De strijd tegen Engeland No. 24649 Per fiets er op uit 81sie Jaargang ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 f De uitslag vastgesteld De prijswinnaars Een textielkaart bevat 100 punten De inkrimping van den pluimveestapel Duitsche waarschuwing tegen franctireur-oorlog De werkzaamheden der Duitsche wapensfilstandscommissie Uit Frankrijk EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor aUc andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentlcs belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per week10-1® Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Daartoe aangespoord door onze foto- JicrkennlngsprlJ.svraag zijn vele lezers van ons Blad, zoowel uit Lelden als uit de om geving. er ln de afgeloopen maand per flets op uit gegaan, en uit de antwoorden, welke wij mochten ontvangen, blijkt alge meen groote voldoening over den door oris uitgeschreven tocht door het schitterende duinlandschap I Een enkeling mocht zich dan bepalen tot den slmpelcn uitslag (hetgeen op zich zelf overigens voldoende was), de meesten schreven ons toch in dikwerf zeer enthou siaste bewoordingen over de vreugde, welke zij aan het uitstapje hadden beleefd, ter wijl er met nadruk op aan werd gedrongen ln de toekomst nog eens weer een derge- lljken tocht uit te schrijven! Heele gezinnen zijn er per flets op uit getrokken om te genieten van al het moois dat de route langs het duinpad biedt en méér dan één stelt terecht vast dat men het landschap nooit zoo goed heeft be wonderd als thans, omdat men ter bepaling van de foto's onophoudelijk genoodzaakt was scherp op te letten en met aandacht de omgeving ln zich op te nemen. Dat die foto's uiteraard niet moeilijk te vinden waren, werd door ons tevoren al medegedeeld en het resultaat wijst dat ook uit. Nochtans hebben wij 33 van de 140 I binnengekomen Inzendingen ter zijde moe- I ten leggen en wel voornamelijk als gevolg van het feit dat men den steen van Gerrlt Dou niet heeft kunnen ontdekken of mis schien vergat er bij de oplossing melding van te maken, hoewel wij zulks als voor- 1 waarde hadden gesteld! Eenlge verglssin- gen werden verder gemaakt met foto IX (het pension „Duinoord" te Wassenaar), waarvoor men het Zeehospitium te Kat wijk opgaf, en tenslotte was er een lezer van ons Blad, die verklaarde geen tijd te hebben om den tocht te maken, maar vol doende bekend meende te zijn In Leiden's geving om toch een oplossing ln te ze den. HIJ bracht het evenwel slechts tot ongeveer de helft der goede antwoorden! Onze fotograaf had nu eenmaal zijn werk goed en met overleg gedaan zoodat er noodwendig vergissingen moesten worden gemaakt door hen. die de prijsvraag van achter hun schrijftafel zouden willen trachten op te lossen. Ons streven was immers (en wij hebben dat duidelijk ge noeg laten uitkomen) den lezers van het „L. D." naar bulten te brengen, de vrije natuur in, en hun een middag te bezorgen van gezonde, sportieve ontspanning! Wel ls waar hebben wij daarbij ln zooverre tegenslag gehad dat de harde wind, die zich vooral gedurende de laatste weken bij voortduring heeft- doen gelden, menigeen zal hebben weerhouden den tocht te ma ken, maar de waardeering, welke ons Blad ook nu van vele kanten mocht oogsten, geeft ons toch ruime voldoening en is het bewijs dat wij in onzen opzet geslaagd zijn! Wij laten hier thans de oplossing volgen: Start Kort Rapenburg voor perceel nr. 12. Foto 1. Gezicht op Rijnsburg. Plaats van opname Rljnsburgscheweg voor perceel nr. 106. Foto 2. Gezicht op trambrug. Opname: brug over Oegstgeesterkanaal. Foto 3. Gezicht op Noordwijk. Opname Beeklaan voor perceel 95. Foto 4. Villa Mlramara ter linkerzijde van den weg naar den Kon. Astrld-boule- vard te Noordwijk aan Zee. Opname voor het tuinhek. Foto 5. „De Heremiet" te Noordwijk aan Zee. Opname Kon. Astrld-boulevard voor Huize „De Kim". Foto 6. Haven te Katwijk aan Zee. Op name Sluisbrug. Foto 7. Villa op duintop nabij Uitwatering te Katwijk aan Zee. Opname aan den duin voet nabij Sluisbrug. Foto 8. Dorpgezicht Katwijk aan Zee. Opname terras „Nieuw Brittenburg". Foto 9. Pension „Duinoord" te Wassenaar. Opname ter rechterzijde van den Hoofd ingang. Foto 10. Iets verder op denzelfden weg. Opname van rechts, loodrecht op onze route. Foto 11. Duinfietspad bij De Klip te Wassenaar. Opname: terugblik op den af- gelegden weg (links). Foto 12. School te Wassenaar. Opname v. Zuylen v. Nljeveltstraat. Foto 13. Wetering te Wassenaar. Opname vanaf brug van de Van Zuylen v. Nljevelt straat naar links. Foto 14. Gezicht op „Rhijnhof" en Gal gewater. Opname