IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 22 Augustus 191 N O A „HOERA, IK BEN PAPA" WELKE BON IS GELDIG! KERK- EN SCHOOLNIEUWS Uit de Omstreken Gemeenteraad Oegstgeest Uit de Rijnstreek mrrïP> BERICHTEN f BENTHUIZEN. Aanbesteding. Na de inschrijving voor den bouw van een boerenwoning te Delfgouw voor rekening van den heer Duindam werd het werk gegund aan den aannemer J. v. Noord alhier voor de som van f. 15487, zijnde de laagste inschrijver. Te Haarlem slaagde voor het examen gemeente-administratie de heer Jhr. C. B. Stern, alhier. HILLEGOM. Begin ran brand. In het begin van deze week werd een begin van brand geconstateerd in een pand aan de Hofstraat alhier, bewoond door mej. A., die af wezig was. Een kostganger, die zijn roes lag uit te slapen, was met een brandende sigaar op bed gaan liggen. zyn kleeren stonden in brand, evenals het beddegoed. Met veel moeite kon de politie den man wekken, toen zij het huis was binnengedrongen. Tegen den kostganger N. werd proces-verbaal opgemaakt. GEMEENTERAAD. Verslag van den schoolartscndlcnst - Reorga nisatie van het politiekorps - Aanschaf van brandwccrmaterlaal. De Raad dezer gemeente kwam gisteren in vergadering bijeen. Na opening werd aanmerking gemaakt door den heet van Lierop. dat de notulen van de vo rige vergadering buitengewoon onvolledig waren. Bij de ingekomen stukken was een verslag van den schoolartsendienst waarin werd medege deeld wat bereikt is met het inenten tegen diph- terie; de voorgekomen gevallen waren gelukkig zeer sporadisch geweest, hetgeen aan de behan deling werd toegeschreven. Tevens werd in dit verslag met nadruk gevraagd aan de ouders, aandacht te schenken ,foor oogonderzoek voor de kinderen wanneer zulks door den dienst wordt geadviseerd. De rekening van denschoolartsendienst over 1939 sloot met een saldo van f. 328.59. Het voorstel van B. en VV. tot reorganisatie van het politiekorps kwam vervolgens aan de orde; als volgt werd voorgesteld: Een hoofdinspecteur op een salaris van f.2650 tot f.3250 met 1-jaariyksche verhoogingen van f. 100. Een adjunct-inspecteur op een salaris van f. 1800—2100 met 1-jaarlijksche verhoogingen van f. 75. Verder 4 agenten le klas op een salaris van f. 1750—1850 met 1-jaariyksche verhoogingen van f. o en voorts 7 agenten. De raad was van meening dat een salarisver- hooging in dezen tijd een bezwaar was. Ook betreurden meerdere leden het dat de zaak hun niet is voorgelegd. De voorzitter zeide dat de tijd daarvoor te kort was. Met algemeene stemmen werd besloten het salarisvoorstel van den hoofdinspecteur aan te nemen en het andere te verwijzen naar de com missie van georganiseerd overleg. Het oorstel van B. en W. tot aanschaffing van 2 kleine brandspuiten met uitvoering van een uitgebreid alarmsysteem waarvoor een bedrag van f. 1800 noodig zou zijn, werd goedgekeurd. Na rondvraag volgde sluiting. KATWIJK. Burgerwacht Is ontbonden. De secretaris van de Katwfjksche Burger wacht verzoekt ons te melden dat deze Ver- eenlging, nadat het bestuur alle loopende zaken heeft afgedaan, thans officieel is ontbonden. TEL. 400 7253 Vrijdag 23 t.m. Donderdag 29 Aug. Heinz Rühmanr in EEN LACHSCHLAGER ZONDER WEERGA En ons POPULAIR BIJPROGRAMMA Bespreekt Uw plaatsen (IngezL Mcd.) LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Getrouwd: A. N. van den Brink en C. Oi Star- renburg H. J. M. Schimmel en M. A. Koeke- backer. LISSE. De heer W. de Graaf, theol. cand. alhier ontving een beroep naar de Geref. Kerk van Zutphen. VOORSCHOTEN. Zaterdag a.s. zal in deze gemeente een collecte langs de huizen worden gehouden ten bate van de plaatselijke kas voor bijzondere noo- den. Deze kas is in het bijzonder van beteekenis voor behoeftige kleine middenstanders, wien uit deze kas eenige flnancleele hulp kan worden verleend. In vele gevallen is, mede door het be schikbaar stellen van een bedrag door de Na tionale Commissie, in deze gemeente hulp ge boden. Een beroep op de offervaardigheid der Ingezetenen is hier derhalve geheel op zijn plaats. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Nicolaas, z. van H. Zo mer en H. W. Witte man; Maria Boukje, d. van F. W. de Boer en A. B. v. d. Meer; Catharlna Jacoba Maria. d. van C. Kortekaas en J. M. v. d. Zwct; Robert, z. van T. J. Duijn en N. Lan- gewis; Willem Barend Rolf, z. van H. L. M. van Schalk en M. D. Mattison; Cornells Maria, z. van P. J. Vente en H. M. Koster; Anna Elisabeth Gemma Maria. d. van P. J. M. Aalberse en A. F. T. C. M. Ingen Housz; Johannes Cornells Leonard, z. van L. H. F. J. Menning en H. A. v. Vonderen; Wilhelmina Helena, d. van H. v. d. Gugten en W. H. Hoek. Oevrleden: Alida Anna van Tol, 83 jaar. on- geh.; Willem Adrianus van den Boogaard, 60 j., cchtgen. v. E. Olie; Leonardus Wagenaar. 19 j., ongeh. Ondertrouwd: F. de Vries en A. M. J. Rem merswaal; C. M. Beijersbergen en J. van Beek; B. D. Arendshorst en J. H. Roos. Getrouwd: J. H. J. van Aken van der Laan en C. W. de Vroom; J. L. van Straten en G. van Egmond; F. H. Nieuwenhuizen en I. de Blieck; K. E. Schuurman en E. J. M. Henny; J. T. v. d. Laan en C. C. van Wissen: P. W. Brak en C. de Graaf. Gevonden: een vulpen, twee sleuteltjes, twee regenjassen, een bus poetsgoed, een Eng. boek, een schakelarmband, een kinderschop, een oor logszakboekje. een colbertjasje, drie honden, een belastingmerk, een dsmestasch met inh.. een poes. portemonnaie. een gasaansteker, een kip, een kistje met groenten, twee centuren, een badpak en handdoek, breiwerk, een autoped. In lichtingen bij de politie. ZEVENHOVEN. Voor de afdeeling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap kwam in de som van f. 14.—. Vaststelling van do gcmeentcrckcning 1939 - Benoembaarheid er» bezoldiging van veldwachters - Heffing couponbclasting - Steun aan oorlogsslachtoffers. De gemeenteraad kwam gisteravond ln voltal lige vergadering bijeen. By den aanvang sprak burgemeester van Gcr- revink een bijzonder welkom tot den heer Kat- tenbusch die na langdurige ziekte voor het eerst weer de vergadering bijwoonde en wenschte hem van harte geluk met rijn herstel. Deze woorden werden door alle leden met een warm applaus bekrachtigd. De notulen werden vervolgens vast gesteld. Bij de ingekomen stukken werd eerst behan deld een verzoek van den heer A. C. Sommeling, om in verband met zijn benoeming tot chef van de afd. Financiën der gemeente Breda, met In gang van 16 September as. eervol ontslag te verkrijgen als gemeente-ontvanger en admini strateur van het gemeentelijke grondbedrijf. Het voorstel van B. en W. om het gevraagde eervol ontslag te verleenen werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd. praeadvies in te winnen aan gaande een verzoek van het bestuur der stch- tlng voor Montessori-onderwljs te Lelden en om geving. om de benoodigdc gelden tc ontvangen voor de stichting en Inrichting van con gebouw. Aan den heer A. D. de Koster tc Rijswijk werd ontheffing verleend van een verplichting tot be bouwing van terrein aan de Laan van Oud-Poel- gccst. Met algemeene stemmen werd aangenomen een vergoeding van f.50 benevens 2 cent per regel toe te kennen aan H. Llna, uitgever van het „Oegstgeester Nieuws- en Advertentieblad" voor plaatsing van verordeningen, etc. B. en W. deelden vervolgens mede dat goed keuring was gehecht aan een aantal raadsbe sluiten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bericht, dat