No. 24627 De afrekening met Engeland Engeland in moeilijkheden 81ste Jaargang DINSDAG 9 JULI 1940 Laatste phase van den oorlog Frankrijk en Engeland Het Fransche parlement Vrouwelijk „Hema"-personeel EERSTE BLAD IDOdlt met moer mot Duitscho Dit Nummei bevat TWEE Bladen soldaten spreken Feiten van den dag Van allerlei aard Verklaring van Stauning Uit het Verre Oosten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bh vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zatcrdng3 50 ets. bU maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 cta. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT i Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden ƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Na het afsluiten van de tweede oorlogs- phase, die met de totale nederlaag van Frankrijk is geëindigd en dc laatste phase, n.l. de definitieve afrekening met den vijand nummer een, Engeland, inluidt, pu bliceert het Hamburger, Fremdenblatt een uitvoerig algemeen overzicht over den tegenwoordigen polltleken toestand met zijn veelzijdige vraagstukken. Hierin wordt gezegd, dat het eiland Groot- Brlttannië thans voor een afrekening staat, waarvoor het slechts de volgende debet- posten mag boeken. 1. De ineenstorting van het oorlogsschuld- problecm. Het bondgenootschap tusschen Engeland en Frankrijk kon, zoolang het stand hield, in de wereld den verkeerden indruk wekken, dat twee groote volken zich geroepen voelden, tegenstand te bieden aan een Duitschen aanval. Het wegvallen van Frankrijk van het front der Britten, heeft het ledereen duidelijk gemaakt, dat de oorlog liet werk was van een boven den staat uitgaande kliek, waaraan de belangen van het Fransche volk werden opgeofferd. 2. De ineenstorting van de democratische Ideologie. Deze vormt in Europa de kenmer kende ontwikkeling van het oogenblik. Frankrijk heeft besloten de Nationale ver gadering bijeen te roepen, wier taak het zal zijn, de sedert 1871 van kracht geweest zijnde grondwet van de Derde Republiek bulten werking te stellen. De Fransche de mocratie zal door een autorltairen staats vorm worden vervangen, geïnspireerd op het Dultsche en Italiaansche voorbeeld. 3. De ineenstorting van den Entente cor diale. Het is Churchill met zijn hysterische mateloosheid gelukt, het werk van de Brit- schc diplomatie van 36 jaar te vernielen. Het uitbreken van openlijke vijandschap tusschen Engeland en Frankrijk is wel de verbazingwekkendste bevestiging van den geweldigen ommekeer, die in de Europee- sche politiek ls gekomen. 4. De ineenstorting van de Britsche con tinentale politiek. Het oude spel, de Engelsche strijd om macht als een verdedigingsstrijd voor be dreigde staten van het vasteland tegen de hegemonieaanspraken van het rijk voor te stellen, is ln al zijn gevolgen doorzien. En geland, ziet zich thans op zijn eigen eiland door een militaire invasie door een politieke isoleering en door een oeconomische uit- hongering bedreigd. Engeland kan het rijk niet meer over winnen, omdat het rijk te zamen met Italië de erkende beschermer van het geheele vasteland geworden ls. Het Stockholmsche blad Nya Dagligt Allehanda meldt uit Londen, dat in Enge land het probleem Ierland steeds branden- der wordt-. Men gelooft, dat ook de Valera naar Londen zal komen. Van Iersche zijde wordt geëlscht, dat een sterk inlandsch leger zal worden gevormd zonder eenlger- lel Engelsche inmenging, doch met inbe grip van de Ieren, die in Engelsche troepen- 't, deelen dienst doen. Ter verbloeming van het feit, dat Engelsche troepen Ierland be zetten, heeft men, volgens genoemd* blad. een plan opgesteld om ..katholieke troepen" in Noord-Ierland te stationneeren en wel „met het oog op de openbare meening