lechte dag voor de Britsche koopvaardijvloot Maatregelen in Roemenië Sfsie Jaargang VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 No. 24654 schepen tot zinken gebracht De verzekerings-premies Critiek van de Dominions De strijd in Somaliland Fransch Opperste Gerechtshof geïnstalleerd EERSTE BLAD Feiten van den dag Een redevoering van Sano Mach Uit Amerika Het Joden-vraagstuk Radiorede van Gigurtu Verspreide Berichten LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 et*, per rceel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zlln. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrUk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bil vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bu maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nr«. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlln: per 3 maanden 1235 per week0^ Franco per post f 235 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 030 per 3 mnd.) noodzakelijk, dat wij in hooge mate ver trouwen op de woestijn en de beslissing doen afhangen van beweeglijkheid en slag vaardigheid en niet van het bieden van verzet op een star front. Een Italiaansch offensief in dit gebied mag echter niet al te lichtvaardig worden opgenomen. 15 Duitschc motortorpedobootcn hebben, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, in den nacht van Dinsdag op Woensdag een sterk beveiligd vijandelijk konvooi aangevallen. In weerwil van het hevige afweervuur van de begeleidende vijan delijke torpedoboot jagers, van andere bcwakingsvaartulgen en van de zwaar bewapende stoomschepen zelf, werden een tankschip van 8000 ton, een stoom schip van 5000 ton en een van 4000 ton tot zinken gebracht. Een kleinere tank boot werd in brand geschoten. De Duit schc motortorpedobooten keerden onbe schadigd terug. De luchtmacht heeft gisterochtend in Het Kanaal een Britsch konvooi aange vallen. Daarbij zijn twaalf schepen met een gezamenLijken inhoud van 55.000 ton tot zinken gebracht en zeven sche pen beschadigd. Tijdens de luchtgevech ten, die zich hierbij ontwikkelden, wer den vijf Britsche Jagers neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij andere luchtgevechten zijn gister ochtend nog negen en twintig vijande lijke jagers neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen gingen hierbij verloren. OYDS SLUIT NIET MEER AF VOOR DE OOSTKUST VAN ENGELAND. Naar „Aftonbladet" meldt heeft de Engel- he verzekeringsmaatschappij Lloyds beslo- "n voor de scheepvaart op de Oostkust van geland geen verzekeringen meer af te luiten. Deze maatregel en de verhooging an de premies voor de vaart op de West- ust van Engeland tot 15To hebben, naar erder uit Londen wordt gemeld, in de Lon- ensche city pessimisme verwekt, daar men lerln een aanduiding ziet hoe de toestand n de oorlogskansen worden gewaardeerd, p 1 Mei was de premie in de vaart op de "stkust nog 3.5%, op 1 Juni werden de erzekerlngen voor korten tijd gestaakt en 1 Juli bedroeg de premie voor de ge- eele Engelsche kust nog 7%. (D.N.B.) De bezetting van de haven Zeila aan de Golf van Aden vormt, naar in welingelichte kringen te Rome aan het D.N.B. wordt ver klaard, een deel van het totale plan der offensieve operatie, die de Italiaansche en de inboorlingentroepen uit Italiaansch Oost-Afrika ten udtvoer leggen. Uit deze bezetting blijkt, dat het initiatief der ope raties ook in dezen sector in handen van Italië is. Voorts constateert men. dat met de bezetting van deze belangrijke haven het hoofdstuk der inlijving van Engelsch Somaliland in het Italiaansche imperium Is begonnen. Deze actie heeft ten doel de eenheid van het kunstmatig verdeelde So maliland met de wapens te herstellen en daarmede uit Fransch, Engelsch en Ita liaansch Somaliland een gesloten eenheid te vormen. De verdeeling, zooals die tot dusverre bestond, heeft een der grootste hinderpa len voor de materieele en moreele verhef fing van de bevolking der inboorlingen van dit gebied gevormd, zoo verklaart men ver der. In dezelfde kringen wordt cr op ge wezen, dat Britsch Somaliland met hét ge bied van DJlboeti een der natuurlijke toe gangswegen vormt van de Abessijnschc hoogvlakte naar de zee. De havens van Zeila en Berbera bevinden zich in een vol strekt onvoldoenden toestand. De Engel - schen hebben tijdens