STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 22 Augustus 1)| Uit Frankrijk Onaangename gevolgen van onvoldoende verduistering Aanvrage om uitvoering van bouwwerken De reis van de Zweedsche torpedojagers Aan de Grieksch— Albaansche grens Geen kindertransporten De „American Legion' buiten gevaar De Ver. Staten pachten Engelsche eilanden in den Stillen Oceaan Bespoediging van de Amerikaansche wapening Verspreide Berichten Het bombardement Westerland Buitenland winstmakers ongehoorde mogelijkheden biedt. Zoo verlangen bijv. de dure Londen- sche restaurants, naar een schrijver ver ontwaardigd verklaart, voor hun ineenge krompen menu's denzelfden prijs als vroe ger voor hun uitgebreide menu's. In een anderen brief wordt een ander geval van onrechtvaardige prijsopdrijving genoemd. De boeren, zoo verklaart de schrijver kon den vroeger voor varkensvoer keukenafval koopen voor vier shilling per ton. De nieuw opgerichte staatsmaatschappij verlangt thans per ton een prijs van tachtig shil ling. (D.N.B.) TALRIJKE GENERAALS GEPENSION- NEERD. Naar uit Vichy wordt gemeld, worden krachtens een wet van 2 Augustus talrijke Fransche generaals gepensionneerd, w.o. de generaals Nogues, Besson, Colson, Condé, Blanchard, Garchery, Bourrel en Touchon. Verder de legercorpVgeneraals Borie. Pri- oux, Jamet. Hebert, Poupinel, Rossart, De Fornel de la Larencle, Loizeau, Missorey, Flavigny en Philipp, alsmede de generaals der koloniale troepen Noel en Dubuisson. Door dezen maatregel van Weygand wor den zoo goed als alle officieren ontslagen, die hooge commandoposten in den veld tocht tegen Duitschland hebben bekleed. De maatregel heeft ten doel de promotie van jongere officieren te vergemakkelijken en zoodoende het officierscorps te verjon- gen. Tot de gepensionneerden behoort ook nog generaal George, die destijds bij den aan slag op den Zuid-Slavischen koning Alexan der te Marseille ernstig gewond werd. JEAN ZAT NAAR CLERMONT-FERRAND OVERGEBRACHT. ELKE LICHTUITSTRALING DIENT VOORKOMEN! Op vele plaatsen is de verduistering van dc huizen nog niet zooals nood zakelijk is. Wordt dit door de politie of den Lucht beschermingsdienst geconstateerd, dan worden de bewoners van het huis gewaar schuwd. zoodat zij de gewenschte verbete ringen kunnen aanbrengen. Soms echter, b.v. bij afwezigheid van de bewoners, is het noodig, andere maatregelen' te nemen. Zoo zag de politie zich gisteravond omstreeks kwart voor twaalf genoodzaakt, aan de Haarlemmerstraat, waar op een kamer op de bovenste verdieping niet effectief ge noeg was verduisterd, een ruit in te slaan en de stoppen van het schakelbord te ver wijderen. Tegen den afwezige bewoner zal proces-verbaal worden opgemakt. Op de Breestraat kon de politie zich door het openschuiven van een raam toegang ver schaffen tot een onvoldoende verduisterde woning. In verband hiermede zij er nogmaals op gewezen, dat iedere lichtuitstraling voorkomen moet worden. Men contro- Icere zelf, of uw woning aan dezen elsch voldoet. Wacht niet tot anderen het U moeten vertellen. Zooals blijkt uit hot bovenstaande, kan Volgens een bericht van de Fransche ra dio is de vroegere minister van onderwijs in het kabinet Blum, Jean Zay, die op de dat. minder prettige gevolgen hebben I ..Massilia" naar Marokko was gevluoht en daar te Rabat onder beschuldiging van i desertie was gearresteerd, thans onder scherpe bewaking naar de gevangenis te Clermont-Ferrand gevoerd. (D.NJ3.). OPGAVE VAN VUURWERKVOORRAAD. De Commissaris van Politie te dezer stede