Luxe Auto-Verhuur De Duitsche luchtafweer 128 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 3 Augustus 1940 Kwaliteit De textiel-distribuüe toegelicht Uit Engeland Uit Amerika Troonrede van Koning Gustaaf Opperste Sovjet bijeen Verspreide Berichten zegt alles!! Daarom naar: C. F. MEERPOEL's ■JT ALLEEN: Breestraat 171. Volkomen voor taak berekend ONE HOUR CLEANING SERVICE Winkels, die ook andere goederen verkoopen, behoeven niet te sluiten Men verwacht, dat het hof reeds meer dan 2 maanden zal doen over het vooron derzoek De wijze waarop talrijke Fransche bladen zich bezig houden met de taak van het nieuwe opperste gerechtshof is naar de meening van de Berliner Boersen Zeitung niet geschikt om de bewering te rechtvaar digen. dat er in Frankrijk een nieuwe geest waait. Men krijgt den indruk dat het voor de Franschen niet om een groote zuive ringsactie gaat, doch om de bestraffing van hen, wien het niet gelukt is het oude doel van.de Fransche politiek, de vernietiging van Duitsehland; door te zetten. Wanneer een blad aJs.de Retit Journal zelfs beweert, dat Frankrijk voor de christelijke bescha ving, in den oorlóg gegaan is „tegen een opvatting van rnensch en maatschappij die door het heidendom geïnspireerd was", kan men slechts van echt Gallische onbe schaamdheid spreken en dan constateeren: wie de Franschen in dit zelfbedrog ver sterkt. bewijst hun en den vrede een zeer slechten dienst, want Duitschland heeft Frankrijk niet het leven geschonken, om als dank daarvoor den ouden Franschen haat, de oude beleedigingen en vijandige hatelijkheden te oogsten, aldus het Dult- sche blad. WEEST ZUINIG MET UW TEXTIELGOEDEREN 6657 (Inffez. MedJ DOODSTRAF VOOR FRANSCHEN IN VREEMDEN KRIJGSDIENST. Door middel van den radio-omroep heeft de Fransche regeering de leden van het Fransche leger voor het laatst gewaar schuwd, dat zij niet verder aan den oorlog mogen deelnemen, hetzij door in vreemden krijgsdienst te treden, hetzij op andere wijze. Ook niet in landen, waarmede Frank rijk niet in oorlog is. De regeering vestigt er de aandacht op, dat dit delict in het vervolg Onverbiddelijk met den dood zal worden gestraft.. Alleen hij, die voor 16 Augustus 'haar Frankrijk terugkeert en zich ter beschikking van de autoriteiten stelt, kan nog op een zekere clementie re kenen. - (D.N.B.) GENERAAL DE GAULLE TER DOOD VEROORDEELD. Havas meldt uit Clermont Ferrand: Het militaire gerechtshof in het dertien de departement heeft onder voorzitter schap van generaal Frère gisterochtend in het proces over zijn afwezigheid buitens lands generaal De Gaulle wegens verraad, aanslag op de veiligheid van den staat en desertie naar het buitenland in tijd van oorlog, ter dood veroordeeld, alsmede tot degradatie en in beslagneming van zijn vermogen. Gaat U voor rust naar Gelderland of Lim burg? Wij brengen U daar graag heen. NIEUWE WAGENS. Aanbev.W. A. BLOM TELEFOON 20396 - LANGEBRUG no. 99. 6718 (Ingcz. Med.) tegen eiken vorm van militairen dienst plicht In de Vereenigde Staiten. (DJN.B.) EE^ DERDE PARTIJ. Het D24:B. meldt uit Washington: Senator Lundeen heeft in een formeele verklaring opgeroepen tot stichting van een derde groote partij „van alle echte Ameri kanen". De partij zou te Chicago moeten vergaderen en een kies-program opstellen. Hiet program zei, zoo verklaarde Lundeen, tegengesteld zijn aan de politiek van inter ventie van de bedde tradition eel e Ameri- kaansohe partijen. Deze derde partij is een noodzakelijkheid geworden, omdat de an dere partijen oandldaten voor het presi dentschap gesteld hebben, die beide de krachtigste hulp aan Engeland beloofd