Siste Jaargang DINSDAG 23 JULI 1940 No. 24639 Lord Halifax wijst Hitler's laatste beroep af Het zesde Duitsche Witboek Engeland zal den oorlog voortzetten Churchill antwoordt met bommen Uit de Duitsche pers Verdere documenten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ct9 per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend hil vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal ten van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van in moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2-35 per week ƒ0.18 Franco per post 225 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.30 per 3 mndJ a In zijn radiorede van gisteren heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken Lord Halifax het beroep van den Führer op het gezond verstand als een dreigement bestempeld. Engeland ziet, zoo vervolgde hij, zooals ook Roosevelt en Smuts reeds gezegd haddeii§ Europa als „een vrije yereeniglng van onafhankelijke staten". In elk deel van Groot-Brittanje heerscht een onwrikbare geest van vastberadenheid. V. Engeland zal den strijd voortzetten, „ook wanneer het ons alles zou kunnen kosten. Engeland heeft den oorlog nooit gewild. Het wcnscht ook niet, dat de oorlog langer dan noodzakelijk voort gezet wordt. Engeland wenscht zijn eigen leven te kunnen leven. „Wij willen een godsdienst en een ver eering van God zooals het ons belieft. AllJ volken van het Britsche gemeene- best zullen nooit dc nieuwe wereld van Hitier aanvaarden". Na woorden over „de oneindig groote men sc hel ij ke tragedie", die een Duitsche overwinning zou beteekenen, beweerde Hall fax dat de volkeren bidden, dat de Duitsche aanvallen op de verdedigingswerken van Engeland stranden. „Zij zien reikhalzend uit naar den dag, dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitier slag voor slag terug geven. Wij zullen hen zeker niet teleur stellen. En dan zal de dag der eind afrekening komen". Vervolgens sprak Halifax o\fer de Ver eenigde Staten, waarvan hij beweerde, dat zij voor de Engelsche overwinning even hartstochtelijk bidden. Hij twijfelde er niet aan.jiat „de rede van den Koning, toen hij stmis zeide, dat wij onze hand in de ids willen leggen, tot in hun ziel is [rongen als in de onze". Tenslotte noemde Hallfax den Engelschen oorlog een (krulstocht voor het Christendom". (D.N.B.). De J^rihsche bladen Juichen de rede toe. De Times verklaart: Gr. Brittannië is vast besloten de beginselen te doen overwinnen, die het empire dierbaarder zijn dan het leven. 2>ezo beginselen zijn de vrijheid van het woord, de vrijheid van gedachte, de vrij heid van godsdienst, de vrijheid van de pers, de vrije ontplooiing der individuen en der naties. Het empire en zijn bondgenoo- ten zullen tot den laats ten man tegen de ..ontkenning van een beschaafd bestaan" strijden. (D.N.B.). De Canadeesche ministerpresident Mac kenzie King heeft, naar uit Ottawa gemeld wordt, voor het Canadeesche parlement ver klaard, dat Canada het vredesaanbod van den Fuehrer met dezelfde vastbeslotenheid van de hand wijst, als lord Hallfax dit in naam van Engeland heeft gedaan. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Uit een zorgvuldige registratie van dc vijandelijke luchtbombardementen van den laatsten tijd blijkt, dat de Britsche luchtmacht haar aanvallen op niet- militairc doelen sedert Vrijdag, den dag van de rede van den Fuehrer, verveel voudigd heeft. Groot was het aantal geworpen bommen en daarmede in geen verhouding staand de geringe militaire schade. Het is duidelijk te zien dat de vijand er op uit is de Duitsche «KIFIÏ5?1iklnB te treffe"- Talrijke Dult- rin ioPtif Jes' open steden en dorpen zijn 1ag^n herhaaldelijk aangevallen. ™Jïn In den nacht van 20 op 21 Juli WcÏÏÏr geworPen lh de binnenstad van JLv? eveneens in den daarop volgen- J®1, Daarbij waren 5 dooden en 20 ïSS??