Rond den Balkan Bekendmaking DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 No. 24647 [Eiken dag en ieder uur wordt tegen Engeland toegeslagen Isle Jaargang |Een andere taktiek dient gevolgd Het Duitsche legerbèricht Vrijgelaten Duitsche gevangenen in Madrid aangekomen beschoten Roemenië, Bulgarije en Hongarije gaan spoedig onderhandelen Het einde van de Balkan-entente Het uitsteken van vlaggen of dragen vari strikjes enz. op gedenkdagen verboden Uit Amerika Verliescijfers van onze weermacht EERSTE BLAD Feiten van den dag EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per reset voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor alle andere advertenties 35 ets per regel Voor zakenodvertenttes belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bt) vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z(Jn: per 3 maanden235 per week 0.t8 Franco per post 235 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Sedert de beëindiging van den veldtocht ln Frankrijk zijn de zuiver militaire ge zichtspunten achter de politiek op den achtergrond geraakt, te meer daar geen groot© operaties zijp gemeld. Als gevolg hiervan aldus wordt van militaire zijde opgemerkt ls hier en daar de Indruk ont staan, dat Duitschland den oorlog tegen Engeland op halfslachtige wijze voert. Niets ware minder waar zoo verklaart men verder dan deze opvatting. Duitschland voert den oorlog tegen Engeland even vast besloten en even zeker van de overwinning als de oorlogen tegen Polen en Frankrijk. Het gewicht van de offervaardigheid in de zen oorlog rust alleen op de schouders van eenlge duizenden mannen, de bemanningen der duikbootcn en torpedomotorbooten en de vliegers. De wijze van oorlogvoeren te gen Engeland ls zooals vanzelf spreekt, an ders dan de oorlogvoering tegen Frankrijk, waar een leger van mlllioencn in het veld stond. De middelen, die thans in den strijd te gen Engeland worden gebruikt, laten ten gevolge van het eigen karakter dezer wape nen slechts toe, dat een beperkt aantal strijders in het vuur komt. De Duitsche duikbootcn en torpedomotorbooten, de ge- vechU- en Jachtvliegtuigen kunnen worden vergeleken met de punt van een zwaard, dat In de hand van een ervaren strijder ligt. Deze strijder ls het Duitsche volk. Wanneer men de vraag hoort: „Wan neer zal Duitschland dan eindelijk toe slaan?" dan kan hierop slechts worden geantwoord: „Vijf weken zijn verstre ken sedert den dag van den wapenstil stand. Eiken dag cn zelfs elk uur is toegeslagen. Elke dag brengt nieuwe successen van het duikbootwapen, nieuwe succesrijke aanvallen van de Duitsche torpedomotorbooten, aanval len van de gevechtsvliegtuigen en suc cesrijke luchtgevechten van dc jagers boven het Kanaal cn boven de En gel - sche kust". Al deze prestaties eisclien van eiken deel nemer de grootst mogelijke offervaardlg- held. De eenheden van de oorlogsmarine heb ben volgens mededeellngen van het opper bevel van de weermacht van Juni tot 31 Juli ln totaal ongeveer 936.000 ton scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij tot zin ken gebracht. Dat komt neer op een weke- lijksch gemiddelde van 187.000 br. reg. ton. Het luchtwapen meldt voor hetzelfde tijdvak een totaal van 334.000 br. reg. ton. In totaal is dus 1.270.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een verlies van meer dan 250.000 ton schcepsruimte per week kan ook Engeland op den duur niet verdragen. Deze cUfers zijn slechts minima, want hierbij zijn niet de talrijke handelsschepen inbegrepen, die door bommen zwaar zijn beschadigd. In hetzelfde tijdvak heeft Engeland niet minder dan 370 vliegtuigen verloren. Het werkelijke verlies aan vliegtuigen moet ech ter belangrijk hooger worden geschat, daar vele getroffen vliegtuigen voor den strijd niet meer bruikbaar zijn. Ook de hoofdredaoteur van de „GiomaJe dltalia", Gayda, schrijft, naar United