LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 15 Augustus 19 STADSNIEUWS WELKE BON IS GELDIG! Verduistering moet zorgvuldiger zijn Binnenland j De Nederlandsche kinderen in de Oostmark Buitenland Duitschland en Z.O. Europa BEKROONDE DAHLIA'S. Op de deze week gehouden maandelijk- sche keuring uitgaande van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de. welke in de Koningszaal van Artls te Amsterdam plaats vond. behaalde de firma J. G. Ballego en Zonen alhier een certificaat eerste klasse met dè Engelsche halskraag dahlia Mrs. H. Brown. Een certificaat van verdienste werd be haald met "de" Nederlandsche decoratieve dahlia Amy BaHego-en de Engelsche pom pon-dahlia Tommy Laing. Onze stadgenoot, de heer A. van der Stolpe is geslaagd voor het notarieel- examen, eerste gedeelte. MniüUllllllllIMltM^ Bon nr. 14 (t.m. 6 September): 27* ons rijst, rijstcmeel of rijste bloem. Bon nr. 27 (tan. 6 September) 2'/» ons havermout, havervlok ken, gort of grutten. Bon nr. 40 (t.m. 6 September): j 27s ons tarwebloem of tarwemeel H of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweit- meel. I 1 Bon nr. 53 i (t.m. 30 Augustus) H 2l/t ons koffie of Va ons thee. Bon nr. 66 1 (t.m. 30 Augustus) 1 kilogram suiker. Bon nr. 74 (t.m. 30 Augustus): lVi kilogram suiker. Bon nr. 105 (t.m. 11 September) 1 ons maizena of griesmeel of 1 puddingpoeder. Puddingpoeders, 1 die niet vervaardigd zijn van of 1 niet hoofdzakelijk bestaan uit 1 producten bereid uit granen, rijst of tapioca, vallen niet onder de distributieregeling. Bon nr. 110 (t.m. 11 September): 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti. Broodbonnen nr. 1 (t.m. 22 Augustus): 2500 gr. rogge of 2000 gr. ander brood. Broodbon nr. 91 t/m. 100 (t.m. 15 Augustus): 1 2500 gram rogge- of 2000 gram 1 ander brood. Petioleumbon nr. 5 (t.m. 8 September) 1 2 liter petroleum. I Boterbon nr. 01 t/m. 04 n (t.m. 23 Augustus) g elke bon 250 gram boter. Vetbon nr. 01 en 02 (t.m. 23 Augustus): 1 elke bon 250 gram margarine, vet H of boter. Vetbon nr. 03 en 04 (t.m. 23 Augustus): j elke bon 250 gram boter tegen ge il reduceerden prijs. iiiiifliifuiniinnti FRANSCH ECHTSCHEIDINGSRECHT WORDT GEWIJZIGD. Het echtscheidingsrecht in Frankrijk zal, naar de „Petit DauphinoLs" meldt, wor den gewijzigd. Men schijnt weliswaar niet het plan te koesteren, echtscheidingen geheel en al te verbieden, maar men wil overijlde schei dingen tegengaan, door uitbreiding van de rechterlijke bevoegdheden bij het on derzoek van de ware verhoudingen. Bovendien zal de tijdsduur van de pro cedure worden verlengd terwijl het auto matische verloopen van scheiding van tafel en bed tot definitieve echtscheiding zal vervallen. (D.N.B.) WEDEROM EEN MOORD TE SJANGHAI. Tsjiang Sia-ling. een der drie meest vooraanstaande leiders van een geheimen bond te Sjanghai en lid van den gemeen teraad der Fransche nederzetting, een in vloedrijk zakenman, is gisteren te Sjang hai vermoord. De daad is gepleegd door een lid van zijn eigen lijfwacht, die ont stemd zou zijn geweest over zijn ontslag. DE HERBOUW VAN SPANJE. De Spaansche ministerraad heeft beslo ten een bedrag van 1.5 millioen peseta's uit te trekken voor den herbouw van ker ken. die door den burgeroorlog zijn ver woest. Van bevoegde Dultsche zllde schrijft men ons: Don laatsten tijd moest herhaaldelijk worden opgemerkt, dat de bevolking dc verduisteringsvoorschriften niet zorgvuldig genoeg in acht neemt. Zoo komt het nog steeds