[32 Britsche vliegtuigen op één dag vernietigd 10 uur geopend De situatie in Frankrijk WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 No. 24658 DONDERDAGMORGEN 15 AUGUSTUS VROOM DREESMANN LEIDEN lite Jaargang De Duitsche lucht-storm Conflict in Britsche commando Uit de Duitsche pers worden onze magazijnen om EERSTE BLAD Feiten van den dag Pétain voor de radio Gouwleider Simon spreekt in Luxemburg De moord aan de Albaneesche grens Mevr. v. d. W. moet de baby afstaan Uit het Verre Oosten. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlln: per 3 maanden2.35 per week 018 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f 030 per 3 mnd.) CJ In totaal zijn gisteren 132 Britsche vliegtuigen vernield, waarvan 74 in luchtgevechten boven het Kanaal en de Britsche eilanden. Vijftien Bristol-Blenheims werden bij hun pogingen, Aalborg aan te vallen, door Duitsche jagers neergeschoten en door het luchtdoelgeschut werd er bij Aalborg nog 1 neergehaald. 42 Britsche vliegtuigen werden door Duitsch af weergeschut boven Duitsch gebied of door Duitsche bommen op Britsche vliegvelden vernield. 28 Duitsche vlieg tuigen keerden van vluchten naar het vijandelijk gebied niet terug. Dit is tot dusver het grootste succes, dat het Duitsche luchtwapen bij zijn optreden tegen de Engelschc vliegers op één enkelen dag kon behalen. In den tijd van 11 tot 13 Augustus heb ben de Engelschen daarmede 316, de Duit- ehers, daarentegen slechts 73 toestellen verloren. (D.N.B.) Over de afzonderlijke acties wordt nog door liet D.N.B. gemeld: BIJ een aanval op het Britsche vliegveld Eastchurch hebben gisteren Duitsche bom menwerpers zes hangars volkomen ver nield, onderkomens In vlammen doen op gaan en zware luchtdoelbatterijen bulten gevecht gesteld. Zware bomtreffers op olietanks hadden branden tengevolge, die van verre zichtbaar waren. Tien Spitfires werden op den beganen ?rond vernield. Bovendien werden 12 ver sperringsballons neergeschoten. Zij kwa men brandend neer. Op twee groote bewapende koopvaardij schepen werden zware bomtreffers waar genomen. Boven den Theemsmond heeft hetzelfde eskader nog een Spitfire neergehaald. Voorts hebben Duitsche bommenwerpers ln den afgeloopen nacht te 0.15 uur tal rijke explosieve en brandbommen op de havenwerken van Walsend, tusschen New castle en Southshlelds, geworpen. Tenge volge van den aanval, die geruimen tijd duurde, ontstonden ln opslagplaatsen en depots reusachtige branden. Vier of vijf minuten na den aanval deed zich een al lerhevigste ontploffing midden in den brandhaard voor. De Britsche nachtjagers en afweerbatterijen konden de Duitsche aanvallers niet belemmeren bij de uit voering van hun opdracht. Zij konden den Dultschers ook geen schade toebrengen. De Duitsche eskaders bommenwerpers die ln gesloten formatie naderen, worden bUna zonder uitzondering begeleid door Messerschmitt-toestellen, die ze moeten beschermen. Deze Messerschmitts vliegen ln groote kringen om de bommenwerpers, maken iedere belemmering door den vijand onmogelijk en slaan bressen ln den vijan delijken afweermuur. Men heeft tot dus verre nog geen enkele maal waargenomen, dat een Duitsche formatie bommenwer pers voor het bereiken van het doel door de Engelschen tot den terugkeer werd ge dwongen. De aanvalslust der Engelsche Jacht vliegers en in het bijzonder van de bemanning der Spitfire-machines is sinds gisteren belangrijk verminderd. Ook het vliegveld van Detling is giste ren het doel geweest van hevige Duitsche bomaanvallen. Twee groote hangars wer den vernield en een in aanbouw zijnde hangar werd door voltreffers vernietigd, Werkplaatsen en schuilgelegenheden kre gen tal van treffers, zoodat de muren op verscheidene plaatsen zijn Ingestort. Een deel der vliegtuigen, die voor en tusschen Naar uit Aalborg wordt vernomen, heb ben aan de luchtgevechten boven Aalborg van Duitsche zijde slechts acht Messer- schmlttjagers deelgenomen. Het Dcensche telegraaf agentschap deelt mede, dat bij de Engelsche