BINNENLAND De Opbouwdienst LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 Augustus 1940 Derde Blad No. 24661 giste Jaargang De Rijksmiddelen in Juli Duitschland plaatst orders bij de Nederlandsche industrie Men luistere niet naar verboden zenders GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Zijn inrichting en samenstelling RECHTZAKEN opbrengst nadeelig beïnvloed door de bijzondere omstandigheden. BlUkens het overzicht van dc» rijksmid delen was op ultimo Juli 1940 de opbrengst der directe belastingen ln totaal f 85.202.860 tegen f. 94.027.941, op ultimo Juli van het vorige Jaar. Aan grondbelasting was hiervan einde Juli J.l. f. 10.8 mlllloen (verleden Jaar f 10.6 millloen) ontvangen, aan Inkomstenbelas ting f. 46.2 mlllloen (verleden Jaar 1.62.4 mlllloen, dus thans rujm f. 16 millloen min der dan tot en met einde Juli ln het vo rige Jaar), aan vermogensbelasting thans f. 9.9 mlllloen (verleden Jaar f. 13.2 mll lloen) en aan verdedigingsbelasting I f. 5 millloen (vorig Jaar f. 7.6 mlllloen). Daar tegenover staat, dat de bij de wet van 2 Dec.' 1939 Ingevoerde opcenten op de ge meentefondsbelasting voor den dienst 1940 reeds f. 13.1 mlllloen hebben opgebracht Wat de overige middelen betreft, deze leverden ln de afgeloopen maand een to tale ontvangst van l. 38.009.128, tegen f, 50.026.196, ln Juli 1939, deshalve thans rond f. 12 mlllloen minder óp. Over de afgeloopen zeven maanden brachten deze middelen f. 249.6 binnen, te gen f. 274 mlllloen ln de overeenkomstige periode van 1939, dus thans f. 23.4 mlllloen minder. Uit deze cijfers blijkt wel, hoezeer de bijzondere omstandigheden der laatste maanden zich ten nadeele van den fiscus hebben doen gelden, al dient opgemerkt, dat 1/12 der raming over 1940 niet meer dan f. 37.5 mlllloen was. De Inkomsten ten bate van het Gemeen tefonds waren tot en met Juli 1940 van de Gemeentefondsbelasting f. 69.8 millloen en van de opcenten vermogensbelasting f. 5.9 mlllloen voor den dienst 1939/40 (ra ming resp. f.63 mlllloen en f.6 mlllloen) en voor den dienst 1940/41 resp. f. 14.6 mll lloen en f. 1.2 mlllloen (raming resp. f.65 millloen en f 5.7 mlllloen.) De motorrijtuigenbelasting bracht over Juli 1940 slechts f. 1.541.817 op (de raming voor een maand ls ruim f. 2 mlllloen) en dc rijwlelbelasting f. 1.723.357, waarbij men dient te bedenken, dat Juli de maand van de nieuwe rljwlel-belastlngmerken pleegt te zijn. Over de eerste zeven maanden van 1940 bracht de motorrijtuigenbelasting f. 10.7 mlllloen, de rijwielbelasting f. 5.4 mlllloen ten bate van het Verkeersfonds binnen. begin van hechte economische samenwerking. Onder de nieuwe omstandigheden ls de Nederlandsche handel Ijverig bezig nieuwe mogelijkheden te onderzoeken en zich met name meer ln Oostelijke richting te oriën- teeren. Van Duitische zijde wil men alles in het werk stellen om die nieuwe oricn tatle te bevorderen. In verband hiermee heeft de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland, die tot heden alleen te Amsterdam gevestigd was, thans ook een Haagsch kantoor geopend en wel aan de Carel van Bylandtlaan 16. Door de op richting van dit kantoor is het mogelijk geworden, dat de organen van de Duitsche en Nederlandsche overheid voor indu- strieele aangelegenheden direct met elkaar in contact komen. In opdracht van den Rijkscommissaris ls aan het Haagsche kantoor een speciale afdeellng toegevoegd, die zich bezig zal houden met openbare opdrachten, die Duitsche instanties aan de verschillende takken van de Nederlandsche industrie willen geven. De textiel- en