81ste Jaargang ZATERDAG 13 JÜLK 1940 No. 24631 Steeds grooter wordt het verlies aan Engelsche scheepsruimte DE SPORT IN NIEUWE BANEN Het Duitsche legerbericht Tusschen de veldslagen Duitsche hulp in Noord-Frankrijk Uit Frankrijk Een nieuw kabinet Pétain Naar eenheid uit veelheid. Montagu Norman treedt af EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvcrtentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DER ADVERTENTIES Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f225 per week 0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Eenheden gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers van het luchtwapen vielen op 11 Juli vliegvelden, haveninstallaties en wapenfabrieken ln Zuid- en Mldden-Enge- land, alsmede scheepsdoelen voor de Oost en Zuidkust van Engeland aan. In de ha vens van Plymouth en Lowestoft werden de haveninstallaties door bommen getroffen, In Portsmouth en ln de lndustrleele bedrij ven bij Burton-upon-Trent ontstonden door bomtreffers hevige branden. In het Kanaal gelukte het een tankschip van 15.000 bruto ton alsmede vier koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 15.000 bruto ton tot zinken te brengen en negen andere koopvaardijschepen door voltreffers zwaar te beschadigen. Tijdens deze aanvallen schoten zoowel onze ge vechtsvliegtuigen-, duikbommenwerpers als Jagers verscheidene vijandelijke jachttoe- stellen neer. Het werpen van bommen door den vijand ln West-Duitschland was gering en ver oorzaakte geen schade. De totale verliezen van den vljand*bedroegen gisteren dertien vliegtuigen, waarvan drie door luchtdoel artillerie. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. De successen van de oorlogsmarine en het luchtwapen ln den handelsoorlog hebben voor Engeland een gevoelige hoogte bereikt. Tot 8 Juli 1940 zijn tot zinken gebracht: a. door torpedotreffers cn mijnen van onze duikbootcn: 1.920.439 br. ton. b. door onze zeestrijdkrachtcn aan de oppervlakte cn andere zeestrijdmidde len: 1.3G2.461 br. ton. c. door aanvallen van het lucht wapen: 1.046.313 br. ton. Hierdoor is in totaal sedert het be gin van den oorlog 4.329.213 br. ton vijandelijke of voor den vijand nuttige handelsscheepsruimtc vernietigd. Bij dit getal tot zinken gebrachte schepen komen nog meer dan driehonderd hoofd zakelijk door het luchtwapen beschadigde schepen, die gedeeltelijk zoo zwaar getrof fen werden, dat zij niet verder gebruikt kunnen worden of als gevolg van de nood zakelijke reparaties maanden lang niet te gebruiken zijn. Het Frontbericht teekent hierbij aan: Dit verlies van ruim 3 millioen ton door zeekrachten, is des te belangrijker daar de tegenstander ditmaal reeds van te voren beschikte over talrijke afweermiddelen van geoorloofden en ongeoorloofden aard, ter wijl hij ln den wereldoorlog de afweermid delen eerst geleidelijk tot ontwikkeling en eerst ln 1918 tot vol effect bracht. Wanneer desondanks ln den loop van on geveer tien maanden alleen door de ma rine zoo groote getallen van tot zinken ge brachte tonnage konden worden bereikt, legt dat van de opleiding der Duitsche vloot en den durf van haar leiding de beste ge tuigenis af. Niet minder opmerkelijk zijn de resul taten van den handelsoorlog van het Duit sche luchtwapen tegen Engeland. Dit kon sedert half December 1939 tot den aanvang van zijn strijd tegen gewapende koopvaar dijschepen. dus van midden December 1939 tot 8 Juli 1940 ruim een millioen ton vijan delijke scheepsruimte der koopvaardij ver nietigen. Tezamen met de cijfers der oor logsmarine maakt dat voor de Britsche ra vitailleering een verlies uit van ruim 4.3 millioen bruto registerton. Voorts moet het tot zinken brengen van een tankboot van 15.000 ton door welge richte neergeworpen bommen in het licht worden gesteld. Er Is reeds herhaaldelijk op gewezen, dat de Engeland ter beschik king staande tonnage van tankschepen zeer gering ls en voor de groote behoefte dei- oorlogvoering niet voldoende ls. In de luchtgevechten, die zich bij het op treden boven het Kanaal en aan de Engel sche Zuidkust hebben