De aanval op Engeland voortgezet De Engelsche blokkade gedoemd te falen fsie Jaargang DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 No. 24659 Gisteren echter „pauze" eemge Opmerkelijke verklaring van Knox De Führer overhandigt maarschalkstaven Uit Engeland over Italiaansche pers Engelsche strooibiljetten Roemenië en Hongarije EERSTE BLAD Feiten van den dag Uit Amerika Goede oogstvooruitzichten in Europa KïïïïS? den diplomaten dienst te veriaten. Verspreide Berichten LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en ,'s Zaterdags 50 ets, by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindeplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per week0.18 Franco per post 235 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 030 per 3 mnd.) De Dultsche luchtmacht heeft gisteren, naar het DN.B. verneemt, slechts weinig formaties in den strijd gebracht. Bij de ten uitvoer legging der opdrachten, in de eerste plaats gewapende verkenning boven het Kanaal en vernietiging van versper ringsballons aan de Zuid-Oostkust, ont stonden op verscheidene plaatsen hevige luchtgevechten, waarbij de vijand taaien tegenstand bood. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten zijn boven het graafschap Kent 22 Britsche Jachtvliegtuigen, voor het mee- rendeel Spitfires, neergeschoten, terwijl vijf Dultsche Messerschmldts verloren gin gen. Bij Dover zijn 9 versperringsballons neergeschoten. In de middaguren zijn havenwerken en vliegvelden aan de Zuid-Oostkust van En geland opnieuw het doel geweest van he vige Dultsche bomaanvallen. Brltsche Ja gers boden weerstand aan de Junkers-dulk- bommenwerpers, doch konden het bin nendringen van de Dultschers niet ver hinderen. Op verschillende punten in de omstreken van Dover zijn enorme branden te zien. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft bij acn laatsten aanval van Dultsche Stuka's van gisteren, een bom van middelzwaar kaliber een in de haven van Portsmouth liggend oud dok getroffen, waarin het vroegere vlaggeschlp van Nelson, de „Vic tory" lag .De bom ontplofte in het water op ongeveer zeven meter afstand van de „Victory". Door de kracht der ontploffing werd de achtermast, waaraan de vlag van Nelson en de Union Jack wapperden, om- vergeslagen. Het bericht over de uitwerking van deze bom heeft vooral onder de manschappen der marine meer ontsteltenis gewekt, dan de van militair standpunt uit gezien veel ernstiger schade aan de havenhoofd- en haveninstallaties. De bijgeloovige zeelieden zien ln het feit. dat de vlag van Nelson In de golven verdween, een kwaad voor- leeken. (D.N.B.) Ook in Londen vielen, volgens Reuter, bommen, waardoor tal van branden ont stonden. Slechts enkele personen werden gedood. De Frankfurter Zeitung schrijft: „Engeland heeft den eersten militairen stap in dezen oorlog vrijwillig kunnen doen, doch thans moet het den strijdverm aannemen, waartoe het door zijn tegen stander gedwongen wordt. Wel zijn de En- gelschen den oorlog begonnen met een po litiek en economisch offensief, maar in mi litair opzicht hebben zij zelf het defensief gekozen, dat beantwoordde aan hun op vatting over de kracht der verdediging. Engeland wist toen zelf nog niet, hoe ver ouderd die opvatting was. Zoo hebben de Engelschen er met hun bondgenooten zelfs van afgezien, de Duitsche weermacht aan te vallen, toen die in Polen vocht. Thans kunnen zij slechts in het defensief blij ven. Terwijl meer scheepsruimte verloren gaat dan ooit sedert het uitbreken van den oorlog, terwijl een deel der toegangswegen reeds moest worden afgesloten, worden Engelsche havenwerken, wapenfabrieken en olietanks in ruïnes veranderd. De beste Engelsche jacht- en gevechtsvliegers ko men hi het vuur der Dultsche jagers bo ven het Kanaal om. Tragisch daarbij moet de Duitsche toeschouwer het vooral vin den, dat dit Engeland, hoewel het in mili tair opzicht geen keus meer heeft, op po litiek terrein het onheil zeer wel had kun nen ontgaan. Men heeft bijna het gevoel, alsof de massa van het Engelsche volk van den oorlog slechts een meer litteraire voor