de schoenen industrie hebben reeds omvangrijke op drachten van de Duitsche overheid ont vangen en in deze richting zal worden voortgewerkt. Echter zal het bureau zich ook bezig houden met het verstevigen van het contact tusschen de Nederlandsche en de Duitsche industrie en het zal dus ook zijn bemiddeling verlecnen bij het plaatsen van orders van Duitsche firma's in Ne derland. strenge straffen in duitschland opgelegd. Van Duitsche zijde wijst men er nog eens op, aan welke strenge straffen men zich blootstelt, als men luistert naar verboden radiozenders. In Duitschland zijn enkele recente gevallen aan té wijzen, waarbij de overtreders van het verbod zich zware straf ten zagen toebedeeld. Zoo werden door de bijzondere rechtbank te Klagenfurt vier In woners van die stad veroordeeld, een tot drie Jaren, zijn echtgenoote tot 15 maanden én twee anderen tot twee Jaren tuchthuis straf. In het vonnis wordt o.m. overwogen, dat deze personen .gezellige avondjes" had den gehouden met het doel om naar buiten- landsche zenders te luisteren, ln het bijzon der naar de Duitsche nieuwsberichten van Londen. Iemand uit Dortmund ls veroordeeld tot drie Jaren tuchthuisstraf en drie Jaren eer verlies, daar hij regelmatig naar bulten- landsche zenders luisterde en het gehoorde verspreidde. Dezelfde straf zag zich iemand door de bijzondere rechtbank te Essen op gelegd, daar hij in een vrijgezellen woning ln Gladbach op een gemeenschappelijke kamer meermalen zijn toestel op bulten- landsche zenders had afgestemd en hier mede voortging ondanks de protesten van de overige Inwoners van het huis. Tot dezelfde straf werd iemand veroor deeld, die zelf een zeven-lamps toestel had gebouwd om naar bultenlandsche zenders te luisteren. Deze man antwoordde op de waarschuwingen van zijn familieleden, „dat hij In zijn eigen huls de baas was". Het Ls echter duidelijk, dat men tijdens den oorlog niet meer baas ln eigen huls is, doch dat men zich te voegen heeft naar de wetten. Ook de Nederlandsche verordening betref fende het luisteren naar radiozenders be dreigt, zooals bekend is, de overtreders met zeer zware straffen. Men neme dus een voor beeld aan bovengenoemde gevallen en stem me alleen af op die zenders, waarvan het beluisteren ls toegelaten. FEDERATIE VAN BONDEN VAN HUISEIGENAREN. In beginsel tot oprichting besloten. Dezer dagen is in het bondskantoor van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigena ren en Bouwondernemers te Den Haag, een vergadering gehouden, waaraan deelnamen afgevaardigden van dezen bond, alsmede van den Bond van Vcreenlgingen van Huls eigenaren ln Nederland, den Zuidnederland- schen Bond van Huiseigenaren en den Ne derlandschen Bond van Bouwondernemers. In deze 'vergadering ls in principe beslo ten tot oprichting eener Federatie van Huis- elgenarenbonden in Nederland, waarvan deel zullen uitmaken de drie eerstgenoemde bonden, terwijl deze Federatie met den Nederlandschen Bond van Bouwonderne mers een nauw contact zal onderhouden bij voorkomende vraagstukken, de belangen van huiseigenaren èn bouwondernemers rakende. In een op 28 Aqgustus a.s. te houden nieuwe vergadering zal een concept-over eenkomst voor de werkwijze der federatie worden vastgesteld. PUF- EN NESTBESLUIT. Verschenen ls een besluit van den secre taris-generaal van het Departement van Landbouw en VisscherlJ, waarbij het ver handelen of doen verhandelen, met inbegrip van het afleveren en doen afleveren, van puf en nest verboden wordt. Dit verbod geldt niet, Indien en ,voor zoover daarvan door