verzoekt ons de aandacht van belangheb benden erop te vestigen, dat het voorhan den hebben van vuurwerk of het verkoo- pen of afleveren daarvan verboden ls. Zij die vuurwerk met of zonder vergunning voorhanden hebben moeten hiervan on geacht de hoeveelheid vóór 26 Aug. a.s. kennis geven aan het bureau van politie aan dc Zonneveldstraat alhier (afdeellng Bijzondere Wetten). Binnenland HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Meerburg's Noordzecvisscherij en Haring- export N.V., Voorstraat 30. Katwijk aan Zee. Uittredend commissaris: E. Bennlnk Bolt, Amsterdam. Onze oud-stadgenoot, Ir. K. Brouwer, ingenieur in algemcenc dienst bij de ge meentebedrijven te Meppel, is door den gemeenteraad aldaar benoemd tot directeur van genoemde bedrijven. Ir. Brouwer slaagde in 1030 voor het eind examen Gem. HJ3.S. alhier en behaalde in 1935 het ingenieursdiploma te Delft. De speel tulnvereenigingen .Noorder kwartier" en „Oosterkwartier" zullen Zater dag a.s. om drie uur een groot tuinfeest in haar speeltuinen aan de Anna van Sak senstraat en Driftstraat houden. Na een rondgang met muziek worden verschillende spelen gehouden, terwijl er den goheelen middag muziek zal zijn. Mei, Ingang van 26 Augustus as. wordt de heer H. Timmer, arbeider telegrafist der Nederlandsche spoorwegen aan het station alhier, als zoodanig tijdelijk overgeplaatst naar het station Utrecht Maliebaan. WIJZIGINGEN IN MONACO. Naar aanleiding van de onlangs voorge vallen incidenten ln het vorstendom Mo naco, bij het ontslaan van Italiaansche burgers uit Fransche concentratiekampen, zonder dat de politie hiertegen optrad, zijn als gevolg van het scherpe protest van den Italiaanschen consul de directeur-generaal van de veiligheidspolitie en andere voor de incidenten verantwoordelijke ambtenaren van hun functies ontheven. Bovendien is bevel gegeven, dat alle bewoners van het vorstendom Monaco, binnen vier en twintig uur de in hun bezit zijnde vuurwapens moe ten inleveren. Tot- dusver was het alleen aan de Italianen verboden in het bezit te zijn van vuurwapenen. Gisteren is voor den zeekrijgsraad te Stockholm het proces begonnen tegen den commandant van de Zweedsche torpedo jagers, die, zooals bekend, in Juni op reis van Italië naar Zweden door de Engelsohen in de wateren van de Faroer-eilanden wer den aangehouden, een tijd lang werden vastgehouden en eerst na scherp protest van de Zweedsche regeering weer werden vrijgegeven. De zeekrijgsraad besloot de zit ting met gesloten deuren te houden. Tege lijkertijd echter werd een uitvoerige verkla ring gepubliceerd, waarin deze kwestie nog maals wordt uiteengezet en waarin belang wekkende nieuwe bijzonderheden over dezen overval van de Engelsdhen op de Zweedsche torpedojagers worden medegedeeld. In deze verklaring wordt allereerst ge zegd. dat de vier in Italië gebouwde tor pedojagers „Romulus", .Remus", „Puke" en ,Psi Lander", vergezeld van het tankschip „Castor" en van het passagiersschip .Pa tricia" met honderd Zweedsche staatsbur gers uit Engeland aan boord, op 19 Juni des middags de Faroer-eilanden bereikten, waar hun door de Britsohe marine-autoriteiten een ligplaats in de Skaalf-fjörd in de om geving van Thorshavn werd aangewezen. Het tankschip Castor, dat pas den volgen den dag aankwam, moest op aanwijzing van de Britsche marine-autoriteiter buiten Thorshavn op eón aanzienlijken afstand van de ankerplaats der Zweedsche torpedo jagers voor anker gaan, zoodat deze ge dwongen waren, hun water met behulp van vischtredlers