stelling gehad heeft, alsof zij niet geheel heeft beseft, wat dit woord oorlog voor Engeland inhield. Thans leert men door ervaring, wat altijd de bitterste en duurste vorm van onderwijs is. Het D.N.B. meldt uit New York: Knox, de Amerlkaansche minister van marine heeft gisteren in de militaire com missie van het Huls van Afgevaardigden een sensationeele verklaring afgelegd Knox heeft aangedrongen op het aan nemen van het voorstel tot invoering van den dienstplicht. Hij staafde dit met de op merking, dat de Vereenigde Staten tenslot te in de geheele wereld geen vriend meer zullen hebben, indien Engeland de neder laag lijdt. Hij bidt God, dat dit niet moge geschieden, maar niettemin is een Engel sche nederlaag mogelijk binnen 60 dagen. Geen Amerikaan heeft een nauwkeurig beeld van den strijd om Engeland, want Amerika verneemt niet de volle waarheid en kent niet den omvang van de werkelijke verliezen. Indien de Vereenigde Staten thans een vloot van drie millioen ton zouden bezitten, die den Allantlschen en den Stillen Oceaan zou kunnen controleercn, dan zou een enorm landleger niet noodig zijn. Helaas zullen de Vereenigde Staten eerst in 1946 over een vloot van voldoenden omvang be schikken. Op een vraag van den republikein Calson of er voor de Vereenigde Staten oorlogsge vaar ln het Verre Oosten bestaat, heeft de minister van marine geantwoord, dat in deze gevaarlijke tijden niemand weet waar gevaren kunnen opduiken. Amerika moet sterk genoeg zijn om aan alle gevaren het hoofd te bieden. Over den Atlantlschen Oceaan dreigt geen onmiddellijk gevaar, doch in geval van een nederlaag van Enge land zou de positie van Amerika slechter zijn dan ooit te voren. De Führer heeft gisteren ln zijn werkka mer in de nieuwe rijkskanselarij aan den Rijksmaarschalk en de op 19 Juli bevorder de generaais-veldmaarschalken de onder scheidingsteekenen van hun rang, de maar schalkstaven, overhandigd. Hij sprak woor den van dank voor de verdiensten, die de maarschalken zich hebben verworven bij de Dultsche overwinningen en wees op de verplichtingen, die de rang van maar schalk hun tegenover volk en rijk oplegt. De veldmaarschalken der luchtmacht Mllch, Sperle en Kesselring konden aan de plechtigheid niet deelnemen, daar de ope raties van het luchtwapen hun afwezig heid uit de hoofdkwartieren niet toelaten. EEN RADIOREDE VAN EDEN. De Brltsche minister van oorlog, Eden, heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zelde: een blik op de kaart van Europa zou voor Engeland met recht verpletterend kunnen zijn, maar een blik op de wereldkaart toont, dat Groot-Brit- tannië altijd nog een beslissend woord heeft mee te spreken. De positie van Engeland wordt gekenmerkt door een superieure vlootmacht, door de heerschappij ln de lucht, welke het wil veroveren, en door een steeds groeiend leger. De minister beweerde voorts, dat er weer een expeditie corps gereed staat, dat een groot leger in opleiding is en dat de binnenlandsche weercorpsen, die reeds meer dan lJ/2 mil lioen leden tellen, van een schitterenden geest bezield zijn. Eden meende, dat ter bescherming van de eilanden een offensief de verelschte tactiek is en dat dit ook in het voornemen ligt. (DN.B.) DE UITVOERHANDEL. De Britsche minister van overzeesche zaken heeft voor de radio gesproken en zich daarbij in de eerste plaats gericht tot die mannen en vrouwen in Groot-Brittan- nië, die voor den Engelschen uitvoerhandel werken. Hij verzekerde hun, dat hun werk even belangrijk is als dat van den Engel schen soldaat zelf en van de arbeiders in de munitiefabrieken. Zij dragen recht streeks bij tot de bestrijding van den vijand, want zij zijn het, die Engeland voorzien van de zoo noodige deviezen. Zeker kan het land zijn invoer, welke door den oorlog is toegenomen, met goud beta len, maar het goud reikt niet voor eeuwig. Deviezen kunnen ook daarmede verdiend worden, dat Engeland ln opdracht van het buit .nland goederen met zijn schepen ver voert, deze goederen verzekert of andere dienstprestaties verricht, die in deviezen betaald worden. Deze inkomsten zijn ech ter