Duitsch Militair W eekoverzicht 8 Isie Jaargang ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 No. 24661 Krachtige aanval op militaire doelen in en om Londen PATIENCE VOORHEEN EN NU Goede successen bereikt Puntenlijst Textielgoederen LONDON Uit Engeland EERSTE BLAD Handelsoorlog is „werkelijke" oorlog geworden Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ct«. per regel voor advertenties uit Leiden cn plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andcro advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags cn 's Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindaplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zfjn: per 3 maanden 255 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ255 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 06C per 3 mnd.) Gisteren heelt de Dultsche luchtvloot een grooten aanval op Londen uitgevoerd, althans op militaire doelen. Volgend slot beeld geeft het D.N.B. over de Dultsche I aanvallen van gisteren: Kruitmagazijnen, pakhuizen en koel huizen zijn met bommen bestookt. Be wapeningscentra bij Birmingham en Brougt hebben zwaar geleden. De bran den op de staatswerf van Chatham zijn nog niet gebluscht. Een torpedo jager werd bij Portsmouth tot zinken gebracht. De luchthavens van Roches ter cn Maidstone zijn in trechtervelden veranderd. Ken grootc electrische cen trale bij Enfield Is buiten bedrijf ge steld. De vliegvelden bij Lee-on-Solent en Gosport zijn venvoest. Tien versper ringsballons gingen in vlammen op en ten slotte gelukte het een speciale for matie door den versperringsgordel om Londen heen te dringen dm haar bom- mcnlast op het havengebied van de Brit- sche hoofdstad, op vliegvelden cn an dere belangrijke objecten neer te la ten. In de omgeving van Purflcct cn Barking werden groote ontploffingen waargenomen. Dit overzicht toont, dat de Dultsche luchtmacht gisteren het zwaartepunt op den bomaanval heeft gelegd. Steeds weer stegen nieuwe for maties bommenwerpers op, die slechts door enkele eenheden Messerschmitts vergezeld waren. De opdracht van deze bommen werpers was hun ontplofbare stoffen uit te werpen en dan terstond naar hun standplaatsen terug te keeren. Militaire waarnemers laten zich van den om vang van het Jongste Dultsche optre den niet daardoor afleiden, dat tot middernacht slechts de vernietiging van 65 Brltsche vliegtuigen gemeld is. Het was niet de bedoeling van de Dult sche vliegers luohtgevechten aan te gaan. Dc vergezellende Messerschmitts traden uitsluitend op om de vijande lijke jagers van de Dultsche bommen werpers af te houden. Hoe goed hun deze taak gelukt ify blijkt uit het feit, dat slechts vijftien Duitsche vliegtui gen verloren zijn gegaan. Gisteravond kwart voor acht meldde het D.N.B. van bevoegde zijde te hebben verno men, dat in het kader der luchtoperatles van gistermiddag een speciale formatie met bijzondere opdracht opgestegen was. Deze aideeling ls in den strijd gebracht tegen alle militaire en strategische objecten In de naburige omstreken van Londen. De Duit sche luchtmacht zal het bewijs leveren, dat geen macht ter wereld haar kan beletten, haar bommen boven Engelsch gebied te la ten vallen waar zij wil, zelfs indien dat noodlg zou zijn boven de City. In volgorde kwamen voorts volgende be richten binnen: 21 uur 22. Het eerste Duitsche ge vechtseskader van de speciale formatie, die naar Londen ls opgestegen, is tot dicht voor zijn doel, de havenwerken aan de Theems, gekomen. De begeleidende Jagers zijn reeds lang In gevechten gewikkeld. Nu en dan valt een Spitfire of Hurricane de gesloten Duit sche formatie aan. De Duit sche vliegers echter kennen slechts hun opdracht en nemen weinig notitie van de enkele Engeikihen. De mi- trailllsten der aan de bui tenzijde vliegende toestellen openen het vuur op de na derende vijandelijke ja gers en houden hen in be dwang. Door mailoeuvreeren ontwijkt de Duitsche for matie het afweervuur, dat op verscheidene plaatsen losbarst. De granaten ont ploften ver achter de toe stellen. Aan weerzijden van de Theems zijn groote branden uitgebroken Overal stijgen rookwolken op en ziet men treffers en trechters. Over jje .slums" van Eastend hangt een zwarte sluier. De Dultsche vliegtuigen hebben met de grootste nauwkeu righeid hun doodelijken last °P de militaire doelwitten 'alen vallen. 