De ontginning in Drenthe [EID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 15 Augustus 1940 Hoogere pachtprijzen in den Wieringermeerpolder Herverpachting der eerste boerderijen zal in November een feit zijn RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS Onbezonnen jeugd Een provincie, die niet langer den naam „stiefkind van Nederland" verdient BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Onze telefoonnummers Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 Eens, over 30 a 40 jaar wellicht, zal het IJsclmeer er uftaien als deze kaart aanfeeft. Dan zal Nederland over 320.000 h.a. vruchtbaren grond méér kunnen beschikken dan thans het geval is. (Van onzen speclalen verslaggever), n (Slot). De ZuiderzeewerkenOch, de Wicrin- germeer is slechts een onderdeel van de plannen, welke lr. C. Lely, in opdracht van de in 1886 opgerichte Zuidcrzeevereeniglng, ten aanzien van de mogelijke uitvoerbaar heid van afsluiting en gedeeltelijke inpol dering dor Zuiderzee, heeft gemaakt. Als civlel-lngenleur heeft Lely zijn onderzoek ingesteld. Als minister van Waterstaat was I hij uiteindelijk de man, die in 1918 het wetsontwerp indiende, dat de grootschc plannen verwezenlijkte. Bij de wet van 14 Juni 1918 werd de geheele materie betref fende de Zuiderzeewerken geregeld, wist men ln Nederland, dat de lljdensgeschic denls reeds ln 1894 had een Staatscom missie een rapport uitgebracht, waarin lr. Lely's plannen bijna geheel waren overge nomen een einde ging nemen, wist men ook, wat er precies zou gaan gebeuren, nl.: 1. Het „slaan van een brug", ter lengte van 30 km., tusschen Noord-Holland en Friesland. 2. De Wieringermeerpolder, ter grootte van 20.000 h.a. 3. De N.O.-polder, ter grootte van 48000 h.a. 4. De Z.W.-polder, ter grootte van 56000 h.a. 5. De Z.O.-polder, ter grootte van 06000 h.a. En dat men, na het gereed komen van den Afsluitdijk eerst met de kleinste in poldering begon, dankte men aan het feit, dat men op die wijze de noodlge ervaring op kon doen in een beperkt gebied, zoodat daarvan bU de grootere polders ten volle profijt getrokken kan worden. ..Regeeren is vooruitzien", is steeds de leuze van de Wierlngermeerdlrectie ge weest. Vandaar dat men reeds in 1939 be gonnen Is met het onderzoek van den grond in den N.O.-polder, welke zonder tegenslag ln den loop van 1941 droog zal vallen. Daarom heeft men aan de Over- ijselsche kust proefvelden aangelegd, waar men nagaat, welke gewassen het in den nieuwen polder goed zullen doen. Daarom ook is door de directie van de Wieringer meer al gezocht naar een geschikt gebouw in Zwolle, waar zij haar zetel zal kunnen opslaan. Met volle kracht ls het landbouw kundig-, het bodemkundig- en het micro biologisch onderzoek van den grond in den «•O.-polder ter hand genomen. En in het jongste drlemaandelijksche bericht staat °pgcteekend, dat de gemaakte vorderingen zeer bevredigend zijn. Bij de verpachting van boerderijen in de Wleringermeer heeft altijd het streven voorgezeten een krachtlgen boerenstand te vestigen. Men heeft van het begin in 1934 ai verschillende eischen aan den gegadigde voor een bedrijf gesteld. Zoo moest hij in oe eerste plaats landbouwtcchnisch goed onderlegd zijn, theoretisch zoowel als prac- tlsch. Daarenboven moest hij kunnen be schikken over een bedrijfskapitaal van f. 300.per h.a., welk bedrag noodig was om de exploitatie van de boerderij be drijf svelllg te stellen. Zijn er thans meer don genoeg liefheb bers voor het pachten van een bedrijf, zes Jaar geleden was de belangstelling ondanks de gunstige resultaten bij de ontginnings exploitatie verkregen, heel wat minder. Met recht mag men de eerste boeren die zich tegen de algemeene meening in, tóch naar den polder begaven, de pioniers noemen. En hun voorbeeld vond een jaar later gretig navolging toen het eerste be- drljfsjaar zeer gunstige uitkomsten gaf. Het ging steeds crescendo met het aantal liefhebbers, zoodat er verleden jaar voor 51 bedrijven meer dan 1000 gegadigden wa ren. Vraagt rrien den