De Britsch-Japansche spanning WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940 g file Jaargang WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940 No. 2465Z )raigie bij Matsoeoka Officieren van het Leger des Heils opgesloten Het Duitsch voortaan officieele taal in Luxemburg Het Staatsgerechtshof in Frankrijk Uit en over Engeland Zuid-Oost-Europa Uit Amerika EERSTE BLAD Feiten van den dag Verspreide Berichten LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES SO ctfj. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. I Voor zaken advertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend b(J vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bfj maximum aantal woorden van 30 stuku. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per week10-18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Het Japansche kabinet ls gisteren bij- bgekomen onder voorzitterschap van m minister-president. De minister van fitenlancLsche zaken, Matsoeoka, bracht slag uit over den toestand, ontstaan lor dc arrestatie van Japanners ln En- Jsche gebieden. Kaar de bladen melden, heeft het kabl- it besloten scherpe maatregelen te ne- fcn, wanneer Engeland de Japansche fchen niet inwilligt. Voor de bijeenkomst [bben Konoje en de minister van oorlog, ►Jo, oen langdurig onderhoud gehad, htusschen nemen de antl-Brltsche be rgingen toe. Het gemeentebestuur van jkio heeft de vertegenwoordigers van 120 (den uitgenoodlgd, gezamenlijk te con- (eeren en een besluit te nemen over de _dlng, die tegenover Engeland moet Jrden aangenomen. De Groot-Japansche igdpartlj heeft het ministerie van oor- den wensch kenbaar gemaakt, dat [pan tegenover Engeland op zijn stand- Oit blijft staan. De bond van burgers te kio zal op 12 Augustus een antl-Engel- massademonstratie houden. [Volgens Domei heeft Matsoeoka in dc senkomst van het kabinet verklaard, dat ministerie van bultenlandsche zaken Brltsche regeering een mededeeling [eft doen toekomen over het Japansche ndpunt ten aanzien van de arrestatie Japanners ln het Brltsche rijk. teie arrestaties worden „ontoelaatbaar" boemd. Japan zal zijn verdere houding manke) ijk doen zijn van de wijze, waarop beland ln het vervolg optreedt. De Japansche Hotsjl roept het Japan- Jhe volk op om de autoriteiten te steu- tn bij het onderdrukken van de Engel- Ihc .spiönnage. Als noodzakelijk beschouwt It blad de arrestatie van den leider van [et 'Engelsche ministerie van propaganda het Verre Oosten. Redman. Bovendien Echt het blad dat alle scholen, die door bgeland, Frankrijk of de Vereenlgde ja ten worden onderhouden, of onder hun [vloed staan, worden gesloten. [De Brltsche ambassadeur te Tokio, Cr al- heeft gistermiddag een onderhoud van leer dan een uur met den minister van Bitenlandsche zaken, Matsoeoka gehad. Volgens Domei heeft het ondernoud.dat ■trekking had op de arrestatie van Ja in n er.s door de Brltsche autoriteiten, Én rustig verloop gehad. |De Brltsche ambassadeur hoopt op een [lendschappelijk bijleggen van de spion- igezaak, zoo meldt de welingelichte Tokio jahl Sjimboen met betrekking tot den ln- loud van de gedachtenwlsseling van gis pin tusschen den minister van buiten- ndsche zaken, Matsoeoka en Craigie. I Laatstgenoemde zou Matsoeoka dringend lebben verzocht, dat de Japansche regee- Ing zou medewerken aan de vriendschap pelijke oplossing van de spionnage-aange- genheid. Tegelijkertijd heeft Craigie ult- fengezet, dat de arrestaties der Japannee- jen door de Brltsche autoriteiten verricht Jjn in overeenstemming met de wet op de landsverdediging. Craigie zou verder heb ben beweerd, dat het van Engelsche zijde ïiet ging om represaillemaatregelen. Mat- Joeoka heeft daarop den eisch gesteld, dat Be Japanneezen terstond