te halen. Een Britsche officier verklaarde op 10 Juni aan den commandant van het flottielje, Hagman, met nadruk, dat van Britsche zijde niet de bedoeling bestond, eenigen onvriendelijken maatregel tegen de Zweedsche schepen te nemen. Den volgenden dag echter deelde een hoog Britech officier mede, dat de Britsche regee ring deze torpedojagers in bewaring moest nemen, daar men „met zekerheid" aannam, dat zij „anders in Duitsche handen" zouden vallen. De uitlevering moest den volgenden dag om 10 uur des morgens plaats vinden. De torpedojagers zouden Zweedsch eigen dom blijven: alle mogelijke schade en ver liezen zouden vergoed worden. De bevelen waren categorisch en bepaalden dat iedere tegenstand onmiddellijk gebroken moest worden. De Patricia en Castor konden hun reis ongehinderd voortzetten. Volgens de Zweedsohe lezing weigerde Hagman op deze eischen in te gaan en ver klaarde hij, dat hij den strijd zou aanbin den of zijn schepen tot zinken brengen. Hagman verzocht daarop door middel van de radio of draadlooze telegrafie in de Engelsche taal zich in verbinding te mogen stellen met zijn regeering. Dit werd hem geweigerd. Daarop protesteerde Hagman mondeling en eischte, dat de Britsche eisch hem schriftelijk zou worden overhan digd. Den volgenden morgen ontving Hag man den brief met het verzoek binnen éen uur te antwoorden. Terwijl Hagman met de commandanten van de andere torpedoja gers een bespreking hield, verschenen ver scheidene Britsche torpedojagers in den ingang van de fjord, die twee maal zoo groot waren als de beide grootste Zweed sche torpedojagers en veel sterker bewapend De Zweden hielden een gevecht voor kansloos en besloten aan de Britsche eischen gevolg te geven. De „Giornale d'Italia" houdt zich bezig met den toestand van de Albaneesche be volking, die onder Grieksch gezag leeft. Het seml-officieele Italiaansche blad schrijft: „Albanië en daarmede Italië hebben het recht, in naam van het volkenrecht en van de Europeesche orde een definitieve ophel dering van den toestand te verlangen. Ook op don Balkan moet de chronische burger oorlog onmogelijk gemaakt worden. Dit is een ItaliaanschGrieksch vraagstuk, dat een rechtvaardige oplossing moet vinden. Niet alleen het gebied van Ciamurie is van belang: het vraagstuk betreft veeleer alle streken, waar de Albaneezen in de meerder heid zijn, dus ook een deel van het gebied van Janina. In Griekenland wordt de poli tiek van onderdrukking en vervolging van de Albaneesche bevolking voortgezet. Het schijnt zelfs, dat die politiek nog verscherpt ls om de Albaneesche irredentisten door intimidatie en uitroeiing tot zwijgen te brengen. Misschien echter wil men ook de spanning aan de grens tusschen Albanië en Griekenland verhoogen, om de conflicten uit te lokken, die sedert het uitbreken van den oorlog in overeenstemming zijn met de bedoelingen der Britsche politiek. Evenals in den vorigèri oorlog staat Griekenland on der Britschen druk en treedt het bewust op als agent provocateur. De Grieksche houding wordt bevestigd door de Britsche intriges en de te Londen verspreide geruch ten over onrust in Albanië. Ongetwijfeld moeten Albanië en Italië rekening houden met het plan van een Grieksch-Engelsch offensief". WAAROM EEN DUITSCHE GARANTIE ZAL WORDEN GEWEIGERD. Uit Berlijn meldt het D. N. B.: Niettegenstaande de Duitsche regeering reeds in het geval van het Amerikaansche troepentransportschip American Legion voor de vaart door het militaire operatie gebied rondom Engeland gewaarschuwd