vanaf brug naar links. De hoofdprijs van tien gulden is gewonnen door: A. W. ten Cate. Houtlaan 19, alhier Twee prijzen van vijf gulden door: B. Erades. Medusastraat 25a, al hier en C. de Vroedt, Valkenburgscheweg 20, Voorschoten. Twaalf prijzen van een rijks daalder door C. Kooreman, Nieuwe Rijn 107, alhier. H. L. A. Boom, Van der Waals straat 32, alhier. J. H. G. Botermans, Kanaalstraat 30, Rijnsburg. Mej. T. v. d. Voet, Emmalaan 69, Oegstgeest. J. v. d. Mark, Maredijk 119, alhier, G. de Goeyer, Hugo de Vries- straat 50, alhier. DLfcXIMUM 30 PNT. WORDEN BIJ AFGIFTE AFGETROKKEN. De distributiekaart voor tex- tielgoederen, welke binnenkort dienst zal doen, zal strikt persoonlijk zijn en voor iedereen honderd punten bevatten, waar van er veertig geldig zijn in de periode Augustus tot en met Januari en zestig in de periode van November tot en met Januari. Voor stop- en naai garen bevat de kaart afzonder lijke bonnen, evenals voor extra toewijzingen. Bij de afgifte van de kaarten zal rekening worden gehouden met de sedert 28 Mei j.l. ont vangen groote stukken. Ieder heeft daarvoor aangifteformu lieren moeten invullen, die bij het afhalen van de textielkaart moeten worden meegebracht. Indien de puntenwaardc van de ontvangen groote stukken min der is dan 30 ontvangt de ver bruiker de geheele textielkaart. Is deze puntenwaarde echter 30 of meer, dan worden 30 pun ten (ook niet meer dan 30) van de kaart verwijderd. Wintermantels, winterjassen en dcmi-salsons zijn alleen tegen speciale vergunning ver krijgbaar. Elders in dit Blad vindt men daaromtrent nadere bijzonder heden, benevens een lijst van vrijgestelde textielproducten. Mevr. H. SmitStouten, Wasstraat 52, alhier. Mej. J. H. C. van Heemskerk Düker. Thorbeckestraat 18, alhier. G. Oudshoorn, Raadhuisplein, Warmond. A. de Haas, Oude Rijnzichtweg 51, Oegstgeest. J. van Leeuwen, Roomburgerweg 13, alhier. A. Korenhoff. Oude Vest 185, alhier. Tenslotte ls een extra-prijs van een rijks daalder voor zijn keurig verzorgde Inzen ding toegekend aan: C. J. Bekooy, Warmonderstraat 14, alhier. Onder overlegging van een legitimatie bewijs kunnen de winnaars hun prijzen volgende week (van Maandagmorgen 9 uur af) aan onze bureaux in ontvangst nemen. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: De Berliner Boersen Zeitung van gisteren bevat van de hand van generaal-majoor dr. Bernhard Schwerdtfeger een Interessante bijdrage over het onderwerp van den franc tireur-oorlog. Hierin wordt o.a. het vol gende gezegd: Onmiddellijk na het bekend worden van de rede van den Führer, begon in Engeland de geestelijke voorbereiding van de burger bevolking tot den afweeroorlog, die zoo be denkelijk is, dat zij niet zonder waarschu wing kan worden aangenomen. Het was steeds het lot van die staten, die in het eigen land den oorlog nog niet hebben lee- ren kennen, zich geen voldoende reken schap te geven van het medehelpen van de burgerbevolking aan den oorlog. De schrij ver geeft dan een overzicht van het optre den van franctireurs in de jongste oorlogen en schrijft verder: Het verloop van oorlogshandelingen ls in den tijd van motorlsatie meestal zoo, dat de tot het offensief besloten tegenstander niet de grootste snelheid optreedt. Meestal blijft er geen tijd meer over, zich in den geest van artikel 1 van de Haagsche con ventie van 1907, „wetten en gebruiken van den oorlog te land", te organiseeren en vol doende kenbaar te maken. Het oprukkende leger echter zal door dwingende veiligheids maatregelen in ieder geval medestrijdenden als vrljscharen beschouwen en dienover eenkomstig handelen. Hieruit vloeit voor ieder land de eisch voort, In belang van de eigen bevolking geen onduidelijkheden over de voorwaarden voor een deelneming aan de gevechten met de wapens te laten bestaan. Een dergelijke onduidelijkheid ver betert op geen enkele wijze de positie van het zich verdedigende land, omdat een mi litair gedrild, van de nieuwste wapens voorzien leger zich nooit door vrijscharen en franctireurs zal laten ophouden. Het ls derhalve geheel doelloos en in het belang van de eigen bevolking te eenen male een misdaad, een dergelijke zelf bewapening en een deelnemen aan den strijd van de bur gerbevolking aan te bevelen, te organisee ren of zelfs met staatsmiddelen te bevor deren. Niets anders is het. wanneer, zooals thans uit Engeland wordt gemeld, daar een propaganda wordt gevoerd voor het bewa penen van de burgers met schietwapens. Gen.