in de Ver. Staten". Noord-Ierland zou ln ieder geval vastbe sloten zijn om niet neutraal te zijn. Naar het D.N.B. nog verneemt,, heeft lord Craigavon na zijn terugkeer naar Bel fast over de kansen van een „afhandeling' der Iersche kwestie verklaard, dat Noord- Ierland zich moet concentreeren op zijn eigen verdediging. De Fransche zaakgelastigde Cambon heeft gisteren te Londen aan het Fo reign Office de officieelc mededeeling overhandigd, dat de Fransche regeering na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen de geheele Fransche am bassade naar Frankrijk heeft teruggc roepen en dat er in de toekomst geen diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland meer zullen be staan. Het personeel van de Fransche ambassade te Londen is reeds vertrok ken. Het Fransche ambassadegebouw in Hydcpark ligt sedert gisteren verlaten. Het Fransche Havas-bureau geeft nog volgende beschouwing over het Engelsche optreden tegen de Fransche vloot: De Fransche regeering was vastbesloten, den wapenstilstand van de hand te wijzen, wanneer het vlootvraagstuk niet bevredi gend geregeld zou worden, d.w.z. wanneer de Fransche vloot door Duitschland zou worden gebruikt. Het wapenstllstandsver- drag bepaalde, dat de vloot naar de havens der niet bezette gebieden zou worden ge bracht om daar ontwapend te worden. Zij zou bovendien door Fransche bemanningen worden bewaakt. De Engelschen verlang den, dat de vloot naar Engelsche havens zou worden gebracht. De Fransche schepen, die zich bij het sluiten van den wapenstil stand daar bevonden, werden echter als vijanden behandeld en de officieren en bemanningen werden van boord gehaald. Hieruit blijkt, dat men van Engelsche zijde zich in werkelijkheid van de Fransche vloot meester wilde maken. Had Frankrijk aan den Engelschen druk toegegeven, dan zou het een gegeven woord geschonden en het wapenstilstandsverdrag op een der be langrijkste punten overtreden hebben. De vloot te Oran werd ontwapend, de vuren gedoofd en een deel der bemanning was aan den wal. De munitie werd Juist ont scheept. De sluitstukken waren reeds van een aantal kanonnen verwijderd. De mari ne was derhalve Inderdaad bezig, deze schepen onbruikbaar te maken, waardoor Engeland de garantie werd geboden, die het voorgaf te willen hebben. En toch zijn de Engelschen, met miskennning van de mili taire eer tegen een vloot ln dezen toestand opgetreden: zij hebben matrozen, die zich niet konden verdedigen, vermoord. Met dezen eersten moord niet tevreden, wierpen de Engelschen zich nogmaals op het zielto gende slachtoffer en beschoten met machi negeweren de matrozen, die ln de booten een toevlucht zochten. Terecht heeft een Amerikaansch blad gesproken van een moord met voorbedachten rade van Kain op Abel. Officieel verluidt, meldt het D.N.B., dat de Franschen van nu af aan in Engeland als buitenlanders worden behandeld. De Fransche staatsburgers zullen derhalve van vandaag af, evenals andere buitenlanders, onderworpen zijn aan beperkingen, zooals het uitgangsverbod en het verbod, zonder bijzondere vergunning motorrijwielen en auto's te gebruiken. Bovendien gelden thans ook voor hen de verordeningen, die aan alle buitenlanders den toegang tot de verdedigingszones zonder speciale vergun ning der politie verbieden. Naar Stefani uit Istanboel n>eldt, hebben de Engelschen de door het Fransche pro tectoraat Syrie-Llbanon loopende petro leum pijpleiding die bi],Tripoli in Syrië ein digt, afgesneden. Reuter meldt, dat de Britsche vloot op den ochtend van 8 Juli haar operatics tegen de eenheden van de Fransche vloot heeft voortgezet. Deze actie was gericht tegen het nieuwste Fransche pantserschip Richelieu (35.000 ton). Reuter beweert, dat de actie met