De Duitsche luchtmacht blijft in actie VRIJDAG f6 AUGUSTUS 1940 No, 24660 gfsie Jaargang Golf na golf teistert het Engelsche land De aanval op het Britsche vliegveld Eastchurch Italië's strijd Puntenlijst Textielgoederert EERSTE BLAD Feiten van den dag Uit Frankrijk Grieksche mijnenkruiser getorpedeerd Europa's Zuid-Oosten LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 cte. per regel voor advertentie» uit Lelden en plaatsen waar agentechappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertcntles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 'r. Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrccht. - Voor opzending van brieven moet 10 cta. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindeplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 235 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f03P per 3 mnd.) I Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Volgen* de tot dusver ontvangen in lichtingen zijn bij de luchtgevechten welke zich gisteren boven Engeland hebben afgespeeld 98 Britsche vlieg tuigen in do lucht cn acht op den grond vernield. Bovendien zijn er vijf ver sperringsballons neergeschoten. 29 Duitsche machines worden vermist. Het zwaartepunt van den Dultschen aan val schijnt boven Southampton te liggen Talrijke bombardements- en Jachtvliegtui gen ruim over de honderd zijn tus- .schen Portland en Porthmouth Engeland binnengedrongen en hebben hun bommen op het gebied ten Noorden van de voren genoemde steden uitgeworpen. In verschel dene kustplaatsen zijn branden en ontplof fingen waargenomen. Een deel der Duitsche bommenwerpers is Noordwaarts in de rich ting van Bristol doorgevlogen. De sperioriteit van het Duitsche luchtwapen bij dc gevechten om Enge land blijkt ook uit de volgende samen vattende cijfers: Van 8 tot 15 Augustus 8 uur des avonds zijn in totaal 505 Brltsche vliegtuigen neergeschoten resp. op den grond vernield, terwijl de Duitsche verliezen voor dit tijdvak slechts 129 toestellen bedragen. Over de afzonderlijke acties van gisteren meldt het D. N. B. nader: DOVER Het luchtruim boven Dover is ook giste ren weer het doel van heftige Duitsche luchtaanvallen geweest. Deze aanvallen waren ln de eerste plaats gericht tegen de Brltsche versperringsballons. De afweer der Engelschen was levendig, doch de po gingen, het luchtruim ontoegankelijk te maken door salvo's van het afweergeschut, bleven vergeefsch. De snelle Duitsche Stu ka's hebben deze ijzeren gordijnen zonder verliezen doorbroken. Uit binnengekomen berichten blijkt, dat vooral Spltfire-ma- chlnes neergeschoten zijn. HAWKINGE. Terwijl Duitsche Stuka's het vliegveld van Hawkinge, ten Westen van Dover, aanvielen, ls een hevig gevecht geleverd lusschen Messerschmltts en Spitfires. Bij hun pogingen, den Dultschen aanval af te slaan, verloren de Engelschen vier Spit fires, bovendien werden vier Hurricanes neergeschoten. De Engelschen hebben vergeefs gepoogd, den aanval op het vliegveld van Hawkinge te verhinderen. De Duitschers plaatsten talrijke treffers. Eenlge loodsen staan in brand. De aanval van de Engelsche jagers op de Duitsche vljegtulgen was buitengewoon hevig. Niettemin lieten de Duitsche ma chines zich onverstoorbaar uit de wolken vallen en voerden de opdrachten uit. De Engelschen verloren 11 vliegtuigen, waarbij zeven Spitfires. Twee Duitsche duikbom menwerpers van het type Junkers 87 zijn nog niet op hun bases teruggekeerd. NEWCASTLE. In den vroegen namiddag hebben giste ren 35 Donrler-bommenwerpers aanvallen op militaire instalalties te Newcastle ge daan. De haven was een der belangrijkste doelwitten. Op de wapenfabrieken van Vickers-Arm- strong in Hepburn ls een regen van bom men neergedaald. Verscheidene vliegvelden, loodsen en hangars ln het graafschap Northumber land, hebben veel van de Duitsche bommen te lijden gehad, een deel staat ln brand. Op vele plaatsen ln Midden-Engeland hebben zich hevige ontploffingen voorge daan en zijn branden uitgebroken. Het En gelsche luchtdoelgeschut