ontwikkeld, heeft het Duitsche luchtwapen opnieuw zijn supe rioriteit bewezen. Steeds duidelijker wordt het tactische voordeel merkbaar, dat het bezit van de Fransche Kanaalkust voor Dultschland en zijn oorlogvoering tegen Engeland beteekent. Het Duitsche lucht wapen ls in staat het optreden van zijn ge vechtsvliegtuigen door Jagers of torpedoja gers te laten beschermen en daarmede bo ven het aanvalsgebied steeds ook de ver langde superioriteit ln de lucht te vestigen. LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL Vele duizenden Engelschen hebben ln de afgeloopen twee dagen de geweldige lucht gevechten kunnen volgen, waartoe de Duit sche luchtmacht Engeland heeft gedwon gen, aldus meldt de correspondent te Stock holm van het „Hamburger Fremdenblatt". Vooral de Duitsche aanvallen op het kon vooi aan de Engelsche Zuidkust is van heel nabij door de Engelsche kustbevolking gadegeslagen, zoodat de Engelsche pers toestemming kreeg bijzonderheden te pu- bliceeren. Het is volgens de bladen het grootste luchtgevecht geweest, dat Enge land tot dusver heeft beleefd. Het schouw spel is fantastisch geweest. De geheele kust was een groote vuurspuwende wal van zwaar en licht afweergeschut. Op zee wer den de huizenhoog boven de schepen dei nende golven door de neervallende bommen getroffen, terwijl hoog in de lucht het wilde spel was te zien van de Jacht- en gevechtsmachines, die achter elkander aan raasden. De Dultschers zijn gekomen ln twee machtige aanvalsgroepen, telkens on geveer veertig bommenwerpers en vele Ja gers. Op het oogenblik, dat de Britsche Jagers opstegen stortten de Duitsche Jagers, dl eop groot ehoogte dit oogenblik hadden afgewacht, zich op hun tegenstanders. Er ontspon zich een wilde strijd, die spoedig leidde tot een gevecht van machine tegen machine, waarbij de Jacht den gcheelen horizon volgde en de tegenstanders vaak ver boven Engeland bracht. Steeds weer zagen de angstig saamgeschoolde men- schenmenlgten op het land, die ondanks alle waarschuwingen bulten bleven, vlieg tuigen brandend ln zee storten. Met onrust werd vastgesteld, dat de Duitsche bommen werpers zich weinig om het razende afweer- vuur schenen te bekommeren. Het kanon gebulder was zoo hevig, dat het te Londen duidelijk werd gehoord. VERHOOGING VERZEKERINGSPREMIE. De resultaten van den Duitschen zee oorlog tegen Engeland komen duidelijk op de verzekerlngsmarkt van New York tot uitdrukking, aldus het D.N.B. De premies stegen tot 10% van de waarde der lading, d.i. de hoogste stand tot nu toe in den oorlog voorgekomen. Nog enkele dagen ge leden was de premie-7!/«°/o. Er worden ove rigens uitsluitend verzekeringscontracten voor verscheping naar havens ten Westen van Southampton gesloten. Achter den stommen wand van den wapenstilstand heerscht bedrijvig militair leven, schrijft de Voelkischer Beobachter in een artikel onder het opschrift „tusschen de veldslagen". Daar bulten in het voorter rein, dat horizontaal van Narvik tot Brest reikt en verticaal het geheele luchtruim over de Britsche eilanden omvat, trekken de voorboden van den slag. Dultschland zwijgt, zooals altijd vóór de daad. En de wereld rondom houdt ditmaal den adem ln, want zij heeft eindelijk leeren begrij pen. wat dit zwijgen beteekent. Verstomd zijn de kwaadaardige speculaties, die ln de pauzen tusschen Polen en Noorwegen, tus schen Noorwegen en NederlandBelgië schering en inslag waren. En wij slaan met gelaten glimlach de pogingen van zekere neutrale landen waar, het reeds tot stand gekomene met begrip en het komende met kalmte onder het oog te zien, pogingen, die des te zonderling werken, daar zij vaak onderbroken worden door teruggrijpen naar de oude van Engeland afhankelijke mentaliteit, zoodra zwakke zilverwolkjes ln de avondschemering der democratie schij nen op te komen. De slag in Frankrijk heeft slechts 46 da gen geduurd. Thans na 18 dagen van rust, ontwaken zij langzaam uit hun schrik en vragen zich af, of zij misschien toch niet slechts een kwaden droom gehad hebben. Misschien was alles maar half zoo erg in de uitwerking, half