succes is bekroond. De Fransche Kamers zullen vandaag in Vlchy afzonderlijk beraadslagen, waarbij zU een beslissing moeten nemen over de voorstellen, die morgen aan de Nationale vergadering zullen worden voorgelegd. In dien het aantal leden van belde Kamers, dat noodlg is voor het nemen van beslui ten, niet aanwezig zou zijn, dan ls reeds in een wettelijke oplossing voorzien, waar door een verhindering van de vergadering van het parlement niet kan voorkomen. De regeering zal na een overzicht van den toestand, dat door Laval gegeven zal worden, een wetsontwerp indienen, dat be staat in een trouwbelofte aan Pétain. De zitting zal waarschijnlijk van zeer korten duur zijn. Hierbij zal aan Pétain en zijn regeering volmachten worden verstrekt voor het uitwerken van een grondwet, ge baseerd op het respecteeren van de rech ten van den arbeid, van het gezin en van het vaderland. Er zal een commissie wor den ingesteld, die wordt belast met het uitwerken van de artikelen van de grond wet. De nieuwe grondwet zal voorzien ln de vorming van twee Kamers, n.l. een Eerste Kamer, die de belangen der vakgroepen, der intellectueelen en van den handel zal vertegenwoordigen en het geraamte van den staat zal vormen, cn een Tweede Ka mer, die door de vertegenwoordiging van de corporaties, de standen en het gezin de benoodlgde waarborgen zal geven. De Petit Dauphlnois geeft volgend stem mingsbeeld uit Vlchy. Bij het publiek ge nieten de parlementsleden geen bijzondere hoogachting. Terwijl bij het voorbijgaan van maarschalk Pétain alle hoofden zich ontblootten, werden bepaalde groepen van parlementsleden op de straat met niets dan scheeve gezichten en hoonend lachen aangekeken. Men had het vooral gemunt op Leon Blum, zoodat deze, om verdere incidenten te ontgaan, bij wijze van voor zorg zijn kamer hield. Gistermiddag heeft reeds een groote groep Kamerleden vergaderd. Op voorstel van Tixler-Vignancourt richtte de verga dering eenstemmig het verzoek tot de re geering onverwijld de politieke, civiele en burgerlijke verantwoordelijkheid te onder zoeken voor het ontstaan en het voeren van den oorlog, voor de onvoldoende Fran sche middelen en de leiding dér krijgsver richtingen, en voor rechtvaardige straffen te zorgen. Daarna sprak vice-premier Laval. Het ongeluk, zoo zelde hij, waarin ons de lichtvaardigheid van hen gestort heeft, die ons in den oorlog brachten, maakt het tot heiligen plicht vooral de leiding van Frankrijk te beveiligen. Wij verzoeken het parlement ons hiervoor middelen te ver schaffen en eenstemmig zijn vertrouwen in maarschalk Pétain te bevestigen. Verbod was haar door den bedrijfsleider opgelegd. HIJ IS NU TOT 3 JAAR GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD. De persafdeeling van den staf van den rijkscommissaris deelt mede: Een Duitsche krijgsraad behandelde gisteren in de raadszaal te Dordrecht een zaak tegen den 41-jarigen Salo mon Leo Jacob van der Sluis, wonende te Dordrecht, Singel 144. Van der Sluis was bedrijfsleider van het filiaal in Dordrecht van het waren huis „Hema", aan de Voorstraat aldaar. Hij werd er van beschuldigd, de vrou welijke bedienden van de zaak bij her haling er tegen gewaarschuwd te heb ben. met Duitsche soldaten uit te gaan, en haar verboden te hebben, met hen zelfs te spreken. Deze beschuldiging werd in de zitting, waartoe vertegenwoordigers van alle couranten uit Dordrecht toegang had den, door de onder eede afgelegde ver klaringen der vrouwelijke getuigen als in vollen omvang juist vastgesteld. Van der Sluis, die inmiddels op 6 Juli gearresteerd was, werd door den krijgs raad wegens het verachtelijk maken van de Duitsche weermacht tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De aanklager