en alle verantwoordelijkheid van de hand ge wezen heeft en niettegenstaande intussclien de totale blokkade van Engeland door Duitschland is afgekondigd, heeft de Ame rikaansche Senaat eenstemmig een reeds door het Huis van Afgevaardigden goedge keurde wet aangenomen, die met wijziging van de Amerikaansche neutrallteitswet Amerikaanschen schepen toestaat, kinderen uit de oorlogsgebieden te vervoeren. De voorwaarde hiervoor moet volgens de nieu we wet de garandeering van een vrijgeleide door de oorlogvoerende mogendheden zijn. De Duitsche Rijksregeerlng, zoo wordt naar aanleiding hiervan van bevoegde Duitsche zijde verklaard, heeft reeds in het geval van de American Legion er op gewe zen, dat het zeegebied rondom Engeland met mijnen bezaaid ls. Ook is hierop gewe zen ln de nota, waarin Duitschland de neu trale regeeringen ln kennis stelde van de totale blokkade der Britsche eilanden en waarschuwde voor het varen in het gevaar lijke gebied. Wanneer de nieuwe Amerikaansche wet desondanks spreekt van waarborging van een vrijgeleide en hiervan het vervoer van kinderen door Amerikaansche schepen af hankelijk wil maken, dan ontbeert deze voorwaarde lederen feitelijken grondslag. Want geen oorlogvoerende mogendheid kan een garantie voor het varen door met mij nen bezaaide oorlogsgebieden geven. Onder deze omstandigheden kan aan de Ameri kaansche wet. tot het uitvaardigen waar van ongetwijfeld menschlievende overwe gingen gevoerd hebben, geen reëele betee- kenls worden toegekend. Dit moet met het oog op alle eventueele pogingen, de practische muitvoerbaarheid van de wet te wijten aan de weigering van een Duitsche garantie, reeds thans ondub belzinnig worden vastgesteld. Juist de men- schelijke gezichtspunten zijn het, die het voor een verantwoordelijke staats- en oor logsleiding onmogelijk maken, een garantie op zich te nemen voor het varen door met mijnen bezaaide gebieden. Het zonder meer toezeggen van een uit den aard der zaak ondoeltreffende garantie zou een misdaad zijn jegens de te vervoeren kinderen, waaraan de Duitsche rcgcering zich nooit schuldig zal maken. Nadat de Amerikaansche ncutraliteitswet, ten voordeele van de betrekkingen tusschen Duitschland en de Verecnigde Staten, het voorkomen van incidenten, die de mogelijkheid van een conflict in zich bergen, uitgescha keld heeft, kan het niet in het belang der beide landen zijn, door een verkeerd begrepen humaniteit weder dc moge lijkheid van incidenten te scheppen. Duitschland kan er niet aan meedoen, de kinderen van een oorlogvoerende partij aan een extra gevaar in het oor logsgebied bloot te stellen. r De Amerikaansche minister Sumner Wel les, heeft bekend gemaakt, dat de „Amo rlcan Legion" zich gistermiddag op 400 mijl ten Westen van de Britsche eilanden bevond en daarom beschouwd werd bulten gevaar te zijn. (D.NB.) Het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft volgens een bericht van Associated Press uit Londen meegedeeld, dat de Vereenigde Staten de eilanden Can ton en Enderbury in den Stillen Oceaan (behoorend tot de Phoenlxgroep ten N.O, van Australië) voorloopig voor 55 jaren als vliegtuigsteunpunten van Engeland heb ben gepacht. Londen en Washington zijn meer dan een jaar geleden overeengeko men, de beide eilanden gemeenschappelijk te besturen en aan Engelsche of Ameri kaansche luchtvaartmaatschappijen toe te staan er voor de burgerluchtvaart gebruik van te maken. De New-York Sun neemt daarom aan, dat de pachtovereenkomst het vestigen van militaire steunpunten be oogt. WERKEN TOT f.500.