hun 40-jarige bezet ting van Britsch Somaliland geenerlei clvi- lisatorische werkzaamheden ten uitvoer gelegd. Zoo zal thans de a.s. Italiaansche inbezitneming van Britsch Somaliland dc werkelijke eenheid van dat groote gebied aan de Golf van Aden verwezenlijken en tegelijkertijd het economische leven in het vergroote Italiaansche Oost-Afrika ver- grooten. Bovendien zal Italië daarmede een schit terende strategische positie aan de Golf van Aden krijgen. Over de mogelijkheid van een verder doordringen van de Italianen ook in den Soedan schrijft de „Times", waarbij het blad zegt: „Men kan voorop stellen, dat de Engelsohen niét zullen pogen om door een sterke verdediging aan de grens tegen stand te bieden aan den Itallaanschen op- marsoh. Onze minderheid in getalsterkte en de meerderheid in strijdvaardigheid, evenals de aard van het land maken het Het Fransche opperste gerechtshof is gis termorgen plechtig geïnstalleerd, meldt United Press. Minister van oorlog Alibert las de wet voor over het instellen van het gerechtshof, de benoeming van zijn leden en de vaststelling van de functies van het ge recht. Vervolgens legden de leden van het gerecht den ambtseed af. Het gerechtshof werd vervolgens weer terstond tot de vol gende week verdaagd en Albert vertrok in zijn auto weer naar Vichy. Voorloopig liggen bij het gerechtshof nog geen aanklachten gereed. Eerst ongeveer a.s. Dinsdag verwacht men een officieel schrijven van de regeering, waarin het gerecht instructies zal krijgen, waarover nasporingen gewenscht zijn en van welke personen men een onderzoek naar hun schuld aan den oorlog wenscht. Tot- dusverre ontbreekt nog een officieele lijst van de personen, tegen wie een aanklacht zal worden ingediend. Na ontvangst van de instructies zal het gerechtshof onmiddellijk een commissie van onderzoek benoemen, die onder voorzitterschap van leden van het gerechtshof bewijsmateriaal moet bijeen brengen voor de beslissingen van het ge recht over de verschillende aanklachten. Zelfs voor het geval de instructies van de regeering reeds in het begon van de vol gende week zouden afkomen, zal de rest van die week verstrijken met het bewerken hiervan, zoodat het gerecht niet voor het begin van de daaropvolgende week een aan vang kan nemen met het getuigenverhoor. Met 't getuigenverhoor zullen vermoedelijk wel drie tot vier weken heengaan. Dienten gevolge is nauwelijks voor midden Septem ber een aanklacht van het opperste ge rechtshof te verwachten. Minister Alibert verklaarde nog: leder proces zal steeds beperkt blijven tot de eigenlijke aanklacht, n.l. het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat in verband met de „verandering van den vre destoestand in oorlogstoestand in Septem ber 1939". Noch de regeering, noch de minister van Justitie kan invloed oefenen op de aanklacht en op het verloop van het proces, hetgeen uitsluitend de taak is van dit gerechtshof. De minister van justitie verschaft even wel de noodzakelijke gegevens, waardoor den landsadvocaat, den rechter van instruc tie, den rechters en bijzittenden rechters houvast wordt gegeven voor het indienen van een aanklacht en voor het vormen van een oordeel. Alibert wees erop, dat de doodstraf m Frankrijk, evenals voorheen, bestaat en dat in een proces in Riom de doodstraf kan wor den uitgesproken, indien het staatsgerechts- hof dit noodig acht. Principieel, zoo besloot de minister, kun nen alle personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan een handeling tegen de vei ligheid van den staat, voor het staatsge- rechtshof ter verantwoording worden geroe pen, dus niet alleen de direct verantwoor delijke vroegere ministers en hun medewer kers, doch ook die personen, die in eeniger- lel vorm iets met de verantwoordelijkheid van de eersten te maken hebben gehad. Dit Nummei bevat TWEE Bladen DE EISCHEN VAN EEN NIEUWEN TIJD. De Slowaaksche minister van blnnen- landsche zaken, Sano Mach, heeft in Trentschin een redevoering uitgesproken, waarin hij zich ten scherpste keerde tegen de pogingen om de nieuwe binnenlandsch.e politieke ontwikkeling voor te stellen ali een ingrijpen in de Slowaaksche souverei- niteit. Wanneer van ingrijpen gesproken wordt, dan is dit een ingrijpen van het Slowaaksche verstand tegen een gevaar lijke dreigende miskenning