"Slsie Jaargang DONDERDAG 18 JULI 1940 No. 24635 Japan krijgt een kabinet Konoje President Roosevelt thans officieel candidaat voor een derden termijn Van de democratische partij Het partij-program Volledige overeenstemming met leger en marine Japan en Engeland worden het eens Omrekeningskoers van Reichskreditkassen- scheine EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH EU s' *n. W M DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z^Jn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT.: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f 235 per week ƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f030 per 3 mnd.) il» Tl Hetgeen vrijwel vaststond is thans offi cieel: de democratische partijdag heeft met een groote meerderheid van stemmen Roo sevelt aangewezen als candidaat voor het presidentschap. .,Zal hem gelukken, ühetgeen tot dusver niemand volbracht: een derde termijn als president? Zijn voorganger gelijkna mige slaagde des- fcljds niet! Het kwam nog tot een hevig tumult, toen afgevaardigde jiflyan een voorstel indiende, dat gericht s was tegen een der den ambtstermijn ,7 van Roosevelt. Sena- Ator Wheeler zag ver bolgens af van zijn kandidatuur voor het President Roosevelt 'presidentschap, aangezien het partijpro gram, naar hij verklaarde, rekening hield lfimet zijn wenschen ten opzichte van de bultenlandsche politiek, zoodat niets meer in den v/eg stond aan een benoeriïing van Roosevelt. Voor Roosevelt hebben 947 van de 1095 afgevaardigden gestemd. De minister van P.T.T., Farley, kreeg 72 en vice- president Garner 61 stemmen. Onder minuten lang aanhoudend gejuich deden Garner en Farley afstand van hun stemmen zoodat de benoeming van 8 Roosevelt kon worden aangeteekend als met algemeene stemmen tot stand ge komen. De partijdag benoemde vervolgens de commissie, die Roosevelt van het besluit van het partijcongres in kennis zal stellen en hem zal verzoeken de benoeming te aan vaarden. Men twijfelt er niet aan, dat Roosevelt de candidatuur zal aannemen. Naar Associa ted Press meldt heeft president Roosevelt gisteren den geheelen avond bij zijn radio toestel de gebeurtenissen in Chicago ge volgd. Het partijprogram is vastgesteld. Ter inleiding wijst het program op de „gewelddadige" wijzigingen, die thans in de wereld aangebracht worden. Geen demo cratische regeering kan blijven bestaan, welke deze ontwikkelingstendenties niet in ziet en geen tegenmaatregelen neemt. Bui ten Amerika worden oude erkende instel lingen ten val gebracht, en democratische philosophieën afgewezen. Op de huidige ge neratie der Vereenlgde Staten rust de taak om het naar binnen door verkeerd beheer en van buiten door de totalitaire Ideologie uitgedaagde democratische geloof te ver dedigen. De wereldrevolutie, waartegen de Vereenlgde Staten verdedigingsvoorberei dingen treffen, is zóó dreigend, dat de waakzaamheid eerst mag worden vermin derd, wanneer deze revolutie op de aarde uitgebrand is. In de laatste zeven jaar ls het de democratische partij gelukt de de mocratie door defensieve bewapeningen te versterken tegen openlijke of verkapte agressie, evenals door verbetering van het economische prestatievermogen en door opheffing van de sociale positie. Op deze verdiensten is men trotsch. Zij vormen de verdienste van het „schitterende en moe dige leiderschap van Roosevelt en van zijn staatkunde en die van het congres". Verder wordt woordelijk in het program gezegd: „Het volk der Vereenlgde Staten is vastbesloten er zorg voor te dragen, dat de in Europa, Azië en Afrika woedende oorlog niet overslaat naar Amerika. WIJ willen niet deelnemen aan de overzeesche oorlogen en wij zullen onze strijdkrachten te land, ter zee of in de lucht niet uitzenden naar ge vechten in vreemde landen buiten het Ame- rikaansche continent, uitgezonderd in ge val van een aanval. Wij bepleiten de Mon- roeleer, die wij meedoogenloos zullen uit voeren en