voor dc extra- leerkracht aan de openbare lagere school tot 1 September 1940 rijksvergoeding zal worden toe gekend. Prof. dr. P. C. T. van der Hoeven heeft mede gedeeld. dat hij voorlooplg nog aan dc Rijks universiteit als hooglecraar verbonden blijft, ln verband waarmede B. en W. voorstellen het aan prof. van der Hoeven verleende eervol ontslag als vroedmeestcr-honorair ln te trekken. Conform werd besloten. Hierna werd aan de orde gesteld: Benoeming van een gemeente-ontvanger en administrateur van het grondbedrijf. Ingevolge art. 113 der Gemeentewet dienen B. en W. dc volgende aanbeveling in: 1. C. H. J. H. Van Hove te Voorburg. 2. W. van Essen te Rijnsburg. Bovendien vestigen B. en W. de aandacht van den Raad op den heer L. G. van Reljen te Raamsdonk als sollicitant van dezelfde hoeda nigheid als de op de aanbeveling geplaatste per sonen. Na besloten ritting werd met 7 stemmen be noemd de heer W. van Essen te Rijnsburg. In de vacature J. J. Nyssen werd tot lid van het Burg. Armbestuur benoemd de heer W. F. de Roo met 12 stemmen. Volgde aanbieding van dc gemeenterekening 1939 met dc volgende cijfers: Gewone dienst: batige sloten f. 280.352,29. na- deellge sloten f. 236.500,72, batig slot f. 43.851.67. Kapitaaldienst: batig sloten f. 18.038.08, nadee- lige sloten f. batig slot f. 18.038,08. Na enkele vragen door den heer Kattenbusch door den voorzitter nader toegelicht, werden dc kosten van het O. L. Onderwijs vastgesteld over 1939. Vervolgens werd behandeld een voorstel van B. en W. tot vaststelling van de verordening re gelende de elschen van benoembaarheid en be zoldiging van de veldwachters. Het ontwerp-verordening is ln overeenstem ming gebracht met terzake ontvangen aanschrij vingen van het Dep. van Blnnenl. Zaken terwijl ten aanzien van de vervallen verordening enkele afwijkingen zijn aangebracht, o. m. dat de Jaar wedden van de veldwachters, belast met den recherchedienst worden verhoogd met f.50. Het voornemen van den burgemeester Is om voorloo plg één veldwachter met dezen dienst te be lasten. Tevens wordt voorgesteld om de toelage voor het derde en ieder volgend kind beneden den leeftijd van 18 jaar vast te stellen op f.60. Daar de veldwachters belast met den rechcr- che-dlenst veelal in burgerkleeding dienst doen, wordt voorgesteld hun jaarwedden met f. 75 te verhoogen en de vergoeding van een diensthond te bepalen op f. 1.50 per week. De heer Kattenbusch vraagt naar eventueele uitbreiding van het politiecorps. De voorzitter acht waarschijnlijk dat t. z. t. het corps met 1 man zal worden uitgebreid, waarop de verordening werd vastgesteld. Naar aanleiding van het op 8 Juli J.l. geno men besluit inzake deelneming aan de waar- borgingsregeling van de Frauderisico-Onder linge van Gemeenten waarbij het te verzekeren bedrag werd vastgesteld op f. 15000.wenschen Ged. Staten dat. gelet op het budget dezer ge meente alsmede op den geldsomloop in de door den ontvanger bekleedt nevenfunctie van kas sier van het gemeentelijk grondbedrijf, dat de verzekering tot tenminste zal worden opgevoerd tot f. 20000.— en de geldigheidsduur terzake van de verzekering van gemeentegelden wordt be perkt tot 1 Januari 1944. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 8 Juli J.l. in tc trekken en een nieuw besluit over eenkomstig bovenstaande vast to stellen. Het voorstel werd aangenomen. Aan J. Treur werd een gedeclto land van do gemeente verhuurd. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot verhuur van verschillende perceelen behoorende tot Oud-Poelgeest werd na aan den heer Uittenbogaard verstrekte In lichtingen goedgekeurd. Bij besluit van den Sccrctarls-Gencraal van het dep. van financiën, d.d. 6 Juli 1940 ls de Wet tot heffing van een couponbelasting gewij zigd. Door deze wijziging is ook bij gemeentelijke geldleeningen, die niet in den vorm van een obllgatlelcening zijn aangegaan, van de rente- couponbelnstlng verschuldigd. Ten laste van de gemeente zijn 8 geldleenin gen aangegaan waarvan in 6 overeenkomsten Ls bepaald dat alle belastingen op rentebetalingen ten laste van de gemeente komen. In dc over- enkomsten met dc Holl. Sociëteit van Lcvcns- verz. en ,,dc Vesta" Mualsch.y van Levcnsvcrz. betreffende de leeningen resp. oorspronkelijk groot f. 126500.en f46000.komt geen bolas- tlngclausule voor. B. en W. stellen voor met be trekking dezer leeningen te bepalen dat van de bevoegdheid by de rentebetaling dc belasting of te houden gebruik zal worden gemaakt. Te vens stellen zi) voor dc couponbclasting af te houden van het rentcbestanddeel van dc aan het Rijk verschuldigde annuïteiten wegens ver strekte voorschotten voor Woningbouw. Conform werd besloten. Besloten werd de termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen waarvan de bewoners nog niet rijn geslaagd een andere woning tc vinden, tc verlengen tot 1 Maart 1941 Aan G. W. Proper werd vergunning ver leend tot den aanleg van do Schoutenburgstraat en behoudens goedkeuring van Gcd. Staten dc uitvoering daarvan by onderhandsche gunning opgedragen voor dc som van f.6650.— waaraan enkele bepalingen rijn toegevoegd. Dc op 12 Juli 1939 vastgestelde verordening op de heffing en Invordering van besmettelijke zicktegelden ln de gemeente Oegstgeest Is by rcgeeringsbeslult van 25 Januari 1940 slechts tot 1 Januari 1941 goedgekeurd. Nu de Z.H. Vcreenlglng „Het Groene Kruis" ls toegelaten en de reinigingen en ontsmettingen voor de gemeente Oegstgeest pleegt te verrich ten volgens het goedgekeurd tarief, stellen B. en W. voor deze verordening opnieuw vast tc stellen. Deze verordening wordt van kracht op 1 Januari 1941. Conform werd besloten. Een voorgesteld comptablllteitsbcsluit wordt vastgesteld Rondvraag. Omtrent een door den heer Kattenbusch gestelde vraag over den werkloos heidstoestand, kon de voorzitter mcdedeelen dat thans geen werkloozcn staan Ingeschreven. Over den arbeiderswoningbouw zijn thans geen In lichtingen te verstrekken aldus de voorzitter. De heer den Ouden Informeerde naar het gestelde verzoek van den heer Korpershock In zake de ligplaats van zyn woonschuit. Hy acht te dc aangewezen ligplaats niet gunstig. De voorzitter deelde mede dat het door den heer K. gedane verzoek niet kan worden toege staan, mede met het oog op den toenemenden woningnood. De aangewezen plaats aan de Haarl.trckvaart zal worden uitgediept opdat aldaar de woon schepen kunnen worden byeengehouden. Deze aangelegenheid zal ln geheime zitting nader worden besproken. De heer Uittenbogaard merkte op dat een tweetal schuilplaatsen regelmatig ls gesloten. Wethouder Van Egmond zelde dat de Lucht- besch. Dienst hierop ls gewezen. Dr. Slmon Tho mas stelde de vraag of Oud Poelgeest, nog door militairen ls bezet hetgeen de voorzitter ont kennend beantwoordde. Hierby kwam ter sprake dat de opbouwdlenst werkzaam is diverse ver beteringen aan te brengen waarvoor de heer Sanders dank bracht aan B. en W. Spr. opperde het denkbeeld deze menschen by den luchtbeschermingsdienst ln te schakelen hetgeen voor leden van dezen dienst verlichting zou brengen. Dc voorzitter achtte dit zeker niet onmogciyk. De heer Goudsmit vroeg dan of het niet mo gelijk was een bedrag te votceren voor die In woners der gemeente die door oorlogsleed zoo ernstig zyn getroffen. Hy merkte hierby o.a. op dat de gemeente Amersfoort f. 100.000 