21 uur 25. Terwijl een deel der Duit sche jagers boven de Zuidkust van Enge land reeds in den strijd gewikkeld is, na dert de volgende golf der Duitsche machi nes. Ditmaal zijn het Stuka's. die hun bom men laten vallen op wapenfabrieken en ha venwerken. In de streek van Purfleet wor den hevige ontploffingen waargenomen. Uit het gebied ten Zuiden van Barking rij zen hooge vuurzuilen op. 21 uur 30. Zooeven zijn weer nadere bijzonderheden bekend geworden over den luchtslag bij Londen. Gevechten van zeer grooten omvang zijn gaande. De Britten zetten er alles op om het Dultsche opdrln- fen tegen te houden. Aan den afweer der ngelschen Ls duidelijk te merken, dat zij weten, dat alles op het spel staat, dat het gaat om te zijn of niet te zijn. Als muggen boven een moeras dansen de Jagers boven den grijzen nevel van Londen. Hun aantal schijnt onbegrensd. Zoover het oog reikt: Hurricanes en 8pltfires en weer Hurricanes en Spitfires. Daartusschendoor Jagen de scherp geteekende schaduwen der Messerschmldts. Over den geheelen sector zijn deze snelle vliegtuigen ln gevecht met een numeriek sterkeren tegenstander. In verbeten strijd laten Engelschen en Dult- schcrs elkaar niet meer los, tot een van belde doodelijk getroffen naar beneden stort. Een rookwolk ls het laatste teeken van voorbij heldendom. Daartusschendoor zeilen witte valschermen en pluimen zwavelgele wolkjes van het luchtafweergeschut. Op de aarde dondert het en worden groote gra naattrechters geslagen. Het aantal neerge schoten machines schijnt geweldig te zijn. Dultsche verkenners geven van groote hoog te berichten over den stand van het ge vecht. Steeds weer zijn het de brandende overblijfselen van Spitfires en Hurricanes, die omlaag schieten. 21 uur 34. De leider van de Jagers meldt, dat twee Jachteskaders de versperring heb ben doorbroken. Het luchtruim ls vrij. Drie eskaders Dultsche gevechtsvliegtuigen heb ben hun doelen ten Westen van Londen ge vonden cn volgens bevel aangevallen. Van twee eskaders ls reeds bericht ontvangen, dat zij op den terugweg zijn. Hevige lucht gevechten hebben plaats gehad, zonder dat de eenheden bij de uitvoering van hun taak werden gehinderd. 21 uur 35. De eerste eenheid Dultsche bommenwerpers ls van zijn vlucht naar Middlesex teruggekeerd en meldt, dat op verscheidene vliegvelden ten Westen van Londen talrijke treffers zijn geplaatst, die branden hebben veroorzaakt ln hangars en kazernes en die op den grond ook vlieg tuigen hebben vernield. Beschermd door een afdeeling Jagers heeft de eenheid haar taak bijna ongehinderd kunnen uitvoeren. 21 uur 36. Bij de grootscheepsche opera ties ln de naaste omstreken van Londen zijn verscheidene installaties van strategische beteekenis ten Noorden van de stad gebom bardeerd. Bij Enfield was een groote elec trische centrale het doel der Dultsche aan vallen. Op een andere plaats wierpen de Duitschers hun bommen op wapen- en kruitfabrieken. In het havengebied van Londen zijn groote verwoestingen aangericht. De vlieg velden om Londen zijn zwaar beschadigd. Branden, bomtrechters, vernielde huizen en vliegtuigen, geweldige ontploffingen en hooge vuurzuilen getuigen van den arbeid der Duitsche bommenwerpers. Er ls voort durend luchtalarm, sirenegehuil en gedon der van geschut ln Londen. 