secretaris der Wierln germeerdlrectie naar de oorzaken daarvan, dan ls het antwoord: „De bedrijfsgebouwen zijn zeer mooi, de verkaveling ls uiterst gunstig, de vruchtbaarheid van den grond is boven eiken twijfel verheven ende pachtvoorwaarden zeer wel na te komen. Do pachtsommen zijn ln de eerste 2 jaar laag gehouden omdat wij een geleidelijke ontwikkeling van den vruchtbaarheidstoe stand van den grond verwachten, terwijl de pachters de eerste Jaren vrij veel geld voor hun Installatie noodig hadden. Van daar dat pas na de eerste twee jaar een naar onze meening redelijke verhooging werd toegepast, zoodat men in het vijfde jaar pachtprijzen had, welke overeenkwa men met die voor soortgelijke gronden in andere doelen van het land. Dit systeem heeft den akkerbouwers in het bijzonder voordeel opgeleverd, omdat de normale cultuurtoestand van het bouwland eerder bereikt werd dan men verwachtte. Met de graslandpachters ging het daarentegen niet zoo goed, omdat de prijzen der produc ten over het algemeen beneden het bedrag bleven, waarop rendabele exploitatie mo gelijk was. Het streven van deze pachters om het grasland te scheuren en ln bouw land om te leggen ,is door ons zoo voel mo gelijk gesteund. Met ingang van 1 November a.s. eindigt de pacht van de eerste 45 in 1934 uitgege ven boerderijen. In verband'hiermede was het dus noodzakelijk de voorbereidende maatregelen voor her verpachting te tref fen. Teneinde nu, voor het bepalen van de nieuwe pachtsommen een zoo goed moge lijke waardeverhouding vast te stellen, werd een classificatlecommlssie Ingesteld. Deze commissie moest voor de betrokken boerderijen waardecijfers vast stellen, waarna het overleg met de zittende pach ters omtrent een verlenging geopend is. De algemeene pachtvoorwaarden voor den grond in den Wieringermeerpolder zijn ge schoeid op den leest van het mobiele pachtcljfer. Zoo stelt men voor elk bedrijf een grondpachtsom vast. welke door toe passing van een indexcijfer 'correctie on dergaat. Dit indexcijfer is voor bouwland gekoppeld aan het indexcijfer voor akker bouwproducten en voor grasland aan dat voor veeteeltproducten. Het ligt ln dc bedoeling voor de toepas sing van een indexcijfer de oppervlakte van de voornaamste in de Wieringermeer ver bouwde gewassen als coëfficiënt ln te scha kelen, zoodat dan een meer zuivere toe stand ontstaat. Men kan het ook zóó zeg gen: er wordt bij de nieuwe paohtregeling een Wieringermeer coëfficiënt Ingevoerd, welke een verhooglng der pachtprijzen zal beteekenen. Het feit, dat de boeren, die in 1934 voor den tijd van 6 Jaar gTond ge pacht hebben, tot nu toe niet met bezwaren tegen de aanstaande verhooging zijn opge komen, bewijst, dat zij dc billijkheid van de nieuwe regeling inzien! Trouwens de nieuwe regeling beteekent niet, dat de boe ren op ondragelijke lasten zullen komen te zitten. Want de pachtsommen per h.a. voor de lichte gronden bedroegen de eerste 2 jaar f.30.de tweede 2 jaar f.40.en de derde 2 jaar f. 50.Bij de nieuwe rege ling wordt de minimumprijs per h.a. f.51,40. En de betere gronden? De pachtsom daar voor bedroeg de eerste 2 Jaar f.50.per h.a. Het derde jaar kwam daar f. 10 en het vijfde jaar Viog eens f. 15.bij, zoodat men op dit oogenblik f. 75.per h.a. moet be talen. Volgens de nieuwe regeling zal dit maximaal f. 124.per h.a. worden". Men ziet het zelf wel. Het ls niet de be doeling om de pachtprijzen omhoog te Jagen. Maar het ligt nu eenmaal voor de hand, dat het verschil met de bedragen, die elders in Nederland voor dezelfde grond soorten betaald moet worden, zoo klein mogelijk wordt. En waar de heer De Bruyn er vast van overtuigd ls, dat men algemeen ln den polder de billijkheid hiervan zal in zien, mag men gerust aannemen, dat hier over geen harde woorden zullen vallen. Zóó streeft de bijna zelfstandige gemeente ..Wieringermeer", met de drie woonkernen Wieringerwerf (het bestuurscentrum met het tijdelijk raadhuis), Middenmeer (het economische centrum) en Slootdorp (het oentrum van het graslandbedrijf) naar voren, houdt