moesten worden [rijgelaten en dat garanties voor de toe- Jomst moesten worden gegeven. Tevens gaf [ij uitdrukking aan de verwachting, dat |een verdere arrestaties zouden verricht worden. Ofschoon de Japansche regeering, |00 zou hij verder hebben verklaard, reeds definitieve besluiten genomen heeft ten ianzlen van de verdere houding van de Britsche regeering, is Japan voornemens de [ntwikkeling van den toestand eenigen tijd ustig waar te nemen. ERKLARINGEN VAN DEN JAPANSCHEN MINISTER VAN JUSTITIE. De Japansche minister van justitie peeft op een persconferentie verklaard, dat Szonder de verwezenlijking van een nieu- rWe politieke structuur, elke herordening ln het grootere Oost-Azië onmogelijk is." Hij deelde mede, dat een commissie tot taak heeft gekregen dit probleem te be- |5ludeeren. Wat de opzienbarende gevallen van Engelsche splonnage betreft, meende dc minister van justitie, dat deze kwestie ^fpoedig zal zijn opgehelderd en dat alle peweringen van de Engelsche regeering _pver de Japansche justitie weerlegd zul len worden. I Naar de Japan Times meldt, zijn enkele gearresteerde Engelschen in hun woningen jpruggekeerd. Het arrestatiebevel blijft j^hter onverminderd van kracht. De Minseito, de laatste nog bestaande cn tot dusverre grootste partij van het Hapansche parlement, heeft nu ook be goten tot ontbinding over te gaan. De .partij stelt zich ter beschikking van de j eenheidsbeweging van Konoje. Daarmede js. naar de Tokio Asahi Sjimboen opmerkt, iedere mogelijkheid van een parlementaire positie tegen de door Konoje ingeleide Utieke reorganisatie uitgeschakeld. Volgens een communiqué van het Ja pansche ministerie van oorlog zijn de lei ders van de organisatie van het Leger des Heils te Tokio, benevens de secretaris-ge neraal en vijf andere officieren van het Leger des HeUs gearresteerd onder ver denking van spiönnage. De woordvoerder van het departement van oorlog heeft verklaard, dat het leger drastische maat regelen moet nemen tegen al degenen, die onder den dekmantel der religie zich leen den voor spiönnage of die Indirect de spiönnage begunstigden. ENGELSCHEN NEMEN POST VAN JAPANSCH SCHIP IN BESLAG. De Engelsche autoriteiten te Colombo hebben ondanks het scherpe protest van den gezagvoerder van het Japansche sjs. Argentina Maru 120 voor Zuid-Amerika bestemde postzakken in beslag genomen en slechts 17 daarvan na een nauwkeurig onderzoek weer teruggegeven. De Brltsche autoriteiten verklaren volgens een tele gram van den kapitein, dat de overige post aan een later arriveerend Japansch stoomschip zal worden overhandigd, aan gezien een strenge censuur moet worden uitgevoerd. De dhef van het burgerlijk bestuur in Luxemburg, gouwleider Simon, heeft over eenkomstig het Duiteohe karakter van Luxemburg bepaald, dot in de toekomst uitsluitend de Duitsche taal de officieele, rechts- en schooltaal in t land Luxemburg zafl zijn. De dag- en weekbladen zullen voortaan alleen nog maar in de Duitsche taal verschijnen, de opschriften op de hui zen en de straatnaambordjes zullen alleen nog maar in het Duitsöh gesteld zijn. (D.N.B.) Naar uit VIGhy verluidt, zal op de ope ningszittmg van 't FransChe staatsgerechts hof ln Ryom, de minister van justitie, Ali- bert, in opdracht van de regeering, een openingsrede houden, waarin hij het doel en de taak van het gerecht zal uiteen zetten. Het gerechtshof zal niet alleen vonnis vellen over zoogenaamde oorlogsmisdadi gers, doch een permanente instelling blij ven voor het waarborgen van de hoogste staatsbelangen. Men verwacht, dat begin September de eerste openbare rechtszitting zal worden gehouden. De zaal der gezworenen van het hof van appel in Ryom. dat ln zijn inrich ting veel op een klein theater lijkt, wordt reeds