwen, ter wijl legers in Europa dagelijks 50 K.M. kun nen marcheeren. Voor het begin van het volgend jaar zal ook een deel der gemecha niseerde uitrusting gereed zijn om te wor den afgeleverd en dan zal men weliswaar de uitrusting hebben, maaj er zullen niet genoeg manschappen ter beschikking staan. Een modern leger eischt een intensievere technische oefening. ALLE PARTIJEN IN LUXEMBURG VERBODEN. Het hoofd van het burgerlijke bestuur in Luxemburg heeft alle politieke partijen des lands ontbonden. Pogingen om organisaties ter vervanging te vormen of een nieuwe politieke partij op te richten worden be straft. (D.NB.). VERNIELINGEN TE GIBRALTAR. Volgens berichten uit La Llnea aan Ste- fani is de Britsche genie te Gibraltar bezig de renbaan in een vliegveld te hèrscheppen. Voorts wordt vernomen, dat ondanks den spoed, die bij het herstel van het oorlogs schip „Resolution" wordt betracht, het nog geruimen tijd zal vorderen, daar de schade, welke door de It-allaansche bommen is aangericht, grooter blijkt dan men aanvan kelijk dacht. De zware geschutstoren num mer 4 is vernield, evenals een gevechtstoren en de meetlnrichting op het achterdek. DE TOESTAND AAN HET SUEZKANAAL. De Suezkanaal-maatschapplj heeft de loonen van arbeiders en employé's met 10 tot 20° o gekort. Tegelijkertijd is een aantal arbeiders en employé's ontslagen, de ande ren kunnen slechts een halve maand wer ken. Te Port Said is het tot werkloozen- relletjes gekomen. De scheepvaart ligt ge heel stil en het aantal werkloozen neemt van dag tot dag toe. De districtsgouverneur van de kanaalzone, tot wien de werkloozen zich hadden gewend om steun heeft den ondernemers der scheepvaartmaatschap pijen en bedrijven in de kanaalzone gelast, dat ze een hulpcomité zouden vormen. (D.N.B.)_ VALSCHE GERUCHTEN. Geruchten hebben de ronde gedaan over een ultimatum van Italië aan Griekenland en over een bezetting van de eilanden Kor- foe en Kandia door de Engelschen. O.a. zou Italië van Griekenland geëlscht hebben, dat het de Britsche garanties opzegt. Aan buitenlandsche journalisten is van gezaghebbende Romelnsche zijde verklaard, dat deze geruchten zonder eenlgen grond zijn. Tegelijk gaf men te kennen, dat Italië natuurlijk, zooals ook reeds in verband met het tot zinken brengen van den Griekschen kruiser „Helle" in het licht werd gesteld, niet werkeloos zal toezien bij een bezetting van Grieksche eilanden door Engeland en met passende maatregelen zou weten te antwoorden. Wat het ultimatum betreft' zoo meldt Stefani verder, doet men in genoemde krin gen uitkomen dat hier van een laag-bij-de- grondsche Engelsche manoeuvre sprake is om Italië te provoceeren. Maar ook deze manoeuvre is voorbestemd schipbreuk te lijden. De directie der Stedelijke Lichtfabrieken alhier schrijft ons: Vroeg naar bed gaan is gezond. Maar de genen die nu nog vroeg naar bed gaan om dat zij hun huis niet of slechts half ver duisterd hebben, zullen dit binnen enkele weken toch niet meer kunnen volhouden. Het naderende donkere jaargetijde maakt het ftoodig doeltreffende maatregelen te nemen om te voldoen aan par. 7 der Ver ordening betreffende het verduisteren: „alle gebouwen en woningen moeten zóó verduis terd worden, dat er geen licht naar bulten dringt". Daar nog zeer velen voor een lichtdichte afscherming van hun woning moeten zor gen (een afscherming die natuurlijk zoo weinig mogelijk moet kosten!) lijkt het nut tig nog eens enkele opmerkingen over dit onderwerp ten beste te geyen. In de eerste plaats willen wij dan wijzen op een principieel misverstand dat dikwijls wordt aangetroffen. En wel dit: men stelt verduisting gelijk aan duisternis. Wellicht wordt dit ten deele veroorzaakt door het geen men bij de straatverlichting, de ver keerslichten e.d. ziet gebeuren. Immers, daarbij beteekent verduisteren een volledig wegvallen van de verlichting of althans een terugbrengen tot een zeer geringe verllch- tingssterkte. Ook de buitenverlichting aan woonhuizen, die uit den aard