heeft be schikbaar gesteld voor de getroffenen. Hierop volgde een uitvoerige discussie waar aan verschillende leden deelnamen en varieeren- de bedragen door andere gemeenten voor dit doel beschikbaar gesteld, nader werden ln het licht gesteld evenals de opbrengst van de hier gehouden collecte voor Valkenburg. Weth. van Egmond deelde mede dat de op brengst van hier naar Valkenburg ls gegaan en vastgezet tot nadere regeling. De voorzitter zeide o.m. dat Mr. Goudsmit kan overtuigd zyn dat. wanneer B. en W. de nood- zakeiykheld gekomen achten, er geld beschik baar zal worden gesteld. Mr. Goudsmit zal met belangstelling een voor stel van B. en W. afwachten. De voorzitter merkte hierby nog op dat talen dG 8eleden schade moet be- Na een opmerking van den heer Kampen hout om spoed te betrachten met herstelwerk zaamheden aan het Raadhuis, ln verband met de prysstUging van materialen, werd de ver gadering gesloten. lllllllllUIIIIUIIIIUIIIUIIIIIIIIIIIIIIIic Bon nr. 14 (t.m. 6 September): 21/» ons rijst, rljstemccl of rijste bloem. Bon nr. 27 (t.m. li September): 2ons havermout, havervlok ken, gort of grutten. Bon nr. 40 (t.m. G September): 2ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweit- meel. Bon nr. 53 (t.m. 30 Augustus) 21/» ons koffie of ons thee. Bon nr. 66 (t.m. 30 Augustus): 1 kilogram suiker. Bon nr. 74 (t.m. 30 Augustus): VU kilogram suiker. Bon nr. 105 (t.m. 11 September): 1 ons maïzena of gricsmccl of puddingpoeder. Puddingpoeders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca, vallen niet onder dc distributlercgcling. Bon nr. 110 (t.m. 11 September): 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti. Broodbonnen nr. 1 (t.m. 22 Augustus) 2500 gr. rogge of 2000 gr. ander brood. Broodbonnen nr. 2 (t.m. 29 Augustus) 2500 gr. rogge of 2000 gr. ander brood. Petroleumbon nr. 5 (t.m. 8 September): 2 liter petroleum. Boterbon nr. 01 t/m. 04 (t.m. 23 Augustus): elke bon 250 gram boter. Vetbon nr. 01 en 02 (t.m. 23 Augustus) elke bon 250 gram margarine, vet of boter. Vetbon nr. 03 en 04 (t.m. 23 Augustus): elke bon 250 gram boter tegen ge- reduceerden prijs. iiuiiiniiiiiiuininniiiiiiiiiiiiiniiiiuuiiuiiiiiiiiniiiiuinuiiiiiiiiuiiuiimiiiiiiuiiuiiirr? ALPHEN. Nieuwe politieverordening. In verband met het verstryken van den ter mijn van 5 Jaren voor welke by besluit van 28 Augustus 1935 de politleveordening onzer ge meente was vastgesteld, hebben B. en W. den raad ter vaststelling een nieuw ontwerp aange boden, waarin uiteraard de in den loop der Jaren, ln de oorspronkeiyke verordening van 26 Juli 1935 aangebrachte wijzigingen en aanvul lingen voor zooveel noodig zyn opgenomen. Voor het opnemen van nieuwe voorschriften of bepalingen beslaat geen aanleiding. Aan enkele der geuite verlangens zyn B. en W. tegemoet gekomen. In de huidige omstandigheden heb ben B. en W. echter afgezien van het aan brengen van veranderingen, welke krachtens hun aard ook voor andere groepen van ge- meentepersoneel zouden moeten gelden. RUwieldief aangehouden. Door de politie ls alhier gisteren een persoon aangehouden die ten nadeele van G. te Wad- dinxveen een rywiel had ontvreemd. Na zyn verhoor is de man ter beschikking van den burgemeester van Waddinxveen gesteld. Geldleening f. 50.000. In verband met verschillende kapitaalsuit gaven zooals de aankoop van hotel „De Vergul de Wagen" (f.31.800), de uitvoering van open bare werken (t. 5200) en de verstrekking van bedryfskapitaal voor aankoop van het weiland aan de Hooftstr. (f. 13.000) stellen B. en W. den raad voor tot het aangaan van een geldleening groot f. 50.000. met de Coöp. Levensverz.my. ..Concordia" U.A. te Utrecht tegen een parikoers en