Van varen en rijden in Nederland De Maaldrift EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 11 Juli 1940 Overal zijn de spoorwegverbindingen weer intact Autobussen voorzien in mogelijke lacunes Treedt president Lebrun af? SPORT Het Italiaansche legerbericht O OPENING VAN DE NIEUWS DIERGAARDE TE ROTTERDAM. Het bestuur van de nieuwe diergaarde ln lUdorp te Rotterdam heeft besloten deze alerdag a.s. voor het publiek open te ellen. CHR. GEREF KERK TE ALPHEN. Door de Ohr. Geref. Kerk te Alphen a. d. JJn ls beroepen cand. P. van der Bijl te lledrecht. MEISJE VERDRONKEN. Hedenmorgen ls het 3-Jarlg dochtertje an den heer D B. van de Slulskade te roek op Langedljk ln de Ringvaart geval- ■n en verdronken. Buitenland PÉTAIN ALS OPVOLGER GENOEMD. In Genève verluidt, dat Lebrun, de pre- Ldent der Franschc republiek, eerlang zal ltreden om vervangen te worden door laar.sohalk Pétain. Er zou een triumviraat it de ministers Laval, Marquet en generaal /eygand (gevormd worden. Een bevestiging It Vichy was tot dusver niet te veitkrjjgien. De Petit Dauphinais geelt interessante Uzonderheden over de positie van maar- ;halk Pétain na goedkeuring van de be ende volmachten door de nationale ver ader! ng. Maarschalk Pétain, zoo consta- ee<rt het blad, zal in zijn persoon de vol- lachtcn van het staatshoofd en die van et hoolld der regeering vereenigen, zooals verigens de grondwet van 1875 dit veroor- xyft, welke niet uitdrukkelijk de functies an een minister-president heeft voorzien. TERRITORIALE GARDE IN MAROKKO OPGEHEVEN. De territoriale garde, die eenlge maan- en geleden in het Franschc protectoraat larokko is opgericht, is, volgens een be- cht uit Rabat, thans opgeheven. (D.N.B.) IITTELIIAUSER LEGT HET BEVEL NEER Naar de „Popoio di Roma" uit Istanboel leidt, is de aanvoerder van het Fransche ivantleger, generaal Mlttelhauser, van zijn rnctle ontheven. Tot zijn opvolger is gene ral Marey benoemd. (D.N.B.) MEDEDEELING VAN DE BRITSCHE ADMIRALITEIT. De Britschc admiraliteit deelt mede, dat b wateren tusschen de Orkaden en IJs- md gevaarlijk zijn Schepen, die zich van en Atlantlschen Oceaan naar Europeesche avens willen begeven, moeten tusschen rthona en Kaap Wrath en door de Pent- md-Firth tot Kirkwall varen, waar zij ieuwe instructies zullen verkrijgen. (Reuter). EVACUATIE VAN CAIRO. Met de evacuatie van Cairo is thans een anvang gemaakt. Tot dusver hebben rond onderddulzend personen de stad op eigen asten verlaten. Verder hebben zich vijf en istlgdulzcnd Inwoners van Cairo bij de evoegdc autoriteiten gemeld om op kosten er regeering getransporteerd te worden. (D.N.B.) DE ZWEEDSCHE RIJKSDAG. De buitengewone Rijksdag van Zweden tl, naar Svenska Daigbladet meldt, op Augustus bijeenkomen. De regeering is Domemens een voorstel in te dienen be- effende een algemeene omzetbelasting n een oorlogsconjunctuurbelast/ing. Dit *>nstel moet uiterlijk voor begin Sep tem- er door den rijksdag zijn aangenomen. (D.NB.) STRAFFEN IN ENGELAND. Een Zweedsche onderdane te Londen is >lgens een bericht ln de Zweedsche bla- ?n veroordeeld tot drie maanden gevan- ml&straf omdat zi) 'haar adresverandering let tijdig aan de politie had meegedeeld", a het uitzitten van deze straf zal de Lveedsche uit Engeland worden gezet. Te- ïlijkertljd meldt de Londensclïe corres- rndent van „Svenska Dagbladet", dat de ngelsche rechtbanken steeds strengere ra ff en toepassen op personen, die ver- ïcht worden van onwettige handelingen, ïn pleegzuster te Bristol ls