81sie Jaargang ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 No. 24655 Loe de Engelsche konvooien werden bestookt Engelsche troepen terug uit China )uitsch succes in de lucht Duitschland waarschuwt De Britsche blokkade Uit Engeland Naar eenheid van het Nederlandsche vol! Een prestige-verlies EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES aO cta. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets per regel Voor zakenadvcrtentlcs belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 'a Woensdags on 's Zaterdags 50 ets, bl) maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 cta. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 235 per 3 maanden -f- portokosten fvoor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Het frontberloht van D.N.B. luidt: De groote aanval van het Dultsche lucht- foapen en van de oorlogsmarine op Brlt- ;he konvooien aan den Ingang van het anaal ten Zuiden van het eiland Wight een zeer zorgvuldig voorbereide aan bal van belde deelen van de weermacht. £eds in den loop van den 7en Augustus padden Dultsche verkenningsvliegtuigen astgesteld, dat zich een aantal koopvaar ders verzamelde, die klaarblijkelijk onder chermlng van torpedobootjagers en jagers door de bedreigde zone van het fanaal bij Dover, langs de havens aan de tostkust van Engeland, naar de havens de monding van de Theems zouden borden gebracht. Nog ln den nacht van 7 op 8 Augustus deden motortorpedobooten Jen aanval op deze groep schepen. Zonder iel! verliezen te lijden gelukte het, drie ge- kapende Brltsche stoomschepen, met een totale tonnenmaat van 17,000 br. reg. ton tot zinken te brengen. Hieronder bevond fch ook een tankschip van ongeveer 8000 ir. reg. ton, waarvan het verlies door de tngeLschen wel zeer ernstig zal worden ge- •oeld. Een ander kleiner tankschip Is bij leze gelegenheid nog in brand geschoten, loodat de Engelsche verliezen, alleen ten tevolge van dezen nachtelijken aanval der Dultsche motortorpedobooten geschat kun- fcen worden op ruim 20.000 ton. I De beslissende slag werd den konvooien [op 8 Augustus door het luchtwapen toege licht. In het kader van hun zorgvuldig «■bereiden aanval deden eenheden Duit- duikbommenwerpers van het type JU- een aanval op de konvooien en het [gelukte alleen al uit een enkel konvooi 12 (koopvaardijschepen, met een totale tonna- Ige van ruim 55,000 br. reg. ton, tot zinken brengen. Zeven andere handelsschepen [uit hetzelfde konvooi werden zwaar be schadigd, zoodat het totale verlies van de Brltsche koopvaardij, door dezen grooten aanval van het Dultsche luchtwapen op ongeveer 80,000 ton mag worden geschat. Daar mocht worden aangenomen, dat de Engelsche schepen niet door torpedobooten len door hun eigen bewapening, maar door Brltsche luchtstrijdkrachten zouden wor den beveiligd, werden van Dultsche zijde [aan de eenheden duikbommenwerpers ver- ichlllende groepen jagers ter bescherming Joegevoegd. De aanval verliep geheel als was beoogd, waarbij de eenheden duikbom menwerpers zich, geheel volgens hun orders ■niet stoorden aan de Brltsche jagers, doch Ier slechts op bedacht waren hun bommen [van middelzwaar en zwaar kaliber juist te [doen treffen. De Engelsche'jagers, die pogingen deden hen daarbij te storen waren spoedig met de Dultsche jagers in een feilen strijd ge- wikkeld en leden daarbij zulke zware ver liezen, dat zij tenslotte het veld moesten ruimen. De gevechten voor het eiland Wight duurden, in verschillende golven, den geheelen ochtend van den 8en Aug. De Dultsche jagers bleven echter op zege vierende wijze meesters van de lucht. Een tweede groote aanval werd door het Dultsche luchtwapen gedaan in het ge bied van Dover, waar een sterke Engelsche ballonversperring moest worden aange vallen. Ook hier hebben de aanvallende vliegtuigen hun opdrachten geheel uitge voerd. Twaalf Brltsche versperringsballons zijn vernietigd. Zoowel ln de gevechten bij Wight als in de gevechten bij Dover was de volstrekte meerderheid van het Dult sche vliegtuigmateriaal opmerkelijk. Daar de eenheden duikbommenwerpers, zooals hun was opgedragen, zelf niet ingrepen bij de luchtgevechten, moet hun aantal wor den afgetrokken van de elkaar bestrijden de tegenstanders. Men komt dan bij deze twee