der feiten. Wanneer thans ernstig wordt overgegaan tot de oplossing van het Joodsche vraag stuk en de opheffing van het sociale ni veau der bevolking, dan beteekent dat, dat de gezonde krachten van het volk zijn doorgekomen. De Slowaaksche regeering zal, zonder zich te bekommeren om sto ringspogingen, den ingeslagen weg blijven volgen, voor de derde maal met behulp van Duitschland een nieuwe en betere etappe van zijn nationale leven beginnen en met behulp van nationaal-socialistische ideeën Slowakije maken tot een socialen volksstaat. Ieder geklets over nabootsing van een vreemd voorbeeld is absurd. Het goede navolgen getuigt niet van zwakte, maar alleen van verantwoordelijkheidszin. Het zal niemand invallen over het Chris tendom te spreken als over import. Even als het Slowaaksche volk echter zonder Christendom niet meer zou bestaan, zou het zonder een revolutionnalre reorganisa tie van het sociale leven naar het door Adolf Hitler geschapen voorbeeld zijn voortbestaan in gevaar brengen. De Slo- waaklsche volkspartij heeft tot taak de Christelijke Slowaaksche tradities te ver binden met de eischen van een nieuwen tijd. Binnenland De Nederlandsche Unie vergaderde te Arn^ sterdam. (Binnenland, 2e Blad). Geen trams meer na 11 uur 's avonds. (Stadsnieuws, le Blad). Dc De Wieringermeer bestaat tien jaar. (2e %Blad). Nederlandsche kinderen in de Oost mark. (le Blad). MSTERDAMSCHE BEURS Kalme handel Prijshoudende markt Aku's levendig en vast Staats fondsen weinig veranderd Ameri kanen kalm. Buitenland 15 Britsche koopvaarders tot zinken bracht, (le Blad). Fransch leerd. Opperste Gerechtshof geïnstal- (le Blad). Joden wetten in Roemenië, (le Blad)', ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. OP DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN LONDEN. In een verklaring, die de Britsche lord- grootzegelbewaarder, Attlee, in het Lager huis heeft afgelegd en volgens welke de Britsche regeering geen blijvende verpllch ting op het Europeesche vasteland op zich zal nemen, zonder van te voren uitvoerig met de Dominions te overleggen, vinden de Duitsche bladen een aanwijzing, dat de Do minions steeds meer critiek op de politiek van Downlngstreet hebben. Dat dergelijke verklaringen noodig zijn geworden, aldus schrijft de „Börsenztg.", is de scherpste critiek op de buitenlandsche politiek van Londen en toont aan, dat de Dominions met ontzetting bemerken, in welk een onhoudbaren levensgevaarlijken toestand zij door het moederland zijn ge bracht. Aan de verklaring van Attlee moet een scherpe discussie zijn voorafgegaan, want feitelijk zien thans alle Dominions zich ge plaatst tegenover gevaren en problemen, die slechts door de lichtzinnigheid van de re geering te Londen veroorzaakt zijn. Indien er in het Britsche rijk nog een half dozijn staatsmannen van formaat geweest was. die trouwe beschermers van het rijk waren eweest. dan hadden zij uit zuiveren drang ~t zelfbehoud in Londen in opstand moe ten komen, toen Chamberlain het hoogste echt van een rijk, namelijk het zelfstandig slissen over oorlog en vrede, in de han den der toenmalige Poolsche regeering egde. Want het behoort tot de grondbegin- zoowel van het moederland als van et Britsche rijk, dat men zich nooit laat _riammen door automatische en onbe- kte verplichtingen op het vasteland, wel eer gevolgen niet te overzien zijn. Nu zitten ••öi70mmions de scherven van een poli- ill,Jva£rover ziJ weliswaar niet geraad- .2^n' doch die zij geduld hebben. _ooraat ze even onwetend en verblind als regeering van het moederland waren. Koning Card van Roemenië heeft twee fundamenteele wetten tot regeling van het Jodenvraagstuk afgekondigd. De tme wet regelt de rechtspositie van de Joodsche bewoners van Roemenië. In de motiveering van deze wet wordt gezegd, dat •het Jodenvraagstuk in Roemenië een poli tiek, een juridisch er. een economisch pro bleem vormt. Men kan zeggen, %dat door de oplossing van deze problemen de rechten van het Roemeensche Volk worden vastge steld. Het aantal Joden onde. de bevolking --n het geheele land bedraagt tien procent. De wet regelt het vraagstuk op den grond slag van het krachtens het bloed toebehoo- ren tet het Jodendom. In de ^otiveering wordt verder gezegd, dat reeds de nieuwe grondwet van 1938 een juridisfch en politiek