binnenland Ons Kort Verhaal Heeft iemand? LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 24 Augustus 1940 Nieuwe deviezen bekendmakingen Nederlandsche Unie heeft een eigen orgaan Algemeene Architecten-vereenïging in wording Het zieke kind Puntenlijst Textielgoederen GEVEILDE PERCEELEN ONDER ANDERE BETREFFENDE BEZIT VAN GOUD. EDELE METALEN. DEVIEZEN ENZ. Met machtiging van de secretarissen- generaal van de departementen van finan ciën, van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en visscherij, wordt door het Deviezeninstituut bepaald: Verblijft een ingezetene, op wien inge volge de Deviezenverordening 1940 de ver plichting rust tot aanbieding, verkoop en overdracht van goud. edele metalen, bui- tenlandsche betaalmiddelen en buitenland- sche geldswaardige papieren in het buiten land zonder dat voor hem een wettelijke vertegenwoordiger hier te lande ls aange wezen en zonder dat in zijn plaats een andere ingezetene over hem toebehoorende waarden als bovenbedoeld het beschik kingsrecht heeft, dan is iedere ingezetene, die op de bedoelde waarden eenig recht kan doen gelden of eenige macht daarover kan uitoefenen, gehouden de verplichting tot aanbieding, verkoop en overdracht na mens den eigenaar voor het geheel na te komen. OVERMAKING KAPITAAL BEDRAGEN. Overeenkomstig het besluit betreffende het betalingsverkeer met het Dultsche Rijk en het protectoraat Bohemen en Moravië en de Deviezenverordening 1940 wordt door het Deviezeninstituut bepaald: Stortingen bij het Nederlandsch Clearing- instituut wegens betalingen, welke een overmaking van kapitaalbedragen naar het Dultsche Rijk en het protectoraat Bo hemen en Moravië ten doel hebben, dan wel zoodanige overmaking in zich sluiten, kunnen slechts geschieden onder overleg ging van een vergunning van het Devie zeninstituut. INGEZETENEN EN NTET- INGEZETENEN. Het Deviezeninstituut maakt met betrek king tot het bepaalde in de Deviezenveror dening 1940 het volgende bekend: Ten aanzien van de vraag, of buiten Ne derland vertoevende personen voor de toe passing van de Deviezenverordening 1940 als ingezetenen dan wel nlet-ingezetenen zijn aan te merken, zal het Deviezeninsti tuut telkenmale naar gelang van omstan digheden moeten beslissen. Zekerheid, dat de betrokkene als niet- ingezetene is aan te merken, bestaat slechts wanneer hij nimmer hier te lande zijn woonplaats heeft gehad of reeds sinds Ja ren in het buitenland woont, nimmer of slechts zelden hier verblijf heeft gehouden noch hier te lande een kantoor bestaat, dat als het zijne of mede als het zijne is aan te merken. Mocht tot dusver van goud, edele metse len. buitenlandsche betaalmiddelen en bul- tenlandsche geldswaardige papieren, toe- behoorend aan personen, als eerste bedoeld hierboven: geen aanbieding aan De Neder landsche Bank hebben plaats gevonden, dan wordt aan de ingezetenen, wettelijke vertegenwoordigers der eigenaren, aan in gezetenen, die in plaats van de eigenaren over de waarden het beschikkingsrecht hebben, zoomede, met verwijzing naar de hierboven staande bekendmaking, aan alle ingezetenen, die op de waarden eenig recht kunnen doen gelden of eenige macht daar over kunnen uitoefenen, in hun eigen be lang aangeraden zich alsnog te wenden tot het Deviezeninstituut te 's-Gravenhage. on der mededeeling van alle gegevens, welke dienstig kunnen zijn voor het vormen van een oordeel over de vraag, of de persoon in kwestie als ingezetene of niet-ingezetene is aan te merken. Mochten middelerwijl in de onderstelling dat personen als bovenbedoeld als niet- ingezetenen zouden zijn aan