*'B!L betreuren. De stad Bre- der laatste nachten krachtige verscheidene woonwijken te ctawIÏÏÏ? gehad. Drie dooden en drie zwaar- x}e}exi aan den Britschen aanval wSmÏÏ f badplaatsen op de Duitsche l!Lnden ziJn het doelwit van zin- rvo a h°mbardementen geweest on?r, o!0TSïd Hamburg is in den nacht van aangevallen. In woonwijken en dichtbevolkte stadsdeelen kwamen bommen Ifli i ?et naburige Pinneberg werd het ziekenhuis beschadigd. Ook boven de steden Paderborn. Hagen en Bochum hebben her haalde malen vijandelijke vliegers gevlogen, me meedoogenlooze aanvallen op burgerlijke aoelen ondernamen. In Schwerin werden vier mannen, drie vrouwen en drie kinderen cioor- Engelsche bommen gedood. Talrijke gewonden zijn te betreuren. In Wilhelms haven werden het crematorium en een lijkenhuis vernield. Het verdient opmerking, dat de vijandelijke vliegers, alvorens zij hun bommen wierpen, talrijke lichtfakkels ge bruikten, waardoor zij ondubbelzinnig had den kunnen vaststellen, dat zij geen mili taire doelen voor zich hadden. De stad Kas sei ls in den nacht van 21 op 22 Juli even eens het doelwit van vijandelijke aanvallen geweest. Ook hier werkte de vijand met een aanzienlijk aantal lichtfakkels. Desondanks kwamen alle bommen terecht op niet- militalre doelen ln de woonwijken en tuinen. O.a. zijn hier wagens van den geneeskundi gen dienst getroffen. Daarenboven werden de Landkrels Kassen en de naburige gouw Hannover-Zuid door Engelsche bombarde menten geteisterd. Op vele plaatsen en wel kleine boerendorpjes, werden vijandelijke bommen geworpen. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld: Nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Engelschen het grootmoedige aanbod van den Fuehrer beantwoord, door ln nog grooter getale vliegtuigen naar het Duitsche rijksgebied te zenden. Deze hebben nog meer dan voorheen op misdadige wijze hun bomaanvallen op de burgerbevolking gericht en open steden, boerendorpen, ge huchten, lazaretten en scholen als doelwit gekozen. Deze opzet blijkt hieruit, dat de laatste nachten bijzonder helder waren en den Engelschen vliegers goed zicht boden. Bovendien hebben de Engelschen een groot aantal lichtfakkels uitgeworpen, die hun geen twijfel er over konden laten, dat zij zich boven open steden, boven woonwijken en dorpen bevonden. Geen enkel noemens waardig militair doel hebben zij in den loop der laatste nachtelijke tochten getroffen. Wij zijn er van overtuigd, dat zij hiernaar niet gezocht hebben. Uit den gehcelen opzet en de wijze van uitvoering der Britsche luchtaan vallen blijkt, dat Churchill het Duitsche volk wil laten zien, hoe hij zich het antwoord op de vredesdaad van den Fuehrer denkt. Het is moord op Duit sche vrouwen en kinderen, verwoesting van vreedzame Duitsche steden en dorpen. De pers uit de grootste verontwaardiging over het Engetedhe optreden. Overal in het buitenland, zoo verklaart de „Deutsche Allgemeine Zeitung" is het woord van. Adolf Hitler gewaardeerd, als het groot moedige aanbod van een man, die na zijn weergalooze overwinning deze taal nooit had behoeven te spreken. Churchill alleen heeft anders geantwoord dan het veelstem mige koor uit alle overige landen. Hij heeft allereerst zijn persorganen aangemoedigd om luider dan ooit op te ruien. En nu heeft hij zijn nachtelijke misdaden tegenover Duitsche woonwijken in versterkte mate geënsceneerd. Zoo antwoordt dus de Brit sche premier op een aanbod, dat uitdruk kelijk was gekenmerkt als een beroep op het verstand. Wat het Engelsche volk over deze wij23e van gdbruiik van het verstand denkt, wordt de wereld verzwegen. De radiorede van Hallfax heeft in poli tieke kringen te Rome een allertreurigisten indruk gemaakt. Uit deze rede blijkt, zoo zegt men, een bijna angstwekkende onbe kwaamheid om