het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd ontheffing ls verleend en de daarbij door dit bureau te stellen voorwaarden zijn nagekomen. Deze vol waarden kunnen o.m. betrekking hebben zai"behartigen een tweede nationale collecte. In het a-s. najaar. Naar de „Tel." meldt, ligt het in de be doeling in den laten herfst van dit jaar opnieuw een nationale inzameling ten bate van de door den oorlog geteisterde landge- nooten te doen houden. naar een fusie in de kru1deniersorganisaties. Overeenstemming bereikt. De algemeene drang naar meer eenheid heeft ook de hier te lande bestaande krul- deniersorganlsatdes doen besluiten tot meerdere samenwerking te geraken. Er be slaan momenteel hier te lande vijf organi saties van zelfstandige kruideniers, te we ten drie neutrale organisaties, met name de Nederlandsche Kruidenlersbond, „Febo- wik en de Landelijke Bond van Kruide niers, voorts de Nederlandsche R.K. Krui denlersbond en de Christelijke Bond van Kruideniers. Donderdag zijn de besturen van deze organisaties met uitzondering van den Landelljken Bond van Kruideniers, in ver gadering bijeen geweest te Utrecht, waarbij ln principe ls besloten, dat een nieuw be drijfsorgaan voor de zelfstandige kruide niers zal worden opgericht, hetwelk dus een coördinatie bedoelt te zijn van vier organi saties. Het ligt in de bedoeling, dat dit nieuwe bedrijfsorgaan naar bulten als een eenheid zal optreden en alle sociaal-economische belangen van de zelfstandige kruideniers distilleertoestel in beslag genomen. De gemeentepolitie van Leek (Gr.) heeft in de tot deze gemeente behoorende buurt schap Zevenhuizen een volledig distilleer- toestel 4n beslag genomen bij den heer H. V. Het toestel en een hoeveelheid alcohol zijn naar den rijksontvanger te Leek over gebracht. Tegen V. ls proces-verbaal opge maakt. de wolhand krab in de vecht. In de Utrechtsche Vecht heeft men op nieuw een wolhandkrab aangetroffen. Visschers vingen er twee bij Vreeland, één bij Breukelen en drie bij Maarssen. een gevaarlijke stier. Toen de landbouwer J. H. L. te Dorp Lon- neker een stier ln den stal wilde vastbin den, wLst het dier zich los te rukken en den landbouwer zoo aan hoofd en beenen te wonden, dat deze is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. nationaal front. Drs. Willem H. Halghton, eertijds lid van den Raad van Beheer van den facslsten- bond „De Bezem" en sedert medio 1933, na zich uit de actieve politiek te hebben terug getrokken, redacteur van het veertlendaag- sche tijdschrift „Nederland", is toegetre den tot Nationaal Front, Tevens kan worden gemeld, dat „Neder land" zal worden omgezet in een maand blad, dat ter beschikking van Nationaal Front komt en ln nauwe samenwerking met Arnold Meijer zal worden geredigeerd. beperking van het intercommunale telefoonverkeer na donker. Van bevoegde zijde maakt men er ons op attent, dat op de telefooncentrales na het invallen der duisternis in het vervolg aanzienlijk minder personeel aanwezig zal zijn, aangezien dit personeel ln het donker niet op behoorlijke wijze zijn woning kan bereiken. Het publiek wordt daarom drin gend verzocht alle telefoongesprekken, waarbij voor het tot stand komen der ver binding een ambtenaar noodig is, na het Invallen der duisternis tot het uiterste te beperken. Men zal ln ieder geval na zons ondergang langer moeten wachten op het tot stand komen der verbinding. Het auto matische verkeer kan, ook na het donker, gewoon doorgaan. De waarschuwing heeft dus uitsluitend betrekking op het niet- automatlsche telefoonverkeer. motorreddingboot „neeltje