veroordeeld tot jf Jaar tuchthuis omdat zij op een brief- larfc zou hebben aanbevolen naar de Duit- he radio te luisteren. Een witkiel had de lfde straf gekregen voor hetzelfde ver- 'ijp. Een hulshoudster werd veroordeeld »t 2 Jaar tuchthuis, omdat zij een kaart ïzat, die den vijand van nut had kunnen jn. Een zakenman te Nottingham werd ver- ndeeld tot 14 dagen tuchthuis en 50 pond Dete omdat hij gezegd zou hebben te ho rn op Hitler's overwinning. (D.N.B.) KORFBAL. ADSPIRANTENCOMPETITIE L.K.B. Voor Zaterdag a.s. zijn de volgende wedstrfj- n' vastgesteld: Zuiderkwartier—Fluks; Vicus iëntis IVicus Oriëntls n. Beide wedstrijden glnnen om 3 uur. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. De Noordwijksche Golfclub organiseert Zon- g te kwart over een een wedstrijd om den :aaf v. Limburg Stlrum wisselbeken, 18 holes edalplay voor heeren. Voor dames ls er een wedstrijd tegen Bogey et bisques. III. De buitengewoon moeilijke omstandighe den ten spijt zijn de Spoorwegen er in ge slaagd. om het verkeer ln Nederland in den kortst mogelijken tijd weer te doen func- tlonneeren. Men kan onmogelijk verlangen, dat alles even snel en vlot gaat als in de vooroorlogschc dagen: de hoofdzaak is dat alle deelen van Nederland weer te bereiken zijn. Waar het niet direct mogelijk was de treinen te laten rijden, zijn autobusdien sten Ingelegd, waarvoor de Spoorwegen wa gens van diverse ondernemingen hebben gecharterd. Een der grootste problemen vormde de verbinding met het Zuidelijk deel des lands. Maar ook daarin is voorzien. De hoofdstad van Limburg en alle belangrijke plaatsen van die provincie zijn weer in het verkeersnet opgenomen. De reis naar Maas tricht is echter lang. Wie 's morgens vroeg uit Amsterdam vertrekt, is eerst in den laten namiddag in Maastricht. Een voet balclub, die voor de kampioenscompetitie tegen Juliana te Spekholzerhelde moet spelen, heeft drie dagen noodlg. Mar men komt er en daarvoor moet men erkentelijk zijn. Al zijn de moeilijkheden soms groot, al is men vaak gedwongen over te stappen, nergens hoort men klachten van het reizend publiek. Men is dankbaar dat de Spoorwegen, welke zóo dikwijls een onderwerp van critiek hebben uitgemaakt, zich zóó beijveren om het verkeer in Neder land intact te houden. Wie naar Maastricht wil, kan twee wegen kiezen: over Nijmegen of Eindhoven. Van uit laatstgenoemde plaats ls een autobus dienst naar Roermond ingelegd van waar uit men verder naar het Zuiden kan komen Bovendien is er een treinverbinding tus schen Eindhoven en Venlo. Het bezwaar voor velen is, dat ze om in Eindhoven te komen, eerst via Waardenburg naar Den Bosch moeten gaan, waarbij vanaf Utrecht van een trein en drie bussen gebruik moet worden gemaakt, terwijl men nog twee ri vieren moet passeeren, resp. per pont en over een brug. Naar Nijmegen kan men komen per trein en per bus. De verbinding van Arnhem wordt onderhouden door de Geldersche Tramwegen. Verder is er een treinverbinding van Geldermalsen naar Lent tegenover Nijmegen, welke laatste plaats men per pont kan bereiken. Van Nijmegen kan men per spoor naar Zuid-Limburg komen, waarbij echter een maal een kort traject per bus moet worden afgelegd. Vermelding verdient voorts, dat ook de verbinding tusschen Nijmegen en 's-Hertogenbosch ls hersteld, dank zij een autobusdienst welke door de Spoorwegen ls Ingesteld. Het is ons op diverse plaatsen gebleken, dat de Spoorwegen er zorg voor hebben ge dragen over zulk een groot aantal bussen te beschikken, dat