Engeland's militaire en economische positie Wiste Jaargang DINSDAG 16 JULI 1940 No. 24633 De heer Woudenberg leider van het N.V.V. Leveranties of verrichtingen voor de Duitsche weermacht Aan het huidige bestuur is iedere werkzaamheid verboden Beschouwing van de Börsenzeitung Commentaar op Churchill's rede Een verordening inzake de betaling weldra te wachten EERSTE BLAD Feiten van den dag Onze Wereldatlas Uit het Verre Oosten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES d« 30 ctu. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Het nieuwe Holland ontwaakt EEN „HARTEKREET'1 DIE VAN ONSCHATBARE WAARDE KAN ZLJN. Van het oogenblik af dat het Nederland- sche Volk onder Duitsch bewind Ls geko men. heeft het gezocht en getast naar nieuwe normen als richtsnoer voor de her ordening op geestelijk, sociaal en politiek gebied! Van zijn ankers los geslagen, zwalkte het ongeleid rond op de zee van gebeurtenissen, die ons allen, stuk voor stuk, het evenwicht verliezen deden jn het heeft weken geduurd voordat nen i eenig perspectief vond voor de toekomst. De kentering der tijden bracht monden in beroering en pennen in beweging en van vele zijden toonde men begrip voor de wer kelijkheid, die ons leert dat wij ons. in het belang van ons land, hebben aan te passen bij de nieuwe omstandigheden. Daarbij won dc „nationale gedachte" zlenderoogen veld en meer en meer bleek men te ver staan dat een gansch nieuwe oriëntatie onontbeerlijk Ls indien Nederland ook in de komende tijden zijn plaats in het nu wordende Europa behouden wil. Maar terwijl men het vrij algemeen eens kon zijn over de noodzaak van vorming eener compacte, nationale eenheid, bleek men spoedig van oordeel te /crschillen H zoodra men aan zijn plannen of wenschen k gestalte geven ging. Pleidooien voor de groot-making van een der bestaande orga nisaties of voor de oprichting van een nationaal blok aller vereenigde politieke partijen van vóór den oorlog deden daarbij 0 opgeld, maar vermochten niet de balang- Jr' t telling te doen ontbranden en tot een machtige, laaiende vlammenzee aan te wakkeren. Principes, die verraderlijk veel lijken op wat in het verleden tot zco 1 groote onaangenaamheden en twisten aan leiding heeft gegeven, hebben nu eenmaal afgedaan en het volk wenscht ze niet meer aan de orde te stellen. Met het gevolg, dat het overgrootc deel der nog aarzelende massa er onberoerd door bleef. In deze omstandigheden weerklinkt thans de „Hartekreet van een jongen Nederlander", van mr. J. Linthorst Homan die wellicht voorbestemd ls in de leiding van land en volk een belangrijke rol te i vervullen. Reeds eenige weken, Immers, I gaat door Holland het ritselend gerucht van de oprichting eener groote nationale partij, een verbond van alle goedwillende Nederlanders, die met uitsluiting van elk persoonlijk of partijbelang slechts het welzijn van ons vaderland op het oog hebben en begrijpen dat een Inwendig ge zond en sterk Nederland noodzakelijk is als wij er prijs op stellen onze onafhanke lijkheid terug te krijgen Van dit verbond, dat „Nederlandsche Unie" zal heeten, zal mr. Linthorst Homan waarschijnlijk een der meest op den voor grond tredende figuren zijn. En vandaar dan ook dat hij den „Hartekreet" schreef, die zonder twijfel het streven dezer Unie weergeeft en in breede lagen van ons volk weerklank vinden zal. „Bij het oude ls veel goeds en bruikbaars, terwijl een elders voldoening gevend systeem misschien in ons volk en in ons land niet zou passen", betoogt mr. Lint horst Homan en deze woorden zijn den Hollander als uit het hart gegrepen! Maar terwijl diezelfde Hollander een opbouw programma noodzakelijk acht, dat geba seerd is op onzen eigen volksaard en op historisch fundament, erkent hij mét den schrijver der brochure toch ook volkomen dat er veel van het bestaande veranderen en verbeteren moet. Het Neder landsche volk van vóór den oorlog vormde geen compacte, saümhoorige massa meer. De band, welke ons samenbundelde, werd reeds bij den eersten weerstand hopeloos verbroken en'bleek zwak te zijn en ver gaan. Partij- en persoonlijk belang