Press meldt, over de militaire tactiek der as- mogendheden, die in den strijd tegen Enge land gewijzigd is. Men heeft niet meer te doen met het voeren van een ,311tekiieg", maar met een onophoudelijk sbooten tegen d'e Britsdhe eilanden. Gayda schrijft, dat de oorlog tegen Enge land van beslissende be tee ke nis is voor het lot van Europa, en voor de nieuwe Euro- peesche orde. De voorwaarden voor deze campagne zijn anders dan die tegen Frank rijk. Het verschil wordt minder veroorzaakt door het fed/t, dat Engeland als eiland goed te verdedigen ls dan wel doordat het Brit- sohe rijk zich over de geheele wereld uit strekt. De strijd tegen Engeland kan daarom niet bliksemsnel gaan als die tegen Frank rijk. Hij moet bestaan in het temederslaan en c*e vernietiging van alle nationale en Imperiale krachten, die den B'ritschen tegenstand kunnen steunen. Het program daarvoor moet weloverwogen zijn. In de huidige phase is de taak voor Duitschland tweeledig. In de eerste plaats moét het het geheele btnnenlandsche systeem van de Britsche eilanden, desorga- nisecren en vernietigen en daarna moet het Engeland van de overige wereld af snijden. Italië's taak is het. de Mlddellandsche Zee af te sluiten en de legende uit de wereld te helpen, dat Engeland oppermachtig is ter zee. Italië heeft ook de taak de Britsche vloot te bestrijden door te vechten tegen de onderdeden in de Mlddellandsche Zee, den Indischen Oceaan en de Roode Zee. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mee: Door de slechte weersomstandigheden was het Duitsche luchtwapen gedwongen zijn activiteit te beperken. Desondanks werden, behalve verken ningsvluoh ten naar de Oost en Zuidkust van Engeland, de vliegtuig fabriek in Filrton, alsmede de haveninstal laties van Swansea en Plymouth in den nacht van 30 op 31 JuH met bommen aan gevallen. In den nacht van 30 op 31 Juli hebben slechts enkele Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland 'gevlogen. Door de neer geworpen bommen werd geen materieele schade aangericht en werden geen personen getroffen. Twee binnenvliegende vliegtuigen werden door onze Jagers neergeschoten. Naar eerst thans bekend geworden ls, zijn op 29 Juli in totaal 21 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Een transport bestaande uit 25 Duitsche burgers, die in den Franschen Soedan ge vangen hebben gezeten, is te Madrid aan gekomen. De Duitschers zijn na een kort oponthoud naar Duitschland doorgereisd. Talrijke leden van het transport waren slechts gekleed in hemd» en broek, daar hun het medenemen van persoonlijk eigendom bij hun gevangenneming door de Engel- schen en Franschen verboden was. In Spanje zijn zij opnieuw in de kleeren ge stoken en van alle noodzakelijke persoon lijke gebruiksvoorwerpen voorzien. Het be treft hier Duitschers, die bij het uitbre ken van den oorlog ln het kamp voor ge vangenen ln Sebikhotane (Fransch-Sene- gal) werden opgesloten en ln het moor dende klimaat en voor Europeanen on draaglijke en menschonwaardlge toestan den, ontzaglijke chicanes moesten doorma ken. De kapitein van het vrachtschip „Inn", van de Norddeutsche Lloyd vertelde, dat op 6 September de „Inn" op driehonderd zee mijlen afstand van Las Palmas door het verraad van een neutraal schip door een Engelsch vliegtuig werd opgemerkt en na eenlge uren werd aangehouden. De Engel- schen zetten twee booten uit, waarin de uit 25 koppen bestaande bemanning nau welijks plaats vond, zoodat een gedeelte TWEE OPVARENDEN GEDOOD EN VIER ZWAAR GEWOND. Gistermiddag Is de boot „Dc Ussel" van den dienst Amsterdam-Zwolle door een Engelsch vliegtuig met bommen en mitrailleurvuur bestookt, waardoor twee opvarenden, de heeren J. Hofman uit Kampen, sergeant bij den opbouwdienst cn H. Kummer uit Zwolle, werden ge dood. Vier personen, twee heeren en twee dames werden zwaar gewond, ter wijl een aantal anderen lichtere kwetsuren