-majoor Schwerdtfeger waarschuwt tenslotte nog eens uitdrukkelijk: Onder geen omstandigheden kan het welken staat dan ook veroorloofd zijn, vreedzame en ln het gebruik van wapens niet geoefende burgers onder een of ander voorwendsel of in een of andere vermomming met de wapens te genover den vijand te stellen. In 1939 heeft men ln Polen .geprobeerd, de militaire ne derlagen van het Poolsche leger door het laten optreden van bewapende burgers te compenseeren. Een militair succes hadden deze zoogenaamde franctireurs natuurlijk niet, doch vele Polen betaalden dit optreden met hun leven. Iene miene mutte, zonder grutten, zonder graan Iene miene mutte, jij moet gaan! Onder het opschrift „Wiesbaden effent den bodem voor den nieuwen Europee- schen vrede", houdt de Voelklscher Beo- bachter in een speciaal bericht zich bezig met de werkzaamheden van de Duitsche wapenstilstandscommissie. Eind Juli waren vier weken verstreken, zoo begint dit bericht, sinds de Duitsche wapenstilstandscominlssie te Wiesbaden voor het eerst vergaderde, om in onder handelingen met de Fransche delegatie de uitvoering der bepalingen van het wapen stilstandsverdrag vast te leggen. Stapels werk zijn sindsdien verzet, welke dikwijls ruggespraak te Berlijn en te Vichy als mede veelvuldige besprekingen vereisch- ten. Een terugblik werpend kan en moet geconstateerd worden, dat het in tegen stelling tot de onderhandelingen der inter nationale wapenstilstandscommissie van 1918/19, die de Fransche divlsiegeneraal Nudant leidde, het streven van de sinds 1 Juli onder voorzitterschap van den gene raal der infanterie von Stuelpnagel verga derende Duitsche wapenstilstandscommis sie is, zoo spoedig mogelijk dit noodzake lijke voorbereidende werk voor een nieu wen waren vrede niet alleen tusschen het rijk en Frankrijk, maar voor een vrede in heel Europa te voltooien. Het blad herinnert aan de smadelijke voorwaarden van den wapenstilstand van 1918 om daartegenover te constateeren, hoe men thans aan de Fransche delegatie geen ultimatum tot de spoedigste uitvoering van de demobilisatie en afstand van oorlogstuig en materiaal voorlegt, hoe men geen re presailles neemt en niet met contractueele boetes dreigt. De ellende en de dood der Fransche bevolking wordt niet verergerd door maatregelen, welke vervuld zijn van haat. Integendeel wordt de noodlijdende bevolking in het bezette gebied van levens middelen voorzien en wordt bovendien de invoer van levensmiddelen naar Frankrijk toegestaan. Duitsche artsen en verplegend personeel zijn voor de zieken beschikbaar. De organisatie Todt en de rijksarbeids dienst helpen bij het opruimingswerk om de sporen van den oorlog geleidelijk weg te nemen. Men eischt niet de uitlevering van eenige landbouwmachines, maar de Duit sche soldaat helpt den Franschen boer bij het binnenhalen van den oogst en Duitsche bezettingstroepen helpen doeltreffend bij den terugkeer van het millioenenleger der vluchtelingen naar hun haardsteden en bij het herstel van verkeersmiddelen en we gen. Ondanks het streng vasthouden aan het doel, een hervatting van den strijd te verhinderen en Duitschland alle veiligheid voor het voortzetten van den oorlog tegen Engeland te geven, zal, zoo besluit het be richt, zooveel mogelijk met de belangen van Frankrijk en zijn bevolking rekening worden gehouden. (D.NJ3.) Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Een nieuw natuurreservaat in Twente (2e Blad). Straatverlichting nog verboden. (Binnen land. 3e Blad). Adviezen van den Voedingsraad in verband met de vetrantsoeneering. (3e Blad). Buitenland HET STAATS GERECHTSHOF. De Fransche Staatscourant publiceert een tweede decreet, volgens hetwelk het staatsgerechtshof van 8 Augustus 1940 af onder voorzitterschap van Caous (president van het hof van cassatie) in Lyon zitting zal houden. Dit gerechtshof zal oordeelen over: 1. Al diegenen, die ln artikel 1 van de wet van 30 Juli 1940 worden genoemd en die nog niet verjaarde misdaden en ver grijpen hebben begaan en die de plichten van hun ambt hebben geschonden, tn aan merking komen alle handelingen, die in de periode voor 4 September 1939 hebben bijgedragen tot den overgang van vredes tijd naar oorlogstoestand en alle handelin gen, die de gevolgen van dezen, aldus ge schapen toestand, hebben verscherpt. 2. Die personen, die zich schuldig heb ben gemaakt aan een aanslag tegen de veiligheid van den staat, in verband met de bovengenoemde handelingen. Duitsche waarschuwing aan Engeland in zake franctireur-oorlog. (Ie Blad). De Duitsche luchtafweer werkt uitstekend. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (ingez. Medj

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1