had vèr-ult de overhand genomen boven den gemeenschapszin, en dat wreekte zich in moeilijke en beslissende dagen Mr. Linthorst Homan vraagt nu om steun voor den wederopbouw en om ver trouwen in de mannen, die (door de Ne derlandsche Unie, welke hij overigens nog niet noemt) binnenkort geroepen zullen worden om leiding te geven. Wie die man nen zullen zijn, is ons nog onbekend, maar wij meenen uit de brochure te mogen be grijpen dat het niet de toon-aangevende, maar tevens felbestreden politici van voor heen zullen zijn, doch veeleer: nieuwe, sterke persoonlijkheden met een onbesmet blazoen en een onkreukbaar karakter, die bij hun optreden geheel vrij zullen zijn van den oud-politieken gedachtengang en in het verleden door hun werken onze waar deering hebben verdiend! Vernieuwing, zoo betoogt mr. Linthorst Homan, is allereerste elsch en weinigen zullen het hem tegenspreken. Bij het stre ven naar een krachtige eenheid zal met vele principes gebroken moeten worden terwijl tal van „heilige huisjes" zullen in een storten, maar wij kunnen op den ouden voet niet voortgaan en mogen dat ook niet als wij het tempo dezer dynamische tijden willen bijhouden, wat tenslotte in het be lang van ons vaderland toch noodzakelijk ls. Energieke, zuiver Nederlandsch denken de, kloeke leiders zijn voor de vernieuwing onmisbaar, en in mr. Linthorst Homan vinden wij een van Neerland's beste zonen, die bereid is zijn krachten te geven voor land en volk. Wij gelooven, dat een zeer groot deel van ons volk hem gaarne zijn vollen steun geven zal, hèm, zoowel als de ènderen, die zich rondom hem zullen scha- De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft een reeks van maatregelen uitgevaardigd, welke de orga nisatie en de leiding van de Nederlandsche vakverbonden betreffen. De vakverbonden zijn in Nederland op toonaangevende wijze bij de ontwikkeling van het sociale leven betrokken. Het ter rein van hun werkzaamheden raakt onmid dellijk en op vérstrekkende wijze de levens verhoudingen van eiken arbeider afzonder lijk. Dat geldt voor alles voor de bepaling van de loon- en arbeidsvoorwaarden, voor de werkloosheidsverzekering alsmede ver schillende gebieden van de sociale verze keringen. De arbeid op sociaal gebied ligt den rijks commissaris, zooals zijn maatregelen op het gebied der werkverruiming, van den we deropbouw en van de werkloosheidsbestrij ding bewijzen, bijzonder na aan het hart. De voortzetting van dezen arbeid in het belang van den Nederlandschen arbeider veronderstelt een samenwerking in onder ling begrijpen tusschen den rijkscommis saris en de op sociaal gebied werkzame Nederlandsche instanties. De naar ledenaantal grootste vakorga nisatie in Nederland, het Nederlandsche Verbond van Vakvereenlgingen te Amster dam, biedt in haar top geen waarborg voor een samenwerking op dezen grondslag. De leiding van dit verbond gaat bij haar werk zaamheid van beginselen uit, die met de jarenlange gehuldigde politieke, op klas senstrijd gerichte, doelstelling van het ver bond en met zijn tot het begin van den oorlog onderhouden nauwe verbinding met het internationale marxisme overeenstem men. Deze algemeene houding, die met de natlonaal-socialistische opvattingen niet in overeenstemming te brengen is, sluit een positieve samenwerking met de betrokken instanties van den rijkscommissaris uit. De rijkscommissaris heeft daarom met ingang van heden aan het bestuur van het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen iedere verdere werk zaamheid verboden en in zijn plaats een nieuw bestuur in den vorm van een be windvoerder aangesteld. Tot bewind voerder is benoemd de heer H. J. Wou denberg te Amsterdam. Het nieuwe bestuur heeft het recht alle maatregelen te treffen, welke op organisatorisch, personeel of financieel gebied bij het N.V.V. of zijn aangesloten vakvereenigingen in het belang der leden voor de waarborging van hun rechten noodzakelijk zijn. do bewindvoerder heeft heden zijn arbeid aangevangen. Het doel van deze maatregelen bestaat niet daarin, de rechten en aanspraken, die de Nederlandsche arbeider