alle passagiers kunnen worden vervoerd. De groote vrees van velen, dat ze niet meer zullen meekomen, is dan ook onnoodlg. Bovendien wachten de aan sluitende treinen op de bussen, wanneer deze te laat zijn, hetgeen uiteraard nogal eens voorkomt. DE ELECTRISCHE TREINEN. Op.de geëlectrificeerde trajecten zijn de verbindingen nog even goed als voor den oorlog. Zeker, het aantal treinen is nog be perkt en vrij vroeg des avonds staat het personenvérvoer stil, maar nog even snel als voorheen komt men te bestemder plaat se. In 1 uur en 14 minuten is men van Amsterdam in Rotterdam, de reis van Arn hem naar Utrecht duurt slechts 44 minuten enz. Die deelen van het land, welke ge- electrificeerde spoorwegtrajecten bezitten, verkeeren in een bevoorrechte positie, met uitzondering van die lijnen, welke de groote rivieren moeten passeeren. UITSTEKENDE SERVICE Hoe moeilijk de omstandigheden ook zijn, de Spoorwegen doen al het mogelijke om ook nu het reizend publiek alle moge lijke service te bieden. Dat is ons dezer dagen tusschen Amsterdam en Breda ge bleken. Volgens de dienstregeling moest de "trein, welke om 8.15 uur uit Amsterdam ver trok, om 10.26 in Dordrecht aansluiting hebben naar Breda. Toen de trein echter in Dordrecht aankwam, zag men daar dood leuk vermeld, dat men pas om 12.03 verder kon reizen naar Breda. Dit lokte protest uit van de meer dan 100 gedupeerde reizi gers, voor een belangrijk deel zakenmen- schen. Het bleek, dat aan de stationsloket ten in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam was medegedeeld, dat de aansluiting van 10.26 uur in Dordrecht nog bestond. Een deputatie ging naar den chef, die zich in verbinding stelde met Utrecht. Onmiddel lijk werd besloten een extra trein in te leg gen, zoodat de reizigers voor Breda hun be stemming spoedig konden bereiken. Deze groote service van de Spoorwegen werd hoogelijk gewaardeerd. EEN RESUMÉ Resumeerende kunnen wij over het Spoor wegverkeer in ons land het volgende op merken: In het Westen, waar de belang rijkste baanvakken zijn geëlectriflceexd, zijn de verbindingen prima. Daar het aantal vernielde bruggen hier vrijwel nihil is. zijn de moeilijkheden ook op de niet geëlectrifi ceerde lijnen niet groot, waardoor een vlotte gang van het verkeer gewaarborgd is. Even wel moet men rekening houden met een langeren duur van de reis, daar de treinen ook in de kleinere plaatsen stoppen. Zoo kon het dezer dagen gebeuren dat de boot trein naar Enkhuizen ergens in West-Fries land een halte voorbijreed, waar op verzoek moest worden gestopt. Een boerenfamilie stond bij de halte te .wachten toen de trein voorbij stoof. Men schreeuwde en zwaaide met hoeden en petten Het verzuim werd ge lukkig bemerkt en een eind verder kwam de trein tot stilstand. In het midden des lands vormen de ri vier-overgangen bezwaren, welke men zoo goed mogelijk heeft ondervangen. Goed is de verbinding tusschen het Westen en Twente. In 4 uur is men van Amsterdam in Enschedé. De Diesels deden er vroeger ruim 2 uur over, maar toen was het aantal plaat sen waar gestopt werd, veel geringer. Zwolle en het Noorden ondervinden den hinder van een verstoorde overbrugging bij het Katerveer, Als gevolg daarvan loopen van en naar Groningen slechts 4 treinen per dag. Velen kiezen echter om het op onthoud bij Hattemerbroek te vermijden, den weg over Deventer. De verbinding tusschen Zwolle en Leeu warden is weer geheel hersteld, zoodat over stappen ln een autobus, hetgeen ln de eer ste dagen na