hebben, opdat Engeland den oorlog zou kunnen winnen. Lundeen verklaarde, dat de in behandeling zijnde wet op den mili tairen dienstplicht de Vereenigde Staten voor een laatste kruispunt brengt, voordat CHEMISCH REINIGEN PERSEN STOPPAGES EN REPARATIES (Ingez. Med.) CAMPAGNE TEGEN DUFF COOPER. Aan de campagne tegen den Britschen minister van voorlichting, Duff Cooper, neemt thans ook de Tirpes deel. In een hoofdartikel wordt gezegd, „dit ongelukkige orgaan (het ministerie van voorlichting) dat nooit gedurende langen tijd strijd en twist heeft kunnen voorkomen, zal ook in het vervolg een doelwit der critiek zijn, tot het een volkomen verandering ondergaan heeft". (D.NJB.). ANTI-SEMIETISCHE VLUGSCHRIFTEN VERSPREID IN LONDEN. In de Zuidelijke wijken van Londen zijn talrijke anti-semietische vlugschriften ver spreid. De opperrabijn van Londen heeft in verband daarmede een stap bij den minister van binnenlandsche zaken gedaan. Hij ver klaarde, dat de inhoud der vlugschriften den rassenhaat zou kunnen bevorderen, omdat den Joden wordt verweten, dat zij de oorzaak van den oorlog zijn en het Britsche wereldrijk in gevaar brengen. Naar de Daily Mirror mededeelt, heeft de opper rabijn er den minister op gewezen, dat het toelaten van anti-semietische actie in strijd zou zijn met de overeenkomst, die kort ge leden tusschen Engeland en de Zionisten gesloten is. (D.N.B.). LORD BEAVERBROOK IN IIET OORLOGSKABINET. Officieel wordt medegedeeld, dat Churchill lord Beaverbrook heeft uitgenoodigd toe te treden tot het z.g. beperkte oorlogskabinet, waarvan tot dusver Churchill, Chamberlain, lord Hallfax, Attlee en Greenwood deel uit maakten. Het oorlogskabinet zou dus voort aan uit zes in plaats van vijf leden bestaan. Lord Beaverbrook zou, naar in welingelichte kringen verluidt, voorloopig minister voor de vliegtuigproductie blijven. Men acht het echter waarschijnlijk, dat hij als lid van het oorlogskabinet spoedig een andere taak zal krijgen, zoodat wijzigingen in de regeering op komst zijn. (D.N.B.). Op zijn persconferentie heeft President Roosevelt voor het eerst gesproken over de kwestie van den dienstplicht, welks in voering hij met nadruk bepleitte. Hij noemde den dienstplicht een hoofdvoor waarde voor een doeltreffende landsverde diging. De tegenwoordige oorlog heeft ge leerd, dat de verdediging totaal moet zijn. Allereerst moeten vele nieuwe maöhines en uitrustingsvoorwerpen worden aangeschaft, die de Vereenigde Staten niet bezitten, doch pas beginnen be bezitten. Zonder op geleide manschappen komen de landen echter in een gevaarlijke positie. De Ver eenigde Staten moesten dan ook kunnen beschikken over een geoefend leger van personeel aan en aöhter het front, werk tuigkundigen en fabrieksarbeiders. Door een tijdige opleiding worden menschen- levens gespaard, want de ervaring leert, dat een ongeoefend leger aanzienlijk groo- tere verliezen lijdt. Roosevelt zeide tenslotte, dat hij de uit werking der bijzonderheden aan het Con gres zal overlaten. De jaarvergadering van den Amerikaan - schen bond van arbeiders in het automo bielbedrijf. een der grootste steunpilaren van de C. I. O., heeft eenstemmig een motie aangenomen, waarbij zij verzet aanteekent zij zicih in den Internationalen oorlog stor ten. Noch de democraten, noch de repu blikeinen zouden den weg der oorlogsont- wüklloeüing in de Vereenigde Staben nog kunnen tegenhouden. De buitengewone zitting van den Zweeb- schen Rijksdag is gisteren door Koning Gustaaf met een troonrede geopend. Daar in verklaarde de koning: in den bijzonde ren toestand, welke door den Europeeschen oorlog