verdedigen. Richting en doel van onze bultenlandsche politiek zal evenals in het verleden ook in het vervolg bestaan In de veiligheid en verdediging van ons land en in het behoud van den vrede. In het program wordt dan verder gezegd: Het strekt de vooruitziendheid van Roose velt tot eer. dat de landsverdediging der Vereenlgde Staten thans op het hoogte punt staat van haar prestatievermogen in tijd van vrede. Amerika moet zoo sterk zijn, dat geen enkele mogelijke combinatie van machten een aanval kan wagen. Men zal Amerika een onoverwinnelijk luchtwapen, een voor de bescherming van al zijn zee kusten en nationale belangen bekwame marine en een volledig uitgerust, gemecha niseerd leger geven. Ervaringen van andere naties leeren, dat alleen een totale defensie aanvallen kan afwijzen. Om te waarbor gen, dat de bewapening der Vereenlgde Staten zal bestaan uit wapens des vredes, zal men de tradltioneele politiek der goede nabuurschap voortzetten, de rechten van anderen en de verdragsverplichtingen eer biedigen, den bultenlandschen handel cul- tiveeren door handelsverdragen en de eco nomische samenwerking met de republieken van het Westelijk halfrond bevorderen. Om redenen van zelfverdediging en van een goed geweten, zoo gaat het programma verder, kan de grootste democratie ter we reld zich niet veroorloven de „aangevallen" volkeren te lgnoreeren en „wij verplichten ons derhalve dien volkeren iedere mate- rieele hulp te verleenen, voor zoover dat vereenigbaar is met de wetten en de be langen van onze eigen landsverdediging". Op binnenlandsche politiek gebied zegt het program voortzetting toe van de tot dusverre gevoerde landbouwpolitiek en een verhooging van het inkomen der farmers, uitbreiding van het program tot behoud van den bodem, vermindering van de schul denlast, die op het land drukt, uitbüiting van waterkracht, herbebosschlng, enz. Wat de arbeidspolitiek betreft, wordt de nadruk gelegd op het recht der arbeidenden op collectieve onderhandelingen. Evenals in het verleden zal een ongebreidelde concen tratie van economische macht en uitbuiting van den verbruiker en den spaarder ook in het vervolg bestreden worden. De economie der Vereenlgde Staten staat op den drempel van een groot nieuw tijdperk op alle ge bieden. Ter uitbreiding van de werkgelegenheid stelt het program voor een conferentie bij een te roepen, voor de oplossing van de werkloosheid onder leiding van Roosevelt. Een afzonderlijk hoofdstuk van het pro gram is gewijd aan de negers, voor wie een rechtsgelijke behandeling bij aanstelling in regeerlngsdiensten en bij de verschillende wapens wordt geëischt. De leiding van den democratischen partijdag verwacht, dat Roosevelt nog vandaag per radio bekend zal maken, dat hij zijn benoeming tot candidaat voor het presidentschap aanvaardt. Prins Konoje heeft tegenover Japansohe Journalisten verklaard, dat een samenwer king tusschen den minister-president en de weermacht absoluut noodzakelijk is. Hij zal daarom, zoo zelde hij verder, voor de defi nitieve samenstelling van het kabinet een uitvoerde bespreking hebben met de ministers van oorlog, marine en bulten landsche zaken over vraagstukken betref fende de bultenlandsche politiek en de weermacht, teneinde een vastomlijnd pro gramma op te stellen en alle meeningsver- schillen reeds bij voorbaat uit te schakelen. Het kabinet Yonal ls als gevolg van de tegenstellingen tusschen de weermacht en het ministerie van bultenlandsche zaken afgetreden. Hij zal daarom een conferentie beleggen met de ministers van oorlog, marine en bultenlandsche zaken. Het resul taat van deze conferentie zal van beslis- senden invloed zijn op de nieuwe politieke richtsnoeren, voornamelijk echter op even- tueele veranderingen in de bultenlandsche politiek. Voorwaarde hiertoe is echter de absolute overeenstemming tusschen leger, marine en bultenlandsche poltiek, want anders ls Iedere staatsleiding onmogelijk, die