den oorlog gebeurde, niet meer. noodlg Ls. Zij, die uit het Westen naar Leeuwarden moeten, kiezen veelal de ver binding vla Enkhuizen—Stavoren, waar drie maal per dag visa versa booten loopen. Ook voor de reis naar Groningen kan men hiervan gebruik maken. De verbinding tusschen Arnhem en Zut- phen is nog niet normaal. Wel loopen er treinen van Arnhem naar DierenDoes burg, maar verderop moet men van auto bussen gebruik maken. Zij, die vanuit Twente naar Arnhem gaan, doen er het best aan de route via DeventerApeldoorn te kiezen. Van veel belang is voorts, dat de ver binding met Zeeland, welke veel moeilijk heden baarde, thans hersteld is. Het ver dient aanbeveling de route via den Moerdijk te kiezen. Men krijgt dan in Roosendaal den trein voor Zeeland, Wie naar Walcheren wil, moet onderweg nog gebruik maken van een autobus. Wie thans van Groningen naar Vllssingen reist, kan om 7.19 uur 's mor- I. Gedurende de vijf dagen, dat Nederland zich in oorlog bevond en trouwens ook daarna werd er zeer dikwijls gesproken over de Maaldrift. Het ligt niet ln onze bedoe ling, ons in eenig opzicht met oorlogszaken te bemoeien, doch nu de Maaldrift een meer algemeene belangstelling heeft on dervonden, willen we de oeroude beteekenis van dit terrein, voorzoover dit met beschik bare gegevens mogelijk is, even onder de loupe nemen. De Maaldrift is zooals men weet, het in vergelijking met de omgeving wat hooger gelegen plateau begrensd door den grooten weg naar Den Haag. de Maaldrlftscheweg en het Ammonslaantje. De heer Plesman begon er zijn eerste evoluties met de K.L.M. en tot voor eenige maanden werd er de zweefvliegsport beoe fend. Het geheele veld vormt ongeveer een trapezium. De baan van de Gele tram heeft er in de lengte een stuk afgesneden. Tot goed begrip veroorlove men ons eerst een korte herinnering aan het ontstaan van onzen bodem voorzover betreft de kust van Zuid-Holland en het onmiddellijk daarach ter gelegen gebied. „Uit zee hebt gij uw grond gewrocht, o Nederland!" Zoo begint een vers, waarvan ik de rest vergeten ben. Voor bijna den ge- heelen historischen tijd gaat deze regel vol komen op. Doch vóór het begin van onze jaartelling heeft de zee zelf zooveel van onzen bodem uit de wateren doen verrijzen, dat er zich menschen konden nederzetten. En deze konden op den duur ingrijpen, uit breiden, consolideeren. zij het door onver droten strijd, met harde, onwrikbare stijf koppigheid volgehouden. Doch wat de zee zelf heeft gedaan be paalt hier in de omgeving van Leiden, hoe zeer de bodem cultuur ook heeft Ingegre pen, nog altijd na zoovele eeuwen de eigen aardigheden van het landschap. Daarover wilde ik eerst iets in uw herin nering brengen. De menschen. die een diep gaande studie van de vorming van onzen bodem hebben gemaakt, zeggen dat Enge land en Frankrijk heel lang geleden tus schen de tegenwoordige steden Dover en Calais verbonden waren door een rotsach tige landengte. Nu hebben ze aan de hand van allerlei gegevens uitgerekend, dat die landengte ongeveer 4000 jaren vóór onze jaartelling bezweken is voor de woeste aanvallen van den Atlantlschen Oceaan, die zijn wateren hoog opstuwde in d(*n trechter van het Engelsche Kanaal. De rotsen werden door de geweldige kracht van het water verpul verd tot zand, dat door den vloedstroom in de Noordzee werd gevoerd. Trouwens, men heeft opgemerkt, dat dit verschijnsel, schoon in minder hevige mate, zich thans nog voortzet. Verder hebben dc geologen door allerlei waarnemingen en