ontstaan is, is een onverminderde waakzaamheid over de Zweedsche buiten en binnenlandsche paraatheid noodzakelijk. Met het oog op cle verzorging van het volk is een juist gebruik van de eigen productie bronnen meer dan ooit een levenskwestie. Om het hoofd te bieden aan de dreigende werkloosheid zouden veelomvattende maat regelen noodig kunnen worden. In verschil lend opzicht kunnen voorstellen verwacht worden. De Zweedsche buitenlandsche politiek is ongewijzigd. Het is mijn vaste wil betrek kingen van vriendschap naai* alle konten te onderhouden. Onvermoeid streef ik er naar, mijn land buiten den oorlog te hou den en vrijheid en zelfstandigheid te hand haven. De eenheid en vastberadenheid van mijn volk geven mij het beste vertrouwen, dat in deze richting vorderingen zullen wor den gemaakt. Aan den Rijksdag is een aanvullende be grooting vxx>rgelegd. waarin uitgaven zijn opgenomen tot een bedrag van ongeveer 110 millioen kronen. De grootste post be treft de oorlogsverzekering van den staat, waarvoor 53 millioen kronen aangevraagd worden. Voorts worden voor het ministerie van defensie, voor den bouw van versterkin gen 41 miliioen kronen gevraagd en voor de verbetering van vliegvelden bijna 2 millioen kronen. Het ministerie van landbouw vraagt 2.6 mülioen, waarvan 2,25 millioen voor de aanschaffing van gasgeneratoren voor trac toren. Voor de leisteenfabriek op Kinne- kulle worden 3,6 millioen gevraagd en voor de vloot 6 millioen kronen. BESSARABIE DEEL DER MOLDAU- REPUBLIEK. De Opperste Sovjet is gistermiddag om 18 uur weer bijeengekomen. Onder grooten bijval Is de volgende re solutie aangenomen: 1. Bessarabië wordt vereenigd met de Moldavische republiek, die tot socialistische Sovjet-bondsrepubliek verklaard wordt. In de Moldavische bondsrepubliek zullen ver kiezingen voor den Oppersten Sovjet der Unie vastgesteld worden. 2. De Noordelijke Boekowina en dc Bes- saiabLsche districten Chotln, Akkerman en Ismail zullen bij dc Oekrajlensche bonds republiek worden Ingelijfd. In de Noorde lijke Boekowina en in de genoemde Bcssa- rabische districten zullen gelijktijdig ver kiezingen voor den Oppersten Sovjet vast gesteld worden. De volgende bijeenkomst, waarop als derde agendapunt de aansluiting van Ll- thauen bU de Sovjet-Unie behandeld zal worden, wordt heden te 18 uur gehouden. MOLOTOF S REDE. Semi-officieele Berlljnsche kringen wijzen op de duidelijke lijn in de rede, welke Mo- Ictof heeft gehouden en op de zakelijke uiteenzetting van de Russische buitenland sche politiek, in het bijzonder van de Duitsch-Russische betrekkingen. Men beschouwt het als opmerkelijk, dat Molotof met alle beslistheid do pogingen van de hand heeft gewezen oni de Dultsch- Russischc betrekkingen te vertroebelen en men wijst er in dit verband op, dat het niet alleen Engelsche, maar ook Ameri- kaansche nleuwsbureaux zijn geweest, die er toe hebben meegewerkt, op zulk een ver troebeling te zinspelen of zelfs als feit te melden. De scherpe terechtwijzing, door Molotof uitgesproken, tegen de pogingen, niet alleen van de Engelsche pers. maar ook van de diplomatie om een wig te drij ven in de Duitsch-Russische vriendschap en de Sovjet-Unie te betrekken in de En gelsche belangensfeer zal nergens onopge merkt kunnen blijven. Tenslotte wijst men in dezelfde kringen op de woorden van Molotof over de Rus- sisch-Roemoensche betrekkingen, waaruit blijkt, dat ook Rusland geïnteresseerd ls bij een consolidatie van Zuid-Oost-Europa DOCH OOK VOOR TAPIJT- EN MEUBELREINIGING (Ingea. Med.) op den grondslag van rechtvaardigheid en orde. De Duitsche pers uit zich ln gelijken