luchtaanval len op Aalborg eenige Denen gewond zijn. Een der zwaargewonden is gistermiddag bezweken. Verder zijn door een paar bom men, die bij een veld ln de nabijheid van de stad vielen, eenige paarden en koelen gedood. Overigens is geen schade aange richt. Naar Rltzau meldt hebben ln den nacht van Zondag op Maandag en in den nacht van Maandag op Dinsdag Engelsche vlie gers boven verschillende deelen van .Dene marken bommen neergeworpen zonder bij zondere schade aan te richten. Uit Stockholm verneemt het D.N.B., dat de Duitsche luchtaanvallen hebben geleid tot een conflict in het Britsche opperbevel, dat wellicht belangrijke mutaties op de hoogere posten van hot ministerie van luchtvaart tengevolge zal hebben. Lord Gort en eenige andere leidende ge neraals van het leger verzetten zich krach tig tegen een bevel van lord Beaverbrook aan de piloten der Jachtvliegtuigen, zich niet meer aan gevechten met de Duitsche Jachtvllegers te wagen. Beaverbrook heeft In een Maandag ondor voorzitterschap van Churchill gehouden vergadering, waaraan uitsluitend militairen van de drie deelen der weermacht deelnamen, het standpunt verdedigd, dat Engelands jachtvloot beslist gespaard moet worden, opdat zij op het oogenbllk van den Duitschen Inval nog ten volle strijdvaardig Is. Lord Gort wees er daarentegen op, dat uitbreiding van het principe van de „fleet in being" tot de luchtvloot, tot verderfelijke gevolgen voor het land zou kunnen leiden. Het geeft niets wanneer de Jachtvliegtuigen gespaard blij ven, doch het geheele land in tusschen ver woest wordt. Beaverbrook zou zijn stand punt echter hebben doorgezet. Daarom hebben de Britsche Jachtvllegers ook daar na in hoofdzaak slechts bommenwerpers aangevallen, terwijl zij bij het verschijnen van Duitsche Jagers de wijk namen. De Duitsche bladen staan vanzelfsprekend geheel in het teeken van de luchtaanvallen op Engeland. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat den Engelschen thans de zoo vurig verbeide gelegenheid geboden wordt, de „superiori teit" van hun luohtwapen, wat techniek en menschenmateriaal betreft, te bewijzen. Na drie dagen van voortgezette Duitsche aan vallen, na drie dagen van de zwaarste En gelsche verliezen aan personeel en vlieg tuigen, wordt het thans langzamerhand tijd het bewijs te leveren. Want met vernielde vliegvelden en vlootbases, met een dage- lijksch kleiner wordende tonnage kan men moeilijk starten voor het geweldige offen sief tegen het continent, van welk offensief Hore Belisha gezegd heeft, dat het met mlllioenen Britsche soldaten zou worden be gonnen en Duitschland „den genadeslag" zou toebrengen. Het is ook een moeilijk be gin voor de groote actie, die de minister voor de blokkade. Dalton, gaarne zou willen beginnen om Engeland het luchtruim boven Duitschland te laten beheerschen. Wanneer Dalton thans de wolken boven Engeland bekijkt, zal hij niet gaarne aan zijn uit spraak herinnerd worden. Ook de „News Chronicle" zal niet gaarne aan zijn wensch herinnerd worden, dat de Duitsche vliegers maar zeer dikwijls moeten terugkomen, om dat zij bij hun aanvallen zoo zware ver liezen lijden. Deze wensch is in venulling gegaan, doch reeds thans zal het velen en in afzien baren tijd allen Engelschen dui delijk zijn, dat het resultaat geheel andera ls dan zij het zich hebben voorgesteld. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst op den afgeslagen aanval van de Engel schen op Denemarken, waarbij zij zoo zware verliezen geleden hebben en schrijft: De actie-radius van het Duitsche luchtwapen ls zoo geweldig, dat. het inderdaad het ge- heele gebied van Narvik tot aan Biarritz beheerscht. Terwijl de Engelsche kusten ln Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland 6997 Oneez. MedJ De Opbouwdlenst aan den slag. (Binnen land, 2e Blad). Te Hilversum is, 74 jaar ond, overleden de heer Dreves Uitterdijk, grondlegger der Esperanto-beweging in ons land. (Binnenland, 2e Blad). Slingerende auto doodt vier kinderen