onderscheid maakt tusschen burgers van R--meenschen bloede en Roemeensche staatsburgers. De wet zelf verklaart tot Jodm, dle6 ion. die den Joodschen gods dienst hebben, de kinderen van ouders, die den Joodschen godsdienst belijden, de bui tenechtelijke kinderen van een Jodin, de echtelijke kinderen van een Christenmoeder en een ongedoopten Joodschen vader, als mede tenslotte de Joodsche vrouwen, die weliswaar met een Christen zijn gehuwd, doch eerst op zijn laatst één jaar voor de oprichting van de „partij der natie" tot het Christendom zijn overgegaan. De tot geen confessie behoorende volbloed Joden worden in den geest van deze wet eveneens als Jood beschouwd. Verder zegt de wet. dat in de toekomst wanneer een Jood tot het Christendom overgaat, dit geen wil"'ging v de rechtspositie van den be trokkene met zich medebrengt. De wet verdeelt de Joden in Roemenië in drie categorieën. Tot de eerste categorie behooren dl Joden, die voor dezen datum door afzonderlijke naturalisatie het Roe meensche staatsburgerschap hebben ver kregen, verder diegenen, die in de oorlogen van Roemenië in het Roemeensche leger in de vuurlinie hebben gestreden, alsmede de Invalid-:i en diegenen, die zich bijzonder onderscheiden hebben en de nakomelingen van de in de oorlogen van Roemenië ge sneuvelde solda.:n. Alle overige Joden be hooren tot derde categorie, dat zijn dus de van oudsher in Roemenië levende Joden, die zich echter niet door een of andere oor logsprestatie hebben onderscheiden. Joden van de eerste en derde categorie kunnen geen ambtenaar zijn of beroepen uitoefenen, die iets te maken hebben met de openbare autoriteiten, zooals notarissen, advocaten, zaakwaarnemers en dergelijke. Ook is hun het lidmaatschap van raden van beheer van particuliere ondernemingen verboden. Eveneens kunnen zij geen lid zijn van de weermacht. Zij mogen bioscopen, boek- en dagbladuitgeverij noch leiden, noch bezitten. Tenslotte mogen zij ook geen lid zijn van de Roemeensche sportvereeni- gingen. De Joden van de eerste en derde categorie zullen, daar zijn geen dienstplicht kennen, hiervoor in de plaats een bijzondere belasting moeten betalen of tot een arbeids dienst kunnen worden opgeroepen. Geen enkele Jood mag onroerend eigendom in de gemeenten van het land bezitten. Het mi nisterie van landbouw wordt gemachtigd, voor het onteigenen van dergelijk grondbe zit maatregelen te nemen. De Joden kun nen echter ook dergelijk grondbezit, voor de onteigening aan Roemenen van zuiver Roe mee nsch bloed verkoopen. Ook mogen de Joden voortaan in de landsgemeeruten geen lndustrieele ondernemingen verwerven. Verder wordt het hun verboden hun namen in Roemeensche namen te veranderen. Het schoolonderwijs voor Joden zal speciaal ge regeld worden. De tweede wet verbiedt het sluiten van huwelijken tusschen Joden in den zin van de eerste wet en Roemenen van zuiver Roe- meensch bloed. Dergelijke huwelijken mo gen ook in het buitenland niet gesloten worlen. (D" Minister-president Gigurtu heeft voor de radio een toespraak gehouden tot het Roe meensche volk. Hij zeide o.a.: „De politiek aan de zijde van Duitsch- land en Italië acht de regeering de gunstigste voor de belangen van het Roemeensche volk. Deze politiek is in staat het volk een waardigen groei te waarborgen en het tevens in zijn cul tureel- en economisch leven van den invloed der Joden te bevrijden. Het groote gevaar van het Jodendom is in het jongste verleden van Roemenië niet voldoende erkend. Het richten van de poli tiek naar de beide spilmogendheden. welke politiek voor Roemenië onontbeerlijk is ge worden. brengt echter bepaalde offers met zich mede. Gigutu moet echter uitdrukke lijk vaststellen, dat ter gelegenheid van zijn bezoeken in Salzburg en Rome tegenover hem alleen is gesproken over den wensch tot een overeenkomst van Roemenië met zijn Hongaarsche en Bulgaarsche buren en dat Roemenië hierbij meester over zijn be sluiten is gebleven. Op deze opwekking heeft Roemenië ge antwoord, dat het, vanaf het oogenblik waarop het zijn besluit kenbaar maakt zich aan te sluiten bij de politiek van de spil mogendheden, ook bereid is, dezen wensch te vervullen. Echter heeft men van Roe meensche zijde op de moeilijkheden gewe zen, die een dergelijke overeenkomst in den weg zouden staan. Roemenië wenscht met