opliep. Gistermiddag te drie uur kwam de boot te Kampen aan. De opvarenden deelden mede. dat het schip, een passagiers- en vrachtboot, een kwartier varens buiten de Ketel, op het IJsselmeer, door een En gelsch vliegtuig was aangevallen. Het toe stel kwam uit de wolken neergedoken en wierp twee bommen omlaag, welke achter het schip ln het water vielen en ontploften, zonder schade aan te richten. Het vlieg tuig viel ten tweeden male aan en gooide thans drie bommen uit, welke voor het schip in het water vielen, doch niet ont ploften. Nu keerde het vliegtuig voor den derden keer terug en bestookte het vaar tuig met mitrailleurvuur. Dit mitrailleur- vuur veroorzaakte de dooden en gewonden. Een geneesheer, die aan boord was, ver bond de gewonden voorloopig. Te Kampen werden de doodenen gewonden met be hulp van manschappen van den opbouw dienst van boord gehaald en naar het zie kenhuis gebracht. Zwaar gewond werden de heeren J. ten Teij uit Amsterdam en G. J. ter Pel uit Enschedé en de dames Maria Pot uit Amsterdam en mevr. G.Stoute- Krösschell uit Sassenheim. De lichtge wonden hooren allen te Kampen thuis en konden, na te zijn verbonden, naar hun woningen tcrugkeeren. van de bagage achtergelaten moest wor den. Op 8 September werd de bemanning van de „Inn" in Dakar aan land gezet en in de vroegere koloniale school te Sebikho tane geïnterneerd. Deze Fransche kolonie was voor het onderbrengen van gevange nen in het geheel niet geschikt, zoodat de belangrijkste gebruiksvoorwerpen na kor ten tijd ontbraken. Het klaarmaken van het eten door negers was walgelijk. Om hen te plagen, werd den Duitschers niet toege staan, het eten door hun scheepskok te laten klaarmaken. Inmiddels waren in Se- Naar de Popoio dl Roma in een brief uit Boedapest bericht, zullen de onderhande lingen tusschen Roemenië, Bulgarije en Hongarije spoedig beginnen. Men kan als vrijwel zeker aannemen, dat Bulgarije de Zuidelijke Dobroedzja zal terugkrijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Do broedzja zal moeten afzien, teneinde Roe menië niet af te snijden van de Zwarte Zee en zoodoende nieuwe verwikkelingen te scheppen. De Bulgaren in de Noordelijke Do broedzja zullen naar het Zuiden verhuizen, waar zij de plaatsen zullen innemen van de Roemenen, die naar hun vaderland zijn te ruggekeerd. De diplomatieke medewerker van de Ber liner Börsenzeitung, Karl Megerle, schrijft dat door de besprekingen te Salzburg en Rome een ontwikkeling is begonnen, waar in de Balkan-entente geen recht van be staan meer heeft. Als de grootste van alle moeilijkheden, die voor de ontwikkeling van deze entente ongunstig waren, noemt Megerle, het kiezen van de Westelijke mo gendheden door Turkije door het bondge nootschap met Engeland en Frankrijk. Want door deze keus zijn de overige deel nemers aan het Balkanpact in een onmo- gelijken toestand gekomen en is Turkije ermede begonnen, zich zelf uit te sluiten van de verdere ontwikkeling op den Bal kan. In Zuidslavië heeft men dit, naar Megerle verklaart, het duidelijkste zien aankomen. Met de verdeeling der Engelsche garanties aan Griekenland en Roemenië zijn toen van de vier leden van de entente er drie van het Engelsclie oormerk voorzien en daardoor uiterlijk gekenmerkt als te be- hooren tot het systeem der Westelijke mo gendheden. Na erop gewezen te lebben, dat de mili taire gebeurtenissen intusschen ook in deze gebieden" aüe illusies in rook hebben doen opgaan, wijst Megerle er met nadruk op, dat overeenkomsten als het Balkanpact, dat zich ondanks alle pogingen tot aanpas sing aan den tegenwoordigen tijd niet heeft kunnen bevrijden van zijn compromlttee- rend verleden, volledig achterhaald zijn. Het kan zijn leden in de oogen van de mo gendheden van de spil alleen nog compro- mitteeren. Naar Megerle verder opmerkt beteekenen de vrijwillige aansluiting van Roemenië aan de politiek van de