het begin van den herop bouw van Europa te begrijpen en een vol slagen gebrek aan eerlijken wil om daarmee samen te werken. Uit zijn woorden spreekt een geslacht, dat elk contact met het heden heeft verloren. Overigens wordt deze rede beschouwd alls een laatste, vertwijfelde roep om hulp aan de Vereenigde Staten. De Ro- meinsche ochtendbladen onthouden aan de rede van Hahfax niet hun hoon en hun spot. De „Messaggero" noemt Halifax „een sidderenden held". De Engelsche minister van buitenlandsohe zaken, aldus het blad, heeft gisteren ln zijn rede de stelling ver kondigd van den verplichten zelfmoord. De „Popoio dl Roma" spreekt van een „middel matig document van Juristerij". In verband met de officieele Engelsche reactie op de rede van Führer, schrijven de Duitsche bladen, dat men in Londen een „regelrecht veldtochtsplan" schijnt te heb ben uitgewerkt. De Nachtsausgabe somt van de nieuwe propagandistische campag ne van Downing Street de volgende zes punten op: 1. De eerste ministers van de Dominions hebben aanwijzing ontvangen, voordat Churchill spreekt radiotoespraken te hou den, opdat Churchill in zijn rede zich be roepen kan op hun redevoeringen als zoo genaamde meening der Britsche bevolking in de Dominions. 2. In de aanwijzingen staat als eerste punt het bevel, steeds opnieuw te beweren, dat Engeland over een krachtig leger be schikt. Alle toespelingen op het gevaar van Duitsche luchtaanvallen op Engeland zijn verboden. 3. In deze aanwijzingen staat verder het bevel, de Engelsche „Vrijheid" te verheer lijken. Hoe de „Britsche vrijheid" er in werkelijkheid uitziet, vertellen dan Smuts en Garvin geheel openlijk, waarbij zij mel ding maken van den Volkenbond. 4. De Vereenigde Staten moeten bij de verdere oorlogsophitsing bijzonder in het oog worden gehouden, omdat men in Lon den er nauwkeurig van op de hoogte is, dat de stemmen der Joodsche New Yorksche bladen niet de meening in de Vereenigde Staten weergeven en dat de toestand van Engeland in Washington en New York veel ernstiger beoordeeld wordt, dan men in Londen mag toegeven. 5. De neutrale correspondenten in Lon den hebben van Duff Cooper een aanwij zing ontvangen, dat er in Engeland krin gen zijn, die het gaarne gezien zouden hebben, dat in de rede van den Führer een „schetsmatige aanduiding van den inhoud der vredesvoorwaarden" vervat geweest zou zijn. Klaarblijkelijk moeten deze Indrukken van neutrale correspondenten alleen er toe dienen, bij het herplaatsen in de Engelsche bladen het Engelsche volk onmondig te maken. 6. De meest dwaze bewering, die Chur chill verzon, is de plotseling in de Engel- Het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken publiceert uit het zesde Duit sche witboek zeven nieuwe documenten uit de geheime politieke documenten van den Fransche generalen staf. Document No. 30 is een bericht van den speciaal gevolmachtigde van de Fransche regeering, Leon Wenger, van 1 Oct. 1939. Het bericht meldt, dat alle voorbereidingen voor de radicale vernietiging van de Roe- meensche petroleumindustrie getroffen zijn. In dit bericht wordt o.m. gezegd: Het on derwerp van de speciale opdracht, waar mede Wenger door den minister voor open bare werken is belast, is het opstellen van een programma voor de eventueele vernie ling der hoorplaatsen, raffinaderijen, voor raden en transporten, alsmede eventueel de organisatie van de middelen en wegen tot het uitvoeren van deze opdracht. Deze on derneming heeft tot doel, te verhinderen dat Duitschland het grootste gedeelte van dë olievoorraden krijgt, die het uit Roe menië kan betrekken. De jaarlijksche pro ductie van Roemenië bedraagt 6 millioen ton. Wenger is op 16 Sept. in Boekarest aangekomen in gezelschap van kapitein Pierre Angot. Hij heeft zich nog dienzelf den dag in verbinding gesteld met den Franschen