22 uur 30. Op de vliegvelden van Roches ter en Maidstone hebben de Dultsche vlie- Voor onze abonné's stellen wij verkrijgbaar een volledige PUNTENLIJST VOOR TEXTIELGOEDEREN waarop men voor elk textiel product het benoodigd aantal punten vermeld vindt. De prijs bedraagt 5 ct. afgehaald aan ons Bureau en IVi ets. franco per post bij vooruitbetaling. DE DIRECTIE. Tottenham vf Walthamstow^ Rich-'1! mond -I vp Wimbledon -Po Mitcham Beckenhom ®ioro',Y Croydon 12 gers groote successen behaald. Startbanen en hangars zijn getroffen, tankinstallaties en verblijven verwoest. De Engelsche afweer was betrekkelijk gering, daar alle jagers zich in een kleinen kring om Londen had den verzameld. DEBAT IN HET LAGERHUIS. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Tijdens de Donderdag gehouden debat ten in het Lagerhuis ls het herhaaldelijk tot opgewonden tooneelen gekomen, vooral in verband met de bedrijvigheid van de zoo gevreesde „vijfde colonne". In verband met de taken van de com- missie-Swlnton, n.l. de afweer van deze bedrijvigheid, verklaarde Churchill, dat in deze uren van nood groote getcekenis moet worden gehecht aan deze zijde van de nationale verdediging. De afweer van de vijfde colonne verloopt nog lang niet vlot. Een aantal regeerlngs-ambtenaren houdt geen voeling met elkaar. Vele kwesties wor den in het geheel niet. andere weer dubbel behandeld. Hierom heeft hij Lord Swinton verzocht, de coördinatie van deze taken op zich te nemen. Ondanks alle kritiek kan worden vastgesteld, dat bij den afweer van deze vijandelijke bedrijvigheid in Engeland groote successen zijn behaald. Churchill Men zie voor vervolg pag. 2 van dit Blad. Dit Nummer bevat DRIE Bladen In het militaire weekoverzicht van het D. N. B. van zijn militairen medewerker, den luitenant-kolonel Matthai wordt o.a. ge zegd: Uit de groote gevechten aan de Bfitsche kust, die sedert dagen de openbare meening der wereld in spanning houden, blijkt, dat de Duitsche oorlog tegen Engeland uit de phase van een zuiveren handelsoorlog thans is veranderd in den emstlgsten en doode- lijksten militairen aanval van onze zijde. 11 Augustus, de dag er voor en de dag er na, bewijzen dit duidelijk. Daarom kunnen de tot dusverre gebruikelijke opgaven van tot zinken gebrachte, beschadigde of ver brande handelsscheepsruimte en van ver nielde Installaties op het Brltsche eiland in den tegenwoordigen stand van den oorlog tegen Engeland niet. meer van doorslagge vende beteekenis zijn. Nadat het Duitsche leger in de oorlogsgebieden te land tijdens de afgeloopen twaalf maanden van het eer ste oorlogsjaar de voornaamst» last van de afweergevechfcen te dragen had. ziet men thans de oorlogsmarine en het luchtwapen gemeenschappelijk overgaan tot groote aan vallen op het Brltsche bolwerk. In de week van 9 tot 16 Aug. zijn op een breed front de Duitsche aanvallen op de Brltsche zuid kust begonnen en van Dover over het eiland Wight en Portsmouth tot aan de oor logshaven Portland weerklonk in het En gelsche gebied het huilen der Stukabom- men, het geweld van talrijke ontploffingen, terwijl een zwarte rook van brandende olietanks het kustgebied gedeeltelijk in een ondoordringbaar duister hulde. Wanneer het luchtwapen dan opdonderden kilome ters In het binnenland gelegen staatsbe drijven. vliegvelden en wapenindustrieën aanviel, dan verschenen tegelijkertijd an dere eskaders via Newcastle aan de Oost kust var. Engeland, in het hooge Noorden dicht bij de Schotschc grens en vernietig den weer andere eskaders verscheidene convooien ten noorden van de Shetland- elianden en ten oosten van Harwich. In de afgeloopen week is dit dagelijks zoo doorgegaan en de bijzonderheden van deze acties geven een duidelijk beeld van de hardheid en van de groote kracht van de opereerende onderdeelen. Reeds op 7 Aug. hadden Duitsche verkenningsvliegtuigen een groote verzamellnp koopvaardijschepen in het Kanaal opgemerkt en toen de oorlogs