voor, dat in woningen bij geopend venster licht wordt aangestoken of dat buitenshuis sterke zaklantaarns of ander sterk licht wordt gebruikt. Voorts worden meermalen automobielen opgemerkt, die met kilometers ver zichtbare aangestoken koplampen rijden. Al deze dingen vormen een grove inbreuk op de verdulsterings- disclpline. Met het oog op de langer wordende nach ten Is het dringend noodig, dat de ver- duisteringsvoorschriftcn door de bevolking zoo nauwkeurig mogelijk worden nageko men. De politde heeft aanwijzing ontvangen hi de toekomst tegen overtreders van de verduisteringsvoorschriften met strenge straffen op tc treden. In dit- verband wordt er nogmaals op gewezen, dat de verduiste- ringsrvoorschrlften uitsluitend ter bescher ming van de burgerbevolking zijn uitge vaardigd. Het is daarom ieders belang, de voorschriften nauwgezet na te komen. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Vanochtend is de 12-jarlge wielrijder J. Bayens te Oosterhout door een vrachtauto aangereden en gedood. Het ongéluk gebeurde doordat de voor hem rijdende fietsers moesten Inhouden voor een vrachtauto. Bayens kwam hier door in botsing met de fiets van zijn oom, die voor hem reed. Hij viel en werd door de auto gegrepen. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Mr. H. J. Reinink, chef van de afdeeling hooger onderwijs aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, is van den aanvang der stichting van dc Nederlandsche Unie tot heden toe tijdelijk als haar algemeen secretaris opgetreden, Nu dr. H. G. W. van der Wielen, leider der volkshoogeschool te Bakkeveen, echter be reid is gevonden, het algemeen secreta riaat definitief op zich te nemen, heeft mr. Reinink zijn functie thans overgedragen BINDTOUW VOOR DEN LANDBOUW. In aansluiting op de dezer dagen in de pers verschenen mededeeling van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vlsscherij over de noodzakelijkheid van het inzamelen van in den landbouw gebruikt bindtöuw, wordt nog nader bekend ge maakt, dat het in de bedoeling ligt voor het ingezamelde touw een redelijke vergoe ding te geven. Te zijner tijd zullen hier omtrent verdere mededeellngen worden gedaan. PRAKTISCHE SAMENWERKING TUSSCHEN UITGEVERS VAN TIJDSCHRIFTEN. De onlangs opgerichte vakgroep van uitgevers van nieuwsbladen en tijdschrif ten „Provinciale en periodieke pers", welks ledenaantal het getal 300 reeds heeft over schreden, terwijl dagelijks nieuwe aanmel dingen binnenkomen, heeft zich tot de uitgevers van nieuwsbladen en tijdschrif ten gewend met het volgende rondschrij ven: Het zal u niet ontgaan zijn, dat alom in den lande een streven naar concentratie valt waar te nemen. Herhaaldelijk lazen wij in de pers van organisaties, welke tot fusie of samenwerking besluiten. Dit is een aangelegenheid, welke tevens consequen ties heeft op het terrein van de uitgeverij van vereenigingsorganen. Immers fusies, als bedoeld, hebben veelal tengevolge, dat de organen van gefusionneerde organisa ties verdwijnen, resp. in elkander overgaan. De besturen van de groepen vakbladen en algemeene tijdschriften van dc vak groep P.P.P. hebben aan deze kwestie hun aandacht gewijd. Men is tot de overtuiging gekomen, dat het gewenscht is eenige richtlijnen te geven, welke door uitgevers van vereenigingsorganen als bedoeld in acht genomen dienen te worden. Uitgangspunt is de stelling, dat het on maatschappelijk moet worden genoemd, indien tengevolge van concentratie of fusie van