ambassadeur, met den ambas saderaad Spitmuller, handelsattaché Sar- ret, en den militairen attaché generaal Delhomme. Wegens den omvang van de op dracht was het noodzakelijk, dat Wenger de heeren Coulon, de Montlebert, de Pana- fieu, Maratier, Chauchois. Bouvier en De- lage in de aangelegenheid betrok. Boven dien heeft de Fransche minister van oorlog de heer Boncenne en Chapeket ter beschik king gesteld van Wenger. Deze medewer kers zijn alle Fransche ingenieurs der pe- troleummaatschappijen; zij zijn in den rang van officier aangesteld. Iedere inge nieur is specialist op een bepaald gebied van de petroleumwinnlng. Het rapport van Norton Grifith van 21 Jan. 1917, het Duitsche rapport over de vernieling van 1916 en de conclusies van de Engelsch-Fransche commissie van 1919 tot 1921 toonen aan. dat een geïmproviseerde vernieling niet geheel en al doeltreffend kan zijn. Het opbouwen of vervangen van het vernielde kan dan Ln te kort tijdsbe stek geschieden. Op grond van deze over weging hebben wij een tweeledig program ma opgesteld: 1. Een programma voor snelle vernieling, dat in 24 uur ten uitvoer kan worden ge legd (met een arbeidstijd van 10 uur per dag) en wel met de ter plaatse beschikbare middelen. Het opent het vooruitzicht, dat de petroleum-industrie voor minstens zes maanden voor 75% van de productie is uit geschakeld. 2. Een systematisch programma eischt voor zijn ten uitvoerlegging een termijn van tien dagen tot een maand. Hierdoor kan de productie voor 90% worden getrof fen, de belangrijkste opslagplaatsen ge spaard blijven, (hetgeen bij 1 niet het ge val is) en een betere vernieling van de transportmiddelen bereikt worden. Het document No. 31 is een telegram van den Franschen ambassadeur in Boekarest, Thierry, aan het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken van 28 Sept. 1939. Hierin wordt o.m. het volgende gezegd: Volgens mijn meening hebben wij er een beslissend belang bij, zonder verwijl een af sluiting van de Donau te bewerkstelligen, zoodat de binnenscheepvaart tusschen Roe menië en Duitschland volledig wordt on derbroken. Het is niet te ontkennen, dat de onderbreking van het verkeer op den Donau voor ons een voordeel beteekent, daar deze onderbreking minstens hetzelfde resultaat heeft als de vernieling der petro- leumbronnen, want zij zou tezelfder tijd het vervoer van petroleum en graan stilleggen. Dit vervoer omvat meer dan 80% van den Roemeenschen uitvoer van deze producten naar het Rijk. Ik ben in staat opdracht te geven tot alle handelingen die voor de ten uitvoerlegging van de betrekkelijk eenvou dige operatie nuttig zijn. Document No. 32 ls een bericht over een vergadering van de Fransche oorlogscom missie van 9 April 1940. Hierin staat o.m. het volgende te lezen: Minister-president Reynaud verstrekte inlichtingen over den toestand. Hij is van meening, dat in het gebied van Narvik onmiddellijk opgetreden moest worden, omdat het ijzererts van groote beteekenis is voor den afloop van den oorlog. Hij ver langde het spoedig zenden van de divisie Audet naar Brest en het onmiddellijk ver schepen der wapenen. Admiraal Darlan stelt voor: ten eerste in België binnen te rukken. Ten tweede drijvende riviermijnen te gaan gebruiken. Ten derde plaatselijke aanvallen op het Noord-Oostfront te doen. Gamelin verklaarde zich voor het binnen rukken in België. Generaal Georges sluit zich bij hem aan evenals de minister van landsverdediging Daladier. Het volgende eenstemmige besluit werd genomen: 1. De regeering zal trachten de toestem ming van de Belgische regeering te ver krijgen voor de operaties in België. 2. Wordt deze toestemming verkregen, dan zal de operatie ten uitvoer worden ge legd. 3. Wordt de operatie ten uitvoer gelegd, dan zullen riviermij nen worden gebruikt. 