— BEHOEVEN GEEN GOEDKEURING. De regecrlngscommlssarls voor den weder opbouw heeft een schrijven gezonden aan allo ©emeentebcsturen, waarin hij er aan herinnert, dat bij het besluit wederopbouw 1 ls vastgesteld, dat voor de uitvoering van alle bouwwerken op hot gebied van den waterbouw, spoorbouw, wegenbouw, burger- lijtoen bouw en utiliteitsbouw zijn goedkeu ring vcreteöht is. Dc rcgecringscommissaris bepaalt bij dezen, dat voor wat betreft werken, waarvan dc kosten in totaal minder dan f. 500.beloopen, stilzwijgend aan genomen mag worden, dat zijn goed keuring is verkregen. Voor het uitvoe ren van dergelijke kleine werken be hoeft deze goedkeuring van heden af dus niet meer te worden aangevraagd. De regeeringscommlssarls neemt aan, dat er van die zijde der gemeentebesturen op zal worden toegezien, dat van deze regeling geen misbruik -wordt gemaatot door groote werken bij gedeelten uit te voeren e.d. AVONTUURLIJKE JONGENS> Twee minderjarige Amcrsfoortsohe jon gens van 15 en 17 jaar, die een avontuur lijken geest toonden te bezitten, zijn te Nispen (N. Br.) aangehouden. Het tweetal had den afstand van Amersfoort naar Nis- pen gedeeltelij ik per auto, gedeeltelijk te voet afgelegd. De knapen, die samen een bedrag van twee gulden bezaten, vertelden aan de politie, dat zij de grens over wilden zien te komen, om in het buitenland avon turen te beleven. De Jongens zijn onder politiegelolde op transport gesteld naar Amersfoort, waar hun ouders reeds eenlge dogen ln groote ongerustheid verkeerden. Uit Washington meldt het D.N.B.: Jones, de directeur voor de federale lee ningen, heeft de oprichting aangekondigd van een maatschappij voor de oorlogsvoor- raden alsmede van een maatschappij voor de oorlogsindustrie, waartoe de bondsre- geerlng vijf mlllioen dollar voor elke maatschappij ter beschikking stelt. De on dernemingen zullen dienen tot bespoedi ging van de bewapening. De maatschappij voor de oorlogsvoorraden zal voor den aankoop en het opslaan van vllegtulgben- zlne tot een gezamenlijke waarde van vijf tig millioen dollar op strategisch belang rijke punten zorgen. De tweede maat schappij moet de particuliere industrie bij leveringen voor het leger, vooral voor de luchtmacht, steunen. HOOGE GEESTELIJKEN IN DEN ROEMEENSCnEN KROONRAAD. Bij Kon. decreet zijn ln Roemenië drie nieuwe leden van den kroonraad benoemd, n.I. Nidodim. patriarch van Roemenië, Nico- laus Balan, de orthodoxe aartsbisschop van Zevenburgen en Niculescu, aartsbisschop van Blasendorf. Hiermede zijn voor het eerst sedert het overlijden van den pa triarch en ministerpresident Miron Chrlstea kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders In den raad benoemd. De raad telt thans vijf tien leden. (D.NB.) GEEN VOORAFGAANDE CENSUUR OP BOEKEN. Naar wij van bevoegde Dultsohe zijde ver nemen, moet de dezer dagen verschenen verordening betreffende den handel ln drukwerken (in den Duitschen tekst stoot ln artikel l voor dit begrip het woord Presse wesen) niet van toepassing worden geacht op uitgeverijen, welke zloh tot het uitgeven van boeken berpalen. Ook voor de uitgeverijen van bladen en tijdschriften zal de verordening voorshands niet worden toegepast ln dien zin, dat boe ken vooraf ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. Ten aanzien van boeken blijven de uit gevers vrij, met inachtneming van de wen ken, uitgegaan van de contactcommissie van de vcrkeerscommlssle van de vereerd ging tot behartiging van de belangen des