men steeds de oogen gericht op de toekomst. In goed 10 Jaar heeft men datgene tot stand gebracht, waarover velen nog niet zoo lang geleden vol ongeloof de schouders ophaalden. Thans was men al weer zoover, dat er plannen rezen tot stich ting van een zuivelfabriek. Deze plannen zijn, evenals die tot feestelijke herdenking van het tweede lustrum op 21 Augustus, door de tijdsomstandigheden naar den ach tergrond verschoven. Men kan er echter op rekenen, dat uitstel voor de Wieringermeer geen afstel zal beteekenen. Als het maar half kan zal men het hier, ln Nederland's nieuwe provincie, al tot stand hebben ge bracht vóór men het goed en wel beseft (Nadruk verboden). HAAGSCHE POLITIERECHTER. Teveel in huis. Een bakker uit Wassenaar had teveel ln huls. Hij had altijd een flinke hoeveelheid brandstoffen opgedaan, maar de handelaar v. d. K. leverde nu 5000 kilo, hetgeen teveel was, want de bakker mocht maar voor een week voorraad hebben. Dat wist verdachte, zei de officier en daarom vorderde hij f. 40 boete sub3. 40 dagen- hechtenis, waarbij de officier er op wees, dat dc leverancier zelf eigenlijk ook schuld aan het geval had. De politierechter veroordeelde tot f. 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Niet toegestaan. Een arbeider was tegen den wil van een inwoner van Alphen op het erf van diens woning gekomen. Hij was gewaarschuwd daar te verdwijnen, doch die waarschuwing" had geen effect gesorteerd. Het gevolg was toen een proces-verbaal, zoodat de man zich voor den politierechter te verantwoorden had. Het bleken wel bij zondere omstandigheden te zijn, die de overtreding hadden doen ontstaan, doch de officier vond dat afdoende maatregelen tegen herhaling moeten worden genomen; hij vorderde f. 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. benevens twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. Het vonnis werd conform dezen eisch BESOMMINGEN. KATWIJK AAN ZEE. 14 Aug. Besommingen versche viscb: KW. 80 f. 29,80; KW. 30 f. 11.90. LJMUIDEN, 15 Augustus. VISCHPRUZEN. Deensche consignatlevischGroot/? schol 31 30; middelschol 28—27; zetschol 28—27; kleine schol 27—24; schar 22—21; haring 30—21; gul len 21—20; kleine schelvlsch 26. falies per 50 KG. i. Tarbot f. 2,10 per KG. ZoetwatervischSnoekbaars 5343 ci.; snoek 24; zeelt 30; blei 14; brasem 18—17 (per KG>. ZIJ SPEELDEN MET IN EEN KAZERNE GEVONDEN PATRONEN. De Naardensche politie heeft een zestal knapen aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan gevaarlijke baldadig heid. De jongens, die 1317 jaar oud zijn. brachten een bezoek aan de oude forten en kazernes in Naarden, o.a. de Promers- en Oranje-kazerne en hebben daar wat rondgesnuffeld. Zij maakten zich meester van oude mu nitie van den vorigen wereldoorlog 1914 1918, bestaande uit z.g. seinpatronen, die verpakt waren in doozen. Bulten werden de doozen open gemaakt, en vele van de patronen ontstoken. Daar deze patronen groote hitte ver spreidden en kunnen ontploffen, was deze baldadigheid lang niet ongevaarlijk. Door dat de ontbrande patronen groote witte plekken achterlieten, werd het gevaarlijke spelletje ook aan de politie bekend, die al spoedig kon overgaan tot de aanhouding van een der jongens. Deze verraadde zijn vriendjes en spoe dig waren zes Jongens gepakt. Bij het verhoor kwam aan het licht, dat de jongens nog vele patronen verborgen hadden, gewikkeld in krantenpapier en onder gras verborgen, met het doel, hier later nog eens plezier van te hebben. Vergezeld van de politie moesten de ijongens de verborgen seinpatronen opgra ven. In totaal werden nog negen doozen met een totalen inhoud van 900 patronen in beslag genomen. Eenlge van de jongens, die nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, aan de ouders zijn teruggegeven, waren reeds bekenden van de politie. VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik is het an- derhalfjarig zoontje van den heer H. van den Anker te Waalwijk in een kuip met water geraakt en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN HET PETROLEUMGEBIED VAN ST. MARCEL. Naar uit St. Gaudens ln het Zuid-Westen van Frankrijk wordt gemeld, is in het pe- troleumgebied van St. Marcel een reusach tige brand uitgebroken, die zich met de grootste snelheid uitbreidt. Brandweer uit naasten en verderen omtrek, zelfs uit Toulouse, is gealarmeerd. (Van onzen speclalen verslaggever). I. Heidc-en-vccn, heidè-en-vcen, heidc- en-veenDe locaaltrein van Zwolle naar Coevorden boemelt over de rails en de wicleadans klinkt één der in zittenden als een tergend-vervelend deuntje in de ooren: heidè-en-veen, heidè-en-vecn. Een etmaal later stapt dezelfde rei ziger in den sneltrein te Hoogeveen, met bestemming: het centrum van ons land. Hij heeft zoo juist een tocht van enkele 100den kilometers doorDrenthe- 1940 gemaakt. Een berg van indrukken heeft hij moeten verwerken, ja, ver werkt hij nog. Desondanks vindt hij tijd om naar de cadans der wielen te luisteren. En het 'dendert onder hem: weg-hèi, weg-veen, weg-hèi, weg-veen... Het moge vreemd lijken met een derge- 1 IJ ken begin- en slotindruk eenige artike len in te lelden, het ls er niet minder waar om. Het bewijs? De openhartige be kentenis, dat Drenthe-1940, met de duizen den H.A. oppervlakte beslaande ontginnin gen, den naam „stiefkind van Nederland" ln geen enkel opzicht verdient. Een tocht van 200 K.M., waarbij de heeren H. Kruit- bosch, inspecteur der Nederlandsche Helde Maatschappij, te Arnhem en J. Francke, hoofdopzichter in het ambtsgebied Coevor den. als gidsen optreden bij het bezoek aan de ontginningen en herontginningen is meer dan voldoende aanleiding geweest voor dezen lof. HET BEGIN. Het bestuur der Nederlandsche Heide Maatschappij nam in 1897 het besluit om bijzondere aandacht aan den Drentschen bodem te schenken, „omdat weliswaar en kele aangelegde ontginningen op heide grond met succes bekroond waren, maar vele ook met groote moeilijkheden te kam pen hadden, welke voor een gedeelte door de eigenaardige gesteldheid van den grond veroorzaakt werden." Zóó staat het in het in 1899 uitgebrachte rapport, dat grooten- deels berust op het door den heer J. Smid en wie kent deze figuur niet? inge stelde. gedetailleerde onderzoek. In dit rapport wordt gesproken van een ontginningsvraagstuk in Drenthe en de slotsom van den samensteller was, „dat de aanleg van bouw- en weiland en van bosch op de woeste en weinig opleverende gron den zeer wel mogelijk was. mits men reke ning hield met het feit, dat ook op het gebied van afwatering en verkeer het noodlge gedaan zou moeten worden!" De heer Smid heeft het probleem 43 Jaar geleden scherp gesteld, zóo scherp, dat men weinig anders kon doen, dan te be ginnen. De Nederlandsche Heide Maat schappij benoemde enkele jaren nadat het rapport was uitgebracht, een ambtenaar ln Drenthe, die ter beschikking stond van ledereen, die zijn woeste gronden wilde veijseteren of ontginnen. Zóó legde men den grondslag voor een organisatie, die zich in een snel tempo uitbreidde. Er kwa men meer ambtenaren in deze eene pro vincie en tenslotte is men, eenigen tijd ge leden, overgegaan tot de Instelling van een tweetal ambtsgebieden: Assen en Coevor den, met inspecteurs, hoofdopzichters, op zichters enz. enz. Ziedaar in het kort een terugblik op den snellen groei van den ontginningsarbeid, welke de ontsluiting van groote gebieden in Drenthe met zich bracht. Want de amb tenaren der Heide Maatschappij zagen ook wel degelijk het nut in van een goede af watering en van den aanleg van behoor lijke wegen. Op deze wijze is in 1910 o.m. een begin gemaakt in den ulthpek. welke zich achter Coevorden tot de Duitsche grens uitstrekt. Daar ziet de toerist thans rtlleen maar gezonden grond, waar de ge wassen willig groeien. Maar ln het begin? De heer Kruitbosch, die in 1908 in dienst van de Heide Maatschappij trad en om streeks dien tijd in Drenthe te werk werd gesteld, weet er van mee te praten. On danks het feit, dat de grond ln deze streek rijk aan humus was, leidde de boerenbe volking er een primitief, armelijk en