te merken, vergunningen voor de betaling van aan hen verschuldigde huren, pachten, etc. of vergunningen van anderen aard zijn aan gevraagd en eventueel verleend, dan brengt zulks in het bovenstaande geen verande ring. Dengenen, die deze vergunning heb ben aangevraagd, wordt eveneens in over weging gegeven zich in dezen opnieuw tot het Deviezeninstiuut te wenden, onder mededeeling van gelijke gegevens als bovenbedoeld. Het bovenstaande staat geheel los van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de behandeling van vijandelijk vermogen en de daaruit voortvloeiende ver plichtingen. Ook wanneer waarden als bovenbedoeld vallen binnen het bereik van de Verorde ning betreffende de behandeling van vij andelijk vermogen dient aanbieding aan De Nederlandsche Bank te geschieden. Verkoop en overdracht kunnen slechts in overeen stemming met deze verordening of de op grond er van genomen beslissingen plaats vinden. „DE UNIE" EN DE INTRODUCTIE VAN HET DRIEMANSCHAP. De Nederlandsche Unie heeft onder den naam van „De Unie'" een eigen orgaan uit gebracht. In het eerste nummer schrijft het drie manschap, mr. Elnthoven, prof. de Quay en mr. Linthorst Homan. een artikel ter intro ductie „Aan ons Volk", waarin het ontstaan der Nederlandsche Unie en haar eerste op treden in het kort worden geschetst. „In de naaste toekomst", aldus vervolgen de schrijvers dan, „zullen wij op verschil lende wijzen de algemeene lijnen van ons programma nader toelichten. Alleen ten aanzien van het staatkundige deel zal de Nederlandsche Unie zich voorloopig niet scherp kunnen uitspreken, omdat 3j zich op het standpunt stelt, dat gedurende de bezettingsperiode het geen tijd voor verwe zenlijking van essentleele wijzigingen is. Dit neemt niet weg, dat men naar onze meening in deze periode zich ernstig heeft te beraden over een toekomstlgen staats vorm en dat het noodlg kan zijn om ook op dit gebied geleidelijk ook het volk door voor lichting voor te bereiden. Daarom zal de Nederlandsche Unie zichzelf ook intensief met de bestudeering van deze vraagstukken bezig houden. In elk geval zijn wij van meening, dat er ook op staatkundig terrein veranderingen mouten komen en dat het huidige stelsel van politieke partijen veranderd dient te worden. Een belangrijke versterking van het centraal gezag acht zij noodzakelijk en zij verwacht, dat onder een versterkt cen traal gezag zich geleidelijk langs nieuwe ba nen een organisch opgebouwde volksinvloed zal ontwikkelen. Als wij ons thans over deze vraagstukken niet in het bijzonder willen uitspreken, dan moge men hierin geen struisvogelpolitiek zien en evenmin een streven om iedereen te vangen in een net, waarin de eenheid op een minimumgedachte opgebouwd is. De vage formuleering kan slechts een bewijs zijn van een gezonden realiteitszin. Ten slotte nog één opmerking. De Neder landsche Unie is niet van plan, zich in de verdediging terug te trekken, en zij zal dui delijke taal spreken ten aanzien van de ver nieuwingen. welke zij op verscheidene ter reinen noodig acht. Nu van verschillende kanten de oppositie het hoofd opsteekt, zal zb den open strbd niet schuwen, zij wil dezen zelfs gaarne voeren, in de overtuiging, dat men de juistheid van haar opvattingen zal Inzien, evenzoo overtuigd, dat in het huidige tijdsbestek de loutering door de moeilijkheden heen een waarborg geeft voor de juistheid der beginselen. De Nederland sche Unie zal haar kracht niet zoeken in de aanvallen op andere groepen, welke haar met oneerlijke en onwaardige middelen trachten te bekampen. ZIJ wil echter haar bestrijders