rente van 414% per Jaar. De aflossing is ge stald op 20 jaren. B .en W. hadden de aflossing gaarne gesteld gezien op 40 jaren, daar de ge wone dienst der gemeentebegrooting 20 Jaar lang extra zwaar belast wordt. Om aan dit be zwaar tegemoet te komen, zou voor eerstge- noemde uitgaaf Jaariyks de helft der aflos sing gebracht kunnen worden ten laste van den kapitaaldienst. Op deze wUze biyft dc gewone dienst ontlast van extra bedragen voor aflos sing. Voor de bedragen welke ten laste van den kapitaaldienst komen kan dan te zijner tijd een nieuwe leening worden gesloten. Door den heer J. de Gr. is by de politie aangifte gedaan van de vermissing van zyn rywiel dat hij even onbeheerd had laten staan. BOSKOOP. RAADSAGENDA. De eerstvolgende openbare vergadering van den raad dezer gemeente zal worden gehouden op Dinsdag 27 Augustus 1940, des voormiddags te 11.15 uur ten gemeentehuize. Onderwerpen ter behandeling zyn o.m.: Aan- b eding van de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1939 met bijbehoorende bescheiden; Voorstel tot vaststelling van de bedragen, bedoeld ln artikel 55ter der L.O.-wet 1920 voor het. openbaar gew lager en ultgebr. lager onderwys over het jaar 1939; Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van een belasting op de honden; Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de elschen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ge meente-veldwachters; Voorstel ln verband met de wyzlglng van de wet van 29 December 1933, Stbl. No. 780, tot heffing van een couponbelas ting; Voorstel tot het treffen van een regeling met de gemeente Gouda inzake de toelating van kinderen uit de gemeente Boskoop tot de open bare school voor buitengewoon lager onderwijs der gemeente Gouda; Voorstel om toe te treden tot de regeling inzake bloemkweekerscredieten, vervat in de crisls-bloemkwcekerscredletbeschlk- king 1940; Voorstel tot beschikbaarstelling aan particulieren van een gedeelte van het gemeen telijk bouwterrein voor moestuin; Voorstel tot wyziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1940. NOORDEN. Wegens hoogen leeftyd heeft de heer J. L. Beefo bedankt als ouderling der Herv. Kerk alhier. NED. IIERV. KERK. Aangenomen naar Venhulzen-Hem, ds. K. F. Proost, emeritus-predikant te Rotterdam. Bedankt voor Broek-op-Langendyk ds. J. van der Velden te Nyc-Elahulzen (Fr.) GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulpprediker te Ommen cand, H. Hempel te Wolvega. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Rozenburg, cand. J. H. Velcma te 's-Gravenhage. Bedankt voor Papendvecht cand. H. van Leeuwen tc Rijswijk (Z.H.). DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Bedankt voor Ternaard prop. A. J. Snaaycr tc Rotterdam. Ds. H. R. OFFERHAUS. Op 31 Augustus herdenkt ds. H. R. Offer- haus, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk te Groningen, den dag, waarop hij voor vijftig jaar tot zijn ambtswerk werd ingeleid. Hij stond te Nieuwveen, Havelte, Veenhulzen en Rolde. In 1916 kreeg hij emeritaat en werd toen ambtenaar der reclasseerlng, wat hij ge weest is tot September 1930, toen hem eer vol ontslag werd verleend. DR. A. NORTIER OVERLEDEN. Bekend zendingsarts. Te Modjokerto is na een korte ongesteld heid overleden de bekende zendelingiarts dr. A. Nortier van het Nederlandsch Zende lingen genootschap. Dr. Nortier, die in 1885 geboren werd, kwam in 1916 voor het eerst op Java. Een jaar werkte hij in het Petro- nellahospitaal van .de zending der Geref. Kerken te Jogjakarta, daarna arbeidde hij tien jaren met stijgend succes te ModJo- warno. Vervolgens stichtte hij te Malang het zendingsziekenhuis „Soekoen", dat, met hoevele