onderzoekingen de ge volgtrekking gemaakt, dat gedurende vele eeuwen na de doorbraak, de vloedstroom zich veel dichter langs het Engelsche kust gebied bewoog dan langs ons kustgebied, dat toen ln Utrecht en Gelderland lag. Gevolg hiervan was. dat achter de uitste kende rotspunt van Kaap Gris Néz aan de Fransche kust het zeewater betrekkelijk kalm stroomde en het meegevoerde zand zich in lange banken afzette, die langza merhand boven het water uitrezen. Zoo ontstond ten Z. van den Rijnmond in tijds orde waarschijnlijk het eerst de lange zandrug, waarop Voorburg en Voorschoten liggen en die een eind vóór Ter Wadding onder de klei van den Rijn verdwijnt. Aan den Westkant van dien zandrug ont stond een breede strandvlakte. Vervolgens ontstond de lange rug, waarop Raaphorst, Den Deyl en Zuidwljk liggen en die min of meer platoauvormlg eindigt met de Maaldrift. De strandvlakte was nu een lengte dal geworden, doch een nieuwe Het legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Uit nadere inlichtingen ls zonder eenigen twijfel gebleken, dat eenheden van ons luchtwapen tijdens de operaties op 9 Juli in het gebied van de Balearen het groote Engelsche slagschip .JHood" van 42.100 bruto register ton zwaar beschadigd en in brand geschoten hebben. Het vliegtuigmoederschip „Ark Royal" heeft eveneens twee voltreffers van zwaar kaliber op de brug gekregen.- Dit is uit de fotografische opnamen geole- ken. Bi] het zeegevecht in de Ionische zee heeft een ander Engelsdh slagschip twee voltreffers met bommen van zwaar kaliber gekregen. Een nader onderzoek wordt inge steld om nauwkeuriger gegevens te verkrij gen over de schade welk de vijand bij dezen luchtaanval en bij de voorafgaande aan vallen ten zuiden van Kreta geleden heeft. Gistermorgen en laat in den middag is de marinebasis van Malta opnieuw hevig met bommen bestookt. In het kruitmagazijn en op de in de haven liggende schepen wer den branden en ontploffingen waargeno men. Drie vijandelijke Jachtvliegtuigen werden door onze bommenwerpers neerge schoten. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. gens vertrekken en is 's avonds om 20.20 uur in Vlissingen. Een zeer lange reis. maar de afstand is groot, en de verhoudingen zijn niet normaal. In Goes beeft men verbinding naar Hoe- dekenskerke; de stoomtram welke de laat ste jaren niet reed. is weer in dienst ge steld. Vanuit Hoedekenskerke kan men oversteken naar Zeeuwsch-Vlaanderen en wel naar Temeuzen. Sinds enkele dagen loopen ln Zeeuwsch Vlaanderen weer trams en autobussen, zoodat ook dit deel des lands uit het isolement ls verlost. Bovendien wordt dezer dagen de provinciale boot van Hansweert naar Walsoorden weer Inge legd. Uit alles blijkt, dat hetgeen de spoor wegen ln deze moeilijke dagen hebben be reikt, respect afdwingt. (Nadruk verboden) strandvlakte ontstond achter den nieuwen duinrug. Eindelijk vormde zich wéér een duinrug, waarop Waalsdorp en Wassenaar liggen en waarover de Oostdorperweg nog een eind weegs zich voortzet. Weer werd de strandvlakte een lengtedal. En naar alle waarschijnlijkheid waren er zoo vóór het begin onzer jaartelling nog wel een paar zulke ruggen ontstaan. De zee had name lijk de goede eigenschap haar hoofdstroo- ming steeds dichter naar de kusten van Engeland te verplaatsen en steeds verder westwaarts dammen te bouwen, alleen ge broken door de monden van Maas en Rijn. De ln lengtedalen herschapeai strand vlakten vulden zich meer en meer met moerasveen. Hierdoor stroomde een