jacoba" heeft een nieuwen schipper. Aan schipper p. J. A. Kramer van de mo torreddingboot „Neeltje Jacoba" gestation- neerd in IJmuiden ls op de meest eervolle wijze ontslag verleend wegens het béreiken van den 65-Jarlgen leeftijd, onder dankbe tuiging voor langdurige en trouwe diensten. Zijn opvolger ls geworden de heer J. v. d. Meulen, die tot nu toe stuurman was. De heer van der Meulen. een 34-jarige stoere Fries hij werd in 1906 in Oost- mahorn geboren is sinds 1927 ln dienst van de Noord- en Zuld-Hollandsche Red ding Mij. In genoemd jaar werd hij, na ge durende een 7-tal jaren bij de koopvaardij te zijn geweest, stuurman op de „Insulinde" onder schipper Toxopeus. Hij heeft tal van moeilijker reizen in de gevaarlijke gronden nabij Ameland meegemaakt en vele reddin gen mee helpen verrichten, o.a. bij de schip breuk van de „Malmö", waarvan zeven man werden gered, van het Zweedsche hout bootje „Hayfors" waarvan vijf Duitsche loodsen werden gehaald, die het scheepje trachtten te bergen. Toen in Juni 1930 de „Neéltje Jacoba" in IJmuiden in dienst werd gesteld, werd de heer v. d. Meulen stuurman onder schipper Kramer, dien hij thans opvolgt. De heer G. Stam, tot nu toe schipper op de motor-strandreddlngboot „Barend van Spreekens", eveneens gestationneerd in Umulden, werd benoemd tot stuurman op de „Neeltje Jacoba". de plaatsen van aanvoer, op de hoeveelheid af te leveren puf of nest, op de prijzen, welke bij de aflevering ln acht moeten wor den genomen, alsmede op de wijze van af levering. Het besluit treedt in werking met Ingang van 12 Augustus 1940 en ls geldig tot 1 September 1941. Onder „puf" wordt ln dit besluit verstaan onvolwaardige plat- of rondvlsch, afkomstig uit de Noordzee, als mede garnalen met uitzondering van con sumptiegarnalen. Onder „nest" wordt ver staan onvolwaardige plat- of 'rondvlsch, af komstig uit IJsselmeer en het niet afgeslo ten gedeelte van de Zuiderzee. hilversum heeft 75,000 inwoners. Nog onverwacht heeft de Gooische hoofd stad haar 75,000sten inwoner gekregen, t.w. Willem Nlcolaas Kleerenbeek, zoon van Lammert Antonl Klaarenbeek en Marga- r<jte Elly Richter, wonende Mercurlusstr. 13. Het gemeentebestuur heeft bij monde van loco-burgemeester B. H. Bakker de ouders van den Jonggeborene geluk ge- wenscht, en een spaarbankboekje over handigd. De snel groeiende gemeente heeft over de laatste 5000 inwoners iets meer dan drie Jaren gedaan. Tien jaar geleden bedroeg het zielental rond 57000. „Hbld." Er Ls een voorloopig bestuur benoemd, waarin zitting hebben de heeren Joh. G. H. ComelLssen en J. Jonges, belden te Amster dam, namens .JFebowlko"; de heeren P. van der Linde, Rotterdam, en A. Bruin, Alk maar, namens den N.K.B.; de heeren H. Post, Amsterdam en C. Kok, Rotterdam, namens den Ned. R.K. Kruidenlersbond en de heer G. W. Klein Obblnk. Utrecht, na mens den Chr. Bond van Kruideniers. Tot voorzitter is benoemd de heer Joh. G. H. Cornelissen. Het ligt ln de bdeoeling, dat het voorloo pig bestuur een ontwerp-statuut voor dit nieuwe bedrijfsorgaan zal samenstellen, waarover dan ln een vergadering op 5 Sep tember door de besturen van de samen werkende organisaties zal worden beslist. Aangezien het kruideniersbedrijf in ver band met de levensmiddelenvoorziening een zeer belangrijke bedrijfstak vormt, heeft men zich op het standpunt gesteld, dat dit nieuwe bedrijfsorgaan 1 October a.s. zijn werkzaamheden zal moeten kunnen aan vangen. centraal bureau van groenten- en fruitverwerkende industrieën Ter behartiging van gemeenschappelijke belangen. Naar wij