door den oorlog, de beperking ln de scheepvaart en de eigen behoefte aan scheepsruimte sterk ingekrompen. Enge land heeft nu zijn schepen zelf noodig om alles in te voeren wat voor den strijd ver der noodig is. Er valt nu eenmaal niets aan te veranderen, dat Engeland vele din gen van overzee betrekken moet. (D.N.B.) INDIË. In het Lagerhuis heeft de Britsche minister voor Indië, Amery, gisteren op nieuw meegedeeld, dat Indië ten aanzien van de eventueele vervulling zijner politie ke wenschen tot na den oorlog moet wach ten. Een nieuwe Indische grondwet, aldus Amery, zal zoo spoedig mogelijk na den oorlog door een vertegenwoordigende orga nisatie der voornaamste elementen van het Indische nationale leven worden opgesteld. In een Ingezonden stuk in de „News Chronicle" stelt Gandhi vast, dat de bood schap van den onderkoning mislukt is. Engeland kan niet zeggen, dat het voor een rechtvaardige zaak strijdt, indien het niet rechtvaardig is tegenover Indië. Ik vrees, zoo schrijft Gandhi, dat de demo cratie schipbreuk heeft geleden. CHAMBERLAIN. Chamberlain heeft gisteren het zieken huis kunnen verlaten en zal een kort ver lof nemen teneinde volledig te herstellen. De Italiaansche bladen geven den volle- dlgen tekst weer van de strooibiljetten, welke gelijk met de bommen door Engelsche vliegtuigen in Italië zijn uitgeworpen en merken op, dat Londen aldus hoopt eenigen invloed op den geest van het Italiaansche volk te kunnen uitoefenen. Het is een nieuw bewijs van de dwaasheid der Britsche propaganda, schrijft de Gior- nale d'Italia. Het Italiaansche volk weet heel goed, dat het de wapens heeft moeten op vatten om zich te bevrijden van de tyrannle van Groot-Brittannië, dat Italië altijd ge vangen heeft gehouden in de Middelland- sche Zee en zijn demografische en econo mische uitbreiding heeft belemmerd. Daar om kunnen de Italianen den tekst van de strooibiljetten lezen als een document van de intellectueele en geestelijke ellende van den vijand. Een volk als het Italiaansche. dat aan de zijde van Duitschland strijdt voor de vrijheid en grootheid der twee jonge volkeren tegen een oude en conservatieve mogendheid die hen in staat van inferiori teit wilde houden, leest de dwaze oproepen en belachelijke dreigementen in die strooi biljetten met onverschilligheid. De Tribuna schrijft, dat het misdadige bombardement van open steden in Noord- Italië, dat uitsluitend slachtoffers maakt onder de burgerbevolking, een afleidings manoeuvre is, welke de Engelschen onder nemen wegens de nederlagen bij hen zelf en in Afrika. In ieder geval is het dwaas te hopen, dat de inhoud van de strooibiljetten eenige uitwerking zal hebben, terwijl zij ge lijk met moorddadige bommen worden uit geworpen. De geheele Romeinsche pers wijst voorts op de laffe houding van de Britsche vlie gers die des nachts open steden bombar deeren. De Engelschen hebben niet den moed overdag aan te vallen zooals de Ita lianen doen. Zij durven het Italiaansche afweergeschut en de Italiaansche jagers niet te trotseeren. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Het betalingsverkeer met Joego-Slavië en het Protectoraat over de clearing. (2e Blad). Vrijwilligers van den opbouwdienst naar Frankrijk. (Binnenland. 2e Blad). De „Statendam" wordt gesloopt. (Binnen land, 2e Blad.) AMSTERDAMSCHE IEURS Matige omzetten - Na vaste opening wisselvallig koersverloop - Aku's leven- lig en vrij sterk schommelend - Beleg gingen prijshoudend - Amerikanen weinig veranderd. Buitenland Naar uit Herkulesbad in het banaat ver luidt, worden daar reeds alle voorbereidse len voor de Roemeensch-Hongaarsche on derhandelingen getroffen. Men verwacht, dat de besprekingen morgen beginnen. De Roemeensche regeering had aanvankelijk een slot bij Sinaja als plaats van confe rentie voorgesteld, doch dit plan heeft men laten varen op wensch der Hongaarsche regeering. De Hongaarsche delegatie staat onder leiding van den gezant Hory, die vergezeld wordt van verscheidene hooggeplaatste stafofficieren en ambtenaren van het mi nisterie van buitenlandsche zaken. De aanval op