organisaties een of meer uitgevers van organen dier organisaties de dupe zcuden worden van eventueele pogingen van een collega-uitgever om zich een bevoorrechte positie te verwerven en in den vervolge de uitgave van het vereenigings-orgaan der gefusionneerde organisaties voor zich al leen op te eischen. Het is derhalve onder deze omstandig heden noodzakelijk, dat de uitgevers van organen van bij een concentratie of fusie als boven bedoeld betrokken organisaties onderling overleg plegen om tot een voor hen allen bevredigende oplossing te ge raken. Dergelijke oplossingen zijn mogelijk b.v. in den vorm van een belangengemeen schap al of niet in den vorm van een af zonderlijke N.V. of een financieele uitkee- ring door den uitgever, die voortaan alleen het betrokken orgaan zal uitgeven, aan een collega, die het door hem uitgegeven orgaan ziet opgaan in de concentratie. Mocht een dergelijk overleg niet slagen, dan kan door den uitgever, die zich bena deeld of bedreigd voelt, de bemiddeling woren ingeroepen van de leiding van de vakgroep P.P.P. resp. van het bestuur der groep vakbladen en algemeene tijdschrif ten. Correspondentie over deze aangelegen heid dient te worden gericht aan het algemeen secretariaat, Joh. Vermeerstraat 29, Amsterdam-Z. De ervaring, met de Nederlandsche kin deren ln de Oostmark opgedaan, zijn bijna over de geheele lijn goed. Dc kin deren maken het uitstekend en de pleeg ouders zijn in het algemeen ook over hun gedrag tevreden. Het is natuurlijk, dat on der ongeveer 7000 uitgezonden kinderen ccnige gevallen van helmwee zijn voorge komen. Iedereen, die zich zijn kinderjaren voor den geest kan halen, zal dit begrijpen. Ouders van dergelijke kinderen doen dan ook goed daar heel rustig op te reageeren en hun kroost aan te moedigen zich bij de n«"jwe omgeving aan te passen. Het is te betreuren, dat 37 kinderen uit de Oost mark moesten worden teruggestuurd, om dat zij zich slecht gedroegen. Zij waren ofwel onzindelijk, ofwel ongezeggelijk, ruw of oneerlijk. Dit aantal is echter klein ver geleken bij de vele anderen kinderen, die ook hun gastljeeren tot genoegen strekken. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat brieven aan de kinderen moeten worden verzonden in een enveloppe, waarop een horizontale streep is getrokken. Boven de streep staat: „An die Kinderaktlon Nicder- lande-Ostmark. Kneuterdijk 20, Den Haag" onder de streep komt de naam van het kind, de naam van den gastheer, het straat nummer en de plaatsnaam. De brief wordt volgens binnenlandsch tarief gefrankeerd. Hij is in twee dagen ter plaatse. Indien er ouders zijn, die vinden, dat de kinderen te weinig terug schrijven, kunnen die bU de genoemde Kinderaktlon in Den Haag hulp vinden. Het is onnoodig levensmiddelenpakket ten te zenden. De kinderen hebben heusch genoeg. Dergelijke pakketten worden niet meer verzonden. Eens in de veertien dagen kunnen de ouders bij wijze van hartelijk heid een pakje van ten hoogste een pond sturen. Ds. Mr. W. VAN GRIETHUYSEN OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is ln den ouderdom van 71 jaar overleden ds. mr. W. van Grlet- huysen, emeritus-predikant der Nederland sche Hervormde Kerk en oud-griffier van het Haagsche gerechtshof. Ds. van Griethuysen aanvaardde ln 1894 te Domburg het predikambt. In 1895 werd hij benoemd tot predikant bij de Indische kerk en ln hetzelfde jaar aanvaardde hij zijn ambt te Semarang. Hij stond vervol gens te Tandjoengpinang, Makassar, Fort