marine daarenboven nog ln den daaropvol- genden nacht motortorpedobooten liet ope- reeren tegen deze schepen, gelukte het zon der zelf verliezen te lijden, vier zwaar be wapende Brltsche schepen, waaronder twee tankschepen tot zinken te brengen. Op 8 Augustus vielen afdeelingen Duitsche duik bommenwerpers andere groote convooien aen en vernietigden of beschadigden 28 Britsche schepen met een totalen inhoud van 80.000 ton. Dat was het begin. Op 11 Augustus begonnen dan de onon derbroken heftige aanvallen. Door eigen jagers goed beveiligd, konden de Duitsche 8tuka-afdeelingen zich wijden aan haar uit sluitende taak. n.l. het werpen van bom men. Na het vernietigen van de ballonver- sperring van Dover werd ertoe overgegaan de vijandelijke schijnwerpers en luchtdoel- batterijen door welgemikte bommen buiten gevecht te stellen. Toen zoodoende de onveiligheid in het Britsche luchtgebied steeds grooter werd. werden Britsche vliegtuigeskaders ingezet voor het beschermen van het luchtgebied. Zij werden vernietigend verslagen, want in deze week verloos het Britsche luchtwapen meer dan 550 vliegtuigen, waarvan het grootste gedeelte tijdens luchtgevechten, een groot gedeelte reeds op den beganen grond nog voordat zij hadden kunnen op stijgen en de rest bij het vliegen boven Duitsch grondgebied door de luchtdoelartil lerie werd neergeschoten. De luchtdoelartillerie heeft dezer dagen melding gemaakt, dat zü in totaal reeds 1500 vliegtuigen had neergeschoten endaar bij dit getal nog het aantal van door het leger (350) en door de oorlogsmarine (150) neergeschoten vliegtuigen komt. heeft Duitschland totdusverre in totaal door luchtdoelartillerie en door schepen meer dan 2000 vliegtuigen neergeschoten. Het Engelsche binnenland is in genoem de week zwaar getroffen Vliegterreinen en vliegvelden, dokinstallaties en werven, wa penfabrieken en staatsbedrijven stonden aan de luchtaanvallen bloot en in bijna alle gevallen konden de gevolgen overdag, door een wolkeloozen hemel en des nachts door het schijnen van de maan duidelijk worden waargenomen. Nadat de Britsche luchtafweer op den grond was vernield en de vliegtuigeskaders vernietigd waren, was het veld spoedig vrij en waren de installaties, die getroffen moesten worden, spoedig een zee van vuur en rook. Langzamerhand zal het misschien in En geland duidelijk worden, wat het zeggen wil het vredesaanbod van den Fuehrer van Binnenland De inrichting en samenstelling van den Opbouwdienst (3e Blad). Naar een fusie in de kruideniersorganisaties (Binnenland. 3e Blad). Opbrengst der Rijksmiddelen in Juli (Bin nenland. 3e Blad). Duitsche orders voor de Nederlandsche industrie (Binnenland. 3e Blad). Nieuw object voor den Opbouwdienst (Laat ste Berichten, le Blad). Buitenland Hevige Duitsche aanval op Londen en om geving (le Blad). Debat in het Britsche Lagerhuis (le Blad). Ook de Britsche bezittingen in Amerika in gevoegd in Roosevelt's defensie-plan (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 De RadiotechnLsche Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Insez. MedJ de hand te wijzen. Want behalve de re sultaten boven het Britsche eiland, werd de succesvolle oorlog in overzeesche wate ren met alle kracht voortgezet, alsmede het doeltreffend leggen van mijnen uit de lucht voor het blokkeeren van de Engelsche ha vens en het vernietigen van bijna alle con vooien, die worden waargenomen. Met het verlengen van alle toevoerwegen voor En geland zijn reeds de eerste bedenkelijke teekenen in de handhaving van de brand stofvoorziening merkbaar. De oorlog tegen Engeland is in vollen gang en niemand aan den overkant heeft waarschijnlijk een denkbeeld van de verschrikkingen, die pas dan goed zullen komen, wanneer de aanval op ..Groot-Brittannië" zijn hoogtepunt be reikt zal hebben.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1