waarschuwen, in dien zin, dat Indien men den strijd op oneervolle wijze blijft voeren, zooals sommigen dat tot he den toe gedaan hebben, zij te gelegenertijd zal laten blijken, dat zU met open vizier ook in staat is om fel van zich af te slaan. Haar uitgangspunt blijft echter, om te streven naar een oprechte eensge zindheid van onze landgenooten. Bij de Nederlandsche Unie gaat het slechts om één zaak, n.l. het welzijn van het Nederlandsche volk. Daarvoor vraagt zij om met edelmoedigheid de kleine tegen stellingen terzijde te zetten; daarvoor vraagt zU do toewijding en de opoffe ring van een ieder, daarvoor vraagt zij geloof en vertrouwen in een betere toe komst van ons vaderland. 7282 lost van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vet- vormlngol de schadelijke gevol- Sen er van: aambeien, onzuiver load en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en Inge wanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout De betrouwbare en aangename werking hiervan Is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.06. Oubtele flacon f 1.75 bij apoth«k«ra en vekdrogleten. (Ingez MedJ GEEN EXTRA-BOTERRANTSOEN VOOR LANDARBEIDERS. Van officleclc zijde wordt medegedeeld, dat het bericht, dat landarbeiders tot 1 September aanspraak zouden kunnen ma ken op een extra boter- of vetrantsoen van 200 onjuist is. Landarbeiders, werkzaam in den hooibouw en landarbeiders die zware oogstwerkzaamheden verrichten, kunnen tot 1 September uitsluitend in aanmerking komen voor een extra brood rantsoen van 100%. OOK BOUWKUNDIGEN KUNNEN LID ZIJN. INTREKKING ERKENNING VAN BEDRIJFSVEREENTGINGEN INGEVOLGE DE ZIEKTEWET De secretaris-generaal van het Departe ment van sociale zaken heeft, overwegen de dat de hieronder genoemde bedrljfsver- eenlgingen sedert gerinmen tijd niet mrrr voldoen aan den in de Ziektewet voor er kenning gestelden elsch, dat door de werk gevers, wier arbeiders voor risico der be drijfsvereniging zullen zijn verzekerd, ten minste een loonbedrag over een Jaar bere kend van twee en een half mllllocp gulden wordt uitbetaald, heeft te rekenen van 1 Januari 1941 Ingetrokken de erkenning als bedrijfsvereniging ingevolge de Ziektewet van: De Bedrijfsvereniging voor ziekengeld- verzekering voor het Beurtvaartbedrljf te Amsterdam; de Algemeene Kappers-Be drijf szieken kas te Amsterdam, Bedrijfsver- eeniglng voor Ziekengeldverzekering voor de Aardappelmeelindustric en aanverwan te bedrijven, te Amsterdam, Bedrijfsvere niging voor Zlekengcldverzekerlng voor dc Aardewerk-, Baksteen, Chamotte- en Dak pannen-industrie, te Amsterdam. Bedrijfs vereniging voor Ziekengeldverzekering in de Limburgsche klel-industrie, te Maas tricht, Bedrijfsvereniging voor Ziekengeld- verzekering voor het groot-baggerbedrijf en aanverwante bedrijven, te Wierlngen, Bedrijfsvereniging voor Ziekengeld verze kering voor de Industrie der blikbewerklng in den ruimsten zin, te Amsterdam. De Nederlandsche bond van bouwmees tersgilden heeft te Utrecht de vierde ver gadering van den bondsraad gehouden. De voorzitter, I. de Bloem constateerde in zijn openingswoord, dat eenheid onder de beroepsbeoefenaren het ontstaan en streven uitmaakt van de organisaties der bouwmeestersgilden, weshalve het conse quent op den weg dier organisaties ligt, om de universeele Nederlandsche architecten organisatie mede tot stand te brengen. Een commissie uit drie landelijke organi saties van architecten, te weten: de Bond van Nederlandsche Architecten B.N.A., het Nederlandsch Instituut van Architecten N.I.V.A. cn de Nederlandsche Bond van Bouwmeestersgildon