der zaak in het geheel niet mag worden ontstoken, is hieronder te rangschikken. Maar dit gebeurt uitsluitend omdat het, buitenshuis nu eenmaal niet ander kan. Dit in tegenstelling met woonhuizen. Want bij woonhuizen kan men de uitstraling van licht naar buiten geheel voorkomen zonder de verlichting te beperken. Het is zeer ge- wenscht dat men binnenshuis over de nor male verlichting beschikt. Wij moeten dus aansturen op: bulten donker, binnen licht! Daartoe is net noodig óf het geheele huis óf het regelmatig ge bruikte deel er van lichtdicht te maken Daarbuiten neemt men de lampen er uit. Verder wijzen wij er op, dat de verduiste ring is voorgeschreven van zonsondergang tot zonsopgang, dus niet, zooals velen meenen pas van het tijdstip waarop het eerst goed donker is geworden. Verduisteren moet men doen door af scherming bij het venster, niet door afscher ming van het licht. Hieruit volgt, dat men in het algemeen niet moet werken met ver duisteringslampen of verduisteringskapjes. Deze zijn slechts op haar plaats ln bijzon dere gevallen, bijv. wanneer het gaat om een vestibule, portaal of zolder. Bij toepas sing er van bedenke men, dat het meeste licht dat naar buiten straalt komt van weer kaatsing van verlichte plafonds en wanden. Men lette er dus op, dat deze zoo min moge lijk worden verlicht. Bij gebruik van een ten deele zwart ge lakte lamp moet de lak van goede kwaliteit zijn. Met name mag ^e verf den electrischen stroom niet geleiden, zoodat men bij aan raking geen schok krijgt. Het verduisteren door middel van het be plakken der ramen met zwart papier moet in het algemeen eveneens ontraden worden. Dan komt het er op neer, dat men dag en nacht verduistert: dat verdient toch geen aanbeveling. Juist in het donkere jaarge tijde moet het zonlicht zooveel mogelijk onze woning kunnen binnentreden. Slechts in bijzondere gevallen, b.v. voor een tollet of een deel van een grooter raam dat op andore wijze moeilijk lichtdicht te maken ls, plnkke men zwart papier. Stellen wij dus als algemeene cisch, dat het verduisteringsmateriaal overdag verwij derd moet kunnen worden, dan voegen wij hieraan onmiddellijk toe, dat dit materiaal ook den volgenden dag zonder meer bruik baar moet zijn. D.w.z. men werke niet met punaises, die door het telkens verwijderen en weer aanbrengen het houtwerk bescha digen en waarlangs het papier binnen kor ten tijd afscheurt. Sommige, niet al te groote ramen kan men blindeeren door middel van carton. Om een volkomen afsluiting te verkrijgen, moet dit carton aan alle kanten 2 c.M. buiten het raam uitsteken. Bij overgordijnen, die licht doorlaten, kan men dikwijls een oplossing vinden door het aanbrengen van een extra zwarte of althans donkere voering. Zoo noodig de zijkanten van het gordijn met spijkertjes aan het ko zijn vastmaken. In het midden zal men de gordijnen zoo noodig met drukknoopen of desnoods met waschklemmen aan elkaar moeten vastmaken. Bovendien zal het dik wijls nog noodig zijn de bovenzijde (de ruimte tusschen gordijn en wand) af te dekken met een strook stof of een stuk car ton, eventueel een reep zwart papier. Kan men met de bovengenoemde maat regelen niet volstaan en moet men overgaan tot een afzonderlijk rolgordijn, dan kan men dat maken van lancaster of papier. Dit pa pier moet voldoende taal zijn en bestand tegen vocht. Aan den onderkant voorziet men het gor dijn van een niet te lichte lat, zoodat het strak naar beneden hangt. Dit rolgordijn kan men voorzien van de normale ophan ging, bestaande uit een ronden stok met een rol voor het koord voor het op- en neer halen, maar noodig is dit volstrekt niet. Bij gebruik van papier kost do ophanging dan misschien wel meer dan het gordijn zelf. Een goedkooper oplossing is deze: als de bovenkant van het raamkozijn niet te hoog ligt, kan men gebruik maken van een rond stokje, waaraan één kant van het papier bevestigd is. Aan belde uiteinden van het stokje wordt een spijker ingeslagen voor de ophanging van