boekhandels. VROUW OVERVALLEN. Door het kordate optreden van c-en Duitsch militair ls do Utrechtsohe politie er gisteren ln geslaagd' een goede vangst te doen. Op den Ouden Vleutenscheweg klonk gisteravond laat plotseling geroep om hulp, afkomstig van een Jonge vrouw, die op dezen zeer donkeren weg werd lastig ge vallen. Een Duitsch militair, die een eindje verdetr liep, snelde op de hulpkreten toe en zag, hoe de aanvaller zich uit de voeten trachtte te maken. Na een korte achtervol ging wist de militair hem echter te grijpen, waarna ihij hem overbracht naar het poli tiebureau. Hier bleek het een 17Jarige jon geman te zijn, die reeds eerder met de poli tie ln aanraking was gekomen. Hij werd toen veroordeeld tot oen voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is het zesjarig meisje HL P. Klaassen uit de Rozemarijnstraat te Eind hoven, toen zij bij het spelen plotseling achter een groentekar te voorschijn kwam, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. De drie brisantbommendie do Enrt schen gisteren op Wcstefland (WieiWt hebben geworpen, hébben twee burgersi dood, twee zwaar gewond, een paard ge<j< en vrij aanzienlijke schade aan gebou- aangericht. In de omgeving waien, n_ ons verzekerd wordt, geen mltitatre doei! ERNSTIG ONGELUK TE HILVERSUM Qp den rijksweg nabij de Anna's Hoe te Hilversum is gistermiddag een emu ongeluk gebeurd. En wielrijder, die vanT fietspad langts Anna's Hoeve kwam, keeJcs het oven-teken van den rijksweg Hilversu: Baarn niet goed uit en werd overreden dc een pas.sccrende auto. De man werd ernv gewond en met zware inwendige kneuï. gen naa/r het ziekenhuis aan de Torenlai te Baarn overgebracht. RIJWIELDIE VEN AANGEHOUDEN. De politie te Amersfoort heeft twee broa aangehouden ln verband met dc talriji fietsendiefstallen, welke den laats ten tij ln die gemeente zijn gepleegd. De een wegens heling in arrest gesteld, de aitd> wordt vervolgd wegens het stelen va rijwielen. DE BOM AAN DEN BAARSJESWEG TE AMSTERDAM. ZooaLs bekend ls een van de bomme weiikfe vorige week in den nacht van Maat dag op Dinsdag door een Engelsohen vilt ger op Amsterdam werden uitgeworptt neergekomen op dc binnenplaats van ht perceel Baarsjesweg 289, vlak achter h» Para/maribopleln. Hier is gevestigd de bier brouwerij „De drie Hoefijzers". De bom gévallen op enkele meters van den gevel e tot een diepte van circa vier meter In dt grond gedrongen. Hedenochtend is men, onder toezicht \a den Oberfeucrwerker Blumlberg, die og gisteren de leiding had, begonnen de grond om het projectiel weg te graven Reeds op een haltven meter diepte stulti men echter op grondwater. Dit zal hedtr, middag door de brandweer worden we; gepompt. Onderofficier Blumfberg stelt zich vow onder de bom de aarde tot op zekere diepï weg te graven en het projectiel „ln te vm zen". Dit houdt in, dat boven en aan de zij kanten een zware betonneerlng zal word« aangebracht, wélke dc bom geheel tegr. trillingen zal vrijwaren. Hierop zatl dan wwt aarde gestort worden. Mocht nadenhati ooit weer voor bouwdoeleinden gegravr. worden, dan zal men steeds op dit beto: stuiten en wordt het gevaar voor een cati strofale explosie nagenoeg geheel weg nomen. Uiteraard is het gehcele omliggende ter rein door de politie afgezet. DE HONGAARSCH-ROEMEEpgCHE ONDERHANDELINGEN^ De leider van de Hongaarsche delegatie, gezant Hory, gaat morgen naar Turnu- Scverln terug, waar de onderhandelingen tusschen Hongarije en Roemenië zullen worden voortgezet. Het vertrek van Hory, zoo wordt van