4. De regeering zal de Noorsche regeering mededeelen, dat zij op de ondersteuning van Frankrijk kan rekenen. 5. Reynaud Daladier en admiraal Darlan zullen zich hedenmiddag naar Londen be geven. Document No. 33 is een schrijven van den opperbevelhebber Gamelin aan den opper bevelhebber van de Fransche strijdkrach ten in den Levant, Weygand. Daarin wordt o.m. gezegd: Gij hebt gewezen op de noodzakelijkheid,, den wil tot verzet van de Balkanlanden door een zoo krachtig mogelijke en on middellijk bijdrage van onzen kant te ver sterken. Gij hebt het verzoek gedaan, ge bruik te maken van den tijd dat de Mid- dellandsche Zee nog vrij is, om versterkin gen te zenden. In de zitting van 6 Mei heeft het oorlogskabinet besloten, de door y ge vraagde eenheden niet. naar de Levant te zenden. Het document geeft dan de motiveering Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland De politie vervult haar taak in vollen om vang, (Binnenland, 2e Blad). Plannen tot vereenvoudiging der menu's in de restaurants. (Binnenland, 2e Blad). De vierde dag van de Kaagweek bracht mooi zeil weer. (Sport, 2e Blad1). Export van R-M. 8.000.000 aan bloembollen naar Duitschland. (Uit de Omstreken, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt Prijshoudende stem ming Staatsfondsen weinig veran derd Amerikanen prijshoudend. Buitenland van dit besluit, waaruit het volgende worde vermeld: 1. Opent Italië de vijandelijkheden, dan zal de strijd zich in Frankrijk snel ontwik kelen, zoodat daar het meeste materiaal ge brulkt dient te worden. 2. Versterken van de Levant is niet nood zakelijk aangezien bij oorlog tegen Italië de verbindingswegen naar Saloniki even ge vaarlijk zijn als vanuit Frankrijk. Wanneer ik onder de huidige omstandig heden de verlangde versterkingen niet kan zenden, zoo vervolgt het document, neem ik toch thans reeds de maatregelen, die noodig zijn voor de bespoediging van het transport der voor aanvulling van Uw ex- peditieleger bestemde strijdkrachten, met het transport waarvan reeds een begin is gemaakt, en voor het zoo spoedig mogelijk zenden van een met sterke luchtafweer- mlddelen uitgeruste voorhoede uit Frankrijk naar Saloniki. De admiraliteit heeft alle maatregelen genomen om drie transport schepen naar den Levant te zenden. Deze zullen U in staat stellen, de eerste afdee- ling van Uw zeestrijdkrachten naar Mace donië te zenden. Ik heb de regeering voor gesteld, dat U op den Balkan het opper bevel over alle geallieerde strijdkrachten wordt opgedragen. Document No. 34 is een notitie van den Franschen generalen staf van 15 Mei 1940 over code woorden, die van dien datum af in brief- en telegramverkeer moeten wor den gebruikt. Document No. 35, een brief van den Franschen generalen staf aan Weygand op 27 Mei 1940, herroept toegezegde onder steuning in de Levant in verband met het Duitsche offensief. Document No. 36 is een mededeeling van Reynaud aan Churchill van 24 Mei 1940 over den terugtocht van de Engelsche troe- ren tegen het bevel van Weygand in. Hier in wordt o.m. gezegd: Generaal Weygand deelde mij mede dat het Engelsche leger in tegenstelling met het hedenochtend vroeg door generaal Weygand bevestigde bevel, besloten heeft tot een terugtocht van meer dan 40 K.M. in de richting van de havens, en dezen te rugtocht heeft uitgevoerd, terwijl onze van het Zuiden komende troepen naar de ge allieerde legers in het Noorden terrein won nen. Generaal Weygand zag zich gedwon gen, den opmarsen te wijzigen. Er hoeft niet gezegd te worden, van welke groote beteekenis de gevolgen zijn, die hieruit kunnen voortvloeien. De gisteren door het departement van buitenlandsche zaken gepubliceerde verdere reeks documenten uit de in Frankrijk ge vonden geheime stukken van den Fran schen generalen staf levert, zoo meldt het D. N. B. uit Berlijn, evenals de reeds eerder