aan tal weteringen, die het overtollige water naar den Rijn voerden. Die oeroude water- loopen doen in het later Ingepolderde land nog altijd hun dienst. Wij Nederlanders weten maar al te goed, dat de zee een nukkige juffer ls. Waarschijnlijk doordat het Nauw van Calais door de erosie der rotsen steeds wij der werd verplaatste zich de vloedstroom vrij plotseling naar de nabijheid der nieuw gevormde kust van het oudere duingebied. Ze dreigde dus terug te nemen, wat ze een maal had gegeven en is daarmee ook heel druk bezig geweest; en zelfs nog bezig, als wij niet oppassen! Volgens onderzoekingen lag de oudste kustlijn eenige km. verder westwaarts. Doch tegelijkertijd voerde ze zulke enorme mas sa's zand aan, dat daardoor onze z.g. jon gere duinen ontstonden. Dit proces begon in de 4de eeuw onzer jaartelling en duurt nog voort. Wie nu ten Z. van Leiden wan delt of fietst en zich in de richting van Oost naar West of omgekeerd beweegt en zijn oogen niet in den zak heeft, kan zich van de wisseling der landschapsbeelden overtuigen en te gelijkertijd tot de gevolg trekking komen dat de bewoning nauw ver band houdt met het ontstaan van den bodem. Hij ziet de beboschte oudere duin- strooken en ook de lage groene lengtedalen, die alle uitkomen in het z.g. Leidsche Zee gat. Die lage groene landen zijn verreweg het minst bewoond. En nu komen we tot de aardrijkskundige gesteldheid van den Maaldrift. U weet, hoe een paar km. ten Zuiden van de Haagsche Schouw een aardig weggetje zich afbuigt, terweerszijden begeleid met knotwilgen, de Maaldriftsche weg. Het loopt met flauwe kronkelingen tot het aan de Korte Wetering komt en deze een eind weegs vergezelt. Duidelijk ziet u nu het land aan de Oostzijde langzaam opgloolen naar het zandige plateau. Aan dc Westzijde van de Wetering is het land laag en veenachtig met hier en daar een moerassig boschje. Het land ziet er frisch en malsch uit, doch eischt van den gebruiker veel zorg en toe wijding om het in goeden staat te houden. De Maaldriftscheweg is een oeroude weg die precies op de grens loopt van zand en veen. Aan het einde kunnen we recht af slaan naar den Hoogeboomscheweg. Op de kaart van Floris Balthazar van 1610 is dit nog een voetpad voor de verbinding van dezen duinrug met de volgende. Ze ont leende haar naam aan de Hooge Boom. een soort van kwakel over de Wassenaarsche wetering. Links afslaande leidt het Ammonslaantje, dat de Maaldrift aan de Zuidzijde begrenst weer naar den grooten weg. in den ouden tijd de Heereweg of Doeslaan genoemd. De door de natuur gevormde vlakte had eens historische beteekenis. Eerste voor waarde daarvoor was haar geografische ligging, tusschen de veen moerassen. En verder ontdekt men op de oudste kaarten reeds een stelsel van wegen en paden dat er heenvoerde, en dat van eeuwen her dag- teekent. Gemakkelijk kon hier een plaats van samenkomst voor oude rechtshandelingen worden gevestigd. Daarover in een volgend opstel. N. J. S. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK, 11 JulL Valuta's: (schriftelijk en tel. transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16; Berlijn 75.28, 75.43; Brussel 30.11. 