vernemen is dezer dagen opge richt een Centraal Bureau van groenten- en fruitverwerkende industrieën. Deze organisatie stelt zich ten doel het bevorderen van contact tusschen alle tak ken van industrie, welke groenten of fruit verduurzamen of daaruit voedlngs- en ge notmiddelen vervaardigen, het behartigen van de gemeenschappelijke belangen van deze takken van industrie en het vertegen woordigen van deze industrieën bij de be spreking van gemeenschappelijke belangen met de autoriteiten. Tot voorzitter is benoemd de heer R. A. M. J. J. Jansen te Breda, terwijl als secre taris-penningmeester optreedt mr. F. J. J. Trapman. Breestraat 81, alhier. oprichting eener volkshoogeschool. spoorwegongeluk in noord-italië Op de lijn Varese—Luino (Noord-Italië) zijn Donderdagavond twee treinen in een bocht met elkaar in botsing gekomen. De beide electrische locomotieven schoven in elkaar. Van de ongeveer 300 reizigers werd een vijftigtal gewond. Van tien hunner is de toestand ernstig. twee italiaansche bergtouristen verongelukt. Twee bekende bergtouristen uit Turijn, een eerste luitenant van de militaire school voor alpinisme in Aosta en zijn"vriend, die ln het gebied van den Mont Blanc een tocht ondernamen, zijn dood in een afgrond aan getroffen na dagen lang vermist te zijn geweest. Blijkbaar zijn zij door een steen- lawine gegrepen en ln de diepte geslingerd. ontploffing in een amerikaansche kruitfabriek. Te Joplin (Missouri) v. St. zijn bij een ontploffing in de Atlas-kruitfabriek 5 per sonen om het leven gekomen. Een voorlooplge raad van toezicht is benoemd. In verband met reeds eerder verschenen berichten omtrent plannen tot oprichting van een Volkshoogeschool in Nederland kan thans worden medegedeeld, dat in derdaad het plan bestaat om nog dit jaar een aanvang te maken met het volkshoo- geschoolwerk ln Noord- of Zuid-Holland. Om dezen opzet te verwezenlijken is een voorloopig bestuur gevormd, dat bestaat uit den heer H. G. W. van der Wielen, mej. C. C. Wilbrenninck, de heeren A. Visser en lr. Linesch, een vertegenwoordiger der Nederlandsche Studenten Federatie en mr. M. M. van Poll, secretaris. Voorts is een voorlooplge raad van toezicht en advies samengesteld, waarin vooraanstaande per sonen uit verschillende kringen zitting hebben genomen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de gemeenteraad van Reeuwijk aan ge noemd bestuur een terrein van 0.75 H.A. heeft aangeboden. Omtrent de keuze van het terrëln is nog geen besluit genomen. De Staatscourant van gisteravond bevat de volgende verordening van den wnd. Secre taris-Generaal van het Departement van Algemeene Zaken, betreffende de inrich ting en samenstelling van den Nederland schen Opbouwdienst. Op grond van part. I van de Verordening no. 23/1940 overeenkomstig de paragrafen nos. 2 en 3 van de Verordening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied wordt bepaald: Hoofdstuk I: Leden van den Nederland schen Opbouwdienst. Artikel 1. Van den opbouwdienst maken deel uit: 1) het geheele reserve- en dienstplichtig personeel van de voormalige Nederlandsche land- en zeemacht, dat zich op den 14den Juli 1940 ln werkelijken dienst bevond, met uitzondering van de reserve-officleren 2) de werklooze reserve- en dienstplich tige onder-officieren, korporaals en man schappen van de reserve van de Nederland sche land- en zeemacht, die sinds 15 Mei 1940 met groot verlof zijn gegaan, indien zij een verzoek indienen om in den opbouw dienst opgenomen te worden en op het oogenblik, dat het verzoek wordt ingediend, nog zonder werk