N.B.B.G., onder voor zltterschap van prof. Zwiers, heeft de richt lijnen geformuleerd en de statuten voor de nieuwe organisatie ontworpen. In de nieuwe vereeniging zal niet slechts plaats zijn voor hen, wier titel van archi tect of bouwmeester zal zijn beschermd, zij zal ook afdeeltngen van bouwkundigen be vatten, zijnde degenen, die wel het beroep mogen uitoefenen, maar niet het recht hebben verkregen den titel van architect te voeren. De opbouw van de nieuwe vereeniging zal organisch zijn en het geheel zal passen in het raam van de bedrijfsorganisatorische samenwerking van het gchecle bouwvak. Een der voornaamste doelstellingen der bouwmeestersgilden wordt hiermede ln de nieuwe organisatie tot uitdrukking ge bracht en het vormde een sterk argument van de zijde van het bestuur bij dc leven dige discussies, welke zich om het voorstel ontwikkelden. Het bestuur betoogde nadrukkelijk, dat de verordening wel den titel doch niet het beroep van „architect" of „bouwmeester" beschermt. De bouwmeestersgilden hebben steeds op het standpunt gestaan, dat, In dien het beroep niet tegelijkertijd zou wor den beschermd, tltel-beschermlng alleen niet begeerenswaardig ls, tenzij een univer seele organisatie de beroepsbescherming kan effectueeren. Dit argument alleen reeds pleitte voldoende voor het bestuursvoorstel. Daarbij ls in het oog te houden, dat ook voor hen, wier titel niet zou worden be schermd, nieuwe perspectieven zich voor doen, om als opzichter of teekenaar een beter Inkomen te genieten en een zekerder en rustiger bestaan te krijgen dan voor heen. Want statutair is de nieuwe vereeni ging gehouden ten deze regelingen te ont werpen en te doen naleven ln overleg en samenwerking met de bonden van technici. Met nadruk werd er op gewezen, dat het voorstel het resultaat is van een voorberei ding aan beide zijden, welke reeds Jaren geleden was aangevangen en dat een basis van overeenstemming reeds in April van dit Jaar was bereikt, zoodat de samenwer king gebaseerd was op wederzijdsche over tuiging en door de huidige bijzondere om standigheden eerder was vertraagd dan bevorderd. Het voorstel werd tenslotte door den ver gaderden bondsraad met overgroote meer derheid aanvaard. door W. GASCOGNE. EIEREN ZULLEN NOG DUURDER WORDEN. Nog geen maximumprijzen vastgesteld. Op de te Barneveld gehouden eieren- markt gaven de prijzen, vergeleken bij die van de vorige week wederom een aanzien lijke verhooging te zien. Deze prijsstijging is te danken aan het feit, dat Duitschland zijn importprijzen sedert de vorige Barne- veldtsche eierenmarkt tweemaal verhoogde. Het schijnt, dat er voorloopig van het vaststellen van maximumprijzen voor den winkelier niet veel zal komen, daar het de bedoeling was deze tegelijk met de ver plichte inventarisatie van den aanwezigen voorraad geconserveerde eieren af te kon digen. Door het laten wegvallen van deze bepaling wordt de ontwikekling van den eierprijs dus voorloopig vrij gelaten. Blijk baar heeft men deze maximum winkeliers- prijzen nog niet willen invoeren 'om de pluimveehouders die hun inkomsten toch al wekelijks zien afnemen, zooveel moge lijk tegemoet te komen. Er kan dus waar schijnlijk voorloopig nog met een stijgen den eierprijs worden rekening gehouden. (Vad.) - Kom nu Gabrielle, verzocht de man met zachten drang. - Maar het kind! Het kind, Frangois! En Gabrielle boog zich weer over het ledl- kantje, waarin Het kind lag, ziek, met ge sloten oogjes, koortsblosjes op de wange tjes. Af en toe kreunde de kleine. Het sneed de moeder door het hart. Ze kon zich niet losmaken van het