hij, Konoje, een onafhankelijk karakter wil geven. In verband met het aftreden van het kablnet-Yonal wordt veel aandacht ge schonken aan een brief van den minister van oorlog, Hata, die deze op 14 dezer aan Yonai heeft gericht en die thans wordt ge publiceerd. In dezen brief zegt Hata: „De wereld maakt tegenwoordig een fundamenteele verandering door. Daarom moet alle aandacht worden geschonken aan de maatregelen, die noodig zijn voor het voeren van den oorlog en voor de ver nieuwing van de bultenlandsche politiek. De regeering echter blijft werkloos en maakt den indruk, alsof zij de bij uitstek geschikte gelegenheid om de Chineesche kwestie op te lossen ongebruikt voorbij laat gaan. Zou het daarom niet raadzaam zijn, dat de eerste minister aftreedt, om de in voering van een nieuwe politieke structuur mogelijk maken?" Yonal zou een nieuwe politieke structuur als niet noodzakelijk gekenmerkt hebben en de elschen van Hata hebben afgewezen. Deze heeft hierop zijn ontslag aangeboden en dit weer heeft tenslotte geleid tot het aftreden der geheele regeering. Drie ministers zijn reeds aangewezen: voor oorlog generaal Tojo, voor^ marine blijft admiraal Yosjida en voor buitenland- pcihe zaken de vroegere president van de Zuid-Mandsjoerljsche Spoorwegmaatschap pij, Matsoeoka. Matsoeoka, die 60 jaar oud is, was vroeger directeur van de persafdeeling van het Konoje. ministerie van buitenlandsche zaken. In 1918 was hij gedelegeerde op de conferentie te Parijs en in 1932 bij den Volkenbond. Hij wordt beschouwd als een voorstander van de eenheidsbeweging. De Britsche Onderstaatssecretaris Butler heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Japansche regeering ogjgggs verschillende vragen betreffende het passeeren van goe derenleveranties voor China tot de Britsche regeering heeft gericht. De regeering heeft deze vragen bestudeerd en thans zijn vor deringen gemaakt op den weg naar een overeenkomst met Japan, die voor een be paalden tijd zou gelden. Men kan elk oogenblik bericht krijgen van het sluiten dezer overeenkomst. In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax een overeenkomstige verklaring afgelegd. Hij voegde hieraan toe, dat hij tengevolge van het aftreden der Japansche regeering nog geen officieele mededeeling over het tot stand komen der overeenkomst had. Hij kon daardoor geen volledige verklaring af leggen. Volgens een officieele mededeeling te Tokio hebben de Engelsche-Japansche on derhandelingen over het staken van de oorlogsleveranties via Hongkong en Birma aan Tsjang Kai-sjek tot een overeenkomst geleid. In de verklaring wordt gezegd, dat de uitvoer van wapens en minutie via Hongkong reeds sedert Januari 1939 was verboden. De Britsche regeering zal van 18 Juli af voor een periode van drie maanden het vervoer van wapens, munitie, petroleum vrachtauto's en spoorwegmateriaal via Birma verbieden. De Japansche consulaire autoriteiten in Hongkong en Rangoon zul len in contact blijven met de Britsche autoriteiten, teneinde het tenuitvoer leggen van de overeenkomst te controleeren. In politieke kringen wordt deze overeenkomst als een compromis beschouwd. Maarschalk Tsjang Kai-sjek heeft in een verklaring zijn opvatting weergegeven over de Britsch-Japansche onderhandelingen over de oorlogstransporten via Birma ten over het vraagstuk van het sluiten van een vrede tusschen China en Japan. De houding van Groot-Brittannië. aldus verklaarde hij, beteekent in de praktijk een ohdersteuning van Japan. Hierdoor zal Groot-Britannië niet alleen zijn vriend schap met China doen verdwijnen, doch ook zijn eigen positie in het Verre Oosten prijsgeven. Indien Groot-Britannië hoopt door liet sluiten van den weg via Birma, den oorlog in het Verre Oosten te kunnen bekorten, dan zal het slechts het tegendeel bereiken. Zoolang China zijn doel, het be houd van zijn souvereltiiteit en de on schendbaarheid van zijn grondgebied, niet