t« Bergen op Zoom. (Gemengd, 2e Blad). Adviezen van den Voedingsraad. (2e Blad). AMSTERDAMSCHE IEURS Kalme handel - Na weifelende opening vaster stemming - A.K.C.'s levendig en krachtig herstellend - De beleggin gen prijshoudend - Amerikanen mee- rendeels lager. Buitenland Maarschalk Pétain heeft gisteravond voor de Fransche radio een rede gehouden, waar in hij een uiteenzetting gaf van de maat regelen, welke zijn regeering sinds het aan- last met het onderzoek van de in de aan klacht vervatte beschuldigingen. WAARSCHUWING VAN DE ESSENER NATIONAL ZEITUNG. De Essener National-Zeltung verklaart, dat bij de komende processen voor het Fransche hoogste gerechtshof verscheidene het Zuiden en Zuid-Oosten met bommen van Duitsche gevechtsvllegers bestookt worden, is het geheele overige gebied, dat onder Duitsche bescherming staat, niet on bewaakt. De Engelschen, die het hebben medegemaakt, zullen een indruk hebben ge kregen van de mogelijkheden van de Duit sche kracht. TWEE BRITSCHE MIJNENVEGERS GEZONKEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de mijnenvegers „Tamarisk" en „Pyrope" bij een vijandelijken luchtaanval zoo groote beschadigingen hebben opgeloopen, dat zij gezonken zijn. Bij de invoering van het commissariaat voor het bestuur der stad Luxemburg heeft de leider van het burgerlijke bestuur Simon een toespraak gehouden, waarin hij eerst wees op het Duitsche karakter van de stad Luxemburg en haar bevolking. Voorts be- toogde gouwleider Simon, dat de Luxem- 1 burgsche grondwet wegens de vlucht van de groothertogin en van de regeering buiten werking gesteld is. Daarmede is tevens voor de Luxemburgsche ambtenaren, die vroeger trouw zwoeren aan de groothertogin, deze eed vervallen verklaard. De invoering van Fel woedt de Duitsche luchtmacht voort tegen Engeland. 132 Britsche vliegtui gen op één dag vernield. (Ie Blad). Maatregelen in Frankrijk. (Ie Blad). 5 VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. verzocht den Franschen te bedenken voor ïl U1U 'UUBU n-uiacn, uie j een Dultscn DurgernjK Destuur, veiR-idcauc wehce moellilkheden de regeering staat Dult£che meening niet over het hoofd gezien Simon verder, heeft rechtelijk een nieuwen moeuuKneaen ae g n g mogen worden. Het blad wijst er op. dat bij toestand geschapen, welke de Luxemburg- het optreden van dit hof allerlei mogelijk- sche ambtenaren tot loyauteit tegenover de heden bestaan voor een bewuste misleiding door dit bestuur ingestelde organen ver- van de buitenwereld en voor een onbewuste, I plicht Het gebruik van de uitdrukkingen maar niet minder gevaarlijke, zelfmisleiding:..groothertogdom'' en „land Luxemburg" moet voortaan in alle officieele stukken de hangars stonden, is vernield. Het aan-i meld is het 0pperste staatsgerechtshof gis- verzocht ^n^'aShen^ebedenken"'voor ï,wf,stlas naar ™ren, z.ullen ï°™an- ,dJe naar èën DihtectTburgeriljk bestuur, verklaarde welke moelUlkheden de reKeerine staat1 Dultiche meening niet over het hoofd gezien Simon verder, heeft rechtelijk een nieuwer, welke vMrtvloelen uit den S?of aan wjst M.^dat M toestand geschapen, welkende Luxemburg-1 dezelfde oorzaken te wijten zijn, die tot het ongeluk van Frankrijk geleid hebben. Pétain constateerde, dat „van boven" tot naar beneden stap voor stap een revolutie wordt doorgezet en dat de storende elemen ten zouden worden achterhaald en uitge roeid. Aan het einde van zijn betoog richtte Pétain zich tot de bevolking van Parijs en van de bezette gebieden. Hij noemde Parijs het hart en het brein van Frankrijk en den natuurlijken zetel der regeering. Inzake de kwestie van den terugkeer der Fransche regeering naar Parijs deelde hij mede, dat de verhuizing der Fransche regeering naar Parijs om technische redenen en wegens gebrek aan bepaalde voorwaarden nog niet mogelijk is. De toespraak van den maarschalk eindig de met een algemeenen oproep tot de Fran schen. hun plicht te doen en vertrouwen te hebben. (D.N.B.). VERVOLGINGEN TEGEN BESCHULDIGDEN INGESTELD. Naar