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Ztirich 42 57 42 66 Bankpapier: New York 1.86'/i, 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zürich 42.52, 42.70. LEIDEN, 10 Juli. Groentenveillng enz. Groene kool f.3,50; peen f.9; aardappelen f. 4.40—6.00; snijboonen f.2024: stokboonen f.25: stam- boonen f.1619; tuinboonen f.46; doperwten f.1019; peulen f.1024; postelein f.34; spi nazie f. 2—7tomaten A f. 18—20.30. B f.18— 22.80, C 18—18.20, CC f. 10—13,80. alles per 100 KG. Andijvie f.1—1,30; komkommers f.3,30 7,30; bloemkool f.415,50; meloenen 1.1026; salade f.1—1.60; perziken f. 5.50—8.70, alles per 100 stuks. Kroten f. 1—2.60; pieterselie f. 0,50 2.00; radijs f.1—1.30; selderie f. 0,50—1.10; uien f. 1,201,30; peen f.47,40; rabarber f. 1,80 4,00, alles per 100 bos. BOSKOOP. 10 Juli. Coöp. ver. ..De Bosk. Vel ling". Rozen: Pechtold 18—25 ct.; Wendland 15 —19 ct.; Hadley 16—28 ct.; Claudius Pemet 15— 18 ct.; Briarclif 1217 ct.Butterfly 1520 ct.; Vlerlanden 25—40 ct.; Wilh. Kordes 14—17 ct.; Orange Tirumph 5060 ct.; Rosalandla 1318 ct.; Florex 17—36 ct.; Dorus RU kers 2654 ct.; Better Times 2030 ct.; Duisburg 1820 ct.; Edith Helen 35—40 ct.; Aug. Noack 16—18 ct Else PouLsen 2638 ct.; Gloria Mundi 2428 ct.; Ellen Poulsen 12—22 ct.; Prinses Juliana 34 ct.Rosa Mundi 5064 ct.; Mevr. v. Straaten van Nes 1218 ct.; Ingar Ohlson 2232 ct.; Queen Mar;/ 1824 ct.; Gemengde rozen 1216 ct.; Polyantharozen 34—52 ct.: Lathyrus 35 ct.; Leeuwenbekken 6—9 ct.; Witte Lelies 15— 20 ct.; Zinnia's 5—8 ct.: Clematis Durandil 29— 37 ct.; Idem Prins Hendrik 76 ct.; Mevr. Le Coultre 3090 ct.; Perziken per stuk 46 ct. DELFT. 11 JulL Veemarkt. Kalf koeien f.150 275; varekoeien f. 100—200; nuchtere kalveren f.415; magere varkens f.1660: biggen f.10 19; geiten of bokken f.4—13; rundvleesch per KG. slachtgewicht 86 74 64 ct. - Botermarkt: Prijs per KG. f. 1,75. Handel vlug. GOUDA, 11 Juli. Veemarkt: Aangevoerd in totaal 992 stuks, waarvan: 39 slachtvarkens. Vette van 30—32 ct. per pond; levend met 2% korting. 335 magere varkens 2540 p. st.; 452 biggen 1217 p. st.; 93 nuchtere kalveren 6—12 p. st.; 2 schapen; 21 bokken en geiten 2—5 p. st.; handel redelijk. 324 partijen kaas. Prijzen le kw. met ryks- merk 34—36; 2e kw. 31—33; zware 38. Handel goed crisisaftrek 10.3 cent, 182 ponden boter. Goeboter 85—90 p. p.; Wei- boter 80—85 ct. p. p. Handel vlug. 139.000 eieren Kipeieren van f. 3.603.90 per 100 stuks; Eendeieren van f. 2.753.00 per 100 stuks. Handel matig. Coop. Zuid-Hollandsche Eierveiling g.a. (C.Z. HJ2.) te Gouda. Aanvoer 165.000 Kipeieren. Prijzen: 56/58 kg. f. 3.60—3.65 per 100 st.; 58 60 kg f. 3.65—3.70 60/62 kg. f. 3.70—3.85 62 70 kg. f. 3.85—4.40: Bruine 58/72 f. 3.65—f.4.50; Kleine eieren f. 3.353.55 per 100 stuks. Aanvoer eendeneieren 1000 stuks. Prijzen f.2.60—3.0» per 100 stuks. HONSELERSDIJIW 11 Juli. Groentenvei llng: Aardbeien 3061 ct.; alicante 6264 ct.; frankenthaler 6163 ct.; champion 6475 ct.; roode bessen 918 ct.; witte 812 ct.; zwarte 31—33 ct.; dubbele boonen 15—17 ct.; snij 11 19 ct.; tuin 45 ct.; tomaten 11—16 ct.; prui men 7387 ct per kg.; bloemkool 610 ct,; 2e 34 ct,: netmeloen 2027 ct.; 2e 1718 ct.; suiker 30—42 ct.; 2e 2022 ct.; perziken 7—12 ct.; 2e 35 ct.; Komkommers 3^4—5% ct. per stuk; peen 6 ct. per bos; eieren f. 5.00—5.10; Aardappelen f. 3.80— 5.10; Andijvie f. 1.70—1.90 per 100. HONSELERSDUK. 10 Juli. Centr. WestL Bloemenveiling: spectrum f. 1.001.70; salmon f. 1.10—1.90: rose f. 1.30—2.50: geel f. 1.40—1.80; wit f. 1.00—1.60; gemengd f. 1.80—2.60; rozen f 1.60—2.20: Jap. Lelie f. 3.20—3.70; gerbera f. 3.403.50 per 100; plumosa 518; sprengerie 5: gladiolen 1028; dahlia 7—8; lathyrus 4—7 per bos. KATWIJK A. D. RUN, 10 Juli - Vroege aard appelen per 100 kg.: Bonken f.4.40; Groote f. 4.40—4.80; Drielingen f. 4.20—5.00; Doppers f.13—15; Tuinboonen f. 4.00—4.50; Sla per 100 stuks f. 1.00—1.20: Bospeen f. 5.006.10; Peen per kist f. 1.10—1.40. LEIDSCHENDAM. 