on gezond bestaan. Alleen de verkeerde bo demstructuur belette hier een vooruitgang. De Maatschappij begon hier met den aan leg van proefvelden voor cultuur verbete ring. Het wantrouwen tegen het nieuwe moest eveneens overwonnen worden. En dus werden de zoogenaamde „pijp"- of „praatavonden" gehouden. Dan werden op een bepaalden avond in een boerderij de boeren voor een samenkomst uitgenoodigd en er werd dan heel gezellig over verbete ringen gepraat. Op die wijze wist men het vertrouwen te winnen. Den boeren hier werd de weg naar een betere toe komst gewezen. En het slot is. dat hier een welvarend gebied is gekomen in de plaats van de grootendeels drassige lan den, een gebied met een behoorlijk aantal verharde wegen, welke zooveel mogelijk langs de boerderijen loopen. Het ontwate- ringsvraagstuk werd eveneens opgelost. Daartoe werden ook de noodlge besprekin gen met de Duitsche autoriteiten gevoerd, resulteerend in de verbetering van het Schoonebeker Diep. Behoorlijke akkers en rijk grasland strekken zich hier thans uit, verdwenen ls de uiterst primitieve booë- cultuur. Wat dit was? De beste omschrij ving is wel deze, dat het een soort van vetwelderij was, waarbij een koeherder en een kudde half wilde beesten, benevens dc van stroo vervaardigde hut de booë een hoofdrol speelden. Het heele (jaar door weidde de kudde buiten, alleen de winter nachten werden in den primitieven stal doorgebracht. In dien stal verbleef ook de „booheer"Sneeuwde het te hard, dan bleef de „booheer" en ook de kudde in de hut. waar een beetje hooi dan het eenige voedsel voor de dieren was. Er zijn in deze streek nog enkele van die hutten, curiosa, die waard zijn hier bewaard te blijven om dat zij het verschil tusschen heden en ver leden zoo schitterend accentueeren. Nóg altijd' zijn er in Nederland onder wijsinrichtingen waar men van Drenthe zegt, dat het de „provincie ls van de groote stille heide, waar de herder eenzaam ronddwaalt" en „van de plaatsen, waar men turf wint." Dat de ontginners de ver- veners vlak op de hielen zitten en dat Drenthe naar verhouding reeds de meeste DE OVERSTROOMINGEN IN NOORD-CAROLINA. Als gevolg van de reeds gemelde over stroomingen. die door aanhoudende wolk breuken in de bergachtige streken van Noord-Carolina, Georgia, Tennesse en Vir ginia (V. St.) zijn veroorzaakt, zijn in totaal twintig personen om het leven ge komen. De materleele schade zou meer dan 10 millioen dollar bedragen. Talrijke land wegen zijn door aardverschuivingen ver sperd. Vele plaatsen staan nog onder water. Honderden menschen zijn dakloos. GEBOREN: Willem. Z. van J. v. Egmond en H. Bavelaar Johanna, D. van J. C. Vreeswijk en M. J. v. d. Berg Johannes, Z. van A. Slegtenhorst en G. M. Broers Simon, Z. van J. Ph. Ha- m er ling en S. Boom Adriana, D. van C. J. Franse en A. M. Plug Maria Johanna, D. v. W. A. Heemskerk en A. A. v. d. Meer Adria- nus, Z. van A. Heemskerk en T. v. d. Bent Cornells Johannes. Z. van C, v. d. Wal en J. E. v. Diggelen Arie, Z. van G. Rietveld en J. M. de Horde. OVERLEDEN: P. Guldemeester, hsvr. van P. v. Gelswijk 33 Jaar. GEHUWD. K. P. Favier gesch. en M P. Slootweg jd. L. R. de Groot Jm. en A. A. F. Friesesna Jd. J. Kramer jm. en J. v. d. Oudenaller jd. W. M. v. d Meij jm. en C. v. d. Heijden jd. A. v. d Vos Jm. en C. M. Thelen Jd. A. Witmer gesch. en H. J. W. Passier jd. ONDERTROUWD C. Mulder jm. 26 J. en M M. C. Rosemeier jd 23 j. (2 lijnen) rogge verbouwt en op de tweede plaats komt, wat de verbouw van fabrieksaardap pelen betreft, zijn voor velen onbekende feiten. In feite: men weet eigenlijk zoo weinig van Drenthe af. Het aantal toeristen is nog steeds gering. „De heide verdwijnt toch," zeggen de natuurminnaars. En dus laten zij deze provincie links liggen, wel licht niet eens wetend, dat de ontginners ter wille van het natuurschoon hier en daar natuurreservaten, waar men het hei delandschap in al zijn schoonheid kan be wonderen, hebben weten te behouden. (Nadruk verboden). 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7