Engeland. (Ie Blad). Opmerkelijke verklaring van den Ameri- kaanschen minister Knox. (Ie Blad). E VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: I-Ioewel volgens Engelsche verwachtingen het Europeesche vasteland door een slech ten oogst en de Britsche blokkade een hongersnood zal doormaken, wordt, naar de Dienst aus Deutschland meldt, van Dultsche zijde vastgesteld, dat de oogst in Duitschland noch ln Europa slecht zal zijn. Veeleer kan een gemiddelde graan oogst en een goede hakvruchtenoogst ver wacht worden. Van de hakvruchten kan zelfs een zeer groote oogst tegemoet gezien worden, dank zij het vochtige weer en het feit, dat in groot-Duitschland veel grond voor de teelt van hakvruchten gebruikt is. De Reichsnahrstand heeft er reeds bij den landbouw op aangedrongen, dat voor een voldoenden varkensstapel gezorgd wordt, opdat de rijke voederoogst ten volle ge bruikt kan worden. Het internationale landbouwinstituut te Rome heeft reeds verklaard, dat in geheel Europa een goede gemiddelde oogst te ver wachten ls. Roemenië, bijvoorbeeld, meldt een normaal tot goeden oogst en denkt een uitvoeroverschot van 400.000 ton ter beschikking te zullen hebben. Uit Bulgarije wordt gemeld, dat de oogstcijfers ongeveer overeenkomen met het gemiddelde der laatste jaren. Ook in Hongarije verwacht men een goeden gemiddelden oogst. Al leen ln Zuid-Slavië en Griekenland schijnt de oogst tamelijk ongelijkmatig te zijn, doch tegenover een achteruitgang voor sommige producten zal wel een stijging voor andere staan. CUDAHY BIJ PRESIDENT ROOSEVELT. De ambassadeur der Vereenigde Staten in België, Cudahy, heeft gisteren een onder houd gehad met president Roosevelt. Na dit onderhoud verklaarde Cudahy aan de pers, dat hij gemachtigd was mee te deelen, dat president Roosevelt hem wegens zijn te Londen aan de pers verstrekte verklaring geen verwijt gemaakt had en zulks ook niet voornemens geweest was. Cudahy zelde zich tegenover den president er over be klaagd te hebben, dat het departement van büitenlandsche zaken zijn verklaring te Londen niet had goedgekeurd, waarop Roo sevelt hem verzekerd heeft, dat het niet de bedoeling van de regeering geweest is. den ambassadeur daarom te berispen. Voorts deelde Cudahy mede. niet het plan te koes- neutraal land ook, tot vijandelijk gebied EN FRANKRIJK? Het D.N.B. meldt uit Berlijn-: Onder het opschrift: „Is Frankrijk met Engeland in oorlog," publiceert de Deut sche Allgemeine Zeitung opmerkingen naar aanleiding van de nieuwe Britsche blok kade-verordening, die het blad van speciale zijde heeft gekregen. Daarbij wordt er op gewezen, dat reeds de Engelsche mededee- ling van 2 Juli. volgens welke de Engelsche blokkade-bepalingen werden uitgebreid over de door den vijand bezette gebieden, niet anders dan een aanslag op de burger bevolking in het bezette gebied was. Zij beteekent, zooals de Times ook heeft toe gegeven, dat Engeland de burgerbevolking stelselmatig aan honger zou willen bloot stellen, omdat aldus de Times de roep om brood reeds vaak het parool voor revoluties is geweest. Nog laaghartiger. aldus vervolgt de D.A. Ztg., worden deze maatregelen, die na tuurlijk op het. verloop van den oorlog geen invloed zullen hebben, door de ver ordening van 30 Juli, waarbij ook het on bezette deel v/ n Frankrijk en Fransch Noord-Afrika voor in- zoowel als uitvoer aan de Britsche blokkade worden onder worpen. Het is een toppunt van gemeen heid in het leven der volken, als de Engel schen den bondgenoot, dien zij in den steek hebben gelaten, van levensmiddelen willen berooven ook in het niet-bezette gebied, waar de overwinnende tegenstan der geen bestuursbevoegdheden uitoefent. Het blad onderzoekt dan de Brltsche maatregelen uitvoerig op hun juridische mérites. Het schrijft, dat de geheele Brit sche blokkade op zichzelf reeds in strijd met het volkenrecht is. daar zij niet vol doet aan het criterium der doeltreffend heid. De speciale bepalingen zijn natuurlijk volkomen met het internationale recht in strijd. De maatregelen zouden slechts dan op een schijn van recht aanspraak kun nen