tegenover de vakorganisaties heeft verworven en waar voor hij jarenlang zijn bijdragen heeft ge stort, prijs te geven of de sociale voorzie ningen der vakorganisaties af te breken. Deze moeten, zooals de rijkscommissaris uitdrukkelijk heeft bevolen, in vollen om vang behouden en bovendien zooveel moge lijk uitgebreid of verbeterd worden. Op dezen grond is ook afgezien van een ophef fing van de socialistische organisaties. De Berliner Börsenzeitung heeft van militaire zijde over de militaire en econo mische positie van Engeland het volgende ontvangen Engeland leeft in afwachting van den Dultschen aanval. Wanneer deze aanval zal komen, hangt alleen van de beslissing van den Führer af. Het beeld van dezen oorlog is lotdusver daardoor gekenmerkt, dat het initiatief in Duitsche handen was. Nieuw bij den tegenwoordigen toestand is echter het volgende: Hoewel het tot aan het begin van het groote offensief in het Westen mo gelijk was, dat onze tegenstanders het initiatief genomen hadden, schijnt een der gelijke poging van Engeland thans theore tisch en practlsch uitgesloten. Engeland heeft ditmaal geen andere keus dan te wachten tot de beslissende strijd begint. Daarbij komt nog. dat zijn militaire en oeconomische positie van dag tot dag slechter wordt. De Duitsche aanvalsbases van Noorwegen tot aan den Atlantischen oceaan worden met de grondigheid en systematiek, die de Duitsche militaire lei ding kenmerken, uitgebreid en versterkt. ren, althans indien dezen inderdaad vol doen aan de zoo juist door ons gestelde voorwaarden Dat ook ons Blad met deze actie accoord kan gaan zal duidelijk zijn voor onze lezers, die v/eten hoe wij steeds (b.v. in onze raadsoverzichten) hebben gewezen op den misstand dat de politiek het algemeen be lang zoo dikwijls heeft overheerscht! Moge men thans den luiden roep naar nationale eenheid verstaan. Moge men zich straks snel en in massa stellen achter de leiding der komende Nederlandsche Unie en vertrouwen hebben in haar doen en laten, opdat deze binnen den kortst moge lijken tijd door den bezetter v:al worden aanvaard als het bindend en leiding gevend element in ons volk en als het gezagheb bend contact-lichaam tusschen volk en Duitsche overheid! Vele en ernstige problemen schreeuwen om een oplossing en het zal de taak der Unie zijn te dien opzichte de Nederlandsche belangen bij den bezetter in loyale samen werking voor te dragen en te bepleiten. Wij hebben gestaan op de grens van twee werelden, doch aan de weifeling moet nu een einde komen! Nieuwe energie moet ons vrij maken van de huidige depressie opdat ons volk sterk en flink zijn taak tegemoet gaat. Als de „Hartekreet van den jongen Nederlander" dét kan bereiken, zal het schrijven dezer brochure voor onze ge schiedenis van onschatbare waarde ge weest zijn.1 De Duitsche troepen van alle wapensoorten hebben een strijd achter den rug vol van ongehoorde successen. Zij hebben in drie geweldige veldtochten de wereld verbaasd doen staan en het onmogelijk schijnende, mogelijk gemaakt. De Engelsche vloot kon niet beletten, dat zij de Noorsche kust be zetten. De sterkste verdedigingswerken der wereld, begunstigd door geweldige natuur lijke hindernissen, en de vereende krach ten van de legers der Westelijke mogend heden. vereenigd met België en Nederland, konden een ongeloofelijk snellen Duitschen opmarsch niet ophouden. De Duitsche troepen van alle wapensoorten hebben in deze gevechten ervaringen opgedaan, die ,Ver^r ™rSterl!eni moet. zij hebben deze in de weken van manoeuvre, zonder welke men het land rust na den wapenstilstand goed gebruikt en gebruiken ze dagelijks om nog betere prestaties te kunnen volbrengen. Wanneer het bevel tot den aanval op Engeland gegeven wordt, zal het lot van Engeland bezegeld zijn. Engeland wacht op den Dultschen aanval en moet werkloos toezien, hoe zijn economische positie van dag tot dag slechter wordt. De nachtelijke vluchten boven Dultsch- land van Engelsche vliegtuigen kunnen geen belangrijke schade aanrichten, ook al veroorzaken zij nu en dan een stoornis. Het Duitsche luchtwapen heeft tot nu toe