moeilijkheden de stichter ook aan vankelijk te kampen had, uitgroeide tot het grootste zendingsziekenhuis in Ned. Oost- Indië. Dr. Nortier arbeidde verder op het eiland Jappa en verving van 1937 tot 1938 een der zendingsartsen van de Gerefor meerde zending te Waikaboebak (Soemba). Daarna is hij weer naar zijn oorspronkelijke arbeidsveld te Modjowarno teruggekeerd, waar hij thans is overleden. Hij had zich onder de Javanen duizenden trouwe en toe gewijde vrienden verworven. De zending verliest in hem een der beste medische Jtrachten. LEIDEN, 21 Aug. Coöp. Groenten-, Fruit-J Bloovenvelling-Ver. „Leiden en Omstreken"] Per 100 Kg. Roodc kool 3.80—5.80; Groene bl 2.50—4.90; Kroten 2.60—3.50; Uien 6.10—t3 Aardappelen 2.804.40; Snyboonen 6—1«; stijj booncn 7—21; Pronkboonen 5.50—11; stnmbo non 01250; Postelein 3—8; Spinazie 3—7- f maten: A 11—13, B 11—14, C 11—12, CC L p 100 stuks: Andyvlo 11.40; Komkommers j 6.90; Bloemkool 2—15.80; Meloenen 6—24; lade 1—1.40; Perziken 0.50—9. Per 100 bos: k ten 0.90—1.50; Pieterselie 0.60—1.40; Radijs 2.20; Scldery 60—90; Peen 4.40—9. BENTHUIZEN. 20 Aug. Aanvoer 805 klpcl« pr. f. 4.70—5.50 per 100 stuks. BOSKOOP, 20 Augustus. Coöp. Vereen. Boskoopsche veiling". Rozen per bos: Pech'! 20—43 ct„ Hndley 15—20 ct., Brinrclif 1224 3 Butterfly 17—25 ct., Duisburg 18—15 ct., Ro landln 14—22 ct., Florex 20—40 ct., Aus 30—54 ct., Edith Helen 12—15 ct., Aur, Noach 13—10 ct., Else Poulscn 18—32 ct.. Irc Olsson 20—30 ct. Diversen per bos; 4—7 ct., Gladiolen 24 ct., Clematis Dui 18—30 ct.. idem Prins Hendrik 70—85 ct., ld3 Mevr. le Coultrc 60—80 ct. BOSKOOP. 21 Aug. Coöp. Ver. „Dc Bosk sche Veiling" Rozen per bos: Pechtold 30- Wendland 17—25; Hadley 25—30; Claudius F net 15—20; Brinrclif 17—27; Butterfly 15-. Steward 10—16; Wllh. Kordes 12—17; Vicrland. 40—50; Rosalandla 19—26; Florex 3045; Ora ge Triumph 27—34; MacKcllcr 12—14; Dut-, 12—18; Editli Helen 25—28; Aug. Noack 16- Eise Poulscn 12—16; Paul Grampel 24—30; Re Mundl 2939; Mevr. v. Straaten van Nes 12u Ingar Ohlson 2035; Queen Mary 18—20; Ge: rozen 10—15; Chrysanten gr. bloemig 50- 60.; tros 10—15; Dahlia's 4—6; Lelies 40—50; Cl- inatls: Durandil 2538, Pr. Hendrik 80—90, Tt President 40—50, Mevr. lc Coultre 70—95. DELFT, 22 Augustus 1940. Veemarkt. Aamv 2 paarden, 03 runderen, 1 vet kalf, 1 grnska! 62 nuchtere kalveren, 192 magere, 537 biggt: 38 schapen of lammeren, 7 geiten of bokk« Pry zen: Kalfkoclen f.160—285; Varekoeien f.10 -200; Nuchtere kalveren f.5—22; Magen- var kens f. 16—56; Biggen f. 10—20; Hokschspe f.25—30; Geiten of bokken f.3—18. Rundvlees: ip. K.G. slachtgewlcht) 1.0.90, f.0.78, f. 0.68, Botermarkt: Gewogen 6/8 en 1/16 vaten bc ter. wegende totaal 130 K.G. Prys per K.C f. 1.70—1.72'/j. Handel vlug. GOUDA, 22 Augustus. Veemarkt: AMgt voerd ln totaal 652 stuks, waarvan: 250 nuige varkens van f. 2545 per stuk; 340 biggen va f. 10—14 p. st.; Gelder,sche biggen f. 12—10 p, stug; 29 Nuchtere kalveren f. 10—20 p. St., n dclijk; 3 schapen, stug; 24 bokken en geilt f.6—12 p. st., redelyk. 113 Pond Boter. Goeboter van 80—85 ct. p. p Welboter van 70—80 ct. p. p. Handel vlug. 45.000 Eieren. Kipeleren van f. 4.75—5.00 100 st.; Eendeleren van f. 4.25—4.50 per 100 Handel stug. Coöp. Zuld-Hollandsche Elerveiling g.a. (Cl HE.) te Gouda. Aanvoer 102.000 Kipeieren. Pry zén: 56/58 kg. f. 5.10—5.30 per 100 stuk' 58/60 k.g. f. 5.30—5.45; 00/62 k g. f. 5.45—5.U 62/64 kg. f. 5.55—5.90; Bruine 58/68 k.g. f.53.V f.6.00; Kleine eieren f. 4.75—5.10 per 100 stuk KATWIJK A. D. RIJN. 21 Aug. Per 11 k.g.: Eigenheimers grootc f.4—5; idem Dij. lingen 1.3.40—3.80; Sla per 100 st. f.1—la Bospeen f. 6.70—8.00 ;l Bloemkool I f. 13,20—18? idem II f. 6.10—12.40; Kroten f. 0.65—0.75; Po per kist f. 0.80—1.25. LEIDSCHENDAM, 20 Aug. Engelschc kö! kommer,s le srt. f. 4.50—5.50, 2c srt. f.4—4.50. srt. 1.3.10—4, wankleurige f.2—2.50, stek 1.1- 1.50; Gele komkommers le srt. f.44.80, 2e 1 3.10—4. 