maken, indien het onbezette Frankrijk en Fransch Noord-Afrika met Engeland in oorlog zouden zijn. Met hetzelfde onrecht, in den zin van het Engelsche prijsrecht verklaard worden. De aankondiging van den minister voor de blokkade, dat het na- vicert-stelsel tot de scheepvaart op den geheelen Atlantlschen Oceaan wordt uitge breid. ls blijf, daar de Britsche vloot thans niet meer in staat is den Atlantlschen Oceaan te controleeren. Japan heeft uit dezen toestand de eenlg juiste gevolgtrek king gemaakt: zijn schepen weigeren na vicerts van de Britsche consulaire auto riteiten aan te nemen. Daar Engeland geen effectief toezicht op de Atlantische scheepvaart kan uitoefenen, kunnen neu trale schepen zonder Britsche vergunning over den Oceaan varen, zonder dat zij veel gevaar loopen door Engelsche oorlogssche pen te worden aangehouden. Het is in strijd met de eer der neutrale scheepvaart, als zij zich onder deze omstandigheden NATIONALE GARDE 1 JAN. OPGEROEPEN Het Amerlkaansche departement van oorlog heeft verklaard, dat de nationale garde op 1 Januari voor den actie ven mili tairen dienst zal worden opgeroepen, wan neer het Huls van Afgevaardigden eveneens de machtiging voor president Roosevelt aanneemt welke reeds door den Senaat en de militaire commissie uit het Huis van Afgevaardigden is goedgekeurd. (D.N.B.) DE VEREENIGDE STATEN EN DE SOVJET-UNIE. Naar te Washington verluidt zal aan het Sovjet-Russisch verlangen naar opheffing van de diplomatieke en consulaire verte genwoordigingen in de Baltische staten, uia tv uuuer atie nnu>i,anaigneaen - - nrotest eevole worden eeeeven nog aan de Britsche controle onderwerpt, onaer Prol€St eev01& woraen gegeven. Het afwijzen dezer controle is ook in vaart; zeif het belang der neutrale scheepvaart zelf. Want. krachtens het volkenrecht is het mogelijk, schepen, die Britsch konvooi aan nemen en zich daarmede aan de Britsche blokkade onderwerpen, voor het prijshof ten minste te behandelen als schepen, die zich hebben schuldig gemaakt aan onder steuning van den vijand In ieder geval kent de internationale rechtspraak genoeg precedenten, die de neutrale reeder ter harte zal moeten nemen, voor hij zich in laat met het risico voor schip en lading, dat met de Britsche verordening verbon den HULP AAN DE PARUSCHE BEVOLKING. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft de nationaal-socialistlsche Volkswohlfahrt te Parijs een zending van 90.000 K.G. ge condenseerde melk en melkpoeder ter be schikking gesteld, welke door de N.S.V. onder de Parijsche zuigelingen en kleine kinderen zal worden verdeeld. Naar aanleiding van de overdracht van deze zending melk aan den N.S.V. vond op het station van Ivry een plechtigheid plaats, waarbij de leider van het Amerl kaansche Roode Kruis, Taylor, er zijn blijdschap over uitsprak, dat hij bij de Duitsche autoriteiten begrip had gevonden voor den arbeid zijner organisatie, hetgeen hem veroorloofde, zijn actie tot een goed einde te brengen. Generaal Buss, de direc teur van het Duitsche Roode Kruis, dank te Taylor voor zijn hulpvaardigheid. WEER EEN POOLSCHE OUD-MINISTER UIT ROEMENIË VERDWENEN. Het DN.B. meldt uit Boekarest: Enkele dagen geleden hebben de Roe meensche autoriteiten gemerkt, dat Ponia- towski, de vroegere Poolsche minister van landbouw, die in Roemenië geïnterneerd was. spoorloos verdwenen is. Van de vroegere Poolsche politici be vindt zich in Roemenië thans nog slechts Beek. de oud-minister van buitenlandsche zaken, die in een villa in het kuuroord. Snago bij Boekarest onder bewaking ge houden wordt. BRITSCHE HÜLPKRUISER GETORPEDEERD. De Britsche admiraliteit deelt mede: De hulpkruiser „Transsylvania" is door een duikboot in den Atlantlschen Oceaan ge torpedeerd en tot zinken gebracht. Het was een schip van 16.923 ton. 3040 opvarenden zyn om het leven gekomen. TWINTIG POLEN VEROORDEELD. De bijzondere rechtbank te Posen heeft twintig Polen ter dood veroordeeld, die wegens wreed e mishandelingen en moord op twaalf weerlooze Volksduitschers te recht stonden. IDN.B.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1