de Koek, BandJermasLn, Soerabaja en Me- dan. In October 1918 werd hem ontslag uit den Indischen dienst verleend. In 1920 pro moveerde hij aan de Loldsche universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1921 volgde zijn benoeming tot substituut griffier bij het Haagsche gerechtshof en in 1929 werd hij benoemd tot griffier, als hoe danig hem in 1938 eervol ontslag werd ver leend in verband met het bereiken van den 70-Jarigen leeftijd. MILITAIRE MAATREGELEN VAN ENGELAND IN BIRMA. Naar dc New York Times uit Tsjoengklng meldt, hebben uit Rangoon aangekomen reizigers medegedeeld, dat de Engclschen klaarblijkelijk uit vrees voor de Japannec- zen de Noordelijke grens van Birma hebben versterkt en ln Lasho en andere Noord-Blr- maansche steden luchtdoclartillerlc ln stel ling hebben gebracht. (D.N.B.) ENGELAND EN DE BEZETTE GEBIEDEN. Naar de Britsche radio mededeelt, hebben 130 leden van het Britsche parlement aan de regeering een nota doen toekomen, waarin de regecrlng duidelijk te verstaan wordt gegeven, dat zij iedere poging van het buitenland de door de Dultschers be zette gebieden van levensmiddelen te voor zien, dient te vcrrhlndcrcn. De schaarschte aan levensmiddelen moet door Dultschland zelf worden opgeheven. (D.N.B.) VERHOOGING VAN SPOORTARIEVEN IN ENGELAND. Den lstcn October worden, volgens En gelsche berichten, de Engelsche spoorweg tarieven verhoogd. De verhooging, welke men wil toepassen, bedraagt 17.5 procent van de tarieven van voor den oorlog. Ook de tarieven voor het goederenvervoer zul len overeenkomstig verhoogd worden. (D.N.B.) VAN ONTSLAG EN LOONBETALING. In verband met een mogelijke onjuiste uitlegging van de verordening betreffende het beperken van werk schrijft de secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van sociale zaken nader aan de ge meentebesturen o.a.: De ontslagen, gegeven voor 11 Juni doch na 9 Mei 1.1. moesten volgens het eerste des betreffende uitvoeringsbesluit onmiddellijk worden Ingetrokken. Deze bepaling moet aldus worden opge vat, dat de werkgever, mits het ontslag ge geven werd conform de verordening van 27 Mei, den arbeider geen loon behoeft te be talen vanaf den datum van ontslag tot 11 Juni. Is het ontslag verleend voor 11 Juni over eenkomstig de verordening en naderhand door den directeur-generaal van den arbeid of door de door hem hiertoe gemachtigde organen goedgekeurd, dan behoeven, indien het verzoek om toestemming is ingediend voor 1 Juli, evenmin loonen door de werk gevers aan de arbeiders te worden uitbetaald over het tijdvak van 11 Juni tot aan den datum van goedkeuring van het ontslag. Degenen, die na 1 Juli het verzoek om arbeiders te mogen ontslaan, hebben inge diend. zijn verplicht dien arbeiders loon uit te betalen vanaf den datum van het eerste uitvoeringsbesluit 11 Juni tot aan den dag, waarop na verkregen vergunning van den directeur-generaal van den arbeid het ontslag ingaat. PAKKETPOST MET DUITSCHLAND. Met ingang van heden is het verkeer met dringende pakketten, ijlpakketten en rem- bourszendingen tusschen Nederland en Duitschland opengesteld. DOOR EEN HOND AANGEVALLEN. Eenige weken geleden kreeg de familie K. te Loenen aan de-Vecht een driejarige her dershond cadeau van een familie, wonen de onder de gemeente Nigtevecht. Reeds aanstonds bleek er kwaad bloed in het beest te zitten, doch men hoopte, dat het dier spoedig aan zijn nieuwe omgeving ge wend zou geraken. Dit is echter niet ge beurd. Toen een