in gereedheid gebracht om straks het staatsgerechtshof te herbergen. (D.N.B.) HOOG ERE BELASTINGEN. De Britsche bladen maken melding van nieuwe verhooging der belastingen. De in komstenbelasting bedraagt thans 8'/t shil ling per pond sterling, hetgeen de „Daily Mail" nog onvoldoende acht, daar naar de meening van het blad binnenkort vijftig procent van het Inkomen als directe belas ting zou moeten worden opgebracht. Daarbij komt nog een verdere verhooging van de omzetbelasting, welke op alle ge bruiksgoederen betrekking he?tf't. Op kfiee- dingstukken en schoeisel van betere kwali teit, meubelen, beddengoed, enz. komt voortaan 33 1/3 procent omzetbelasting. Op goedfcoopere kleedingstukken een zesde deel van de waarde. De kanselier van de schat kist Kingsley Wood gelooft, dat deze belas ting 110 millioen pond sterling per jaar zal opbrengen. (DNJB.) JOODSCHE TROEPEN. Eden heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering heeft besloten een Joodsohe Palestina-troep te vormen, die bij de geregelde Britsche strijdkrachten zal worden ingelijfd. (D.N.B.) AANWIJZINGEN VOOR DEN OORLOG. „Vrouwen, wanneer vijandelijke auto's en motorrijders komen, werpt dan flesschen en glasscherven op den weg. Daardoor wor den zij opgehouden en zoo wordt aan het Engelsche leger -de mogelijkheid geboden ze in' te sluiten." Met dezen oproep wendt de Daily Sketch zich tot de Engelsche vrouwen om dezen te bewegen tot een actief deelnemen aan den oorlog. Verder dringt het -blad er op aan, dat de Engelsche vrouwen zich ook tegen tanks keeren, door het spannen van prikkel- en ander draad over de wegen. „Wanneer ge echter niet den moed hebt tegen den vijand op te treden, sluit Uw huls dan en vlucht in het meest nabije Ibosch. Den volgenden dag is de vijand waar schijnlijk weer voorbij en kunt ge terug- keeren", aldus luidt deze oproep verder. Bovendien geef t de Daily Sketch nog aan wijzingen «voor het verzet tegen valscherm jagers. (D.N.B.) DE BRITSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. De minister voor de scheepvaart, Cross, heeft in een interview verklaard, dat de regeering het feit erkent, dat de Britsche koopvaardijvloot sedert den laatsten oor log in een beklagenswaardigen toestand ls geraakt en dat zooiets nooit meer mag voorkomen. Het feit, dat na de bezetting van N ?rland door Duitsöhland een groot gedeelte van de geallieerde koopvaardij vloot voor het gebruik door Groot-Britannië is uitgevallen en dat verder na de ineen- storting van Frankrijk opnieuw een ver mindering van de ter beschikking staande handelstonnage is ontstaan, heeft nieuwe moeilijkheden veroorzaakt. Daarbij komt nog, dat de veranderde toestand voor de scheepvaart in de Noordelijke wateren en ln de Middellandsche Zee lange reizen en omwegen noodzakelijk maakt. (D.NB.) EEN SCHOOL VOOR DIENSTWEIGERAARS In Glasgow is een school voor dienstwei geraars opgeheven, waar aan personen die zich aan den militairen dienst vilden ont trekken door „leeraren" werd bijgebracht, hoe zij zich voor de keuringscommissie moesten gedragen, welke redenen van gods dienst of wereldbeschouwing zij moesten noemen enz. om van den dienst te worden vrijgesteld. (D.NB.) TE GIBRALTAR. Naar de Lavoro Fascista bericht, is Gi braltar gistermiddag om 17 uur opnieuw gebombardeerd. Het munitiedepot werd door bommen getroffen. Er is aanzienlijke schade aangericht. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Naar men verneemt, heeft de Brltsche kruiser „Resolution" de haven van Gi braltar niet tegelijk met het overige deel van het eskader kunnen verlaten als ge volg van beschadigingen, waardoor het schip onzeewaardig Ls geworden. Men weet nog niet, wanneer de „Resolution" in zoo verre hersteld zal zijn, dat zij zee kan kiezen. De „Resolution" is in Januari 1916 in dienst gesteld en heeft een waterverplaat sing van 29.150 ton. De hoofdbewapening bestaat uit 8 kanonnen van 38 cM., welke in vier tweelingtorens zijn opgesteld. Voorts heeft het voor luchtafweer 8 ka nonnen van 10 c.M., benevens mitrailleur- batterijen. De kruiser is tevens uitgerust met een catapultvliegtuig. Terwijl de Duitsche pers tot nu toe aan de problemen, die samenhangen met de wijzigingen in Zuid-Oost-Europa maar weinig aandacht heeft besteed, wijdt de Frankfurter Zeitung. hieraan thans een beschouwing. Onder den titel „Herziening in Zuid-Oost-Europa" schrijft het blad o.a.: Evenals vroeger blijft Duitschland: 5r op bedacht in Zuid-Oost-Europa uit economi sche en politieke overwegingen bovenal den vrede te bewaren en te verzekeren. Het is er ook van overtuigd, dat dit doel niet te bereiken is zonder hét Hongaarsche en Bulgaarsche streven naar revisie, dat in het eerste geval op Zevenburgen, in het tweede geval op de Dobroedsja is gericht, tot zijn recht te doen komen. Daarbij moet rechtvaardig en eerlijk te werk wor den gegaan en dient een redelijk tegen elkaar afwegen van alle rechtvaardige eischen en verlangens te worden nage streefd. In tusschen is men te Boedapest., te Boekarest en te Sofia begonnen deze taak uit te voeren. Het gemakkelijkst lijkt het om tot een oplossing te komen tusschen Roemenië en Bulgarije. Het probleem, aldus de Frankfurter, is politiek, ethnografisch en geografisch, duidelijk en een verstandige oplossing kan nauwelijks lang op zich laten wach ten. Moeilijker is de zaak tusschen Hon garije en Roemenië. Dat is in de eerste plaats hiervan een gevolg, dat de situatie ln Zevenbergen, ethnografisch zeer gecom pliceerd is, waardoor een grensafbakening die zoowel ethnografisch als practisch be vredigend is, niet eenvoudig kan zijn. Het is daarom belangrijk dat de partijen met tact, begrip en diepgaand politiek inzicht deze vragen bestudeeren. Het vredesver drag heeft tusschen Hongarije en Roeme nië een grens getrokken die bewust de be doeling had de tegenstellingen tusschen de beide landen aan te wakkeren en bruik baar te houden voor de politiek van de Westelijke mogendheden. Roemenië zal zichzelf echter een goeden dienst bewijzen, wanneer het zonder aar zelen helpt om de punten die aanleiding geven tot- wrijving op te ruimen en een practische oplossing tot stand te brengén. Aan den anderen kant zullen echter de Hongaarsche eischen zooveel te gemak kelijker zijn op te lossen, naarmate recht vaardigheid het inzicht van de Hongaar sche staatslieden stuurt en wanneer met de eischen van de werkelijkheid meer re kening wordt gehouden dan met die van de historische tradities, die niet meer te handhaven zijn in een totaal veranderde wereld. Staatsraad Wohltat, de door talrijke in ternationale onderhandelingen bekende Duitsche economische deskundige, publi ceert in de „Berliner Boersen-Zeitung" een belangwekkend artikel over den in vloed van de nationaal-socialistische eco nomische politiek op Zuid-Oost-Europa. Hij constateert, dat door de ontwikkeling in de (Jaren 1938 en 1939 reeds een Groot- Duitsche economische ruimte in het leven is geroepen, waarin de nieuw toegetreden gebieden zich in betrekkelijk korten tijd op den hoogeren Duitschen levensstan daard zullen instellen. De ontwikkeling der economie in het protectoraat Bohemen en Moravië en in het gouvernement-generaal Polen zal, naar Wohltat verder uiteenzet, geleid worden in harmonie met de behoeften van Groot- Dultschland. Samenvatting en versterking van de Duitsche kernlanden van Europa zal ook tot een verderen opgang van het eco nomische verkeer met Zuid-Oost-Europa leiden. In dit verband wijst Wohltat er op, dat