10 Juli. Vrije Veiling. - Aangevoerd 5973 kipeieren, prijs f. 4,60^-4,90 per 100; kippen 4090 ct., duiven 817 ct.; konij nen f. 0,25—1.70 per stuk. LEIDSCHENDAM. 10 Juli. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 5,606,10, 2de soort f. 4,60 —5,10, 3de soort f. 3,804,20, wankleurige 1.2— 2,80. stek f. 1.40—2; gele komkommers le soort f. 5—5,40, 2de soort f. 4.254,80. 3de soort f3,30 —3,60, stek f. 1,50—2.00; kropsla. 1ste soort f.1 —1.60; peen f.55,90; bloemkool 1ste soort f. 8,10—9,60. 2de soort f4.507: tomaten, midd. f. 9—9,20. groote ronde f. 99.40, 2de soort f. 9 —9,10, 3de soort f.4 60—5.10, bonken f. 5.20—6; andijvie per 100 f. 1—2,20 spinazie per 4 Kilo 816 ct.; postelein f.36; rabarber per 100 bos f. 1—1,80; snijboonen f.2426: spercieboo- nen f.21—27; selderie 70—90 ct.; peulen f.17— 18; tuinboonen f.55.50; doperwten f.1718: meloenen f.834; ruiven f.3134; roode en witte bessen f. 1010,60. NIEUWKOOP. 9 Juli. Eierenveiling. Aange voerd werden 6200 eieren. Prijs f. 3.80—4.60 per 100 stuks. NOORDWIJKERHOUT. 10 Juli. Veiling ..De EendrachtAardbeien 5573 ct,. zwarte bes sen 78—90 ct. per slof; doperwten f. 1,30; stam- erwten 6090 ct.; tuinboonen 3065 ct.: krom- bekken f. 1.001.35; blauwe schokken f. 1.25 1,50; peulen f. 1,301,80; dubbele boonen f. 1.00 —1.55. Alles per zak van 10 KG. Aanvoer 4050 zakken. RIJNSBURG, 10 Juli. Bloemenveiling. Gladiolen Halley 5070 ct.; Briliant f. 1.00 f. 1.80; Polijst f. 1.20—2.30; Hobbema f. 1.10— f.150;. Tienhovcn f 1.20— 2.10: Witte Lelies f.2.303.20; Pompon dahlia's 70 ct.; Bisschop f. 1.00. Anjers 1025 ct.; Centise 46 ct.; Leeuwen bekken 810 ct.; Spirea 45 ct.; Anemonen f.120—2.40, Godetix gespeld f. 0.80—1.20; Con- villi alba f. 0.651.10; Vuurbook 7090 ct.; Cen- tauria 10—25 ct.: Galardia 20—45 ct.; Scabiosa 2045 ct.; Kop godetia rose f.2.404.20. RIJNSBURG 10 Juli. Groentenveillng. Aardappelen f. 1.10—1.25; Uien f.2.0O—250; Peen f. 5.00—8.50; Rabarber f. 1.00—1.30; Kroten 1 120—160; Radijs f. 0.60—1.00: Tuinboonen f.4.004.50; Doperwten f.12—14; Kropsla f. 1.00 f. 1.30; Andijvie f 1.20—1.50. ROELOFARENDSVEEN. 10 JulL Sny boonen. kas f. 1.151.60; snijboonen, volle grond. f. 1,40 1.45 idem stek 85—90 ct.; dubb. stamboonen z. dr. f. 2.05—2,15; princeboonen f. 2,30; tuin boonen 32—34 ct; peulen f. 1,752,10; dop erwten f. 0,90—1,15; capucijners f. 100—1,20 per 10 KG. Augurken A f.2,60, B f. 1,80, D. f. 1.45, E 5156 ct.. stippel 75 ct. per 25 KG. Sla f. 1 1,10: bloemkool f.4 per 100. TER AAR. 10 Juli. Veiling per kist: Spina zie 3917 ct.Andijvie 16—26 ct.; per 10 kg.: Peulen f. 1.00—1.05; Doperwten f.0.80—1.10; Ca pucijners f. 0.80—1 00: Witte Capuc. f.0.80— i 40; Tuinboonen 34—46 ct.; Snijboonen f. 1.35—1 65; Prinsesseboonen f. 2.30—2.50; Dubbele Stampr f. 1.75—1.95; Witte Pronkb. f.UOO; per kg.: Postelin 3—7 ct.; per 100 kg.: Waschpeen f.2 59 f. 4.00; Prei f 4.00: Spitskool f.2.50; per 100 bos. Kroten f. 1.80—3.50; Rabarber f.3.30; Pe*n f.4.00—6.00; Seldery f. 1.00—1.40; p. lOOst: Sla f.1—2; p. st.; Bloemkool 4—15 ct.: Komkommers f. 2.00—5.30; Tomaten A 4—10 ct; Augurken fijnbasterd f. 1.50; basterd f. 1.45: grof f. 1.40; stippel f. 0.75 Komkommers 5085 ct. VOORSCHOTEN, 10 Juli. Veiling VP V Kippeneieren f. 4.70—5.00 per 100; Eenden eieren f. 5.40 per 100; Kalkoeneieren 7 ct. p. st.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3