van boter en vet -Jan heden af distributie Distributie van rijst en grutterswaren gaat 22 Juli in BLOED VAN BOEDDHA" Mi isie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag IS Juli 1940 Tweede Blad No. 24632 en half pond boter of vet per week Verkoop van spijsoliën gedurende twee weken verboden Tot dan geen verkoop van deze artikelen Vier bons beschikbaai voor vier groepen GEMENGD NIEUWS Muggenplaag teistert Urk weer FEUILLETON muïiekJ lijden dat d* n hun 't, ïcdaan t, mdat v- slecht. s nncn i3 DE TWEEDAAGSCÏÏE NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN op het Braassemermeer zijn 'veder gehouden. Het was jammer, dat er geen wind stond, zoodat de wedstrijden In een drljfpartlj veranderden. De regenboog- en drakenklasse in den strijd. 'IwS De secretaris-generaal, waarnemend jioofd van het departement van land bouw en vlsschcrij maakt bekend, dat iet noodzakelijk is gebleken over te pan tot de distributie van margarine, |;pijsvetten, spijsoliën en boter, met uit sondering van schapen- en geitenboter. Voorafgaand aan de definitieve regeling eal vanaf heden tot en met 28 Juli a.s. I" *en voorloopigc distributie plaats vin den. Gedurende deze twee weken zuilen le met „67" en „68" genummerde bons van het algemeen distributiebon- boekje elk recht geven op het koopen van 250 gram boter öf margarine öf vet, naar keuze van den kooper. Het koopen van spQsolicn voor consumptiedoelein- Siden zal:gedurende deze twee weken ver boden zijn. Bovendien zal met ingang van 15 Juli af geen room, op welke wijze dan ook vervaardigd en voor welke doel einden ook bestemd, mogen worden be trokken, tenzij op dokters attest, waar voor nog een nadere regeling zal volgen. H Personen, die ln aanmerking komen voor oogenaamde volksmargarine en volksvet, letwelk verstrekt wordt door het departe- nent van sociale zaken, zullen dit op de Ifeewonc wijze kunnen blijven betrekken. Zij behooren daartoe evenwel eerst een met de te verstrekken hoeveelheid volksmargarine of volksvet overeenkomend aantal bons van de algemeenc distributiebonboekjes in ~e leveren bij de instantie, welke de gebrui kelijke bons ter verkrijging van volks- ynargarlne of volksvet verstrekt. De toewijzing aan detaillisten. De detaillisten, die gedurende het tijdvak Opn 15 tot en met 28 Juli a.s. boter, mar- arine of vet verkoopen of afleveren, die de bij hen ingeleverde bons te plak- en op opplakvellen, welke verkrijgbaar zijn ij de plaatselijke distributiediensten. Op en opplakvel mogen slechts bons, die J- 11e hetzelfde nummer dragen worden ge klakt. Gedurende de week van 15 tot en met 21 Juli zijn de detaillisten vrij in den aankoop van boter, margarine en vet. Te beginnen met de tweede week, dus met ingang van Maandag 22 Jul! a.s„ zullen de detaillisten echter uitsluitend hun voorraad kunnen aanvullen met toewijzingen, welke zij tegen inlevering van de door hen ingenomen bons bij de plaatselijke distributiedienstcn kun nen verkrijgen. Deze inlevering kan geschieden op de voor hen vastgestelde inleverlngsdagen, welke zullen vallen in het tijdvak van 15 Juli tot en met 5 Augustus a.s. Iedere detaillist, wiens codenummer begint met een 1, kan eiken Maandag bons inleve ren; Iedere detaillist, wiens codenummer met 2 begint eiken Dinsdag, enz. De distributiediensten reiken op grond van het aantal ingeleverde bons aan de detaillisten een aantal toewijzingen uit dn coupures van 2>/2. 