had 5 jaren gevangenis straf gevorderd. Binnenland Bommen op Sliedrecht en Slikkerveer (Gemengd, 2de Blad). Nadere voorschriften betreffende het dra gen van militaire uniformen (Binnen land, 2de Blad). De weermacht in dienst van den weder opbouw (2de Blad). Buitenland De Fransche ambassade heeft Londen ver laten (1ste Blad). Over de positie van Engeland (1ste Blad). Engeland weigert wapenlevering aan Tsjang kai sjek stop te zetten (1ste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD. In een persconferentie te Den Haag heeft, naar de- „N. R. Crt." meldt, de heer Janke het volle licht laten vallen op den totaal veranderden internationalen toestand, op de geheel nieuwe perspectieven, waarvan schier niemand enkele maanden geleden nog droomde. Kon men niet schier op hetzelfde oogenblik ln de Nederlandsche dagbladen berichten lezen betreffende een vlnnigen Franschen luchtaanval op Gibraltar, een geslaagden aanval der Duitsche luchtmacht op de Engelsche vloot en een bedreiging van Malta door Italiaansche vliegtuigen? Als men Rusland ter zijde laat, dat ech ter reeds in den tsarlstischen tijd aan En geland het Brltsch-Indlsch gebied misgunde en dat vermoedelijk binnenkort wel opnieuw zijn desbetreffende grieven tegen het Brit sche imperium zal kenbaar maken, dan staan de drie machtigste legers van het Europeesche vasteland thans tegenover Groot-Brittannië. Anders gezegd, het continent als zoodanig keert zich tegen Engeland. Naar de meening van den heer Janke valt de toestand van dat land als hopeloos te beschouwen. Z.i. zal het Britsche imperium uit elkaar spat ten, niet zoozeer omdat Duitschland het wenscht te vernietigen, maar uit zich zelf, door den niet te stuiten dwang der feiten. De dominions zullen afzonderlijke staten worden. Engeland keert op andere wijze dan het ooit heeft gedacht terug tot zijn Isole ment. De wilde luchtaanvallen op Nederland en andere zoogenaamde bondgenooten zullen hieraan niets kunnen veranderen. Zij be wijzen slechts, hoe rare sprongen een kat kan maken, die in het nauw gedreven is. Volkenrecht en moraal worden met voeten getreden. Van de werkelijkheid wordt voorts een caricatuur gemaakt. Engeland, dat zelf door het hongerspook bedreigd wordt, ja, dat reeds honger lijdt, tracht den radio luisteraars diets te maken, dat de conti nentale staten in de beklagenswaardige om standigheden verkeeren, die in werkelijk heid in Engeland zelf voor de bevolking het leven moeilijker dan ooit maken. Bij den toestand ln Engeland vergeleken, heeft b.v. Nederland, ondanks enkele restric tieve maatregelen en distributiebepalingen geenszins reden tot klagen. Trouwens, ook die beperking van de consumptie zal spoedig een einde nemen na afloop van dezen oorlog die volgens den heer Janke niet lang meer zal duren. Onder aanhaling van tal van Engelsche bladen en minlsterieele redevoeringen heeft de heer Janke aangetoond, hoezeer het reeds enkele maanden geleden in Engeland neep en hoezeer het er vooral thans nijpt. Typee rend vooral is een Reuter-bericht van 3 Juli, volgens hetwelk de voeding der burgerbe volking, die In tegenstelling met de soldaten sinds lang geen rundvleesch meer heeft ge zien en ook ten opzichte van tal van andere artikelen karig bedeeld ls, in groote gaar keukens in voorbereiding ls. Blijkbaar een soort collectieve soepuitdeeling, waaraan ook de café's en restaurants zullen worden dienstbaar gemaakt. Met tal van gegevens heeft de heer Janke dit nader toegelicht. Begint dus naar zijn meening de voedsel voorziening in Engeland een rampspoedig karakter aan te nemen, daarnaast dreigt het moreele en militaire isolement, waarvan boven reeds sprake was. Wat dit laatste punt betreft, heeft dr. Wlssmann nog eens