bedje, ze kon het kind niet alleen laten. Haar plaats was bij het zieke kind. - Kom nu Gabrielle. Je weet toch, dat we op tijd moeten zijn voor de voorstelling. We kunnen niet thuis blijven. De huur moet betaald worden, we moeten geld heb ben, vooral nu, voor het kind. Langzaam wendde de vrouw zich van het bedje. Het kindje merkte het niet. Stil bleef het ligge^». - Maar als het nu eens erger wordt, Francois. En we zijn er niet Een oogenblik zweeg de man. Hulpeloos keek hij van de moeder naar het kind. We zijn met een uurtje terug, zei hij dan. En ik heb gevraagd of het meisje van boven, je weet wel, Lucienne, die zooveel van ons Paultje houdt, op hem wil pas sen, terwijl we weg zijn, Mocht het erger worden, dan zal zij haar broertje even sturen. Was de dokter er maar geweest, zuchtte Gabrielle, terwijl ze haar mantel aantrok. Hij had beloofd te komen, vanmiddag. En nu is het al avond. Hij zal het druk hebben, verhinderd zijn. In elk geval zal Lucienne hem wel binnenlatenKom nu. Gabrielle en Frangois traden op in een variété-theater. Ze werkten aan de tra peze. Overal waar ze hun nummer brach ten hadden ze succes. We moeten ons haasten, Gabrielle. De voorstelling is al begonnen. Gelukkig dat we het laatste nummer voor de pauze hebben Gabrielle antwoordde niet. Ze had blijk baar niet eens gehoord, dat Frangois iets gezegd had. Haar gedachten waren bij haar kind. Als Paultje nu maar niet om ons roeptals hij ons maar niet noodig heeft. Je moet flink zijn, vrouw, Juist om het kind. We moeten geld verdienen om den kleine te kunnen geven, wat hij noodig heeft. Ze waren bij het theater gekomen. Er werd al op hen gewacht. De inspeclent hield er niet van, dat zijn menschen te laat wa ren. Hij moest er, voor de voorstelling be gon. van verzekerd zijn, dat allen present waren, dat alles volgens het programma af gewerkt zou kunnen worden. Frangols en Gabrielle traden op onder den naam van de Geraldi's, broer en zuster. Ze begaven zich aanstonds naar hun kleedkamers. Bijna zonder te weten wat ze deed kleedde Gabrielle zich ln het nauw sluitend tricot, waarin zij haar gevaarlijk werk aan de trapeze verrichtte. Frangols kwam haar halen. Samen gin gen ze door de gang naar het tooneu. Be zorgd keek hij naar zijn vrouw, zag haar afwezigen biik. Zet de ?org nu een oogenblix van je af, drong hij aan. We moeten nu aan ons werk denken. We hebben er al onze aan dacht bij i oodig, anders gebeuren er onge lukken. En wat moet er dan van ons kind terecht komen? Ik zal mijn best doen, Frangols, ant woordde ze zacht. Maar ik kan het niet hel pen. Telkens weer moet ik aan Paultje denken. Ik ben toch zijn moeder. Zwijgend stonden ze dan hun beurt af te wachten. Opgewekte muziek klonk uit den orkestbak door tot de plaats, waar ze ston den. Een drietal tapdansers, dat op het oogenblik zijn nummer afwerkte had veel succes. Het was een komisch nummer en telkens daverde de lach door de zaal, wan neer het drietal kwasi over eigen beenen struikelde en weer overeind kwam, als door onzichtbare handen opgeheven. Ik wou, dat we klaar waren. Het is zoo onze beurt, Gabrielle. Nog één dans, dan zijn zij klaar en kunnen wfl beginnen. De muziek had, na een daverend applaus een nieuwe melodie ingezet. Luchtig hup pelden de klanken door de zaal, straf rhythmisch en nu en dan overdreven aan zwellend tot een geraffineerd berekend ef fect. Weer klaterde het applaus, het orkest zorgde voor een touche. De dansers hadden hun taak volbracht en gingen na herhaalde buigingen af, hijgend en transplreerend, een verstarden glimlach om den mond. Nu, zei Frangols