3e srt. f. 2.40—3. stek f. 1—2; Kropij le srt. f.11.80; Peen f. 4.607; Bloemkool li srt. f012, 2e srt. f. 4.50—6. uitschot f. 235'.. Tomaten, mldd. f5,506, grootc ronde f. 5.59- 0.50. 2c srt. f. 5.50—5.60, 3c .srt. f. 3.50—4, bonk: 1.3.504.80; Andijvie per 100 f.11.50, per IK K.G. 1.22.50; Spinazie per 4 kg. f.0.10—0.34, Postelein f. 3.50—C; Snyboonen f.12—16; Sper* cicboonen f.819; Meloenen f.6—24. NAALDWIJK. 21 Aug. Aardbeien 48-60. Alicante 3240; Frankenthalers 27—35; Cham pion 3742; Colman 34; Maroc 35; Muscaat 26- 32; Enk. boonen 13; Snljboonen 11—17; Postelein 34; Pruimen geel 5—9; Appelen 013; Peren 515; Meloenen net 13—17, oranje ananas 12- 23. suiker 18—26; Perziken 8—10. II 4—7; To maten 1.37 Vi, CC 1, bonken 90—95. NAALDWIJK. 21 Aug. C.C.W.V. Salmon 1.30—2.60. rose 2—2.30. geel 1.60—2.20. wit 1.40— 2.60. gemengd 1.10—2.30; Pelargonium 44.39; Gcrbera 3.30—4.30; Amaryllis 4—6; Zelotes 17; Plumosn 619; Dahlia 510; Lathyrus 5; Gloxi nia 21—24; Bladbegonia 8—12; Brómella O.GO-L NOORDWIJKERHOUT. 21 Aug. Veiling De Eendracht" Blauwe Schokken 1.40; Witte Pronkboonen 70—85; Rentegevers 1.40-1.75; Stok hecrenb. z. dr. 1.40—1.80;' Stam hccrenb. '/dr. 0.95—1.45; Enk. heerenb. m. dr. 0.951.10; Dubb. hecrenb. z. dr. 0.93—1.25; Tuinboonen 0.50—1.15: Stamsnyboonen 0.601.10; Stoksnyboonen 0,95 1.55. Aanvoer 7250 zakken. RIJNSBURG, 21 Augs. Veilingberichten. - Groenten: Bloemkool I f.12—16; idem II 1.6- 10 per 100; Aardappelen f.0.701; Kroten f. 0.70—0.80; Peen f. 1—1.10; Uien f. 0.80—1.10 per kist; Prlnsesseboonen f.8—12; Snyboonen f.1215; Doperwten f.1517 per 100 K.G. Bos peen f.57; Kroten f.11.40 per 100 bos. Bloemen: Gladiolen poiyst 40—80, Picardle 3060. Brlllant 2030, Jacoba v. Beleren 40- 70, Maagd v. Orleance 30—60, Gemengd 30—50. Lelies witte 6.307.40, Auratum 7.10—8.80, Ro- gea 4.006.20. Witte asters 4060, gemengd 40—50, Convlllie 4070, Vuurbaak 30—50. Neu( 6080. Hclianthen 2040. Zlnnea groot 40—110. Zinnen klein 1630. Dahlia's: Roem v. Aals meer 110—150, Jcttic 80—100, Gnllardta 40-60. Ridderspoor 46 per bos. Paplerbloem 4—5 cl. per bos. Margriet geel 34, Centisc gemengd 47 ct. per bos. ROELOFARENDSVEEN, 21 Aug. Aard beien 24; Meloenen ananas 6—14, net 6—13; To maten 0.68—1.46; Sla 1—2; Peulen 2.35; Snlj boonen 0.601.11; Princeboonen 1.05; Rente gevers 1.151.30; Dubb. stnmbooncn z. dr. 93- 95; Pronkboonen 7579; Spekbooncn 1.05; Au gurken: A 1.90—3.50. B 1.70, C 1.60. D 1.40, E 45, stippel AB 90, stippel CD 70. TER AAR, 21 Aug. Centr. Veiling Spinazie 1225; Andyvle 22—30; Snyboonen 0.60—1.24; Prlnsesseboonen 0.90-1.60; Dubb. Stnmprinsesse- boonen 0.60—1.10; Witte Pronkboonen 68—81: Spckboonen 1.05; Postelein 3—7; Waschpeen 2.50; Spitskool 3; Groene Sav. 3.90; Peen 3—7; Seldery 1.80; Bloemkool 415; Meloenen 8—l6-' Komkommers 2—5.50; Tomaten A 4—6.20; Au gurken: fyn 4.80—5.20. fynbasterd 3.20, bnsteri 2.05, grof 1.451.60, stippel 70; Komkommers 45. VOORSCHOTEN, 21 Augustus 1940. Vei ling V.P.V. Kippeneieren f. 5.30—5.70 Eenden eieren f.56 per 100; Kalkoeneieren f. 0.07 pef stuk. ZOETERMEER, 21 Aug. Op de paarden markt werden 96 paarden en hitten aangevoerd en 49 veulens. De belangstelling was groot, doen er waren weinig koopers. terwyi de handel stug was. De pry zen varieerden als volgt: Jongere paarden f. 600—775; oudere paarden f. 300500; hitten f. 300—450; veulens f. 140—250. 4—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 8