herinnerd aan het bevel van Fransche zijde, te schieten op Engelsche schepen, die binnen 20 mijl van de Fransche kust komen. De strijd tusschen de vroegere bondgenoo ten wekt ook de bezorgdheid van Japan, dat met het oog daarop reeds maatregelen heeft getroffen. Volgens dr. Wissmann blijven ook op het stuk van de olie desillusies voor Engeland niet uit. Roemenië zal daarvan veel meer aan Duitschland leveren dan tot voor kort aangenomen werd. Voorts zijn, blijkens een bericht uit Perzië, conflicten gerezen met de Oil Company, die van te meer belang zijn, nu, sinds de ontdekking van nieuwe olievel den, Iran na Amerika de groote olie leverancier staat te worden. Blokkade en isolatie bedreigen Engeland in stijgende mate. Conflicten doemen in toenemend aantal op. De Britsche minister voor het voeding wezen, lord Woolton, heeft bekend gemaakt, dat van heden af thee nog slechts gedistri bueerd kan worden in wekelijksche rantsoe nen van 56 gram per persoon. Boter en margarine, evenals alle andere vetten, zul len binnen zeer korten tijd worden gerant soeneerd. Aan hotels en restaurants is ver boden tegelijkertijd visch- en vleeschge- rechten aan te bieden. Bakkerijen zullen geen suiker meer krijgen. Lord Woolton verklaarde: „Het oogenblik is gekomen, waarop van ieder wordt ge- eischt, dat hij zich beperkingen zal opleg gen". Engeland staat thans, zoo ging spr. voort, alleen en moet zich alle Inspanningen getroosten om uit dezen strijd behouden te voorschijn te komen. Engeland moet vooral rekening houden met het optreden der duik- booten. (D.N.B.). De Deensche premier Stauning heeft voor de radio gesproken over de hervor ming der regeering. Daarin zeide hij o.a. het volgende: Het feit, dat het nieuwe ministerie uit leden der vier grootste partijen en uit partij- looze persoonlijkheden bestaat, beteekenl een breuk met de gewoonte van vele jaren, welke door de buitengewone toestanden is ontstaan. Het nieuwe kabinet bezit een belangrijke politieke kracht. Het zal vele moeilijkheden moeten overwinnen. De ar beid zal verder op den grondslag van vreGe en toenadering verricht worden. Denemar ken hoopt, dat het ook den goeden wil tot samenwerking zal vinden bij die na ties, waarmede samenwerking onder de heerschende. gewijzigde omstandigheden mogelijk is. De groote werkloosheid moet door arbeid overwonnen worden. Wanneer de noodlge aanvoer verkregen zou kunnen worden, zal veel gewonne zijn, zoowel voor de blnnenlandsche verhoudingen als voor de aanpassing aan de gewijzigde econo mische relaties, die thans op de proef ge steld moeten worden. In het leven der volken zullen verande ringen intreden als gevolg van het gewij zigde economische relaties, die thans op de proef gesteld moeten worden. In het leven der volken zullen verande ringen Intreden als gevolg van het gewij zigde beeld van Europa, dat aan het einde van den oorlog door Denemarken wordt verwacht. Het zal slechts mogelijk zijn aan de eischen des tijds te voldoen, wanneer het Deensche volk den wil toont aan de noodzakelijke omschakeling deel te nemen. De taak van het nieuwe ministerie ligt ln de eerste plaats hierin, Denemarken in loyale samenwerking met de naburige natie en de autoriteiten, die op het oogen blik ln het land zijn, verder te besturen. Het Deensche volk voelt sterk nationaal. Doch het ls met sympathie en goeden wil bereid om de goede en vriendschappelijke verhouding ln de eerste plaats tot de Duitsche natie te bestendigen, waarmede samenwerking de natuurlijkste zaak is. Het Deensche volk moet met zijn loyaliteit, waarvan het tot nog toe bewijs heeft af gelegd. voortgaan. Alleen op deze manier kan het recht verzekerd worden om de Deensche zelfstandigheid in de toekomst te bewaren. ENGELAND WIL HET WAPENVER VOER VU BIRMA NIET STAKEN. Domei meldt uit Tokio: Het Britsche antwoord met betrekking tot het transport van goederen en mate rieel vla Birma en Hongkong, bestemd voor de Chineesche regeering te Tsjoen- king, is een verwerping van het Japansche verzoek. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche ambassa deur, Sir Robert Craigle in opdracht van zijn regeering een bezoek heeft gebracht aan den Japanschen minister van buiten landsche zaken. Hij zette uiteen, dat de regeering te Hongkong er altijd zorgvuldig voor had gewaakt, dat geen militaire goe deren door Hongkong vervoerd werden en dat de Britsche regeering van meening ls op dit punt tegemoet te komen aan de Japansche verlangens. Wat betreft een verbod van militaire goederen door Birma, de regeering heeft deze zaak onderzocht, maar aangezien hierbij producten uit Bir ma en Britsch-Indië zijn, Ls het moeilijk om dezen wettigen handel te verbieden. Bovendien maken de omstandigheden van het regenseizoen, het dit Jaar "onmogelijk om veel langs dezen weg te vervoeren. De Japansche minister van buitenland sche zaken heeft zijn diepe ontevredenheid met dit antwoord tot uitdrukking gebracht en met nadruk de meening van de Japan sche regeering ten aanzien van deze kwes tie uiteengezet. De Japansche regeering kan niet anders doen dan de Britsche regeering krachtig in overweging te geven haar standpunt nader te bepalen. De Britsche ambassa deur verzekerde dat hij deze opvatting aan zijn regeering zal overbrengen. Mocht Engeland, zoo voorspelt de Nitsji- Nitsji, geen gehoor geven aan het verzoek van minister Arlta tot staking van het ver voer van oorlogsmateriaal naar Tsjank kal sjek, dan zou de Japansche regeering ge noodzaakt zijn doeltreffende maatregelen te nemen om de wegen naar Tsjoengking dat geregeld gebombardeerd wordt, af te snijden. De Hotsji Sjrmfcoen verneemt, dat de departementen van oorlog, marine en buitenlandsche zaken reeds overleg plegen over desbetreffende doeltreffende maatre gelen. De „Kokoemin Sjimboen" stelt vast, dat de houding van Londen in geheel Japan verontwaardiging heeft gewekt. Londen heeft thans openlijk te verstaan gegeven, dat het niet van plan ls op te houden met steunverleenen aan Tsjang kai sjek. Daar mee heeft Engeland zijn anti-Japansche gezindheid duidelijk kenbaar gemaakt. Te gelijkertijd becritiseert het blad de buiten landsche politiek van Arita. Deze heelt moeilijkheden met Engeland en Amerika willen vermijden. Dat heeft echter tot een nauwere samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten geleid. Daar de Engelsche taktiek van uitstel bekend is, moet Tokio thans een nieuw, door een tijd stip begrensd antwoord van Londen eischen. JAP ANSCH-AMERIKAANSCH INCIDENT. Te Sjanghai heeft een Japansch-Ameri kaansch incident plaats gehad. 16 Japan sche gendarmes zijn n.l eenigen tijd door de Amerikanen gevangen gehouden, toen zij de Amerikaansche concessie betraden. Van Japansche zijde ls vastgesteld, dat de Japansche gendarmes door de Ameri kaansche soldaten met geweerkolven en vuistslagen aan het hoofd en lichaam zoo danig zijn mishandeld, dat zij zich onder medische behandeling moesten stellen. De Japansche autoriteiten hebben bij de Amerikaansche autoriteiten scherp ge protesteerd en eischen genoegdoening. Naar de woordvoerder van de Japansche militairen verklaarde, acht het Japansche leger zich ernstig in zijn eer aangetast. Dit is des te erger, omdat de Japansche gendarmes zich na hun arrestatie hebben gelegitimeerd. Desniettemin zijn zij vijf uur lang gevangen gehouden, zonder dat de Japansche militaire autoriteiten hier van in kennis werden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1