de economische betrekkingen van Duitsch land met Griekenland en Turkije, die aan den rand van de Donau-ruimte liggen, steeds een gelijke positie hadden als die der andere Zuid-Oostelijke landen en dat de tegenwoordige politieke positie dier twee landen er geen illusies over kan wek ken. dat zij in hun economische ontwik keling vooral zijn aangewezen op den afzet naar Duitschland Ten aanzien van de toekomstige ontwik keling in de Zuid-Oost Europeesche landen merkt de schrijver van het artikel op, dat zij in de eerste plaats door een voor een langen termijn ontworpen economische lei ding van staatswege beïnvloed zal worden. Bijzonder interessant is, want Wohltat zegt over de economische gevolgen van den oorlog. De oorlog zal de beslissing brengen ln de vraag of Europa van een aan den Westelijken rand van het vasteland gelegen Engelsch-Fransch economisch blok uit zal worden georganiseerd dan wel op den na tuurlijken grondslag der samenwerking van de Europeesche staten met een sterke Mid- den-Europeesche Groot Duitsche economi sche ruimte. De Zuid-Oost-Europeesche landen zullen tot deze ontwikkeling moeten bijdragen, door een wetgeving en een be stuur, die landbouw, mijnbouw, industrie en verkeerswezen leiden in overeenstemming met de opgevoerde behoefte en het toene mende goederenverkeer. Wanneer dergelijke voorwaarden in het leven worden geroepen, zouden ook gemeenschappelijke regelingen ter hand kunnen worden genomen voor de economische crisis, de schulden tusschen de staten en de deviezenvoorziening in alle hier in aanmerking komende landen. In een groot Europeesch economisch gebied zullen ook de douanekwesties op doeltref fende wijze vereenvoudigd en tenslotte de valuta's geconsolideerd kunnen worden. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Eerste openbare vergadering der Neder-' landsche Unie (2de Blad). Opbrengst nationale inzameling op 2 lli millioen gulden geraamd (Binnenland, 2de Blad). In het aanstaande seizoen vermoedelijk een normale voetbalcompetitie, doch met automatische promotie en degra datie (Sport, 2de Blad). 1MSTERDAMSCHE BEURS Weinig zaken - Verdeelde markt - Kleine koersverschillen - Staatsfond sen vast - Amerikanen gedrukt. Buitenland De Britsche gezant te Tokio bij minister Matsoeoka (1ste Blad). De positie van Zuid-Oost-Europa (le Blad) Het Duitsch voortaan officieele taal in Luxemburg (1ste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. VERKLARING VAN HULL. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken Cordell Huil heeft, terug gekeerd uit Havanna, een formeele verkla ring afgelegd, waarin hij de gevaren, welke naar zijn meening de Ver. Staten bedrei gen in de zwartste kleuren schilderde en betoogde, dat deze gevaren onverwijld aan den dag zouden treden als het Amerikaan sche volk zich er niet tegen wapende. In Havanna, zoo verklaarde Huil. zijn o.a. alle Amerikaansche landen overeenge komen, dat passende voorbereidingen voor een verdediging van het Amerikaansche continent niet tijdig genoeg genomen kun nen worden, wil men het van buiten drei gende gevaar keer en. In Havanna is men eenstemmig van meening gefeest, dat een onverwijlde versterking noodig is van de solidariteit tot het verkrijgen van een con tinentale verdediging en tot het opstellen van concrete plannen voor alle 21 naties, in het belang van den vrede op het Weste lijke halfrond. Huil beweerde vervolgens, dat men het er over eens was geweest, dat indien de vreedzame landen van Europa ter zelfverdediging op córporatieven grond slag georganiseerd waren geweest, hun po sitie en die van Europa thans aanzienlijk anders geweest zou zijn. De eenige veilige weg, aldus Huil, om te vermijden, dat Amerika door „de wilde destructieve krach ten. die