zijn buren een overeenkomst op een grondslag, die voor de toekomst een vreedzame en werkelijk vriendschappelijke nabuur schap verwezenlijkt. Slechts op twee erlei wijze kan men tot een dergelijke overeenkomst geraken: of de in dezen hoek van Europa geïsoleerde Hongaar sche en Roemeensche volken moeten krachtens hun historische verleden sa mengaan, waarbij zij moeten afzien van territoriale aanspraken, teneinde reeds thans een definitieve overeen komst te bereiken, of er zal een uit wisseling van bevolking moeten plaats hebben, die noodzakelijkerwijze van Roemenië het afstaan van kleine ge bieden eischt. De regeeringen van beide landen moeten thans trachten tusschen deze beide uiter sten punten den besten weg voor het slui ten van een mogelijke overeenkomst te vinden, die zoowel door het Hongaarsche als door het Roemeensche volk oprecht en loyaal wordt gewenscht. Dezelfde toestand, hoewel niet zoo moeilijk, bestaat ten op zichte van Bulgarije. Met dit land hoopt Roemenië tot een overeenkomst te gera ken. die een einde maakt aan den strijd tusschen twee volken, die in den loop van hun geschiedenis met elkander verbonden waren. Roemenië hoopt verder, dat zijn be trekkingen met de Sovjet Unie. nu Roeme nië een groot offer heeft gebracht, zich voortaan op den grondslag van de beste nabuurschap zullen ontwikkelen. JOURNALISTEN GEARRESTEERD. Twee-en-twintig, meest werklooze jour nalisten, die zich bezig fcielden met het verspreiden van berichten, die gericht wa ren tegen de belangen van den staat, zijn gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht, Onder hen bevindt zich ook Socor, de vroegere directeur van het enkele jaren geleden opgeheven Joodsche dagblad „Adeverul". FARLEY AFGETREDEN ALS MINISTER. De minister van posterijen, Farley, heeft zijn ontslag ingediend en zal 31 Augustus a.s. uit het kabinet treden, aldus United Press. Farley, die de verkiezingscampagne voor de eerste en de tweede candidatuur van Roosevelt leidde en die korten tijd gele den het voorzitterschap van de Democra tische Partij neerlegde, omdat hij het niet eens was met een derde candidatuur van Roosevelt, heeft thans de consequenties getrokken uit deze houding en zijn porte feuille ter beschikking gesteld. Naar het DKJ. verneemt, heeft Roose velt het ontslag van Farley aanvaard. DE NATIONALE GARDE. De Senaat heeft met 71 tegen 7 stem men het wetsontwerp aangenomen, waar bij president Roosevelt gemachtigd wordt de nationale garde en de legerreserves voor den actieven militairen dienst op te roepen. Het ontwerp, dat thans naar het Huis van Afgevaardigden gaat, beperkt het gebruik van deze troepen tot het Weste lijke halfrond, de Amerikaansche bezittin gen en de Philippijnen. De Senaat heeft voorts eenstemmig een wetsontwerp aangenomen, dat aan leden van de nationale garde en van de leger reserves het recht verleent om binnen twintig dagen uit het dienstverband te scheiden. Het recht wordt echter alleen verleend aan de gehuwden die kinderen hebben en dan nog alleen, wanneer de vrouw en kinderen op de verdiensten van den man resp. vader voor hun levenson derhoud zijn aangewezen. (D.N.B.) ENGELSCHE VERLIEZEN. Eerst thans wordt door de Britsche ad miraliteit het verlies van de Britsche duik boot ..Oswald" hi de Middellandsche Zee bevestigd. De geheele bemanning bestond uit vijf officieren en vijftig matrozen. 52 man werden door de Italianen gered. Volgens een in Rangoon gepubliceerd communiqué is het Britsche schip „Kem- mendine" (7837 b j.t.) dat zich op weg naar Rangoon bevond, sedert 21 dagen over tijd en moet het derhalve als verloren worden beschouwd. (D.N.B.) EEN NIEUWE POLITIEKE STRUCTUUR IN JAPAN. 120 leden van alle vroegere partijen van den Japanschen Rijksdag hebben zich aan eengesloten in een „Vereeniging voor een nieuwe politieke structuur." In een resolutie hebben zij verklaard dat de regeering, ondersteund door een sterke politieke corporatie, de leidende plaats in deze nieuwe structuur als uitdrukking van een onscheidbare eenheid tusschen de lei ding en het volk moet innemen Het gebod van het oogenblik is, dat de nieuwe structuur de natie tot een absolute macht van den staat leidt en den totalen oorlog voorbereidt. Vanaf vandaag beginnen wij ons politiek

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1