vijfjarig zoontje van de fami lie K. met den hond speelde, waarschuwde de moeder hem om dit niet te doen. Het kind staakte het spel en blijkbaar zag de hond wie er de schuld van was dat hij zijn speelgenootje kwijt raakte. Op een gegeven moment sprong hij de vrouw naar de keel, waardoor zij kwam te vallen. Als een dol geworden dier begon het beest de op den grond liggende vrouw te bijten. Gelukkig wist men na eenigen tijd den hond van .ie vrouw af te halen. Zij had echter al een tiental ernstige beten bekomen, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Om verder onheil te voorkomen heeft men het dier afgemaakt. HET G ENER AAL-GOUVERNEMENT. Onder het opschrift: „geen bezet gebied meer," schrift de Krakauer Zeltung naar aanleiding van de wijziging van den naam „generaal-gouvernement voor de bezette Poolsche gebieden" in „generaal-gouver nement", het volgende: Met het geven van een definitieven naam aan een gebied, dat door de Dultsche wapenovcrwlnnlngen in het bezit kwam van de Dultsche sou- vereiniteit, is de feitelijke toestand ook formeel duidelijk gemaakt. Het feit, dat de Dultsche krachten, die voor deze taak van herbouw ter beschikking werden gesteld, iets vanzelfsprekends werd geacht, is een bewijs hoe groot de reserve aan menschen- materlaal ln het oorlogvoerende Dultsch land moet zijn, dat het dit kon prestoeren zonder schade te berokkenen aan zijn oor logsenergieën. De verantwoordelijkheid niet alleen een "oorlog te winnen om te overwinnen, doch om nieuwe duurzame Europeesche verhou dingen te vormen, gaf aanleiding aan het leven van dc bevolking ln het generaal- gouvernement langzamerhand het karakter van duurzaamheid te geven. De overwinnaar bleef in het land, maak te natuurlijk ook van de rechten van den overwinnaar gebruik, doch bevrijdde het land daarbij tevens van dc zwaarste zor gen. Het doel van Dultschland in dit ge bied, ln den kortst mogelijken tijd een binnenlandsche pacificatie en zelfstandige verhoudingen te vei'krijgen, Ls bereikt. Het generaal-gouvernement heeft het karakter van een bezet gebied verloren. De bena ming „het generaal-gouvernement" is een vastomlijnd begrip. BERICHTEN OVER ENGELAND. Volgens een bericht van den correspon dent van de „World-Unlon-press" uit Lon den, heeft de leider van het verdedigings district Zuidwest-Engeland, kolonel Am brose, aan het ministerie van oorlog ln Londen een dringend verzoekschrift ge stuurd, waarin de gevolgen staan vermeld van de concentratie van Dultsche lucht aanvallen ln de afgeloopen acht dagen. In dit verzoekschrift verzoekt de kolonel ten eerste: de onmiddellijke machtiging om de met groote deelen der bevolking be gonnen cursussen voor het afweren van parachutisten en de verdediging te mogen staken. Ten tweede: een bevoorrechte ver zorging van het district Zuidwest met on derdeden voor de luchtdoelartillerie en van nieuw luchtdoelgeschut. Ten derde: een verdubbelde bescherming door jacht vliegtuigen en ten vierde: het terugroepen van nachtjagers, die juist in deze bijzonder getroffen gebieden totdusverre nog in het gehe niet zijn opgetreden. Ten vijfde: om het reeds veelvuldig door Londen toegezegde vervangingsmateriaal voor ballonversperringen en ten zesde, de werkloos geworden mijnwerkers uit Wales naar de wapenindustrieën in het district Zuidwest over te plaatsen. Teneinde de urgentie van zijn verzoek schrift goed te doen uitkomen, wordt het voorafgegaan door een nauwkeurige schil dering van de