spil en de aanstaande onderhandelingen met Hongarije en Bul garije reeds het afzien van de politiek en de organisatie der Balkanentente. Zuidsla vië en Griekenland zullen zich niet aan deze consequentie willen onttrekken en ongetwijfeld zonder het te betreuren een zaak opgeven, die hun in het verleden wei nig nut heeft gebracht en in de toekomst alleen maar kan schaden. Megerle geeft dan verder een uitvoerige uiteenzetting van den toestand, die onder deze omstandigheden voor Turkije ontstaat. Hij merkt op, dat Turkije, na de Westelijke mogendheden gekozen te hebben, weliswaar heeft geprobeerd, de fictie te handhaven, dat hierdoor in zijn betrekking tot den Bal kan niets veranderde en dat zijn Balkan partners het hebben gesteund bij handha ving van dezen schijn „zonder echter iets aan het feit te kunnen veranderen, dat het wegtrekken van de Turken naar het En- gelsch-Fransche- kamp een wegtrekken uit Europa beteekende. Het einde van deze Balkanpolitiek en van de Balkanentente stelt de Turken voor het vraagstuk, of zij zich onder de gegeven omstandigheden zul len aanpassen aan een ontwikkeling, waar toe hun huidige bondgenooten reeds heb ben besloten of nog zullen besluiten, of dat zij door een ander besluit den terugtocht uit Europa willen voortzetten en dat dan definitief. Het moet aan Turkije worden overgela ten, zoo schrijft Mergerle tenslotte in zijn artikel, na een rustige bestudeering van den totdusverre gevolgden koers tot de slotsom te komen, of het zijn nationale be langen niet even goed of beter kan behar tigen in een vrij en verstandig vergelijk met den thans bestaanden toestand in Europa, die onveranderlijk is. In opdracht van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het bezette Nederlandsche gebied met allen nadruk er opmerkzaam op gemaakt, dat ieder demonstratief optreden in het algemeen en elke betooging van afzonderlijke of vereenigde personen, welke rechtstreeks of onrechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht, met gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen" tegen de bezettende macht zijn ook demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het grootduitsche rijk hardnekkig voortzet, te beschouwen. Het dragen van insignes, bloemen, strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor alle andere handelingen, welke de strekking hebben aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze verordening overtreedt, zal zonder pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, Indien hij demonstraties en betoogingen ln den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet plegen of begun stigt. De bepaling van paragraaf 2 van verordening nr. 52/1940 van den rijks commissaris over de Duitsche rechtspleging in strafzaken wordt in het bijzonder in herinnering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/1940 over inbeslagneming van vermogens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche politie zijn aangewezen om de naleving van deze bekendmaking te handhaven. bikhotane ook leden der bemanning van andere Duitsche vrachtschepen aangeko men, waardoor het totaal aantal gevange nen tot 150 was gestegen. De bemanning van het vrachtschip „Halle" was slechts gekleed in hemd en broek. Het eenstem mige oordeel van alle gevangenen over de Fransche behandeling in Sebikhotane wordt weergegeven met de woorden: slod der vosser ij, chicanes en leugenachtigheid. Talrijke gevangenen moesten drie maan den op den steenen grond slapen zonder matras en zonder dekens, zoodat velen erg verkouden werden. Dooi het ontbreken van muskietnetten en medicamenten tegen ma laria, kreeg 90 procent van alle Duitsche geïnterneerden malariakoorts. Op den dag, dat de Weygandlinle door broken werd, werden plotseling honderd man weggevoerd. Na een treinreis van ne gen uur, en een reis van een dag en een nacht in veebooten op den