het geheel. Het gordijn wordt in opgerolden toestand dan bijeen gehouden door er een elastiekje omheen te slaan, waarvan beide uiteinden om een haakje geslagen worden; dat op de goede plaats in het bovenkozijn is aangebracht. Is het gordijn neergelaten, dan kan weer met behulp van éen elastiekje, dat nu aan het gordijn is vastgenaaid en aan een haakje in het onderkozijn wordt bevestigd, het gor dijn strak gehouden worden. Uit den aard der zaak moet aan de bevestiging van het papier aan den stok de noodige aandacht worden besteed om snoedig Inscheuren te voorkomen. Hiertoe lëgge men b.v. in het papier een zoom. Bij kleine ramen behoeft men geen rol gordijn te gebruiken, doch kan men volstaan met een papierafscherming, waarvan men de afmetingen weer enkele c.M. grooter neemt dan de raamopening. Aan de randen van dit papier maakt men ter versteviging een zoom en aan de 4 hoeken lusjes van elastiek, die men bij het gebruik op eenlge haakjes bevestigt. Is ook de aanschaffing van verduistcrlngs- papicr nog te kostbaar, dan kan men een afscherming tot stand brengen die heele- maal niets kost door eenlge op elkaar ge- Slakte kranten. Ook oude divan- en tafel- leeden bewijzen goede diensten. Het lastigst is ln vele gevallen nog de voordeur. Daarbij zal men, hetzij door mid del van de vestlbulcdeur, hetzij door middel van een afzonderlijk gordijn, een soort llchtsluls moeten maken, zoodat men het huis kan ln- en uitgaan zonder dat licht naar bulten straalt. Heeft men zijn huis verduisterd, dan ga men op een donkeren avond eens alles na. Daarbij vooral ook letten op dakramen. Tevens controlcere men, of bij het openen van deuren binnenshuis geen licht ln andere vertrekken valt, dat van buiten af zicht baar is. KWAUTEITSNAAIMACHINEHANDEL 7338 (Inges. MedJ NA ZONSONDERGANG 18 GEEN LICHT- UITSTRALING TOEGESTAAN. De commissaris van politie, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, deelde ons mede, dat bij de derdo, gisteravond gehouden con trole op de lichtafscherming ln woningen enz. wederom 59 waarschuwingen moesten worden gegeven en in 11 gevallen proces verbaal moest worden opgemaakt. De aandacht wordt er nog eens met nadruk op gevestigd, dat tusschen zons ondergang en zonsopgang, ook al is de duisternis nog niet volkomen ingetreden, geen kunstlicht in woningen enz. zicht baar mag zijn. Het komt nog vaak voor, dat o.a. de verlichting in winkoletalagcs na zonsondergang brandt, vooral des Zaterdags, op welken avond de zaken tot 22 uur geopend mogen zijn. Men houde er rekening mede, dat na bedoeld tijdstip geen verlichting van buitenaf zichtbaar mag zijn. STICHTING MUZIEKONDERWIJS. Hier ter stede is opgericht de Stichting Muziekonderwijs, directeur de heer C. J. Rltman. Deze Stichting stelt zich ten doel het geven van muziekonderwijs, zoowel aan hen, die een beroepsopleiding wenschen, als aan degenen, die zich op de muziekbeoefening uit liefhebberij wenschen toe te leggen. De aan de Stichting verbonden leerkrach ten geven onderwijs ln vlooi, altviool-, violoncel- en klavlerspel, alsmede ln zang. Tevens zullen cursussen gegeven worden in muziekhlstorie, contrapunt, compositie, sol fège, harmonieleer, analyse en stijlbegrip, muzlekphysica en algemeen muzikale ont wikkeling. Ook een dirigentencursus en een cursus koorzang zijn in het programma op genomen. TECHNISCHE SCHOOL VAN HET GENOOTSCHAP MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX. De behoefte aan bouwkundigen met een langdurige practische ervaring en goede theoretische scholing, dus aan hen, die ln de bouwvakken leiding moeten geven, zal zich ln de toekomst meer dan ooit doen gelden. Vonden dc leerlingen van den Bouwkundi gen Vervolgcursus van M.S.G. steeds wel met succes hun weg ln het vak, toch deed zich de behoefte gevoelen de elschen aan vakbcwaamhcld meer aan te passen, zoo als die gesteld worden voor het examen Bouwkundig-Ozlchter B.N.A. (Bond van Nederlandsche Architecten). Bij wijze van proef zijn dan ook eenlge leerlingen van de school, hiervoor opgeleid, die slaagden. Het Genootschap van M.S.G. heeft nu ge meend ln die werkelijk gevoelde behoefte voor opleiding tot Bouwkundig-Opzichter 3.N.A te voorzien door een speciale oplei ding hiervoor in hot leven te roepen, welke met ingang van 2 September as. aanvangt. Moge deze cursus veel succes boeken. ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK. Het programma van de orgelbespeling a s. Maandagavond om 8 uur 16 ln de Hoogland- sche Kerk door den organist Feike Asma bevat werken van Bacn, Hftndel, Regcr, Widor, Renzl c.a. De toegang tot dit concert ls geheel vrij. DIEFSTAL MET BRAAK. Inbrekers hebbon zich ln don afgeloopen hacht.door uitsnijding van oen ruit toegang verschaft tot den winkel van don rijwiel handelaar P. N. ln de Janvossenstecg. Er wordt zllvorgcld ter waarde van plm. f. 25 vermist. De politie heeft do zaak in onderzoek. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Maison Speijer, Haarlemmer straat 88, Lelden. Stoffenhandel. Het fi liaal Gangetje 2 te Leiden („Irene" Het huls der elegante stoffen) wordt thans ge dreven onder den naam „Irène", moderne zijden elegante stoffen. Onze stadgenoot, de heer J. Tolner is geslaagd voor het praktijkexamen boek houden. Morgen herdenkt onze stadgenoot de heer H. Marck den dag waarop hij vóór 25 Jaren ln dienst trad van het schoenmakers bedrijf van den heer D. Smit, Oude Vest 39, alhier. vergeten i Lido-theater „De blonde Chrlstl" is een film, die deels speelt in de prachtige om geving van een bergdorpje dat gedurende 3/4 deel van het jaar omringd wordt door smettelooze sneeuwvelden. De mogelijk heden die dergelijke „decors" een filmopera teur bieden zijn in deze film ten volle uitge buit; prachtige opnamen krijgen we te zien van de besneeuwde berghellingen, waar op iedere boom en ieder struikje een sprookje apart vormt. In deze prachtige natuur leeft Christl, een eenvoudig meisje, dat door hard werken haar brood moet verdienen. Haar leven schijnt volmaakt gelukkig te worden, wanneer zij op een van haar ski-tochten den begaafden vioolbouwer Hans ontmoet. Christl's moeder voelt echter niets voor dezen Hans en doet alle mogelijke moeite om haar dochter van Hans te vervreemden. Het leerjaar, dat Hans in het buitenland moet doorbrengen biedt haar een prachtige gelegenheid: alle voor haar dochter bestem de brieven worden achtergehouden en Hans en Christl hebben geen enkel contact meer met elkaar. Christl's moeder en zij zelf wor den door een ramp getroffen. Liefderijk worden zij opgenomen in het huis van Hans vroegeren patroon, die Christl tenslotte ten huwelijk vraagt. De banden tusschen Christl en Hans schijnen voorgoed verbroken, doch tenslotte keert alles weer ten goede en de laatste meters film toonen Christl en Hans als gelukkige menschen. In deze film treedt o.m. op Julius Patzak, de Weensche tenor. Een bepaalde rol speelt hij in deze film niet, doch wij treffen hem in een berg- hotelletje, waar bij enkele van zijn liederen ten beste geeft. Na de pauze treden de muzikale clowns Rico en Joan op. Casino-Theater brengt deze week „Es war eine rauschende Ballnacht". Deze film is -o een sprookje, geweven om den grooten Russiscnen componist Peter Tschalkowsky. Natuurlijk is het verhaal niet historisch, al zal er een kern van waarheid in schui len, maar het is buitengewoon aantrekke lijk, in het bijzonder voor muziekliefheb bers. Door heel het sprookje heen, Immers, zingt en klinkt het oeuvre van den be gaafden componist. Het is een ietwat tries te geschiedenis, oppervlakkig beschouwd. Eerst is de componist Jong, ambitieus, maar weinigen hooren in zijn werk het worstelen van de genialiteit Dan komt, als in alle sprookjes, de goede fee: Katja. Lang gele den waren zij een gelukkig paar, maar Katja huwde een rijken man en met haar verdween de stuwende kracht uit Peters leven. Hun gezamenlijke leermeester weet Katja te overreden, Peter terug te zien om hem moed in te spreken en zoo komt, tijdens