geen grooten aanval op Engeland ondernomen. Het heeft echter door dagelijksche vluchten belangrijke militaire doelen in Engeland en Schotland met goed succes aangevallen. Het Duitsche luchtwapen heeft zich in het geheele verloop van den oorlog, wanneer het tegenover het Engelsche luchtwapen kwam, superieur getoond. Dit en de niet mis te verstane superioriteit naar getal van het Duitsche luchtwapen bewijzen de zin neloosheid van de Engelsche verwachtin gen op een succesrijken tegenstand. De laatste gebeurtenissen hebben bewe zen, dat van een heerschappij van de En gelsche vloot in de Middellandsche Zee geen sprake meer kan zijn. In de Middel landsche Zee kan men hetzelfde zien als tijdens den oorlog in Noorwegen, nl. dat de Engelsche vloot niet opgewassen is tegen de strijdmacht van het sterke vijandelijke luchtwapen. Engeland wacht op den aanval. Uit alle uitlatingen blijkt, dat de stemming van het Engelsche volk steeds zenuwachtiger wordt en dat de leiding haar innerlijke on zekerheid door middel van dictatoriale maatregelen probeert te verbergen. Deson danks schijnt de Engelsche regeering be sloten te zijn, den oorlog verder te voeren en op zinnelooze wijze het leven van hon derdduizenden, ja zelfs van millioenen menschen In Groot-Britannlë op het spel te zetten. Zij zal de verantwoording voor de geschiedenis hiervoor hebben te dragen. De radiorede van Churchill wordt door de Duitsche bladen daarom besproken, om dat uit deze rede h.i. ondanks alle uitda gende uitlatingen de angst voor het bittere einde duidelijk tot uitdrukking komt. Al leen hierdoor ls, aldus de Berlijnsche bla den, de uit wanhoop geboren bewering te verklaren, dat hij Londen liever in puin ziet, dan vrede te sluiten. Door deze kern uit de radiorede wordt, naar de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, duidelijk, dat de „oorlogsmisdadigers aan de Theems ook het laatste bedrijf van den oorlog tegen het Britsche eiland in zijn volle vreeselljk- heid wenschen". Ieder mensch denkt bij dit lichtzinnige woord onmiddellijk aan Warschau en Rotterdam. Ook in Warschau hebben gewetenlooze machthebbers niet te rechter tijd uit een kansloozen toestand de consequenties getrokken, totdat de vroegere hoofdstad vari Polen in puin en asch lag. De Nachtausgabe wijst op het geweldige gebrek aan verantwoordelijkheid tegen over het Engelsche volk, dat de eerste mi nister met zoodanige uitlating toont. De Britsche plutocratie, aldus het blad. is be reid, een geweldigen massamoord op het Engelsche volk op haar verantwoording te nemen, ten einde een poging tot verdedi ging van haar reactionnaire positie te doen. Zij wil het door haar sedert tientallen van jaren gekwelde Engelsche volk aan de Duitsche wapens overleveren teneinde nog tijd te winnen voor een of andere zakelijke Van de zijde van den Duitschen militai ren bevelhebber in Nederland wordt het volgende medegedeeld: Met betrekking tot de betaling van leve ranties aan de Duitsche weermacht, even als voor de vergoedingen wegens verrichte werkzaamheden ten behoeve van de Duit sche weermacht, zal binnenkort een ver ordening verschijnen, die de aanbiedingen wijze van betaling der nota's ten deze regelt. Het. gaat hierbij om die leveranties of verrichtingen, welke door de Duitsche weermacht van de Nederlandsche bevol king werden gevorderd en waarvoor erken- ningsbewijzen zijn afgegeven, zonder dat tot nu toe betaling geschiedde. In bijzondere gevallen kan betaling ook plaats hebben, wanneer verrichtings- of le- verantie-erkenningsbewijzen niet door de Duitsche weermacht zijn afgegeven, doch de verrichting of leverantie aan de Duit sche weermacht op aannemelijke wijze kan worden aangetoond. Totnutoe zijn dikwijls verzoeken om be taling van leveranties of verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht bij het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland (chef-intendant) ingediend, ten deele onder toevoeging van het bewijsma teriaal. De bevolking wordt bij dezen uit- genoodigd, zulke verzoeken en toevoegingen achterwege te laten en de desbetreffende verordening