groote aanvallen tusschen de Brlt sche en de Dultsche jagers tot een verhou ding van ongeveer drie tot twee. Op elke drie Brltsche jagers kwamen slechts twee Dultsche, die echter door hun grootere snelheid en beweeglijkheid en ongetwijfeld ook door de grootere strijdvaardigheid van de Duitsche vliegers over de geheele linie zegevierden Het staat vast, dat de Engel- schen bij het eiland Wight en voor Dover ten minste 42 jagers hebben verloren, waar tegenover een Duitsch verlies staat van slechts vijf jagers, twee gevallen van nood landing inbegrepen. In totaal heeft het Brltsche luchtwapen op 8 Augustus 51 vliegtuigen verloren, waarvan 49 bij de luchtgevechten boven het Kanaal, terwijl twee andere vliegtuigen, bij nachtelijke vluchten naar Duitschland door het lucht afweergeschut zijn neergeschoten. De Duitsche verliezen bedragen met inbegrip van de reeds genoemde vijf Jagers, twaalf [machines De Brltsche AdmiralïtlïÜ heeft met be trekking tot de in haar bezit zijnde Fran sche oorlogsschepen door de radio een spe ciale vlaggenregeling medegedeeld. Volgens ideze regeling zullen de Fransche oorlogs schepen, die behooren tot het zoogenaamde [..legioen" van de Gaulle, aan den achter steven de Fransche nationale vlag voeren en aan den boeg een vlerkante blauwe vlag met ln het midden een rood kruis. Voor Fransche vliegtuigen ln Engelsch bezit Is een soortgelijke regeling ingevoerd. Deze vliegtuigen zullen het kenteeken van het Fransche luchtwapen behouden, doch bo vendien een blauwe cocarde met rood kruis voeren. Hierover wordt van Dultsche zijde ver klaard: de blauwe vlag met een rood kruis is geen erkende staatsvlag, waardoor de vaartuigen, die deze vlag voeren, tot oor logshandelingen gerechtigd zijn. Oorlogs schepen en vliegtuigen, die het souvereine tee ken van Frankrijk voeren, zoodoende das voorgeven voor Frankrijk te vechten, maken zich schuldig aan een schending van het wapenstlLstandsverdrag en plaateen zich buiten het oorlogsrecht. Tegen deze eenhe den zal met alle beschikbare middelen wor den opgetreden. De bemanningen van deze schepen, van welke nationaliteiten zij ook zijn, kunnen er geen aanspraak op maken als krijgsgevangene behandeld te worden. De Brltsche ontoegeeflijkheid ln de kwes tie der verzachting van de blokkade, om het Amerikaansche Roode-Krulsschepen mogelijk te maken de schenkingen levens middelen naar neutrale landen in Europa te vervoeren, wordt ln de Vereenigde Sta ten buitengewoon pijnlijk gevoeld. De on aangename indruk, die de Brltsche hou ding achterlaat, ls des te sterker, daar het argument der Britsche propaganda, dat iedere humanitaire ondersteuningsactie der Ver. Staten ten slotte zelfs aan Duitsch land ten goede zou komen, van bevoegde Amerikaansche zijde verscheidene malen ls weerlegd. Zooals de voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, Norman Da- vis, reeds verklaard had, "heeft thans ook de vice voorzitter, Ernest Swift, die kort geleden uit Europa ls teruggekeerd, gezegd, dat het Duitsche opperbevel zich tegen de verdeeling van levensmiddelen, geneesmid delen en kleedingstukken onder de Pool- schc bevolking nooit op eenigerlei wijze verzet heeft. Iedere zending heeft haar be stemming kunnen bereiken. De wreedheid van den huldigen, door Engeland onderno men hongeroorlog tegen 't neutrale Euro pa, zoo schrijft de New York Dally News, kan slechte vergeleken worden met de ge allieerde naoorlogsblokkade tegen Duitsch land. toen de geallieerden er aan vasthiel den het volkomen uitgeputte Duitschland geheel uit te hongeren. Het blad herinnert er aan, dat van de ter leniging van den nood in Amerika bijeengebrachte middelen nog 13 millioen dollar ter beschikking staan, welke alleen nog niet konden wor den gebruikt voor den aankoop van levens middelen, omdat de Britsche blokkade niet te breken ls, terwijl van de rijksregeering geenerlel moeilijkheden te verwachten zijn. (D.NS.) De „Deutsche Diplomatisch-politdsche Korrespondenz" beschrijft de wijze waarop in het buitenland de levensmiddelenpositie in de door de oorlogsgebeurtenissen getrof fen landen sinds eenigen tijd besproken wordt. Terwijl de Fransche regeering. zoo constateert de „Korrespondenz" van haar kant ertegen geprotesteerd heeft, dat