10, 25 en 100 kilogram) voor een overeenkomstige hoeveelheid bo ter, margarine en vet, in verhouding naar keuze van den aanvrager. Aan den detail list Is de verplichting opgelegd op de ach terzijde van de toewijzing terstond zijn naam en volledig adres als „kooper" ln te vullen. Eerst daarna zal hij de toewijzing kunnen gebruiken voor het bestellen van een nieuwen voorraad bij grossier of fabri kant. De detaillist is verplicht de hoeveel heid boter, margarine en vet te bewaren op het adres, dat hij zelf op de toewijzing heeft ingevuld. De opgeslagen hoeveelheden mogen dit adres slechts verlaten in geval van rechtstreeksche aflevering aan den consument. Vervoer naar een andere op slagplaats is dus, behoudens toestemming van het centraal distributiekantoor, niet toegestaan. De toewijzing aan grossiers. De grossiers kunnen de door hen van de detaillisten ontvangen toewijzingen bij den plaatselijken distributiedienst Inleveren ter verkrijging van een „verzameltoewijzing". Met deze „verzameltoewijzing" kunnen zij op hun beurt boter, margarine of vet van hun leverancier betrekken. Overeenkomstige regelingen, zooals die bij dc distributie van andere goederen reeds getroffen zijn ten aanzien van zieken, bul- tenlandsche schippers, personen, die in het verblijfsregister zijn ingeschreven en per soneel van groote Instellingen, zullen bij de distributie van boter, margarine en spljs- vetten eveneens gelden. Er wordt op gewezen dat meer boter dan het rantsoen bedraagt, op medisch voor schrift slechts kan worden verstrekt, in dien een verklaring van de daartoe aange wezen controleerende instantie wordt over gelegd aan den plaatselijken distributie- dienst. De z.g. instellingen, dit zijn: ziekenhui zen, gevangenissen, hotel-, café- en restau rantbedrijven, broodjeswinkels en cantlnes, welke een uitgesproken restaurantkarakter dragen, zullen toewijzingen ontvangen. Hiertoe dienen deze zich vanaf *15 Juli a.s. te wenden tot den plaatselijken distributie- dienst. Deze Instellingen dienen haar ver bruik over de periode van 15 tot en met 31 Juli 1939 alsmede over de maand Augustus 1939 op te geven en aan de hand van de desbetreffende bescheiden aan te toonen. De instellingen zijn, evenals bij de vorige distributies, verplicht alle bons van de vaste bevolking en zooveel mogelijk bons van de wisselende bevolking in ontvangst te nemen en bij den plaatselijken distribu tiedienst in te leveren. Instellingen zullen, met uitzondering van ziekenhuizen en ge vangenissen slechts in aanmerking komen voor boter. De vet- en olie-verwerkende industrieën waaronder mede gerekend broodbakkers en banketbakkers, zullen van de Nederland- sche Zuivelcentrale, afdeeling margarine, vetten en oliën, toewijzingen ontvangen. Bij de definitieve distributieregeling, welke blijkens het bovenstaande op 29 Juli a.s. in werking treedt, zullen evenals zulks reeds bij de brooddistributie geschiedt zij, die zwaren en zeer zwaren lichamelijken ar beid verrichten voor extra rantsoenen in aanmerking komen. Margarine en vet voor werkloozen De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft in aansluiting op deze distributiemaatregelen aan de ge meentebesturen doen weten, dat de distri butie van goedkoope margarine, en bak en braadvet aan werkloozen op de normale wijze kan voortgaan, zooveel mogelijk met handhaving van de bestaande hoeveel heden. Werkloozen en armlastigen zullen ook hiervoor een aantal bons behooren in te leveren, als in de gewone distributie. Aangezien de beschikbare hoeveelheid bons echter met 250 gram overeenkomt, en het vastgestelde kwantum goedkoope mar garine en vet minder bedraagt, zullen zij voor de overgebleven bons gewone mar garine of vet tegen den normalen prijs kunnen koopen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij, maakt bekend, dat op 22 Juli a.s. een begin zal worden gemaakt met de distributie van alle soorten rijst, gebroken rijst, rijstcmeel, havermout, havervlokken, grutten, gort maïzena, griesmeel, macaroni, spa ghetti, vermicelli en puddingpoeders. Om te bevorderen, dat bij den aan vang van de eerste periode de winke liers over voldoende voorraden zullen beschikken, is het noodzakelijk den verkoop en de aflevering van de ge noemde goederen aan den verbruiker stop te zetten van heden tot en met 21 Juli a.s. De toewijzingen voor de detaillisten en instellingen, zooals hotels en restaurants, zullen zooveel mogelijk in den loop van deze week worden uitgereikt. Er zullen vier soorten toewijzingen worden ver strekt en wel een voor de groep van rijst, gebroken rijst, en rijstmeel, een voor de groep van havennout, havervlokken, grut ten en gort, een voor de groep van maïzena, griesmeel en puddingpoe ders en een voor de groep van ma caroni, spahetti en vermicelli. Een toe wijzing kan gebruikt worden voor een of meer artikelen, welke behooren tot de op de toewijzing vermelde groep, naar keuze van den detaillist. De industrieën, welke een der genoemde artikelen verwerken, zullen voor het koo pen van deze artikelen vóór 22 Juli a.s. een vergunning kunnen aanvragen bij de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Graven- hage. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigenlijke distributie kan voorshands het volgende worden medegedeeld. Voor de eerste distributieperiode zul len vier bons van het algemeen distributiebonboekje worden aangewe zen. Gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 11 Augustus geeft één bon hiervan recht op het koopen van 250 gram rijst öf gebroken rijst, öf rijste- meel en één bon op het koopen van 250 gram gort öf havermout öf haver vlokken öf grutten. Voorts zal gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 8 September a.s. één •bon recht geven op het koopen van 100 gram maizena öf griesmeel, öf puddingpoeder en één bon op het koo pen van 100 gram macaroni öf spa ghetti öf vermicelli. Het ligt In de bedoeling voor zeer Jon ge kinderen een toeslag op het normale rantsoen van bepaalde artikelen te geven. Een regeling hieromtrent is in voorbe reiding en zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. Het heeft geen zin zich voor dien om inlichtingen terzake tot het cen traal distributiekantoor of de plaatselijke distributiediensten te wenden. De detaillisten zullen evenals dit bij distributieregelingen van andere artikelen is bepaald de bons dienen te plak ken op opplakvellen en deze ln te leveren bij de distributiediensten. Op basis van de ingeleverde bons zullen dan toewijzin gen worden verstrekt, welke kunnen wor den doorgegeven aan de grossiers. De fa brikanten zullen toewijzingen ontvangen van de Nederlandsche Meelcentrale, de instellingen, zooals hotels en restaurants, van het centraal distributiekantoor. Urk wordt weer geteisterd door een mug genplaag, aldus het „Hbld.". Millioenen muggen dansen in groote zwermen in de Urker straten en boven de daken en boc- men. Vooral de tuintjes worden door dichte zwermen muggen onveilig gemaakt. De koeien en paarden in de weide staan geen oogenblik stil, omdat deze dieren zonder ophouden worden geplaagd. Het is weer dezelfde mug die eenige jaren geleden ook ln groote hoeveelheden op den afsluitdijk en het IJsselmeer voor kwam. Bij de geringste aanraking is zij direct dood en Iaat dan tegen den wand. waartegen zij ls doodgedrukt, een vette, groene plek na, die heel moeilijk te verwij deren is. Het behoeft geen betoog, dat de mug „vijand No. 1" is van de Urker huis moeders, die haar kraakheldere wasch over de straat aan de lijn te drogen hangen. Een ander nadeel heeft deze muggen plaag nog voor Urk, omdat men voor huis houdelijk gebruik alleen regenwater ge bruikt. Door middel van goten wordt het regenwater van het dak in een bak verza meld en van dit water wordt koffie en thee gezet, terwijl het ook wel zoo wordt gedronken. Nu zijn echter alle daken be zet met een dikke muggenlaag, die bij een flinke regenbui alle in den regenbak te recht komen. Sommigen beweren, dat de plaag een gevolg is van het ln de maand Mei in het IJsselmeer binnengelaten Noordzeewater, waardoor het water in het meer weer iets zouter ls geworden. AUTO REED TEGEN EEN BOOM. Marechaussee ernstig gewond. Gistermorgen is bij De Lichtmis tusschen Meppel en Zwolle een ernstig verkeerson geluk gebeurd. Door nog niet opgehelderde oorzaak is een auto, waarin vier manschap pen der marechaussee zaten, die van Gro ningen kwamen, In volle vaart tegen een boom gereden. De marechaussee J. Boxma uit Assen, die naast den bestuurder zat, werd ernstig ge wond. Met een schedelbasis- en een been fractuur werd de man opgenomen. Nadat