thans in het buitenland aan het werk zijn" in ernstige moeilijkheden of in een oorlog betrokken geraakt, is het voor nemen zoodanig te bewapenen, dat deze krachten 'niet een deel ran het Westelijke halfrond durven aan te vallen. Ten slotte verzocht Huil eiken burger paraat te zijn om zich voor dit doel offers te getroosten. In politieke kringen verklaart" men. dat president Roosevelt Hull tot deze rede heeft geïnspireerd MAATREGELEN IN ZWITSERLAND. Volgens een besluit van den Zwitserschen bondsraad wordt aan de communistische partij Trotskisten en anarchisten alle acti viteit verboden. Overtreding van deze ver ordening wordt gestraft met een gevange nisstraf van maximaal 3 jaar of een geld boete van maximaal vijfduizend Zwitser- sohe francs. Naar van gezaghebbende zijde verklaard wordt, is deze maatregel het ge volg van de groeiende communistische pro paganda en de illegale politieke stroo mingen. (United Press). DE ROEMEENSCHE PETROLEUM. Het Roemeensohe ministerie van binnen- landsche zaken heeft van de Roemeensche Petroleum-Maatschappijwelke deel uit maakt van het Shell Concern, geëischt, dat zij zestig harer Engelsche ingenieurs zal ontslaan. Na hun ontslag zullen deze Engel schen onmiddellijk een visum krijgen om Roemenië te verlaten. (DNB.) DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De Belgische organisatie voor den terug keer van vluchtelingen deelt mede. dat dank zij de hulpvaardigheid van de Duitsche autoriteiten de terugkeer van vluchtelingen in versnelde mate kan geschieden. In totaal zijn tot dusver 100.000 Belgen naar hun woonsteden teruggebracht, waarvan alleen tusschen 25 en 29 Juli 38.500. Naar de orga nisatie verder meedeelt, bevinden zich op het oogenblik altijd nog 525.000 Belgische vluchtelingen in Zuid-Frankrijk. Daar de terugkeer van vluchtelingen in het onbe zette gebied van Fransche zijde wordt be moeilijkt. hébben de meeste Belgische ste den thans besloten om zelf het initiatief te nemen om den terugkeer van hun inwo ners te bewerkstélligen. (DJN.B.) ARRESTATIE TE PRAAG. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de leider van het district Groot-Praag van de Tsjechische nationale gemeenschap, dr. Nestaivail, is gearresteerd, daar zijn organi satie te Praag werd misbruikt voor doelein den, welke tegen het rijk waren gericht. RUSSISCH-AMERIKAANSCH HANDELSVERDRAG VERLENGD. Naar verluidt is het sedert 1037 tusschen de Sovjetunie en de Vereenigde Staten be staande handelsverdrag door een nota-wis seling tusschen den volkscommissaris voor den bui-tenlandschen handel, Mikojan en den zaakgelastigde der Vereenigde Staten, Thurston, voor een jaar verlengd. Het han delsverdrag voorziet, evenals in het afge- loopen verdragsjaar. in den aankoop van artikelen in de Vereenigde Staten voor een bedrag van 40 millioen dollar. Het verdrag behelst, naar het Ameri kaansche departement van buitenlandsche zaken mededeelt, in tegenstelling tot het afgeloopen accoord een voorwaardelijke clausule, op grond waarvan de sovjet- regeering op het oogenblik weigert te ga randeeren, dat Amerikaansche goederen ter waarde van veertig millioen dollar wer kelijk worden afgenomen. Zouden b.v. de Ver. Staten den uitvoer van die goederen, die de Sovjetunie wil koopen, verbieden of bemoeilijken, dan beh .udt de Sovjet-iegee- ring zich voor. haar behoeften aan Ameri kaansche goederen naar goeddunken te be perken. In het verleden heeft de Sovjet- regeering herhaaldelijk geprotesteerd tegen het Amerikaansche uitvoerverbod van ma chinerieën, dat volgens de Amerikaansche uiteenzetting werd uitgevaardigd, omdat de Vereenigde Staten deze machinerieën voor de eigen bewapening dringend noodig hadden.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1