geest. WATERWEG ZWARTE ZEE—OOSTZEE GEREED. Het DN.B. meldt uit Moskou: Naar Krasny Flot meldt, is de 202 km. lange waterweg, die de Dnjepr met de Boeg en daarmede de Zwarte Zee met de Oostzee verbindt, dezer dagen gereed geko men. Het Dnjepr-Boeg-kanaal heeft, naar bekend is, ook in het kader van het Duitsch -Russische goederenverkeer aanzienlijke beteekenis. In zes maanden tijds is het verouderde en deels oubruikbaar geworden z.g. kanalen-systeem van Oginsky ln het vroegere Oost-Polen volkomen gereorga niseerd. Bij het aanleggen van het Dnjepr- Boeg-kanaal hebben 200.000 menschen meegewerkt. De waterweg Ls thans van Kiew tot Brest Litowsk, dus tot aan de Duitsch-Russische belangengrens, bevaar baar. Op het traject tusschen Brest Litowsk éh Pinsk zijn acht sluizen gebouwd. De plechtige opening van het kanaal door een regeeringscommissle zal spoedig geschie den. VIERE JAREN BEWIND VAN METAXAS. Heel Griekenland treft voorbereidingen om den vierden verjaardag te vieren van het overnemen der macht door Metaxas. In Athene zijn de vlaggen uitgestoken. Biljetten geven een beeld van wat in deze vier jaar tot stand ls gebracht. Morgen zul len 150.000 leden van Jeugdorganisaties aan de feestelijkheden in het Olympische Sta dion deelnemen en langs den minister-pre sident defileeren. KWALITEITSNAAIMACfflNEHANDEL 6715 (In*«. Med.) In dc Doelenkazernc alhier, is thans een 30-tal Duitsche legerpaarden met veu lens. Onder het wakend oog van hun oppassers genieten „Moeder en kind" van het heerlijke zomerzonnetje, dat wij zoo langen tijd gemist hebben. Het D.N.B. Ls van bevoegde militaire zijde een rapport ter beschikking gesteld over dc groote militaire beteekenis van den Duitschen vllegerafweer, zijn organisatie en zijn technische details. In de Inleiding van het rapport wordt vastgesteld, dat de afweer van vijandelijke bommenwerpers door Jachtvliegtuigen steeds de hoofdrol zal spelen, daar het natuurlijk naar ver houding gemakkelijker Ls een vliegtuig door een ander sterker bewapend toestel bij ac tieven strijd ln de lucht te vernietigen dan van den grond af. Desondanks heeft de Difitsche luchtdoel- artillerie in de eerste elf maanden van den oorlog buitengewone successen kunnen be halen. Dat zij daarnaast ook in den strijd te land uitmuntende diensten heeft bewe zen is uit. tal van legerbcrichtcn gebleken. Door Duitsch luchtafweergeschut werden bij voorbeeld 402 pantserwagens ernstig be schadigd. De voornaamste taak van de luchtdoel- artillerie is echter nog steeds gelegen ln den afweer van vijandelijke vluchten bo ven Duitsch grond- on bcschermlngsgebicd. Het is dc Duitsche luchtafwecrartilleric gelukt sinds het begin van den oorlog 1230 vliegtuigen omlaag te schieten, waarvan alleen reeds 1071 tijdens de zes weken tusschen 10 Mei en 24 Juni in Nederland, België en Frankrijk. Voor wie op de hoogte is met de moei lijkheden van den afweer van vijandelijke luchtaanvallen vanaf den grond, Ls dit aan tal een buitengewone prestatie. Zij werd bovendien verricht onder omstandigheden, (Ingez, Med.) waarin men zich bij de bediening van het geschut ook nog te venveren had tegen een tegenstander te land in den vorm van aanvallende pantserwagens of eenheden Infanterie. Bovendien lagen de luchtafweerstellln- gen dikwijls nog onder een sterk vijande lijk artillerievuur en men verraadt geen ge heim, wanneer men verklaart, dat deze stellingen dikwijls nog vóór die der eigen Infanterie lagen. De bescherming van het vaderland wordt verzorgd door acht luchtverdedigingscom mando's, terwijl de bescherming van het leger wordt uitgeoefend door twee corpsen