hem door eenige passeerende Dultsche mi litairen de eerste hulp was verleend is het slachtoffer per ziekenauto naar het Sophia- ziekenhuls te Zwolle overgebracht. Zijn toe stand is zorgwekkend. De overige drie in zittenden kwamen er met lichtere verwon dingen af. De auto werd totaal vernield. UITSLAANDE BRAND TE DEÜRNE (N. Br.) Gisteravond omstreeks zes uur brak brand uit in de boerderij van den landbouwer H. M. Zeilberg te Deurne. Nog voordat de ge alarmeerde brandweer ter plaatse was, deelde het vuur zich mede aan de in de nabijheid van deze boerderij gelegen land arbeiderswoning van den landbouwer H. M. Zoowel de boerderij als de woning werden een prooi der vlammen. Een gedeelte van den inboedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. VERDRONKEN. Bij Castricum is gisteren de 25-jarige J. Ruig bij het baden in zee verdronken. Bij Roermond is de heer J. M. L. Helwe gen. schoenwlnkelier aldaar, bij het zwem men in de Peel verdronken, aldus De Crt. door HAROLD WARD 22) Fenton gaapte, hij vroeg, of er nog iets was, dat hij kon doen, anders wilde hij lie ver naar de stad teruggaan, om Jake's weduwe het treurige bericht te brengen. De andere politiemannen hadden intusschen oncjer Fay's leiding het stoffelijk overschot van den ongelukklgen Jake In Fen ton's auto gelegd, Fenton ging aan het stuur zit ten en weldra was de wagen met zijn droe ven last in de duisternis verdwenen. York en Muer keerden naar de hall terg, waar de rest van het gezelschap som ber bijeen zat. De moord op den politieman scheen nog meer indruk gemaakt te heb ben, dan het vinden van den onbekende onder den boom. Niemand had den laat- sten gekend en Jake was, hoewel dan geen vriend, toch ln ieder geval Iemand, ln wiens gezelschap zij eenige uren verkeerd hadden en dien zij allen kenden. Niemand twijfelde er aan, of Jake was een gewelddadigen dood gestorven. Maar waaromEn wie was de moor denaar? York keek de aanwezigen onderzoekend aan. Hij had zijn zenuwen niet meer In be dwang en de zekerheid, dat zich onder die menschen de moordenaar bevond, deed hem uitvallen: „Luisteren jullie eens! Ik heb wat te zeggenéén van Jullie ls een moordenaar, de gemeenste, koelbloedigste moordenaar dien ik ln mijn loopbaan ben tegengekomen-! Begrijpen jullie dat?" Virginia Lee gilde. Adele Lathrop, die met Lee zat te praten, slaakte een verwonder den en verontwaardigden uitroep. Lee stond op, alsof hij protesteeren wilde, maar bedacht zich en ging weer zitten. „Ik zal den schuldige te pakken krijgen", ging York voort, „en ik zal er voor zorgen, dat hij zijn straf niet ontloopt, dat zweer lk jullie! Ik weet, dat de laatste aanslag voor mijn vriend Tommy Muer bedoeld was. De moordenaar wist, dat hij vanavond ko men zou, niemand anders kon dat weten... hoe hij dat wist is een geheim tusschen hem en mijl" Wederom scheen Lee Iets ln het midden te willen brengen. „Laat me uitspreken!" schreeuwde York. „Als ik me vergis, als Iemand aan kan too nen, dat de moordenaar zich niet onder Jullie bevindt, dan ben ik bereid mijn ex cuus aan te bieden, aan Jullie allemaal af zonderlijk, maar tot dien tijd behandel ik jullie allemaal als verdacht van moord Ik hoop, dat lk duidelijk genoeg geweest ben!" Hij draalde zich om en wilde weggaan. Schijnbaar bedacht hij zich weer en sprak opnieuw het stomverbaasde gezelschap aan. „Professor Dittmars", zei hij bevelend, „ik heb u een oogenblik noodig!" De kleine geleerde stond op en blikte zenuwachtig door zijn'dikke brilleglazen. „Wat wilt u?" vroeg hij, York in de gang volgend. York nam hem en Muer mee naar het museum. „Wilt u de deur open doen?" vroeg hij kort. Dittmars gehoorzaamde. Ze stapten naar binnen. York sloot de deur achter zich en knipte de lichten aan. „Wilt u nu de safe openen", vroeg hij. „Ik heb daar twee redenen voor. In de eerste plaats wil ik me overtuigen, dat de robijnen er nog in liggen en in de tweede plaats wil ik luitenant Muer het snoer laten zien, zoo dat hij het hérkennen kan, als dat noodig mocht