zijn. Artikel 2. (1) Op verzoek kunnen in den opbouw dienst bij wijze van proef worden opgeno men: 1) beroeps-officieren en onder-officie- ren alsmede reserve-officieren van de Nederlandsche land- en zeemacht; 2) beroeps-korporaals en -manschappen van de Nederlandsche land- en zeemacht, voorzoover zij den leeftijd van 35 Jaar nog niet overschreden hebben; 3) Iedere andere mannelijke Nederland sche onderdaan van onbesproken gedrag, die het 19de levensjaar heeft volbracht en tot lichamelijken arbeid in staat is. (4) De in de eerste alinea genoemde per sonen kunnen drie maanden na hun op name in den opbouwdienst daarin blijvend worden opgenomen. Artikel 3. ZIJ, die deel uitmaken van den opbouw dienst kunnen daaruit ontslagen worden, 1) Indien zij voor den dienst niet meer bruikbaar zijn; 2) op eigen verzoek, indien zij daarbij een bewijs kunnen overleggen, dat zij in het bezette Nederlandsche gebied of in het Duitsche rijk werk hebben gevonden, 3) op voorstel van een arbeidsbeurs. Hoofdstuk 2: Rechtspositie van hen, die deel uitmaken van den Nederlandschen Opbouwdienst. Artikel 4. (1) Wat betreft de aanspraken van hen, die deel uitmaken van den opbouwdienst, op bezoldiging, voeding, huisvesting, ge neeskundige verzorging, schadeloosstelling, arbeidsverzekering (invaliditeits- en onge vallenwet), kostwinnersvergoeding, gelden de desbetreffende voorschriften van de Ne derlandsche land- en zeemacht. Ditzelfde ls van toepassing op leveringen of andere prestaties van de burgerbevolking ten be hoeve van den opbouwdienst cn op hieruit voortspruitende vorderingen, een en ander als bedoeld in de Inkwartieringswet. (2) Het bepaalde in den eersten zin van de vorige alinea van dit artikel geldt ook voor hen. die op grond van een privaat rechtelijke overeenkomst (arbeidscontract) bij de administratie van den opbouwdienst werkzaam zijn, voor zoover bij deze over eenkomst niet anders is bepaauL Hoofdstuk 3: Bevoegdheden van de lei ding. Artikel 5. De commandant van den Nederlandsdhen Opbouwdienst 1) is belast met de bevelvoering en de handhaving der discipline ten aanzien van allen, die deel uitmaken van den Neder landschen opbouwdienst en leidt de vor ming van het personeel van den opbouw dienst. Hij vaardigt een reglement uit be treffende de organisatie en de discipline; 2) ls verantwoordelijk voor de organisa tie van den arbeid en de goede uitvoering van de door den Nederlandschen opbouw dienst uit te voeren werken; 3) beslist over plaatsing en indeeling in den opbouwdienst overeenkomstig art. 2; 4) beschikt over het ontslag uit den op bouwdienst overeenkomstig art. 3; 5) ls belast met het toezicht op de me dische en hygiënische behandeling van hen, die deel uitmaken van den opbouw dienst; 6) voorziet in de huisvesting en verple ging van de leden van den opbouwdienst alsmede in de verschaffing van inrichtin gen, gereedschappen en materialen, die be- noodigd zijn voor de uitvoering der werken en houdt toezicht op het onderhoud en de verdeeling daarvan. Artikel 6. Het hoofd van de administratie van den Nederlandschen opbouwdienst 1) staat aan het hoofd van allen, die bij het administratieve bestuur van den op bouwdienst werkzaam zijn; 2) ontwerpt de door den wnd. Secretaris- Generaal van het Ministerie van Algemeene Zaken op grond van art. 4 van de verorde ning no. 71/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit te vaardigen voorschriften; 3) houdt toezicht op de uitvoering van de op grond van art. 3 van de verordening no. 71/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied vastge stelde jaarlijksche begrooting: 4) heeft de leiding van het archief van den Nederlandschen opbouwdienst. Artikel 7. Deze verordening treedt op den dag van haar afkondiging in werking, met terug werkende kracht tot 15 Juli 1940. GEBOREN: Henricus Wilhelmus Maria, z. van H. Th. Héeman en M. H. v. d. Zijden Jannetje dr. van J. de Zoete en A. R. G. van Alfen Eli sabeth, d. van F. Mulder en L. de Boer Jo hanna Maria Theresia dr. van M. A, Roof en B. van Gulik Nikolaus Johannes z. van J. van Waveren en M. E. Brecht. OVERLEDEN: Th. Verslaan, m. 43 Jr. P. Mans wedn. 72 J. ONDERTROUWD E. Hof Jm. 25 Jr. en J. E. Reijngoud Jd. 20 Jr. M. van Ofwegen Jm. 27 jr. en M. Ligtvoet jd. 22 Jr. P. B. T. Faberij de Jonge jm. 29 J. en J. Bogaard Jd. 30 Jr. KANTONGERECHT ALPHEN. Onvoorzichtig zijweg Ingereden. Een autobestuurder S. van de Amsterdamsche BallastmaatschappiJ had onder de gemeente Rijnzaterwoude een aanrijding veroorzaakt waarbij hij de uit de richting Alphen komende auto van den kaashandelaar V. uit Bodegraven had aangereden. Uit de verklaringen der getui gen bleek, dat verdachte plotseling een zijweg was Ingereden en V. geen voorrang had ver leend. Deze had- daardoor een schade bekomen van ruim f. 150. Eisch en veroordeeling f. 10. subs. 8 dagen. Vrouw viel van rollaag. Een wielrijder had met een bakfiets in de Bruggestraat een juffrouw aangereden die daar door van de rollaag ln de diepte viel en ver wondingen bekwam. Blijkens getuige v. D. was de bakfiets te hoog geladen en had de bestuur der. die den wagen duwde, niet over de lading kunnen kijken. Eisch en veroordeeling f. 10.— subs. 8 dagen. Een verdronken „Kerksehaap", dat niet was aangegeven. Een langdurige behandeling ontstond over een schaap, een z.g. „kerkschaap" van het RE. Kerkbestuur te Alphen. dat zooals gebruikelijk was uitbesteed bij een landbouwer in de Ridder- buurt, Het dier, dat in een sloot geraakt en ver dronken was, was uitbesteed bij den landbouwer V. aldaar. Deze had blijkens zijn verklaring van een en ander kennis gegeven aan den kerk meester de W. die V. had verzocht aan den veekoopman te verzoeken, het beest weg te ha len en deze wist dan wel wat hij er mee moest doen. De veekoopman had zich thans te ver antwoorden wegens het wederrechtelijk aan de keuring onttrekken van bedoeld schaap, doch deze beweerde dat hij het schaap had wegge haald en dat hij bij den kerkmeester was ge weest. Deze had gezegd dat het „rot" was en dat hij het niet kon gebruiken. Op advies van de W. had hij het toen bij de varkens van een zoon gebracht. Alleen de wol had hij van de vacht, afgenomen en die op de markt- te Leiden verkocht en de opbrengst ad f.2.— afgedragen aan den kerkmeester. De betrokken kerkmeester die aanvankelijk weinig van de zaak afwist be gon zich later meer en meer over de zaak te herinneren, wat den ambtenaar aanleiding gaf hem aan een kruisverhoor te onderwerpen. In zijn requisitoir overwoog hij dan ook. dat z.i. het beest was geslacht temeer omdat voigens den hulpkeurmeester v. K. die nu ook werd ge hoord. de vacht was aangetroffen in een schuur van verdachte. Het wederrechtelijk onttrekken aan keuring was wel niet vast komen te staan, doch ln ieder geval had de betrokken kerk meester toch aangifte moeten doen. Kortom hij meende dat met deze zaak werd gedraaid en gelogen en hoewel h\j vrijspraak moest vorderen zou de kerkmeester zeker nog meer van de zaak hooren. De kantonrechter was de zelfde mee ning toegedaan, zoodat verdachte werd vrijge sproken.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9