zoo erg met het oog op de toekomst? Nog spreken Engelsche ministers van de mogelijkheid van nieuwe conflicten ln het Zuidoosten, van het afweren van het Duit sche zwaard, dat tegen de eilandenvesting ls opgeheven. Vergissen wij ons niet: er zijn altijd nog menschen, die liever de Britsche propagandasoep slurpen dan den bitteren drank der militaire en politieke werkelijkheid. Steeds nog vinden Reuter en radio Londen hun afnemers en Churchill en Duff Cooper willige ooren; daarover be staat geen twijfel, vervolgt de Voelkischer zijn natuurlijk evenwicht, zijn waarachtig leven en volle scheppingskracht vinden, zoolang de Britsche voogdij over dit wereld deel niet volkomen is uitgeroeid. Groot- Brlttannlë heeft er de voorkeur aan gege ven, zijn geluk ln de wijde wereld te zoe ken en zijn macht en zijn rijkdom op een overzeesch rijk te grondvesten. Het heeft Europa nog slechts alleen voor zijn eigen aan Europa vreemde doeleinden misbruikt. Een sterk eensgezind Europa is door alle groote Britsche staatslieden als onver draaglijk gevoeld en door splitsing en om- kooperlj bestreden. Daaraan wordt thans een einde ge maakt. Het Britsche eilandenvolk moet Europa uit. Wie dat thans nog niet begrijpt, zoo sluit het blad, zal door de geschiedenis meedoogenloos ter zijde geschoven worden. In het dichtbevolkte departement Pas de Calais en ln het departement Nord, waren, naar een speciale correspondent van het D.N.B. schrijft, met Inbegrip van de vluch telingen ongeveer 500.000 behoeftigen te verzorgen. Onmiddellijk na de aankomst van een groep der nationaal-socialistische volkswelvaart werden de aanwezige voor raden levensmiddelen in beslag genomen. Maalderijen, die hun bedrijf konden voort zetten, conserven-, worst- en margarine- fabrieken werden weer in orde gebracht en den landbouwers en kleinhandelaren het hervatten van hun werkzaamheden moge lijk gemaakt. Kaas, suiker, rijst, peul vruchten en voornamelijk meel werden ln groote hoeveelheden opgekocht. Het wel voorziene gebied rondom St. Omer en Calais werd voor de levering van broodgraan, aardappelen en groente ingeschakeld. Het centraal bureau voor de volkswelvaart in Rljssel verzorgde de verdeeling van dëze ln veiligheid gestelde levensmiddelen in de af zonderlijke gebieden, waar een noodtoestand heerschte. Haar eigen automobielpark werd hierbij door de Duitsche weermacht aange vuld. In alle grootere plaatjes werden door de Duitsche verpleegsters scholen of zalen ln noodkampen veranderd, waarin de vluchtelingen den nacht konden doorbren gen. Automobilisten kregen benzine om de reis naar het volgende kamp te kunnen voortzetten. De prestaties van de volks welvaart blijken uit'de volgende cijfers: ln de periode van 12 Juni tot en met 4 Juli werden alleen door een groep in Rljssel onder de tweehonderduizend vluchtelingen en 250.000 behoeftigen in de omgeving twee millioen warme maaltijden 800.000 brooden, 50.000 bussen melk, 20.000 kilogram kaas, 10.000 kilogram vleesch en vleeschwaren en 75.000 kilogram andere levensmiddelen uit gereikt. De bevolking van beide departe menten, waaronder zich. behalve Franschen vele Belgen, Polen, Tsjechen, Roemenen, Duitsche emigranten en 50.000 daar onder gebrachte Lotharlngers bevonden, stond onder invloed van de jarenlange opruiende propaganda wantrouwend tegenover het werk van de Duitsche welvaartsorganisaties. Dit wantrouwen verdween echter spoedig, nadat de bevolking zich met eigen oogen kon overtuigen van de prestaties van de Duitsche hulpactie. VERSNELLING VAN DE DEMOBILISATIE. Uit Vichy wordt gemeld, dat het ministe rie van oorlog nieuwe aanwijzingen heelt verstrekt voor een versnelling van de de mobilisatie. Voor 15 Juli moeten alle boeren en landarbeiders van de lichting 1937 cn van de voorafgaande lichtingen uit den dienst worden ontslagen, ln zooverre zij ln staat zijn hun woonplaatsen ln het niet bezette gebied uit eigen middelen te be reiken. (D.N.B.) GEVLUCHTE ONDERWIJSKRACHTEN ONTSLAGEN. Naar uit Vichy wordt gemeld' zijn, bij besluit van het ministerie van onderwijs, alle