luchtafweergeschut. Een luchtafweercommando omvat in het algemeen twee tot drie regimenten, clle be schikken over alle gebruikelijke kalibers, terwijl een corps luchtafweergeschut in het algemeen uit drie brigades bestaat, name lijk uit twee luchtafweerbrigaden en één schijnwerperbrigade. De taak van dc luchtafwecrartilleric li natuurlijk na de bezetting van Noorwegen Nederland, België en een groot deel vat! Frankrijk aanzienlijk uitgebreid, waarbij de bescherming van het vaderland ln don- zelfden omvang als voorheen moest worden gehandhaafd. Tegelijkertijd dienen echter de bezette gebieden zoo voldoende te wor den beschermd, dat de Duitsche oorlogvoe ring van hieruit verder kan oporeeren en dat te zelfder tijd de burgerlijke bevolking aldaar tegen Engelsche luchtaanvallen wordt beyclllgd. De vraag ligt nu natuurlijk voor de hand, of de aanwezige voorraad luchtafweerartll- lcrlc voldoende is. In Polen en vooral In België en Frankrijk zijn groote hoeveelhe den geschut met voldoende munitie buit gemaakt, die. evenaLs ln Noorwegen cn Ne derland, door Duitsch bedieningspersoneel zijn overgenomen. Bovendien kon na dc beëindiging van den veldtocht door Frankrijk een verderen maatregel voor de versterking van den luchtafweer worden genomen. De aan het leger toegevoegde gemotoriseerde luchtal- wcer-cenheden zijn namelijk weer aan hot luchtwapen teruggegeven en vormen nu met haar groote ervaring een buitengewoon belangrijk bestanddeel van hot militaire luch taf weerapparaat. Men kan thans zeggen, dat ln West- Europa alle instellingen van vitaal belang, vooral do Industrie, naar beste krachten door luchtafweer wordt beschermd. De plaatsing van luchtafweergeschut Is natuurlijk tegen een tocvalllgen treffer evenmin een bescherming als de premie, die men aan zijn levensverzekeringsmaat schappij betaalt, Iemand voor den dood be hoedt. Het Ls echter bulten kijf, dat de uitste kende schietprestaties van de Duitsche luchtafwcerartlllerle een Engelschen vlie geraanval zeer belangrijk bemoeilijken, het geen ook Churchill kort geleden erkende, toen hij verklaarde: „De Engelsche vliegen BREESTRAAT TEL. 25885 (Ingos. Med.) moeten zoo hoog vliegen, omdat zij anders te veel door de luchtafwecrartilleric van den tegenstander ln gevaar worden ge bracht." De nachtelijke achtervolging heeft, gelijk uit verschillende publicaties van het op- percoirunanda blijkt, ln den laatsten tijd herhaaldelijk veel succes gehad. Hierbij heeft vooral een nieuw vliegtuigtype, do „He 113" uitgemunt. Men geeft bij dezen arbeid vooral aan deze machine de voor keur, omdat zij door bijzondere voorzienin gen een zeer geringe landingssnelheid heeft hetgeen bij nachtlandingen vooral op het yeld en op noodvliegvelden van groot be lang is. In een toelichting op de elders ln dit Blad gepubliceerde mededeelingen over de tex- tiel-d&stributie heeft de directeur van het rijksbureau, dc heer H. G. Iley, verklaard dat zoowel de lijst van vrijgestelde artikelen als de puntenwaardeering na eenige weken ervaring zal moeten worden aangevuld of misschien wel wijzigingen zal ondergaan. Bij gebleken fouten zullen wij hierover het advies van de organisaties uit den handel inwinnen. Dc artikelen van duurdere of betere kwaliteit kunnen langer mee in het ge bruik dan de goedkoopere producten cn het is daarom noodzakelijk gebleken, dat voor personen of gezinnen met een klein inkomen extra punten worden beschikbaar gesteld. Vandaar de instel ling van toeslagkaarten Het is thans mogelijk, dat een gezin met 6 kinderen b.v. 200 punten extra ontvangt. De aanschaffing van huishoudgoederen is, gedijk reeds