den balnacht Peters goede fee. Haar huwelijk ls ongelukkig, zij heeft Peter nog lief. Daar het Peter ontbreekt aan geld om zijn werk te kunnen doen uitgeven en spe len, besluit Katja het geld van haar rijken echtgenoot te gebruiken, zonder daarvan den componist in kennis te stellen. Nu kan het genie zich baanbreken, Peter hervindt het geloof ln zijn talent, hij werkt en wordt een beroemdheid. Maar als hij dan Katja wil overreden haar man te verlaten, moet deze Peigeren Het geld komt immers uit die bron. Peter is wanhopig, maar werpt zich dan op het werk en probeert Katja te vergeten Jaren later, als Peter cp het toppunt van zijn roem staat, verlaat Katja haar man en bijna zou het sprookje een gelukkig einde hebben gekregen, als de heerschende cholera-epidemie niet een plotseling einde had gemaakt aan het le ven van den componist en dirigent Tschal kowsky, Juist toen zijn „Pathétique", zijn grootste schepping, in Moskou werd uitge voerd. Dit sprookje vertelt van het leven, den strijd en het lijden van een geniaal mensch, wiens muziek nu nog spreekt tot de harten der luisteraars en hem de on sterfelijkheid gaf. Zarah Leander, wier donkere, warme stem de liederen van den componist zingt met hun weemoedige en hartstochtelijke Russi sche klanken, waarborgt een muzikaal ge not op zfchzelf. Voor de pauze Journaal, korte voorfilm en een fotografisch buitengewoon interes sante film over de Wadden met hun die renwereld, waarbij speciaal de schuwe zee honden „genomen" werden. Een verzorgd programma! Luxor-lheater. „Roode orchideeën" ls de titel van de uiterst spannende spionna- ge-film, die deze week in Luxor draair.. Zooais vaak ln spionnagefllms, is het ook hier weer een vrouw of liever gezegd zijn het zelfs twee vrouwen die de hoofdrollen er ln spelen. Camilla Horn zien wij in deze film optreden als een zeer gevaarlijke spionne, die zich baronesse Ogolenska noemt. Zij behoort tot een internationale bende, waarvan „professor" Costas (Walter Janssen) leider is. Onder meer heeft deze bende op haar geweten de diefstal van be langrijke constructie-teekenlngen in een naburig land. Als verdacht hiervan worden twee ingenieurs onschuldig ter dood ver oordeeld. Een van beide ingenieurs, Nlka (Albrecht Schoenhals) is voor de terecht zitting reeds uit zijn land gevlucht, bezield met het vaste voornemen de onschuld van zijn vriend en van zichzelf aan het licht te brengen. Al spoedig komt hij achter de daders van de diefstallen en begint den strijd tegen de bende van Costas. Het Ls echter een ongelijke strijd en Nika komt dan ook vaak in uiterst hachelijke posities. Energiek weet hij zich er door te slaan. Hij ziet nog kans om ondertusschen verliefd te worden op een operazangeres (Olga Tsche- chowa) dank zij wier hulp hij tenslotte na allerlei tegenslagen, zijn einddoel weet te bereiken. Zijn onschuld wordt bewezen en Costas wordt met zijn heele bende ingere kend. Ook wat de verhouding tusschen Njka en de operazangeres betreft, is het alleszins een „happy end". Over de bijzon derheden van deze film mogen wij natuur lijk niet te veel vertellen, genoeg zij dat zij vol van spanning en ontspanning ls. Voor al het spel van Albrecht Schoenhals als de uiterst zelfbewuste ingenieur, die met ijze ren wil en doodsverachting zijn einddoel weet te bereiken dwingt eerbied af. Zijn tegenspeelsters Camilla Horn 'en Olga Tschechowa doen al weinig voor hém onder. Goed komt in hun spel de tegenstelling van hun karakters tot uiting, eenerzljds Camilla Hom die haar bekoorlijkheid grootendeels aan haar geraffineerdheid dankt, en daartegenover de operazangeres die au fond uiterst eenvoudig is. In het uitgebreide voorprogramma zagen wij tot onze verrassing weer eens een Mlckey-Mouse-fllm „Society Dog Show". Tweede voorfilm ls „De getemde schoon moeder". De titel spreekt hier wel voor zichzelf! Rex-Theater. De Lokkende Stem ls de titel van de hoofdfilm, welke deze week in Rex draait. Een film, waarin men ten- volle kan genieten van