af te wachten. Ontijdige ver zoeken leiden slechts tot vertraging van de afdoening, daar zij niet op de juiste plaats zijn ingediend en naar de afzenders moe ten worden teruggezonden. Daardoor wor den de aanbieders verhinderd hun nota's na de verschijning der verordening recht streeks binnen de gestelde termijnen te be stemder plaatse in te dienen. Bovendien kunnen de bewijsstukken verloren gaan. Rekeningen voor levering van waren aan dienstvakken of troepen van de Duitsche weermacht behooren evenzoo niet aan het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland of aan dat van den chef-inten- da~ t te worden ingediend doch aan de weer machtsdienstvakken of troepen, die de op drachten hebben gegeven of nog zullen geven. Deze hebben zelve voor de betaling te zorgen. Rekeningen, binnengekomen bij den mi litairen bevelhebber (chef-intendant) voor opdrachten, welke niet door den staf van den militairen bevelhebber of van den chef intendant zijn verleend, worden voorzooveel mogelijk aan de inzenders teruggestuurd. Ook ten opzichte van de vergoedingen voor kwartierverschaffing, welke voor per sonen, behoorende tot de Duitsche weer macht bij particulieren of in hotels en pensions zijn geschied, zal binnenkort een verordening verschijnen. Deze verordening dient eveneens te worden afgewacht. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Ontslagen bij de zeemacht (2e Blad). Opgericht is een nationaal comité voor economische samenwerking (2e Blad). Drie menschen op Ameland verdronken (Gemengd, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Matige belangstelling Staatsfondsen ongeveer prijshoudend. Buitenland Engeland's militaire en economische positie (le Blad). Nieuwe Japansche blokkade-maatregelen in China (le Blad). Het kabinet Tonai in Japan afgetreden (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET TWEEDE BLAD. Donderdag ajs. te 9 uur van. beginnen wij met den verkoop van deel XIÜ. De prijs is on veranderd f. 0.10 per stuk, af gehaald aan ons bureau en f. 0.13, bij vooruitbetaling, franco per post. Van de deelen V t/m. XII is nog een klein aantal voorra dig. De deelen I t/m VI zijn geheel uitverkocht. DE DIRECTIE. niet gaarne zou verlaten. Wanneer het een maal ernst zou worden en Londen niet tot open stad verklaard zou worden, dan zal men zich deze rede van Churchill moeten herinneren. Er zijn voldoende berichten uit Londen bekend, dat Churchill en zijn tra wanten een franc-tireurs-oorlog voorberei den. Het Engelsche volk wordt dringend ge waarschuwd. In Italië verneemt men eenzelfde geluid. De Giornale dTtalia zegt o.a. nog: Intusschen bereiden Duitschland en Italië zich voor op den slotaanval tegen Engeland, op de Noordzee zoowel als op den Atlantischen Oceaan en tegen de andere stellingen van het Britsche rijk. Engeland moet kiezen tusschen onder werping aan de vernieuwende en herstel lende krachten van Europa en een buiten gewoon harden en hevigen strijd, waarin niet de jaren, waarvan Churchill sprak, maar de dagen en de uren met hun onop houdelijke verwoestingen de etappen op den weg der volledige nederlaag zullen vor men. Duitschland en Italië zijn er zeker van, dat zij de vernieuwende macht belichamen, waartoe ook de andere Europeesche volken steeds duidelijker neigen, en niet In de laatste plaats die, welke nog eenige weken geleden aan de zijde van Engeland ston den. Tevergeefs spreekt Churchill over de verdediging van universeele waarden. En geland staat alleen bij de verdediging van zijn imperium. ENGELAND EN JAPAN. In aansluiting op de stopzetting van het vervoer voor de regeering te Tsjoengking, door Fransch Indo-China, Hongkong en Burma heeft vice-admiraal Sjigetaro Sji- mada, commandant van de Japansche vloot in de Chineesche wateren aan het diplomatieke corps en aan de Chineesche douane, door den Japanschen consul-ge neraal. Yoshiaki Miura laten meedeelen. dat van Maandag te middernacht af Siangsjanpoe in de baai van Hangtsjan en de havens van Wegtsjouaan, de Lotsingbaai Santoea en Lojoean door de Japansche

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1