bereikte geduren de de Duitsche bomaanvallen geen enkel resultaat. Alle Duitsche toestellen hebben ongehinderd hun opdracht kunnen vol brengen. KENT. Naar het D.N.B. verder van militaire zijde verneemt, hebben Duitsche Stuka's, begeleid door jagers, gisteren weer doel witten ln het Engelsche graafschap Kent aangevallen. In weerwil van het aanzien lijke verzet en de talrijke gevechten tus- schen Engelsche en Duitsche jagers, kon den de Duiltsche gevechtsformaties zonder eenlg verlies in het Engelsche gebied door dringen. Door voltreffers zijn op het vliegveld Lympne drie hangars beschadigd. Op de startbaan werd een treffer geplaatst. Ver scheidene stellingen van het luchtafweer geschut stopten met vuren, nadat zij wa ren gebombardeerd. Alle Duitsche vliegtui gen zyn teruggekeerd naar hun steun punten. AAN DE THEEMS. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren ook aanvallen gedaan op militaire instal laties aan den benedenloop van de Theems. In de streek van Sheerness, Chatham en Rochester, waar de marinewerven en tuig huizen zeer kwetsbaar liggen, hoorde men het vuur van het afweergeschut. Rustig vlogen de Helnkel-bommenwerpers voort. ZIJ wierpen hun bommen met de grootste zekerheid op de belangrijkste doelen. Bij Tilbury Ls het tot hevige luchtgevechten gekomen. Te 17 uur toonden de witte rookwolkjes van het luchtdoelgeschut aan, dat de Duitsche toestellen ook boven de Brltsche hoofdstad vlogen. Het geheele Theems- dal was getuige van den doelbewusten en door niets te stuiten Dultschen luchtaan val. die alle militaire objecten met ver nietiging bedreigt. De luchtdoelbatterijen bij Cardiff, welks haver, uiterst gevaarlijk ligt, zijn gealarmeerd, daar de Duitsche aanval ook Bristol met zijn vliegtuigfa brieken en Zuid-Wales bedreigt. IN YORKSHIRE. Het Duitsche eskader 104 meldt, het vliegveld Driffield in Yorkshire gebombar deerd te hebben. Het bericht zegt, dat de hangars vernietigd en de kazernes ver woest zijn. De Duitsche vliegtuigen werden aangevallen door 12 Spitfires. De aanval lers werden herhaaldelijk getroffen. Het Duitsche eskader leed geen verliezen. Drif field ligt ten Noorden van Huil, niet ver van de kust. In de nabijheid van deze plaats bevinden zich verscheidene nesten van Jachtvllegers. De Duitsche aanval was een volkomen verrassing, waartegen het Engelsche luchtafweergeschut maar weinig kon uitrichten. Voor de Brltsche Jagers konden ingrijpen, was de aanval, die een vernietigend resultaat had gehad, reeds voorbij. IN HET NOORDEN. Behalve de aanvallen boven Zuld-Enge- land, ls het vliegveld Kinloss bij Elgin aan de Moray-Firth met succes met bommen bestookt. In het zeegebied van Peter Head Ls een convooi aangevallen. By Aberdeen zijn stellingen van het luchtafweergeschut met succes gebombardeerd. Op het vlieg veld Montrose, tusschen Aberdeen en Dun dee zyn door bomtreffers verscheidene branden veroorzaakt. VEKUAAJL VAN EEN OOGGETUIGE. Een correspondent van het D.N.B. geeft een verslag van den Dultschen luchtaanval op het Engelsche vliegveld Eastchurch aan den mond van de Theems. HIJ vertelt: „WIJ hebben opdracht het vliegersnest Eastchurch te vernietigen. Op deze mede- deellng van den commandant volgt een nauwkeurige bespreking van den aanval. Een laatste blik op de kaarten, nogmaals worden de horloges gecontroleerd en twaalf minuten later zijn de toestellen in de lucht Door de grijze schemering van den aanbre kenden dag donderen de motoren op weg naar Engeland. Een zeer nauwkeurig navl- geeren, een precies berekenen van den koers zyn noodzakelijk. Hier moet het doel van den aanval liggen. Een snel besluit: aanvallen. Bijna vallend stoot de afdeellng door het wolkendek. Zes groote loodsen en talryke vliegtuigen zijn duldeUjk te her kennen. Eenlge seconden later begint het gewone dramatische schouwspel dat wij reeds zoo vaak beleefd hebben: het mee- doogenloos ontplolfcn der bommen, het op schieten van geweldige rook- en vuurzuilen uit schuilplaatsen en loodsen, het vernieti gen van opslagplaatsen