en zacht duwde hij zijn vrouw voor zich uit. Ze stond in het felle licht der schijnwerpers. Hartelijk wer den ze begroet en buigend dankten zij daar voor. Kijk, fluisterde Frangols, daar op die tweede rij. Daar zit die oude, dikke heer weer, die Je bijna eiken avond bloemen stuurt. Hij heeft een oogje op mijn zuster. Denk er om, dat Je niet te ver gaat met Je lonkjesl Andere avonden zou zoo'n scherts een guitig lachje bij haar te voorschijn ge- tooverd hebben. Nu reageerde ze er niet op. Frangols voelde zich alles behalve gerust toen Gabrielle naar boven klom. De stralenbundels der schijnwerpers richtten zich op de twee trapezes, links en rechts. Een dubbele salto makend in de ruimte zou Gabrielle zich van de eene tra peze slingeren naar de andere, waaraan Frangols hing, zich met de beenen vast klemmend, het hoofd naar beneden. Het kwam alles aan op het Juiste oogenblik. Nauwkeurig was elke beweging berekend. Beiden wisten precies, op welk moment ze moesten afzetten. Na maandenlange oefening was er nooit een sprong meer mislukt en ze werkten daar, waar de politie het goedvond, zonder net. Ook hier. Dat gaf het publiek een ongekende sensatie. Men wist immers, dat elke fout, hoe gering ook, noodlottig zou zijn. Maar Frangols en Gabrielle maakten geen fout. Na de salto van Gabrielle greep Frangols haar steeds bij de polsen van haar uitgestrekte armen. Een zekere greep. En ijzervast omsloten zijn vingers haar tot ze met verbluffende lenigheid zich terug kon slingeren naar de andere trapeze. De muziek zette het hun zoo bekende wijsje in. Frangols hing in afwachting, elke spier gespannen, een en al aandacht. Ga brielle slingerde, gereed voor de salto. Een telde Frangols, tweedrie. Gabrielle liet los. Op tijd. De salto. Nu moest ze de ar men uitstrekken naar hem. Een gil klonk. Gabrielle gilde, strekte niet haar belde armen uit. Nog juist kan Fran gols haar bij een arm grijpen. Ze was als levenloos. De zaal was in rep en roer. Doek zakken! werd er geroepen. Eenigen tijd later kwam Gabrielle weer bij. Paultjewas het eerste wat ze zeiIk zag Luclenne's broertje achter de coulissen, juist toen ik gesprongen had. Zij zou hem sturen als het erger werd. Je begreep het verkeerd, liefste. Zacht streelde Frangols de donkere lokken van zijn vrouw. Je begreep het verkeerd. De dokter is er geweest. Hij zei, dat het ge vaar nu geweken was. Paultje wordt beter, Gabrielle, Paultje wordt weer beter. En dat kwam hij ons vertellen. Hij kwam ons ge ruststellen. Toen snikte Gabrielle het uit. Maar het waren tranen die haar verlichtten. Hij wordt beterons Paultje ons kind. Frangols, nu zal ik weer sterk zijn We zullen werken voor hemf (Nadruk verboden.) (Auteursrecht voorbehouden.) LARO Vcrduisterlng»- Gordijncn ROLLUIKEN voor sluiting „Speciaal voor GROOTE MAGAZIJNEN, enz." Thans bestellen ls voor delig, maar dan bij Fabriek MOLENSTEEG 27 - Telet. 21375 Na 6 uur Tel. 26217 7866 (Insca. Med.) i ORGANISATIE VAN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De voortgezette besprekingen van het bestuur van het Verbond van Sigaren fabrikanten ln Nederland gevestigd te Am sterdam, met dc tot heden onvereenigde sigarenfabrikanten met ten minste tien arbeiders en gevestigd boven den Moerdijk, hebben er toe geleld dat reeds een aantal van deze fabrikanten, onder wie alle groo- terc, het lidmaatschap van genoemd ver bond heeft aangevraagd. Verscheidene andere sigarenfabrikanten hebben toegezegd deze aangelegenheid ln ernstige overweging tc zullen nemen on hun definitieve beslissing uiterlijk 31 Aug. a-s. te zullen berichten. SAMENWERKING