En geland het vertrek van graanschepen van overzee naar Frankrijk verhindert en het Fransche volk levensmiddelen onthoudt, die reeds lang te voren besteld waren, spreken ook stemmen uit de nieuwe wereld over een hongersnood ln deze gebieden als een nut tig element van den oorlog tegen het rijk, daar dit onder de bevolking onrust en een oproerige stemming zou verwekken. Daar om mag dit in geen geval worden tegenge werkt. Het ls de taak van Duitschland, zoo wordt er hoonend aan toegevoegd, voor deze gebieden te zorgen. In verband met het vorenstaande ls het noodig en nuttig, schrijft de Korrespon denz. eraan te herinneren wie eigenlijk de schuld ervan is dat ln bepaalde gebieden de levensmiddelenvoorziening moeilijkheden oplevert. Zooals bekend, is de honger van het begin af aan het oorlogsmiddel geweest, waarvan de Westelijke mogendheden de krachtigste uitwerking tegen Duitschland verwachtten. In strijd met de in het Vol kenrecht verankerde beginselen van be schaving en menschelljkheld heeft Enge land, evenals in den vorlgen oorlog en ln den Boerenoorlog, ook dezen keer gehoopt door uitmergeling van het Dultsche volk tenslotte de moreele weerstandskracht ook van het Dultsche leger te breken. Door deze gedachte liet men zich blijkbaar aan de zijde der Westelijke mogendheden ook bij het Duitsche offensief ln het Westen lei den. Men vernietigde opslagplaatsen van le vensmiddelen en voor de verdeeling noo- dlge vervoermiddelen. Men evacueerde de landbouwbevolking hetgeen tot een vernie tiging van enorme voorraden aan doode en levende inventaris leidde. Dan liet men de zorg voor de achtergebleven bewoners aan de grootmoedigheid van den vijand over. Dit alles Ls alleen reeds een feit, dat een geweldige schuld laadt op hen, die verant woordelijk waren jegens de bevolking der landen, welke door hen als „bondgenooten" den oorlog zijn ingejaagd. Deze gebieden echter voor de geregelde aanvoeren van overzee voor hun eigen verbruik en be hoefte te willen afsnijden, ls een duivelsche handelwijze, die ln moreele laagte nauwe lijks te overtreffen is. Engeland acht het volkomen in orde, dat hem wordt toege staan zijn eigen voedingspositie door de evacuatie van zooveel mogelijk kinderen te verlichten. Het verbeeldt zich dat zoo iets ln den geest der wettén van menschelijk- held door alle anderen, ook door den vijand, als billijk erkend wordt, doch hetzelfde En geland acht zich verder gerechtigd den te gen het volkenrecht Indruischenden blok kade-oorlog tegen vrouwen en kinderen der anderen met de brutaalste middelen voort te zetten. Het allerchrlstelijkste Engeland, zoo be sluit de „Korrespondenz", eischt ln de heele wereld van hen, die uit een echt gevoel van naastenliefde de offers van de Britsche oorlogshulp wilden brengen, hun hart tot steen te maken. Het denkt er blijkbaar niet aan, dat ook voor het Engelsche volk het uur van nood en honger kan slaan, waarin de anderen zich dan deze houding zullen herinneren. De „Boersen Ztg." schrijft in gelijken geest en eindigt aldus: Wij zouden willen zien, wie Duitschland zou kunnen verplichten Brltsch onrecht aan Britsche oorlogsdeelnemers op eigen gevaar weer goed te maken. Daarom ls het voor ons ook een zuiver academische vraag of de Amerikanen zich met betrekking tot de Franschen, Nederlanders en Belgen bij de perfide Britsche uithongeringspo- glng zullen aansluiten of niet. VERKLARING VAN CHURCHILL AANGEKONDIGD. De parlementaire correspondent van Reu ter verneemt, dat een verklaring van den minister-president over den algemeenen oorlogstoestand waarschijnlijk in de week van 29 Augustus kan worden verwacht. Zal het gelukken, ze in één bundel te vereenigen DE WINDSORS OP DE BERMUDA EILANDEN. De hertog en hertogin van Windsor zijn te Hamilton, een haven van de Bermuda- eilanden aangekomen. (Reuter). GEBREK AAN TECHNISCHE ARBEIDSKRACHTEN. De Engelsche regeering heeft een veror dening uitgevaardigd, krachtens welke alle geschoolde arbeiders, met uitzondering van degenen, die werkzaam zijn bij de uitvoe ring van staatsopdrachten, zich moeten la ten inschrijven. Men wil zoo geschikte arbeidskrachten vinden voor fabrieken, waar gebrek aan technische krachten heerscht. (D.NB.). Men zie voor vervolg pagina twee van dit