voor brandstof en munitie, getroffen vliegtuigen, ontploffin gen aan alle hoeken van het veld. De start baan zelf ls ln een trechterveld veranderd en onbruikbaar geworden. De Duitsche for matie heeft geen half werk gedaan. Ook de „onoverwinnelijke" Spitfires konden de verwoesting van het vliegveld Eastchurch. dat in lichterlaaie staat, niet verhinderen." DE ENGELSCHE BOMMEN OP DERICHSWEILER. Zooals het bericht van het opperbevel van de Duitsche weermacht heeft gemeld, hebben vijandelijke vliegtuigen gisteren nacht bommen op het kleine boerendorp Derlchsweiler bij Düren. ln het Rijnland geworpen. De bommen, aldus het D.N.B. troffen de dorpskerk, die wegens haar kost baar Interieur op de monumentenlijst staat, zy werd geheel verwoest. Slechts de muren staan nog overeind: het bedehuls is geheel uitgebrand. In vergelijking met deze ver woesting is dc schade elders in het dorp gering, in de naaste en verdere omstreken van het dorp bevinden zich geen militaire objecten, wapenfabrieken of lets van dien aard. DE OPMARSCH IN SOMALILAND. Stefanl meldt: De krljgsverrichtingen van de ln Britsch Somali!and oprukkende Italiaansche troe pen ontwikkelen zich volgens het vastge stelde plan. In militaire kringen heeft men den indruk, dat de gevechten hun einde naderen. Naar gemeld wordt Ls het verzet van de Engelsche koloniale troepen uiterst hardnekkig. De Engelschen verdedi gen de afzonderlijke bergpassen en spelon ken met de grootste taaiheid. Sinds de Italiaansche troepen de 1500 M. hoog gelegen bergpassen van Carrin en Godaerl veroverd hebben beheerschen zij het thans nog in handen van de Engel- Voor onze abonné's stellen wij van morgen al verkrijg baar een volledige PUNTENLIJST VOOR TEXT1ELGOEDEREN waarop men voor elk textiel product het benoodigd aantal punten vermeld vindt. De prijs bedraagt 5 ct. afgehaald aan ons Bureau en TVz ets. franco per post bij vooruitbetaling. DE DIRECTIE. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland De jeugd gaat helpen bij den oogst (Binnenland, 2de Blad). Zestig procent der tabaksvoorraden in ons land naar Duitschland (Binnenland. 2a Blad). De opbonwdienst en de luchtbescherming (Binnenland, 2de Blad). schen zijnde kustgebied om Berbera. Vol gens de Jongste berichten staan de Italiaansche troepen ln een halven cirkel op ongeveer dertig kilometer voor Berbera. Met de bezetting van Bulhar, dat aan den kustweg van Zella naar Berbera ligt, ls voor de Engelschen de terugtocht naar het Westen afgesneden. De Britsche premier Churchill erkende „weinig bevredigende berichten" uit Soma- llland te hebben ontvangen. LUCHTAANVAL OP MALTA. Een speciale luchtvaartcorrespondent van Stefanl meldt, dat gisteren ln het begin van den middag Italiaansche luchtstrijd krachten de militaire installaties van het vliegveld Alfaro op Malta met volledig suc ces hebben aangevallen. Loodsen en op slagplaatsen werden vernield en ln brand gestoken door zware bommen en brand bommen. Ook de enkele op den grond staande vliegtuigen werden gebombardeerd. Toen zij hun opdracht hadden volvoerd, werden de Italiaansche bommenwerpers aangevallen door vier Hurricane-Jagers. De afdeelingen Jagers, die de Italiaansche bommenwerpers begeleidden, kwamen on- middeliyk tusschenbeide en konden na een kort gevecht vry baan maken. Een Engelsch vliegtuig werd neergeschoten; de bestuurder kon zich redden door middel van zijn valscherm. ENGELAND'S VERANTWOORDELIJKHEID De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft, naar uit Clermont-Ferrand aan het D.N.B. wordt gemeld, tegenover persvertegenwoordigers aldaar een verkla ring afgelegd over den voedseltoestand ln het niet-bezette Frankryk, welke door de Engelsche blokkade in gevaar wordt ge bracht. De Britsche regeering, zoo zei de minister, dient te overwegen of zy mil- lioenen burgers, waaronder zich vele ge- AMSTERDAMSCHE ZEURS Vrije goede belangstelling Vaste locale markt Aku's druk en iets lager Beleggingen weinig veranderd Amerikanen stil. Buitenland De Duitsche luchtmacht