meegedeeld, mogelijk op alle kaarten van het gezin en wanneer de huis vrouw dus beddelakens, sloopen of hand en theedoeken en dergelijke artikelen noo dig heeft, kan zij daarvoor de punten ge bruiken, die zij het beste missen kan. De aflevering van goederen voor woning inrichting, alsmede de verkoop van bedde- goed en uitzetten e.d. kan alleen geschieden op een speciale vergunning. Deze maatregel is genomen met het doel om er voor te zorgen, dat eerst dde landgenooten of ge zinnen worden voorzien, welke door de oorlogsramp zijn getroffen. Als wij denken aan de inwoners van Rotterdam, Middel burg, Wagenangen, Rhenen, Den Helder en andere plaatsen in ons vaderland, die nog geen gelegenheid hebben gehad om den in boedel of de garderobe, die zij verloren hebben, opnieuw aan te schaffen, dan zal ieder gevoelen, dat het noodzakelijk ls om deze eerst te helpen. Mocht het blijken, dat daarna nog vol doende voorraad ln de magazijnen aanwe zig is voor andere verbruikers, dan kan men met het verstrekken van speciale ver gunningen nog iets verder gaan. In de komende week, dat is de week van inventarisatie, is de verkoop en aflevering van textielgoederen aan de verbruikers, dus en detail, verboden, terwijl de aflevering en verkoop van de industrie aan den handel en de verwerkende Industrie niet is ver boden. Sluiting van de winkels ls niet nood zakelijk, wanneer ook andere artikelen dan textielproducten worden verkocht, doch wanneer alleen textielproducten worden verkocht, is deze sluiting der zaken misschien wel wenschelijk om misverstand bij het publick te voorko men. De aflevering van goederen op speciale vergunningen kan doorgaan, terwijl ook de aflevering kan doorgaan aan het publiek van de navolgendo producten: sanitaire textielproducten (b.v. wat ten, verbandgaas, bandages, sluitlakens, elastieken knie- en enkelkousen, enz.), pitten en pctroleumbrandcrs, poetsdoe ken, poppenklecding cn speelgoed, klu wen cn klossen touw. De verkoop van artikelen, welke gedragen moeten worden door kinderen beneden 3 jaar, is na 12 Augustus weer vrij, doch het is noodzakelijk, dat de koopster bij zich heeft de distributiestamkaart van het kind, waarvoor deze producten zijn bestemd, om dat sommige artikelen, wij denken ln dit geval b.v. aan luiers, ook voor andere doel einden te gebruiken zijn. De opgave van den voorraad moet ook ge schieden door handelaren die geen vergun ning van het rijksbureau hebben gekregen en wanneer zij geen vergunning hebben, dienen zij per brief den voorraad op te geven waarna een speciale vergunning wordt ver strekt voor den verkoop van dezen voorraad Voor de textielgoederen, welke reeds voor 29 Juli zijn verkocht en nog niet afgeleverd, zal aflevering worden toegestaan na 12 Augustus en de winkeliers kunnen voor deze goederen 30 punten van de textielkaart af nemen, evenals dit geschiedt voor artikelen, welke reeds tusschen 28 Mei en 5 Augustus i wel waren afgeleverd. Wanneer de 30 punten reeds zijn verwijderd door den plaatselijken dlstributiedlënst, behoeft dc winkelier voor dc verkochte goederen, die alleen nog mnar afgeleverd moeten worden, geen punten meer te verwijderen. Opgemerkt zij nog dat voor leden van de Duitsche weermacht voor den aankoop van geweven stoffen of schoenwaren, die onder de distributie vallen of waarvan het gebruik in het algemeen verboden is, militaire distributiekaarten (wit) wordt ingevoerd. Deze kaarten worden door de onderdeelen van dc weermacht uitgereikt ten behoeve van de afzonderlijke leden dier weermacht, die tot aankoop gerechtigd zijn. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2