uit' Vlchy aan het D.N.B. wordt ge tal vijandelijke Jachtvliegtuigen, dat op dit vliegveld vernield werd, bedraagt meer dan twintig. Een deel der machines ls ver brand. Onder de vele vliegvelden in Engeland, welke gisteren door de Duitsche lucht macht zijn aangevallen, bevinden zich ook de luchthavens van Odiham en Farosbo- rough. Op deze vliegvelden hebben de bom termiddag te Riom bijeengekomen voor een tweede zitting, waarin de aanklacht wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat is voorgelezen. De procureur- generaal heeft betoogd, dat uit documenten en andere bewijsstukken onweerlegbaar is gebleken: 1. dat ministers, vroegere ministers en hun onmiddellijke ondergeschikten van hun men bijzonder goed getroffen. Er braken I functies misbruik hebben gemaakt in ver- verscheidene branden uit en tal van tref- band met daden, die hebben geleid tot de fers kwamen neer op hangars en gebou-1 verandering van den vredestoestand In den iiJ .-.t- „liet rrnunlrtari wen. De terreinen gelijken op een trechter- veld. De werkplaatsen en schuilgelegen heden aan den rand van de vliegvelden zijn gedeeltelijk ingestort. Korten tijd na den eersten Engelschen aanval naderden voor de tweede maal En gelsche aanvallers de stad Aalborg in De nemarken. Deze tweede aanval werd ge daan door 11 vliegtuigen, waarvan er vijf werden neergeschoten. Daarmee zijn er van de 23. vliegtuigen, die gisteren gepoogd hebben Aalborg aan te vallen, 16 neerge schoten. oorlogstoestand met alle gevolgen daarvan; 2. dat aanslagen tegen de veiligheid en daarmee in verband staande misdaden en overtredingen zijn gepleegd door personen, die betrokken zijn bij eerstgenoemde han delingen. De procureur-generaal heeft een vervol ging Ingesteld tegen de onder 1. en 2. ge noemde personen en heeft de goedkeuring van de volmachten tot een gerechtelijke ver volging dezer personen aan de orde gesteld. Na een kort beraad heeft het staatsgerechts hof aan het verzoek van' den procureur- eeneraal gevolg gegeven en heeft zijn pleatsvervangenden voorzitter, alsmede twee raadsheeren van het hof van cassatie be Het is reeds namelijk misleiding, als het on derzoek naar de schuld aan het uitbreken van den oorlog zou worden beperkt tot de zuiver technische gebeurtenis van de oor logsverklaring. Het zou dan komen tot het vonnis, dat slechts Daladier en zijn naaste medewerkers voor dezen meest zinneloozen oorlog van Frankrijk verantwoordelijk zijn, een vonnis, dat historisch eenvoudig waan zinnig zou zijn. Feit is, dat de beklaagdenbank, waarop de schuldigen aan den oorlog zouden kun nen plaatsnemen, van een ondenkbare lengte zou moeten zijn. Daarop moeten een plaats hebben alle Franschen, die aan het politieke leven actief hebben deelgenomen en die óf zelf den oorlog hebben ontketend door een eindeloos gewroet, óf dat ageeren hebben toegelaten in groote zwakheid. Een vonnis, dat slechts over enkele mannen wordt uitgesproken, kan niet doen vergeten, dat geen van de politici, persmenschen, eco nomisten en soldaten, die eens Frankrijk vormden, van zichzelf zou durven zeggen, dat hij aan de ramp geen schuld heeft. Een zeer gevaarlijke onderstelling noemt het blad had voorts te zeggen, dat een betere voorbereiding en een betere leiding in den oorlog den gebeurtenissen een anderen loop zouden hebben gegeven of zelfs tot een Fransche overwinning zouden hebben geleid. De vraag van de schuld aan een vermoede onvoldoende oorlogsvoorbereiding of ge brekkige oorlogsvoering sluit echter deze hypothese in. In de hardleersche Fransche pers wordt zij thans reeds druk geventileerd. Men deinst er zelfs niet voor terug de leuze van het „eigenlijk onoverwonnen Frankrijk" te gebruiken. Bij de beschouwing van het verleden hoort men steeds meer het woordje „als". Bij de processen te Riom zullen onge twijfeld genoeg schijngronden gevonden worden voor de bewering, dat de nederlaag het gevolg ls van een reeks toevalligheden. De Duitsche meerderheid, die Frankrijk in enkele weken