welingelichte zijde vernomen was vertraagd, omdat de bestudeering van het omvangrijke Roemeenschc voorstel als mede de opstelling van het Hongaarscht antwoord meer tijd in beslag heeft geno men dan men oorspronkelijk gedacht had. (D.NB.) ENGELSCH-AMERIKAANSCH MILITAIR BONDGENOOTSCHAP? De Associated Press meldt uit Londen, dat Engeland volgens niet-officleelc maar wel ingelichte kringen naar een rechtstreeksch militair bondgenootschap met de Veree nigde Staten streeft. De besprekingen tus schen Canada en de Ver. Staten over een militaire gemeenschap zijn hiervan het, be gin geweest. Volgens een nletgenoemden zegsman zou het bondgenootschap de ge meenschappelijke verdediging van Canada en de andere Engelsche bezittingen op liet Westelijke halfrond behelzen en den grond slag leggen voor een „gemeenschappelijke diplomatie der belde landen in het Verre Oosten na afloop van den Europeeschen oorlog." (D.NB.) GEEN JODEN MEER IN HET ROEMEENSCIIE LEGER. Het Roemeensche ministerie van oorlog deelt mede, dat op 22 Augustus alle joden uit den militairen dienst worden ontslagen. Tegelijkertijd heeft het besloten, dat zij on verwijld in den arbeidsdienst worden op genomen. (D.N.B.) MYRON TAILOR MET VERLOF NAAR AMERIKA. Myron Taylor, de bijzondere vertegen woordiger van president Roosevelt bij het Vaticaan, zal over enkele dagen naar de Vereenigde Staten vertrekken. In kringen van het Vaticaan zegt men, dat dit vertrek niet beteekent, dat de zending van Taylor geëindigd is. De ambassadeur, die onlangs ernstig ziek was, gaat met verlof om her stel van krachten te vinden. (D.N.B.). ROEMENIË EN DUITSCHLAND. In een radiorede verklaarde de Roemeen sche minister van economische zaken gis teravond dat Roemenië met het verleden heeft gebroken en dat zijn economie voort aan met die van Duitschland verbonden is. I Duitschland kan de totale productie vajj d£ü dent heeft den koning van het resultaat Roemeenschen landbouw opnemen. Wij heb dezer besprekingen op de hoogte gesteld, die ben thans 30 milliard lei noodig voor ma- chines voor den landbouw. Wij beschikken zelf niet over deze som, maar Duitschland zal ons helpen. Wij zullen de machines op tijd ontvangen zoodat wij een grooteren en beteren oogst kunnen produceeren. (United Press). MANOEUVRES VAN HET ZWEEDSCHE LEGER. Het Zweedsche leger zal, naar „Svenska Dagbladet" meldt, dit jaar manoeuvres in iets grooteren omvang houden dan vroe ger. Dit geldt niet alleen voor het landleger maar ook voor het luchtwapcn, welks oefe ningen eind Augustus beginnen en tot half September zullen duren. De manoeuvres zullen ln dc meest uiteenloopende streken van Zweden gehouden worden. Het doel daarvan ls, zoo meent hot blad, de troe pen en de leiding met grootere operatie* vertrouwd te maken, vooral met bewege lijke technische oefeningen. (D.N.B.). POLITIEKE BESPREKINGEN IN GRIEKENLAND. ln verband met het torpedeeren van den Griekschen kruiser „Helle" zijn tusschen den minister-president Metaxas, de betref fende ministers en de vertegenwoordigers der weermacht talrijke besprekingen ge voerd, waarbij ook dc richtlijnen voor de Grieksche buitenlandsche politiek zijn vast gesteld en dienovereenkomstige maatrege len werden goedgekeurd. De minister-presl- volkomen instemde met de genomen beslui ten. Naar men uit betrouwbare bron verneemt, wil Griekenland zijn neutraliteit handha ven doch tevens zijn onschendbaarheid en onafhankelijkheid tot lederen prijs verde digen. (D.N.B.). 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2