Senegal kwa men de Duitsche gevangenen in Podor aan. Tengevolge van de slechte verzorging, de chicanes en het moordende klimaat zijn drie Duitschers in het kamp Sebikhotane gestorven. Toen op 12 Juli de wapenstil stand bekend werd, aldus de kapitein, wa ren de meeste gevangenen nog slechts vel over been. Hun vertrek werd echter iederen dag uitgesteld, totdat eindelijk dé Duitsche regeering ingreep er. hun vertrek waar- borgd3. - (D.NJ3.) DE DIENSTPLICHTWET. In de militaire commissie van het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden heeft de minister van oorlog Stimson gepleit voor invoering van den militairen dienst plicht. Dit, zoo zelde Stimson, is het eenlge mid del om „aan een oorlogstoestand het hoofd te kunnen bieden." Alle andere systemen, die men tot dusver geprobeerd heeft, zooals b.v. het vrijwilligersstelsel, zijn mislukkin gen geweest. De strijdkrachten in de Ver eenigde Staten omvatten, naar Stimson verder zeide, op het oogenblik 220.000 man van het staande leger alsmede 243.000 man nationale garde. Terwijl Nederland b.v. 1300 man en België 510 man voor de ver dediging van iedere grensmjjl bezaten, be schikken de Vereenigde Staten er over slechts 47. Met het oog op deze cijfers be hoeft niemand te vreezen, dat de Vereenig de Staten in militarisme vervallen. Wat betreft de gevaren, waartegenover Ame rika zich geplaatst ziet, moet men in aan merking nemen, dat Engeland in dertig dagen veroverd en de Engelsche vloot on der vijandelijke controle gesteld zou kun nen worden. Voorts staat aan gene zijde van den Oceaan een machtig Japan, dat met Italië en Duitschland sympathiseert Wij moeten onze vooroordeelen ten aan zien van onze verdedigingslinie grondig wijzigen, zoo zeide Stimson. Een Duitsche overwinning op Engeland zou Duitschland een vloot geven, welke de meerdere van die der Vereenigde Staten is. Buitendien zou de capaciteit van den Duitschen scheepsbouw die van de Amerikaansche met het zesvoudige overtreffen. De militaire Senaatscommissie heeft het wetsontwerp inzake den dienstplicht zoo danig gewijzigd, dat slechts mannen tus schen 21 en 31 jaar dienstplichtig zijn, in plaats van tusschen 18 en 64. UITVOER VAN VLIEGTUIGBEXZINE VERBODEN. De Amerikaansche regeering heeft giste ren in het belang van de landsverdediging den uibvoer van vliegtuigbenzine naar lan den, die niet op het Westelijk halfrond lig- Volgens oüicieele opgave ver meldt de verlieslijst der Neder landsche weermacht voor de oorlogsdagen van 10 tot 14 Mei 2890 dooden, 6889 gewonden en 29 vermisten. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Vijftien jaar noodig voor den wederopbouw van Rotterdam. (Binnenland, 2e Blad) De beperking der lesuren bij het middel baar en voorbereidend hooger onder wijs. (Binnenland, 2e Blad) Monteeren van nieuwe autobanden zonder toestemming verboden. (Binnenland, 2e Blad) AMSTERDAMSCHE BEURS Kalme handel - Vaste markt - Belang rijke koersverbeteringen - Staatsfond sen opnieuw hooger - Amerikanen goed prijshoudend. Buitenland De Duitsche aanval op Engeland (le Blad)' De besprekingen op den Balkan. (Ie Blad) Japan's politiek uiteengezet. (Ie Blad' ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. gen. verboden. Van dit verbod zijn vrijge steld Amerikaansche luchtvaartmaatschap pijen, die overzeesche luchtlijnen exploi- teeien, zooals b.v. de Pan American Air ways, die op Portugal vliegt en de directe pacihc-route bevliegen. De woordvoerder van het Japansche de partement van marine, zeide, dat deze han deling. welk voorwendsel er ook voor wordt aangevoerd, een anti-Japansche en on vriendelijke daad is, welke er op berekend is economlschen druk op Japan uit 'te oefe nen. Op de vraag of deze Amerikaansche maatregel van invloed is op de Japansche militaire operaties antwoordde de woord voerder ontkennend.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1