deed ineenstorten, moet dus verbloemd worden. Daarmede kan de grond worden gelegd voor een vreeselijke dwaling, d.w.z., dat het tooneel van Riom niet alleen een meer of minder onbeteekenende comedie kan worden, maar ook de bron van komen de tragedies. (D.N.B.). achterwege blijven. Ansaldo schrijft, naar het D.N.B. meldt. In de „Telegrafo" over den moord op den Albanees Daut Hoggla o.a.: Niet alle Balkanpolitici schijnen begre pen te hebben, dat thans de tijd van de stelselmatige onderdrukking der Albanee sche minderheden voorbij is. De bloedige episode in Ciamurien heeft getoond, dat de Grieksche autoriteiten bijzonder weinig be grip voor de nieuwe feiten toonden. Italië zal niet toelaten, dat Albaneesche mannen als vrij wild nagejaagd en als de ongeluk kige Daut Hoggia vermoord worden, zonder dat daarover rekenschap wordt verlangd. Men spreekt op het oogenblik veel over een definitieve pacificatie van den Balkan- Italië steunt en begunstigt zulk een pacifi catie In de hoop. dat zij overeenkomstig het recht en op den grondslag van het weder zij dsch begrip der betrokkenen verwezen lijkt kan worden. Bij een pacificatie van den Balkan, wil zij volkomen zijn. moeten echter ook de eeuwenoude, tot schade van de Albaneesche natie begane rooverijen en onrechtvaardigheden uit de wereld worden geholpen, zooals ui de jongste gebeurtenis is gebleken En de Giornale d'Italia zegt o.a.: De jeugdige sluipmoordenaars zijn twee Grieksche en "geen Albaneesche nomaden. Sinds geruimen tijd is van hen bekend, dat zij door de Grieksche politiek betaald wor- worden. Het Atheensche persbureau kan het zich besparen er op te wijzen, dat de Grieksche regeering de onafhankelijkheid van Albanië en zijn grenzen eerbiedigt. Italië heeft tallooze bewijzen in handen, welke van het tegendeel blijk geven. Sinds de eerste dagen van de Italiaansche deel neming aan den oorlog, heeft Griekenland zijn ontbindende actie aan de grens van Albanië verscherpt. Van het begin af heeft Beslissing van den president der Haagsche Rechtbank. Vandaag heeft de president der Haag sche Rechtbank uitspraak gedaan in bet kort geding tusschen de families S. en Van der W„ betreffende de baby, die op 10 Mei na den bominslag in de Bethlehem-kliniek te Den Haag in ont vangst is genomen door de familie Van der W„ doch waaromtrent de familie S. beweert, dat de baby haar kind is. Zoo als men weet, heeft de president on langs een tusschen vonnis gewezen en daarbij deskundigen onderzoek gelast ten aanzien van bloedgroepen en vin ger-afdrukken, welk onderzoek geen positief resultaat opleverde. Daarna werd voor de tweede maal in deze zaak gepleit. Het vonnis van den president was zeer uitvoerig geargumenteerd en de voor lezing daarvan duurde bijna een half uur. De president heeft op gTond van de talrijke getuigenverklaringen bevo len de afgifte van het kind aan de familie S. en dit vonnis uitvoerbaar verklaard bij voorraad. Mr. ir. Smalhout, de procureur van de familie Van der W., heeft van het vonnis hooger beroep aangeteekend bij het gerechtshof. (Voor de overweging van den president van de rechtbank zie men onder „Laatste Berichten". het zich met zijn gebied en zijn kust ter beschikking van het Britsche opperbevel gesteld. De minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano heeft ln een van zijn redevoeringen helder en duidelijk gezegd, dat de grenzen van Albanië en de verdedi ging daarvan een heilige plicht vormen voor Italië. In dit beslissende uur van de Europeesche geschiedenis kunnen dergelijke laakbare fouten als Griekenland zich ver oorlooft niet geduld worden. DE BRITSCHE TERUGTOCHT UIT CHINA. Zonder veel aandacht te besteden aan het Britsche motief tot het terugtrekken van de troepen uit Tientsin, Sjanghai en Peking begroeten militaire kringen te Tientsin deze gebeurtenis als een daad, welke zal bijdra gen tot het vestigen van de nieuwe orde in China. Verder hopen zij, dat andere mo-

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1