blijft Engeland teisteren (1ste Blad). Grieksch oorlogsschip door onbekende duik boot vernietigd (1ste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD. Het D.N.B. meldt uit Athene: Gisterochtend ln de vroegte ls de op de reede van Tinos (een van de eilanden der Cycladen) liggende Grieksche mynenkrui- ser Helle door drie torpedo's van een duik boot van onbekende nationaliteit getroffen. De zwaar beschadigde kruiser poogde te vergeefs op het strand te loopej^ en zonk, DE „HELLE". nadat de ketelinstallaties waren ontploft. By de ramp ls een van de opvarenden gedood: 29 man zyn licht of zwaar ge wond. Ook enkele burgers liepen verwon dingen op by de poging het schip aan den grond te zetten. Een vrouw aan den wal kreeg een beroerte. De mynenkruiser Helle was 2115 br. reg. ton groot. Het. schip kwam in 1912 voor Chlneesche rekening op een Amerikaan- sche werf gereed en werd Feyoeng gedoopt. Twee jaar later werd het schip door de Grieksche regeering overgenomen. In 1926 en 1927 is het gemoderniseerd. De beman ning bestond uit 230 man. Het is begrypeiyk. dat in Griekenland groote verontwaardiging heerscht. wonde frontstrijders bevinden, wil prijsge ven aan den hongerdood. Indien Engeland rekent met een uitwerking van de blokkade op Duitschland, is dat een hoop op leemen voeten, want Dultschlands weerstand is ontzagiyk. De levensmiddelen, die Frankrijk wil en kan Invoeren zyn uitsluitend bestemd voor de Franschen Duitschland heeft zich be reid verklaard te garandeeren, dat inge voerde waren uitsluitend ten goede komen aan de Fransche burgerbevolking. De Fransche regeering heeft Engeland bijzon dere garanties aangeboden. Wanneer des ondanks de stem van het verstand niet zou worden gehoord, zal niemand de regeering of de bezettingsautoriteiten in Frankrijk daarvoor aansprakelijk mogen stellen. DE VLUCHTELINGEN. Naar de Paris Soir meldt, hebben sedert 1 Augustus byna 600.000 vluchtelingen het onbezette gebied van Frankryk verlaten om naar hun woonplaatsen terug te keeren. Van 1 tot 10 Augustus zyn 245 treinen met vluchtelingen de demarcatieiyn gepasseerd. In denzelfden tyd hebben, naar het blad verder meldt, met auto's en vrachtwagens 184.000 menschen het onbezette Frankryk verlaten. Per flets en te voet deden dat 18,000 menschen. Onder de terugkeerenden bevonden zich 186,000 Belgen. De terugvloeiende beweging heeft zich sedert 10 Augustus in hetzelfde tempo voortgezet. Toch bevonden zich nog 3 tot 3,5 millioen Fransche vluchtelingen en 800,000 Belgen, alsmede een millioen Fran sche soldaten, wier woonplaatsen in de bezette Fransche gebieden liggen, in het niet bezette deel van Frankrijk. EEN VERGEEFSCHE ENGELSCHE REIS. Volgens de „Temps" zou een reis van den Britschen minister Duff Cooper en generaal Gort naar Marokko terstond na de vlucht van Daladier en Mandel in verband hebben gestaan met een plan van Mandel om zich tot president te laten uitroepen van de Fransche overzeesche gebieden, die den strijd aan Engelsche zijde zouden voortzet ten. Door de interneering van Mandel was de reis geheel overbodig. Volgens mededeeling van den Temps- correspondent ontstond de volgende dialoog nadat de Engelschen per watervliegtuig te Rabat waren gearriveerd. „wy willen met het hoofd van de Fran sche regeering spreken". „Ja, maar de maarschalk bevindt zich in Bordeaux, in Clermont-Ferrand of in Vichy in geen geval echter in Marokko". „Het betreft niet maarschalk Pétain. Het betreft president Mandel." „De heer Mandel bevindt zich niet in het land. Overigens heeft hy geen regeerings- functie. Het moet een vergissing zyn, hee- ren". Na deze inlichting, zoo besluit de corres pondent, zyn Duff Cooper en generaal Gort terstond weer naar Engeland terugge keerd. (D.N.B.) ROEMEENSCH TEGOED IN ENGELAND GEBLOKKEERD. Het D N.B ineldt uit Boekarest: Roemeensche bezitters van bankrekenin gen in Engeland hebben een rondschrijven gekregen, waarin hun wordt medegedeeld, dat hun tegoed geblokkeerd is.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1