gepubliceerde het bewijs, zoo schrijft de Duitsche pers, dat het het plan was van Engeland en Frankrijk om de kleine naties op meedoogenlooze wijze aan hun belangen op te offeren. Vooral het officieele Fransche rapport over de Engelsch-Fransche plannen tegen over Roemenië onthult het beeld van een strategie die besloten had den economischen rijkdom van een Balkanstaat radicaal te vernietigen, zoo schrijft de „Deutsche All gemeine Zeitung". Tot in de laatste bijzon derheid waren de ontwerpen uitgewerkt om de Roemeensche oliebronnen volkomen te vernietigen. Bij deze uitwerking blijkt weer eens met de grootste duidelijkheid tot welke middelen de Engelsche politiek in staat is. Lord Halifax wijst Hitler's laatste beroep op het gezond verstand van de hand (le Blad). Churchill antwoordt den Führer met bom men (le Blad). In Japan is het kabinet Konoje geïnstal leerd. (le Blad). Het Pan-Amerikaansche congres te Havana (2e Blad) Verdere documenten uit het zesde Duitsche witboek, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 3e BLAD. sche bladen en ook in berichten van neu trale correspondenten opduikende bewering dat zich in Engeland een „revolutie" vol trekt. Het plan van de Britsche oorlogsophit sers, aldus schrijft de Nachtsausgabe, toont volgens de gevolgtrekkingen, die men thans kan maken, het ondubbelzinnige streven van Churchill, om zonder het Lagerhuis en het Hoogerhuis te vragen, zonder iedere medewerking van het Engelsche volk, daarentegen op den grondslag van een ge weldige vervalsching van de openbare mee ning in Engeland en de Dominions met een zoogenaamde opdracht van het Britsche wereldrijk het laatste appèl van den Führer van de hand te wijzen, indien hij zich daarvoor sterk genoeg gelooft. Het vreeselijke lot, dat over het Engelsche volk komt, laat Churchill en zijn opdrachtgevers totaal onverschillig. Het Hamburger Frem- denblatt merkt op, dat het volk in Enge land onmondig is gemaakt. Churchill doet echter alsof hij het volk van Engeland is. De geheele niet-Britsche wereld heeft be grepen, dat de keus, die Churchill doet, den ondergang van het Britsche Rijk bezegelen moet. Tegen den onmiskenbaren stand van zaken, wordt thans de geheele propaganda van een kabinet gericht, dat met het be roep op het wereldgeweten door den staats man Adolf Hitler reeds een politieke ne derlaag van den eersten rang had geleden, nog voordat de veldheer Adolf Hitler beslo ten heeft het bevel tot het laatste tafe reel van de door Engeland gewilde trage die te geven. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Alle tot dusverre uit Engeland gehoorde uitlatingen bevestigen, dat de Engelschen er geen juiste voorstelling van hebben, wat een voortzetting van den strijd eigenlijk beteekent. Een volk, dat zich door oorlogs- zuchtigen van de eene illusie in de andere laat jagen en ondanks alle ervaringen met deze illusies opgedaan, niet ontwaakt, biedt voor de buitenwereld een treurig schouw spel. Het nieuwe Europa is sterk genoeg, om ook dat gat op te vullen, dat ontstaat door de uitgelokte uitschakeling van de Engelsche macht. HOE ENGELAND ZICH WAPENT. Persfoto's uit Engeland, die sedert eenige dagen in de Vereenigde Staten gepubliceerd worden wijzen er op, dat Engeland zich in derdaad op een franctireurs-oorlog voor bereidt De foto's vertoonen in alle varia ties burgers die in het gebruik van allerlei schietwapens worden opgeleid. Een opname toont leden van het Lagerhuis, die in bur- gerkleeding op het binnenplein van het parlementsgebouw exerceeren; gisteren pu bliceerde het „New York Journal American" een foto van een Britschen geestelijke in priestergewaad, wien een Engelsch officier de Juiste manier wijst om een geweer vast te houden. Het onderschrift luidt, dat on-

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1