onderwijskrachten, die Frankrijk heb ben verlaten, zonder ln bezit te zijn van een opdracht van het ministerie, van hun Beobachter: nooit zal dit oude werelddeel functie ontheven. Gisteren is te Vichy onder Pétain als „chef van den staat" de eerste Fransche kabinetsraad gehouden. De ministers bo den him ontslag aan en daarop werd vol gend ministerie gevormd: Minister-president: maarschalk Pétain. Plaatsvervangend minister-president: Pier re Laval, Senator. Justitie: Raphael Alibert, lid van den Staatsraad. Blnnenlandsche Zaken: Adrlen Marquet, afgevaardigde. Buitenlandsche Zaken: Paul Baudoln. Financiën: Yves Bouthillier. Landsverdediging: generaal Weygand, op perbevelhebber. Kunsten en Wetenschappen: Emile Mi- reaux. Jeugd en Gezin: Jean Ybernegaray, afge vaardigde. Landbouw en Voeding: Pierre Caziot, lid van de Academie van Landbouw. Verkeer: Pietri, afgevaardigde. Koloniën: Lemery, senator. De leden van het kabinet worden offi cieel „minister-staatssecretaris" genoemd. Voorts zijn de volgende onderstaatsse cretarissen benoemd Leger: Generaal Col son; Marine: Admiraal Darlan, opperbevel hebber der vloot. Luchtvaart: Generaal- vlieger Pujo. De Noord-Italiaansche pers beschouwt de gebeurtenissen in Frankrijk met sterk wantrouwen. De bladen wijzen er op, dat de in het nabuurland geënsceneerde koude revolutie door dezelfde partijmannen geleid wordt, wier. oude politiek zoo jammerlijk schipbreuk heeft geleden. De Regina fasclsta verklaart: de gebeur tenissen in Frankrijk zijn een nieuw bewijs voor het Fransche gebrek aan begrip te genover de totalitaire politiek van Dultsch land en Italië. Men vergeet daar heele- maal, dat deze beide staten uit een revo lutie zijn ontstaan, die uit de actieve poli tiek alle oude mannen heeft verwijderd, en dat de Duitsche en de Italiaansche re volutie twee werkelijke leiders, Hitier en Mussolini, gevonden heeft. Het ls kinder lijk, de wereld te willen wijsmaken, dat binnen een paar uren uit vijanden van Ita lië en haters van Dultschland fascisten ge maakt kunnen worden. De Joodsche ma noeuvre valt duidelijk te ontmaskeren: bedding van het prestige der synagogen en der vrijmetselaarsloges en de poging tot bearogpleglng ten nadeele van den over winnaar. Uit Londen meldt het D.NJ3. dat volgens een bericht van de „Daily Herald" de gou verneur van de Bank van Engeland, Mon tagu Norman, zijn post zal verlaten. Onge veer twintig jaar geleden bekleedde hij deze functie voor de eerste maal, en sinds dien volgde ieder jaar zijn herbenoeming. Montagu Norman. Norman werd in 1871 geboren en kwam voort uit een bankiersfamilie, zoowel van moeders- als van vaderszijde. Tijdens den wereldoorlog knoopte hij de eerste betrek kingen met de Bank van Engeland aan. De traditie wilde, dat een gouverneur van de Bank deze functie slechts een jaar be kleedde, doch in 1921 wist Norman deze traditie te breken. Hij was een groot finan cier, die wereldbekendheid genoot. Ver schillende malen bezocht hij Amerika voor zakelijke doeleinden, o.a. in 1922 met Bald win. De devaluatie van het pond in 1931 en andere belangrijke maatregelen tot be scherming van de Engelsche valuta, zijn door hem geïnspireerd of genomen, indien hij tot dit laatste de bevoegdheid had. On der zijn aandrang ontstond het drievoudig monetair accoord tusschen Engeland. Frankrijk en de Vereenigde Staten, dat echter niet bestand kon zijn tegen de hui dige omstandigheden. Dit nummer bevat VIER Bladen Binnenland Vele militaire mutaties ingaande 15 Juli (3e Blad). Veranderingen op het Plein in Den Haag (Binnenland, 4e Blad). De inschrijvingen voor de Kaagweek (Sport, 4e Blad). Buitenland Het verlies aan Engelsche scheepsruimte is reeds de 4 millioen ton- gepasseerd. (Ie Blad). Montagu Norman treedt af als gouverneur van den Bank van Engeland (le Blad). Een nieuw kabinet Pétain gevormd (le Blad) Japansch-Engelsche overeenstemming? (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 Dc Radiotechnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 5796 dneez. Medj

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1