de prachtige stem van Martha Eggerth. De eerste episode van deze film speelt zich af ln 1918 en toont ons 6 officieren die, geschaard om een gra- mofoon, daarop hun eenlge plaat (n.1. die van de beroemde zangeres Gloria Delbama) laten spelen. Een van de 5 officieren wordt niet meer door zijn familie erkend en wan neer de anderen weer eens post krijgen, schrijft hij een brief aan Gloria, welke hij echter in zijn uniform steekt en nooit ver zendt. Dan slaan we 5 Jaar over en nog steeds ls Gloria even beroemd. Wanneer ze met vacantle wil gaan toont haar impres- sarlo haar een contract voor een tournee door België en Nederland, waarop ook de naam Yperen staat. Toevallig heeft een avond tevoren een z.g. helderziende haar verteld, dat ln Yperen Iemand haar bemind had, zooals nog nooit iemand tevoren. Dan besluit Gloria op tournee te gaan. In Ype- ren blijkt het hotel echter geheel vol te zijn en dan begeeft Gloria zich op aanra den van den hotelier naar een oud kasteel, waar zij een van de 5 officieren (dengene die den brief schreef) ontmoet. De officier vertelt haar dan over die eene plaat, maar Gloria die denkt, dat het hem om een avontuurtje te doen is, loopt boos weg, maar wanneer zij den brief in zijn oude uniform vindt, verantdert haar boosheid spoedig in groote genegenheid. Zij doet dan alle moei te om hem terug te vinden, maar nergens kan ze hem vinden, totdat ze tenslotte te weten komt, waarom hij zich niet in het openbare leven veroont. Wanneer Gloria hem eindelijk vindt, vraagt zij of het waar is wat men over hem zegt. Winsburg be kent het. maar zijn vroegere verloofde, die de eigenlijke schuldige is, bekent alles aan Gloria, die zich dan ijlings naar Yperen begeeft, waar hij Juist te zamen zou komen met zijn vroegere mede-officieren. Wan neer zij de oude plaat nóg eens laten spe len, hooren zij eensklaps dezelfde stem, echter ook uit een andere kamer. Wins burg gaat er heen en wanneer zlin vrien den even later komen kijken, vinden zij Gloria en Winsburg en alles wijst er op, dat het een gelukkig einde wordt. Voor de pauze ziet men de uitgebreide journaals van Ufa en Profiltl en een voor- fllmpje getiteld „Het Fllmvlsioen Seldv/yla" Trianon-Theater. Jenny JugoJaatzlch in de film „Een hopeloos geval", Inderdaad als zoodanig zien. Zij speelt de rol van een verwend rijk meisje, dat niets anders uit voert dan rondrijden in dure auto's, ten nissen, zwemmen en naar feesten gaan, om ten slotte met zulke gevolgen tegen een boom te rijden, dat zij gedurende langen tijd in een ziekenhuis moet worden opge nomen. Wat leder verwacht, ri.l. dat zij hier op een ietwat betamelijker wijze zal gedragen, blijkt aldra een ernstige misre kening te zijn geweest. En naar aanleiding van haar voortdurend terroriseeren van het personeel van het ziekenhuis noemt de chirurg haar voor de eerste maal „een ho peloos geval." Dit wordt het eigenlijke uit gangspunt van een nieuwe periode in Jenny's leven: zij gaat werken en toonen, dat zij wat kan „bereiken." Voorloopig ech ter *bereikt zij niets anders dan zich be lachelijk maken. Ze begint in medische studie, maar vindt het belangrijk, om maar onmiddellijk bij de chirurgie te beginnen, en v/el liefst ln het zesde leerjaar. Het gaat bij haar Immers niet om de studie, als wel om den chirurg Bruchsal te laten zien dat ze wat kan. Telkens en telkens weer komt haar eigen wijze stijfhoofderigheld haar parten spe len, maar ook aldoor weer krijgt zij gelijk. Zij gaat op kamers wonen in het zelfde huis als de assistent van Bruchsal, Hans Faber, en een korten tijd later begint zich een liefdeshistorie tusschen beiden af te spelen, die Hans bijna zijn laatste examen kost. Ook als Bruchsal Jenny hierop op merkzaam wil maken, blijft zij het beken de „hopelooze geval". Ze zet koppig door, en juist dank zij deze houding haalt Hans zijn examen. Alles komt tenslotte in het reine. Een amusante, vroolijke en onderhou dende film. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2