verhoudingen in zijn verde digingsdistrict. De arbeiders ln de wapen industrieën moeten gemiddeld per dag tien uur werken. Hun arbeid wordt bijna zon der onderbreking door het gillen der alarm- sirenen begeleid. Zij mogen hun plaatsen echter tijdens de vlak op elkaar volgende alarmsignalen niet verlaten. Als zij thuis zijn, moeten de arbeiders krachtens de geldende bepalingen bij ieder alarm in den schuilkelder gaan, zoodat zij tijdens de afgeloopen week geen enkelen nacht meer dan zes uur rust hebben gehad. Deze zes uren waren dan nog lederen nacht in drie of vier periodes verdeeld. „De menschen", zoo wordt verder hierin gezegd, „zien er bleek uit, hebben rood- omrande oogen en een slappe houding". De arbeidsprestaties dalen sterk. De werklust is over het algemeen op een totdusverre nog niet gekend laagtepunt gekomen. In een fabriek heeft zich 18 en ln een andere fabriek 23 van de arbeiders ziek gemeld. In vele gevallen is het zeker en in talrijke andere gevallen waarschijnlijk, dat de „zieken" eenvoudig over hun zenuwen heen en gevlucht zijn. De tranen der vrou wen, de angst der kinderen, de stemming onder de ouderen als gaat de wereld ten onder, het slechte humeur van de vaders, dat alles drukt behalve de onmiddellijke uitwerking van de onophoudelijk aanrol lende Dultsche luchtaanvallen, tot bijna in het ondraaglijke op de reeds niet meer zeer flinke stemming der afbelders en be dienden. (D.N3.) EEN WAARSCHUWING. Dc „Dienst aus Deutsohland" meldt: Te Berlijn bestaat dc Indruk, dat de vatting der asmogendheden ten aanziq van dc te Salzburg on Rome besproken Z.O.-Europeesche problemen door de betrot ken landen niet op de Juiste waarde word; geschat. Zoowel het feit, dat de recht strceksche onderhandelingen tusschen d- betrokken regeeringen, waartoe de asmo gendheden hebben aangespoord, slecht» traag vorderen, alsook bepaalde stemming», en meenlngsultlngen in de pers der betref fende landen, goven derhalve welingelicht» politieke kringen tc Berlijn aanleiding, hü Dultsche standpunt ten aanzien van he: complex der actuecle Z.O.-Europcesche vraagstukken nogmaals te preciseeren o oen wijze, waarvan het waarschuwend accent niet over het hoofd mag worden ge zien. Men wijst cr op, dat het meer op daden dan op woorden aankomt en daarom he: alleen met de lippen belijden van de begin selen van de Dultsche buitenlandsche po litiek van geen Invloed op de houding cn het oordeel van het Dultsche rijk kan zijn Opnieuw wordt er aan herinnerd, dat Dultschland, en ovenzoo Italië, niet het voornemen hebben, de door hen voorge stane beginselen eener nieuwe orde ln Z.O, Europa met de ongetwijfeld aanwezige macht aan wlen ook op te dringen. Dc belde asmogendheden hebben veeleer een beroep gedaan op het gezonde verstand, den zin voor gerechtigheid en het verantwoorde lijkheidsgevoel, om uit deze moreele hou ding ln vrije overeenkomst een regeling der geschilpunten tc doen geboren worden. In deze houding mag men echter niet een tee ken van zwakte zien, dat het mogelijk maakt, den ernstlgen raad der asmogend heden ln blnnonlandsch-polltleke conflic ten in den wind te slaan. Men heeft, naar men van Dultsche zijde verklaart, wel be grip voor bepaalde begeleidende verschijn selen van de nieuwe orde ln Z.O.-Europa, voor zoover het gevoelsreacties zijn van niet-beslissende beteekenis. Anders en veel scherper zouden deze gebeurtenissen ech ter te Berlijn beoordeeld worden, wanneer hier sprake mocht zijn van acties ln dienst van vreemde belangen, die dan alleen be- heerscht kunnen worden door het doel, de duurzame pacificatie in het Z.O.