heeft bereikt, zal het de wapens niet neer leggen. DE UITBREIDING VAN DE JAPANSCHE BLOKKADE. In het kader van de blokkade tegen de kust van Sjekiang hebben de Japansche zeestrijdkrachten een aanvang gemaakt met haar operaties. Gisterochtend werd het vuur geopend op de kustforten in het Tsjlnhaigebied. De forten, die den toegang van (Je hayen van Ningpoe beheerscheg. Bij verordening van den rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is met ingang van heden de koers voor het omrekenen van rijks- creditkasbiljetten tot guldens als volgt vastgesteld: 1 gulden —133 Reichsplen- nige. Zooals men weet was de koers tot dusver: 1 gulden 150 Reichspfennige. zijn snel tot zwijgen gebracht, waarna de Japansche landingstroepen de stellingen, waaruit de Ohineezen zich zonder veel ver zet te bieden, hadden teruggetrokken, be zetten. JAPAN EN DE VER. STATEN. Hulls verklaring over het standpunt der Vereenlgde Staten ten aanzien van de af sluiting der toevoerwegen voor Tsjang Kai-Sjek wordt door de Japansche bladen eenstemmig en ln scherpen vorm als een inmenging van Japansche aangelegenhe den afgewezen. De Asahi verklaart dat de aangelegenheid Amerika niets aangaat en ook niets uitstaande heeft met de door Huil genoemde beginselen van den vrijen han del. Japan kan een inmenging der Ver eenlgde Staten in geen geval toelaten. De Niteji-Uitsji meent, dat het reeds ge woonte ls geworden, dat de Ver. Staten steeds tusschenbeide komen, wanneer Japan met andere mogendheden onderhan delt, en de Jemioeri schrijft, dat Japan zich bij zijn uitgestippelde politiek ook niet door de Ver. Staten van de wijs zal laten brengen. De beperking van de leveranties heeft slechte betrekking op zekere groepen en heeft niets te maken met een algemeene vermindering van den handel, aldus de Tsjoegai. Indien Amerika Tsjang-Kai-sjek echter nog steeds wil steunen, dan is ieder verder woord overbodig. Ook de woordvoerder van het Japansche departement van marine sprak van een „misplaatste Interventie". Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Beroepsmilitairen bij de politie (Binnen land, 2e Blad). Vergoeding voor inkwartiering Duitsehe weermacht (2e Blad). Een getuigenis van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Gedrukt marktsen fo ment - Staatsfondsen lager - Ook locale waarden op lager peil. Buitenland Roosevelt weer candidaat der democraten voor het Amerikaansche presidentschap (le Blad). Prins Konoje vormt in Japan een kabinet (le Blad). Tal van moeilijkheden in Engeland (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. Op de vraag van een Amerikaanschen correspondent of de politiek van Japan zal worden beïnvloed door de verklaring van Huil antwoordde de woordvoerder ln ont- kennenden zin. Op de vraag of de Engelsch-Japansche regeling over Birma bevredigend is, ant woordde de woordvoerder: „Zij is niet ge heel en al bevredigend". De komende maanden vallen ln den re gentijd en het is niet te verwachten dat het vervoer door Birma dan omvangrijk zal zijn, doch de woordvoerder sprak de hoop uit, dat ook nadien, wanneer met het drogere jaargetijde de mogelijkheden voor het verkeer weer zullen toenemen, niette min tegen het transport van oorlogsmate riaal zal worden opgetreden. De hierboven gepubliceerde kaart geeft China's wapen in voerwegen weer, waarover het tot kort geleden beschikte. - Door de bezetting van Loengtjau door Japan, werd de spoorweg van deze plaats naar Hanoi (Fransch-Indo-Cbina) afgesneden: Indo-China bleef toen nog wapens vervoeren via den spoorweg Hanoi naar Jünnan; door de ineenstorting van het Fransehe Moederland, waren ook de Franschen gedwongen dezen invoerweg op te geven. Zuid-China bleef nog wapens betrekken via den Karavaanweg van Lasjio (Birma). Nu deze kwestie geregeld is, zal China alleen nog de wape^-invoerweg van Sinkiang over Rusland overblijven.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1