zijn". Dittmars knikte en draaide het letterslot in den gewenschten stand. De deur zwaai de open. Hij ontsloot de binnendeur en overhandigde het snoer aan de twee Intel- ligence-mannen. Een oogenblik bogen zich deze over het étui, waarin de steenen op het witte satijn lagen te flonkeren. Na een paar minuten gaf York het étui weer aan den professor terug, maar toen deze het weer in de safe wilde bergen, hield hij hem terug, nam het étui weer uit zijn handen en legde het voor zich op de schrijftafel. „Is u er zeker van. dat niemand zich ln het bezit van de sleutels kan stellen?" vroeg hij. Dittmars knikte. „Ze zijn aan een ketting aan m'n bretels bevestigd". „Een handig zakkenroller zou het anders geen moeite kosten, den ketting door te knippen cn de sleutels te stelen", veronder stelde York. „Het lijkt me beter dat u ze in een binnenzak bewaart en als u gaat slapen, moet u ze onder uw kussen leggen" „Denkt u, dat ze weer een poging zullen wagen om zich van het snoer meester te maken?" vroeg Dittmars opgewonden. „Zou het dan niet beter zijn, dat ik in het mu seum ging slapen, om de steenen te bewa ken?" „Geen kwestie van! Dat zou den moorde naar beletten in den val te loopen!" Hij maakte een plotselinge beweging, zijn arm stootte tegen het étui, dat op den grond viel. Mopperend over zijn onhandigheid bukte York zich, om het op te rapen, hij sloot- het opengevallen étui en gaf het aan Dittmars terug. „Sluit het weg", zei hij tegen den profes sor, „het verdraaide ding begint op mijn zenuwen te werken!" Hij wachtte, tot Dittmars de deur weer gesloten had, daarna verlieten zij het mu seum. Boven, op zijn kamer, haalde York het halssnoer uit zijn zak! „We moeten er een veiliger plaats voor vinden", zei hij, „het zal niet zoo gemak kelijk gaan den moordenaar voor den gek te houden, met Dittmars kostte het geen moeite! De moordenaar zal wel geen tijd hebben, het snoer eerst nauwkeurig te onderzoeken!" Muer grinnikte. „Een aardig goochel- toertje", zei hij. „Dat imitatie-snoer vonden we op het lichaam van dien vermoorden vent onder den boom", lichtte York toe. „Toen ik het snoer van den grond opraapte heb ik het verwisseld!" HOOFDSTUK XITI. Caro; Spencers idee. Daar alle kamers bezet waren had men Muer de keus gegeven tusschen de ledige kamer van Lewis en die van York. Hij gaf er de voorkeur aan de kamer met zUn chef te deelen en Tim, geholpen door een der andere negers, had een bed naar de kamer gesleept en opgesteld. De beide mannen zaten op hun gemak In hun hemdsmouwen te rooken, terwijl York den jongeren man alles vertelde wat er sinds zijn komst op Oakwood Manor ge beurd was, te beginnen met het vinden van het lijk onder den boom, tot den dood van Jake als gevolg van den valstrik voor Muer gespannen. De luitenant luisterde zwijgend naar het relaas van zijn chef. Toen deze uitgesproken was deed hij een langen haal aan zijn pijp en wilde juist zijn commen taar ten beste geven op het oogenblik, dat York met een waarschuwend gebaar zijn hand ophief. Meteen liet hij zich op zijn knieën vallen en rolde het tapijt op, ter wijl hij een vroolijk liedje neuriede. Muer dacht een oogenblik dat zijn chef gek ge worden was, maar weldra bemerkte hij wat de oorzaak van Yorks vreemde bewegingen was. De kapitein wenkte zijn assistent naderbij te komen en wees hem een dunnen draad, die bijna onzichtbaar onder het tapijt naar de deur liep. York haalde zijn mes te voorschijn en sneed den draad door, daar na trok hij het losse gedeelte naar zich toe en aan het andere einde kwam een plat metalen doosje te voorschijn. „Een dictaphone!" riep Muer uit. York bekeek het instrumentje nauwkeu rig. daarna volgde hij het andere einde van den draad op de gang, de draad bleek daai echter eveneens doorgesneden te zijn! Hij rende de trappen af en de woonkamer in. Behalve Page en Virginia Lee was er niemand te zien. „Waar zijn de anderen?" riep hy hen toe. (Nadruk verboden), jJVordfc xeryolgd),

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 5