HUIDEN-, LEDER- EN SOHOENBRANCHES IN ÉfiN BEDRIJFSORGAAN. In een op 20 Augustus J.l. te Utrecht ge houden vergadering hebben de afgevaar digden van alle bestaande organisaties ln dc huiden-, Ieder-, schoen- en aanverwan te branches besloten, door wijziging van het statuut van het sinds eenige Jaren be staande contactorgaan in dit bedrijf de sa menwerking te versterken door aan de lei ding van dit instituut de bevoegdheid te verleenen voor gemeenschappelijke belan gen der branches op te komen. Gevormd werden de navolgende vakgroe pen: looistoffenhandel, inlandsche huiden- handel exotische huldenhandel, lederindu strie. ledcrimporthandel, schoenindustrie, schlenlmport- en engroshandel, lederhan del. schoenhandel, lcderwarenlndustrie, drijfriemenindustiic en schoenmakerij. Van al deze vakgroepen kan een verte genwoordiger zitting hebben in het be stuur: tot leden van het dagelljksch be stuur werden gekozen de heeren P. F. Scheeren, voorzitter, L. J. Uytendaal en A. W. Sabel Tzn., terwijl mr. H. A. J. C. Muy- ser belast werd met het secretariaat. Een bedrijf van ongeveer 16000 groote en kleine ondernemingen heeft hiermede de beschikking over een toporganlsatie, welke gemeenschappelijke bedrijfsbelangen ten overstaan van de overheid en haar Instel lingen kan behartigen. Voor onze abonné's stellen wij veikiijgbaai een volledige PUNTENLIJST VOOR TEXT1ELGOEDEREN waarop men voor elk textiel product het benoodjgd aantal punten vermeld vindt. De prijs bedraagt 5 ct. afgehaald aan ons Bureau en 7Vi ets. franco per post bij vooruitbetaling. DE DIRECTIE. HONDERDJARIG BESTAAN VAN BENSDORP. Achttien jubilarissen gehuldigd. Gisteren herdacht de N.V. Bensdorp's Cacao- en Chocoladefabrieken te Bussum het honderdjarig bestaan van dit bedrijf. Hoewel de tijdsomstandigheden zich niet tot feestelijkheden leenen, meende de di rectie echter 18 Jubilarissen, die 50, 40 en 25 Jaar bij de firma in dienst waren, te moeten huldigen. Om halfelf vond in een der expeditielo kalen der fabriek de huldiging van de 18 Jubilarissen plaats door de directie, waarna de directie door personeel en anderen ge huldigd werd. De huidige algemeene directeur de heer L. T. M. Bensdorp sprak iedere Jubllaresse of Jubilaris toe, dankte hen voor hun pres taties en bood aan ieder een enveloppe met inhoud aan of een gouden horloge. Vervolgens werd de heer Bensdorp ge huldigd, die ook 40 Jaar aan de fabriek verbonden was. Door het personeel werd bem een fraaie kast aangeboden, waarin de beeltenissen van den oprichter, alsmede van de heeren Bensdorp, die dezen hebben opgevolgd, zijn gebeeldhouwd. Nog vele andere geschenken werden over i weer aangeboden, terwijl vele fraaie bloemstukken werden ontvangen. Gistermiddag recipieerde de directie voor zakenrelaties. Ten overstaan van Notaris H. M. Markusse te Lelden: Woonhuis met erf Hooigracht 28 en werk plaats Hoogl. Kerkkoorsteeg 12/12a in bod i 7700, kooper de heer P. L. Th. M. van der Drift QQ- tc Leiden voor f.8700; woonhuis met werkplaats en afzonderlijke bovenwoning Pieterskerkhof 18/18a in bod f. 4700, kooper de heer J. Zitman q.q, te Leiden voor f.5400. Ten overstaan van notaris C. J. F. Dolk te Leiden: Pand Oude Hoefstraat 26b ln bod f. 3600, koo per de heer J van der Burg q.q. voor f.3600; pand St. Jacobsgracht 24/24a (garage met bo venwoning) in bod f.7700. kooper de heer N. Bontenbal q.q. te Zoeterwoude voor f. 7700; pand St. Jacobsgracht 22 (woning en schuur) ln bod f. 4400, kooper de heer J. Barendse q.q. te Leiden voor f.4400. 2—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10