-Europee- sche gebied tegen te werken. Tegenover zulke belemmeringspogingen van binnen en van bulten uit stelt men te Berlijn nog maals het groote doel, dat de landen, die ln Z.O.-Europa hun gemeenschappelijke levensruimte hebben, ln een geest van rechtvaardigheid en billijkheid den weg vinden naar regeling der uit het verleden dateerende geschillen en gemeenschappenk offers moeten brengen om de thans nog be staande wrokgevoelens definitief te over winnen. Daarom moeten ook de betrokke nen ln het Zuid-Oosten begrijpen, dat het niet om partijen, niet om revanche en niet om een kwarteeuw gaat, doch om een na tionale pacificatie voor de komende eeuwen. Duitschland en Italië zullen evenwel dat staat vast de houding der landen ln Z.O.-Europa ln de kwestie Yan vrede en een duurzame nieuwe orde met scherp toezien- den blik gadeslaan. OVERSTROOMING VAN GELE RIVIER EISCHT DUIZENDEN SLACHTOFFERS. De Gele Rivier ln China, waarvan het peil de laatste dagen op onstcllende wijze was gestegen, is buiten haar nieuwe bed ding getreden, ten gevolge waarvan dui zenden personen zijn verdronken. Een groot aantal boerderijen is door de aanstormen de watermassa's weggevaagd. Op verscheidene plaatsen aan den Wes telijken oever van de nieuwe Gele Rivier is dc dijk bezweken. Het geheele gebied tusschen den Loenghal-spoorweg en de oude Gele Rivier staat onder water. (Domei). DE SPIONNAGEZAAK IN JAPAN. Vanwege het Japansche ministerie van justitie ls een verklaring gepubliceerd, .waarin gezegd wordt, dat de door James Cox, den Reuter-correspondent te Tokio, nagelaten documenten, onbetwistbaar de juistheid hebben aangetoond van de tegen hem Ingebrachte beschuldigingen van splonnage. Naar men weet, werd Cox op 27 Juli gearresteerd en pleegde hij op 29 Juli zelfmoord door uit de derde verdie ping van het hoofdbureau van politie te Tokio te springen. In de verklaring wor den de feiten opgesomd, waaraan Cox zich heeft schuldig gemaakt. (Domei). DE GEHEIME GENOOTSCHAPPEN IN FRANKRIJK. Naar uit Vichy wordt gemeld, bepaalt de wet, die voorziet ln het opheffen van de geheime genootschappen en die vandaag in het staatsblad zal verschijnen, o.a. dat al len, die de ontbonden genootschappen of vereenigingen verder steunen of deelnemen aan de directe of indirecte verantwoorde lijkheden, gestraft zullen worden met een gevangenisstraf, varieerende van zes maan den tot twee jaar en met geldboeten tot een maximum van 5000 francs. Buitenlanders kunnen het land worden uitgezet. Dit de creet heeft ook kracht van wet in Algerië, de Fransche koloniën, protectoraten en Fransche mandaatsgebleden. (DNB) CONFERENTIE IN SJANGHAI. De commandanten van de buitenland sche garnizoenen hebben vanochtend om tien uur een conferentie gehad met den ge meenteraad. De conferentie was om twee uur afgeloopen. De commandant van de Fransche troepen woonde de conferentie als waarnemer bij. Deze vergadering was door vice-admiraal Takeda bijeengeroepen voor het bespreken van de Japansche voorstellen inzake het regelen van de kwestie, wie het politietoezicht zal uitoefenen in het Engel sche gebied, nu de Engelsche troepen uit Sjanghai zijn teruggetrokken. Over den aard der vanochtend gevoerde besprekingen is niets bekend, doch naar verwacht wordt, zal morgen een communiqué worden uit gegeven. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2