Blad. De Britsche ambassade te Tokio heeft de Japansche regeering er van in ken nis gesteld, dat de Britsche troepen uit China worden teruggetrokken cn wel uit Sjanghai, Peking en Tientsin. Enge land behoudt zich echter alle rechten voor uit het protocol van Peking van 1901. Dit besluit ls door de Londensche radio uit strategische motieven verklaard. Mili tair gezien, hadden zoo geringe strijdkrach ten het betreft hier in totaal twee batal jons geen groote beteekenis. Door de ont wikkeling van het Japansch-Chineesche conflict heeft de oorspronkelijke taak van de Engelsche strijdki achten, nJ. leven en eigendom der Engelschen tegen de inheem- sche bevolking te beschermen, practisch veel aan beteekenis verloren. Uit een alge- meene beschouwing van den algeheelen mi litairen toestand van Engeland blijkt, dat door dit besluit de strategische positie va de Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten niet is verzwakt, doch integendeel aanzienlijk ls versterkt, aldus de Engelsche lezing. In Japan heeft deze mededeeling zeer groot opzien gewekt. De secretaris van de Britsche ambassade heeft de nota overhan digd, waarin gezegd wordt, dat de tot dus verre in Ohina gestationneerde troepen „ergens op een andere plaats" gebruikt zul len worden. Tot dusverre is het nog niet bekend, aan wie de Britten thans de be scherming van de concessies hebben opge dragen. Berichten, volgens welke Engeland zijn militaire rechten aan de Vereenigde Staten wilde overdragen, worden zoowel in Tokio als in Nanking van de hand gewezen. Beid regeeringen verklaren, dat de tot dus verre uitgeoefende rechten slechte aan de rechtmatige Chineesche regeering terugge geven kunnen worden. De laatste berichten over de sterkte der troepèn luiden: in Peking voor Engeland 50, vooi Italië en Frankrijk ieder 30 en voor Amerika 250 man. In Tientsin had Enge land 120. Frankrijk 200, Italië en Amerika ieder 100 man. In Sjanghai had Engeland 7V officieren en 1500 soldaten. Frankrijk 100° en Italië 200, Amerika tenslotte 50 officie ren en 1000 soldaten. Militaire waarnemere nemen aan, dat de vrijkomende troepen direct naar Egypte, of als vervanging van de reeds uit Hongkong resp. Singapore naar Egypte gestuurde troe pen naar deze garnizoenen zullen worden overgeplaatst. Het feit van het wegsturen van deze garnizoenen ln Ohina, toont dui delijk den militairen toestand van Engeland nu de Britsche regeering zich gedwongen ziet, zelfs zoo kleine garnizoenen in het veld te brengen. Verder is het van zeer verstrek kende politieke en moreele beteekenis, wan neer Engeland bèsluiten moet Ohina ten minste militair op te geven, waarmede te vens de eerste stap naar het verwijderen van den Brltschen invloed uit Oost-Azië is gezet. Het bevel van Londen, de Britsche troepen uit Sjanghai, Tientsin en Peiping terug te trekken, be teekent zoo wordt in Chinee sche politieke kringen te Sjanghai ver klaard een nieuw prestigeverlies voor Engeland in het Verre Oosten. Vermoed wordt, dat de stijgende kritieke positie op het Afrikaansche oorlogstooneel Engeland er toe dwingt, troepen uit het Verre Oosten in te zetten. (DNB). In een persconferentie heeft de plaats vervangende Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Welles, verklaard, dat de terugtrekking der Britsche troepen uit Sjanghai en Noord-China geen invloed heeft op de houding der Vereenigde Staten, die hun troepen niet terugtrekken. Geruch ten over versterking dezer troepen achlce Welles evenwel onwaarschijnlijk. Hij ant woordde bevestigend op de vraag, of de Britsche regeering hem van tevoren in ken nis had gesteld van het terugnemen der troepen. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Een regeling voor hout. (Binnenland, 3e Blad). Mej. Rollin Couquerque won drie partijen in het heeren-enkelspel te Noord wijk (Sport, 2e Blad). Buitenland Hoe de Duitsche marine en luchtmacht in het Kanaal optraden (le Blad). Tegen de Engelsche honger-blokkade (le Blad). Engeland trekt zijn troepen uit China terug (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET DERDE BLAD. Be! 24244 De Radiotechnische Dienst ÏEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 6798 (Ingez Meuj

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1